Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Ingezonden. aio, mijnheer, ik heb mijnheer wel graag in 't boek en ik vertrouw mijnheer wel, en van 't voorjaar krijg ik óok mijn rekeningen en dan weet ik, waar ik wat halen kan'En of ik al redeneerde, dat hy contant voordeeliger kon koopen, of hem zei, dat hij, als bij bang was, dat het geld verdwijnen zou, 't op de spaarbank kon brengen, 't baatte niet; er moest een rekening komen. Toen heb ik gedacht, dat het den man zoo moeilijk leek, rekeningen te schrijven. Ik heb nooit begrepen, waarom in som mige neringen «contant'' het wachtwoord is, terwijl een ander nering uiet jaarrekeningen werkt, alsof 't vanzelf sprak. Men klaagt over concurrentie, maar juist de scherpste concur rentie komt uit die zaken, waar geen crediet gegeven wordteen bonnetje kan er dan wel op overschieten't is weinig meer dan het fooitje, dat anders de meid kreeg. En de huishoudster, och mocht ze eens gaan inzien, aan hoeveel verleiding ze bloot staat door het betalen uit te stellen hoeveel goedkooper alles kon zijn bij contante beta ling; hoeveel meer orde en regelmaat er zou komen, als zy van haar kaut tot lijf spreuk aannam «geld bij de visch hoe veel zorg en ellende zij zich in de eerste maanden van 't jaar kon bespareu. 'tis in sommige geztnneu gewoonte ge worden, waudspreuken op te hangen, veelal eenigszins godsdienstige. Ik heb daar niets tegen, maar ik geef in overweging er een op mooi karton tusschen te hangen met deze woorden Jantje Contantje Is winst in 't handje. Maar Jantje Crediet Stuurt den boel soms in 't riet Verschenen is het Voorloopige verslag over de ingediende belastingwetsontwerpen. Aangaande de heffing eener Inkomstenbe lasting zegt liet Voorloopig verslag, dat men ingenomen was met den spoel lie bierby in acht genomen is, zoowel als bij de aodei-e reeds ingediende belasting-ontwerpen. Ook de uiteenzetting in de Memorie van Toelich ting vond waardeering om de nelderheid en den eenvoud daarvan- Naast waardeering, ook met den inhoud, vindt men echter het oordeel, dat de wets ontwerpen weinig waarde hebben, aangezien op dit oogenblik geen versterking van midde len wordt vereiscbt en men de ontwerpen nog niet kent van wetten, voor welker uitvoering het grid zou moeten worden besteed, terwijl ook het vraagstuk der Gemeente-finaDciën nog niet is opgelost. De Ziekteverzekering zal onder dit Ministe rie wellicht niet meer tot stand komen;on mogelijk achtte men zelfs, dat de Ouder* domsverzekering nog in dit tijdperk van welgeviog zou worden ingevoerd, vooral omdat de Grondwetsherziening allen tijd wel ia beslag zal nemen. De Regeering zou dus over meer geld te beschikkeu krijgen dan zij noodig heeft, en daardoor zouden wel eens de uitgaven kun nen stijgen. Dat het Kabinet zoo licht over belasti ig- verhoogiug denkt, werd door sommige leden toegeschreven aan zijn dicht bij socialistische opvattingen staan. Het aantal kiezers, in het hoofd-kiesdistrict Amersfoort gerechtigd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten- generaal beuraagt volgens de nieuw vastge stelde Kiezerslijsten 9812dat voor de Pro vinciale Staten 6399. De Gemeenteraad zal Dinsdagmiddag weer een openbare vergadering houden. Het plaatselijk telefoon-net is met twee aansluitingen vermeerderd en wel voor dr. M. B. Oeriemaus, Beukenluan 3, met no. 185, en voor mr. S. G. Weideren baron Rengers, Laoge Bergstraat 7 met no. 186. De heer D. van Buuren, mede-oprichter der schietvereeniging «Wilhelmina" en thans haar Voorzitter, is benoemd tot Lid vau ver dienste van den «Kon. Nederlaudscheu Bond Tan oud-onderolficieren". De heer Th. C. ter Maat, firma C. B. Kok& Zn., ontving de vereerende uitnoodi- ging ora op du Ten toonstelling voor volks voeding, inzonderheid voor het werkmans- geziu, die 7 Juni wordt geopend en te Utrecht wordt gehouden do»r de plaatselijke atdeeliug van den «Volksbond", vereenigmg tegen drankmisbruik, een inzending te doen van dc door hem direct uit Italië geïmporteerde olijf-olie. Te vleiender is deze uilnoodiging waar zij geschiedde op verzoek van prof. Van Itallie en verschillende geneesheeren, die deze olie verre stellen boven de in den laatsten tijd in deu handel gebrachte zoogenaamde Geuua- olie, die bereid wordt uitapenootjes. De commandant van het Araersfonrtsch Vrywilligers-korps, kapitein P. van der Sluijs, wordt van 16 Juli tot 27 Augustus gede tacheerd bij het 5e regiment infanterie. Zulks in verband met zijn verzoek om over te gaan by de Landweer. Aan don 2o luitaiant W.Starm van Leeuwen van de cavalerie O. I. leger, is eeu jaar verlof naur Europa verleend. Hij zal in Juni repatrieereu. Het heeft bij den Minister van Oorlog een punt van overweging uitgemaakt tot het oprichten van kaderscholen voorzooveel be treft de opleiding van vrywiiligers tot korpo raal on sergeant (wachtmeester) en van miliciens tot milicien-korporaal en milicien- sergeant. Amersfoort zou de plaats zijn waar eeti kaderschool voor de infanterie zou worden opgericht. Wordt tot de oprichting overgegaan, dan zal er een vast korps instructeurs werkzaam gesteld worden. De «Amersfoortsc.be Muziek-vereeniging" moest Tweeden Pinksterdag in het Nationaal concours te Vianen als verplicht stuk spelen »L' élue du village", een heel zware ouver ture van G. F. de Pauw, en gaf als eigen gekozen stuk «Elvira", ouverture van J. VVerkraann. Toch wist zij, gelijk we reeds in ons vorig nummer berichtten, ook hier den eersten prijs te behalen. Er waren 26 deelnemende korpsen. Dinsdagavond goed acht uur werd van het lokaal aan de Koestraat naar de woning van den directeur, den heer J. A. Jochems, aan de Kortegrncht, gemarcheerd en toen onder lustige en flink geblazen marschen naar den Burgemeester, die met een hartelijke en waardeereude toespraak het korps een fraaie lauwerkrans aanbood. Het korps is zeer tevreden over zijn suc ces. «Maar, meneer, we maakten zoo'n droevig figuur, net als te Hilversum, zoo heelemaal zonder vaandel". Zou daar nu niets aan te doen zijn Dins dagavond deed een stukje stroobord dienst als vaandel. Dat is toch al te gek. Het korps verdient werkelijk meer waar deering en deze blijkt naar buiten slechts uit een mooi vaandel. Het eendiagsch gymnastiekfeest van het Midi engewest van "bet «Ned. Gymnastiek- verbond" zal hier hoogstvermoedelijk worden gehouden op Zondag 28 Juli.' De «'s-Hertogepbossche Brandwaarborg maatschappij" (agent de heer Th. J. H. Biaochi) heeft twee premiën van f 15 toe gekend aan spuit 3 en aan de Vrywillige Brandweer wegens hun spoedig eD beleidvol optreden bij de branden in bet manufactureii- magazyn van de firma Gebrs. Hamers en in bet woonhuis van den drogist W.J.Cramer, waardoor beide inalen de belendende panden werden bewaard voor brand- en waterschade. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was gisterochtend 57 en hedenochtend 58 graden Fahrenheit. Niet Jan Maas zooals een straat-reporter opgaf doch E. van de Pol blykt het kindje van H. Buis, dat Eersten Pinksterdag al spelend in den Zuidsingel geraakte, gered te hebben. Een beschonkene, die ter ontnuchtering naar het Politic-bureau werd gebracht, bleek nog tweemaal gesignaleerd te zijn. Hij is nu meteen maar doorgezonden naar Utrecht om zijn rekening quite te maken. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een koopman uit Utrecht wegens het onbevoegd dragen van een wapen, een revol ver, die in beslag werd genomen. Ten paleize Soestdijk komen Woensdag 29 Mei bij H. M. Je Koningin-Moeder logee- ren prinses Von Heuss geb. hertogin van Saksen Weimar en haar dochter. De Boerenbond te Eemnes zal een coöpe ratieve veekoekeufabriek doen bouwen, welke een f235006 kosten en bij Utrecht verrijzen zal. Ter vergadering, Tweeden Piuksterdag te Eemnes gehouden, werd flink gei eekend. Do aandeelen zijn niet hooger dan f50, terwijl zij 5 pCt. winst zulleo afwerpen. Vanwege de gasfabriek te Njjkerk worden in die Gemeente ten dienste der straatver lichting proeven genomen met automatische zelfontstekers, welke proeven uitstekend voldoen. Wordt er toe besloten de lantaarns op automatische wijze te doen ontsteken, dan zal Nijkerk de tweede Gemeente zijn in ons laud waar de nieuwe vinding wordt toege past. Welke vriendelijke gebruiken «onze brave buitenlui" soms hebben, bewijst weer het volgende berichtje van de «Nijkerksche Crt." Woensdag, schrijft zij, traden hier in het huwelijk VV. v. d. K. en M. B., woonachti - iu de Kopersteeg, die hun intrek namen htt een familielid aldaar. Dat er bruiloft werd gehouden, is uiets ongewoons; spreekt van zelf. Een aanial vrienden en kennissen waren genoodigd en namen er deel aan. Ook de jongelingschap in die buurt wilde hoewel ongenoodigd, van de party zijn. Men ver zamelde zich in den avond en plaatste in de nabyheid der woning van het jonge paar een ijzeren petroleumton, waarop ter afwis seling en ter opluistering, by wyze van. tromgeroffel, lawaai werd gemaakt, hetwelk tot twee uur na middernacht aanhield. Was 't nu hierbij maar geblevenmaar neen, men ging verder. In den keldermen wist bet was nog een voorraad versnaperingen ter versterking van den inwendigen mensch broodjes met kaas, krentenbroodjes, enz., die een broer van den bruidegom had gebakken. Pogingen werden aangewend ora deze mach tig te worden, doch tevergeefs en in de verregaande baldadigheid haalde men nu een emmer metfaecaliën en stortte die over den aanwezigen voorraad uit. De geur die zich daarop in de woning verspreidde, was voldoende om te zeggen, wat er gebeurd was. De bruiloftsgasten bleven wijselijk in huis; de deuren van de woning weren door de feestvierenden dichtgespijkerd, zoodat nie mand er uit kon«anders waren er dooien 'evallen" verzekerde ons een der familie leden. Van het gebeurde is aangifte gedaan by de politie, die meeut de schuldigen op het spoor te zyn. Menigeen acht zich ónderschat als men hem niet överschat. Een outsider schrijft over de Pinksterdagen van dit jaar la lal Ze zitten er op, zullen zeker velen met mij uitroepen. Daar vlas je nu een heel jaar op daar pot je nu een heel jaar voor, om met Twee den Pinksterdag althans eens uit te gaan daarmee houdt je vrouw en kind koest en maak je je meisje graag, en als dan de lieve Pinkster er is, kom je tot de ontdekking, dat bet 's nachts een graad of vijf heeft gevroren, dat er hagel en sneeuw valt, dat de thermo meter 48 graden wijstin plaats, zooals de vorige week, 90 en dat het dus zal zijn misère ouverte impériale met een praatje. Ja, voor pandoerders, skaters en andere thuis- en in-kroeg-gokkers was het nu eens een echt weertje; doch voor liefhebbers van buiten zijn och, we zullen er maar niets van zeggen. U allen hebt bet aan den Ijjve gevoeld, hoe lief de 19de en 20ste vau Meimaand deden. Arme modelustigen; arme schapen, die duar liepen met zomerblousjes, liefst met korte mouwen! Arme tram, arme caféhouders buiten, drme.allemaal 1 (I allen beklagen wjj. Doch wien wij hebben benijd? Dat was een mijnheer, die zijn pelsjas had aangetrokken. Heusch, we hebben daarom niet gelachen, doch eerlijk gesnakt, voor éen half uurtje maar desnoods in dat ding te mogen kruipen. Bankbiljetten van tien gulden zijn gemak kelijk geld, gaan veel door de banden, scheuren en sly ten dus ook veel. Verleden jaar heeft de Nederlandsche Bank er niet minder dan 530000 van moeten intrekken Nu is een bankbiljet slechts een papiertje, maar dat papiertje moet geprepareerd en bedrukt worden en door de menigte loopt het er nog al in. Dat intrekken beteekende althans voor de Nederlandsche Bank een schadepostje van ruim f22 000. De Parijsche «Temps" weet te vertellen, dat de Internationale dans-academie een on derzoek heeft doen houden door dansmeesters in alle landen ter beantwoording van de vraag hoe hun mannelijke leeriingen, die gehuwd zijn, hun vrouw hebben leeren kennen. On geveer 3000 lijsten zijn ingekomen van om trent 1 100 000 gehuwde of verloofde mannen. Van dezen hebben niet minder dan 75 °'0 verklaard, dat zij door dansen met hun vrouw of verloofde hebben kennis gemaakt en de meeste anderen verzekerden, dat zij vooral als goed danser de harten van hun vrouw hebben veroverd. Van de dansmeesters zei ven hebben 92% met bun latere eebtgenoote op bals kennH gemaakt. De hoogste cijfers onder de volkeren wees het onderzoek aan bij de Duitschers (87%) en de Fiauschen (79%.) Heel achteraan komen de Noren, met slechts 38%. Het verslag eindigt met deze woorden „Het dansen is de knapste huwelyks-bemid- d' laar". De kleinste Gemeente. De bevolking der Gemeente Hemmen (Betuzwe), die de kleiuste is in ons 'and, bedroeg op 1 Janu ari j.l. 181 zielen. In éen opzicht is deze miniatuur gemeente een voorbeeld voor andereze heeft geen enkele «vergunning". Een dorado. De stad Diïren schijnt oen Dorado voor Schouwburg-directies te zyn. Voor anderhalve maand werd er een schouw burg geopend, wuarin een Akocflio troep optreedt. Do schouwburg heeft 700 plaatsen, de stad 30 000 inwoners eti do lust er heen to gaan, is zóo groot dat de menschen, die niet geabonneerd zyn en aan de kas een p'aats willen koopen, meostal teleurgesteld worden. Thans breugt de «Dürener Vulkaztg." een advertentie, waarin een goed denkbeeld wordt gegeven van de moeilijkheden, die moeten overwonnen worden. Daar staat «Ervaren at hl eet gevraagd, om een kaart voor de voorstelling van a.s. Dinsdag in den schouw burg te nemen. Brieven onder, eoz." De vier grootste steden ter wereld. Naar de allernieuwste gegevens waren «le bevol kingscijfers van Londen en New-York, Parijs en Berlijn aldusLonden 0578 784, New-York 4113 043, Parijs 2 711068 en Berlijn 1884 151. Hort-sek De Franscho keuken, welker wereldroem onaangetast is, zal er wel geen deel aan hebben, maar lieden, die Parys het beloofde land der lekkerbekken heet en, zullen er toch wel een bootje van opkijken, wanneer ze aan de hand der statistiek vernemon, dat in 1906 in Frankrfiks hoofdstad veertigduizend paarden zijn verorberd, vertegenwoordigend elf millioen Kilogram vleescli en vi t, tegen vijf millioen Kilo in 1899. Zoo'n tobber. De heer J. D. Rockefeller heeft doen bekeii.l maken, dat zijn geheele vermogen «nog geen" 300 millioen dollar betreft. Zijn jaarlijksch inkomen «is nooit hooger dan 20 millioen dollar". Zyn rente bedraagt gemiddeld 0% pCt. Het is ook al niet waar, dat hij de meeste aandeelen van de «Standard Oil" in handen heeft. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat Je Redactie sieeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. RON D-BREIM ACH IN ES. De Kamer van Arbeid voor de Confectie bedrijven te Haarlem, bijeengekomen ter vergadering van 8 Mei 1907 tot het nemen van eene conclusie na het door haar inge steld onderzoek in zake de hier te lande besta inde fima's, handelende in rondbroi- machines en zich verplichtende tot inkoop der op hare machines vervaardigde goetleren besluit tot openbare bekendmaking van het navolgende 1o. dat de «Maatschappij tot Bevordering van Huisarbeid", directeur Th. H. Whittick, eertjjds gevestigd te Amsterdam, Keizers gracht 263, thans zonder bekend domicilie, in der handel gebracht heeft eene Rond- breimachine «Miramar" 2o. dat de Maatschappij «Nederland", directeur E. F. Meijer, gevestigd te Rotter dam, Geldersclie Kade No. 8, iu den handel brengt «eene RondbreimachiueEureca" of „Eureka", en eertijds in den handel bracht eene dergelijke machine „La Ruche" 3o. dat eerstgenoemde maatschappij blijkens ingewonnen inlichtingen eiken degeltjkcn grondslag miste, zoodat zij, volgens haar rond schrijven aan hare afneemsters, hoofdzakelijk alleenlijk door het optreden der Kamer voor noemd, zóo weinig weerstand vermocht aan den dag te leggen, dat zij tot opheffing overging 4o. dat de in sub 3o. genoemde handeling aantoont, dat de door bedoelde maatschappij verstrekte „contracten" geacht mochten wor den eenige reebtsgrondige kracht te missen; 5o. dat het voor hen, die gemakkelijk afgaan op schoonklinkende voorspiegelingen, een geluk geacht mag worden, dat tenminste deze maatschappij verdwenen is; 6o. dut tcu aanzien van «te maatschappij «Nederland" de Kamer verklaart evenmin een gunstig oordeel te mogen uitspreken on wel op grond van een aantal brieven en verklaringen, in ha&r bezit gekomen, die zeer ongunstige getuigenissen afleggen om trent bet beneden de voorspiegelingen blijven der dag- en weekvordienstenliet zoogenaamd voor ieder zonder vakkennis aan te leeren breien zelvede duidelijkheid en bruikbaar heid van het by aflevering der machine ver strekte leerboek den vaak langen duur van aflevering der machines na toezending van den bepaalden koopprijs; dendikwjjlslangen duur van betaling der op de m chines ver vaardigde goederen de duurte der verstrekte wol en sajetde waarde en degelijkheid der zoogenaamde contracten de bijkomondeou- kosten (reis- en verblijfkosten naar en te Rotterdam) wanneer koopers niet op de machines blijken terecht te kunnenhoogen prijs der onderdeelenhet niet willen terug nemen, zelfs niet tegen sterk verminderden prijs, der gekochte maar niet voldoende machines; het bij herhuling en vaak niet gemotiveerd afkeuren der vervaardigde goede ren, enz. enz. 7o. dat zoo goed als geene gunstige ge tuigenissen inkwamendat «1e naam «Ier machine voor verandering vatbaar blykt dat de firma misbruik maakt van de ophef fing der Amsterdamsche firma. Op grond van een en ander waarschuwt de Kamer gegadigden tegen aankoop eener machine «Eureca" of «Eureka" zonder vooraf een grondig onderzo, k in te stellen en stelt zy bij voortduring au» baai- Bureau, Lun- geudijkstraat lOrood, te Haarlem, een ieder in de gelegenheid, alle op dit onderwerp be-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2