f14 576 f8700 f5876. Met deze uitkomst hebben wij niet verder overwogen, of ook nog andere dan financieele bezwaren plan III in den weg staan, bijv. het gevaar voor verkeer, doorloopende verspreiding van stank in de hoofdstraten wegens benzine verbruik, het hebben van een draaischijf in de Kampstraat en in het Stationsplein, het verkeer met zwaardere wagens over de brug van het station. Wij zijn van oordeel, dat elk dezer plannen de financieele kracht der Gemeente te boven gaat zoodat wij geen vrijheid kunnen vinden, U te adviseeren, tot uitvoering van een dier plannen over te gaan. Wij hebben de eer U derhalve voor te stellen: I, de Maatschappij van Gemeentewege te blijven steunen meteen jaarlijkschesubsidie van f800; II. bij eventueele likwidatie der Maatschappij en opheffing van het verkeersmiddel een Raadscommissie in te stellen, ten einde U voor te lichten of, en zoo ju, op welke wijze, hetzij van Gemeentewege, hetzij met steun der Gemeente, een verkeorsmiddel in de Gemeente kan worden geëxploiteerd. Dit rapport werd in de Raadsvergadering van 27 December na zeer lange discussie in handen gesteld van een commissie van vijf Raadsleden, bestaand# uit de hoeren: Van Esveld,Gerritsen, Plomp, Van Duinen en Oosterveen. Deze commissie rapporteorde 13 Maart De commissie, benoemd in uw vergadering van 27 December 1906, ten einde U voor te lichten omtrent het voortbestaan der tram, heeft de eer U het volgende te rapporteeren De commissie ia eenstemmig van oordeel, dat zoowel overname en exploitatie van het tegen woordig bedrijf door de Gemeente, als de ex ploitatie van een vervoermiddel door middel van mechanische kracht van Gemeentewege ontra den moet worden; zij kan zich te dien opzichte geheel vereenigen met het rapport van Burge meester en Wethouders van 17 December 1906. De commissie beeft, nadat zij deze conclusie genomen heeft, de volgende vragen aan het Be stuur der Tramweg Maatschappij voorgelegd 1. Is de Maatschappij bereid, een proef te nemen gedurende 3 maanden met een dienstre geling, waarbij om de 8 minuten van de eind punten der lijn afgereden wordt, tegen sen al- meen tarief van 5 cent? Zoo ja welk bedrag wordt van de Gemeente gevraagd voor het nemen van die proef? 2. Voor welke jaarlijksche subsidie van de Gemeente is de Maatschappij bereid de exploi tatie voort tu zettin op den tegenwoordigen voet? 3. Voor iv elke jaarlijksche subsidie van de Ge meente is do Maatschappij bereid te exploiteeren op den voet, als is aangegeven in vraag 11' 4. Is de Maatschappij bereid, aan een derde haar bedrijf in eigendom over te dragen? Zoo ja, voor welke som? Naar aanleiding van de vragen onder 1 en 3 deelt het Bestuur made, dat bet nemen van een proef, waarbij om de 8 minnten van de eind punten der lijn afgereden wordt, te groote kosten en bezwaren zal opleveren, zonder dat daarvan een goed resultaat kan worden verwacht, liet Bestuur heeft dit antwoord nader mondeling toegelicht en aangetoond, dat een dergelijke proef exploitatie zeer belangrijke kapitaals- en exploitatie-uitgaven zal meebrengen zonder een daarmee in verhouding gelijkstaand voordeel op te kunnen leveren, Na de toelichting van het Bestuur vonden wij geen aanleiding, de punten, bedoeld onder vraag 1 en 3, nader uit te werken, omdat wij de over tuiging verkregen hebben, dat een proef- of definitieve exploitatie op den door ons aange geven vost, te groote financieele moeilijkheden zal opleveren. Het antwoord, ontvangen op de 4de vraag, beschouwen wij als van vertrouwelijken aard. Wij verwijzen U dienaangaande naar het Kabi netschrijven daarover. Eén lid der commissie is van oordeel, dat een geschikt middel van verkeer met het station zeer zeker een van die punten is, waarvan een Gemeente naar bijzondere zorg heeft te wijden. Niettegenstaande de oprichting van de spoor- halte aan de Koppelpoort, die een deel der pas sagiers tot zich heeft getrokken, is het vervoer per train niet gedaald, maar zelfs nog vooruit gegaan, waardoor liet aantal passagiers in 1906 bedroeg 85 319. Hieruit blijkt, naar het oordeel van dit lid der commissie, dat de behoefte aan een goed cornmunicatie-middel met het station zich bij vele inwoners doet gevoelen al bereikt de tram niet alle stadsgedeelten, haar richting over do Varkensmarkt, Langestraat en Kampstraat breDgt toch het voornaamste deel der binnenstad met het station in verbinding. Opheffing van de tram zal voor dat gedeelte van de Gemeente niet alleen groot ongerief ver oorzaken, maar als achteruitgang moeten worden aangemerkt. Bovendien bestaat het gevaar, da. opheffing van het eenige doelmatige verkeea- middel in onze Gemeente naar buiten een zeer slechten indruk zal maken en dut de vestiging in de Gemeente, die in de laatste jaren nogal belangrijk is geweest, in de toekomst daaron der zal lijden. Wordt de tegenwoordige tram maatschappij, die steeds getracht heeft al bet mogelijke te doen om aan de behoefte van het verkeer tegemoet te komen, door het gebrek aan voldoenden steun genoodzaakt het bedrijf op te heffen, dan is te voorzien, dat de Ge meente gedurende een lange reeks van jaren een noodig verkeersmiddel zal moeten ontberen. Op deze gronden meent éen lid der commis sie, dat een jaarlijksche uitgave van 12800 alleszins gerechtvaardigd is met het oog op het gubliek belang en de verdere uitbreiding der eraeen te, De vier andere leden der commissie kunnen zich met deze beschouwingen geenszins vereeni gen. Ook zij zu len, evenals het eens lid der commissie, opheff ng van de tram betreuren, maar vinden geen vrijheid tot het bewerkstel ligen van een aergelgke uitgave voor de tram mede te werken. Ook al hadden deze leden de overtuiging, dat een jaarlijksche bijdrage van f 2800 voldoende zou blijken, ook dan nog meenen zij, dat de Gemeente een dergelijk offer niet mag brengen voor een tram, die slechts gebrekkig, door het beperkt aantal ritten en het betrekkelijk kleine exploitatie-gebied, het publiek ten dienste ban zijn. Uit de mededeelingen van het Bestuur is gebleken, dat een belangrijk aantal der passa giers bestaat uit vreemdelingen, die ook zonder het bestaan van een tram, de stad zullen be zoeken. Bij een aantal passagiers van 85 319 zou, met een subsidie van f 2800, de Gemeente voor iederen passagier 3'/» cent moeten betalen. De meerderheid dor commissie wijst er boven dien op dat slechts een klein gedeelte van de stad door de tram gebaat wordt, terwijl juist de stadsgedeelten, die waarschijnlijk in de volgende jaren verder uitgebreid zullen worden (Berg, Soesterweg) van het gebruik der tram zijn bui tengesloten. Deze leden meenen de vestiging in de Ge meente beter te bevorderen door het niet-uit- breiden der uitgaven in die mat6 als de minder heid der commissie dit wil, dan door het behouden vaii de tegenwoordige tram met de daaraan verbonden kosten. De steeds toenemende uitgaven van de Gemeente in aanmerking nemende, achten deze leden een jaarlijksche subsidie vau tenminste f2800.voor een vervoermiddel, dat slechts op gebrekkige wijze een gedeelte der Gemeente ten dienste kan zijn, niet in het belang der Gemeente Ook zij vinden derhalve, evenals Burgemeester en Wethouders, geen vrijheid, U te adviseeren, een subsidie van f2800 toe te staan. Handel ou Nyverheid. Jn de Vrijdagavond onder voorzitting van den heer S. J. van Duinen gehouden maand vergadering van H. N. kwam, na het lezen en ongewijzigd vaststellen der notulen van 11 Maart, aan de orde het verslag van den le Secretaris, den heer J. van der Wal Kz. over het zesdé boekjaar 1906. Er zijn gehouden 12 openbare vergade ringen, bezocht door gemiddeld 24 leden. Het ledental klom van 204 tot 214. De verecniging trad tijdens de Landbouw- feesten gezamenlijk op met »Vreemdelingeu- verkeer" betuigde adhseöie aan het verzoek om ook 's nachts hier het plaatselijk telefoon verkeer mogelijk te maken, en voor de in voering van chéque- en giro-dienst bij de posterijen; en was op het Middenstands- congres te Leeuwarden vertegenwoordigd door de heeren Van Duinen en Berns. Zij nam in het afgeloopen jaar ter hand de verbetering van het marktwezen en de markttoestanden, pleegde overleg om contante betaling meer algemeen ingang te doen vinden en zal steunen bet plan tut aanleg van oen kanaal Grebbe-Amersfoort. Haar incasso-bureau ontving ter invorde ring 98 vorderingen tot een bedrag van 1'2350.25. Hiervan werden oetaald 35 tot een bedrag van f9C1.28, zijn 28 nog in behande- ling met kans op goeden uitslag en moesten 35 voor oninbaar verklaard worden. Gevraagd werden 68 informaties in de Gemeente en 16 elders. Ten slotte werd herdacht de viering van het eerste vijfjarig bestaan. De Voorzitter dankte den heer Van der Wal voor zijn verslag on voor hetgeen hij als le Secretaris voor de vereeniging deed. Aan de orde was het verslag van deu Penningmeester, den heer G. Berns. De heer Laur. L u y c x rapporteerde na mens de commissie, die het financieel beheer nazag, dat alles in de beste orde is bevonden e.i de commissie voorstelde, de Rekeningen verantwoording goed te keuren, onder dank betuiging voor net zeer accurate beheer. De heer Berns deed voorlezing van zijn Jaaroverzicht, waaruit bleek, dat het saldo In de jongste Bestuursvergadering zeide, onder den indruk der boven aangegeven tegenwerking, hij die zich het meest inspande om die teekoningen te verkrijgen, dat hij, na deze miskenning niet veel lust meer gevoelde om ei zich mode te bemoeien. Dit is wel heel jammer, doch volkomen juist en ook spr. heeft eenigen tijd geweifeld. In deze vereeniging zijn echter allen éen en daarom besloot spr. zqn krachten weer aan de vereeniging te wijden. Spr. dankte, ook namens zijn mede-Be stuursleden, voor het opnieuw gestelde ver trouwen. Alsnu werden 7 cundidaal-leden aangeno men als lid. Doordien ook 7 leden bedankten, wegens vertrek, is het uantal leden thans215. Aan de orde zijn de Ingekomen stukkeu. Tien jaar geleden demonstreerde de toen malige luitenant-adjudant A. W. Groote, vau het 5e regiment infanterie, hier in kleinen kring voor de eerste maal het dooi'hem uit gedachte stenographist!) systeem, dat sedert niet alleen wordt gebezigd voor de officieels verslagen van Gemeenteraadszittingen in verscheidene groote plaatsen, maar ook is ingevoerd bij de Staten-genoraal. Verschil lende beoelenaars van het stelsel wensohen nu het 10-jarig bestaan te vieren door een nationalen we Istrijd in stenografie met daar aan verbonden tentoonstellinkje, te Amers foort dezen zomer te houden en vroegen daartoe den steun van #11. N.", de eerste vereeniging die het systeem-Groote hier deed onderwijzen. De Voorzitter deelde mede, dat de plannen nog geen vasten vorm hebben kunnen aannemen en stelde voor de beeren Routen, Van der Wul en Frederiks te benoemen in commissie welke met hen, die het voornemen opwierpen, zich in verbinding zal stellen. Waartoe werd besloten. Aan de orde waren de Ingekomenstukken bet verkort stenograpbisch verslag van het op 18 en 19 Juli te Leeuwarden gehouden Middenstands-congres voor de leden ter inzage teil kantore der vereeniging, Van Asch van Wijck-straat 1 van den Middenstandsbond een schrijven ten geleide van eeniad regelen voor ver- eenigingen, die handels-cursussen willen in richten en daartoe subsidie wenschen te vragen van het Rijk, dat bereid is zelfs50% subsidie te verleenen, mits Provincie, Ge meente en de vereeniging zelve ook subsidie geven op 't oogenblik van geen nut voor de vereeniging Van de Oudheidkundige vereeniging »Fle- hite'' het Jaarverslag over 1906 ter inzage- voor de leden van bet Informatie-bureau Van der Graaf Co., te Rotterdam, het verzoek om in aanmerking te mogen komen voor het geven van informaties zal worden overwogen door het Bestuur; van do Markt-eommissie een rectificatie van cijfers omtrent de geschatte waarden van aanvoeren op de marktenaanteeke- ningen van de commissie naar aanleiding i van het advies der Kamer van Koophandel I en Fabrieken op het murkt-rapporl; de origineele antwoorden van verschillende Ge meenten op vragen, deor die commissie ge daan ter samenstelling van haar rapport, met ma dct-verordeningenplannen en be grootingen ter overkluizing van het Havik, hetgeen wel werd overwog. n door de com missie, doch losgelaten om de zeer hooge kosten; benevens bet verzoek, deze stukken alsnog in te dienen aan den Raad z. d. aldus besloten van de afdeeling Amersfoort en omstreken der Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en de tamme konijnenteelt in Nederland" een schrijven, waarin zij ver. klaart geen uiliucsie te kunnen verleenen aan van fTU.lU op 1 April 1906 is geslonken tot f 14.06% op 31 Maart 1907, terwijl de Ont vangsten in totaal hebben bedragen f 2058.14. De Voorzitter dankte den Penning- j liet markt-rapport le omdat in het rapport meester voor diens beheer en releveerde epzichtens de waarde van bet op de markten welk een lastige taak voor hem vooral vormt het incasso-wezen. Alsnu werden herkozen de periodiek af tredende Bestuursleden, de heeren Van Duinen, Oosterveen, Reuteu en Berns, die allen de herbenoeming aannamen. De Voorzitter wilde evenwel eenige opmerkingen maken. Spr. is thans jaar Voorzitter en heeft steeds mogen handelen in overeenstemming met de hoofdgedachte en dikwijls ook met de grondgedachte der ver eeniging. De bijeenkomsten met het Bestuur waren immer zeer aangenaam eu ook over de medewerking van den kant der leden heelt spr. niets dan lof. De vereeniging doet wat in haar vermogen is om de stad vooruit te brengenmaar als we dan zien, dat er van autoriteiten en corporation, in plaats van steun, tegenwerking komt, dan komt de vraag op: waarvoor zal je je eigenlijk druk maken? Zulke tegenwerking drukt de zaken geducht. Verleden jaar is reeds een conferentie gehouden met „Vreemdelingenverkeer' met het doel, Amersfoort meer naar buiten be kend te maken. Een besluit kon nog niet genomen met het oog op de financiën, doch aan rio-v beide Secretarissen heeft men bereids te danken twee fruaie teekeningen, uitstekend geschikt ais reclameplaat voor Amersfoort. I c" waarschijnlijk geen lust zulleu Éen riOOU zal daarmee gemoeid zjjn, doch dat geld zal wel gevonden worden. verhandelde onjuiste cijfers worden vermeld, 2e omdat daarin geen vergelijkingen voor komen met verschillende plaatsen van gelijken omvang als Amersfoort, en 3o omdat de re organisatie van het marktwezen te grootsch is opgezet. Een lid vraagt van wanneer dit ant woord dateert op het rapport, dat begin Januari werd toegezonden. De Voorzitter: Van 28 Maart. Het is tevens het allerlaatste antwoord. Het stuk wordt z. d. of h. st. aungenomen voor kennisgeving. Aan de orde zijn de Mededeelingen. De heer De Pool wil ook deze vereeni ging opmerkzaam maken op het feit, dat de mogelijkheid bestaat, dat de tram binnen kort zal opdoeken. Door Commissarissen der A. T. M. is by de Ruads-commissie ingediend ee.n rapport met becijferingen, waarvan de conclusie is, dal aan de Gemeente een subsidie is gevraagd van f2800. Het advies dier Raads-commissie is nog niet bekend bij het groote publiek, doch spr. meent niet onbe scheiden te zijn als hij meedeelt, dat bet ongunstig luidt en concludeert tot afwijzing vau het subsidie. Als we nu bedenken, dat de aandeelhouders reeds rond 75% van hun gestort kapitaal er bij hebben ingeschoten en waarschijnlijk geen lust zullen gevoelen, ook nog de resteerende 25 te vurliezen, I dan kunnen we vrywel aannemen, dat, als er geen voldoend subsidie wordt verleend door de Gemeente en als particulieren niet minstens een even groot bedrag bijeenbren gen, de tram binnen afzienbaren tijd zal opdoeken. Spr. wonseht geenszins te critiseeren het advies der Raadscommissie of het beleid van commissarissen der A. T. M. wat de exploi tatie betreft, doch alleen te stellen de vraag acht 11. N. het ja, of neen, een stadsbelang, dat de tram blijft bestaan. We zijn, wat de ligging van het spoorweg station betreft, hier in zeer ongunstige con ditie. De ligging op 20 minuten van de stad maakt een tram verbinding beslist noodig. Spr. rneeot het ook geen teeken van voor uitgang als do train weer zou worden opge doekt. Dat zou zelfs zijn een teekeo van achteruitgang. Spr. hoopt, dat de vergadering zich uit sluitend zal uitspreken over de vraagacht deze vereeniging van handelslieden en nijve ren liet behoud der tram gewenscht, ja of U De V o o r z i 11 e r, lid van de Raads-com missie in zake de tram, geelt tijdelijk de leiding der vergadering over aan den beer Reuten. De heer Reuteu opent, hoewel onvoor bereid, du discussiën. E en li d acht do zaak hoogst eenvoudig. De vraag is eenvoudig deze: is deze vereeni ging vóór, dan wel tegen het behoud der tram. E en a n d er 1 i d meent gelezen te hebben, dat per jaar 860U0 betalende passagiers worden vervoerd. Is dit eyler juist, dan blijkt daaruit toch daghelder het belang om de tram te behouden. Een derde lid wilde een ar.dere dienst regeling, goedkooper tarief en een sectie- stelsel. De waarnemend Voorzitter verzocht, geen criliok te oefenen, doch zich te houden hij (ld vraagzal deze vereenigitig, ja dan n> en adheesie verleenen aan de pogingen om de tram te behouden. Een lid vraagt hoe de inleider komt tot de wetenschap, dat de aandeelhouders niet meer willen offeren dan 75%. Velen hunner stortten hun geld a fonds perdu, alleen om Amersfoort vooruit te brengen en velen zul len niet alleen ook de resteerende 25% offeren, doch naar hun verinogen ook bij dragen om de tram in stand te houden. Het doet spr. leed, dat Commissarissen van de Tramweg-maatschappij niet de aandeelhou ders hebben bijeengeroepen en aan dezen hebben mededeelingen gedaan van hun on derhoud met de Raads-commissie en hun meening hebben gevraagd. Nu zullen de aan deelhouders, zij die de train oprichtten in het belang van Amersloort, mogelijk nog later dan de geheel buitenstaande» worden ingelicht. De heer De Dool is 't hiermee niet ge heel oneens, doel) wil thans alleen uitge maakt zien of deze vereeniging meent, dat de tram ul dan niet dient behouden te worden. De V o o r z i 11 e r zegt, dat dus de vraag zal zjjn of de Gemeente voldoend subsidie zal geven, dun wel of particulieren voldoende kapitaal zullen bijeen brengen. De heer De Dool antwoordt, dat dit is de spijker op den kop geslagen. Een lid vraagt of de train niet zichzeive strait omdat zij te eenzelvig ligt. De beer De Dool wil in overweging ge ven, zich niet te plaatsen op dit enge stand punt. Spr. erkent teil volle, belanghebben de te zijn, maar meer nog belangstellende. Spr. had liever gezien, dat oen ander het initiatief had genomen :doch iemand moest tocli de eerste daartoe zijn en naar spr. meening dringt de lijd. Spr. zou bet een groote stap in achterwaartsche richting ach ten als de tram werd opgedoekt. De Voorzitter acht de tram een be lang voor de geheeld stad, Men is echter begonnen met een veel te hoog tarief, wat velen heelt loeren loopen langs de tramlijn. Zeer moeilijk is 't, dit later te horstellen. Een lid heeft met veel genoegen de op roeping van den heer De Pool gelezen. Spr. acht de tram eveneens een algemeen belang- doch voldoet de tram hier? Wie profiteert er hier van nu er slechts éen lijn is. Weid het net uitgebreid, dan zou de tram veel meer inheemse!) worden nu is zij uitheemse!). De heer De Pool stelt voor de volgende motie „De vergadering van,,Handel enNijverheid", «gehoord de debatten, „spreekt de wenschelijkheid uit, dat de Amersfoortsche tram blijve bestaan en noo- digt het Bestuur uit, de pogingen, daartoe eventueel in het werk gesteld, krachtig ti steunen. Spr. noodigt ook de leden der vereeniging uit, individueel te werken voor het behoud der tram en c. q. bijdragen te geven, als deze worden gevraagd. Een lid meent, dat de vereeniging óok de adhmsio moet vragen van alle leden, wo nende aan [Jtrechtschestraat en Langestraat of omgeving. lie heer De Pool zegf, riet bij bereids in overweging gaf, individueel te profeageeren. Len ander lid meent, dat deze zaak

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2