Juni 1907. 56e laargang. No. 7365 Stadsnieuws. COURAIT. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- eo Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /i.— franco per post f 1.15. Advertentién 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, ofücieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 1—5 regels/-1.25;elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incosseerkosten in rekening gebracht. KEN N I 8 G E V ING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van Hermanns Marinas Meinders milicien-verlofganger der lichting van 1904, behoo- rende tot le Regiment Veld-artillerie, dat het hem ver leend verlof wordtingetrokken, met last om, voorsien van zijn verlofpas en al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door nem bjj zijn vertrek met groot- verlof medegenomen, rechtstreeks naar zijn korps, in garnizoen te Amersfoort, zich te begevea en aldaar op Maandag, den 16 September aanstaande, vier uur des namiddags aan te komen. Amersfoort, 22 Juni 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJT1ERS. Vredes-conferentie. Naar uit de gesprekken met gedelegeerden valt op te maken, is het voorstel tot beper king der krijgstoerustingen reeds geheel van de baan. Niemand acht hel waarschijn- lyk, dat het ter sprake zal komen of zelfs maar zal worden ingediend. Voortaan zal eiken Zondag waarop in de Remonstrantsche kerk geen godsdienstoefe ning voor jongelieden wordt gehouden, des middags in die kerk Zondagsschool worden gehouden vanwege de plaatselijke atdeeling van den »Ned. Protestanten-bond". Volgens het „Hdbld." wordt aan het De partement van Landbouw druk gewerkt aan een wetsontwerp, regelende de Rijks-keuring van veo en vleesch. Dan komt de hier sedert 26 October 1858 vigeerende verordening in 't gedrang. En 't zou toch zoo aardig zijn geweest, haar vijftigjarig bestaan te berdenken. Ook by de herstemmingen voor de Pro- viuciale Staten hebben de vrijzinnigen in Zuid-Holland de nederlaag geleden. Zelfs het vaste district Dordrecht ging voor hen ver loren en de Burgemeester van Rotterdam bleef een 600 stemmen achter bij den anti- revclutionnairen candidaat, die gekozen werd. In Den Haag zyn alle aftredende liberalen herkozen. De Staten van Zuid-Holland tellen nu 51 rechts tegen 31 linksch. De R. K. kiesvereeniging stelde als candi- daten voor de periodieke Raadsverkiezing in district I den beer M. L. Celosse (vacature- Van Eek) en in district II de heeren A. H. van Kalken en H. Kroes. Voor district III zal worden overlegd met de Anti-revoluti- onnaire en de Christelijk Historische kies- vereenigingen. Do Anti-revolutionnaire kiesvereeniging stelde inmiddels als candidatenin distriot I de heeren M. L. Celosse en W. Kleberin district II de heeren A. H. van Kalken en H. Kroes; in district III de heeren D. Ruys en W. Salomons, die door de R. K. Kies vereeniging zyn overgenomen. De plaatselijke afdeelipg der S. D. A. P. stelde in de drie districten de heeren G. van Wijland en G. Zieverink. Hedenavond vergadert de Vryrnnige kies vereeniging. Intusschen worden er nog andere candi daten genoemd en best mogelyk komen er vóór Dinsdagmiddag vier uur nog vele verras- sin gen. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, (<p Dinsdag 25 Juni 1907, des middags half twee. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot benoeming van een loeraar aan het Gymna sium in de Nederlandsche taal- en letterkunde 2. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een leeraar aan de Hoogere Burgerschool in de Nederlandsche taal- en letterkunde en Geschie denis. 3. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een loeraar aan het Gymnasium in de Aardryks- kunde. 4. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een leeraar aan het Gymnasium in de Geschie denis. 5. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een leeraar in de Natuurlijke historie aan het Gymnasium. 6. Voorstel van B. en W. tot benoeming van eene leeraren aan de Hoogere Burgerschool in de Gymnastiek. Al deze punten betreffen horbenoemingen van tydelyke of tijdelyk buitengewone leer aren. Voorgesteld wordt, den heer Z. Stokvis te benoemen tot vast leeraar. 7. Voorstel van B. in W. tot het g-even van het eervol ontslag aan don onderwijzer J Jocheras (school 3e soort, Puntenbvgerlaan). 8. Benoeming van een onderwy zer aan de school 3e soort Puntenburgerlaan (vacature- H. G. Ver haar). 9. Benoeming van een onderwijzer aan de school 3e soort Puntenburgerlaan (vacature- J. Jochems). De hoeren Verschuur en Jochems zyn elders benoemd. De voordrachten luiden: A. Aardema,onder wijzer aan de Jongensschool te Amersfoort; J. Hilke, te Castricum; W. Staal, te Wate ringen J. Hilke, W. Staal,en H. Bouwman, te Nijkerk. 10. Voorstel van B. en W. tot het geven van eervol ontslag aan den onderwijzer A. K. Aar dema (Jongenssohool). Ingeval hy wordt benoemd aan de school Punterburgeflaan. 11. Benoeming van een onderwijzeres aan de Meisjesschool (vacature-mej. C. W. Westenberg). Voordracht: mej. A. H. Wolbers, te Kampen en mej. A. B. G. van Slee, te Nijme/en. 12. Voorstel van B. en W. tot het geven van verlof wegens ziekte aan den onderwijzer A. N. van den Broek. 13. Rapport en voorstel van B. eu W. be tredende een verzoek van de Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool tot meerderen Bteun van Gemeentewege. B. en W. stellen voor, io 1907 uit de i Gemeentekas ter leen te verstrekken f 40 000 onder hypothecair verbandvoor ééns eon subsidie van f 1000 toe te kennen voor de inrichtingskosten van het nieuwe gebouw, mits het Rijk daar f2000 geeft (hetgeen reeds op de Staatsbegrooting voor 1907 is toege staan) en het juarlijksche subsidie van f 1750 te verhoogen tot f2500, te rekenen van het tydatip waarop de bouw der nieuwe school wordt aangevangen, mits het Ryk ten minste ftiOOO en de Provincie Utrecht ten minste f4500 toekent voor de exploitatie (Rijks subsidie reeds goedgekeurd) een en ander onder de gewone bepa'ingen. 14. Rapport en voorstel van B. en W. be treffende net medetellen van „tüdelyke dienst" bij het Lager ondnrwys voor salarisverhooging en voorstel tot wijziging der Verordening tot regeling van het getal der openbare scholen, enz. B. en W. stellen, in afwijking van het advies van den Minister van BLnnenlandschu Zaken on dat van den rechtskundigen raads man, .oor, het verzoek in te willigen. Het geldeiyk offer voor de Gemeente zal bedragen f339.51®. Er wordt teruggegaan tot 1 Januari 4902. 16. Rapport en voorstel van B. en W. tot wijziging der Pensioenverordening. B. en W. stellen voor, art. 13 der Veror dening te lezen: «Ambtenaren of bedienden, die pensioengerechtigd worden by een pu bliekrechterlijk lichaam ter zake van hun dienstbetrekking jegens de Gemeente, zullen over hei gedeelte van hun gomeeutelyko {aarwedde of belooning, dat voor pensioen >ij een dergelijk lichaam in aanmerking komt, geen pensioenbijdrage behoeven te storten, noch pensioen kunnen verkrijgen". Art. 43 lid 3 en 4 (oud) wordt geacht nimmer gegolden te hebben voor de ambte naren G. F. G. de Bruyn, A. G. van Os, A. M. Kerkkamp en J. Busquet. 16. Voorstel van B. en W. tot het vergrooten van de lift in de kolenbergplaats der Gasfabriek. Er zal oen bedrag van f 4850 mee gemoeid zijn, te vinden uit de gewone onderhouds kosten. 17. Nadere rapporten van de commissie, be noemd iu zake de AmerBfoortsohe Tram- en van B. en W. betreflende de eubeidie en het voort bestaan der tram. Zie bet gebeele voorstel aan het hoofd van dit nummer. 18. Voorstel van B. on W. tot bestrating van de kleine St. Jansstraat met waalklinkers. B. en W. stellen voor, dit by de overige nieuwe bestratingen daar te plaatse te doen uitvoeren in plaats van de bestrating der Mooierstraat en (le rioleering van die straat en de Scherbierstraat, waartoe in October werd besloten. 19. Nader voorstel van B. en W. tot onder- handsche verhuring van een terrein tijdens de jaarmarkt 1908 1910. Een vorm-quaestie, welke intusschen niets verandert aan het besluit, in de vorige ver gadering genomen. 20. Nader voorstel van B. en W. betreffende adressen van J. Huisinga en W. G. Kriteemann Jr. om toi makelaar te worden benoemd. B. en W. persisteeren bij hun reeds in October 1906 gegeven afwijzend advies. 21. Rapport eu voorstel van B. en W. betref fende een verzoek van de „Oranje-vereenigiug" tot het geven eener subsidie van f 500. Het advies strekt om het oiide subsidie van f200 te handhaven 22. Rapport van B. en W. naar aanleiding van oen adres van het Hoofdbestuur der Ned. Vereen tot bevordering van hot achoonheidsbeginsel in het onderwijs betreffende het zangonderwijs. B. en W. meenen, dat het overbodig is, het verzoek in te willigen, met het oog op het hier zoo uitstekende Volks-zangonderwys, dat uitgaat van »Toonkunst". 23. Rapport en voorstel van B. en W. betref fende eene reclame van L. G. Hebing tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht. Advies afwijzend. 24. Voorstel van B. en W. tot beffing van vuur-, ton- en havengeld. Het om de drie jaren terugkeerend periodiek verzoek tot handhaving van het tarief. 25. Voorstellen van B. en W. tot wijziging van en tot a;> en oversohrijving op de Begrooting voor 1906. 26. Vaststelling eerste aanvullingskohier In komstenbelasting (dienst 1907). 27. Voorstel van B on W. tot hot verleenen van afschrijving van Inkomstenbelasting wugenr vertrek en overlijden. 28. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van oninbare posten Straatbelasting, dienstjaren 1903, 1904, 1905 en 1906 en Inkomstenbelasting,dienst jaren 1904, 1905 en 1906. Ds. J. J. Bos mocht Donderdag, ter ge legenheid van zijn 90-sten geboortedag, tal van bewijzen van hartelijke belangstelling in ontvangst nemen. Dr. Moulenbelt complimen teerde hem naroens de classis Amersfoort, wier scriba-quaestor hij meer daa 25 jaren was, en bood hem een zeer fraai bloemstuk aan, vervaardigd door den beer Van Her waarden te Baftrn, zoon van den koster te Soest, die tal van jaren als zoodanig onder ds. Bos fungeerde. Ook een commissie uit den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente ging den geachten jubilaiis geluk wenschen, die ook per post en telegraaf tal van schriftelijke felicitatiën ontving. De inzending van olijf-olie van den heer Th. C. V. ter Maat werd op do tentoonstel ling voor volksvoeding te Utrecht bekroond met de bronzen medaille van den Volksbond tegen drankmisbruik. Zy wordt Dinsdagavond gesloten. De heer G. Bolkestom, candidaat tot deu H. dienst te Hilversum, is boroopen naar de Ned. Hervormde gemeente to Harich eu Ruigahuizen (Fr.) De heer W. F. C. van Helsdingen, vroeger onderwijzer aan de Chr. school hier, heeft aan de Vrye universiteit te Amsterdam met gunstig gevolg afgtlegd bet semi-candidauts theologie. De heer H. Mmnosz, thans te Leiden, is gekozen tot Ondervoorzitter van den Ned. Bond vau spaarbanken. By dezen Donderdag opgeriebten Boud, die,zijn zetel hoeft te Rotterdam, zyn reeds aangesloten 15 bijzonder spaarbanken, die de BUREAUr KORTEGRACHT 9- Poetbus 9. Telepbooo 19. belangen vertegenwoordigen van een S46 000 inleggers met een saldo te goed van ruim 47 millioen gulden. Luitonaot-adjudufit R. G. A. Z. baron van Haersolto van Zuthem, van het 6e regiment infanterie, is op zyn verzoek met ingang van 4 Augustus op non-activiteit gesteld voor den tyd van een jaar en buiten bezwaar der schatkist. Luitenant C. J. Nierstrasz, van het ie regi ment huzaren, wordt 30 Juli eervol ontheven van zyn detacbeering te 's-Gravenbage en keert dan hier terug. Programma der muziekuitvoering, den leden der Sociëteit «Amicitia" aangeboden door de Amersfoortsche Muziek-vereeniging, Directeur de hoer J. A. Jochems, en by gunstig weder te geven op het terras dier Sociëteit, Zondek 23 Juni 1907 1. FmiHtinarsch «Excelsior. Q. F. de Pauw. 2. Ouverture .Jeanne d'Are" J. Keesels. 3. Uourire d'avril, walsM. Depret. 4. Faotaisie „Rflve d'or" M. Charnioux. 6. Ouverture „L'élue du village" O. F. de Pauw. 6. Petite Tonkinoise, «cultisch Wittinaun. 7. Quand 1'amour meurt, wals. O. Crémisux. 8. Ouverture .Elvira"J. Werkman. De Vereeniging behaalde de eerste pryzen met de nuramurs 2 en 4 op het Concours van 9 Mei te Hilversum en met de nummers 6 en 8 op het Concours van *20 Mei te Vianeo. Woensdag geeft de Amersfoortsche Muziek- vereeniging weder een concert in de tent aan de Regentesse-laan. Gister noch heden ontvingen wo opgave van de temperatuur van het water In de zwemschool. Zou de brave zwemmeester 't opgeven, nu hij, zelfs al is 't thans volgens den kalender zome^amper de 60° kan vermelden 'f Herinnerd tij aau de voetbalwedstryden door do >H. V. C." uitgeschreven eo morgen op Quick's terrein te houden. Ook de sKampioen", het orgaan van den A. N. W. B., wyst thans op het Groot inter nationaal kegel-concours, van 29 Juni tot 8 Juli ia de SociëteitVereeniging" te houden; zulks als aanleiding tot een uitstapje naar Amersfoort. Als men nagaat, dat dit weekblad thans wordt gedrukt in 26700 exemplaren dan valt daaruit allicht te concludeeren, dat heel wat wielrydenden die dagen bierheen zullen komen. Het Bestuur van don Steoografenbond- Groote heeft besloten, do statutaire Alge- meene vergadering te Amsterdam te houden, In Juni of begin Juli. Zulks óok in verband met ambtsbezig heden van vele Bestuursleden. De wedstrijd, met tentoonstelling en gezel lig samenzyn, zullen echter worden gehouden te Amersfoort en wel in September. Een en ander kan dan ook beter worden voorbereid. Gevonden op den openbaren weg een witte linnen parasol en een fluweelen dames-gor del. Terug te bekomen aan het Bureau van politie. Nyd schiet op anderen, doch verwondt zich zelf. Dikwyls reeds zyn er pogingen in bet werk gesteld om de gewoonte, te groeten door den af te nemen, te wyzigen, daar men bet las tig en vooral bij koude ongezond aebt. Thans heeft weer de Oostenryksche graaf Hsriach zulk een beweging op touw gezet. Hy heeft een vereeniging opgericht die, in de plaats van het afuemen van het hoofddeksel, het militair saluut wil stellen, als groet zoowel tegenover heeren als dames, gelyken als meerderen. In veertien dagen is de vereeni ging reeds honderd leden sterk, waaronder hooggeplaatste personen, geleerden, enz. b*-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5