Juli 1907. COURUÏ. Dinsdag 30 56e Jaargang. No. 7381 yoghurt! Reis exemplaren. ANGELINA. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 4.45. Advertentiën 46 regels 60 centelke regel meer 40 cent. Legale, olïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. ReclatneB 45 regels ƒ4.25; elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Voorloopig rapport door4e Loodwit-commissie aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del. 9. Verslag over den toestand van het Middelbaar onderwys te Enschede. 10. Verslag provincie Utrecht. 11. Maandschrift van het Centraal-Bureau voor de Statistiek. Belangstellenden kunnen bovengenoemde ver slagen, ens. voor eenige dagen ter lezing ontvangen; aan te vrageu bij den ondergeteekende HERMs. F. VAN HASELEN, Secretaris. Amersfoort, 29 Juli 1907. Een naneef en naamgenoot van Methusalem schrijft in de „Hilvere. Crt." over hetgeen men kan doen om lang te leven. Na te hebben uiteengezet, dat in het voedings kanaal gebrachte of ontwikkelde giftige stoffen gedeeltelijk worden onschadelijk gemaakt in den darininhoud, gedeeltelijk in den darmwand zelf en verder in de lever en andere belangrijke klieren, die er op gericht zijn om giftstoflen te vernietigen, vervolgt hijDe vergiften worden dan verder als betrekkelijk onschuldige stoffen uit het lichaam verwijderd door de nieren, de zweetklieren, enz- Schieten echter onze verweer middelen te kort, doordat er te veel vergiften in den darm gevormd en door het bloed opgeno men worden, dan ontstaat de gevaarlijke chro nische zelfvergiftiging van het lichaam, die leidt tot een vroegtijdig oudworden met alle gebreken van dien. Nu heeft het de aandacht getrokken, dat er verschillende volken zijn, die gemiddeld langer leven dan andere en men heeft zich afgevraagd hoe dit komt. Vooral in Bulgarije en Turkije en andere Oostersche landen, waar toch de hygiënische verhoudingen niet zoo gnnstig zijn en waar de menschen ook niet kalmer of ver standiger leven, is het gebleken, dat diegenen in den regel buitengewoon oud worden en vaak nog boven de 100 jaar een uitstekende gezond heid genieten, die zich voeden met een bijzon dere soort van zure melk. Nu is gebleken, dat het gebruik van die zure melk, yoghurt genaamd, de rotting in den darm tegengaat en daardoor de chronische zelfvergiftiging van het lichaam verhindert. Het eerst is hierop de aandacht gevestigd door Slavische artsen, die te Genève* Parijs en elders onderzoekingen deden, zooals Grigoroff, Dybowski, den Rus Metchnikoff, Tissier, Fournier, e.a. in Frankrijk, Massol eu G'o in be in Zwitserland, Herter en C'ohendy in Amerika, Tulbendjuan in Turkije, e.a. De buitengewone voortwoekering der rottings bacteriën in den dikken darm kan reeds bestreden worden, zij het ook slechts zwak, door de voeding met melk en meelspijzen onder gelijktijdige ver mindering van de hoeveelheid eiwitstoffen, maar men krijgt veel betere resultaten door in den darm bacteriën te brengen, die onschuldig voor den mensch, maar schadelijk voor de rottings bacteriën zijn. Er bestaan wel veel soorten van melkzuurbacteriën, die aan deze beide eigen schappen voldoen, maar die toch zeer zwak werkzaam zijn, doordat zij niet in staat zijn, zich in den darm staande te houden zij acclimatisee- ren daar niet en worden bij opneming met het voedsel dikwijls reeds iu de maag gedood. Siechts de melkzuurbacterie, die in onzen darm leven kan en op de plaats zelf melkzuur vormt, is in staat, de rottingsbacteriën te verdringen en de eiwit rotting in den darm tegen te gaan. Onze Wes- tereclie zure melk is in dit opzicht niet te ver gelijken met de Oostersche yoghurt (in Egypte als „lebea", in Algiers en Tunis als „rayet" in Arabië, Middel-Afrika, bij de kaffers enz. onder nog andere namen bekend). Onze gewone zure melk (karnemelk werkt nog zwakker) werkt dus niet door haar gehalte aan melkzuurbacte riën, maar alleen doordat het een voedingsmiddel is, dat moeilijk overgaat in rotting (de zelfde eigenschap bezit cok gewone melk) en dat daar enboven melkzuur bevat. De gewone melkzuur bacteriën komen öf in het geheel niet in den dikken darm, öf die er komen, zijn niet in staat, den strijd aan te binden met de rottingsbacteriën. De Oostersche zure melk of yoghurt bevat niet alleen melkzuur, maar ook verschillende melkzuurbacteriën, waaronder er een is, die bij zonder weerstandbiedend is, die niet gedood wordt in maag en darmkanaal, die in den dik ken darm blijft leven (men vindt haar zelfs levend in de ontlasting) en die met kracht de rottingsbacteriën aangrijpt, doordat zij de sterkste melkzuurvormer is, die er bestaat. Sedert overoude tijden is deze zure melk een belangrijk voedingsmiddel geweest van alle Oos tersche volken. Metchnikoff meent, dat het bereiken van een hoogen ouderdom, wat ten tijde der Joodsche patriarchen zeer algemeen was, toegeschreven moet worden aan het gebruik van zure melk. Hij zegt, dat deu Joden werd toegestaan zich te voeden met zure melk en dat Abraham zijn gasten eveneens zure melk voor zette. Nu staat er echter in den Bijbel, Deute- ronomium 3214 „boter van koeien en melk van klein vee", en in Genesis 188 „en hy (Abraham) nam boter en melk en het kalf, dat hij toegemaakt had, en hij zette het hun voor". Het blijkt dus, dat waar Metchnikoff' van „zure melk" spreekt, in den Bijbel „boter" genoemd wordt. Bij onderzoek van den oorspronkelijken Hebreeuwschen tekst bleek, dat er twee woorden genoemd worden, die men volgens bet He* breeuwsch-Latijnsche lexicon moet vertalen met „lac spissum" en „lac recens". Dit laatste be- teekent versohe melk, terwijl „lac spissum" dikke melk beteekent. Dit woord is in de Bijbel* vertaling opgenomen als „boter"; slechts de jongste Bijbelvertaling heeft „room", omdat het woord, dat „dikke melk" beteekent, zeker niet vertaald moet worden door „boter". Het kan echter ook moeilijk „room" zijn, maar is naar alle waarschijnlijkheid „dikke zure melk". Hieronder volgt een statistiek, berekend naar opgaven omtrent hooge leeftijden, ontleend aan de „Medical Record". Hier werd opgegeven hoeveel honderdjarigen er in de verschillende landen waren. Ik heb dit berekend naar het aantal inwoners en krijg het volgende lijstje, waaruit blijkt, dat in Bulgarije 1 honderdjarige voorkomt op elke 650 inwoners, een enorm Aan onze abonDé's die tijdelijk elders, hetzij binnen- ol buitenlands, vertoeven, wordt op aanvrage en met duidel ijke opgave van adres, de courant eiken verschijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amerslöortsche Courant" tijden hun uitste- (ligheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT breugen ter algemeene kennis, dat de prijzen der Cokes met ingang van 1 Augustus 1907 nader zijn vastgesteld geklopte Cokes 65 cents per Hectoliter, grof gemeten id 60 parel Cokes 60 by afhaling aan de gasfabriek. Voor de bezorging aau buis wordt 5 cent per Hectoliter meer gerekend. Amersfoort, 29 Juli 1907. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJT1ER8, De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN heeft ontvangen 1. De Jaarverslagen vau de Kamers van Koop handel en Fabrieken over 1906 te Amsterdam. Arn hem, Assen, Alkmaar, Almeloo, Borgeu-op-Zoom, Breda, Brussel Deventer, Delden, Dordrecht, Delfzijl, Doesburg, Enschede, Eindhoven, Goor, Gorinchem, Gouda, Groningen, 's-Hertogenboscb, Helder, Haar lem, Hoogeveen, Hengeloo, Hoorn, Kampen, Leeu warden, Leiden, Meppel, Middelburg, Nijmegen, Nijkerk, Opsterland, Oldenzaal, Roermond, Roosen daal, Schiedam, Sit'ard, Schoterland, Tiel, Utrecht, Venloo, Winterswijk, Wageuingeu, Waalwijk, Zwolle. 2. Consulaire verslagen Nos. 1 tot 8. 8. Tijdschrift van de Ned. Maatschappij tot Be vordering van Njjverheid, over de Maanden Mei, Juni en Juli 1907. 4. Statistiek van de In-, uit- en doorvoer gedu rende de maandeD Mei en Juui. 5. Handelstractalen en tarieven van Invoerrech ten in Algerie, Australië, Britach Crentaal Afrika, België, Britech Indië, Brazilië, Bolivia, Britscb Noord Borneo, Bahama eilanden, Bulgarije, Cyprus, Colum bia, Costa-Rica, Caoutscbouc-gebied, Duitscbland, Eritrea, Engeland. Egypte, Ecuador, Frankrijk, Falk land eilanden, Fransche nederzetting in Indië, Fransch West-Afrika, Goudkust, Haïti, Sint Helena, Italië, Jamaica, Japan, Malta, Mexico, Marocco, Montserrat, Nederland, Nieuw Caledonië, Neder- iandsch Oost Indië, Portugal, Rumenië, Rusland, Spanje, San Salvador, Sainte-Croix, Sant Thomas, Venezuela, VereeDigde Staten van Noord Amerika, Zuid-Nigerië, Zwitserland, Zweden, Zuid-Afrikaan- scb tolverbond. 6. Verslag van de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden. 7. Statistiek van het vervoer op de spoor- en tramwegen. Feuilleton. 12.) Gemma had zich een eind weegs van huis ver wijderd. Doelloos zwierf zij over de dorre weide. Haar oog, dat anders met trotschen, brandenden blik op alles acht gaf wat haar weg kruiste, had nu een peinzende, zachte uitdrukking aangenomen. Een gevoel, dat zij vroeger nooit had gekend, deed haar hart sneller, vroolijker kloppen, terwijl zij meer malen een zucht vau oDgeduld eu verlangen loosde. Daar hoorde zij plotseling baar naam roepen. Zy keek om en zag Angelina met vluggen tred op baar afkomen. Achter baar zuster kwam Sulkowskymet groote sobreden nader; zijn edel, schoon gelaat was verhelderd door een hoopvolleu glimlach. Ook Gemma glimlachte. Zy bleef slaan om de beide aankomeuden op te wachten. Angelina was het eerst by haar en sloot baar in de armen daarbij fluisterde zy „Wees vriendelijk voor hem. Hy heeft mij alles verteld wat tusschen jelui is voorgevallen. Stellig, hy meent het niet slecht met ons; geloof Liefkoozeud streek Gemma haar met de band over haar lokkeu. „Je bent een engel, die in elk menscb een God ziet, als hij zich daarvoor uitgeeft," antwoordde zij. „Maar in dit geval is hat wel mogelijk, dat je gelijk hebt. Ik wensch het van harte." Sulkowsky was haar nu genaderd en groette, wat Gemma met een „Welkom" beantwoordde. „Zijt ge niet meer boos op mij?" vroeg hij, en zijn oog zocht het hare te ontmoeten doch dit vermeed zy voortdurend. „Na hetgeen uw vriend mij gezegd heeft, zou ik u groot onrecht aandoen door boos te blyven,"ant woordde Gemma zacht. „Sulkowsky steekt je al een poos de band toe," merkte Angelina op. „Wil je hem die niet reiken?" Gemma wierp eon vluchtigeu, onderzoekenden blik op het gelaat van deu prins en legde toen haar vingers in zyn rechterhand. „Ge zyt nog immer wantrouwend," zeide Roman met iets treurigs in zijn stem. „Vergeef my," sprak Gemma nu haastig, „tot dus ver heb ik slechts mannen met ouedele bedoelingen leeren kennen!" Het leek wel, of bij haar band aan zijn lippen wilde drukken, zóo diep boog hy zich er overheen. Het volgende oogenblik liet bij haar echter los en stoud iu stijve houding voor haar. Langzaam stapten zij naast elkander voort, terug naar de herberg. Een uur later trad Roman weder de kamer van zijn vriend Peter binnen. „Weluu, kan zij goed thee zetten V' vroeg Stwc- linsky, terwijl by den handdruk van zyn vriend met warmte beantwoordde. „Dat weot ik waarlijk niet, want ik heb geen thee gedronken," autwoordde de prins lachend. „Hm," deed Stwolinsky. en by keek Komau met onilerzoekeude blikken aan. „Gewoonlijk zegt men, dat menschen, die eten en drinken vergeten, verliefd zyn. Maar heb je het rijtuig wel voor de deur gezieu? Dat staat daar al een half uur. De familie Baria- tinsky schijnt la vreeten, dat je heelemaal niet meer terugkomt." Sulkowsky legde boide handen op de schouders van zyn vrieud en zeide met een stem, die zijn aan doening verried: „Geloof my, liefst zond ik het rjjtuig ledig weg en bleef hier." „Maar nu ga je er in Je ber.t nu eenmaal hun gast," sprak Peter goedsmoeds. „Van daar is bet toch zoo ver niet.naar.den ouden Ferrari." Prinses Anna had een slechten nacht gehad. Na ontvangst van den brief van Szernischew was Olga nog minder te genaken geweest dan ooit te voren. Oogenschijnlyk trok zy zich er weinig van aan, dat baar moeder haar onopheudelyk door Warwara liet bewakenbaar effen gelaat althans verried geen aan doening. Een bedaarde glimlach was baar eeuig antwoord, wanneer baar moeder haar wilde bewegeu, de gedachte aan eeu huwelijk met Gregor Czer- niscbew te laten varen, of wanneer zy met verwij- ten en scheldwoorden tegen haar uitvoer. Prinses Anna kookte byua vau woede. Dat Sulkowsky niet met Fedor naar huis was teruggekeerd, was ook eeu omstandigheid, die er niet toe bijdroeg om haar iu betere stemming te brengen. „In plaats van hem aan je te verbinden jaag je hem weg," had zy met verontwaardiging haar doch ter toegeroepen, toon Fedor gezegd had, dat de prins bij een vriend was gebleven. „Byt maar dapper van je ,f; het zal je wel gelukken Roman Sulkowsky spoedig en voor al'yd uit dit huis te verjagen. Maar ik zeg jeoudauks alles komt Czemischew er niet Met die woorden was zij naar haar slaapkamer gegaan om er den halven nacht suikergoed te eten en in een Franschen roman te bladeren. Slapen kon zij toch niet. Ook Olga sliep dien nacht weinig en onrustig. BUREAU KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telephoon 49. cijfer, wanneer men het vergelijkt met andore landen. België 1 1.400000 Denemarken 1 1.125000 Duitscbland 1 770 000 Zweden 1 500000 Engeland 1 205000 Frankrijk 1 187000 Schotland 1 110000 Noorwegen 1 100000 Spanje 1 45 000 Roemenie 1 5000 Servie 1 4 500 Bulgarije 1 650 In 1902 stierven er in Bulgarije 350 menschen meer dan een eeuw oud. De koumiss van de Kirghizen, Tartaren en Kalmukken en de Jiefir van de volken, die in den Kaukasus wonen, werken lang niet zoo krachtig als de yoghurt. De kefir (overigens een uitstekend voedingsmiddel voor sommige maaglijders) werkt het zwakst van alle; volgens sommigen zou zelfs zijn rottingwerend vermogen minimaal zijn. Volgens Metchnikoff zijn zoowel kouuiiss als kefir af te raden, omdat beide zoo wel in raelkzuurgisting als in alcoholgisting verkeeren (kefir bevat 1 pCt. alcohol, koumiss 3 pCt.) De gistcellen, die iu deze melksoorten voorkomen, ziju in staat zich te nestelen in den darm en daar gunstig in te werken op den groei van voor ons gevaarlijke bacteriën; o.a. zou de groei van typhusbacterien bevorderd worden, zoodat men eerder en ernstiger aan typhus zou lijden. Ook iB het langdurig gebruik van die hoeveelheden alcohol niet .schadelijk. Ten slotte kan de alcoholgisting overgeplant worden in maag en darmkanaal ten koste van de kool hydraten. De alcoholgisting in de maag kan aanleiding geven tot ernstige stoornissen, afge zien nog daarvan, dat een gedeelte van onze voedingsmiddelen daardoor verloren gaat. Reeds vroeger was de roem van de Oostersche zure melk, nu yoghurt genoemd, doorgedrongen tot het Westen van Europa. Zoo vertelt de Ge schiedenis, dat Frans I, Koning van Frankrijk, langen tijd ziek was en zichtbaar verzwakte. Bij den dag ging hij achteruit, alle geneesmiddelen faalden, zijn geneesheeren konden hem niet helpen. Toen vernam hij, dat te Constantinopel een man leefde, die een dergelijke ziekte genezen kon. Frans I zond een gezant om dezen „geleerde" naar Parijs te ontbieden. Deze begaf zich toen op reis met een troepje schapen, terwijl hij el ken dag van de melk dezer scnapen zure melk bereidde. Met vier schapen kwam hij te Parijs aan. Frans I gebruikte de zure melk, eerBt van schapenmelk bereid, daarna van ezelinnemelk, en werd snel beter. De bereidingswijze bleef echter een geheim. Men eet de yoghurt met een weinig suiker, ook wel met aardbeien of met rijst gemengd (in het Turksch „pilaff"). De groote moeilijkheid van de bereiding van yoghurt schijnt hierin te liggen,mat, zooals men zegt, de Oostersche melkzuurbacteriën hier op den duur te gronde gaan in den strijd met de Westersche. Deze laatste krijgen de overhand, doordat zij steeds in grooten getale aanwezig Het onverschillige gelaat, dal zij over dag getoond bad, was slechts eeu masker geweest inderdaad ge voelde zij zich diep vernederd door de streuge be waking. „Zóo kan bet niet langerik moet er een einde aan maken", dacht zij op eens. „Wist ik maar, hoe ik het moet aanleggen." Zy lag daarover te peinzen en daarby loosde zy een diepen zucht, welke zóo pynlyk klonk, dat Warwara verschrikt opvloog in haar bed en vroeg, of Olga zich onwel gevoelde. Doch zy kreeg geen antwoord. „Zij deed het in haar slaap," dacht de oude eu kroop weer onder de dekeus. Oen volgenden ochtend zond prinses Anna een rijtuig om Sulkowsky af te halen. Een half uur later reed Fedor uit. „Ik wil toch eeus zien, of het den jaloerschen vriend gelukt is, de bloempjes te plukken die hun kopjes my toeneigden," dacht bij. Roman Sulkowsky nam juist afscheid van zyn vrieud Peter om uaar het landgoed van. Bariatinsky terug te keeren toen Fedor de grens over ging. Ferrari verwelkomde „Excellenza" met den ge wonen overvloed vau woorden en vroeg met een listig knipoogje, door welke van zyn dochters bij wilde bediend worden. „Door Angelina, antwoordde Bariatinsky glimla chend. „Zij is nog wel schuw, maar toch niet zoo ongenaakbaar als Gemma." Zeker, zeker, zoo j net," stemde Ferrari toe. „Angelina met een Üesch wijn, niet waar?" Bariatinsky knikte en de Italiaan verdween in de deur, waaruit een oogenblik later Angelina met den bestelden nyn te voorsohyn kwam. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1