Donderdag 18 Juli 1907. No. 7376 56e Jaargang. Reis exemplaren. Feuilleton. ANGELINA. AMSFOOHISCEE COURÜT. UITGAVE: FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- eu Zaterdagmiddag. Abonneizont per 3 maanden fi. franco per post f i.15. Advertentiön 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT Postbus 9. Telephoon 19. Aan onze abonné's die tijdelijk elders, hetzij binnen- of buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met d u i d e 1 ij k e opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergooding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijden hunuitste- digheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT brengt ter kennis vau belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Minister van Oorlog, in den loop der maand Augustus 1907, schietoefeningen zullen plaats hebben in de stolling van Den Helder uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de ver dedigingswerken aldaar. Op do dagen waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort een roode vlag waaien, van minstens éen uur vóór den aacvaug der oefeningen, alsmede gekleurde vlaggen, aangevend do ware richting waarin gevuurd zal worden. Bo/ondiou zullen op die dagen groote waarschu wingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de batterij Viscb markt, vermeldende de plaats waarvan en in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabjj de haven eu uabij het tor pedo-magazijn borden zullen worden geplaatst, waar op is aangegeven de beteekeuis der gekleurde vlaggen als volgt: een rood witte vlag beteekent N zwarte vlag O wit roode vlag Z; witte vlag West; wit zwarte vlag N.O.; rood zwarte vlag Z.O.zwart witte vlag Z.W. zwart roode vlag N.W. Indieu een stoomvaartuig tot waarschuwing of sloepen aanwezig is, en indien de oefeningen bot toelaten, zal door dit vaartuig dexgeweuaebt hulp worden verleend, om uit den onveiligen sector te komen. Amersfoort, 17 Juli 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de Aanschrijving van deu Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, dd. 16 Juli 1907, -Ie Afdeeling, no. 3466/2496, ter kennis van belaughebbonden, dat in de Gemeente Zegveld gevallen van MOND- en KLAUWZEER zijn voorgekomen. Amersfoort, 17 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTLERS. G«meente-subsidiön aan da Dr&nkweer. Onder dezen titel schrijft de heer Tb. J. H. Bianchi in het Juli-nummer van »De 3* „Jat is jammer, Lina," zei Gemma op medelij denden toon. „Je weet hoeveel genoegen het mij doet, wanneer je lauweren oogst." „En ik ben juist in een stemming om u onder lauweren te bedekken", verzekerde Sulkowaky. „Is die bekentenis niet in staat, u in een betere stem ming te brengen Angelina moest daarom lachenmaar toch schud de zij het hoofd. „Neen, neen, vandaag gaal 't workeljjk niet," be- weorde zij nogmaals. „Stellig niet 7" vroeg Fedor Bariatlnsky op zijn beurt. „Ook dan niet, als ik u zeg, dat ik daarvoor nog beter mgn dank sou betoonen dan door lau werkransen 7" Gemma trok spottend de lippen samen. Zü wilde iets zeggen, maar ontroerd zweeg zij, toen zij be merkt", dat, Angelina plotseling opstond en op vast beraden toon zeide: „Ik zal zingen". Een zacht windje speelde met baar lokken die als goudkleurige golven over baar rug hingen, en haar oogen schitterden metongewonen glans toen zij na eonig peinzen zong: Mijn lied prijst u, mijn vaderland, En ook uw helderblauwen hemel, Uw bergen, wouden en uw strand, Kruisbanier", het orgaan van de onthoudings- voreenigingen Het Kruisverbond cn den Maria-bond in het aartsbisdom Utrecht Daar ik reeds meermalen het genoegen had, de Drarikweer hier en daar van dienst te zijn door inlichtingen te verstrekken over de aanvraag van Gemeente-subsidie, meen ik nog meerderen een dienst te bewijzen door op deze plaats eenig licht te verspreiden omtrent aanvraag, bestemming er gebruik making daarvan. 't Is thans de tyd om plannen tot aanvraag te beramen en grondig te bespreken, daar tegen September de Gemeentebegrooting wordt opgemaakt en vóór dien tyd het ver zoek moet zijn ingezonden. Ie. Door wie on hoe moet het Gemeente- subsidie gevraagd worden Dat ligt natuurlijk veel aan de plaatselijke omstandigheden. In een uitsluiteud of bijna geheel Katholieke Gemeente zal men doorgaans geen andere drankweer hebben dan een Kruisverbond en een Mariavereeniging, die dan samen het verzoek tot den Raad richten. In een Gemeente waar verschillende godsdiensten beleden worden, zal het voor een Kruisverbond en Mariavereeniging niet zoo grif gaan, gelde lijke!) steun te verkrijgen. Doch bestaan er naast Kruisverbond en Mariavereeniging ook nog andere, niet-Katholieke, drankweer-ver- eenigingen, dan riebte men op een plaatselijk Drankweer-comité, waarin zitting nemen bijv. 2 leden van iedere vereeniging, leden die tyd en lust hebben om zich er voor to spannen en iets prestoeren kunnen, flinke mannen en vrouwen. Het comité geeft nu konnis -aan den Raad dat het zich heeft samengesteld uit ledon der volgende Drankweer-vereenigingen dat het zich ten doel stelt mol gepuste mid delen te strijden tegen het drankmisbruik in de Gemeente en verzoekt den Raad di Eogen te steunen door een bijdrage uit de as der Gemeente van f Door al de leden van het comité onder teekend, wordt het verzoekschrift den Raad toegezonden, 't Is van zeer groot belang, dat de comitóleden, vóór het verzoek in de Kaads- zitting wordt behandeld, een bezoek brengen bij do Raadsleden, die zij het best kenneu om de zaak eens warmpjes aan te bevelen. 2e. Waarvoor het geld bestemmen en hoe het gebruiken 'i Natuurlijk, zegt iedereen voor propaganda tegen drankmisbruik. Mij zijn Gemeenten bekend, waar do drankbe- stryders in het zelfde eervol en gelukkig vooirecht deelen als het Araersfoorlsch Drank- weer-Comité en een Gemeente-subsidie ont vangen van f50 tot f300; doch niet overal Uw naohtlijk xchoon bij stargewemel, Ook prijs ik zeer uw zonnegloed, Die eedls wijnen rijpen doe». Ik zong uw lof zoo menignaal En dikwjjls hoop 'k dien woer te zingen, Maar lof voor uwe zounestraal, Ik voel mijn hart daar niet toe dringen. Nu 't hier, in 't verre vreemden Noordon Zoo heerlijk trilt met nieuwe akkoorden." De laatste woorden klonken als een mot moeito bodwongen jubelkreet. Toon zweog Angelina mot een lichten zuobt. Om haar lippen speelde woer die eigenaardige, zachte glimlach cn haar oogou, die zooevou nog van geestdrift schittordeu, staarden nu op deu grond Gemma stond haastig op. „Wij moeien naar buis," zeide zü, voordat Sul- kowsky of Fedor deu tijd haddon gehad om Ango- liua te daukeu. „Goedeu dag, beeron I" Zjj legde haar arm om Angelina's schouders en trok haar mede. Verwonderd over dit ploiseling opbreken, keek Sulkowsky do meisjes zwijgend nantuar Bariatinsky lach to tevreden en riep hen nog oen „Tot weer ziens!" ua. Het leek wel of Angelina nog even wilde om- keoren, doelt het volgende oogenblik was 7,ij roods achter de huisdeur vordwonon, zonder Fedor nog eeD laatsten blik te hebben geschonkeu. „Wat moot dat beteekenon?" vroeg Sulkowsky. „Niets andera dan dat Gemma jaloorsoh is, Zij bemerkte zeur goed, dat Augelina op mij vorliefd is, viel Sulkowsky vrooljjk in. „Of ik bel geloof?" antwoordde de mooio Fodor met een vertrouwelijk, behaagziek laohjo. „Je schertst 1" zei de prius, doch ditmaal ernstig, bgua barach, en hjj richtte zijn schreden naar do herberg, waarhoen Bariatinsky hem in vroolyke stemming volgde. „Komaan, die is dok al jaloeraob," daoht hij. „Ik wordt dat geld bestemd en gebruikt tot hot doel, waarvoor het strikt genomen werd aangevraagd en verstrekt. En dot moet toch. Hel comité alhier, waarvan ik het genoegen heb lid te zyn, behoudt de f300 ton volle om daarmee als comité te propngeoren tegen het drunkmisbruik als Gemeente-kwaal, zonder onderscheid van politieke ol'kerkelijke richting. Wy mooten aannemen, dat de Raad ais zoodanig hot bedrag toestond en daarby de alleszins to billijken conditie maakte, dat verantwoording wordt gedaan over het be heer. Elders wordt het bedrag door het comité verdeeld onder de aangesloten veroenigingon. Ik voor my keur dit af. Het geld wordt dan dikwyls ondoelmatig besteed, zonder overlog uitgegevende contributie der leden, do particuliere giften aan de vereenigingon ver minderen do verantwoording uan don Raad wordt 011 ver trouw baar on te omslachtig. Dat het comité bij onderling overleg het geld zelf gebruikt voor algemeens propaganda tegen het drankmisbruik in de Gemeente, lijkt mij verreweg 't best. Ten slotto nog iets, waardoor een Gemeente bestuur op zeer goedkoope en practise he wijze onze actie kan steunen, n.l. door aan het comité toestemming to verloenon tot het plaatsen van reclame- of propagandaborden op of aan Gemeonte-eigendommon en dan liefst op de raeost in het oog loopende plaatsen. I3 eenmaal dat verlof verkregon, dan kan men, door een weinig actie bij alle ingezetenen, ook wel aan borden en auoplak-biljetten komen, Mogen dezo regelen er toe bydragon, dat allerwege wordt aangeklopt bij do Gemeente besturen om steun iu den een of andoren vorm. Dan zal onze actie financieel baat vinden en ook moreel zal OB10 Mak rijzen, vooral by die menschen, die nog niet genoeg zaam overtuigd zijn, dat het voorheen! en do steun moeten kotnen van boven ai. Laat ik eindigen met een verzoek. Hebt ge steun by uw Gemeentebestuur gevraagd en verkregen, dan geeft daaraan zooveel mogelyk publiciteit uan anderen ter opwekking en navolging on tot groote eer en dankbaar heid voor het Bestuur uwer Gemeente. Sohyndood begraven worden, kan niet langer bestaan. Zondagochtend werden wij aldus do te Haarlem verschijnende »Spaarnebode" in do gelegenheid gesteld, een proef by te genomen mot een kist ter beveiligiog 0 gevolgen van schijndood, die door „Wat in er voorgovallon, hooien f" riep Ferrari den jongelieden ion. „U gaat zoo ploteoliug heen..." „Eeontaal wordt hot toch tyd om heen te gaan" autwoorddo Sulkowaky on by «tapte in hot rjjtuig. „O ja... maar... ik hoop, dat myn dochters. „Myn boleofdo groeten aan uw dochter*," viol Sulkowaky in en daarop reed het rijtuig snel weg. „Groot Augoliu» vau ray," riep Fodor, terwijl hjj zich nog oon« outvendde maar Ferrari wiw rood* in huls verdwenen. Toon liet rij luie den slagbom weer gepasaeord was, riep Sulkowsky don koetsier toe, halt to houden 011 staple vervolgens uit. „Wel, wat ih er aan do hand?" vroeg Bariatinsky verwonderd. „Het valt me daar juist iu, dat oen otticiur, oon gooda bokondo van mij, oen half jaar golodon naar hier verplaatst is," autwoorddo Sulkowsky, torwyl lig onderzoekend rondkuok. „Ik hen van plan, Stwo- linsky 0011 bezoek te brengen. Jo zult wol zoo good zijn, my by do de dames te verontschuldigen. Van avond of op zijn laatst raorgouochtond vroog hoop ik terug to zijn." „Wil jo uiiar Htwoliusky? Diou kon ik óok. Hij huefi bij ons zijn opwachting gemaakt ou op een avondfeest is hjj ook geweest. Voor allo andere uit- noodigingeu hooft hij bedankt, ook voor die van gisteravond, lij) is oon zonderling monsuh mot toe- lyk uiterlijk ik..." „Hij is mijn hoste vriend," zeido Sulkowsky koel. „Maar als je Poter kont, zal jo ïuy ook wel kuunou zeggen, waar hij woont." „Daarginds". Fedor wilde or nog iete aan toevoe gen, doch Sulkowaky stapte reeds voort naar een wit huisje, waarvoor 0011 soldaat in zeer afgedraguu uniform liop te lanterfanten. „Vooruit f" riep Fedor op booiou toon don koet sier too, die verschrikt de zvroep door de luoht liet wonen tegen dë gevolgen de Vennootschap tot exploitatie van veilig heidsketen in geroodheia is gebracht. De idee daarvan ging uit van den heerJ. J. Thoolen, to 's-Gravonhugc. die zich eerst op een sigarenzakje zoo'n kist voorstelde, zich daarna in verbinding stelde met den heer J. H. Welsenaar, te Haarlem, en met den heer VV. A. van Arastel, to Heemstede, waarvan do laatste hot idee uitwerkte. Ruim een jaar hebben die hoeren werlc gehad om het zoover te brengen, dat zij ons Zondagochtend met het meeste vertrouwen en na absoluto overtuiging zeker te zyn van hun vinding, kon lm toelaten tot hot bij wonen van een proef. Toon w(j do nitnoodiging ontvingon, hebben wy geglimlacht, en toen wy te Huemstede bij den heer Van Amstel kwamen, dachten wij te zullen vinden een gecompliceerd samenstel van radertjes, hofboomeu, enz. van belang. Docti toen wy waren toegelaten in de kamer waar de vinding van du drie heoron was geëxposeerd, vonden we daar een dood gewone doodkist, in niots te onderscheiden van con andere, die wy eiken dag kunnen zien. En toch het was een heel andere. Want toen het deksel er af was, zagen wij daarin aan het voeteneinde een haak, waaraan een enorm sterke voor; in het midden aan weerszijden twee handels, waar aan tot op het uiterst uitgerekt staaldraad, welke staaldraden verbonden zijn auo -on automatisch slot mot zware spiraal voeren, wolk slot zich opent bü de minsto aanraking der bandels, dio door den uit den schijndood ontwakende moeten gezien worden door het b\jbrandende electrische lichtje, ea mooten worden aangeraakt, daar de har den er vlak by liggen. Dan is er aan Tiet mulator, Dan is er aan net hoofdeinde een accu- Verdor aan «le bovenzijden der zywanden, zoowel aan het voeten-als het hoofdeinde, twee gleuven, door motaal afgezet, en verder niets byzondors wat dezo kist onderscheidt van een gewone. Wat het deksel aangaat, ook daaraan aan do bovenzijde geen verschil mot dat van een dor gewone kistenalleen gooit gaten voor het inbrongen tier schroeven, die by oen ge wone doodkist worden gebruikt. Maar aan do onderzydo een viertal nokken, die passen in de gleuven der bovenzywanden van de kist; verder een nok, waaraan de veer, die in de kist aan hot vootivnoindo zit bo- 1 «ijlt knevels en mom- Huizon. Daarop trok hjj 11 pelde „Wat donk jo wel, myn waardeT Moon ie, dat ik jo nint doorzie Halm, ik weet wul, dat jo niot rugkcort, «oodra lujjn rjjtuig uit het gosioht t_ jo gang maar, jaloorsobe dwaaa; mij lal je tooh don loof niot afstoken." IntitHchou bad Sulkowaky zijn doel bereikt, en vroeg aan don soldaat of dit do woning van graaf Stwolinsky wa«. De aangesprokene beantwoordde dezo vraag toostom- mond en voegde or uit eigen beweging btf, dat hé op- pns«er van mijnbeer don graaf wu». „Goed zoo," «prak do prina. „En ia lo hoor thuis f" „Waar zou hij ander» zjjn 7"klonk nat moteonigo var wondering terug. „Hjj ligt op do sofa to rookon en drinkt theo." Sulkowaky ging naar binnon. „Wio is daar, voor den duivel?" antwoordde eon jn aankloppon. bel, myu waarde Peter," zoide Sulkowaky, torwyl hy do deur achtor zich zloot. „wat 7 Jy 7 Jjj hier 7" riep do officier, torwyl bij hxfistig opstond. „Maar bon je het werkelijk?" „Zooals je slot," antwoordde Sulkowsky, zjjn vriend do hand drukkend. „Wolkom, welkom, hartnlyk wolkom!" riep nu de jonge oüloler, dio ovonaU Sulkowaky orustrsuka der tig jaar oud kon zijn. „Komaan, ga zitten en vertol me eona, hos jo hior verzeild bont geraakt." Sulkowaky doolde het hem mode. „Zoo, KiolDuijologoortbij dofam lie Bariatinskd," zoi Stwolingsky, toen zyn vriend hom mot weinige woordon had ingolicbt. „Hml" Hjj strookt mot zjjn magere hand langs zjjn rooden knevel. „Zij hobbon jo natuurljjk uitgonoodigd om die dochter." „Dat woet ik niet". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1