Gemengd nieuws. 1901, niet is gedacht aan deze zaak, die eerst later, veel later in overweging is ge geven. B. en W. willen geen proces uitlokken en aanvaarden daarom de stelling, doch zeggen tevens: nu doen we dit, doch niet voor hen die in de toekomst worden benoemd Adressanten gaan uit van de meening, dat een scheiding wordt gemaakt tusschen de huidige eu de toekomstige onderwijzers en dat deze laatsten slachtoffers zullen worden. Spr. gelooft niet, dat B. en W. deze opvat ting deelen, doch meent dat vanaf ditoogen blik geen tijdelijke diensten meer zullen bestaan. Adressanten mogen er, ingevolge de ver ordening, niet op hebben gerekend, dat hun tijdelijke dienst zou meetellen, doch zij hebben er recht op en nu eenmaal die meening is opgewekt, zal terugkeer ouaangenaamliedeu wekken. Spr. zal dus meegaan met het voorstel om niet aan te uemeu «le wijziging van art. 5. Met algeraeeue stemmen wordt nu besloten, aau te nemen het voorstel om tijdelijkon dienst mee te tellen. Met 10 tegen 2 stemmen (die van den Wethouder van Onderwys en den heer Van Esveld) wordt verworpen het voorstel tot wijziging van art. 5. De heer Van Esveld bleek zich vergist te hebben bij het uitbrengen zijner stem. By punt 15 (wijziging Pensioenverorde- ning) merkte or. Heyligers op, dat dit nu de vierde wijziging is en verzocht spr. deze verordening nu te doen herdrukken. De Voorzitter deed toezegging, dit ter sprake te brengen in een vergadering van B. en W. Punt 17 (tram) gaf een discussie van een half uur. De Voorzitter herinnerde, dat de meerderheid der Raadscommissie voorstelde een subsidie te geven van flSUO, terwijl B. en W. voorstelden f1000 te verleeuen. Spr. zal daarom eerst in behandeling breDgen het verst strekkend voorstel. De heer Van Eek kan niet meegaan met het voorstel van B. en SV. Nu ingezetenen zooveel belangstelling toonden in het behoud der tram en daarvoor zelfs geld gaven, komt het spr. voor, dat althans voor éen jaar wel een subsidie van f1800 mag verleend. De heer Van Esvelo meent, dat de groote belangstelling de gemeentenaren in het behoud der tram B. en W. er toe heeft gebracht, een subsidie voor te stellen vau f200 meer dan het gewone. Dat de burgery niet alleen een adresje zond, doch met klin kende munt kwam, is voor spr. een vinger wijzing, veel verder te gaan. Spr. meent, dat, nu er eenmaal een goede verbinding is tusschen de stad en het station, deze ook in stand moet gehouden. B. en W. willen een bewijs geven van hun belangstelling en stellen voor f200 meer te geven; doch als hiertoe wordt besloten, verdwijnt de tram onherroe pelijk. Het zou zijn een geneesmiddel al? bij den zieke, die een versterkend maal noodig heeft en een koekje krijgt. Spr. acht dan ook het bewijs van sympathie, door B. en W. gegeven, maar heel klein. Bij de Begrooting wordt zulke zuinigheid in den regel niet betracht. De f800, die nu worden uitgespaard, zullen toch langs aller lei wegen vervloeien en de financieele toestand der Gemeente wordt er geen zier beter om. Er wordt als argument aangevoerd, dat de Lieve Vrouwe-toren moet hersteld, maar dit zal duizenden kosten; spr. hoorde praten van fö'JOOO. Dan moet men deze groote reparatie maar niet doen in korten tijd. Als de Raad meegaat met het voorstel van B. en W. dan is de tram onherroepelijk binnen korten tijd fout. Bij een zoo noodig verkeersmiddel tusschen bovenstad en binnenstad moet niet worden gezien op eenige honderden guldens. De heer Gerritsen zegt, dat over de tram al zóó veel is geschreven en gesproken, dat spr. er maar niet veel meer van zal zeg gen. Dit staat echter vastals we nu de tram afbreken, is er over vijfjaar weer een andere. Er moet een communicatie- middel zijn tus schen het station en de staddit bewijst öok het aantal van 80 OüO passagiers die per jaar worden vervoerd. Spr. acht bet goed, het voorstel van de meerheid der Raads-coinmissie te accepteeren Spr. maakt zich gei-n groote illusiënoverde tram, doch zou het toch betreuren als zij om een betrekkelijk klein bedrag werd op geheven. In luttel dagen is door ingezetenen een flink bedrag bijeen gebracht omdat algemeen werd betreurd, dat de tram zou worden op geheven, wijl daardoor het aanzien der Ge meente zeer achteruit zou gaan. Nadat de Garanten-vereeniging zóó goed voorging, meent spr. dat de Raad zich niet langer kan onttrekken. De heer üosterveen is nu óok voor stander van de tram. Waar zoo veel is ge sproken, is 't moeilijk, nieuwe argumenten bij te brengen. Wel wil spr. herinneren, dat de tram is het eenige communicatie middel met het zoo lastig gelegen station. Het verleeneu van f1000 subsidie is het opdoeken der tram eu als de rails worden opgebroken, krygt het aanzien van Amers foort naar buiten een gevoeligen stoot. Do heer Veis Heyn zegt, niet te lijden aan besluiteloosheid maar nu toch geen be sluit te hebben kunDen nomen tot het oogen- blik waarop hy de Raadszaal betrad. Spr. heelt deze quaestie lang overwogen, maar thans toch zekerheid gekregen. Spr. zou het compromitteerend achten als het lijntje werd opgebroken. Toch heeft spr. respect voor het voorstel van B. en W.,maar zeer groot gewicht hecht spr. aan hetgeen de Garanten-vereeniging deed, een daad van daadwerkelijk belang. Spr. zal dan ook stemmed vóór het voorstel van de meerderheid der Raads-commissie. Mr. Heyligers is er voor, niet een halve, doch een geheel goede proef te nemen. Spr. moet echter wijzen op een gevaarlijke drukfout in het voorstel. Daar staat f1800 te verleeneu. O neen, zegt spr.. 't is tóch goed. De heer Plomp zegt te behooren tot de minderheid der Raads-commissie. Hij ont raadde hooger subsidie dan f 800 te verleenen uit de overweging, dat de financieele toestand der Gemeente niet gedoogt, een zoo belangrijk hooger subsidie te geven. De tram is éen lijdensgeschiedenis. Door particulieren opgericht, werd gemeend, dat zij er wel kon komenal spoedig echter oioest de hulp der Gemeente ingeroepen. Toen werd gevraagd f1000, telkens vermin derend met f 200, zoodat oa vyf jaar geen subsidie meer zou gegeven. De Gemeente gaf echter f800 per jaar en telkens moest er geld bij. Ten slotte blijkt thans zonneklaar, dat de toestand veel ernstiger is dan iemand vermoedde. De Garanten-vereeniging bracht nu 11000 bijeen, echter slechts voor éen jaar. De heer Van Esveld heeft wel gezegd geef maar f800 meer, het geld vervloeit tóch maar dat is toch een heel eigenaardig praten, 't Is alsof de Gemeente maar zóó het geld heeft om 'tuit te geven. De zaak is echter veel ernstigerelke uitgaaf moet overwogen telkens moet gewikt en gewogen of een uit gaaf wel mag gedaan. De heer Vols Heijn sprak er van, dat het compromiteerend zou zijn als het lijntje werd opgebroken. Spr. ziet niet in, dat het com promitteerend is als een particuliere onder neming op de flesch gaat. De eenige vraag moet zynis voor een stukje tram van het station naar de stad een uitgaaf vs.n f1800 gewettigd. Spr. komt dit bedrag te hoog voor hij zal dan ook stemmen tegen het voorstel van de meerderheid der Raads-commissie. De heer Gerritsen meent, dat de Raad toch ook billy k moet zijn tegenover de aan deelhouders, die thans nóg zeggen we willen nog eens de proef nemen zij. Gaven hun geld niet om rente, doch ter wille van de Gemeente. Het zou onbillijk zyn als de Raad het hooger subsidie afstemde. Wethouder Celosse zegt, dat de tram zoo langzamerhand voldoet aan een be- hoeite. Het schijnt intusscheB, dat bij den aanleg berekeningen zyn gemaakt, die thans niet juist blijken Eerst werd flOUOsubsidie gevraagd, afdalend met f200. Waren de be rekeningen juist geweest, dan zou er dus nu geen subsidie meer noodig zyn. Het Dagelijksch Bestuur heeft wel degelijk overwogen of het mogelijk was, de f 1800 te geven, doch de post Onvoorzien bleek uitgeput. Dit leidde tot het advies van B. en W. Het geld is niet meer te geven uit de gewone middelen. De heer J o r i s s e n zal stemmen tegen het voorstel van de meerderheid der Raads commissie Spr. meent, dat er wat erg veel wordt geschermd met het woord Gemeente belang. Een zeer groot deel der Gemeente heelt absoluut geen belang bij de tram en spr. wil geen gelden van de burgerij bestem men voor iets waaraan een groot deel der burgerij niets heeft. De heer Oosterveen zegt, dat het wel meer gebeurt, dat geld wordt uitgegeven waaraan niet allen iets hebben, bijvoorbeeld voor het onderwys. De redeneering van den heer Jorissen gaat niet op, want de geheele Gemeente geniet van de som der instellingen. De heer Van Duinen heeft de tram steeds opgevat als een zuiver industrieele onderneming en als niet anders. Zelfs met het hoogste subsidie ziet spr. slechts uitstel van executie en dit uitstel acht spr. in het nadeel èn van de Gemeente en vau de aan deelhouders. Spr. zal dan ook stemmen tegen een hooger subsidie dan f 1001). De heer Van Esveid meent, dat, al9 executie zoo gauw ophanden is, de Gemeente niet zooveel schade zal hebben van de f800 meer en dat zij deze dus wel kan geven. De heer Veis Heyn kan niet gelooven, dat de trarn een zuiver financieele onder neming is, want d in zouden de aandeelhou ders haur reeds lang hebben stop gezet. Zij zijn integendeel bereid tot zelfs het laatste op te oiferen. Het voorstel van de meerderheid der Raads commissie (11800 subsidie te verleenen) wordt na aangenomen met 8 tegen 4 stemmen (tegen de heerenJorissen, Van Duinen, Plomp en Wethouder Celosse). Het voorstel om de waarborgsom niet terug te geven wordt aangenomen 2. b. st. By punt 20 (makelaar)zeide mr. Heyli gers het niet goed te vindon, dat, door stoeds afwijzend te adviseeren, B. en W. den pas afsoyden voorlatore sollicitanten. Ook kan spr. zich niet vereenigen met het motief der Kamer van Koophandel, dat alleen in plaat sen van groothandel makelaars reden van bestaan hebben. Spr. meent het gewenscht, makelaars te benoemen in éen vak, indien zij konnis hebben van dat bepaalde vak. Wethouder Celosse merkt op,dat de makelaardij zooals die hier wordt uitge oefend heel wat anders is dan in groote koopsteden. Hier bestaat zelfs niet het voor geschreven Makelaarsboekje. Spr. zag in zijn praktijk nog nimmer een beroep pp een makelaar. De makelaar mag bovendien niet voor eigen rekening daden van koophandel doen. In de groote koopsteden bestaat zelfs een sleep van makelaars, zelfs in ondprdeelen van een vak. Indien hier geen makelaars noodig zijn, dan zijn er hier werkelijk genoeg en behoeven er dus niet meer bij te komen. Spr. stemt ten volle iu met hetgeen de Kamer van Koophandel in haar advies schreef: »het Gemeentebestuur kent, door de aauslclling, aan de handelingen der makelaars als tusschenpersonen eenige rechtskracht toe en verleent hun zeker cachet tegenover het publiek". Het zou volstrekt nog niet zoo ondenkbaar zijn, dat in de toekomst personen tot makelaar w erden benoemd met wie men liever niet handelt. Spr. raadt aan, het afwijzend advies van B. en W. te volgen. Mr. Heyligers zegt, geen tegenvoorstel te hebben willen doen, doch slechts een vraag te stellen. Het voorstel wordt aangenomen z. h. st. Bij '22 (zangonderwijs) noemde mr. Hey ligers zeer vereerend voor Toonkunst" hetgeen B. en W. aanvoerden als motief ora het verzoek af te wijzen, doch achtte het motief niet juist. Op de eerste plaats strekt Volks-zangonderwijs zich slechts uit tot twee van de vyf openbare Lagere sl.oleuten tweede vraagt de vereeniging om een oplei- dings-cursus, geleid door een vak-onderwij zer. Spr. erkent, dat de Gemeente thans zelfs niet kan denken aan deze luxe-uitgaaf en stelt voor, het motief te veranderen. De Voorzitter stelt voor, het verzoek dan af te \vijzen uit financieele overwegin gen. Waartoe wordt besloten z. b. st. Voor de overige punten, waarover niet werd gediscussieerd, zie het vorige nummer. In Slothouwer's boek- en kunsthandel zyn ten toon gesteld vier teekeningen, door archi tect W. van Schaïk gemaakt voor het concours voor den bouw van het nieuwe St. Pieters- en Bloklands gasthuis. De heeren H. Tromp van Holst, en dr. G. H. Moll van Charante, dr. M. Hilsum, Pb. Mees en dr. L. B. de Monchy, deze laatsten te Rotter dam, hebben zich vereenigd om te trachten in de onmiddellijke nabijheid vau Rotterdam een modelhoeve te vestigen in den geest van »Oud-Bussem" en »Vinkenhoef". Het doel is, voornamelijk ten bate van zieken en zui gelingen, een modelmelkerij te stichten, welke, onder toezicht van deskundigen, aan alle eischen der melkhygiëne oeantwoordt. Van het benoodigd kapitaal van f 100000 zou reeds f75000 zijn volteekend. Zou de afdeeling Amersfoort van het Utreehtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde zyn zoo verdieustelyken Secre taris verliezen? De heer W. Salomons is gekozen tot lid van het voorloopig Bestuur der Diüsdag te Utrecht opgerichte «Vereeniging van taxa teurs in Nederland''. Aau het toelatings-exaraen tot de 4e klasse der openbare Handelsschool te Amsterdam heeft o.a. voldaan A. J. Job, leerling van het Instituut-Vun der Sluys hier. Aan kapitein L. W. C. G. van der Garden, sedert 19 Mei 1904 op non-activiteit te Gouda, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst onder toekenning van pensioen. Jhr. P. A. van Holtbe, thans Directeur van het Postkantoor te 's-Heerenberg, is benoemd tot Directeur van het Postkantoor te Winkel. Men schrijft uit Barneveld Tot het houden van manoeuvres bevonden zich Vrijdag een generaal en een 10-tal officieren te Voorthuizen. Daar men plan had, in een café alhier koffie te drinken, werd een oppasser vooruitgestuurd om hiervan den hotelier kennis te geven. Door een misver stand, deed de ordonnans echter de bestelling in het café bij het station van den Hollandschen spoorweg. Weldra werd hier gezorgd, dat de tafel er goed uitzag; kosten noch moeiten werden gespaard om het den officieren zoo goed en aangenaam mogelijk te maken. Wie echter kwamen, de verwachte heeren ver schenen niet. Na uren wachtens vernam men eindelijk, dat de officieren reeds lang te Baroeveld gearriveerd waren, zoodat men begreep de dupe van eeu misverstand te zijn geworden. Het voornemen bretaat, het vyftigjarig bestaan der Rijschool luisterrijk te vieren. Zij werd ongericht 1 December 1857 en is sedert 1 November 1885 hier gevestigd. 'tls nog vrij verre van 1 December, doch daarom te moer is 't gewenscht, nu reeds te gaan overwegen wat do burgerij van Amersfoort zal doen bij het gouden feest der instelling, die haar zóo veel voordeel bracht. De oefening van hot geheele le regiment veld-artillerie, waarvan we in het vorig num mer melding maakten, is Dinsdag slechts ge houden op een paar redaciie-bureaux. Om het slechte weer werd zij uitgesteld tot morgenalthans als 't weer dan hand zamer is. Pogingen worden aangewend om hier een Mannenkoor op te richten. Inlichtingen geeft «ie heer L. E. D. Lange- veld, Heiligenbergerweg 5. De «Staatscourant" bevat de gewijzigde Statuten van de Amersfoortsche Bouw- maat schappij »De Eem", gevestigd te Amersfoort. De belangstelling voor het Groot interna tionaal kegel-concours in »De Vereeniging", dat Zaterdagmiddag wordt geopend, neemt met den dag toe. Tot heden middag hebben zich reeds een 125 clubs doen inschrijven; sommige met twee vijftallen. Zelfs uit Zuid-Limburg komen clubs. Is 't nog noodig te vragen, de vlaggen uit te steken 't Geeft zoo'n feestelijk aanzien aan de stad en maakt zoo'n prettigon indruk op de vreemdelingen. De partij, welke gistermiddag door II. M. de Koningin-Moeder ten paleize «Soestdyk" werd gegeven, had wegens de minder gun stige weersgesteldheid plaats in de zalen van het paleis. Genoodigd waren ongeveer 400 dames en heeren, voornamelijk uit de provincie Utrecht, onder wie tal van hoofd- en subalterne officieren uit de garnizoenen Utrecht en Amersfoort, voorts leden v in Gedeputeerde Staten, van bet Hoog Militair Gerechtshof, van de Rechtbank, van den Centralen Raad van Beroep, enz., vele Burgemeesters en verdere plaatselijke autoriteiten, benevens verschillende particulieren. Ongeveer te 3XL uur verschenen H. M. de Koningin en H." M. de Koningin-Moeder met gevolg te midden der gasten. Hel feest werd opgeluisterd door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, uit Amersfoort. Het geheel leverde een schitterenden aan blik op. De Vorstinnen vertoefden geruimon tijd te middeu der gasten en onderhielden zich met velen hunner. De partij, die te 3 uur aanving, eindigde te 5 uur. De Soestdijker straatweg, waarlangs de tallooze equipages en anlo's der gasten zich en file voortbewo gen, leverde voor de wandelaars een onge woon schouwspel op. Men schrijft uit Baarn De zomer laat zich voor onze Gemeeute niet best aanzien. Het verhuren gaat slecht er komen niet eens kijkers, veel minder huurders. Tal van villa's en appartementen zijn nog beschikbaar. Wel zai er door de vacantie nog een en ander weggaan, maar zes weken kunnen den zomer voor Baarn niet goedmaken. Ook in de hotels en pensions is het nog treurig ge steld er is nog plaats in overvloed. Dat de winkeliers steen en been klagen, is licht te begrijpen, want juist van de drie zomermaan den moeten zij het grootondeels hebben. Bo vendien heerscht er groote slapte in de bouwvakker.tal van ambachtslui zyn al werkloos en dat in het hartje van den zomer, nu er geen handen genoeg moesten zijn om het werk klaar te krijgen. Als er niet spoe dig verandering komt, gaan we een treungen winter tegemoet. Eén iroost is er, al is ze ook byzonder klein, n.l. dat het in alle luxe-plaatsen even treurig gesteld is. Er schijnt dit jaar geen geld te zijn om uit te gaan en wie «voor hun fatsoen" niet kunnen thuis blijven, vin den in het weder een nr.aar al te gereede aanleiding om dit jaar eens niet en villegia- ture te gaan. Van overal klachten over het weer. Nu weer uit Eemnes. De hooibouw in de Eempoiders is in vol len gang, doch het weer werkt niot mee om geurig hooi binnen te krijgen. Er is echter nogal wat beschot. Zóo erg als in Groningerland is 't echter daar nog niet. Uit den trein zag men in éen veld zes grasmaaiers het hooi winnen, ge kleed in.oliepakken. Lijden leert troosten. De, doornige heester geeft de verfrisschende braam. Reinigen van drinkwater. Een' Dieuwe methode is bekend gemaakt om drinkwater te desinfecteeren. Herhaalde onderzoekingen

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2