Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentien. sobere lovenseischoti den strijd om het be staan gestreden. In dat zelfde moeilyke jaar bad hij nog een klein spaarduitje weten te maken, waarmee hy gedurende enkele weken naar zyn geboortegrond trok. Niet lang echter gunde hij zich daar rust, en bovendien moest hij wat reisgeld over houden voor de volgende ouderneming. Hy kocht zich een spoorkaartje 3e klas naar... RomeHy trok naar Italië's hoofdstad. Zyn flink optreden bezorgde hem al spoedig een betrekking als hotelkok, en wederom ging het van voren aanhy bekeek zijn vak weer van andere zijden, leerde tamelyk goed ltaliaansch en schilderde er weer voor 't lieve vaderland op los. In het hotel trok de oppassende «vreemde kok" do aandacht eener bejaarde dame, eige nares eener villa by Napels, die hem een betrekking als kok in haar dienst aanbood. Hij sloeg toe en bracht de wintermaanden door in het liellyke Napoli. Met genoegen vertelt by nog van de interessante «kiekjes" en «typen", die hy van daar in zyn schil ders-portefeuille heeft meegebracht, Tegen de lente verliet hy zijn betrekking en ging met een voor-zyn-doen-taroeljjk-ge vulde beurs naar Venetië, ten einde zich daar eeüige weken, zuinigjes levend, ongestoord aan de edele schilderkunst te wijden. Toen weer naar Holland. Wéér enkele weken te midden van vriend en maag. Daarop naar Brussel. Ook daar werkte by een jaartje, altyd maar weer als koekbakker. En steeds zap de flinke, knappe jongen nó een man in den vollen zin des woords zijn loon stygen, en steeds steeg zyn lust voor schilderen. De vorige maand kreeg ik een brief van hem uit Eltham, een plaatsje in de buur", van Londen. Daar bakt tiy koeken en leert Engelsch en laat niet z\jn idee los: Schilder wordenBinnenkort wil hy examen doen voor de Schilderschool te Antwerpen. Of hy slagen zal, weet ik niet. Maar ik meen mijn lezers te mogen toeroepen: «Hoeden af voor den on wrik baren wil van dezen energieken jongeman Welk een voorbeeld is hy niet voor onze Hollandsche jeugd, voorzoover die in de ge legenheid is, zoo oneindig veel beter beslagen ten ys te komen, en welk een prachtbewys vormt niet die zelfde jongeman voor myn stellingdat zelfs de waarachtig-willende handwerksman geen enkele reden beeft om bij moeders pappot te blijven, als hy de wereld wil zien. Komaan, jongens van de Lagere school En gij, jongelieden van H. B. S. en >Gym" en Hoogeschool. Komaan. ..11 Gooi uw Turkscbe sigarette nu eens weg, en pak aan I Laat over 25 jaar de wereld tot uzeggen: is een Hollauder? Kom dan maar binnen. Voor he£ ik werk De Tweede Kamer heeft met 67 tegen 18 stemmen aangenomen het wetsontwerp be treffende het oiiderzoek naar bet vaderschap. De Kamer is thuns op recès. By de hedenochtend geopende zomerzitting der Provinciale Staten van Utrecht werden o.a. ingebracht eeD voorstel van Gedepu teerde Staten tot oprichting oo reglemen- teerinjr van een waterschap «Soesterveen" en een voorstel van Gedeputeerde Staten op het verzoek van het Bestuur der Amers- foortsche Industrie- en Huishoudschool om toekenning vun een verhoogd subsidie met bet oog op het stichten van een eigen ge bouw. Moge dit subsidie onverkort en ook spoedig j worden toegestaan, óok opdat het Hijks- subsidie niet verloren ga. Uit den regenmeter is in Juni na zestien regendagen ufgetapt 88.5 m.M. neerslag. In de zelfde maand van 1906 waren er 7 regendagen. De Zomermaand van 1907 zal menigeen zich nog lang hcrinueren. Doch er is hoop, dat we vóór Kerstmis toch nog wat zomerweer krygen. Te New York is 'tin de laatste dagen zeer warm. Als dat te veel nu maar overwaait naar dezen kant. De beer W. A. van den Bovenkamp is herbenoemd tot lid der Gezondheids-com missie voor Aineisfourt. iljj advertentie in dit nummer verzoekt de heer H. Jebbink, candidaat voor den Ge meenteraad in district 111, op hem geen stemmeu uit te brengen. Tot onderbraDd meester by spuit I is be noemd de heer W. Brouwertot commandeur, de heer C. van Zwol. De heer F. Wesseling iR gekozen tot Voor zitter van het centraal-departement der Ver eeniging van leeraren aan inrichtingen van Middelbaar onderwijs. De heer J. VV. A. Stu mop, chef de bureau by <ie N. C. S. hier, is me» ingang van 1 Augustus overgeplaatst naar Zwolle. De heer G. G. H. de Bree, commies ie klasse by den stationsdienst en waarnemend stations-chef der H. IJ. S. M. hier, hoopt morgen zyn zilveren ambtsfeest by die Maat schappij te herdenken. De heer J. B. D. van Eek heeft aan de Technischo Hoogeschool te Delft met gunstig gevolg afgelegd het candidaats electrotech- nisch ingenieur. By het officiers-examen der Kod. Militaire Academie te Breda zijn o. a. geslaagd de cadetten W. F. V. Bischoff van Heemskerk voor infanterie h. t. 1., W. A. van derGant voor infanterie O. 1., jhr. P. C. Boogaert voor cavalerie h. t. 1.; V. A. baron Beniinck, A. C. F. van Cuijk en A. H. Dryfhout van Hooff voor artillerie h. t. 1.en H. Riedel voor genie h. t. I. Mej. A. H. Wolbers, to Kampen, in de jongste Raadsvergadering benoemd tot onder wijzeres aan de Meisjesschool hier, heeft die benoeming niet aangenomen. Ter bevordering van de koloniale werving worden binnenkort in verschillende plaatsen van ons land agenten of commissarissen van aanneming gevestigd. Doelmatiger en ook heel wat minder kost baar «uu 't zijn, den ouden weg te volgen, dien mcü in een onbewaakt oogenblik heeft verlaten, en wel de sergeanten-majoor of opperwachtmeesterseen behoorlijke belooning toe te kennen voor het in orde maken der stukken, óok al wordt de adspirant afgekeurd. De nu aan te stellen agenten zullen heel wat meer aan salaris kosten en niet zoo licht mannetjes aanbrengen. Bij gunstig weer zal de stafrauziek van het 5e regiment infanterie onder directie van den heer G. Bikkers hedenavond op het ter ras van «Araicitia" een concert geven, waar van het programma luidt 1. Vater Rbein, FeBtmarsobLincko. 2. Ouverture „Mannscbuft an Bord". Suppé. 8. Brunetteu-WalierGanne. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Les Huguenots". Meyerbeer. 5. Ouverture „Zampa"Herold. 6. Ballet égyptienLuigini. 7. „8i»mesi»cne Waobtparade" Charalcter-stiiekLinoke. „Die lustige Wittere", grosaoa PotpourriLéhar. Bij den hoofdwedstrijd voor karabiju-dragen de korpsen, te Loosduinen gehouden, behaal de een detachement van het le regiment huzaren mot 97 punteu den 2den prijs, een zilveren medaille. De eerste werd behaald met 105 punten. Van het kegel-concours vaJt slechts goeds te berichten. Ér wordt heel veel gegooid en de commissie is meer dan tevreden over de belangstelling, welke zich uit in klinkende munt. Zóo hebben de korpsen, voor wie de twee korpsbanen natuurlijk moeten worden gereserveerd, afgegooid of ook die banen worden tydelyk gebezigd voor personeel of vrije baan. Gisteravond trad de eerste dame in het strydperk en onder geweldige belangstelling wierp ze netjes haar kaarten af. Dat er een prettige, joviale toon heerscht, is van zelf sprekend en dat velen, die door dit concours voor de eerste maal kennis maakten met «De Vereeniging" daarvan hoogst aangename indrukken meenemen, steken ze niet onder stoelen en banken. Ook in dit opzicht is 't dus een volkomen wel slagen. Een pluim verdient de »Amersfoortscbe Muziek-vereeniging" voor de wyze waarop zy Zondagavond haar goed gekozen pro gramma ten gehoore bracht èn voor de vele toe-tjes, die ze gaf; natuurlijk werd de «Kegelmarsch" bijna a«i infinitum herhaald. Hedenavond geeft «Fidelio" uit Wouden berg een concert, dat om 8 uur aanvangt. Wanneer het eindigt, wagen we niet te voorspellen. Ook «Fidelio" zal menige reprise moeten geven. Van den uitslag valt natuurlijk nog niets te zeggen. Het concours eindigt eerst 8 Juli en na Donderdag komen pas de beel drukke dagen. Tot hedenmiddag 4 uur waren de hoogste worpen Korps: Moed houden, Arasterdam, 146; Wis of mis, Amsterdam, 145; G. G. P., Am sterdam, 138; district JIJ, Amsterdam, 129; Zwolle I 129; Scheepvaart, Rotterdam, 124; Gooilust l, Hilversum, 124; Gooilust JI, Hil versum, 112; Vliegende bal, Hilversum, 104: Treffen zy ons doel, Rotterdam, 104. Twee 6-tal len van een zelfde korps: Gooilust, Hilversum, 236; Moed houdeD, Amsterdam, 235; Zwolle 220. Vrye baan: Beckeriog, Rotterdam, 42 met steunkaart 40; H. J. de Wit, Hilversum, 42; H. J. van Eyk, Utrecht, 41Th. Grijzen, Zwolle, 40; Van Loo, Amersfoort, 40; W. de Ryk, Utrecht, 40; P. J. Hamers, Amers foort, 38; A. P. Houtzaager, Amersfoort, 37; B. H. Kujjper, Amersfoort, 36Loohuis, Hil versum, 35. Personeel: J. Loohuis, Hilversum,42 Jos. Meddens Hilversum, 37; L. Muys Jr., Amersfoort, 37; G. C. de Jager, Amersfoort, I 38: H. de Laat, Vianeu, 33. Serie: L. Muys Jr. Amersfoort, 9.;; Jos. Meddens, Hilversum, 93Mettin, Amster dam 85J. L. de Roe, Amsterdam, 83. Hoogste tkorpsgooier: Mettin, Amsterdam, 41. Dagprijzen: Zaterdag B. Jvan Lijk Zondag J. Beckering; Maandag H. de Wit. De einduitslag der voetbalwedstrijden, door de »H. V, C." uitgeschreven en Zondag op bet terren van «Quick" gespeeld, is als volgt D. O. S. I slaat Quick 3 met 2—0 Quick 2 slaat H. V. C. met 7—0 Velox slaat D. O. S. 2 met 3—1 Hercules-combinatie slaat A. W. meto—0 Quick 3 slaat VbIox met 4—1 De telkens eerst genoemde clubs verwier ven dus een medaille. Het Nuts-departement houdt Donderdag avond een ledenvergadering, waarin onder moer zeer belangrijke mededeelingen zullen worden gedaan. Wegens plaatsgebrek moesten we in het vorige nummer een heel rijtje .Ongevallen" laten overstaau. Ter wille van de volledigheid volgen ze hier thans zeer verkort. Donderdag een binnenbrandje aan de Hel lingstraat; nog intyds door de burea ge bluscht. 's Avonds een jongentje uit die straat op den Westsingel onder een rijtuig; ernstig gekwetst naar huis gedragen. Vrijdagoch tend een wielrijder in volle vaart bij de Koningspoort de Beek indoor handreiking weer op den vasten wal gebracht. Vrijdag middag eon voor een rytuig gespannen paard op hol op de Varkenmarktin de Utrecht- scbestraat tot staan gebracht eer het onge lukken veroorzaakte. Vrijdagnamiddag een wielrijder dermate op den Hooglandschen weg gevalleD, dat hij zich onder heelkundige behandeling moest stellen. Vrijdagavond een polilie-agent een leelyke buiteling gemaakt van zijn rijwiel waarvan het voorrad afliep er af gekomen zonder ernstige kneuzing. 't Lijstje is nóg niet lang genoeg. Gister avond kreeg een knaapje in de Koningsstra&t twee aaneengebonden wagens over borst en beenen. De arme jongen moest naar heC St. Elisabeths gasthuis worden gebracht. Dat hij overleden zou zijn, is beslist onwaar- De dader van de laatste reeks rijwieldief stallen, hier gepleegd, is te Utrecht, waar hij woont, gearresteerd Daar heeft hij achter eenvolgens niet minder dan negen karretjes op den kop getikt. Drie van de hier ge stolen fietsen zyn te Amsterdam opyespoord. Te Wfesp kwamen Donderdagocntend twee rijksveldwachters uit Amersfoort ter op sporing van een man, die tijdelijk te Nigte- vecht als ofaaier werk had bekomeu. Hij had nog een gevangenisstraf van 6 weken te ondergaan en stond bij de politie bekend als een hardlooper, waarom dan ook de hulp werd verkregen van don te Weesp gestation- neerden ryksveldwachter en de gemeente veldwachters van Weesper karspel en Nigte- vecht. Een paar agenten begaven zich in den polder, doch zoodra de man hen bemerkte, zette hij het op een loopen, en hield koers naar Niglevecht gevolgd door de agentenAch ter het geboomte van een boerdery raakte hij eenigen tijd uit het gezicht, doch werd later weder in den polder opgemerkt. Toen werd de polder, begrensd door Weesp, Nigte- veebt, Merwedekanaul en Klomp, door poli tieposten afgezet en begon de eigenlijke jacht. Twee agenten per rijwiel bestrijken een groot deel van het terrein en kunnen met hun kykers steeds 's man3 gangen vol gen, om hem steeds tijdig don pas af ie snijden. Twee agenten maken voortdurend jacht. Met de klompen in de hand snelt de vluchteling als een hert voort, niet lettende op greppels en slooten. De agenten dringen steeds op en kleiner wordt de kring waarin by zich kan bewegen. Eindelyk, na uren jagen, ziet de man geen kans meer om het gevaar, dat hem dreigt, te ontloopen, en verbergt zich achter een schutting. Ook daar hebben de agenten hem met hunne kijkers zien gaan en Dogmaals doet de man een poging tot ontsnapping nu de agenten naderen, doch te vergeets. Te 5 uur gister middags arriveerden de gezamenlijke des met den zwaar geboeide te Weesp. Hbl. Volgens een der lezers van de »Baarnsche Crt." is het kiezerskorps te Bairn in te deelen als volgt: Roomscb-Katholieken 232, Anti-revolutionnairen 201, Christelyk-histori- schen 136, Vrijzinnigen 402, Sociaal-demo craten 138, «wilden" 40. Te Barneveld is in bijna 93-jarigen ouder dom overleden F. Meijer, sedert 1852 Ge meente-veldwachter aldaar. De overledene, die tot zijn dood in den dienst der Gemeente gebleven is, was ongetwijfeld een der oudste Gemeente-veld wachters in ons land. By het wegen hunner goede en slechte daden gebruiken de meeste menscheu valsch gewicht. Het opnemen van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Kedaclio steeds onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. £op\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt t' De mntatio onder liet onderwijzend personeel. Geachte Redactie, Vergun my een plaatsje in uw veelge lezen blad. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat er gedurende den laatsten tijd zeer veel mututie plaats heeft ouder de onderwijzers, werkzaam bij het openbaar Lager onderwijs hier ter stede. Er gaat bijna geen Raads vergadering voorbij, of men ziet onder de punten op de agenda vermeld een of meer aanvragen om ontslag. Deze aatihoudende wisseling van personeel oefent een zeer nadeeligen invloed uit op 't onderwijs en werkt, als gevolg laarvan, aller ongunstigst op de leerlingen. Het is immers duidelijk, dat tijdelijke leerkrachten, die voor eenige weken moeten invallen, niet veel meer kunnen doen dan de leerlingen bezig houden, en ook dat de nieuwbenoemde on derwijzers zich maar niet zoo dadelijk in hun nieuwe klasse hebben ingewerkt. Amersfoort ziet zijn beste onderwijzers naar elders vertrekken en krijgt er voor in de plaats jonge krachten met nog weinig ervaring, 't Aantal sollicitanten neemt ge regeld af, zoodat de keuze al meer en meer wordt beperkt. En wat is van dit alles de reden? De lage tractementen, die deze Gemeente aan haar onderwijzers uitkeert. Vergelijkt men het salaris, dat hier gegeven wordt met het geen omliggende Gemeenten (als Baarn, Zeist, Hilversum en Bussum) uitbetalen, dan ziet men, dat Amersfoort verre achterblijft. Waar bijv. Zeist na 12 dienstjaren 1000 gld. (-f- 100 gld. woninghuur) geeft en Hil versum na 16 jaren 1200 <^ld (-(- 109 gld. woninghuur), n eent Amersfoort, dat een maximum van 1000 gld. (-f- 50 gld, woning huur) na 35 (zegge vijf en dertig) dienstjaren voldoende genoemd kan worden. Een onderwijzer te Amersfoort, die wil trouwen, dient eigenlijk te wachten tot hij 20 dienstjaren heeft. Dan kan hy beschikken over 950 gld. tractcment, waarmede hij met een gezin eenigszins kan rondkomen. Huwt hij eerder wat toch in den regel gebeurt dan kan hij fatsoenlijk armoede lijden en bestaat er groot gevaar, dat de liefde voor zyn taak in financieele zorgen ondergaat. Mag zoo'n toestand nu bestendigd worden Is hier verbetering niet d r i n g e n d noodig leder weldenkend mensch zal hierop een be vestigend antwoord moeten geven. Welnu laat ons dan ook den wensch uit spreken, dat ons Gemeentebestuur spoedig stappen in die richting zal doen en de sala ris-regeling der onderwijzers zóo zal wijzi gen dat hun een bestaan verzekerd worde waarbij zij in bescheiden mate kunnen vol doen aan de eischeo, die het leven hun stelt. Dan zal de mutatie ophouden en het on- derwys zal er wel bij varen. Allen, die hun kinderen naar de openbare scholen zenden en er prijs op stellen, dat het onderwys, daar gegeven, zoo goed moge lijk zal zyn, zullen zich mede verheugen over maatregelen die het peil van het on derwijs opvoeren. Goed onderwijs toch is een eisch des tijds en van 't hoogste belang voor iedereen. U dankend voor de verleende ruimte, Hoogachtend, Uw. dw. Amersfoort, Juli 1907.J. W. II. Voor hen, die dezen zomer op reis gaan, raag 't zijn nut hebben te weten, dat op de Duitsche Staats-spoorwegen het rookeuinde spyswagena het strengste verboden is. Heden overleed onze geliefde Broeder nir. MICH IEL MARINUS de LANGE BOOM in den ouderdom van 52 jaar. Wed. S. M. P. KCK— Boom. I. M. BOOM. H. C. BOOM— Van Staal. Middelburg, 29 Juni 1907. Volstrekt eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van deel neming, ondervonden bij het over lijden van hun Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, betuigen ondergetee- kende hunnen w ^lgemeenden dank- A. M. TROMP van HOLST- J- F. O. H. TROMP van HOLST— Hartogh Heys. H. TROMP van HOLST. A. TROMP van HOLST. C. TROMP van IIOLST- 8- TROMP van HOLST. Den Haag, 29 Juni 1907. Laan van Meerdervoort 30.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2