Stadsnieuws. zyn «n de yoghurt-bacterion verdringen. liet ia echter eindelijk gelukt, dcOosturseho melkzuur bacteriën in levenden toestand hier verkrijgbaar te «tellen, door ze te Ak-Hiswir (Klein-Azië) te kweeken en do cultures als een poeder te ver zonden. Dit „yoghnrtferment" bevat naast den Bulgaannhen 'bacil, of bacil van Mussol, nog «enige andere melkzuurbacteriën, die naar hel echiint, onafscheidelijk van elkander leven (zulk onafscheidelijk same .leven noemt men „sym biose"). Ieder op zich zelf werken die bacteriën verschillendslechts gezamenlijk vormen zy uit molk „yoghurt". Zoo geeft do Bulgaarsche bacil alleen "in do molk gekweekt, aan deze een on- aatigonamcn roetsmaak, terwijl do yoghurt ge lijkt op fijnen, toeten dikken room met een zwakzuur «maatje. Doordat do Bulgaursohe bacil het langer uithoudt dan de Ooetersche melk zuurbacteriën, zal men bij de bereiding der cultures hier to lando voornamelijk een mengsel krijgen van Bulgaatsche baoillen mot Westersche melkzuurbacteriën en ton slotte verdwijnen de Bulgaarsche bacillen zolf ook. Men krygt in beide govallon geen yoghurt, maar gewone zure melk. Yoghnrt is bijzonder licht en «nel verteerbaar en wordt tel fa door zeer gevooligc magen uit stekend verdragen. Ook is de «maak zoo aange naam, dat, naar men zegt, er nimmer tegenzin in ontstaat, zelfs gedurende bet gebruik van groote hoeveelheden gedurende langen tijd. Het moet een ideaal voedingsmiddel zyn om zwakken en ziekeu in korten tijd op krachten te brengen. Een portie yoghurt (circa 150 Gram) staat iu voedingswaarde gelijk met l'/i ons biefstuk (men drukt do voedingswaarde eener stof uit in „ca lorieën" of „warmte-eenhoden" en wil hiermede uitdrukken, hoeveel warmte een bepaalde stof in staat is to produceereu. Een „calorie" drukt het vermogen uit om een Gram water een graad honger in temperatuur te doen stijgen). Een Kilo vle-sch heeft als voedingswaarde 1362 culoriën1 Kilo Yoghurt 1368 calorieën. Zelfs tegenover melk bezit yoghurt een groot voordeel en dat ishaar grootcro voedingswaarde by kleiner voiumc, wat voor verschillende zieken niet onbelangrijk is. Door de inwerking der yoghurt-bacteriën wordt de molk niet alloen tot stremming gebracht, maar wordt zij daarenboven vertoerd geheel op de zelfde wijze als zy in de gezonde maag ver» teerd wordt. Hoewel, zooals wij reeds zagen, een van de bacteriën van de yoghurt genoemd msg wor- don als krachtigste melkzuurvormer (hetgeen zij dan ook in dcu darm toont) zoo bevat toch eeu Liter yoghurt slechts 2 Gram melkzuur, terwijl onze gewone melk 6 a 8 Gram bevat. Daardoor wordt de eerste ook beter door do maag ver dragon. Zooals wy reeds zagen, is het niet het melk- zuurgohalte van een voedingsmiddel, dat waurde heeft (het inelktuur wordt rcede in den dunnen darm geneutraliseerd en vorteord) maar hot gehalte aan melkzuurbacteriën en wel die, welke in den dikken darm kunnen leven on daar ter plaatse melkzuur vormen. Yoghurt heeft een bijzonder krachtige wer king ook op de nieren, waardoor de verwijderiug der giftige stoffen krachtig bovorderd wordt. Ook zou zij gunstig werken by reeds bestaande arteriosclerose (verkalking van de bloedvaten op den ouden dag) en zou zij het ontstaan hiervan tegenhouden. Dat zy bij verschillende maagdarm aandoeningen en bij constipatie gunstig werkt, is begrijpelijk, eveneens dat zy van groote waarde is door de verbetering van dc voeding, bij anae mic, tuberculose, neurasthenie en andere toe standen, waar het lichaam verzwakt is. Mon heeft echter ook een gunatigen invloed gezien bij verschillende huidziekten. In Turkije wordt yoghurt aangewend als geneesmiddel by nier ziekten en waterzucht. Men kan per dag tot zelfs 1 K.G. yoghurt gebruiken en meer, wanneer men zich er 'it- sluitend uico voeden wil. MeeBtal zal het vol doende zyn, dagelyks een nieuwen voorraad yoghurt-bacterien in het darmkanaal te brengen, zoodat men dan volstaan kan met een kleinere hoeveelheid. Hel is onverschillig wanneer men die portie gebruikt, by dc maaltijden of tusschen deze in. Ik wil eindigen met een aanhaling uit het opstel, dat dr. Pinkhof in het „Tijdschrift van Geneeskunde" aan yoghurt gewijd heeft: „Ziet men niet tegen den prijs op (de hoeveelheid „ferment", noodig om een portie yoghurt te bereiden, kost 10 cent) dan kan men, zonder zijn patiënten een aartsvaderlijken leeftijd voor to spiogolcn, althans beproeven, wat men,., met yoghurt kan boreiken." KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der Gemeentewet, Doen te weten, dat de rekening van ontvangsten en uitgaven der Gemeente over bet jaar 1906, door bon aan d<m Gemeenteraad aangeboden, gedurende v o o r t i e n dngnn, te rekenen van neden, alle werk dagen van 's voormi idag» 10 tot 1 uur den namid dags, op do pl-atseiyice Secretario voor eenieder ter lezing ml liggen, en dat men van voorzegde rokoning afschrift kan bekomen, legen betaling der kosten. Amersfoort, 80 Juli 1907. Burgemoestor en W'ethoudors voornoemd, Du Burgemoestor, WUIJTIER8. De Secretaris, J. Q. 8TENFERT KKOESE. De BURGEMEESTER der Gemeen te AMERS FOORT. brengt, ter voldoening aan de sanachryving van den Commissaris der koningin in de provincie Utrecnt dd. SB Juli 1907, 4e Afdeeling no 8706/2716, Ier kennis van belanghebbenden, dal in do Gcmernto Snnirewaard en Zegwaard en geval van MOND on KLAUWZEER i« voorgekomen. Atnerafoori, 80 Juli 1907. De Burgemeester voornoemd, WUUTIER8. Eeu belangrijk voorstel. Burgemeester en Wethouders schreven in dato 20 Juli 1907 aan den Gemeenteraad: Dc behoefte doet zich govoeleQ aan enn regeling betreffende opname en verpleging van lijders aan besmettelijke ziekten in de daarvoor bestemde inrichting, gelegen aan den Arnhemscht-n weg. Wij hebben daurtoe een ontvvorp-verorde- ning samengesteld, welke wy U hierbij ter vaststelling aanbieden. In artikel 1 zijn uitdrukkelijk ook tydelyk in de Gemeente verbluf houdenden geuoemd, met bot oog op artikel 2 der Ziektonwet, waarby aau den Burgemeester de bevoegd heid is toegekend, na ingewonnen advies van oen geneeskundige, lijders aan een be smettelijke ziekte, die zicb in slaapsteden of logementen bevinden, naar een openbare iuriebting of andere verblijfplaats ter ver pleging te doen ovurbreugen, wanneer de toestand van den lyder overeenkomstig de vorklaring van den geneeskundige zulks ge doogt. Volgens de Verordening op de helling van een plaatselijke directe belasting naar het inkomen, bedraagt het belastbaar inkomen. Voor de 23e klasse f960011100 i 18e -4400- 5200 11e -1200- 1400 6e 500— 600 beueden de 6e - 100500 Het komt ons voor, dat naar deze schaal de betaling van de voedings-en verpleegkos- ten geen bezwaar kan opleveren. De outwerp-regeling luidt in baar geheel De Raad der Gemeente Amersfoort; Gelet op artikel 135 der Gemeentewet en op de artikelen 2 en 7 der Wet, houdende voorziening tegen besmettelijke ziekte; Gezien de voordracht van Burgemeester en Wethouders; Besluit Yast te stellen de volgende Ver ordening, regelonde do opname en verple ging van lyders aau besmettelijke ziekten in do daarvoor bestemde inrichting to Amers foort. 1. Iu bovengenoemde inrichting worden slechts lyders aan besmettelijke ziekte opge nomen, die inwoners zyn van de Gemeente Amersfoort of aldaar tydelijk verblijf hou den. 2. Geen opname geschiedt «onder ver gunning van den Burgemeester. 3. De overbrenging naar de inrichting geschiedt door de zorg eu op kosten van belanghebbende. Da daartoe bestemde brancard «Ier Ge meente wordt daarvoor te hunner beschik king gesteld. Zoo noodig kan, op schriftelij- ken last van don Burgemeester, de overbren ging door de zorg en op kosten der Gemeente geschieden. 4. De voeding en verplegiug geschiedt ten koste van de Gemeente indien het on vermogen der lijders aan Burgemeester en Wethouders is gebleken. 5. De verpleging van andere dan in het vorig artikel bedoelde personen, geschiedt tegen terugbetaling van de voedings- en ver- pleegkosten. Deze worden bepaald per etmaal, een ge deelte voor een geheel berekend. Voor elk lid van een gezin waarvan bet hoofd des gezins in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen is aangeslagen in de 23e klasse en daarboven f3.50. van de 18e tot en met de 22e klasse op f 2 53. lie 17e fl.50. 6e 16e fl.00. daar beneden f 0.50. Voor hen die, hoezeer lid van een gezin zynde, persoonlijk zijn aangeslagen, worden de kosten bepaald naar hun etgou aanslag in gemelde belasting. Voor tijdelijk in de Gemeente verblijf houdenden wordt dit bedrag vastgesteld door Burgemeester en Wethouders volgens boven staande schaal van berekening. Voor dit bedrag worden niet verstrekt wijn en voedingsmiddelen, niet door den betrokken geneeskundige noodzakelijk geacht, genees- en verbandmiddelen. De lijders worden behandeld door hun eigen geneesheer. Indien ten behoeve van een betalenden lydor extra hulp voor bewaking of verpleging noodig is geweest, worden de daardoor ver oorzaakte kosten aan de Gemeente vergoed, boveu de in de tweede zinsnede bepaalde voedings- en verpleegkosten. Art. 6. De kosten, verschuldigd volgens artikel 5, worden na afloop van iedere week ten kantore van den Gemeente-ontvanger voldaan. Burgemeester en Wethouders zijn bevoogd, vooruitbetaling te eischen. Art. 7. Geen bezoekers van verpleegden worden in de Inrichting toegelaten zonder schriftelijke vergunning van den Burge meester. Deze vergunning wordt niet vereischt voor geneeskundigen en geestelijken. Art. 8. De patiënten verlaten de inrich ting zoudra, volgens advies van den behan delende» geneesheer hun toestand dit gedoogt, of, by gebrek aan plaatsruimte, opuitnoorli- ging van den Burgomeester, wanneer volgens advies van een Gomoente-geneesheer de dienst der inrichting dit vordert en de toe stand van de patiënten zich daartegen niet verzet. We noemden dit voorstel belangrijk omdat het in do practijk bovenal zal drukken op den winkelstand. De meorgogoede zal zijn patiënten in huis doen verplegende ambtenaar geeft kenuis, dat te zijnen huize een geval van besmette lijke ziekte zich voordoet en laat zich in zijn dienst vervangende onvermogenden worden kosteloos verpleegd. Blijft over de middelstand. En zeer zal de vraag ztjn of een klein- neringdoende juist thaus niet een kansje zal wagen om het door hem zoo gevreesde pa piertje met Besmettelijke ziekte" van de deur van zijn winkeltje te houden, liever dan dat hij wellicht meer dan zijn heele weke- lijksche ontvangst gaat betalen voor het afzonderen van zijn patiënt. Afzonderen zonder doktor, apotheker of verpleging (waak- dionst), die alle nog extra moeten betaald worden. De Raad besloot hedenmiddag tot reuvooy naar de aldeelingert. Amersfoort telde op 1 Januari dezes jaars 23 807 inwoners. In het eerste halfjaar steeg de bevolking door vestiging met 1118 en door geboorte met 118, samen 1487, en dus tot 15 291. Zij verminderde echter door vertrek met 1303 en door overlijden met 184, samen eveneens 1487. Op 1 Juli had de Gemeente dus juist weer 23 807 inwoners. Van den hijks-teleloongids is weer een nieuwe druk verschenen, die tegen den be kenden prijs verkrijgbaar is aaa het Tele graafkantoor. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn aange sloten onder no. 188 het bijkantoor de firma A. C. Engelberts Co, cotnmissionnairs in effecten, en haar vertegenwoordiger hier.de heer J. Cattie, Plantsoen no. 10. Op 54-jarigen leeftijd ontsliep Zondag te 's Gravenhage, waar hij zich in 1904 metter woon had gevestigd, de gup. luitenant-kolonel dor huzaren L. G. baron Van Boetzelaer. Velen zullen zich zijner nog herinneren uit den tijd dat de ontslapene hier garnizoen hield èn als instructeur bij de Rijschool èn als majoor-commandunt der cavalerie. Geen, die zich om steun tot hem wendde, liet hij ongetroost vertrekken, terwijl hij ook menig maal zyn belangstelling toonde in de publieke zaak. Te 's Gravenhage was hij o. a. lid van de Commissie vau Toezicht op het Lager on derwijs. Bij het Staats-examen lot toelating tot de universitaire studiën is óok geslaagd de heer W. van Hoorn. Mej. A. Raiaspek, leerlinge der Muziek school van «Toonkunst" hier, behaalde de acte piano Lager onderwijs van de »Ned. Toonkunstenaars Vereeniging". Maakten we de vorige week melding van leerlingen van het Instituut Van der Sluys, die slaagden voor de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium, ter wille van de volle digheid zij nu ónk medegedeeld, dat van de openbare Jongensschool, aan de Heerenstraat, 22 jongens examen deden voor de le klasse Hoogere Burgerschool en dat hiervan 20 slaagden, terwijl de 2 candidaten voor le klasse Gymnasium beiden slaagdeo. Ook Amersfoort heeft een paar globe trot ters geleverd. De gebroeders C. en H. We ber zijn van hier vertrokken voor een reis om de wereld, die zij in vyf jaar hopen te volbrengen. Op een hondenkar voeren zij met hun bagage een pbonograaf mede, waarmede zy in hun onderhoud hopen te voorzien. In goeden welstand zijn zy te Parys aan gekomen. Spanje enPortugal liggen nu't eerst aan de beurt. Dezen winter ~zaï bij het 5e regiment infanterie een landbouw-wintercursus wor den gegeven onder leiding van den Rijks- landbouw leeraar in de Provincie Utrecht den heer H. D. S. Hassnlman. Reserve-kapitein J. A. A. Lodewijks, vatt hei 5e regiment infanterie, is benoemd tot commandant iu het 15e landweer-district (Harderwijk) terwijl hem de rang van majoor is verleend. Den 9 Augustus zal, op zyo rit vau Kampen naar Zeist, hier doorkomen het detachement van 3 onderofficieren en 22 minderen van het regiment grenadiers en jagers dat onder bevel van luitenant A. Dudok van Heel aan staanden Maandag uit Den Haag vertrekt en een rywieltocht onderneemt naar Leeuwar den. Een muziekkorps van het Leger des Heils, de Chalk-Farm-band (Chalk-Farm is een der voorsteden van Londen) zal aanstaanden Zaterdag in sAmicitia" bier een >muzikale demonstratie" houden. Ook in 1905 bezocht het ons land en had toen zeer veel succes. De «Amersfoortsche Muziek-vereeniging" geeft Donderdagavond weer een concert in de muziektent aan de Rcgentesse-laan. Bij het Zondag te Nijmegen gehouden con cours hippique behaalde luitenant H. W. C. E. Mathon, van de Rijschool, den len prijs voor het best gaand officiers dienstpaard met «Vedette"den 3den prijs in het sprincon- cours jachtpaarden met »Held"; en den derden prijs niet «Vedette" en een Beslutirs- prys met «Held" in de sauts-couplés. De Amersfoortsche voetbal-club »H. G. M." werd Zondag te Baarn geklopt door »B. V. C." van daar met 41. De rust ging in met 2—0 voor Baarn. Bij den brievenbesteller B. Both. Aldegon- destraat No 40, is hedenmiddag een duif komen aanvliegen, gemerkt aan den rechter poot E. M. B. 07. 1009. De eigenaar kan haar aan bovenstaand adres terug bekomen. De curator in het faillissement-Bluyssen heeft het fabrieks- en kantoorpersoneel ont slagen met behoud van zes weken loonde depothoudsters ontvangen twee weken loon en moeten 1 September hun woning hebbon ontruimd. Die depothoudsters, die borgstelling gaven, komen in aanmerking als gewone crediteuren. Herhaaldelijk werden ruiten ingeworpen in de Infanterie-kazernes. Gister mocht het een officier gelukken, eenige jongens daarbij op heeterdaad te be trappen. Hij liet eeD hunner aanhouden tut de politie was gewaarschuwd en er vier in rekende. By een twist werd Zaterdagavond J. G. door C. van W. dermate met een bijl aan het hoofd verwond, dat hem aan het Politie bureau heelkundige hulp moest worden ver leend. Een koopmannetje had Zaterdag zoo'n goeden dag gehad, dat tegen den avond zijn beenen de weelde niet meer konden dra gen. De politie, die zijn tobben met zijn kar al te vreemd vond, legde hem tusschen zijn koopwaar en bracht hem met kar en al naar 't bureau. Een 17-jarige joDgen, die met alle geweld wilde vechten en maar niet naar goeden raad wilde luisteren, werd Zondagavond onder hevig verzet naar 't Politie-bureau ge bracht. Niet alleen schopte en beet en sloeg hij van zich af, maar ook verscheurde hij totaal den regenmantel van een der agenten. Vier agenten kwamen er aan te pas. Maandagochtend wist hy nergens van maar de justitie zal zijn geheugen wel op- frisschen. En niet zuinig ook. Men schrijft uit HoevelakenUit goede bron vernemen we, dat onze Burgemeester, de heer M. van Heioma, eervol omslag heeft aangevraagd, reeds tegen 4 September a.s. Alle inwoners van Hoevelaken zullen deze tyding zeker wel met leedwezen vernemen, want onze Burgemeester is algemeen bemind. Steeds stond hij klaar, wanneer iemand hem wilde spreken, al was hij ook druksteeds wtts hij hulpvaardig. Wie dagelijks met item omgingen, hebben hem leeren kennen als een oprecht en edel man, een man van ka rakter. Ook de armen in onze Gemeente zullen hem betreuren, want meermalen heeft hy hen rijkelijk bedacht. In het algemeen heelt Hoevelaken veel aan zijn Burgemees ter, die 10 jaar hier is geweest, te danken. We lezen in de „Stichtsche Crt". het vol gende uit Bunschoten 't Gebeurde aan den Eemdijk. In 't land van zekeren V. was men aan 't hooien. De baas was zelf tegenwoordig. Onder 't werk evenwel kreeg een hooier, iemand uit Amers foort, door vermoeidheid of auderszins (zeker niet door 't stilzitten, want dat schijnt een hooier nooit te mogen doen; tenminste als hel. even regent, moeten de stumpers soms allerlei noodige ot onuoodige werkjes doen) zoo ik schreef, de hooier kreeg plotseling een ongesteldheid en viel voor dood in 't natte land neer. De baas liet hem als een hond, neen als een onnut voorwerp, op het natte land liggen, in guren wind mei z'n zweet- uatte lichaam. Enkele medelijdende voorbij gangers kwamen naderbij en wilden eenig hooi onder hem leggen, wat de baas niet wilde. Hij scheen het hooi hooger te schatten dan den mensch. Gelukkig kwam een onzer predikanten voorbij, die den man naar het huis van z'n baas liet brengen. Toen deze met nog een ander thuiskwam, moet door don laatste nog Jgezegdzijn ,,'t hindert niet, als hy sterft, of hij op 'i land, ot in huis sterft." Eon ergerlijker geval is moeilyk denkbaar. Gelukkig knapte de arme stakker nogal spoe dig w eer op. Geloof echter maar gerust, dat die zelfde boer, als zijn hooivork of iets dergelijks ge broken was, steen en been geklaagd had maar 't was nu maar een hooier. Was die boer een mensch Hot loven 5s in de meeste gevallen een compromis tussciien willen en moeten. De hedenmiddag van 1.45 tot 3.28 onder voorzitting van den heer Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers van Vliet^ gehouden vergadering van den Raad dezer

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2