October 1907. Donderdag 3 ANGELINA. STOl EE GEHEIMZINNIGE 57e Jaargang. No. 7409. Stadsnieuws. Feuilleton. COURAIT. UITGAVE FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Legale, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent.Reclames 15 regels/11.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzónderlijke nummers 10 cent. Bij advert^tiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Eindelijk, dat het opgeven der reden van vrijstelling, het inleveren van de be noodigde bewijsstukken en het doen opma ken van het bij de wet gevorderde ge tuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den tijd, daarvoor overeenkomstig art. 46 van bovengenoemd Koninklijk besluit bepaald. AMERSFOORT, 3 October 1907. De Burgemeester en Wethouders voornoemd: De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Gisterochtend half elf had iu tegenwoor digheid van de leden van het Dagelijksch bestuur dezer Gemeente, vele geestelijken uit stad en omtrek, kerkmeesteren en een groote schare belangstellenden de eerstesteen legging plaats voor de derde R. K. parochie kerk, welke zal zijn gewijd aan deD H. Hen- ricus en zal verrijzen aan het einde der Wilhoosstraat. De plechtigheid geschiedde onder leiding van den HoogEerw. M. A. van Crimpen, ge heim Kamerheer van den Paus, Deken van Amersfoort en pastoor te Eeinnes, die on danks zijn tachtig jaren met jeugdig tuur de plechtigheid volbracht. Nadat de assisteerende geestelijken den ritu- eelen psalm, het »Tu es petrus" en de litanie van alle heiligen hadden gezongen, en het Nisi Dominus dominium sedificaverit was ge beden, de oorkonde in den zandsteenen hoek steen was bevestigd en deze op tijn plaats was gebracht en onder het bidden van Misere re en De profundis de wanden der kerk door den Deken waren gewijd, hield pastoor Fock een rede, waarin hij het gewichtige van den dag schetste omdat thans zal worden ge bouwd een -huis des vredes, waar zij, wier gemoed beangst is, vrede zullen vinden en kracht in den soms zwaren strijd, dien allen in dit leven hebben te strijden. Spr. herinnerde hoe zijn onmiddellijke voor ganger, nu wijlen pastoor Vastert, dit werk heeft aangevangen en hem den weg gebaaud en geëffendhoe met groote belangstelling werd vernomen de wensch der kerkelijke overheid om deze derde kerk aan deze plaats te doen bouwen en hoe offervaardig is bij gedragen voor den bouw, ondanks de minder gunstig tijdsomstandigheden. Spr. hoopte, dat men nu óok dit werk tot een goed einde zou brengen en milddadig zou* blijven; dat men weinig zou geven, maar vooral dat allen zouden geven, opdat dit werk door de samenwerking van allen zou worden voltooid. Hierna maakten zeer veleh gebruik van de gelegenheid om Haast den hoeksteen eeu steen in te metselen. In de toepasselijk versierde directie-keet werd een glas morgenwijn aangeboden aan de leden van bet Dagelijksch Bestuur der Gemeente en de kerkelijke autoriteiten, waarbij de Burgemeester kerkmeesteren ge- lukwenschte en de heer D. P. Hamers pastoor Fock en architect Kroes feliciteerde en den leden van het Dagelijksch Bestuur dank be tuigde voor hun tegenwoordigheid. De eerstesteen-legging van het Zusterhuis en de R. K. school, aan den ouden Soester- weg, bad gistermiddag half twee plaats. Bij de Dinsdagmiddag gehouden Raads vergadering werd ingebracht het Koninklijk besluit, houdende de benoe ming van jhr. J. W. A. Barchman Wujjtiers van Vliet tot Burgemeester en een schrijven van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, houdende bericht dat de herbenoemde op 21 September den eed heeft afgelegd aangenomen voor kennis geving. De heer Visser zegt, als oudste Wet houder, dat de Raad zooeven de mede- deeling der benoeming heeft gehoord en hoopt namens alle Raadsleden en de geheele Gemeente te spreken als hij verklaart, dat dit bericht met vreugde is ontvangen. Van deze plaats wil spr. den heer Wuijtiers dan ken voor al hetgeen deze in de afgeloopen periode heeft gedaan voor de Gemeente en bij dien dank een gelukwensch voegen en den wensch uitspreken, dat het den Burgemeester gegeven zij, ook in de tweede periode al hetgeen hij zich in het wel/.ijn der Gemeente voorneemt te doen, onder boogeren zegen te zien tot stand komen. Spr. meent hier ver tolkt te hebben het gevoelen van alle Raads leden (applaus). De voorzitter dankt den heer Visser voor de waardeerende en vleiende woorden en den Raad voor diens instemming. Spr. stelt er prijs op te verklaren, dat het ver trouwen en den steun van den Raad en van alle hoofden van takken van dienst en van alle Gemeente-ambtenaren hem stemmee: tot groote blijdschap en wil gaarne verklaren, dat hij het uu afgesloten eerste 6-jarig tijd perk van zjju Burgemeesterschap van Amers foort rekent tot de gelukkigste van zijn 30-jarige ambtelijke loopbaan. Spr. hoopt te mogen blijven rekenen op dien steuu en medewerking waarvoor hij nogmaals hartelijk dank betuigt on hoopt dat ook daardoor nog veel mag worden tot stand gebracht tot heil der Gemeente (applaus). Nog zijn ingekomen: goedkeuringen door Gedeputeerde Staten van do Raadsbesluiten tot ruiling van grond met de heeren Van der Geest en Van den Bergtot wijziging tier Begrooting 1907; tot vaststelling van het 2e suppletoir kohier In komstenbelasting, dienst 1907tot aankoop vrn „Birkhoven" tot vaststelling der Bouw verordening en de zes daarbij behoorende verordeningen tot het leggen van een bouw- verbod. eeu schrijven van Gedeputeerde Staten waarbij zij in uitzicht stellen een herziening der salarissen van de Burgemeesters, de Secretarissen en de Ontvangers in dit gewest. Wal Amersfoort betreft, wordt voorgesteld het tractement van den Burgemeester te verhoogen met f500 en die van den Secre taris en den Ontvanger onveranderd te laten om prae-advies aan B. en W. van B. en W. een mededeeling, dat Ge deputeerde Staten het aantal les-uren ten opzichte van de Rijks-bijdrage hebben gesteld op 334 per school voor kennisgeving het rapport der Raadscommissie benoemd 30 April 1907 tot het instellen van een onderzoek omtrent de wenschelijkheid van de ten opzichte dei Hoogere Burgerschool te nemen maatregelen zal worden gedrukt en in de eerstvolgende vergadering behan deld van bet Bestuur der Vereeniging Industrie- en Huishoudschool de plans en teekeningen voor het nieuwe schoolgebouw gedeponeerd ter Secretarie ter inzage voor de leden een adres van de agenten van pol*tie, houdende verzoek om wijziging te hunnen opzichte van de Pansioenverordening en om vrije geneeskundige behandeling van adres- sauten en hun gezin, benevens om verhooging van het salaris der agenten 2e klasse om prae-advies aan B. en W., onder mededeeling dat enkele zaken wellicht zullen geregeld dienen te worden door de Raads-eommissie voor de arbeidsvoorwaarden van Gemeente ambtenaren on bedienden van den leeraar A. G. van Os een dank betuiging voor de periodieke verhooging zijner jaarwedde voor notificatie van de plaatselijke afdeeling van den Schil- dersgezellenbond een adres, houdende verzoek, het gebruik van loodwithoudende verfstoffen voor Gemeentewerken te verbieden. De Voorzitter stelt voor, het ter af doening te verzenden aan B. en W. De heer Gerritsen wenscht het stuk te verzenden aar de commissie voor de ar beidsvoorwaarden. KENNISGEVING. Nationale Militie. A/rjivo van /nuance UU til, Gezien het besluit van den Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, van den 17 September 1907, No. 4960/3649, 4e Afdeeling (Provinciaalblad No 84). Gelet op de artt. 26, 50 en 51 dor Mili- tiewet 1901 en op art. 24 van het Konin klijk besluit dd. 2 December 1901 (Staats blad No. 230). Doen te weten, dat de loting der vóór aen len September van dit jaar voor de Militie ingeschrevenen, behoorende tot de lichting van 1908, in het Gymnastiek lokaal van de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellestraat alhier gelegen, zal geschieden op Maandag 28 October 1907. aantevangen des voormiddags te TIEN UREN voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met (le letters A tot en met F en op Dinsdag 29 October 1907, des voormiddags te 10 uur, voor de ingeschrevenen iuier geslachtsnaam begint met de letters G tot en met Z. En voorts, dat op Maandag den 4 en Dinsdag den 5. November aanstaande, tel kens van 's voormiddags 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burgemeester ten Raadhuize aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeid in de le en 2e zinsnede van art. 51 der wet, luidende hls volgt: »Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broeders te verkrijgen, moet men overleggen een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst. »Ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst moet men bovendien over leggen een getuigschrift van den Burge meester, waaruit het getal zonen tot het gezin behoorende blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Koninklijk besluit: »Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van art. 51 der wet, kan, zoo het niet reeds ingevolge art. 39, 3e lid van dit besluit onder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag waarop de zitting van den Militie raad werd geopend, worden ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, in welke de loteling die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is inge schreven". 88 (Slot). „Laat ons nu ojaar lerugkeeren," zeide Angelina eindelijk. Medina keek haar bezorgd aan. Zy zag er zeer vermoeid uit. „Gevoelt ge u niet wel?" vroeg hij bezorgd. Zij glimlachte zwakjes. „Volkomen wel, myn vriendalleen ben ik een beetje droe/ig gestemd, maar dat is zeer natuurlijk dat zijn wij altijd, wanneer wij een kerkhof hebben bezocht." Een diep smartelijk gevoel kwam by hem op. Zwijgend legde *ij haar hand in zijn arm, en zoo ingen zy verder. Toen zij de plek achter den rug hadden, waar Ferrari zijn gaston bediend had, onder het vertellen van zijn triomfen als „ongeëvenaard baryton", bleef Angelina staan. Zij maakte haar hand uit Medina's arm los en ademde met wellust de frissche lucht in. „Hoe zuiver en frisch is hier de lucht I" zeide zij en keerde baar zacht gekleurde wangen naar den ind. Wat doet my dat goed, na de graflucht, die ij daar straks nog ijzig otogsj en myn hart met eeinoed vervulde!" Medina keek haar ernstig aaD.. „Is er van dien weemoed niets meer overgeble ven?" Angelina Bcbudde het hoofd. „Neeu, ik hen zoo vroolyk te moede als de leeu werik, die zich helder zingend in de lucht verheft." „Zjjt ge zöo te moede, dat niets u zou kunnen be droeven wat met bet verleden, in het bijzonder met Bariatinsky, in verband staat?" Zy keek hem openhartig aan. „Wat hebt ge my omtrent hem mee te deelen?" „Welnu, Fedor is reeils een half jaar getrouwd. Toen ge hem toevallig te Berlijn gezien hebt, ver toefde hij daar met zijn vrouw." Angelina vouwde de baudeu als tot een gebed en zonder den blik van Mediua af te wenden, zejdczy zacht: „Moge bij gelukkig zyn!" De prius greop haai rechterhand en drukte die bijna heftig in de zyue. „Angelina, heb je werkelijk overwonnen?" „Ja," klonk het zacht vau haar lippen. Nu greep Mediua ook haar andere band en richtte zich iu zijn volle lengte op. „Dan is mijn tyd gekomen," zeide hy bewogen, bijua plechtig, „dan durf ik eindelijk den 'wensch uitspreken, dien ik reeds zoo lang koetser en waar van de vervulling eenig en alleeu in uw macht is. Angelina, wil je myn vrouw worden?" Deemoedig neeg zij het hoofd. „Neem mij wanneer je my uwer waardig acut, myn geliefde, myn alles. Ik volg je van ganscher harte." Medina drukte haar een kus op het voorhoofd. En in gelukkige stemming richtten zij hun schre den naar het spoorwegstation, i). „Hoeveel duizenden zou deze verzameling van rariteiten wel hebben gekost, Lucy?" „Dat kan ik je niet zeggenoom zou ze in elk geval voor alle schatten der aarde niet willen ver- koopen; ze is hem dierbaarder dan zyn leven." We bevonden ons in het allerheiligste van het huis van sir Evelyn Ingram, een hartstochtelijk ver zamelaar van allerlei curiositeiten. Het wbb een groot, laag vertrek, aan welks wandan de meest uileen- loopeode diugen prijkten, van de vergiftige speer der wilden tot de harpoen van den Eskimo, terwijl de hooge kasten onder den last van oudheidkundi ge zeldzaamheden en grijzende afgodsbeelden in ivoor, metaal en steen schenen te kraken. „Zooals ik zie, bon jij bier óok bezig geweest," merkte ik op, toen ik het sierlijke schrift der eti- quetten zag. „Ja, ik ben gewend oompje een beetje te helpen. Wc brengen bier menig uur met ons beiden door." „Jou oom heeft, geloof ik, reeds bespeurd, wat myn bezoeken bier te beteekenen hebben." „Ja, dat scbynt me ook zoo. Toem ik hem zei, dat je vandaag hier kwam, vroeg bij heel belangstellend naar je vooruitzichten en toen hy hoorde, dat je assistent-arts in het hospitaal te Parijs bent, zei by, dat dogter Pan en hy oude vrienden wareD." „Pan denkt zyn praktijk weldra neer te leggen. Als het my dan gelukte, tot zyn opvolger te wor den benoemd, dan was myn fortuin gemaakt." BUREAUJ: KORTEGRACHT 9- Postbus 9. Telephoon 19. „Als oom zyn invloed doet gelden, zou je de be trekking zeker wel krijgen." „En dan, lieveling...." Op dit oogenbliv trad sir Evelyn de kamer binnen. „Wat doen jelui beiden bier toch in het schemer donker? zei bjj schertsend. Jelui wilt me toch myn schatten niet weghalen? Komt met me in de bi bliotheek; ik zal je mijn nieuwste aanwinst laten zien, welke ik eerst pas heb gekocht." In de bibliotheek gekorae-,, deed de baronet een kast open, nam daaruit ftn lang, in bruin papier gewikkeld voorwerp en maakte met zichtbare baast het papier los. Eeu eigenaardig gevormde stok kwam daaruit voor deu dag. Gemaakt uit eene of andere grijsach'ige zwarie stof, had hy den vorm van eeu cobra, wier akelige kop den knop vormde. Het geheel was zöo bedrieglijk nageboots, dat men werkelijk een levend reptiel voor zicb meende te hebben. Het was een praeht-exemplaar vau Ooster- sohe kunst. „Mooi, niet waar?" vroeg de baronet en wierp een liefdevollen blik op zyn rariteit. „Zoo ie's heb ik nog nooit gezien. En deze smaragden zyn, geloof ik, echt." „Ja, die schyr.en onberispelijk te zyn, antwoordde ik bewottdereud. Deze stok is stellig een zeer kost baar stuk." „Heb je deze hieroglyphen onder den knop ge zien?" vroeg de baronet. Ik keek naar de aangewezen plaats en zag daar eenigs woorden in e«n mij onbekende taal. „Ik geloof, dat bot my zal gelukken, ze te ont cijferen, vervoDde hij; ilt beu eeu weinig thuis in de Oostersche uien". (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1