Stadsnieuws. Ingezonden. De bemiddelingsvoorstellen moeten van de ?ijde van Engeland op ernstigen tegenstand zijn gestuit. Er is nog in alle gauwigheid een overeen komst gesloten tusschen Frankrijk, Spanje en Engeland, zooals het heet tot handhaving van den bestaanden toestand in de Miilden- landsche Zee en den Atlantische Oceaan, viHirzoovor die verband h«»udi raet de bezit- tin O dezer mogendhedendoch in werke- lijimei t vierkunt gericht tegen Duitschland. D "tl'ici'.-eie Pers zwijgt erover, m tar de nMatin" verklapt het. Het blad bespreekt de uitingen van den Minister van Bnitenlandsche zaken in de Kuner - n Vo'gi dauraaii toe: sliet is dus voor Duitschland bijna on o- gelijk gewerden een oorlog ter zee te voeren. »En waar Minister Pichon herhaaldelijk verklaard heelt, dat deze overeenkomsten niet tegen Duitschland gericht zijn, daar in-' fi hij gelijk. Evenmin als bij onze over eenkomsten met Italië «I Japan hebben wij oen coalitie willen vormen door hot sluiten dezer overeenkomst. „Maar de waarheid is, dat da Europee- sche staatkunde, al is zij niet tegen Duitsch land gericht, zonder dit lacd wordt gevoerd. „Duitschland boet voor de tuuteu van Bis marck, die de groote koloniale ontwikkeling der natiën onderschatte. Steeds het oog govestigd houdend op de grenzen van het Rijk, zag Bismarck niet, dat het leven van Europa zich verplaatste. Toen Wilhelm II het gevaar inzag, was het reeds te laat noch de reis naar PalestiDa, noch het bezoek aan Tanger konden de gevolgen opheffen van een dwaling van dertig jaar. „Bij den groeten strijd over den invloed in Azië en Afrika was Duitschland afwezig. In het Verre Oosten deelden Frankrijk en Engeland de heerschappij gedeeltelijk met Rusland. In Afrika ontmoetten zij Italië en Spanje. „Die zes mogendheden onderhandelden sloten overeenkomsten vriendschapsbanden en tractaten ontstonden, en zjj verdeelden de beide werelddeelen, terwijl Duitschland opgesloten bleef in Europa. „Frankrijk heeft zijn rol handig gespeeld. Het heeft zich scl -deloos gesteld voor de verloren Provincies door gewonnen Rijken. Uit de passieve houding van den »gewapenden vrede" is het thans gekomen in bet tijdperk van den „krachtig optredenden vrede". Dit is duidelijk. Duitschland kan het zich voor gezegd houden eu Michel kijkt heel sip. Ds. J. C. Voorduin, Ned. Hervormd pre dikant te Naarden, hoopt aanstaanden Zon dagochtend half elf voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal aanstaanden Woens dag zijn voorjaarsvergadering houden iu de St. Juriskerk, hier. In deze vergadering zullen de benoemin gen plaats hebben van leden die in Januari 19U5 periodiek moeieu aftreden, de heereo dr. H. H. Meulenbelt, pred- te Baarn, sec. ds. D. P. Brans, pred. te Soestds. A. Gel- (jermari, pred. te Bunschoten, sec. ds. E. poslma, pred. te Blauwkapelds. H. Th. Barbas, pred. te Vreeland, sec. ds. G. B. Fijnvandraat, pred. te Tienhoven H. Schoen makers, ouderling te Achttieuhoven, sec. Verder zullen de voorstellen van de Alge meen.' Synode behandeld worden en ver moedelijk zal het classicaal bestuur zich ook bezig houden met de circulaire Pierson- Rlaauw om de samenvoeging van het Kamer lid maatschap en het herder- en leeiaarsambt weder moge ijk te maken. Ten slotte ml waarschijnlijk ook ter sprake kernen de brochure van ds. O. Norel Rzn.: »Hoe krijgen ouze weduwen 1600pensioen' De Minister van Bitinenlandsche Zaken heeft eenige wijzigin gebracht in het toe zicht op het Middelbaar onderwijs en bepaald, dat met ingang van 1 Augustus de Inspecteur van het Middelbaar onderwijs H. J. de Groot is belast inet het Toezicht op de Burger Avondscholen en de teekenscholen, terwijl net toezicht op de inrichtingen voor vakon derwijs zal worden opgedragen aan een daartoe te benoemen Inspecteur. De lieer K. ten Bruggoncate blijft belast met het toezicht op de Hoogere Burger scholen in Utrecht, enz. Dr. P. Fockens is belast met het inspec toraat over de inrichtingen voor handelson derwijs en de industrie- en huishoudscholen. Er schijnt weer eens te moeten herinnerd aan art. 12 Veiligheidswet, dat bepaald, dat van een ongeval, in eenig bedrijf voorge- komeu, binnen driemaal vier-en-twintig uur schriftelijk moet worden kennis gegeven aan den Burgemeester. Afgescheiden dus van de aangifte voorde Rijks Verzekeringsbank. Wie dit verzuimt, is strafschuldig. De periodieke verkiezing voor den Gemeen teraad beloott een zeer warme te worden. Genoemd worden reeds de candidaten van Sociaal-democraten, Vrijzinnigen, Vryzinnig- democrateu, Roomscb Katholieken en Anli- revolutionnairen kant. Maar veel kan nog veranderen vóór de candulaats-stelling, welke Dinsdag 25 dezer plaats heeft. By de stemming, op 8 Juli, en de her stemming, op 17 Juli, zullen de leden der drie stembereaux een even langen als zwa- ren dagtaak hebben. Met ingang van 1 Juli is hiei benoemd tot adjunct-inspecteur van politie de heer M. A. E. Seeuwen, thans volontair ten Politie-bu- reele hier en reserve le luitenant by het 9e regiment infanterie. Luitenants L. A. M. Ottenhof en P. N. van Bavel, van het 5 regiment infanterie, worden 16 Juli gedetacheerd by de Normaal schietschool te 'sGravenbage tot bet volgen van den zomercursus. De Minister van Oorlog is voornemens, dit jaar aan al de miliciens, die met groot verlof worden gezonden, dus ook aan hen die voor herhalingsoefeningen onder de wa penen komen, hun kleediug- en uitrusting stukken mede te geven, zoo als dat bij de landweer geschiedt, met uitzondering echter van de wapens. De terapeiatuur van het water in de Bad en zweminrichting was gisterochtend 59 en hedenochtend 58 graden Fahrenheit. Als ander staaltje van den lieflijken zomer dieoe, dat het Maandag te Sneek heeft ge sneeuwd. over Auurp. De generaal «ca ij ut vooral veel waarde te nectiteo «au Adorp eu daar beeft de generaal vikomen gelijk iu. Dat bet dorp bezet is, wetende generaal eu ik en dat behoeven wij dus van jullie niet te hooren. M.ar we willen er meer van weten; we willen wetc-n hoe sterk de vijand daar is en welke troi-p-n er in dat dorp zitieu, eozoivoort. Vooral op nat eiizoovoon Komt net nau eu dat moet jullie nu maar ui'vinden en wie dit niet doet of niet goed doet, die krijgt niet mij te doen en mag by de eerst.de b.s'e gele enlieid een uuifj» zonder deken of beu»-' l" op Rosalie draven, den siiierigsteu buog- dra.-cr die sedert ile sohipping der wereld tsgeborpn. Opgepast lus: denk aan Adorp en aan Rosalie." De wucn'uief.ters eu de overige patnuill -Cum ul u duiten nebben bun kaart voor deo dag gehaaid eu zoeken met zeldzamet: ijver Adorp, maar geeu enkele Kan die lielan 'rijtte plants vinden en juist w'i l.u, zij er dcu opper n .ar vrsgen t >en „op»tggeti" wordt gcWseo. De tjjd voor inlichtingen geven, is voo-by en men in tro ieert op deu vijand af. leder neemt zicii beiiig voor, de alleruitvotrigate berichten over te brengen minder ter wille van den generaal dan voor zicbzelven, want allen denken aim Rosalie, de ellendigste aller knollen. Een bal ven Meter vlieg je op dien léék de lucht in en, wat nog erger is. je valt telkens een iialven Meter terug eu dat is 't allerergste. Geen enkele huzaar die niet zeeziek wordt als hy er aan denkt en geen enkele ook die zich niet .a*t en stellig voorneemt om óf zeer uitvoerige óf in 't gebeel geen berichten te brengen. Middelerwijl beeft de gene-aal post gevat op e<m veldue.-rsii. uvel waar hg wacht op de berichten der «MVaierin. Maar er koiuen er geen en toch is hit gevecht reeds lang begounen. Er is reed» voeling met deu vijand, voortdurend koiuen aan weerszijden meer mannetjes iu de linie; de losse patronen knallen en de kanounen bulderen. Alles loopt prachtig; slechts de hoofdzaak ontbreekt: de cayalorie-berichten over de sterkte en de bewegingen van den vijand. De generaal wil zich al boos maken, doch bedenkt Dog juist te rechter tijd, dat heru dit weinig baat. De huzaren ziju spoorloos van het aardoppervlak verdwenen. „Wasrziueu die huzaren nu toch weer?" vraagt de generaal reeds voor de zooveelste maal. Zjjn staf haalt de schouders op; als de generaal bet niet weet, boe zullen zy 'tdan weien. Het eene heli uur gaat voorbij na bet andere. Geen huzaren le bekennen. De generaal beeft reeds lang afgezien van een uitvoerig bericht en zou al big zijn met een kort; maar ook dat wordt hem niet gebracht. Daar klinkt op> ns een luid hoera! Een regiment attaqueert en dry ft den vyaDd uit zfjn stellingen. Den generaal blijft niets anders te doen over dan „halt" te laten blazen. Een oogeublik wacht bij nog daarmee, Nu kin 't niet langer. Halt! De trompetters en de hoornblazers nemen het lang verwachte signaal over. De manoeuvre ia afgeloopen. Daar nadert een moe paard met een nog moeier huzaar. Mooi is de aanblik niet, die ros en ruiter bieden, maar in de vreugde zijns harten om toch nog iets van de cavalerie te vernemen, let degene- raai daar gelukkig niet op. „Waar kom je vandaan Waar heb je al dien tijd gezeten Wat breng je voor berichten vraagt de generaal rnaar de huzaar denkt aan Rosalie en doet geen mond open. ook om deze reden, dat hij niets weet. Daarom salueert hij, knoopt zijn attila los en haait een tot dusver aan zijn kuischen boezem rus tende berichtkaart te voorschijn en geeft die aan den generaal. Deze leest eerst de enveloppe: „Afzender: luiten ant Van Beveren" zegt hij tot den chef van zijn staf „nu zal ik eindelijk vernemen waar de cavale rie uithangt", Daarna opent hg het couvert en leest het berichtmaar zoo als hij dit heeft doorgeloopen, meent hg een flauwte te krijgen. Hg weet nu wel waar de cavalerie zit en waarom zy geen berichten zond, maar hij weet dok, dat hg nieuwe cavalerie zal moeten uitzenden om de andere terug tn krijgen. Want het bericht luidt: „Adorp. waaromtrent ik uitvoerig zou berichten hoe sterk het door den vij and is bezet en in welke formatie, is op de kaart niet te vinden. Volgens landbewoners ligt het zelfs niet hier in den omtrek. Ik zoek intusschen verder." Het duurt gcruinien tijd eer de generaal weer op zjjn verhaal gekomen is en eindelijk woorden kan vinden om lucht te geven aan zijn overkropt gemoed. En de generaal heelt gelijk, want ieder weet toch, dat Adorp onder de dorpen is, wat Nergenshuizen onder de steden is. De sH. V. C." heeft het voornemen, Zon dagen 23 en 39 Juni een voetbal-concours te doen houden voor alle clubs van den »U. P. V. B en wel op het terrein van „Quick" aan den Leusderweg. Zondag over acht dagen de linales om de vier medailles, met als slot een eerewedstrijd voor le klasse-clubs om éen medaille. Het concert, dat de sAmersfoortsche Mu- ziek-vereeuigirig" zou geven op 2 Juni, zal, als het vriendelyke weer het toelaat, aan staanden Zondag worden gegeven op het ter ras van zAmicitia". Als 'tzoo blijft, zullen op Koninginnedag alleen de 56-jarige Stadhouder Federik Hen drik en zijn 14-jarig zoontje Willem 'tstuk speelt in 1640 door de stad trekken en zal er éen lid zijn van het college van Bor- gemoester, Schepenen ende Raden, die de hooge gasten verwelkomd. Althans gisteravond was, hij de vergade ring, door de »Oranje-vereeniging" ge houden, de groote zaal van »De Arend" wel goed bezet, er waren zelfs veel be langstellenden, doch do meesten waren de meening toegedaan van den eersten spreker, die rondweg verklaarde, dat de optocht van verleden jaar hem een dertig gulden heeft gekost eo hij daarom dit jaar wel eens wilde deel uitmaken van den stoet op kosten der vereeniging. Die mededeeling werd ontvan gen met zware hakken-manifestatiehet op- tochts-comitó bracht er gemoedelijk tegen in, dat het toch al kosten genoeg zal hebben voor de anonymi en de overige feestelijk heden op dien dag en dat de kas 't niet toeliet. De heer Schoterman leidde als Voorzitter der optochts-commissio de bijeenkomst, die slechts een half uur duurde. De heer Kok zette het motief van den optocht uiteen, een reproductie van den doortocht op 7 Novem ber 1640 door Amersfoort van den Stadhou der op diens reis van Den Haag naar Gronin gen, waarbij hij werd verwelkomd door Regeerderen der goede stede van Amersfoort eu begeleid door de drie stads-vendels. De eerewacht van verleden jaar stelde zich weer beschikbaar om den stoet te openen en te begeleiden. Muziek zal óok aanwezig zijn. De heer Van Lunteren herinnerde aan den Koningiunedag van 1906, hoeveel animo er toen was en welk een mooi feest dat is ge weest, zeer in 't voordeel der neringdoenden door de komst van lal van vreemdelingen. Spr. hoopte en vertrouwde, dat op een nader te houden bijeenkomst ook anderen zullen komen, die wel een hoofdrol kunnen vervul len, en dat, zij die niet persoonlijk kunnen deelnemen althans in hun zak zullen tasten om het plan tot de best mogelijke uitvoering te brengen. De heer Schoterman deelde.nog mede, dat, behalve de uitgaven voor een paard, de onkosten voor een hoofdpersoon zullen bedra gen van 7 tot 25 gulden en dat, wie er over wilde denken alsnog deel te nemen aan den ommegang, zich moudeling dan wel schrif telijk kan aanmelden bij een der leden van de optochts-commissie, de beerenJ. A. Schoterman, L'trechtschestraat 34 G. J. van Sierenberg de Boer, Beekesteinsche laan 18, en P. R. Kok, Viandenstraat 9. Nogmaalswie zich spoedig opgeeft, doet dubbel goed werk en verlicht de taak der commissie ten zeerste. Want er zit heel wat aan vast om in tjjds goede costumes te krygen en alles zóo te regelen, dat het weer een mooie optocht wordt. Er is anders auirao genoeg, want nu reeds oefent zich de jeugd eu zelfs in grooten getale om bij den doortocht naar alle regelen der kunst piek of musket te kunnen banteeren. Naar de »Tel." thar.s met zekerheid ver neemt, zal de middenstündstentoonstelliug in 1908 niet doorgaan. Het tentoonstellings- comité heeft officieel besloten, de expositie tot 1909 uit te stellen, èn urn finaucieele redenen èn wegens gebrek aau tijd tot goede voorbereiding. Vanwege de afdeelmg Gooi- en Eetnland «Ier »Ned. vereeniging tot bescherming van dieren" werd Dinsdagmiddag een keuring van trekhonden gehouden by den Baarnschen tol. Er waren 25 honden aanwezig en gecon stateerd kon worden, dat de in vorige juren gegeven wenken goed zijn opgevolgdde dieren zagen er alle veel beter uit dan vroe ge''. Van hier verwierven een prijs Van den Brink en G. Buis (eokelspan, nog niet be kroond). Bij de door den majoor-intendant der 4e divisie infanterie gehouden aanbesteding voor de levering van 156 Ü00 K. G. vette steen kolen, 150000 K. G. magere, 3500 H. L. cokes, 39 000 lange turven, 40 000 vuurma kers, 5800 stuks briquetten en 5200 takken bossen, voor het tydvak van 1 October 1907 tot 1 October I908, was minste ioschrijvor de heer Ph. M. Putman, die de volgende prijzen bedong; vette kolen f1.20 magere f 1.33, cokes f0.76, turf 0.59, vuurmakers l'ü.24, takkenbossen f5.60 en vuurmakers f2.50. Gegund onder bet gewone voorbehoud. De Rechtbank te Arnhem nam een merk waardige beslissing. Een jongmenscb aldaar, van goeden huize, die nogal vele schulden maakte, werd door een firma, bij wie hij scnulden had gemaakt, in gyzeling gezet. Het jongmensch gaf zich, na in het Huis van Bewaring te zijn opgesloten, failliet, hopende daardoor zijn vrijheid terug te krijgen De Rechtbank evenwel heefr, er anders over gedacht en last gegeven, dat hij toch in het Huis van Bewaring opgesloten moet blijven. Dat is nu wel geen rechterlijk vonnis, maar voor anderen toch een goede les. Uw last blijft de zeilden zwaart behouden, maar gy kunt leeren hem met meer gemak te dragen. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopy van Ingezonden stukken, al dau niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Geachte Redactie, Zeer zoudt U my verplichten door in uw blad even te vermelden, dat de meening van een lid van Handel en Nijverheid, in de vergadering van Vrijdag 14 Juni uitgesproken, als zoude mijn zaak éen zijn met een Utrechtsche firma, op een vergissing berust. Wel was ik vroeger lid van een Utrechtsche firma, die daar nog onder de zelfden firma naam bestaat, doch raiju zaak (lichtdrukkerij en steendrukkerij) staat met die firma in geen verband. Hoogachtend, Uw. dw., A. L. VERSLUYS. Amersfoort, 18 Juli 1907. Dreigende ondergang van den arbeid der Utrechtsche Zendiugsvereeuiging. Den Lezer heil I De Utrechtsche Zendingsvereeniging verkeert in groote moeilijkheden. Haar werk beeft zich, gelijk bekend is, in de laatste jaren onverwacht zeer krachtig uitgebreid Op Halmaheira en Boeroe vroeg en vraagt de bevolking alom zendelingenen in la ndsche leeraars. De begeerte tot het Christendom over te gaan, is er algemeen, en de vru> hten daarvan zijn reeds merkbaar in de stichting van bloeiende dorpen met kerken, scholen, enz. Maatregelen om het ge- heele o economische leven van het volk in over eenstemming te brengen met den geestelijken ommekeer zijn in voorbereiding. Zelfs op het oudste zendingsveld der Vereeni ging, het zoolang teleurstellende Nieuw-Guinea, schijnt een verandering ten goede aanstaande. Ook daar vraagt de bevoiking onderwijs in het Evangelie. Deze vooruitgang stelt hooge eischen aan de financieele draagkracht der Vereeniging. Er is reeds veel gedaan om deze te verhoogen. En dat dit hiet zonder succes geschiedde, moge blijken uit de volgende opgave van ontvangsten sedert 1895 f39113, f42 913, f39 260, f39 607, f72547, f38 965, f40792, f52 398, f52496, f64 038, f80 321, f82 254. Door het Hoofdbestuur worden de pogingen om de vaste bijdragen te vermeerderen ernstig en krachtig voortgezet. Tegelijkertijd zijn maat regelen van bezuinigiug genomen, zoowel door samenwerking met het Nederlandscb Zendeling genootschap als op andere wijzemet het ge- wenschte resultaat. Maar op dit oogenblik is de nood zeer hoog gestegen. Voor 1907 is (met inbegrip vaneen zeer klein tekort over 1906) f90000 noodig. Dat is dus maandelijks f7500. En tot 30 April j.l., dus in vier maanden, werd slechts f 11600 ontvangen. Derhalve1 Op deze wijze kunnen en mogen wij niet voortgaan. Moeten wij onze Zendelingen terugroepen? Het zal er toe moeten komen, indien men ons niet krachtig steunt. Maar men bedenke dat dit beteekent het verzuimen van onzen plicht als christen natie tegenover Indië; het prijsgeven der bevolking aan de Mohamme- daunsche propaganda, die vijandschap kweekt tegen het Nederlandsch gezag, allen werkelijk en vooruitgang belemmert en bovenal den inlander niet geeft den vrede Gods, die in Christus is overmatige inspanning voor de achterblij venden die overal werk vinden en, met liefde voor hun taak bezield, niet kunnen nalaten aan hun krachten te hooge eiBchen te stellen; er is reeds meer dan een het slachtoffer geworden van zijn ijver, die, duar de Nederlandsche Christenheid verzuimde de noodige helpers te zenden, tot te zwaren arbeid dreef Wij doen een krachtig beroep op Uwe mede werking. Op 1 Mei 1.1. was reeds f18 400 te weinig ontvangen. Schulden maken, willen en kunnen wij niet. Maar onze kasnood klimt elke maand, eiken dag Wordt niet spoedig krachtige hulp verstrekt, dan zullen wij den arbeid moeten staken. Dp eigen verantwoordelijkheid kan en mag net Hoofdbestuur biertoe niet besluiten. Het acht zich verplicht, alvorens daartoe over te gaan, den stand van zaken bloot te leggen aan allen, die den arbeid der Zending liefhebben, of dien om maatschappelijke overwegingen waardeeren. Van bet antwoord op dezen noodkreet zal af bangen of wij Nieuw-Guinea, Boeroe of Halma heira, of mogelijk al onze arbeidsvelden moeten prijsgeven aan den Islum. Het ie ons onmogelijk onder desen financieel en

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2