BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsehe Courant f van ZATERDAG 14 SEPT. 1907. Uitgave Firma A. H. van CLEEFF. Ter bevordering van een billijke evenre digheid iu het door elke Gemeente te leveren gedeelte in het provinciaal aandeel in de lichting voor de Nationale^ militie hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht besloten, sommige Gemeenten sarnen te voegen. Voor zooveel betreft de lichting voor de Nationale militie van het jaar 1908 zullen o.a. zijn saamgevoegd de GemeentenDoorn en Maarn, Leusden en Woudenberg, en West broek en Achttienhoven. ïn bijvoegsels tot nummer 199deroStaals- courant" worden medegedeeld de opgaven, bedoeld in art. 31 van de Drankwet over 1900. Aantal inrichtingen waarin op 31 December 1906 krachtens vergunning sterkedrank werd verkocht, hieronder begrepen tappers, slyters, logementen en sociëteiten, was te Amersfoort 94, terwyl de opbrengst van het vergunnings recht bedroeg f4325. Het totaal aantal vergunningen bedroeg in de provincie Uirecht 967, terwijl aan ver gunningsrecht werd ontvangen f43 545. Het grootste aantal vergunningen heeft de stad Utrecht met 342het kleinste aantal Achtienhoveu, waar er slechts éen is. De öutwei p-Gemeeriiebegrooting voor 1908 wijst aan f613 953.04 aan inkomsten en uit gaven. Vau de uitgaven is geraamd bestuur der Gemeente f 29 730.83, politie f40 715.22* openbare werken en wegen f58 925.73, kosten Gemeente-eigendommen f156.620, nijverheid f200, onderwijs, kunsten en wetenschappen f 169963.54, armenzorg f 34 102.68, financiën (rente en aflossing) f 122 192.16®, diversen f5915, onvoorzien f2585.87. De 138ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Donderdag avond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber ten Raadhuize gehouden, werd bijgewoond door vier leden en den Secre taris, den beer H. P. van Haselen. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Van Dui nen en Meursing. Nadat de notulen der vergadering van 14 Juni ongewijzigd waren vastgesteld, deelde de Voorzitter mede, dat iDgekomen waren een missive van hel Bureau voor den in- dustrieelen eigendom begeleidende het Jaar verslag over 1906 aangenomen voor ken nisgeving. Zal circuleeren bij de leden en na afkondiging in de Amersfoortsehe Courant ter lezing voorliggen voor belangstellenden in het secretariaat der Kamer, Muurhuizen." een missive van den Voorzitter der Staats commissie voor de weegwerktuigen, houden de verzoek om inlichtingen. De Secretaris doet voorlezing van het schrijven, waaruit blijkt, dat bedoeld worden gegevens en inlichtingen omvattende het res sort der Kamer. Dat de zaak van groot be lang is, inag wel hieruit blyken, dat naar raming is ons land zijn een 200 000 weeg- werktuigen metl 600000 gewichten nogonge- rekend de automatische, als unsters, weeg bruggen, enz. en er vele honderdduizenden wegingen plaats hebben om éen enkel voor beeld te noemen, zijn alleen in de laatste campagne te Goikum gewogen 60 millioen Kilo beetwortelshoe oneindig veel meer zullen gewogen zijn in Braband, Zeeland en Groningen, waar de beetwortelteelt zooveel belangrijker is. Schrijver doet uitkomen, dat veel weegwerktuigen jaar en dag ongekeurd en ongeverifieerd in gebruik zijn, volkomen te goeder trouw omdat de eigenaars niet vermoeden, dat zij onbetrouwbaar kunnen worden en merkt op, dat in Duitschland een zeer scherp toezicht wordt gehouden op de weeg werk tuigen, als gevolg waarvan ook overweging moet geschieden van karrevrach ten die uit Noderlauil naar Duitschland war den gebracht.' De heer Van Dam zegt, dat het geldt uit te maken ot wederinstelling van Rijks- toezicht op de weeg werktuigen al dan niet geweuscht is. Spr. meent, dat vooral bedoeld worden de groote, weegwerktuigen. Van deze zijn erin den omtrek slechts twee, namelijk ile weeg brug aan het stitiou en die van de Phoenix- brouwery. Spr. gelooft, dat het euvel, waarop wordt gedoeld, niet zal worden op geheven, want de fout zit minder in de werk tuigen dan in de wijze van wege; weeg schalen en bascules zijn veelal in orde, doch de bedieuing er van deugt niet. Wederin- —«.•Om uuii Hiiks-kenriotr zal zeer erooie die telkens komen contróleoron, want het zal niet voldoende zijn, eens per jaar con trole te houden, gelyk dit hij den ijk der gewichten geschiedt. Spr. geloolt niet dat, althans voor den klein handel, deze kostbure controle noodjg isde clientele zegt maar ul ie gauwik heb mijn wicht niet. Do Voorzitter herinnert, dat het plan tot wederinvoering eener Rijks-keuring al meer ter sprake gebracht, doch niet tot uit voering gekomen is. Spr. acht de keuring ook niet noodzakelijk, behalve voor weegbrug gen otndat daarbij nawegen niet doenlijk is. Wat het onderzoek in het ressort der Kamer betreft, moet spr. er op wyzen, dat het budget der Kamer veel te kleiu is om dat te doen instellen. De heer H. van Haselen gaat volko men mee met het gesprokene en betreurt het, dat de financiën der Kamer een onder zoek niet toelaten. De heer Sinnige meent, dat het Rijk een anderen toestand in het leven wil roe pen omdat het anders geen Staats-eomraissie zou hebben benoemd. Spr. vreest, dat de Kamer zich moeilijk ten deze zal kunnen uitspreken maar zeker is, dat een even slecht effect zal worden bereikt als het controleeren der weegwerk tuigen even eenzijdig zal geschieden als nu die der gewichten. Immers de gewichten van deu koopman moeten wel worden geijkt, terwijl de landbouwer, vau wien de koopman betrekt, mag wegen met een steen of een stuk ijzer. Spr. vreest, dat weer een halve maatregel zal worden in 't leven geroepen. De Voorzitter concludeert, dat de heeren niet willen ingaan op het schrijven en stelt daarom voor, te antwoorden, dat de Kamer het nut ervan niet inziet en bezwaar moet maken tegen een ressortaal onderzoek omdat haar budget dit niet toelaat. Aldus besloten, met algemeene stemmen. Ingekomen is een schrijven van de Kamer te 'a Hertogenbosch houdend verzoek om adhaesie op haar adres aan den Minister van Binuenlandsche Zaken tot behoud van den avondsneltrein Utrecht-Den Bosch. De Voorzitter deelt mee, dat het schrijven werd toegezonden in Juli, zonder datum, terwijl het 1 Augustus werd ontvan gen en antwoord werd verzocht Vóór 5 Au gustus. Een vergadering kon niet belegd en nu het te hat is voor een antwoord stelt spr. voor, het schrijven aan te nemen voor kennisgeving. Waartoe wordt besloten met algemeene stemmen. Ingekomen is nog een missive van den Minister van Binneniandsche Zaken, houden de dankbetuigiag voor de toezending van het Jaarverslag der Kamer voor kennis geving. Ook is ingekomen een schrijven van het Bestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond waarin het verzoekt de handelaren in Nederland op te wekken hun brietwisse ling met België in het Nederlandsch te voe ren voor kennisgeving, met een verzoek aan de Pers om dit verzoek over te bren gen (Bedoeld zal wel ziju briefwisseling in het origineel staat «correspondentie" met vakgenooten die Nederlandsch verstaan* - Red.) Van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Haudel is ingekomen een exemplaar van het Overzicht der patroons-vereenigin gen in Nederland in 1906t word aanvaard onder dankbetuiging en zal, na gecirculeerd te hebben, ter lezing voorliggen in het Secre tariaat der Kamer. Evenzoo zal voor belanghebbenden voor liggen het Jaarverslag van het Koopmans gilde te Dusseldorp, dat te gelijk opgaaf verzoekt van personen, die als lid willen toetreden. Ten slotte waren nog ingekomeuhet periodiek oogstbericht van het Departement van Landbouw, een bericht dat de Commis saris der Koningin in deze provincie met verlof is vertrokken, eu het Jaarverslag van den hoofd-ingenieur van het stoomwezen voor kennisgeving, c.q. ter lezing. In de vorige vergadering werd aangehou den het verzoek van de Kamer te Deventer orn adbmsie te verleenen op haar adres nopens de spoorweg-tarieven. De Voorzitter herinnerde, dat deze zaak werd aangehouden, hetgeen ook andere Kamers deden, omdat het eerste schrijven dier Kamer niet erg duidelijk was. Uit in middels op verzoek toegezonden nadere in lichtingen bleek, dat men algemeen het tarief dor stukgoederen wilde verhoogen. In de tusschentijds gehouden niet openbare verga dering der Kamer werd besloten, bet oordeel te vragen van de Kamers te Nijmegen, Utrecht en Arnhem. Nijmegen berichtte, dat zij in stemde met het adres, zonder meerArnhem zond nog geen antwoord; Utrecht maakte do 7,aak commissoriaal en berichtte nader, (lat zy het schrijven aannam voor kennisge ving en dit op nagenoeg de zelfde gronden uls ook door deze Kamer in de vorige open baar niet officieel, niet door de Handels-com missie voor de spoorwegen, doch doordien een lid dier commissie een vingerwijzing gaf aan een lid der Kamer te Deventer. Naar verluidt, heeft de Minister het verzoek reeds afgewezen. Spr. stelt voor, het schrijven aan te nemen voor kennisgeving. De heer H. van Haselen meent, dat deze Kamer die te Utrecht behoort te dan ken voor baar inlichtingen, waarmee spr. volkomen accoord gaat. Spr. herhaalt, dat hij reeds bij de vorige behandeling wees op de onbillijkheid der Kamer te Deventer, die trachtte den zoogenaamden Achterhoek te drukken door verhoogde haventarieven, het geen thans te duidelijker uitkomt. Wordt met algemeene stemmen besloten, het schryven der Kamer te Deventer aan te nemen voor notificatie. De agenda is hiermee afgehandeld. Bij de rondvraag had geen der leden iets mee te deelen. De Voorzitter zegt, dat do heer Van Duinen, die het Arbeids-congres te Amster dam moest bijwonen, ter sprake had willen brengen de verhooging van het tarief der bestelgoederen door de spoorweg-maatschap pijen. Spr. heeft een tarief gevraagd, doch er nog geen ontvangen. Wel neeft spr. uit de couranten gelezen, dat voor elke colli 10 cent verhooging kou worden gevraagd. Als dit juist is, dan zal dit ten goede komen aan de pakketpost. De heer Sinnige zegt, dat voor colli beneden 5 Kilo het zelfde tarief geheven wordt, doch dat voor colli boven 5 Kilo 40 pCt. verhooging is ingevoerd en dit nog wel strikt genomen zonder behoorlijke waarschu wing. Een handkoffertje van een van spr. huisgenooten naar Nunspeet kostte 42 cent en tien dagen later, dus na de invoering der verhooging, kostte het zelfde koffertje van Nunspeet naar hier 74 cent. Dat is nogal kras. De Voorzitter heeft persoonlijk nog geen ervaringen, doch vindt het hoogst zon derling, dat de verhooging is ingevoerd op korten termijn en zonder behoorlijke publi catie. SpF. stelt voor, deze nu zeer gewichtig blijkende zaak aan te houden tot een vol gende vergadering. De heer Sinnige zal zich geenszins ver zeten tegen aanhouden, doch vreest, dat pro test al heel weinig zal baten en dat behan deling op een later tijdstip niet anders zal geven dan groote verwondering, zoo niet ergernis, over de willekeurige daad der spoor weg-maatschappijen. Hierop werd de vergadering gesloten. Men weet, hoe 't gaat met de eendagsvliegen, zooals couranten-artikelen genoemd mogen worden. Bijna op het zelfde oogenblik, waarop iets gebeurt, geeft de courant daarvan reeds een verslag, zoodat alles in der haast moet geschieden en den verslaggever dus wel een enkele bijzonderheid ontglipt, die hij gaarne gegeven had. Eu zoo komen we thans tot een paar aan vullingen np het verslag van de indrukwek kende ter aarde bestelling van net stof felyk hulsel van ds. Ter Haar Roraeny in ons vorig nummer. 'n Vriendelijk lezer maakte ons er attent op, dat het niet 30, maar 52 jaar geleden is, dat de Hervormde Gemeente hier een die nend predikant door den dood verloor eD wel in 1855, toen ds. W. Breyl aan zijnge- meeutenaren door den dood ontrukt werd. Dan, waar we de verzoeking geen weer stand konden bieden om namen to noemen, dus er ook vergaten er waren er ook zoovelen opgekomen om den betreurden doode de laatste eer te bewyzen zy hier tevens vermeld, dat onder dezen zich ook bevonden kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente en onder de geestelijken van andere gezindten ds. De Meijere, ds. Donner, ds. Kam en prof. Kenninck. En ten slotte zij herinnerd, dat de Bestuurs leden van den Chr. Nat. Werkmans-Bond optraden als dragers. De Kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente heeft een schryven gericht aan het hoofd d -r politie waarin dat college dank betuigt voor de uitnemende maatregelen ter handhaviog van de orde op de Nieuwe algemeene begraafplaats bij de ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van «Is. H. J. ter Haar Romeny. Ds. W. J. Meinflrs zal optreden als primus lid der classis Amersfoort vau de Ned. Her- vormde kerk en ds. Ter Haar Romeny ook vervaDgenin het Bestuur der Gabrie Mehen- school van den Ned. Hervormde diacouie. De heer R. L. E. de Bruijn is bevorderd tot adelborst le klasse der Koninklijke Marine. De bij de nieuwe Gemeente-gasfabriek te 's Gravenhage benoemde hoofdopzichter P. Kerkmeyer, thans baas-fitter aan deGemeente- gasfabriek hier, zal 1 October zijn nieuwe bestemming volgen. van Voerman Henschel, koiut dezen winter waarschijnlijk weder hier een voorstelling geven. In het militaire bijvoegsel van het geïllus treerd weekblad «De Week" komt behalve een portret van generaal-majoor 11. D. Pettor voor een door den oud-kapitein W. Staring geïllustreerd artikel over de manoeuvres der 4e divisie. Luitenant G. Door man van het le re giment veld-artilierie, wordt 15 October ge- tacbeerd by de Constructie-werkplaats te Delft. De militaire bevolking is heden rnet een zeer groot aantal verminderd. De cadetten, die waren gedetacheerd by het 5e regiment infanterie en het le regi ment veld-artillerie, zijn heden met verlof vertrokken en moeten 1 October zich weer aanmelden aan de Kon. Militaire Academie te Breda. De miliciens der lichting 1902 en een gedeelte der inlichting 1904 van liet 5e re giment infanterie vertrokken liepen met De tweede ploeg der inlichting 1904 be stemd voor hot le regiment veld-artillerie komt echter Maandag onder de wapens, groot-verlof. Programma van het concert, morgenavond door het stal'rnuziekkorps van het 5e regi ment infanterie, onder directie van den heer G. Bikkers, óp het terras vau liet «Amici'.id" te geven 1. Drei Kaiaer-MarschWeissenborn. 2. Ouverture „Le cbevel de bronze". Auber. 8. „Iu lauBOhifcer Nacht", WalzerZiehrer. 4. Grande fantaisie sur des motifs de 1'opéra „Guillaume Teil" Rossini. 6. Ouverture „Ein Morgen, ein Mittag. ein Abend in Wïou"Suppé. 0. Wilbelm's Krüuung, caprice beroiqueDe Kontsky. 7. a. Egyptischer marach Strauss, b. „Raudez-vous", intermezzo Aletier. 8. Hommage A Meijerbeer Seidel. De vereeniging «Amersfoortsehe Vrijwillige Brandweer" mocht ook van verschillende brand waarborgmaatschappijen ter gelegenheid van haar zilveren feest, op 12 October aan staande, blijken van sympathie en groote erkentelijkheid ondervinden in den vorm van subsidiën. Wat doet de burgerij nu Het voetbal-seizoen van den Ned. Voetbal Bond wordt 29 September geopend. De A. F. C. „Quick" zal dien dag kampen tegen Wilhelmiua". In het jongste nummer van «De Kampioen'' is opgenomen de beschrijving van de vossen jacht per rijwiel, door 53 dames en heeren van hier op 1 September gehouden. Jammer genoeg waren de foto's die by het ;enthusiast geschreven artikel behooren, niet geschikt voor reproductie. Dat die tocht insloeg we schreven dat reeds vroeger bewijst wel, dat nu al een tweede wordt voorbereid, morgen acht dagen naar Valkeveen te houden. De plaatselijke aldeeliug van «Toonkunst" houdt Maandagavond een ledenvergadering o.a. ter voorziening inBestuurs-vacatures De Feestgids van het jaarlijksch groot internationaal kegelfeest uitgeschreven door den Amsterdamschen Kegel Bond, is versche nen. Van 21 tot en met 29 September zullen de wedstrijden gehouden worden in het feestgebouw «Bellevue". waarvoor 5 nieuwe teakhouten banen zijn aangelegd. Voor belanghebbenden is de gids gratis te ontbieden aan het secretariaat, Ceintuurbaan 23 te Amsterdam. Weest op uw hoi.de Er zijn valsche bankjes van veertig gulden in omloop. Een geluk is, dat ze nogal licht te herkennen zijn. want de tot dusver aangehoudene zijn alle genummerd M.Z. 943 en van Januari I9ü6t De prachtige, doch zoo dreigende lucht varv gisteravond rond zes uur beeft velen me* angst en beven vervuld, doch we hebben bier slechts het zelfkantje van de onweersbui gehad. Toch is op den Koedyk nog een paard door het hemelvuur getroffen en gedood. Een vrij lang stuk cantille gouden ketting is in het huisvuil gevonden en thans aan het Commissariaat van politie terug te krijgen, waar ook als gevonden is gedeponeerd een ijzeren vloermat. Iemand die nog drie dragen te goed had, is hier aangehouden door de recherche. Het Hoog Militair gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak van P. M., oud 21 jaren, geboren te Amersfoort, huzaar bij het 4e regiment huzaren, appellant van een vonnis van den Krijgsraad te Arnhem, waarby hij is schuldig verklaard aan diefstal van een zilveren remontoir-horloge, zich bevin dende in de goud-eu zilverkast in het win k-iraam van den heer J. vau Wesggm in de Krommestraat te Amersfoort, na ziel

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5