BLOO Stadsnieuws. Keiter Theodosius zeide en toonde door zijn voorbeeld, dat die zich het best wil wreken, moet vergeven en vegeten. Insgelijks de wysgeer Pitt&rchus, als hy zegt: Neem geen macht aan om te lieer- schcn of te gebiedeD, tenz(j gy eerst geleerd hebt to vergeven. Als dezen eens door iemand kwaad gedaan was, en de dader daarna in zijn handen ge leverd werd, om daarmede naar goedvinden te doen, zoo heeft by dezen vrij en onge hinderd laten gaan, zeggeude, dat de genade en goedertierenheid beter is dan de wraak, en een toeken van menschelijken aard, maar de wraak niet anders dan een beestachtigheid. De wjjsgeer Phocion leert ons door zijn uitmuntend voorbeeld, dat men niet wraak gierig behoort te zyn. Toen deze onschuldig ter dood verwezen was, en eenigen zijner vrienden hem vraagden, wat hij zijn kinderen ten aandenken wilde achterlaten, antwoordde bysDat zy om deze zaak (al moet ik eon onverdienden dood sterven) nimmermeer zullen donken, noch de gemeente van Athene daarom haten". Toen de wijsgeer Socrates eens door een jongeling geschopt werd en sommigen van zijn vrieoden begeerden, dat'hij zulks zou wreken, antwoor 'de hijIndien een ezel my geschopt ba 1de, wildet gij daD, dat ik wreeder tegen hem achteruit zou slaan ons alzoo leerende, dat gelijk men met eenige wreede beesten, wegens de gruwzaamheid van hun natuui, geen verbond kan sluiten om ons geen kwuad te doen, alzoo is het met som mige menscbcn wier boosaardigheid en schelden men niet meer moet achten dan de boosheid der beesten en bet blaiïen der honden. S. K. FK1TSMA. De Haagsclii! Kroniek-schryver der »N. Gron. Cour." vangt zijn brief aan met de mededeeling, dat binnen eimele weken, mis schien zelfs enkele dagen, de wetsvoorstellen der RegeeriDg tot herziening van de Grond wet by do Tweede Kamer worden verwacht. Pen ik goed ingelicht, srhryft hij, dan zal de Regeering een drietal wetsontwerpen aanbieden, waarv: u het eene uitsluiteud op 't blanco-artikel betreffende het kiesrecht betrekking heeft, terwyl de beide andere xirh zullen aausluiten bij de voo-stellen der Staatscommissie, welker rapport natuurlyk als bijlage bij de Memorie van Toelichting zal worden gevoegd. Wie nog De Ruyt -r-postzegels heeft en die niet met speculatieve doeleiudeu wil bewaren, ui.ig er wel aan deuken, dat ze Vrydag voor 't laatst geldig zijn. Met ingang Van 9 Juni wordt de dienst aan tiet Rykvtelefoonkantoor bier op Zon en algeme ui erkende feestdagen verlengd en zal dat kantoor geopeud zyn van 7.30 tol 8.30 's ochtends en van 12.30 tot 1.30 's middags (Greenwichtyd). Het plaaiseiyk telefoonkantoor zal wel hiermee dienen mee te gaan. By Kon. besluit zyn benoemd in het Be stuur van het Hoogheemraadschap De Bun- schoter Veen- en Veldendyk" tot dijkgraaf de heer Job. Knoppers en lot Hoogheem raden de heeren C. Th. van Beek, te Amers foort, en A. Beekhuis, te Bunschoten. De heer W. A. Vervloei, sedert April 1902 stations-chef te Alkmaar, en met iugaog va.» 1 Juni in gelijk ambt overgeplaatst naar hier, hoopt dien dag zyn 25-jarigen dienst bij de H. IJ. S. M. to herdenken. Gaarne voldoen wij aan den wensch van den heer Von Netzer om mei een enkel woord onze lezers altent te maliën op de advertentie, welke in dit blad voorkomt. De heer L. von Netzer heeft zich alhier gevestigd Kortegracbt 15 als kunstschilder, beeldhouwer en leeraar en is in ons land geen onbekende, wyl hij reeds jaren met vrucht op dat gebied is werkzaam geweest menigeen heeft dan ouk zyn opleiding in een o! ander kunstvak aan hem te danken. Het doel van den heer Von Netzer is onder wijs te geven in mythologie,anatomie, styleeren, boetseerin, schilde, en en teekenen, hetgeen niet alleen van belang is voor vakmannen als archi tecten, beeldhouwers, meubelmakers, graveurs, smeden en metaal bewerkers, bouwers, litbogrnfen, spiegel- en lijstenmakers ja zelfs voor borduur sters en koks, daar de dames in slechts enkele leasen leeren kunnen het ontwerpen van bor- duarwerken en ook koks dit behoeven om een ge oefend oog te verkrygen voor het orneeren van tafels en schotels. Heeren en dames, die dc kunst willen beoefe nen, en die zyn er tegenwoordig velen, wijl het streven naar ontwikkeling steeds honger klunt omdat het schoonheids- en kunstgevoel een zóo hooge plaats gaat innemen, vinden een goede gel.-genbeid; want wirulyk heel interessant is het zien van het aanteckenbock van Von Nctzer's oud-leerlingen waarin wfi hebben gevonden de namen vanBegeer, Gebrs. Abiding, Van der Bilt enzoovoorts. De eerste is lid der bekende zil versmederij, de andere van een der grootste stukadoors-firma's. Wy weuschcn de heer Von Netzer giarneeen goed succes toe en gelooven. dat b(j dat zal verkrijgen omdnt er in zekere kringen te Amors- foort eer bepaalde vooruitgang in liefde voor kunst en wetenschap is te bespeuren. De Minister van Oorlog beeft bepeald, dat de vergoeding wegens gemis van vrye woning aan militairen per ja -r ten hoogste mag be dragen vooroulitairen beneden den rang van onderofficier f 100onderofficieren be neden den rang van adjudant-onderofficier f190; onderofficieren met rang van adjudant- onderofficier en daarboven f220. De cavalerie-promotie is eindelijk afge komen. Het schrifteiyk gedeelte van het eind examen der Hoogere Burgerschool zal bier worden gehouden van 12 tot 21 Juni. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft besloten, de beperkende bepalingen op de toelating van meisjes tot de Rijks Hoogere Burgerscholen ojitehelfen. Voortaan worden dus de vrouwelyke aspiranten op den zelfden vo d toegelaten als de mannelijke. Vroeger werden zy alleen toegelaten, wao- neer daardoor geen splitsing van klassen wen', veroorzaakt. Verschenen is hel Jaarverslag over 1906 van de vereeniging »Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken", vastgesteld in de Algemeene vergadering van 27 Februari en dus reeds grootendeels door deze courant meegedeeld. Toch is het de lezmg overwaard en zeker mag nog wel eens gewezen op het veel te kleine lijslj-- van ledente klein, waar de school zóo veel goeds reeds deed en nog zóo veel te doen heeft. Voor de vacature voor onderwijzeres aan de Meisjesschool, met aeto Duitsch, hebben zicb slechts twee cundidaten aangemeld voor die van onderwijzer op Puntenburg maar elf. Niet op 4 Juni, zooals de rooster aangeeft, doch reeds Zondag 2 Juni zul het eerste concert op het terras van >Ainicitia" worden gegeven en wel door de »Amersfoortsche Muziek-vereeniging", directeur de hoer J. A. Jocbems. De verschillende plaatselijke vereenigingen en stichtingen in ons land tot bestryding van de tuberculose hebben besloten, zich tot een ceutraal-comité te vereeoigeo. Kendracht maakt macht. Over de Diaconieschool schrijft V.in de „Amers- foortsche Kerkbode": Niet talrijk waren de leden der gemeente, welke Woensdag j.l. waren samen gekomen op uitnoodi- ging van hvt Bestuur der Diaconieschool en de predikanten. Heel warm en heel ijverig is de gemeente zeker niet; tij gelijkt veel op de ge meente van Laodicéa, van wie de verheerlijkte Heiland getuigde (Openb. 315) „Ik weet uwe werken, dat g|j noch koud zijt, noch heet". Laat ons hopen, dat het veranderen mag en in de gemeente meer krachtig meeleven zich open bare. De gemeente heeft zulk een groote roeping dat zij dit toch niet vergete. Doch ik wilde een enkel woord schrijven over de vergadering vau Woensdagavond. Do voorzitter, ds. Ter Haar Roraeny, opende de vergadering en sprak een inleidend woord over de geschiedenis der Diaconieschool. Het fonds, daarvoor gelegateerd, dateert al uit bet midden der 18e eeuw, In 't begin der 19e eeuw is de Bchool gesticht, die tot 1892 haar taak heeft vervuld. In dit jaar moest de school om verschillende redenen worden gesloten in afwachting van be tere tijden. Die betere tijden zyn nu gekomenhet fonds is in deze vijftien jaren toegenomende onder wijswet- Kuyper beeft ruimer subsidie gebracht nu is bet dus de tyd om de Diaconieschool we der uit haar winterslaap te wekken. Dat heeft ook het Bestuur begrepen. Het sloeg de banden aan den ploeg en beeft zijn plannen klaar- De grond I* aangekocht in den Groote Haag, terwijl door de heeren Van Daal Jr. en Van Kybergen Jr. een keurig plan en teekening voor ae bouw van de school en onderwijzerswoning is klaar gemaakt. Wanneer allt-s n*ar wensch gaat, kan de school tegen den winter worden geopend- Doch éen moeilijkheid blijft er over. De bedoeling dezer school is vooral ae kinderen van onvermogende en minvermogende ouders op te nemen. Wél zal er, zoo mogelijk, eenig school geld moeten worden betai.ld, doch dit zal voor sommige kinderen heel weinig zijn; voor enkelen misschien niets. Zooder schoolgeld kan echter de Diaconieschool de jaarlijkscbe uitgaven niet bestrijden; de onvermogenden en minvermogen den ufwijzen, wil zij niet, mag zij niet. Daar is maar éeti oplossing mogelyk en wel deze, dat andere, meergegoede leden der gemeente het sohoolgeli b- talrn voor de ruindergegoeden. We vinden het zulk een verblijdend voorrecht, •lat de Hervormde gemeente door haar Diaconie school weer zoekt haar vleugelen uit te slaan uok over haar kiekens en ook de kinderen der gemeente onder haar hoede neemt. Wij twyfelen geen oogenblik of heel de ge meente zal zich mede hierin verheugen en aan stonds toonen, dat het haar nog heel wat waard is, de Hervormde gemeente in de gelegenheid te stellen ha-ir roeping te vervullen .egeuover haar gedoopte kinderen, de lammeren van Jezus' liudde. Deze zaken zijn nu besproken -op de vergade ring van Woensdagavond. Het ht-d tengevolge, dat er oen vereeniging Suppleti-efonds" werd opgericht; 21 leden en 5 begunstigers traden terstond toe. Een Bostuur werd gekozen, bestaan de uit de heerenmr, P. J. F- van Voorst Vader, Van 't Hof, Kraan, Priem en ds V underink. Dit Bestuur zal nu de plannen Dader uGwerken en uitvoeren om klaar te zyn, wanneer de'school wordt geopend- Alléén werd nu reeds vastge steld, Alt leden der vereeniging zij, zyn die minstens 5 cent per week (te betalen per week maand, kwartaal, enz., naar ieders believen) en begunstigers zij, zyn die minder dan 5 cent per week bijdragen. Mochten er onder de loden der gemeente rijn, die het ons wat gemakkelijker willen maken en zich reeds als lid of begunstiger willen opgeven wij zullen ons er over verblijdende adressen van de Bestuursleden zyn bekend. En zoo ga daa onder 's Heeren zegen ook dit scheepken in zee; moge het een voorspoedige reis nebben. Zondagavond is hier definitief geconstitu eerd een afdeeling der R: K. vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, aanvankelijk met 24 leden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren E. Laheij, hoofd-conducteurC. Hoef sloot iadingmeesterJ. Bootz, leerling- machinist; B. Bartelen, ploegbaas; en Th. H Ellor, voorman-arbeidei. Herinnerd zij aan Ue vergadering van aan deelhouders dei Anersfoortsche Tramweg- mautschappy op Donderdagavond, 30 dezer. De zomer is maar kortover een maand hebben we den langsten dag al weer gehad; en tot dusver is de zoover eigenlijk geen zomer. Geen wonder dan ook, dat, als er eens een mooie dag is, men er met de zijnen van wil profiteeren. Willen maar niet kunnen. Nauwelijks is bet weer omgeslagen en wil je Zondags met vrouw en kinderen eens ge nieten van bet buiteD zijn, of dit wordt je oumogelyk gemaakt door de lui, die, in huu auto's gezeten, de wegen onveilig maken, je Zondagsche plunje bederven en door bun stof opjagen je de oogen vernielen op den koop toe, en die dat mogen doen, zonder dat wij iets daartegenover hebben testellen, en, wat nog erger is, die voor het bezit en het gebruik van huu weeldewagens niets betalen aan den fiscus. De armste dagloouer, die een vijfdeklasse- lïets heeft om zijn karwei vlugger te kunnen bereiken, komt bij dien fiscus terecht; de bezitters van auto's die soms tien duizend gul len eu meer kosten, loopen vrij. Vooral wat deze materie betreft, is de toe bedeeling wel allerliefst rechtvaardig in ons vrije Nederland Moge daaraan toch spoedig een einde ko men en een flinke, zelts zeer hooge belas ting op de auto's voorkomen, dat het aantal zicb nog uitbreidt, en ons terugvoeren liefst naar den tijd der equipages. Die toch zooveel sierlijker waren óok nog en die nu niet meer zicb laten zicb laten omdat zij ieestelijk er voor danken, door zoo'n stofverspreider te worden gehinderd. De temperatuur van het water in de Bad en zweminrichting was gisteroohend 66 en vanochtend 64 graden Fahrenheit. Men meldt uit Raam H. M. de Koningin en Z. K.H. rins Hen drik, die van Woensdag tot Zaterdag a. s. Mi H. M. .te KonluHin-Mwder paleize „Scestdijk" komen logeeren, worden Woens- dagmiüiinii met gevolg per trein van 0.12 (spoorlij,1) aan het station Baarn der H. IJ. S. M. verwacht. Te Baarn w It in Augustus oen honig- en bijententoonstelling gehouden vanwege de afdeeling Utrecht der .Vereeniging tot be vordering der bijenteelt in Nederland Aan do Zeister'harmonie is, ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, door H M. de Koningin het praedieaat .Koninklijk toege kend, zoodat zij voortaan zicb zal mogen noemen «Koninklijk Zeister Harmonie- muziekgezelschap^ Het zoogenaamde voorkamp is gister aan gekomen in de Legerplaats bij Zeist, waar het regiment genietroepen van 17 Juni tot 2) Juli zal kampeeren. Als de meoschen elkander slechts tweemaal spraken, é<ms bij de voorstelling en een tweede maal bij een bezoek, wat zouden er dan veel .lieve menschen' in de wereld wezen Geen luchtband meer In »De Kampioen wordt de aandacht gevestigd op een uitvin ding die wellicht den luchtband hij het lij- wiel zal verdringen. Het is een stol elastès noemt de uitvinder haar die bestemd is om de lucht in den binnenband te vervangen. De stof is, hoewel zwaarder, even elastisch als saarngeperste lucht en heelt niet de hevige inwendige spanning, die de rubberlagen en weefsels ondermijnt. De uitvinding is gedaan in een piepjonge fabriek te Luik, de »Société anouyme, iabri- quant Ie caoutchouc artificial Elastès". De elastès bestaat uit drie grondstoffen: lijm, ,'lyeerine eu dubbel chroomzuur-zout. Te Londen wordt druk gesproken over een nieuwe »éen-rails-vliegtram", uitgevon den door ingepeur Brenuan. Hij heeft een locomotief en trein in het klein vertoond, loopende op éen rail en recht gehouden krachtens het beginsel, dat een draaiende tol recht doet staan. Daartoe draaien er vlieg wielen tegen elkander in i iet 7000 omwen telingen per minuut. Met zulk een trein, door electriciteit bewogen, zal men vulgens hem 800 K.M. in 't uur kunnen afleggen. Dat zou dan zijn van Leeuwarden naar Maas tricht in twintig minuten. Vlug geuoeg om 't dadelijk te gelooven. Een merkwaardige volksstemming. De Nationale Christen-Geheelonthouders-Vereeni ging heelt te Dinxperloo, het dorp aan de Duitscbe grenzen, een belangrijk onderzoek iugesteld. Zij heeft daar de bevolking (mannen eu vrouwen boven 25 jaar) zicb laten uit spreken over de vraag, hoe men staat tegen over den verkoop van bedwelmende dranken. Stemkaarten (witte voor de mannen en a a blauwe voor de vrouwen) zijn aau de huizen L/AL/AU moe bezorgd en eenige dagen later weer opge haald. Vierderlei mogelijkheid werd daarop fvt TCCCM a geheele vrije drankverkoop, b de lil DLJOOJCrflv VOr Drankwet zooals die nu is, c. verandering van drinkgelegenhedeu, d. geheele verwijde- mHipn vorm i'f'rin8 van vergunningen en bierhuizen, ui uil V UI ill U i [je uitspraak der inwoners was zeer merk- waardig. Hier zijn de cijfers. Uitgebracht rpi rbn 1C fi werden 856 stemmen, waarbij 7 ongeldig en IC1IS.C11, uail lö y 66 bianco. - Wat 683 betreft, die hun gevoelen uit- ZUlVerheiCl cn K sp^en, stond hel zoo: Voor onbeperkteu drankverkoop 6 m., 2 rv -I _vr., in 't geheel 8. JL/C lage prijze Voor den huidigen toestand 49 m., 89 vr., in 't geheel 88. Voor vermindering van drinkgelegenheden 83 ra., 86 vr., in 't geheel 169. Voor verwijdering der drinkgelegenheden 204 m., 214 vr., in 't geheel 418. Wanneer alzoo onze Drankwet de plaatse lijke keuze kende, gelijk in de meeste Nooid- Affierikaatische Staten de Engelsche Koloniën, Australië en in Noorwegen het geval is, dun zou Dinxperloo zich allicht van drank en bierhuizen ontdoen. De sport vereeniging »E. M. M. A.", van het 5e regiment infanterie, ontving hier Zondagavond «Het elfde", van hei 11e regi ment infanterie, uit Ede, op liet terrein be westen de Lnfaiiterie-knzerne. Van 4 tot 6 werd gevoetbald in<*t de.i uitslag dat de stand bij rust was 2 1 en bet spel eindigde met 3 2 vuoi #E. M. M. A.". De algemeene vergadering van den A. N. W. U., toeristenbond voor Nederland, zal dit jaar worden gehouden te Utrecht op Zondag 28 Juli. In verband daarmede worden Bonds- feesten georganiseerd op 27 eu 28 Juli. Het programma dier feesten zal nu defini tieve vaststelling zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Gisterochtend tornden bij het Driepuntje op den Arnhemscheweg weer twee wielrijders t^gen elkaar op; karretjes stik, deflesschen die een hunner meevoerde in gruis, ontvel lingen en wat dies meer zy. Beiden reden zeer voorzichtig, doch zagen elkaar eerst toen ze vlak by elkaar waren en uitwyken niet meer mogelijk wus. Men zie ook het Ingezonden stuk in dit nummer. De Nut. Chr. Geh. Onth. Ver. hoopt binnen kort in andere Gemeenten ile Zeilde stemming te doen houden. De openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente, hedenmiddag onder voorzitting van den beer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchraan Wuy tiers van Vliet, gehouden van 1.45 tot 3.25 werd bijgewoond door 15 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren C. Th. van Beek en mr. P. J. F. van Voorst Vader. Tegen de notulen van <0 April waren geen bezwaren ingebracht zoodat zij werden beschouwd als ongewijzigd goedgekeurd. De belangrijkste der Ingekomen stukkeu waren van Gedeputeerde Staten een beslnit waarbij ds. 1. Hooykaas, wonende in de Gemeente Hoogland, wordt vrijgesteld van het betalen van Inkomsten-belasting in de Gemeente Amersfoort voor kennisgeving; van het Bestuur tier vereeniging „Amersfoort- sche Industrie- en Huishoudschool" een verzoek om grootoren guldelijken steun om prin- advies aan B. en W.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2