Stadsnieuws. Ingezonden. de pereen thans reeds encyclopedieën over de voorgewende ziekten rolden. •Simulation" beet een medisch werk, dat van zes auteurs stamt (Schmeicbler, Hammer- schlag, Raimann, Erben, Handek en Bett) en bij Muritz Pertes te Weenen is uitgegeven. Van het bladeren bier en daar erin, heb ik bepaald genóten. Je groeit in de leepheid van je soorteenooten. De homo sapiëns is aldus toch geen trappenswaardig en maar redezwak werveldier doch z'n naam wéardig Hoe doorslepen bedotten zieken en medici mekaarpseudozieken de artsen, en omge keerd. Hoe verfijnt zich de techniek der grove voorgewendheden in het lijdenen met welk een scherpzinnigheid sondeert het medisch onderscheidingsvermogen tusscben echt en valsch. Wus dat alles noodig? Zooveel uren zoeken en prutsen en controleeren eisch van den tyd Het antwoord kan zonder twijtel »ja" gesproken worden in een lijd, die bij spoorwegongelukken 600 procent traumatische neurosen méér oplevert dan 30 jaren i.er die in de arbeidswetgeving den vrijen dag en deuitkeering-premie stelde, van z'n soldaten een corvee-wroeten eischt, miserabel-beloond, dat den gladden draai onder de keuringslat door tot een jubelsprong voor 't leven stempelt. Ik kan hier geen verhalen geven; maar zinryk is bijvoorbeeld de methode voor de simulatie-ontmaskering in de oogheelkunde. Men herinnert zich het verhaal uit Jules Verne's «Koerier van den Tsaar", waar de blinde koerier tot vlak bij een afgroud gevoerd wordt. Hij houdt zich taai. De simulanten uit bet leven bezwijken integen deel de een voor, de ander na, by de proef met de naderende ijzernaald. Ze knippen en trekken den kop terug, alsof ze heel niet byziende waren. De gezichtsverzwakking op éen oog wordt ontmaskerd met een spiegel, bestaande uit 2 spiegels in een hoek van 120 graden geplaats:, en een reflector-spiegel. Daarin zie je rechts links en links rechts. Alle aarzelaars loopen er in. Bij het Oosten rij ksche leger worden er elk jaar dertig recruten met ooglid-ontsteking ontmaskerd. Peper en sigaar-asch zijn de gewoue nulpmiddelen. Ook werden het moge ongelooflijk klinken militairen gesnap», die zich 's morgens de oogen met urine betten. Je moet er wat voor over hebben, je paspoort vóór den tijd in handen te krijgenHoornhuid-branding met bijtende kali wordt in Galicië zwaar toegepast, ter ijl in de provincies van het Tbeissgebied de lotelingen mekaar enten met trachoom (Egyptische oogziekte). Toen men tracho- mateusen aannam en ze doodgewoon in het militaire hospitaal in behandeling nam, liep het ziektecijfër direct tot de helft terug. Ook werd een beele ploeg gesuapt, die belladonna-extract tusschen de groote-teen- nagels in depot bewaarde, en zich 's morgens daarmee de pupillen kunstmatig verwijdde. Toen de groote teenen goed werden uitge- boend, werden de oogen na een paar dagen normaal. Hardhoorigen worden geblinddoekt; de dokter legt huo de hand op den schouder, zet een boom met ze op. De band blijft liggen. De dokter loopt weg. Het is de haDd van een oppasser, die op des blinde- mans schouder blijft drukken. De dokteris ai tien Meter ver; prompt blijven de ant woorden de vragen na-onderdanige,;, tot de dokter opbrult: «Wie 't laatst lacht, lacht het best. Pak maar in, vrind I" He' boek is vol van trucs ar. tegentrucs, en het is misschien niet onbedenkelijk, dat de laatste zoo maar, rair nichts, dir nichts, gepubliceerd worden. De studie op zichzelf is een mooi brok pionierswerk. Zij beweegt zich in «Ie lyn van een anthropologiscbe opvatting der simulatie. Een dankbaur thema der tiipkomst. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins vertrokken hedenochtend half negen van «Soestdijk" naar «Dobbin", in Mecklenburg, waar zij tot de laatste week van Augustus zullen blijven. H. M. de Koningin-moeder zal van 6 tot 14 Augustus vertoeven te Pyrmont, in Wal deck. Bij Kon. besluit is m«t ingang van 5 Au gustus aan den heer W. J. Cohen Stuart, up zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Minister van Marine, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking aan H. M. en aan den lande bewezen, en is benoemd tot Minis ter van Marine de vice-admiraal J. Wentholt, directeur en commandant der Marine te Willemsoord, tevens commandant der stelling van Den Helder. Voor de Indische ourgerlijko en militaire ambtenaren mug het van belang zijn te weten, dat a in jhr. J. D. Six, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag is verleend als raad-adviseur van het Departement van Koloniën. Er is een begin gemaakt met het aan- munten van het nikkelen stuiverstuk. Het verluidt, dat binnenkort de uog in aanzienlijken getale voorradige De Ruijter zegels vanwege de posterijen met e>-n over druk in omloop zullen worden gebracht als gewone postzegels van verschillende waar den. De «Staatscour int" van Donderdag bevat de Wet van 15 Juli 1907 tot herziening dei- tabel van verdeeling der Gemeenten in klas sen, beboorende bij de Wet op de Perso- neeie belasting. Daaruit blijkt o. a. dat Baat-n (kom) van de Ce in de 5e klasse is gebracht en Baarn (overig deel) van ue 7e in de Se klasse. Het gedeelte van Hoogland bij Amers foort is van de 8e naar de 5e klasse gebracht Hoogland overig deel blijft in de 8e klasse. Het gedeelte van Leusden bij Amersfoort ging ook van de 8e naar de 5e klasse. Het gedeelte van Soest, omvattende Soest- dijk, Langeind, Middelwijk eo Kerkebuurt, blijft in de Ge klasseSoest overig deel gaat van de 9e naar de 8e klasse. 't Zal nu zoetjesaan niet meer de moeite loonen, forens van Amersfoort te blijven. En ook het kiezerskorps ondergaat nu verandering. Een der hier verspreid wordende bladen wist te berichten, dat ernstig werd overwo- ten, in het Bergkwartier een vierde Roomsch atholieke kerk te bouwen, welke door pa ters zou worden bediend. De R. K. «Eembede" spreekt dit bericht ten stelligste legem De heeren L. J. van Khyn en H. C. van Dam zullen deelnemen aan den jaarlijkschen wedstrij l van den »Ned. Schaakbond". Zij gaven zich op voor de tweede klasse, doch wellicht zal het Bestuur ben in de eerste doen spelen. De inzending van den beer Louis Mor- sink, strekkende om de resultaten te doen zien welke te bereiken zijn met Week's sterilisator, is op de landbouw-tentoonstel- ling te Harderwijk bekroond met de in de afdeeling te behalen hoogste onderscheiding, een Bestuursprijs. Mr. H. Th. s'Jacob, oud-Griffier ter Ge meente-secretarie bier, zal 22 Augustus feeste lijk worden ingehaald als Burgemeester van Loosdrecbt. Zij, die vóór 1 Augustus hun achtjarigen dienstplicht hebben vervuld en in de termen vallen om over te gaan bij de landweer moeten zich vóór 31 Augustus in persoon vervoegen bij den Burgemeester hunner Gemeente, voor zien van hun zakboekje. De Minister van Oorlog heeft aan de com mandanten van de divisiëu infanterie verzocht, te willen berichten, welk tijdperk door heb het meest geschikt wordt geacht tot het houden van oefeningen van de landweer in het volgende jaar, aannemende, dat deze in oefeningskampen zal worden gelegerd, en dus bij voorkeur niet vóór 1 Mei of na 1 October zal worden opgeroepen. De generaal-majoor van de 2e divisie infan terie, te Arnhem, heeft dat verzoek overge bracht aan alle Burgemeesters van de Ge meenten waaruit bet volgende jaar landweer mannen zullen m<leten opkomen, voor zooveel de voorbereiding tot die oefeningen aao hem is opgedragen en zulks rnet het doel zooveel mogelijk op de hoogte te komen van de maatschappelijke toestanden in de verschil lende landweerdistricten, welke toestanden mede, misschien wel iD de eerste plaats, den doorslag zullen geven voor de vaststelling van genoemd tydperk. Een vergelijking van de verschillende opgaven kan er wellicht toe leiden, voorstellen aau den Minister in te dienen waardoor de belangen van een groot deeljder manschappen het minst zullen worden geschaad. Opgave van verschillende tijdperken, ook van die, welke bij voorkeur niet moeten worden gekozen, zal mede aangenaam zijn; liefst met redenen omkleed. Met een enkel woord willen we nog her inneren aan de muziekuitvoering, welke de Chalk farm band hedenavond in de groote zaal ran A micitia" geeft. De Amersfooitsche processie naar Kevelaar wordt dit jaar gehouden van 19 tot 21 Augustus. Ue pelgrims zullen 's Maandagochtends te 9 uur vertrekken en Woensdagavond om 7 uur terugkeeren. Tot opvolger van den heer H. Kremerals huisvader in het Tehuis van Militairen aan de Beekstraat alhier, is door het Bestuur in zijn vergadering van 31 Juli uit 43 sollici tanten benoemd de heer A. J. Lerns, te Rot terdam, die de benoeming heeft aangenomen. Aan vele belangstellenden in het Tehuis en aan tal van oud-bezoekers is de heer Lems, die verscheidene jaren hier in garni zoen was, welbekend, [Jet mag verwacht worden, dat deze oude getrouwe van den uitnemenden huisvader Kremor geheel in diens geest zal voortwer- ken, het Tehuis ten zegen. Door het R. K. Secretariaat van spoor- en tramwegpersoneel „St. Raphael" zijn in een brochure de verzoeken vereenigd, welke het Secretariaat meende te mogen en te moeten i richten tot de Directiën der S. S., der-N. C. S., der H. IJ. S. M. en der N. Br. Duitscbe spoorwegmaatschappij. Zij betreffen over het algemeen de ver zoeken, welke in het Reglement tot vaststel ling van de arbeidsvoorwaarden voor het fersoneel dier Maatschappijen in het jaar 907 moesten worden geregeld. Wat de vereeniging wenscht in zaken van nog honger gewicht, als: beroep bij onge vraagd eervol ontslag, de z. g. groepsverte- genwoordiging en het pensioenfonds, zal later worden ingediend aau de Directiën dier Maatschappijen. U. C. Er loopen slechte geruchten omtrent den historischen optocht op Koninginnedag. Het ware kunoen we er niet van te weten komen, doch 't schijnt, dat de «Ürarije-ver- eenigiag" geen medewerking vindt bij het samenstellen der magistraats-groep. Zouden er nu werkelijk geen dertig perso nen van goeden wille zijn, die ook die groep voor hun rekening nemen Waar blyven dan de vele veroenigingen, waar «Patrimonium" al dadelijk het goede voorbeeld gaf. Het Kon. Nederlandsch circus Oscar Carré zal van 24 tot 30 Augustus hier voorstel lingen geven. Door de politie hier zijn aangehouden twee vrouwen en een man, die nog eenige dagen te goed hadden en thans naar Utrecht zijn overgebracht. Jhr. L. Rutgers van Rozenburg, nieuwbe noemd Burgemeester van Eemnes, zal zich 1 October te Baarn metterwoon vestigen in de villa op den hoek van Wilbelmina-laau en Nassau-laan. Men schrijft uit Bunschoten Donderdag mochten de bewoners van den Eemdijk zich wederom verheugen over de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin, H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik. Het schijnt wel, dat de Eemdijk een plekje is, waar onze Vorstin gaarne een uurtje verblijft houdt, tenminste de vorige week was Zij er ook geweest. De Koningin nen en de Prins stapten uit bet rijtuig en gingen te voet langs de huizen om bier en daar fotographische opnamen te doen van artistieke boerenwoningen eu van deouder- wetsche kleederdracht der vrouwen en man nen. Hier en daar stonden H. H. M. M. stil on werden vrouwen en kinderen gekiekt. Een vrouw, die, omdat zij in haar werkpakje liep, wilde wegloopen, ontkwam niet aan de blikken onzer Vorstin. Zij werd teruggehaald en durfde het verzoek barer hooge gebied ster niet ongehoorzaam zijn en werd er dus «ook op gezet", zooals de vrouw zeide. Overal waren onze Koningin, Haar Moeder eu Haar Gemaal even hartelijk. De eerbiedig groeten de boeren, vrouwen en kinderen werden vriendelijk toegeknikt. Een klein meisje kreeg van H. M. een geldstuk na het poseeren, hetwelk dit kind natuurlijk zal bewaren als dankbare herinnering aan haar geliefde Vor stin, misschien wel haar leven lang. Ook hier toonde onze Koningin wederom Haar volk een warm hart toe te dragen. Kinderen zeiden ons: »We hopen, dat de Koningin nog maar eenige malen terugkomt deze week of de volgendewant nu is bet vacantie en dan zien we Haar vast". Men schrijft ons uit het Nijkerkerveen De onmogelijke zomer van dit jaar brengt ook groote schade aan de landbouwers. Als bekend, worden hier zeer veel boonen ver bouwd, die in den goeden tijd met boere- vvageus vol naar heinde en ver worden ge reden en daar best worden verkocht. Dit jaar zulleu er by na geen snij boonen zijn. Een landbouwer, die tot driemaal toe zijn vijftig roe moest overpoten, heeft thans allen moed verloren omdat hij zelfs geen kooper kon vinden voor vijf gulden voor den heelen bouw. Al zijn moeite, al zijn uitgaven voor stokken en zaad en arbeidsloon zijn verloren. Min gerekend, brengt het zelfde stuk grond bem in andere jaren honderd gulden en meer op. En hij is lang niet de eenige. Beloofde het beschot een paar weken geleden nogveel, thans zit overal de luis in. Het zilveren feest van den lieer J. van Woudenberg als Hoofd der openbare Lagere schooi te Soesterberg is daar Donderdag met groote opgewektheid gevierd. Heel de plaats was in vlaggentooi en allen beijverden zich, den jubilaris tetoonen hoezeer zij hun «mees ter achtten. 's Ochtends zongen de kinderen hem een feestzang toeom elf uur werd hem het huldeblyk aangeboden van de bewoners vaa Soesterberg een zeer fraai eikenhouten salou-araeublemeni, waaraan de onderwijzers der openbare zoowel en die der bijzondere R.K. school een prachtigen spiegel toevoegden. Dos middags was er receptie, waarbij o. a. verschenen het Dagelijksch Bestuur van Soest en de Arrondissements-schoolopziener 's Avonds werd den jubilaris een sereuade ge bracht door het fanfare-korps. 't Was een mooi en zeer goed ingericht feest. Het begin van ons levenspad is meestal glad en ellenhoe vorder men komt, des te steiler en hobbeliger wordt bet. Niets wat het beklimmen meer vergemakkelijkt dan vriendelijkheden van jonge menschen. De steilte vermindert wel niet, maar de scherpe kanten worden er toch door afgeslepen. 1-1. schrylt in de «Zutph. Ct.": Zoo ooit dan werd ditmaal gedurende don loop der maand Juli, vooral wat do eerste helft daarvan betreft, zeker niet ten onrechte geklaagd over liet zoo koude weder vi or het midden van den zomer. Detemparatuurdor maand was dan ook do laagste voor Juli in het laatste twintigtal jaren mijner waarne mingen alhier. Juli bracht ook in 1890 en '98 weinig zomerwarmte. De temperatuur dier maand in die beide jaren, G0°.3 Fahr., was thans slechts 59°, terwyl het gemiddelde voor Juli 630.9 aanwijst. Een groot erschil met de zelfde maand van 1901, met en temperatuur van 07°, dus acht graden hooge.' dan thans. De gemiddelde maximum-temperatuur voor Juli is 71°.7. Er kwamen nu niet meer dan vier dagen voor, allen in de laatste helit der maand, met een hoogeren stand. De hoogste temperatuur van den dag was alleen op den •16e» meer dan 75 gr. Hot was. het eerste drietal dagen der maand dooreengenomen zelfs een veertiental graden te koud; de ge middelde temperatuur van de eerste helft tier maand kwam dan ook overeen met die van de tweede week van September. September 189) had een temperatuur van 60.5 gr., zijnde dus anderhalve graad hooger dan die der maand Juli van dit jaar. Het bleef in 1890 ook in Augustus te koud voor het jaargetijde. Laat ons echter hopen, dat deze maand ons nu, na den over het algemeen zoo abnormaal lagen stand dei- temperatuur in Juli, het zoo gewenschte zomerweder brengen moge, evenals in Augus tus 1898, toen, na een koude Julimaand, de temperatuur dier maand 66.5 gr. bedroeg. Men heeft in de laatste weken meermalen tot mij de vraag gericht aan welke oorzaak bet zoo ongunstige weder van dezen zomer zou zijn toe te schrijven Meerdere redenen worden daarvoor opgegeven. Het aanneem lijkste is het volgende. Volgens berichten van Noordpoolreizigers heeft zich in die stre ken, tengevolge der strenge koude gedurende den afgeloopen winter, een buitengewoon groote hoeveelheid ijs opgehoopt. Dit ys is onder den invloed der betrekkelijk zeer hooge temperatuur in eenige weken vari dit voor jaar voor een groot deel binnen korten tijd losgeraakten Zuidwaarts gedreven. Het gevolg daarvan is geweest, dat ook in onze streken de lucht veel kouder werd dan gewoonlijk in dien tijd van het jaar. Het Meteorologisch Instituut zegt dienaangaande in het Overzicht der weersgesteldheid in Nederland der maand Juni«Ongetwijfeld stond het ongunstige weder dezer maand in verband met de aan wezigheid van ijsbergen in grooten getale op bijzonder lage breedten iu den Atlantischen Oceaan". Inhoud «Wereldkroniek" 3 Augustus Het Regeeringsfeest, aangeboden aan de leden der Vredesconferentie De Antwerpsche burgerwacht te Amsterdam Personalia De opheffing van de schutterijen, in 't bijzon der die van 'sGravenhage Kroniek van de week De jam-lij ksche bondstocht vari den A. N. W. B. Koninklijk bezoek aan Enschede De eerstesteen-legging voor het Vredespaleis De nieuwe kantoren der R V. S. Karikaturen uit bet buitenland. Het opnemen van Ingezonden stille leen bewijst niet, dat de Kedactio steeds onvoorwaardelijk instemt met bun iuhoud. Kop\j van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. 2 EN 31 AUGUSTUS. Geachte Redactie, Dankbaar voor de gastvrijheid, ons 20 Juli verleend, zij het ons gegund thans over een plaatsje te beschikken om iets van den arbeid der Nationale Christen Onderofflcieren-ver- eeniging mee te deelen. Die arbeid is velerlei, te uitgebreid om in dit kort bestek alles te noemen. Zy daarom slechts éen ding vermeld, bijzonder in verband met de propaganda, in het vorige stuk ge noemd. Sinds enkele jaren werd door sommige af- deelingen onzer vereeniging aau de in dienst tredende miliciens een boekje, een «Gids voor het garnizoen", ter hand gesteld. Naast een ernstige waarschuwing tegen de zonde en de verleiding gaven die boekjes aanwijzingen omtrent kerken, catechisatie, Chr. voreenigin- gen, militalrentèhuis, enz. Er werd echter gevoeld, dat dit boekje méér moest geven. Het moest worden een propa gandamiddel togen ile verderfelijke invloeden, die op «onze jongens" in den militairen dienst werken. Twee jaar geleden werd daarom door onze Vereeniging besloten tot de uitgave van een »Gids voor militairen", over 'tge- heele land te verspreiden. Verrassend was de

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2