Stadsnieuws. den 27aton geboortedag onxer Koningin Wil* belmina. lloeds in den vroegen morgen begon men de hoogte van de z|jde der rivier to beklim men, totdat ora balf tien oen aanzionlijko schare was bijeen gekomen, die zich tot net houden van een godsdienstoefening vereenig- de. I)s. A. Mouy, van Ermeloo, hield een korte leerrede over Psalm 110. Des namiddags kwam men samen ora toe spraken van vorschillende sprekers te hooren eu tevens het verslag van don arbeid, door de diaspora- predikors verricht, vooral by monde van C. A. Gerhard, Diaspora-prediker te Mülhcira. Het was verblijdend, te vernemen hoe er steeds meer belangstelling getoond wordt in liet hooren naar de prediking, cu hoe bij velen goede vruchten mogen gezien wor den van den onvermoeiden arbeid in het opzoeken van de Nederlanders, die in hot Rhein- en Ruhrgobied wonen. Hot bleek, dat van niet minder dan zeven tien grootere plaatsen Nederlanders aanwezig waren, zelfs moeders met haar kleine kinde ren. Kleinere plaatsen, tot Mühlheim, Ruh- rort en Essen behoorende, werden bij deze 17 uiet eens geteld. Dat deze arbeid by de Duitschers eeD goeden naam en indruk heeft gekregen, bowijst wel, dat do heeren Pastor Meynen, Synodaal Assessor te Homburg, Oborpferrer Rode, te Duisbnrg, Super-ln- tendent Terlinden. te Duisburg, de Consul der Nederlanden te Duisburg, Pastor Schu macher, te Dusseldorf, het Nederl. Consulaat te Dusseldorf en Pastor Achillis, te Mülheim, do Statuten der «Voreeniging tot bevorde ring en oudersleuning van den Christeljjken arbeid onder de Nederlanders", welke ver- eeniging den 15 Juni 1907 als rechtspersoon werd erkend, met hun aanbeveling en hand- teekening hebben voorzien. Staande deze vergadering word de heer H. Harte, te Mülhetm, als Penningmeester voor Duitschland benoemd terwyl ds. M. Moo|j, te Varsseveld, als zoodanig in Neder land geldt. Uit de verslagen en mededeelingen bleek, dat de kas onder nul staat en dat er voor het ingetreden boekjaar minstens 5000 Mark of 3000 gulden noodig is, zal er in de be- hoefteu van de in dien arbeid dienende broe deren kunnen worden voorzien. Ongetwijfeld zullen er in Nederland milde harten en ban den zjjn, die gaarne iets afzonderen voor hun landslieden in den vreemde. Wauneer men beweert, dat dit een arbeid is, die door Duitschers moot geschieden, dan z|j hiertegen opgemerktle. dat de Duit schers onze Nederlanders niet verstaan, en omgekeerden 2e. dat de 'Duitscher geen verplichting heeft, onder de Nederlanders werkzaam te z|jn. In deze samenkomst is nog eens duide lijk uitgekomen, dat de arbeid aer genoemde vereeniging evenmin een kerkelijke kleur heeft als dat voor een bijzondere kerk pro paganda wordt gemaakt. Nederlanders die in Duitscnland blijven, worden na verloop van t|jd in Duitsche gemeenten opgenomen en zij, die naar Nederland terugkeeren, gaan met hun attestaties waarmede zy gekomen zyo, tot de verschillende gemeenten waartoe zy behoord hebben, terug. Nederlanders, die in Duitschland werk willen zoeken, kunnen zien aanmelden to Homburg a, d. Hyn Nederlandsche arbei- dersbeurs, Rheinstr. 8, of bij prediker C. A. Gerhard te Mülhetm a. d. Ruhr. Brieven daarheen kosten 12*/a cent porto en moeten begeleid worden van 12l/2 cent ftostzegel voor antwoord, als men dat ver- angt. Deze adressen kunneQ met vertrou wen aanbevolen worden. De Correspondent. Do Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdagavond 8 uur ten Raadhuize weer een openbare vergadering houden. Opgepast, belastingbetalers De Gemeente ontvanger zal, blijkens mededeeling in dit nummer, welhaast overgaan tot vervolging van hen, die de helft van den door den ver- scbuldigden aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1907, nog niet hebben betaald. Nu zuilen ze uit de kous, de ducatendoos eu waar ze al verder in werden opgepot, te voorschijn moeten komen, de oude stui vertjes, die met massa's aan de circulatie werden onttrokken en opgespaard. Immers een Kon. besluit bepaald, dat »de zilveren 5 cent-stukken, geslagen overeen komstig dc Wet van 26 November 1847 (Staatsblad no. 69) worden buiten omloop gesteld op 31 December 1907". Gedurende de maanden September, Octo ber, November en December 1907 eu Janu ari 1908 zullen dus die stuivertjes aan de kaotoren der betaalmeesters en van de ont vangen der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen tot elk bedrag kunnen wor den ingewisseld. Wie later komt om ze in te wisselen, komt voor een toe-deur Nog slechte een goede maand geleden kwatn ds. H. J. ter Haar Roraeny ons mee- doelen, dat hij oenigen tyd ging rusten aan den zoekaDt; »ik bon zoo moe". En thans roods is hij de eeuwige ruste ingetreden. Gis terochtend rond elf uur is hij outvallen aan de zijnen, die hem zóo noode kunnen missen, jong als z'n kinderen nog zijnteruggenomen van zijn gemeente, die hom zoo lief was en die zeker Donderdagmiddag zal toonen, dat hy bij haar wederliefde en groote dankbaar heid wist te wekken. Zacht en kalm is hij ontslapen. De »vis naar het zeestrand moest reeds afgebrokeu worden en toen hij hier was teruggekeerd, bleek, dat een zeer ernstige kwaal de moe heid had veroorzaakt, waarover hy klaagde. Den 7 Februari 1852 te Gouda geboren, studeerde Hendrik Joannos ter Haar Romeny aan de Rijks-universiteit te Leiden, werd in 1877 candidaat tot den heiligen dienst in Zuid-Holland en 14 October van dat jaar be vestigd als predikant te Wichmona, welk vriendelijk dorp hij in 1882 verliet voor Marrum, waar hy stond tot 1888 en vervol gens te Haren om 31 Mei 1891 te worden bevestigd als predikant tc Amersfoort. Naast zijn herderlijk ambt vervulde hij nog tal van betrekkingen, die daarmee verband houden. Zoo was de ontslapene Gecommit teerd lid der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk, President der plaatselijke afdeelingen van het Ned. Bijbelgenootschap en van de Gustaaf Adolf vereeniging, Cor- respondeerend lid van den Centraleu bond van Christelijk philantropische inrichtingen in Nederland en van Jen Zeemansbond, enz. Als oudste predikant was hij Secretaris der commissie van beheer der door de dames Bakker bij testamentaire beschikking geves tigde Johanna-stichting en ook als Bestuurs lid der plaatseliike afdeeliug van den Ned. Militairenbond. Vooral ten opzichte van het Militair Tehuis aan de Beekstraat en van de Gabrie Mehen-school, wier voltooiing hij ech ter niet mocht beleven, maakte hij zich zeer verdienstelijk. Het berient van zijn verscheiden op even 55-jarigen leeftyd zal in breeden kring met zeer groot leedwezen zijn vernomen. De ter aarde bestelling heeft Donderdag omstreeks éen uur plaats op de Nieuwe alge- meene begraafplaats. Nicolaas Beets heeft een 35 jaar geleden hevig getoornd tegen het vieren van jubilea en in een alleraardigst gedicht duchtig den draak gestoken met hen die beloven werden ook omdat zij gedurende zekeren reeks van jaren #ter zelfder kroeg hun borrel dronken" en.... toen zijn zeventigste verjaardag kort daarop werd gevierd, hebben de weinigen, die destjjds dat oolijke versje kenden, zich gehaast dien verjaardag op schitterende wijze te doen vieren en óok er voor gezorgd, dat ook de volgende op aangename wijze werden herdacht; wat niet altijd het geval is geweest voor andere even bekende en verdienstelijke mannen. Velen zijn er, die zoo'n jubilee onopgemerkt doen voorbijgaan, die met groote toewijding en in allen 'ernst hun taak vervullen naar hun beste vermogen en den dag na hun herinneringsdag je zoo guitig kunnen aan kijken, alsof ze willen zeggen»nu heb ik je eens aardig verschalkt door te zwijgen en te doen zwijgen". Daarvoor velt te zeggen maar toch is die groote bescheidenheid niet aangenaam voor hen, die zulk een herinneringsdag zoo gaarne zouden aanwenden ora op ongezochte wyze uiling te geven aan hun sympathie voor den jubilaris. Eu als dan, bjjna op 't laatste oogen- blik, nog in aller ijl een stolïelyk blijk vau hoogachting wordt gokochl en met een harte lijk woord van waardeeriDg den bijna te be scheiden collega wordt aangeboden, dan mag daarvan ook wel melding gemaakt, zij het ook niet in de onmiddellijk na het feit ver schijnende courant. Dus geschiedde Donderdag 5 September, op den dag, toen dr. Reynders, den conrector van het Gymnasium, 25 jaar aan die instel ling werkzaam was. Rector en leeraren heb ben den jubilaris nevens hun hartelijke ge luk wenscben een souvenir aangeboden, terwijl het ons verheugt, zy 't dan ook wat later, toch nog met dat heugelijke feit te zyo in kennis gesteld. Daar heerseht hier zekere ongerustheid en er loopen zelfs weddenschappen over ot aan de vereeniging «Amersfoortsche Vrijwillige Brandweer" al dan niet in de jongste Raads zitting over 1907 een extra-subsidie van f300 werd toegelegd. We hebben tc bevoegder plaatsen geïn formeerd en daar vernomen, dat de A. V.ü. wel degel|jk boven haar gebruikelijke toelage van f 200, voor dit jaar, ter viering van haar 25-jarig bestaaD, eeD buitengewoon subsidie van driehonderd gulden zal ontvangen. Gedurende de afwezigheid van den Com missaris van politie is de heer S. Posthuma belast met de waarneming van diens amb telijke function. Ieder zal nu wel gelezen hobben de klach ten, in dichtvorm aangeheven door Alkmaar- ders die, het lange wachten op intercommu nale aansluiting moede, lucht gaven aan hun ergenis door het schrijven van ontboezemin gen op den witten muur van het telefoon hokje. Vanmiddag wachtte hier een meer pacifiek heer ook op oen aansluitingmaar heel aardig nam h|j, zóo toen do verbinding was aangevraagd, oen hoek uit zijn zak, en ging gemoedelijk zitten lezen tot het belletje hem aan den toestel zou roepen. Hy heeft „maar" drie kwartier gewacht, doch zich kostelyk geamuseerd met zyn boek. D9 heer J. van Meile, onderwijzer aan de Chr. school te Njjkerkerveen, is benoemd tot onderwijzer aan de op 1 November hier te openen Gabrie Mehen-school der Ned. Her vormde kerk. Aan den heer Joh. Knoppers is door den Commissaris der Koningin vergunning ver leend tot het maken van een uitweg van de katastrale perceelen sectie A. Nos <»4 eu 535 naar den Rijksweg. Het vaandel, door me]. Kamp belangloos vervaardigd voor de bewoners van den Grooten Haag en 31 Augustus door hen in hun optocht gebruikt, is thans geheel vol tooid en staat geëxposeerd in Singer's depot bij de Varkenmarkt De 25 Hoofden van scholen, ook van hier, die dezen zomer aan den Rijks-cursus voor spraakgebreken, enz. te Haarlem, deelnamen, hebben een adres gericht aan den Minister van Binneolandsehe Zaken, waarin zij ver zoeken, binnen niet te langen tyd een twee den cursus te doen houden. Thans is hun meegedeeld, dat zij het daar voor gestelde geld wegens reis- en verblijf kosten kuunon ontvangen. De thans tussclien Ede en Arnhem ma- noeuvreerende troepen uit dit garnizoen keeren hier Donderdag terugde laatste af deelingen eerst in den avond Zondagnacht was 't reeds om een uur appél voor het 5e regiment en de daarbij behoo rende troepenkort daarna werd gemar cheerd naar het manoeuvreer-terrein tusschen Asselt en Hoog Buurloo. üm 3 uur verliet H. M. de Koningin het Paleis met Z. K. H. Prins Hendrik en begaf zich met groot gevolg naar het station Asselt van de H. IJ. S. M., waar H. M. om 4 uur in den ochtend aankwam. Hier bestegen H. M., de Prins en het gevolg hun paarden en begaven zich naar het manoeuvre-terrein, waar de bewegingen der troepen met aandacht werden gevolgd. Na afloop der manoeuvres hield H. M. een revue en defileerden de troepen voor H.M. en don Prins. De opper-officieren met hun adjudanten en de hoofd-officieren benevens de buitenland- sche officieren dineerden gisteravond ten Paleize. Tot militie 2e luitenant bij het 5e regiment infanterie is benoemd de milicien-sergeant J. A. W. Gratema, van het/corps. Bij gunstig weder zal de Amersfoortsche Muziek-vereenig'mg" onder directie van den heer J. A. Jochems aanstaanden Donderdag avond een concert geven in de tent aan de Regentesselaan. De plaatselijke afdoeling van «Toonkunst" heeft iu studie genomen «Arminius", van Max Brucb. 't Is nog wel vroeg, doch beter te vroeg dan te laat en daaromzou, nu er hier zóo veel zarigvereenigingen zijn, het niet mogelijk wezen, dat de generale repetitiën voor de leden dier zangvereenigingen toegankelijk werd gesteld tegen een zeer laag bedrag? Elders werkt dat zeer goed. Te Arnhem bijvoorbeeld steld men slechts 15 cent voor hen die behouren tot werklieden-zangvereeni- gingei- De kegelclub »U. D. I." (sociëteit «Veree niging") heeft ook in het Internationaal kegel-concours te Hilversum zich weer kranig gehouden. We vermeldden reeds, dat zij met 276 houten den 19den korpsprijs won, een ver guld zilveren kruis, en met 7 negens den ne- genprijs,, een groote zilveren medaille. Zy is sedert óok toegelaten tot den Eere wedstrijd en behaalde daarin den 3en prijs, een groote zilveren lauwertak. Maar niet alleen de club voegde nieuwe prijzen toe aan haar reeds zoo welvoorzien kastje, doch ook de leden wisten wederom prijzen te verwerven. De heer G. C. de Jager behaalde met 112 houten den 2den prijs personeel serie, de heer P. van Achterbergh won met 43 houten den 5den prys personeel, de heer G. C. de Jager met 42 den 6den, da heer Louis Mu|js Jr. met 40 den 12den en de heer W.Jttmann eveneens met 40 houten den l4den perso- neelen prys. 't Ligt voor do hand dat «Uitspanning Door Inspanning" thans haar devies een wijlegaat omkeeren en er binnenkort voor zal lezen «Inspanning, Dan Uitspanning" en met een geweldig feest den nieuwen zege zal vieren. In de Zaterdagavond gehouden Bestuursver gadering van don „Ned. Voetbal Bond" werd onder meer de indeeling der competities behandeld. Ook is veteranen-competitie in 't leven geroepen voor spelers boven 25 jaar. De heer A. M. Haterink werd benoemd in de Oostelyke elftal-commissie. Ook de «Utrechtsche Provinciale Voetbal Bond" vergaderde Zaterdagavond. De heer H. Coenen werd gekozen tot commissaris in het Bestuur eu als lid der Reglements-comraissie, terwyl de heer J. Förster werd benoemd tot lid der protest commissie. De heer J. vau Harpen was met f 20 35 minste der acht inschrijvers hij de dooi hel het Gemeentebestuur van Zeist gehouden aanbesteding voor het riolaeren en bestra ten vau den Doornweg altlaar. De hoogste inschrijver, een Zeister, besomde f 2580. Het rijwiel, dat hier Vrijdag door de re cherche tegeD den gevel van een cale staande werd opgemerkt en meegenomen naar het Commissariaat van politie, bleek den dag te voren te Arnhem ontvreemd te zijn ten na- deele van een geneesheer. Vermoedelijk heeft de dief berouw gevoeld en de machine verlaten of is iemand uit Amersfoort te Arnhem geweest, die, geen geld hebbend otn naar huis te sporen, van des dokters rijwiel gebruik heeft gemaakt. Iemand, die nog wat met de Justitie te verrekenen had en deswege was gesignaleerd, werd hier aangehouden. Nadat hij de boete had betaald, mocht hij vrij uit gaan. Twee minderjarige Duitschers zijn op hun verzoek door de politie in de richting van hun Heimat geleid. Hoe ouder onze herinneringen worden, des te schooner is de lichtglans die ze omgeeft. Inhoud «Wereldkroniek" 7 September: H. M. de Koningin in Mecklenburg Ten toonstelling Ed. Frankfort Internationale tentoonstelling van ambachtswerktuigen te Amsterdam 11 Een thuis voor alleenstaande blinden Koninginnedag te Rotterdam, te 'sGravenhage, te Haarlem en te Amster dam Het gouden feest der Kon. nationale zangschool te 'sGravenhage Marokko Personalia Kroniek van de week Het Nederlandsche dansonderwyzers-genoot- schap De historische verzameling der scnuttery in het Stedelijk museurn te Am sterdam Karikaturen uit liet buitenland. Uit den omtrek. Heden deed de Raad van toezicht op de spoorwegdiensten per extra-trein de jaarlijk- scho inspectie-reis langs de lynen der Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij. De «Ned. Boerenbond" telde in 190G niet minder dan 462 afdeelingen met in totaal 45 545 leden, die éen cent per lid contributie betalen. Zijn onderafdeeling de «Stichtsche Boerenbond" heeft 794 leden in 14 afdee lingen. Onlangs namen we een bericht over, be treffende een middel tegen mond- en klauw zeer, door den heer H. Daatzelaar te Baarn uitgevonden. De heer G. Daams,plaatsvervangend districts veearts aldaar schrijft thans aan «Het Nieuws" het volgende Van een serum is hier geen sprake, wel van een geheim middel. Ook bestaan geen afdoende bewijzen voor de deugdelijkheid. Eenmaal heb ik genoemden heer D. by een koppel koeien bezig gezien, bij welke gelegenheid ik hem heb gewaarschuwd, rlat dusdanige geneeskundige behandeling van vee door niet-deskundigen verboden is. Aangezien hij gaarne verdere proeven wilde nemen, heb ik hem voorgesteld, rnij, onder belofte van geheimhouding, het middel mede te deelen en, mocht de samenstelling my eenigszins vertrouwen inboezemen, ik alsdan bereid was tot een wetenschappelijk onder zoek. Hierop is D. niet ingegaan; het kwam mij voor, dat hij gaarne direct zooveel mogelijk financieel voordeel wilde behalen. Het mond- en klauwzeer begint zich in de omgeving uit te breiden, misschien wordt spoedig het bewijs geleverd, hoeveel het middel waard is. Met ingang van 16 dezer zijn de openstel- liogsuren op werkdagen van de post-, tele graaf- en telefoonkantoren te Elburg en Nunspeet, alsmede van de bulptelegraaf- kantoren te Oldebroek en te Wezep en het tijdelijk hulptegraafkantoor te kamp bij Olde broek, vast gesteld als volgt Elburg, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 8: Nunspeet, 7.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 5.30 tot 8. Oldebroek, 8,30 tot 12,30, 130 tot 2.30, 5.30 tot 6.30 Kamp bij Oldebroek, 8.30 tot 12.30, 1.30 tot 3, 6 tot 7 Wezep, 8.30 tot 12.30, 1.30 tot 2.30, 5.30 tot 6.30. Voorts wordt de diensttijd op Zon- en feest dagen van het kantoor te Nunspeet 7.30 tot 8.30, 12.30 tot 1.30, terwijl het bepaalde omtrent den diensttijd op Zon-en feestdagen van de overige genoemde kantoren onver anderd blijft. Dr. S. Sanders, te Hilversum, schryft aan hot «Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde" «Ëjj een van myn patiëntjes, oud onge-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2