Stadsnieuws. Laatste berichten. Vtttlgd, «n eindelijk aan de bovenhoofdzyde oen doodgewoon koperen scbro fje, en aan de onderzijde een nok. die vat in een slot, aan het hoofdeinde aangebracht. En nu de werking. De heer Thoolen ging in de kist liggen wij lieten het deksel tot op een decimeter afstand open en konden ons toen overtuigen, dat de electrische batterij in de kist oen licht verspreidde, voldoende om er een krant bij te lezen. De batterp heeft voldoende kracht om dat licht zes dagen brandend te houden. Wij maakten toen de kist geheel dicht, na eerst de veer te hebben gepikt aan de nok die onder aan het deksel bevestigd is. Op een gegeven teeken bewoog de heer Thoolen even de handels en vloog het deksel ongeveer een Meter vooruit. De proef werd nog eens herhaald, om te zien of, wanneer er een 100 of wat K.G. zand op het deksel was gestort, ook dan het samenstel van dien aard zou zijn, datschijn- dooden aan het gevaar, levend begraven te worden, zouden kunnen ontsnappen. De heer Thoolen ging weer in de kist liggen, een persoon van ruim 200 pond zwaarte plaatste zich op het deksel, en weer vloog dit deksel er af, nadat de heer Thoolen even de handels had aangeraakt. En nu het geheim. De staaldraden, die aan de handels zijn bevestigd, zijn verbonden aan een slot, dat is vervaardigd door de firma Lips, te Dor drecht, een slot, samengesteld uit de beste materialeD en voor de werking waarvan die firma instaat. De minste druk op de handels opent bet slot, dat door de nok aan het hoofdeinde van de kist wordt vastgehouden. Wy zelf hebben de uitmuntende wei king, de doodeenvoudige samenstelling, die simpel is als goeden dag, ervaren. Om te zorgen dat bij het vervoer uit het huis Baar de lykkoets de kist niet kan open springen, is aan de boofdzyde een pal aan gebracht, die de werking van het slot belet. Onmiddellijk na bet plaatsen in de lijk koets wordt die pal weggenomen. De kist zal eerstdaags worden geëxposeerd, allereerst voor heeien doctoreD, waarvan verschillenden reeds hun ingenomenheid er mede hebben te kennen gegeven, en dan voor bet publiek. Octrooien zijn reeds ver kregen voor Duitschland, Frankrijk en België en aangevraagd voor Oostenrijk, Engeland en Amerika. De kistea worden tot verschil lende prijzen geleverdde minste prys is thans f130. KEN N I 8 6 E Y ING. UITSLAG VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT, maken bekend, dat een afschrift van het proces verbaal, vermeldende den uitslag der op 17 Juli 1907 gehouden herstomming ter verkiezing van éen lid in het Ie Kiesdistrict en van twee leden in het Ille Kiesdistrict is aangeplakt en voor een ieder ter Öemeente-secretarie ter inz3ge ligt. Amersfoort, 18 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De f.d. Secretaris, Vak REIGERSBERG VERSLÜIJS. Dr. P. B. Tideman, predikant te 's-Graven- hage, hoopt aanstaanden Zondagochtend half elf voor te gaau in de Remonstransche kerk bier. In de Kennisgeviug omtrent de leges- gelden ter Gemeente-sectarie, opgenomen in het vorig nummer, staat, dat die verordening is goedgekeurd bij Kon. besluit van 29 Juli 1907. De intelligente lezer zal wel reeds hebben begrepen, dat, waar de afkondiging geschied de op 13 Juli, er had moeten staan: goed gekeurd bjj Kon. besluit vau 29 Juni. Uitslag van de herstemming voor den Gemeenteraad op Woensdag 17 Juli 1907 District I. Aantal kiezers 1006 opgekomen 705 Blanco en onwaarde 7 D. Gerritsen 405 stemmen W. Kleber 293 zoodat gokozen is de heer D. Gerritsen, af tredend in district III. By do stemming op 8 Juli kwamen op 685 kiesgerechtigden, was de volstrekte meer derheid 337 en verwierf de heer Gerritsen 310 en de heer Kleber 254 stommen, terwijl er 243 vrerden uitgebracht op de twee can- didaten der S. 1). A. P. District III. Aantal kiezers 709 opgekomen 598, Blanco en »nwaarde 8 H. Donker 271 stemmen D. Ruys --'95 s W. Salomons 2W5 J. van der Wal Kzn. 285 zoodat gekozen zyn de heereu Ruys en Sulo- rnons. Bij de stemming op 8 Juli kwamen op 488 kiezers, was de volstrekte meerderheid 239 en werden uitgebracht op de heeren Donker 166, Jebbink 13, Ruijs 226, Salomons 223, Van der Wal 183, Van Wijland 63 en Zieveriuk 49 stemmen. Het op 8 Juli nieuwgekozen Raadslid de heer Hs. Kroes heeft aan de bestellers ten Postkantore Amersfoort f10 doen toekomen wegens de grootere drukte in de verkiezings dagen. Ter navolging. Niet onaardig is 't, dat gister een kiezer niet kon deelnemen aan de herstem ming omdat zijn alter ego, gebelgd over het niet doorspoelen van Gemeentewege eener snijding, de oproepingskaart in snip pers scheurde en haar echtgenoot instante- lijk verbood, zijn kiezersplicht te vervullen. Generaal-majoor A. D. Petier en kolonel L. W. van Hoek dineerden Maandag ten Paleize «Soestdijk". Mejuffrouw H. M. S. J. de IIoll, Directrice der Industrie- en Huishoudschool, behaalde vorige week óok de acte als leerares ia Huishoudkunde bij bet driedaagsch examen der «Nieuwe Huishoudschool" te Amsterdam. Van de eerste ploeg zijn geslaagd voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht de volgende leerlingen der Hoogere Burger school hier: G. Cool, Cb. N. Dieters, A. J. Prins Visser, F. Cb. Th. Schuver en H. J. Verweij. Aan het overgangs-examen van het le naar het 2e studiejaar van den Hoofd-cursus te Kampen hebben voldaan de sergeanten H. J. Nolthenius, J. G. Boswinkel, G.J. Pot gieter, A. Storm van Leeuwen en J. Stroom- berg, allen herkomstig van het 5e regiment infanterie. Mejuffrouw H. A. Smit slaagde bij de examens der Nederlandsche Toonkunste naars vereeniging voor de acte Koorzang. Tot de Zeevaartschool te Rotterdam is toegelaten H. B. van Rhijn. Sir William Perkin, de ontdekker van de bereiding der aniline-verstoffen, is Zondag nacht te Harrow overleden. Hij is de grondlegger der zoo bloeiende industrie, welke thans vooral in Duitsche handen is; getuige o.a.het Farbwerk Amers foort en haar voorgangster. Bij het gister te Winschoten gehouden concours-hippique won »Mary", van luitenant Van Rijssen, den eersten en .Held", van luitenant Mathon, den vierden prijs in het spring-concours heerrijders (14 deelnemers). Dat de banen bij het kegelconcours iu »De Vereeniging" hier niet zoo beel gemakkelijk waren, blijkt uit den uitslag van het con cours te Zutfen, waar de heer J. Beckering den eersten prijs vrije baan won met vier maal vijf negens en den eersten prijs per- soneele baan met 45 punten. De bekende Rotterdamsche kegelaar kon 't hier niet verder brengen dan tweemaal 42, Luitenant H. R. van den Oudendyk Pieterse wordi 1 September, luitenant J. E. Hailsma Muiier 1 October overgeplaatst van Utrecht naar le regiment veld-artillerie hier. Programma van het concert, bij gunstig weder morgenavond op het terras van «Amieitia" te geven door de stafmuziek van het Be regiment infanterie, onder directie van den lieer G. Bikkers I. „Berliner Luft", marsch Lincke. 2. Ouverture im italienischen Style Schubert. 3. „Herbetweieen", Walzer Waldteufel. 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1'opéra „Roméo et Juliette"Gounod. 5. Ouverture „Banditenetreiche Suppé. 6. a. Célèbre largo Haendel. b. „Auf der Brühl'schen Ternisse", Mazurka caprice Schroder. 7- „Bénédiction des poi- gnarde" de l'opéra „Les Huguenots"Meijeroeer. 8. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra „Le Trouvère"Verdi-Van Aaken. Middelbaar-Technische cursussen te Amersfoort. Naar wy vernemen, zullen, bij de Staats- begrooting voor bet jaar 1908, voorstellen aan de Staten-Generaal worden gedaan, in het beiang van het Middelbaar-Tech nisch onderwys. Slaagt men daarbjj, dan zullen daarna de vervolgcursussen aan de orde komen, maar dan ook als e e n e regeling voor h e t R ij k. Tot dusver werd bjj de regeling van het vak onderwijs het beginsel gevolgd, dat de helit der uitgaven door Rijks-subsidie gedekt werd, terwijl de andere helft bekostigd moe9t worden door bijdragen van Provincie, van Gemeente, en van particuliere zyde. Gelijk bekend ondersteld mag worden, al werd er in de bladen nog geen melding van gemaakt, heeft het Bestuur der Vereeniging Ambachtsschool" alhier in het voorjaar van dit jaar aan den Minister van Binnenland- sc.be Zaken een uitgewerkt ontwerp aange boden om zulke cursussen te Amersfoort tot stand te brengen met gebruikmaking van het Werkhuis" alhier, welk gebouw be schikbaar zou komen, wanneer gevolg ge geven werd aan het voornemen om de Hoo gere Burgerschool alhier, die reeds sedert tien jaren over verschillende gebouwen ver deeld is, eindelijk in éen schoolgebouw te vestigen. Binnen afzienbare toekomst zullen dus belangrijke beslissingen verwacht kunnen worden over de beide takken van onderwys hier ter stede. Industrie- en Hnishondschool. Dinsdagavond vergaderde do vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoud school" ia het schoolgebouw, Hendrik van Viandenstraat. Met een hartelijk welkom opende de Voor zitter, de heer J. Bolk, de vergadering, waarna de Secretaris de notulen las van de vergade ring van 12 Maart 4907, die worden goed gekeurd. De agenda vermeldde4. Opheffing der Fröbel-school en 2. Oprichting eigen school gebouw. De Voorzitter lichtte deze twee puuten toe. «Zijn we ooit", zoo sprak hij, «prettig tot een vergadering opgegaan, dan is het wel tot deze 42e Algemeene vergadering. Immers we zullen een eigen schoolgebouw krijgen. De Pers heeft de bijzonderheden daaromtrent reeds bekend gemaakt, zoodat ik met een kleine toelichting kan volstaan. Het Rijk zal een jaarlijksch subsidie ver- leenen van f 6000, benevens f 2000 voor inrichtingskosten de Gemeente heeft restric tief toegezegd een hypothecaire leening ad f40 000 met f1000 inrichtingskosten en nog f2500 subsidie per jaar. Een woord van dank past zeker aan Burge meester en Wethouders, daar zij met hun voorstel getoond hebbeu het goede voor onze inrichting te willen doen. Waren zij niet met het voorstel gekomen, dan hadden we het zeker niet gekregen. De leening, toegestaan bij besluit van 25 Juni 1907 was, zooals ik zeide, restrictief, omdat de Provincie het subsie van f700 op f4500 moest brengen. En dit is geschied bij besluit vau 9 Juli. Maar toen waren we er nbg niet. Er was nog een tekort van f15 000. Echter,dunk zij verschillende particulieren, is ook dat bedrag volteekend, zelf tot nog iets meer, n.l. tot 17 mille. De leeningen zijn toegestaan, maar toch is er iets, hetgeen ons minder aangenaam zal aandoen we moeten ons pleegkind mis sen. De Fröbel-school, die we bij de opening onzer inrichting hebben opgenomen, zullen we weer moeten vaarwel zeggen. Zoowel Burgemeester en Wethouders als de Inspec teur van het Middelbaar coderwijs zeiden, dat geen subsidie kou worden verleend, wanneer beide inrichtingen niet werden gescheiden. Dat was een zeer moeilijke taak, welke vaak in onze Bestuursvergaderingen we hebben e r sedert de oprichting een 70 ge houden is besproken. Toen zijn de heeren van het »Nut" gekomen en Departement Amersfoort der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich de Fröbel-school aangetrokken. Het Bestuur heeft nu gedaan wat er te doen was; het woord is nu aan de Algemeene vergadering, want we kun nen niets doen vóór we de sanctie der leden hebben verkregen. Het Bestuur stelt nu voor de volgende punten 1. Opheffing, of liever overdracht, der Fröbel-school aan het Departement Amers foort der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, tegen 4 Januari 4908meer gepreci seerd met iugang van den datum van de opening dier school door het Nuts-departe- ment 2. Bekrachtiging van de overdracht van zoodanig deel (ongeveer t/8) van hpt porceel aan de Beekesieinsche laan aan de Bisschops wegzijde door ons Bestuur krachtens ons besluit van 10 Mei j.l. aan het Departement Amersfoort der M. t. N. v. 't A. tot stich ting daarop eener Nuts-Fröbelschool 3. Machtiging tot stichting van eigen ge bouwen ten dienste onzer Industrie-en Huis houdschool met afzonderlijko concierge woning op het overig, ongeveer 2/a deel, van het ten name onzer corporatie staande perceel aan de Beekesteinsche laan 4. Machtiginga. om van de Gemeente Amersfoort tot bet doel sub 3 ter leen op te nemen f 40000 onder zoodanige voorwaar den, bedingen en bepalingen als bedoeld bij het Raadsbesluit der Gemeente Amersfoort van 25 Juni j.l.; b. om, tot waarborg dier geldleening, ten behoeve der Gemeente Amersfoort eerste hypotheek te verleenen op al de aan onze corporatie behooreode onroorende goederen, woder onder verband van die voorwaarden, bedingen en bepalingen, als bij gemeld Raads besluit gemaakt en bij het vestigen van eerste hypotheek gebruikelijk zyn 5. Machtiging: a. om van particulieren tot een bedrug, zoo noodig van f'17 090 gel den tor leen op te nomen ten laste onzer corporatie tegen 4tya pet. rente 'sjaars, tot verdere dekking der stichtingskosten van eigen gebouwen voor onze ^Industrie- en Huishoudschool b. op het Bestuur om de daartoe noodige schuldbewijzen te teekenen en uit te geven Machtiging op het Bestuur om met betrekking tot de punten sub 1 tot on met 5, in den meest uitgebreiden zin, ai datgene te doen wat naar het oordeel van dat Bestuur nuttig en noodig is. Nadat d<> Voorzitter nog enkele vragen had beantwoord, werden de 6 punten achter eenvolgens met algemeene stemmen aange nomen. Hierna sloot de Voorzitter de vergadering, onder dankzegging voor het in het Bestuur gestelde vertrouwen. F. By de gister ten overstaan van architect Hs. Kroes gehouden aanbestedingen namens het Kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart vau het bouwen eener kerk met pastorie op het terrein bij den Ouden Soester- weg en namens de Congregatie van O. L. Vrouwe van Amersfoort voor het bouwen van een Zusterhuis met school, eveneens bij den Ouden Soesterweg, zijn ingekomen 20 biljetten, alle van R. K. aannemers. Laagste inschrijvers voor den bouw der kerk waren Gebrs. Deaink, te Gouda, met 169 300; voor den bouw van Zusterhuis met school was «laagste inschrijver W. A. vau Prijl, te Hilversum, met f34 680. De gunning is in beraad gehouden. Bij de heden ten Raadhuize gehouden aan bestedingen werd gegund het leveren en stellen van een ijzeren brugje over en een ijzeren balie aan de Lan- gegracht aan G. Blok, voor f 699.50; net vernieuwen der bestrating in de Kleine- en de Groote St. Jansstraat en aan de Bees tenmarkt aan Th. W. Bonte, voor f 1746 het vernieuwen van eenige vakken werf- muur aan den Zuidsingel en aan het Spui aan C. Ruitenberg voor f1587. Bij den heer J. A. J. Lohman (Lange- straat 37) is komen aanvliegen een postduif, gemerkt 62 gU 378. De »üranje-vereeniging" te Baarn is gere construeerd en heeft een nieuw Bestuur ge kregen. Op 2 Augustus, den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn, zal de vnreenigiDg doen houden een étalage-wedstrijd, een wedstrijd in gevelver- siering en een in tuinverlichtiug. De keuring der bloemperken te Baarn voor den wedstrijd uitgeschreven door de Ver- fraaiïngs-vereeniging zal morgen plaats heb ben. Iets voor wielrijders om dan alles op zijn mooist te gaan zien. Men schrijft uit Eemnes Het weder was de laatste dagen voor den hooioogst bijzouder schoon en van deze ge legenheid is door de landbouwers, die hun graslanden in den polder hebben liggen, een vlijtig gebruik gemaakt om het vele gras, dat gedurende het aanhoudende slechte weer was gemaaid en bij nog langer aanhouden zeker zou bedorven zijn, tot hooi te verwer ken. Van den vroegen ochtend wordt tot Iaat in den avond gestadig het hooi uit den polder geredeu. De kwaliteit laat niets te wenschen over. Doch zij die te overhaastig zijn geweest en het hooi gedurende den regentijd hebben binnengehaald, zullen zich dezen winter beklagen. Nu reeds zijn bij vorscheidene boeren de bergen uitgehaald wegens den feilen hooibroei. Het regiment genie-troepen keert Zaterdag ochtend uit de kamp van Zeist terug naar Utrecht. Een detachement van een 100 man blijft» achter o. a. om het smalspoor to voltooien Wat ons ongeluk en hinderpaal toeschijn t blijkt dikwijls een trede onder onze voeten orn ons hooger te brengen. De commissie uit de Belgische Kamer, wier taak het te, maatregelen te beramen om een eind te maken aan de buitensporige snelheden van de auto's en de onvoorzich tigheid van de automobielstuurders door wijziging van het algemeen verkeersregle ment, heeft haar rapport aan de Regeering doen toekomen. Naar de Minister van Bin- nenlandsche Zaken mededeelde, zal de Regeering onverwijld de noodige maatregelen nomen om een einde te maken aan de mis bruiken der chauffeurs. De K. K. centrale iD het district Amers foort heeft den steen aan 't rollen gebracht voor de Nederlandsche wetgevende macht. Wanneer zal een dergelyk bericht uit Den Haag ons bereiken? Onze Staats-machine loopt ozoo traag. Men seint ons lu de hedenmiddag gehouden vergadering van den Raad der Gemeente Rotterdam wera benoemd tot Directèur van de Hoogere Bur-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2