Stadsnieuws. aanwezig ie. De Voorzitter: Neen, dit ïijnatschrijvin- reed zijn, zou ik wel eens iels willen hooren over de exploitatie. Mij zijn enkele geruchten ter oore gekomenzijn aie juist, dan De Voorzitter: Ik wenschte het daarover straks te hebben. In de besprekingen tusschen Tram-bestuur en commissie uit de Garanten- vereeniging zijn geen toezeggingen gedaan, doch alleen overwegingen beloofd. De heer Gerritsen vraagt of het geld, door de Garanten gegeven, is voor 5 dan wel voor De heer De Pool: Enkelen voor5jaar,som migen voor 1 jaar. De heer Frederiks vraagt of er wel beslist f1000 beschikbaar is bij de Garanten. Spr. heeft vernomen van een der heeren, die bij de burgerij rondgingen voor deelneming in het Garanten- fonds, dat sommigen hun bijdrage alleen afstonden onder zekere voorwaarden. Den beer De Pool is daorvan niets hoege naamd bekend. Op geen enkel der door hem ontvangen biljetten staat vermeld, dat het bedrag waarvoor men teekende onder zekere voorwaarde is toegezegd. De Voorzitter vraagt of de vergadering zich vereenigt met het Bestuursvoorstel om een Gemeente-subsidie van f1800 te vragen. De heer Van Nieuwenhuiien vraagt ol dit voor éen dan wel voor vijfjaar zal worden gevraagd. De Voorzitter: Voor éen jaar. De Ge meente-begrooting wordt van jaar tot jaar ter goedkeuring voorgelegd aan Gedeputeerde Staten. Wordt i. h. st. besloten flSOO Gemeente- subsidie aan te vragen. Aan de orde is de benoeming van twee leden in het Bestuur ter voorziening in de vactures, ontstaan door het periodiek aftreden met 1 Augustus van den heer H- C- van Dam en het bedanken door den heer C- Th. van Beek. De Voorzitter brengt dank aan den heer Van Beek, die sedert de oprichting der Maat schappij (19 Februari 1900 Red.) zitting had iD het Bestuur en wiens adviezen steeds hoog werden gewaardeerd en betreurt het, dat zijn wankele gezondheid de reden is van ontslagaan vraag. De heer Van Dam wordt bij de eerste stem- mimr herkozen niet 47 van de 53 stemmen. Na de zeer verdeelde stemming ter voorziening in de vacature Van Beek stelt de V o o r z i 11 er voor, danrin te voorzien in de weldra te beleg gen buitengewone algemeene vergadering. In die vergadering komt ook spr. plaats vacant; spr. wenscht beslist óok met 1 Augustus a.s. af te treden als Bestuurslid. Aan de orde is de beraadslaging over eventu- eele wijziging der Statuten in verband met de opgerichte Garanten-vereeniging tot in stand houdmg der Maatschappij. De Voorzitter deelt mede, dat, toen de Garanten-vereeniging werd opgericht de heeren Reuten en Van der Meiden alleen hun benoeming in de commissie dier vereeniging hebben aan genomen onder beding, (lat zij een Memorie mochten indienenhetgeen hun is toegestaan. Die Memorie en het aDtwoord van het tram- bestuur worden nu gelezen- De Voorzitter vervolgt, dat, ua sameu- spreking in de Zaterdag gehouden gecombineerde vergadering van tram-bestuur en garanten-com missie, de heer Van der Meiden heeft verklaard, tot geheel andere inzichten te zijn gekomen en erkend, dat de Maatschappij zelfs meer deed dan van de beperkte middelen te verwachten was- Spr- brengt hulde aan den heer Van der Meiden, die zijn vroegere meening liet varen en zegt, dat er volledige overeenstemming is gekomen tus schen Garanten-commissie en tram-bestuur. Op die vergadering is onder meer de wensch genit, de tram9 niet meer te doen loopen op de treinen, doch om het kwartier. Spr. vreest, dat men bij deze verandering van den dienst velen, die naar het station gaan, den trein zullen mis sen. Ook i. het voor bet Bestuur zeer moeilijk te bepalen of per kwartier of per half uur zal worden gereden. Wel staat in de Statuten, dut het Bestuur de dienstregeling en de tarieven vaststelt, een en ander in overleg met het Ge meentebestuur, doch het Bestuur zou liever de meening der aandeelhouders hooren over zoo danige wijziging in de exploitatie. De heer Gerritsen acht dit onmogelijk. Gaat men om 't kwartier rijden dan zul geen 50 pCt. der aan het station aankomende pussa. gieis meer gebruik maken van de tram. De af stand tot de stad is ongeveer zeven minuten. Als men nu om 10 «ur aankomt en de eerst volgende train vertrekt van het station eerst om 10.15 dan wacht meu niet, doch is reeds te voet thuis eer de tram vertrekt- Spr. wil niet zeggen, dat slecht is het om 't kwartier afrijden van de Kampstraat, doch het vertrekken om 't kwartier cok van het station zal de dood zijn voor de tram. Spr. acht het onmogelijk, deze proef te nemen. De Garanten-commissie heeft met het tram- bestuur hierover gecorrespondeerd en ook de mogelijkheid overwogen, <>m de 7 of 10 minuten te rijden, doch ten an'woord gekregen, dat deze wijze van exploiteeren bijna het dubbele zal kosten van thans, ook omdat men 16 in plaats van 7 paarden zal noodig hebben. Spr. raadt aAn, verbazend voorzichtig te zijn. Neemt men een proef dan moet men die nemen over ten minste een half jaar Spr. vreeM dan groote verliezen. De heer Herschel meent, dat in d© bij eenkomst ook is besproken ue proef „zoo moge lijk" ie nemen. Waar de heer Gerritsen voor stelt, om 't kwartier van de Kampstraat te vertrekken, daar raag niet vergeten, dat men dan oók van het Btation tnoel vertrekken om 't kwartier. Beter ware wellicht, den tijd meer gelijkelijk te verdeelen over do 72 ritten, bij voorbeeld te rijden tot 10.30 om 't kwartier, tusschen 10 en 12.30 om 't half unr, enz. Men zou dan kunnen volstaan met hel zelfde aantal paarden- Spr. wilde gaarne weten wanneer het grootste aantal passagiers wordt vervoerd, naar aan wel van het station. De heer Krieger weet dit niet juist, doch zal het nagaanspr. meent, dat de meeste pas sagier» komen van het station en niet uit de Btad. Spr. moet echter opmerken, dat, als men om 't kwartier afrijdt van de Kampstraat men dan ook om 't kwatier moet vertrekken van het statioo, aDders loopt de dienst onherroepe lijk vast. Spr. meeut, dat met dezo wijze van exploiteeren de tram zeer spoedig naar den kelder zal zijn geholpen. Beter is 't, den dienst zöo te laten een volmaakte dienstregeling is hieronraogelijkomdat Amersfoort nu eenmaal geen plaats is van 60 of 70000 inwoners. Zoo veel mogelijk wordt voldaan aan billijke wen- schen. De heer Gerritsen meent, dat alle zorgen worden besteed aan de dienstregeling. De heer Krieger antwoordt, dat tweemaal 's jaars de dienstregeling met groote zorg wordt ontworpen. Het is echter niet mogelijk, allen tevreden te stellen. De heer Van Dam merkt nog op dat. als de trams om 't kwartier zullen afrijden, men ook stipt op tijd moet vertrekken. Nu heeft men nog eenige minuten speling en kan een tram dus nog even wachten als een trein eens eenige vertraging heeft. De heer De Pool geeft in overweging, de groote diensrooaters op ruimer schaal te ver spreiden; nog te ve.en weten niet wanneer een tram verstrekt. De heer Krieger antwoordt, dat de meetten de voorkeur geveu aan de kleine dienstregelingen in zakformaat. Van do groote zijn er einde Aprik 500, van de kleine 1300 verspreid, samen dus 1800 stuks. Ook zijn er nog de borden op de Varkensmarkt en bij de remise. Intusschen zal spr. gaarne nota nemen van de opmerkingen. De Voorzitter zegt, dat in de gecombi neerde vergadering is meegedeeld, dat het publiek een reorganisatie verwacht. De heer De Pool antwoordt, dat wellicht j buitenstaanders die verwachten, doch dat zij die een inblik kregen in de zaken der Maatschappij anders denken. De Voorzitter vraagt of niet eens ge durende een maand een proef kan genomen De heer Gerritsen ontraadt dit; 99 tegen 1 komt dat falikaat uit. De heer Herschel zou 't toch wel eens willen probeeren. De Voorzitter zegt, dat het niet de be doeling is, te rijden om 8, 8.15, 8.10, 8.45, ens. doch rekening te blijven houden met de treinen. Het Bestuur zal deze proef overwegen. Do heer Gerritsen persisteert bij zijn meening, dat dan van het station alleen leege trams zullen vertrekken; niemand zal zóo lang willen wachten en ieder zal loopen. De Voorzitter merkt op, dat het niet zóo veel scheeltvolgens ds vigeereode dienstregeling vertrekken de trams tusschen 8 en 12 uur reeds vrijwel om 't kwartier. De heer Krieger ontraadt ten sterkste de proef te nemen in de zomermaanden, die altijd het drukst zijn en stelt voor althans te wachten tot den winter. De heer Van der Plank vindt in deze mededeeling een bewijs ts meer, dat de tram moet blijven rijden op de treinen. pe heer De Pool meent ook, dat slechts bij zeer hooge uitzondering iemand van de tram gebruikt maakt als hij niet naar het station moet of daar de tram vindt op het punt om te vertrekken. De heer Krieger meent, dat er wel inrich tingen zijn te treffen om de exploitatie te verbeteren, docb daarmee is een f400 gemoeid. Sp. bedoelt dubbelspoor van de brug over de lijn naar Kestereu tot het station, met andere woorden als de wissel op het op het Stationsplein wordt verlengd. Thans moet de tram vertrekken zoo dicht mogelijk op het in den rooster aan 1 geven tijdstiphad men daar dubbelspoor dan zou er veel meer speling zijn. Het best ware, overal dubbelspoor te hebben, doch dat is te kostbaar. Besloten wordt, niet om 't kwartier te doen rijden. De Voorzitter wil nog meedeelen, dat oók werd gesproken over uitbesteding der exploitatie, een zaak die trouwens al meer is besproken in vorige aandeelhouders vergaderingen. Het Be stuur heeft daarnaar geïnformeerd en ervaren, dat de kosten ongeveer gelyk zouden zijn. Het zou dus geen besparing geven. De beer Gerritsen: Meegerekend de af schrijvingen De heer Krieger: We zijn thans in zeer ongunstige conditie omdat we slechts zes paar den hebben. De Voorzitter vervolgt, dat het Bestuur de overtuiging heeft, dat besteding geen besparing zal geven; bovendien zijn we dan niet meer eigen baas in het bedrijf. Ook het tarief is besproken en gevraagd of het niet bijvoorbeeld op 5 cent kon gebracht. In het afoeloopen jaar zijn genomen 20000 enkelo-rit-billetten, natuurlijk alleen door vreein delingende stadgenooten nemen coupons of pasjes. Indien het tarief werd gereduceerd tot 5 cent dan zou dit een voordeeltje zijn voor de vreemdelingen van f1000, een kolossaal bedrag op een totaal-ontvangst aan passage-golden van f6300. Nog werd besproken het verleggen der lyn op het Stationsplein. Gaarne zal bel Bestuur dit overwegen en van het Gemeentebestuur toe- stemming vragen om de tram tc doen rijden tot vlak voor den stations-uitgangop de eerste plaat staat de tram daar beter in 't gezicht voor eventueele passagiers, op de tweede plaats zijn dan de paarden beschut tegen den Noordewind. Zeer gewenscht ware het ook, tusschen de rails klinkers te hsbben in plaats van keien. De slijtage aan trekkracht zou daardoor belangrijk verminderen. Vooral de ongelukkige spoordijk kost ontzaglijk veel paarde vb esch. De Statuten zullen vermoedelijk herzien moeten worden, óok in verband met de vraag of erna 1 Augustus een apart Administrateur zal zijn dan wel of diens betrekking zal worden gecom bineerd. De waarde der aandeelen is voor een deel thans problematiek en daarom is er over ge dacht, het kapitaal zóo te reducceren, dat de werkelijke waarde is vertegenwoordigd bij even tueele liquidatie. AU de aandeelen wordeD te ruggebracht van f125 tot f50 dan wordt het kapitaal f 16 000 en kan ook precies worden nagegaan of we uitkomen en behoeft niet afge schreven. Dit punt kan spr. thans echter niet aan de orde stellen, omdat het moet behandeld in een buitengewone vergidering, daartoe expresselijk uitgeschreven. Spr. wil het echter nu reeds iu overweging geven. Voor reductie van het kapi taal tot f8000, gelijk werd aangegeven in de geconbineerde vergadering, viDdt het Bestuur geen termen. heer Gerritsen acht reductie tot f 16 000 een zeer gezonde maatregel. De heer Middelburg vraagt hoe lang de Maatschappij kan blijven bestaan als de Raad werkelijk het subsidie van f 1800 verleent. Hoe veel overwaarde is er nog en bo reel schuld? De heer Van Dam aniwoordt,dat hier vooral dient in rekening gebracht de taxatie der baan. Indien de Maatschappij het bedrijf staakt, dan heeft de Gemeente het recht tot naastingeen andere vraag is of de Gemeente inderdaad zal naasten. Aan vaste goederen bezit de Maatschappij de onbezwaarde remise en den hooiberg, de paarden die veilig kunnen geschat op f1600, en de drie wagens. Tuigen, enz, worden niet in rekening gebracht. Verder heeft zij f1128 aan effecten gedeponeerd bij de Gemeente. De schuld was op het einde des jaars f 4660. De Voorzitter zegt, dat de baan f 15000 heeft gekost en waard is aan oud staal. De heer Van Dam vervolgt, dat bet werke lijk actief i« fll2S waarborgsom gedeponeerd bij de Gemeente, flSOO aan vast goed en f1600 aan paarden; dit zeker niet te hoog getaxeerd. De Voorzitter zegt, dat als het kapitaal -wordt geconsolideerd en op de remise een leening wordt gesloten, er na attrek der schuld nog altijd een f12000 zal overblijven. De heer Van Dam voegt hieraan toe, dat het Bestuur den toestand vooral niet te roos kleurig taxeerde opdat de schuldeischers in geen geval de dupe zouden worden. In geen geval mag de tram langer worden geëxploiteerd dan dat het Bestuur de zekerheid heeft, dat, bij liquidatie, de schuld ad f4660 er geheel uit komt. Indien het Gemeente-subsidie van flSOO wordt toegestaan en de Garanten de f 1000 storten kan de Maatschappij volhouden. Er is gerekend op f250 rente der schuld. De heer Middelburg meent, dat als de tram 'tnog vijf jaar uithoudt, zij er voorgoed in zal zijn. De heer Gerritsen meent, dat het dus in de bedoeling ligt van het Bestuur om als het Gemeente-subsidie wordt toegestaan te conBoli- deeren en een hypotheek te nemen op de remise. Spr. acht dit een zeer gezonde maatregel. De Voorzitter zegt, dat dit inderdaad de bedoeling ie. Weldra zal dus een buitengewone aandeelhouders-vergadering worden belegd om een en ander voor te bereiden. Spr. wil reeds verzoeken, dat dan meer opkomen ter vergade ring, óok omdat de Statuten voorschrijven, dat zeker bedrag in die vergadering moet vertegen woordigd zijn. Niemand meer het woord verlangend, wordt hierop de vergadering gesloten. KENNISGEVING. Oproeping. De BURGEMEESTER vaii AMERSFOORT, brengt ter kennis van Anthonius Genten, Hendrikus Wilhelmus Lonrens, Peter Staal en Arie van Biggele. milicien-verlofgangers der lichting van 1906, be- hoorende tot het 5c Regiment Infanterie, dat bet hun verleend verlof wordt ingetrokkken, met last om, voorzien van hunnen verlofpas en al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door ben bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen, rechtstreeks naar bun korps, in garnizoen te Amersfoort, zich te be geven en aldsar op Donderdag, der. 13 Juni aan staande, vier uur, des namiddags aan te komen. Amersfoort, 1 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. In de Luthersche kerk hoopt morgenochtend ora tien uur voor te gaan de heer W. L. Jens, oud-zendeling te Utrecht; in de Reraon- strantsche kerk om half elf, dr. L. N. de Jong, uit Utrecht. tl. M. dc Koningin koerde hedenochtend huif twaalf van nSoestdyk"' terug naareHet Ltio". De tram vervoerde in de afgcloopen maand 65169 betalende passagiers, tegen 6932 in 1906, 0738 in 190.r>, 6690 in 1904, 7291 in 1903 en r53G in 1902. De opbrengst der der passage was f500.57'/g en die dor diversen f76.94 tegen f520.40 en 156.03 in Mei 1906. Do totaal-opbrengst was f577.51 in Mei 1907, 1576.43 in 1906, f539.65 in 1905, f5 8.36'/2 in 1904, f631.94, in 1903,1541.83 in Mei 1902. De opbrengst per dagkilometer wasf 10.35^ tegen f 10.30 in de zelfde maand van 1906' Uit den regenmeter is in Mei na 12 regen dagen afgetapt 63.4 m.M. neerslag, tegen 75 m.M. na 15 dagen in Mei 1906. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daar onder ressorterende hulpkantoren is in Mei ingelegd ter Rijks Postspaarbank f 39 724.86 en daaruit teruggevraagd f33842.3272 Het laatste duor het kanioor^uitgegeven boekje draagt het nummer 13 077. De laatste De Rnyter-zegels werden gis teravond aan hei Postkantoor hier verkocht: er is er geen enkele over van de rond 20000, die werden ingeslagen. Met ingang van Maandag wordt het kantoor van den Ontvanger der directe belastingen en accynzen verplaatst van het Plantsoen naar Zuidsingel 40, over de Lorabiu'dbrug. Aan het overgungs-examen van de Kon. Militair Academie hebben voldaan do cadetten J. J. P. Beerninck, M. K. A. BisschojT vun Heemskerk en G. Greidantis, vun de infan terie h. 1.1. eerste studiejaar en W. K. U. Diemont, van de infanterie b.t.l. 2e studie jaar. Voorwaardelijk zijn bevorderd van^ het le naar het 2e studiejaar de cadetten O. F. A. de Bruijn en J. J. Pels Rijcken, van de ca valerie O. I. L. en naar het 3c studiejaar de cadet R. van Luttervelt, van de cavalerie h. 1.1. Het is gebleken, dat het afvalwater der Gemeente-gasfabriek den dood beeft veroor zaakt van de vischjes door de »Vereeniging tot veredeling vau dau visciistaud'' verleden najaar in de Eem gepoot. De Directeur der gasfabriek betuigde zijn leedwezen en deed toezegging, herhaling te zulien voorkomen. Op de Algemeene vergadering der vereeni ging, Woensdagavond to Raurn gehouden, werd meegedeeld, dat bijzonder ernstige ge vallen van strooperij niet waren voorgeko men. Door het uitzetten van een groot aan tal pootvisschon werd een betera en ryke vischvangst in de Eem verwacht, doch doof de vergiftiging van het waier op 9 April jl., waardoor bijna alle visch stierf, werd deze verwachting vernietigd. In het afgeloopen jaar werden in de Eem gepoot10<K) regen boogforellen, 150 forelbaarzen, 2000 dwerg- wels en 10000 jonge spiegelkurpen». Langs de rivier werden waarschuwingsbotden ge plaatst voor oiigewensshte bezoekers, terwijl inet verschillende boeren orereenkomslen werden gesloten voor vrye betreding hunner landerijen door de leden der afdeeling. De Rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer Chr. VV. F. Paine Strieker, werd goedgekeurd. De ontvangsten bedroegen f955, de uitgaven f909 867j, lioo een batig saldo van f45.131 2. Door de com missie, belast met het onderzoek naar de verontreiniging van het Eemwater, werd bij monde van den heer D. Boele uit Amsterdam rapport uitgebracht. Hieruit bleek, dut do vetgiftiging was toe te schrijven aan de loo- zing van het afvalwater van de gashouders der Gemcentegaslabriek te Amersfoort. In het geheel was er 4000 M3. afvalwater in de Eem gebracht, wat nog geen half Pet. van den waterinhoud der rivier bedroeg. Door de zeer schadelijke stollen is echter een groot deel der visschen en veel broed te niet te gegaan. Toezegging was verkregen, dat door de Gasfabriek deze verontreiniging zal wor- den voorkomen. Het Bestuur van het Heem raadschap »de rivier de Eem, beken en a m- kleve van dien", dat het vischrecht aan de afdeeling verpachtte, heeft een schadever goeding van f 150 aangeboden. Met algemeene stemmen werd besloten een hoogcre uitkee- ring te vragen en aan het Hoofdbestuur werd deze zaak ter afdoening gegeven. By Kon. besluit zijn eervol ontslagen uit den militairen dienst generaal-majoor L. Brender a Brandis, op non-activiteit, en kapi tein J. A. A. Lodewijks, van het 5e regiment infanteriede laatste met benoemiug tot reserve-kapitein bij zijn korps. Tot leden der oxamen-cummissie voor den cursus bij het 5e regiment infanterie zijn benoemd de kapiteins A. A. Heisterkampen W. J. Steinbuch, de luitenants J. Busquet Jr., B. Jasink on J. W. K. de Bas en de burgerleeraar 1. van Spiegel. Tot Secretaris, luitenant O. H. G. Gelderman. Do 2e afdeeling van het 1o regiment veld artillerie vertrekt Dinsdagochtend per extra- trein van 8.15 naar de Legerplaats by üldc- broek tot het houden van practischo schiet oefeningen. Loitenant-p tardenarts H. W. Klerck de Reus wordt met ingang van dien dag belast mot den vétérinaire!» dienst in die leger plaats. Programma der muziekuit voering,den loden der Sociëteit »Amici!i<i" aangeboden door de Amersfoortsche Muziek-vereeniging, Directeur de heer J. A. Jochems, en bij gunstig weder te geven op het terras dier Sociëteit, Zondag 2 Juni 1Ö07 1. Fecöimarecli .Excelsior" G. F. de l'auw 2. Ouverture „Jeanne d' Arc" J. Kowml*. 8. Soiirire d' avril, wals M. I)Cprot. 4. Fanmisie „Róvo d'or" M. Charnioux. 5. Ouverture „L'óluo du villago" G. F. do Pauw C. Petite Tonkiijoiee, scottisch Witlinnen. 7. Quiitid 1' amour meurt, wals O. Crémioux. 8. Ouverture „Elvira" j. Workman. De Vereeniging behaalde de eerste pryzen

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2