Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentien. Uitvoering vao Gewijde Muziek DIRECTEUR actief AGENT De plannen voor den bouw der derde R. K. parochie-kerk. welke by «Puntenburg" zal verryzeo, ziju thans goedgekeurd door de» aartsbisschop van Utrecht en waren Zondag aan den uitgang der kerken ten toon gesteld. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat wegens de stemming voor de Provin ciale Staten, welke Donderdag van S tot 5 wordt gehouden de vergadering van het college van Burgemeester en Wethouders deze week plaats heeft op morgen, Woens- dug, 12 Juni. liet gesticht van de vereeuiging «Kittder- zorg" in nei provincial ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk (verzorging van onver zorgde of verwaarloosde minderjarigen) zai worden gevestigd te Amersfoort. Dr. E. Kruising», leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, is benoemd tot lid der commissie voor het akte-examen Engelsche taal, bedoeld by Kon. besluit van 14 October 1884. Het mondeling examen wordt afgenomen te 's-Gravenhage; het schriftelijk gedeelte op nader aan te wijzen plaatsen, in Juli en Augustus. De hoeren H. J. van Daal en G. de Vries hebben mot guustig gevolg afgelegd het over- gaogs-exameii vin net te naar het 2e studie jaar van 's Ryks veeartsenijschool te Utrecht. Den heer V. S. P. Berk mans, de regisseur van «Thalia", de hoogst verdienstelijke stille kracht dier vereenigmg, is in verband met zyn aanstaand vertrok naar Arasterdam door die vereenigiog een fraai koperen schryf- garnituur aangeboden. Mej. A. G. van den Berg, tbaos onder- wyzeres te Losser, is in gelyke betrekking benoemd te Leusbroek. De heer D. Meiners, thans te Soest, be haalde de acte Boekhouden voor de practyk van dc Vereeuiging van leeraren in het boekhouden. Tot de correspondenten der Nuts-commis- sie voor ouderwys, de Departementen dier Maatschappij, de afdeelingen en correspon denten der vereeniging «Vulksonderwys", de afdeelingen van het «Nederlandsch Onder- wtizors Genootschap", de afdeelingen van de •VereenigiDg vau Hoofden van scholen in Nederland" en de afdeelingen van den «Boud van Nederlandsche Ouderwijzers", heeft de Nuts-commissie voor onderwijs zich met een circulaire gewend, waarin zij o.a. zegt, dat haar is gebleken, dat in verschillende deelen des lands ouders, welke in beginsel geen bezwaar hebben, hun kinderen te zenden naar de openbare school, toch deze kinderen een byzoodero kerkelyke school doen be zoeken, wat wel hierdoor veroorzaakt wordt, dat veelal de kinderen op jongeren leeftyd op de bijzoudere school worden toegelaten dan op de openbare school in de zelfde Gemeente, bygevolg ook op jongeren leeftyd die school kunnen verlaten en in het levens onderhoud van het gezin kunnen helpen voorzien. Ten einde nu omtrent de mate, waarin deze invloed werkt, zekerheid te erlangen en het mogelijke te doen otn dien te keeren wellicht ook door een adres aan de Hegeering tot wyziging van desbetreffende bepalingen van Lager-Ooderwjj#wet en Leerplichtwet wensent de commissie bijeen te brengen: goed geconstateerde, door bevoegde vereeni- gingen en personen, na nauwkeurig onderzoek, bijeengebrachte gegevens, en roept zij de medewerking in der bovengenoemde ver- eenigingen. Een vragenlijst is ter invulling bij de cicul&ire gevoegd. De inzending, nog wd op verzoek der re- gelings-commissie, van do firma C. B. Kok Zn. trekt op de tentoonstelling van volks voeding, welke te Utrecht thans wordt gehou den, terecht zeer byzondere aaudacht. Door de goede zorgen van den heer Th. C. V. Ter Maat wordt den bezoekers op zeer bevattelijke en leerzame wyze door die étalage getoond de herkomst, bereiding en toepassing van het voedzame en nuttigo product der zuidelijke «dyven, welke van s6» groot belang zyn niet alleen voor volksvoeding en huis houdelijk gebruik, maar ook voor geneeskun dige aanwending. Voor belangstellenden schreef de heer Ter Maat een tieel lezenswa ndigo en goed geïl lustreerde brochure «De olijfboom, zyn oor sprong, zijn cultuur en zyn nut", waarin by achtereenvolgens behandelt de olijfboom met diens geschiedenis, de olyf, de uit haar ver kregen olyfolie, met haar gebruik door ge zonden en aanwending voor zieken en de minderwaardige soorten en de verval- scbingeo. D;.t aan deze laatste hoofdstukjes 9 vau de 31 pagina's kunnen worden gewyd, bewijst wel hoeveel kaf er onder 't koren is, hoe heel veel olijfolie wordt genoemd, dat met de olijf °«et 'Q de geringste betrekking staat. 'tls volstrekt niet onmogelijk, dat bet inte ressanto tentoonsteliinkje van de firma Kok Zn. ook eenige dagen hier te zien zal zijn. Het le regiment huzaren, versterkt door de 5de eskadrons van het 2de en bet 4de regiment huzaren, zal in Augustus en Sep tember oefeningen houden gedurende hoog stens acht dagen in de omstreken van N ij broek en Terwolde, onder bevel van een hoofd officier der cavalerie. De 2e afdeeling van het le regiment veld artillerie keert hier Donderdagochtend met een extra-trein der N. C. S. omstreeks 10 uur terug uit de Legerplaats by Oldebroek. Luitenant W. J. D. Havelaar, van het le regiment veldartillerie te Utrecht, wordt 1 October overgeplaatst naar Amerstoort. De „Oranje-vereeuiging" heeft weer goede plannen vour den Koninginnedag en stelt zich voor, op 31 Augustus 's ochtends een kinder-aubade, 's middags een historischen optocht en 's avonds muziekuitvoeringen met verlichting te organiseeren. De heeren J. A. Schoterman, P. R. Kok enG. J. van Sierenberg de Boer zjjn uit het Bestuur gecommitteerd voor den historischen optocht en richtten reeds een oproep tot de stad enooten om deel te nemen aan dien optocht en volgende week Woensdag daar over te beraadslagen. Men zie de oranje biljetten op de gebrui- kelijke plak plaatsen. De temperatuur van het water in de Bad en Zweminrichting was gisterochtend en hedenochtend 61° F. Het tweede elftal der „H. V. C." klopte hier Zondag „Wilhelmina", uit Utrecht, met 4 1. De rijwielclub «De Renner" zal medio Augustus een plaatselijken wedstrijd doen houden. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd, dat het Kamerlid kapitein L. W. J. K. Thomson morgenavond in «de Keizers kroon" zal spreken over de Statenver kiezingen. Ook voor de stakers te Eindhoven is hier weiier een plaatselijk steun-comité gevormd uit de plaatselijke afdeelingen van den «R. K. Volksbond", «Patrimonium" en deS. D. A. P. De heer S. Wijuands is Voorzitter, de heer D. Meester Secretaris en de hee- W G. Klomp wederom Penningmeester. Een der eerste bijdragen zal wel zijn ge weest de opbrengst van de muziekuitvoering, Zondag in het gebouw van den R. K. Volks bond gehouden. Een minderjarige jongen uit Deventer is door de goede zorgen der politie huiswaarts geleid. Tegen een slyter, die sterkedrank verkocht by kleiner hoeveelheid dan 10 L., is Zater dagavond proces-verbaal opgemaakt, terwijl de drank in beslag is genomen. Een taraboertje, dat onder den indruk van een glaasje bier op den Hof liep tc zwaaien met zijn getrokken sabel, werd deswege door de politie aangehouden en aan de verdere zorgen eener militaire patrouille toevertrouwd. Eenige personen zijn bekeurd wegens het houden van varkens binnen de bebouwde kom der Gemeente zonder daarvoor toestem ming te hebben van den Burgemeester. Uit den tuin van een café werd gister avond een rywiel gestolen. Men brengt het verdwynen van het kar retje in verband met het verdwijnen van een als heer gekleed persoon. De politie zoekt den snaak. Te Hilversum circuleert een adres om het minimum-schoolgeld voor de daar gevestigde Hoogere Burgerschool te verlagen tot ten hoogste füO. In geen Gemeente is het zóo hoog, zeggen adressanten, en voor velen is liet schoolgeld dat tot f300 loopt, een onoverkomelijk be letsel om bun kinderen naar die school te zenden. Meer dan ooit wordt in den laatsten tijd de aandacht gevestigd op het systematisch uitmoorden van de visch in den Zuiderzee door middel van de «wonderkuil", het visch- tuig. dat door sommige visschers wordt ge bruikt en waarmoe alles wordt opgevischt wat leeft, dus ook zeer veel klein goed, dat »nest" genoemd wordt, en totaal ongeschikt is voor de consumptie. Men geeft het aan de eenden of gebruikt het als mest. De Voorzittci der vischery-vereeniging «Een dracht" te Spakenburg schryft er inde «Stan daard'' over als volgt: Onze berekening is, dat in het jaar 1906 aan jonge visch 532 000 manden zoogenaamd «nest" aan wal gebracht en aan de eenden gevoederd zijn. is dat niet verschrikkelijk? In iedere maand ongeveer 10 000 stuks jonge harinkjes, spiering, botjes, garnalen en soms ansjovis. Men komt dan tot de verschrikkelijke uilkomst, dat er in 't geheel 5320 millioen jonge visschen opgevangen werden, die aan de eenden houders en aan de roestboeren verkocht werden. Is het niet weoschelijk. dat de leden der Kamera dit eens onderzoeken en dat de Regeering van ons dierbaar vader land maatregelen neemt om een dergelijke uitmoording tegen te gaan? In naburige Staten, als Zweden, Noorwegen, Duitschland, Denemarken en Frankryk, doet de Regeering al het mogelijke om de vis.-cherij te bevor deren en te beschermen. Ik meen, dat de Noderlandsche visschers óok recht op be scherming hebben". Ouderdom rondt den rug, maar in den regel ook het oordeel over anderen. De «Zwolsche Crt." heeft in zeker blad het volgende gevonden in de rubriek Piaatselyke berichten «Gedurende het hevige onweer, dat zich heden boven deze stad ontlastte, sloeg, op het oogetiblik dat onze hoofdredacteur zou beginnen aan een van zijn zoo doc-wroclite hoofdartikelen, de bliksem iu ons gebouw en wierp de sciiaar uit zijn banden". Het «Nieuws van den Dag'' heelt aanzijn abonné's ten geschenke aangeboden een al bum, getiteld «Oud Amsterdam" bevattende honderd stadsgezichten dcor L. W. R. Wenc kebach met historische bijschriften van den heer J. F. Gebhurd Jr. Dit keurig uitgevoerd boekje met honderd teekeningen van de schoonste en meest schil derachtige stadsgezichten van het deels reeds verdwenen, deels wellicht spoedig verdwij nende Amsterdam, en de degelijke bijschrif ten van den heer Gebbard, die in de ge schiedenis der Hoofdstad zóo thuis is, zal ongetwijfeld gaarne worden ontvangen en zeer dikwyls nageslagen. Of 't later ook voor niet-abonné's verkrijg baar is, wordt nog niet gemeld. RECLAMES. 1 5 regels f 1.25, elke regel meer if 0-25. Genezing van eene Winkelierster. Zij die de Pink Pillen gebruiken, genezen. Mevrouw Pbiloraène Lannoy, winkeliereter te Ju- met, Bruiteleche Straatweg No 161, ie door de Pink Pillen genezen. Als alle winkeliers en winkelier- •tere, heeft Mevr. Lannoy al hare krachten noodig, n het ergste wat baar kan overkomen, is siek te worden. Dat is haar ongelukkigerwyiegebeurd, tnaar heeft de Pink Pillen gebruikt, en dat merkwaar dige middel heeft dadelijk de ziekte die haar lot verval bracht op de vlucht gejaagd. Het ia alleen jammer dat ijj de Pink Pillen niet eerder genomen heeft: ijj zou dan eerder genezen zijn en haar ge stel niet gedurende 2 jaren hebben doen ondermij nen. .Gedurende 8 jaren, schrijft ben ik door bloed armoede ondermijnd, en niets is er schadelijker voor een winkelierster dan de ziekieu die slepen en waar van men siob niet kan verloasen. Indien ik de Pink Pillen eerder bad gekend, zou ik zeker zoo lang niet geleden hebben. Ik geef U oorlof juist mijne ver klaring opeubaar te maken in de hoop dat zij onder de oogen zal komen van b< t grootat aantal men- «cheo, en zoo bij veien zal voorkomen wat mij is gebeurd, dat is te zeggen langen tijd onnoodig te lijden. De Pink Pillen hebben mij mijn kracht, eetlust en een goede spijsvertering weergegeven. Ik heb geen benauwdheid, g.eu steken in de zijde meer, en rust des Dachts goed." De Pink Pillen aijn onovertroffen tegen bloedar moede, bleekzucht, neurasthenie, algemeene zwakte, rheumatiek. Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozen verkrijgbaar bij SNABILIE, Steiger 27 te Rotterdam, en ApothekeD Ook echt verkrijg baar by A. van dkWEG, dro gist, Langes raat 23 te Amersfoorti en A. uit VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink Pi ■frwmTTANTs en heeft nog nooit iern and LAKT) iHXWmi nezen. WKJziuOHMSg) Afbeelding der doos: wff Hot opuemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Heeft de Gemeente Toordeel van de buiteuleerlingen der H. B. S., óf moet er gold by Onze H. B. S. krygt subsidie van het Ryk en moet daarvoor o. a. leerlingen van buiten de Gemeente toelaten. Maar worden door die subsidie alle kosten ten behoeve der buitenleerlingen gedekt, óf moet er geld by Zoo ja, dan is het mij niet duidelijk, waarom men niet de buitenleerlingen weigert. Of, en misschien ls dit voor alle belang hebbenden hier beter, het schoolgeld voor hen zóo hoog stelt, dat er een beeLje voor deel voor de gemeentekas uit voortvloeit. Deze zo« dat geld heel goed kunnen ge bruiken. «Amersfoort is zoo arm'', zegt men. Een ingezetene. Geachte Redactie Namens het Hoofdbestuur van de Neder landscbe Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken heb ik de eer U onderstaand persbericht toe te zenden met beleefd verzoek het in uw blad te willen opnemen. De Algemeene Secretaris, J. G. JANSON1US. Drachten, Juni 1907. In vele courante», komt tegenwoordig weer herhaaldelyk een advertentie voor over het coza-poeder, dat in staat zou zijn, de dron kenschap to genezen. VolgeDS die advertentie bezit dat poeder de wonderbare eigenschap om tegenzin tegen het drinken van sterken drank (bier, wijn, aheinth, enz.) op te wekken. Hat poeder heeft verder, zoo heet het dan in de gemaakte reclame, bet geluk van dui zenden gezinnen hersteld, duizenden personen van schaamte en oneer gered. Hei Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken acht het van groot b"lang, oen waarschuwing tot de raenschen te richten om zich niet door don inhoud dier adver tentien te laten misleideu. De personen toch, die zich voor veelgeld dat waardeloos poeder aansehufTeii otn er hun familieleden door van deu drank af te krijgen, zuilen spoedig, maar te laat, ervaren, dat het niets dan be driegerij is. Volgens Prof. Wefers Bettink bevat het coza-poeder dubbelkoolzure soda, kf Jmoes en gentiaan. Deze stoften kunnen nimmer de werking hebben, die er door den leverancier van het poeder aan toegeschreven wordt. Het is een kwakzalversmiddel, an Jers niet. Men zij dus gewaarschuwd en boude zijn beurs dicht. Heden overleed te Parijs na een korte ongesteldheid onze lieve Zuster, Behuwdzuster en Tante jonkvrouwe ANNA MARIA MAGDALENA van der GOES. Uit aller naam, jhr. H. van der GOES. Den Haag, 7 Juni 1907. op Woensdag 12 Juni 1907 in de LUTHERSCHE KERK te Amersfoort te geven door mevrouw HERMINA MACKINTOSH— Van Iterson, (Zang), mejuffrouw GEORG1NE van AAKEN, (Viool) en den heer J. H. SECRÈVE, Organist der Remonstrantsche kerk te 's-Gravenhage. Entree bij iuteekening f 0.60; aan de kerk f 0.75. Voor hen die van buiten Amersfoort komen en daardoor niet op de lijst konden teekenen, is de entree f0.60. Aanvang 's avonds 8 nur. Het Bestuur der Vereeniging «Kin- dorzorg", in het provincial ressort Utrecht, der Nederd. Hervormde kerk, roept sollici tanten op voor de betrekking van van het te Amersfoort to vestigen Gesticht ter verzorging van onverzorgde of verwaar loosde minderjarigen. Voor deze betrekking komen, op nader overeen te komen voorwaarden, alleen itt aanmerking gehuwde lidmaten der Nederd. Hervormde kerk, die den leeftijd van 40 jaren hebben bereikt en bewijzen kunnen overleggen van administratieve kennis, op voedkundige bekwaamheid en geschiktheid om aan het hoofd van dit gesticht te staan. Sollicitatiën in te zenden vóór 1 Juli 1907 aan het adres vau den eerstondergeteekende. Het Bestuur, dr. A. W. BRONSVELD, Voorz. P. A. LENS, 2e Secretaris. Utrecht, 8 Juni 1907. ter overname aangeboden (door sterfgeval); mooie bijzaak, huur f4 per week, verdienste f12 per week. Bewyzen voorhanden. Voor uitbreiding vat baar. Koopsom Inventaris f400. De aanwezige goederen f300 kunnen tegen factuurs-prijs worden overgenomen. Brieven onder letter L. bii G G van LUNTEREN, Westerstraat 65. Een le klas stoomtimmerfabriek MÉtt*» vraagt een voor Amersfoort en omstreken. Brieven onder motto „Agent" aan het Bureau der (oude) Amersfoorische Courant, Kortegracbt 9.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2