Ingezonden. De Voorzitter zegt, ook het advies der Gezondheids-commissie te willen vragen, bpr. meerit niet. dat ei zooveel vrees behoeft te bestaan voor dergelijke vergiftiging. De heer J o r i s s e n zou liever het pre advies van B. en W. ontvangen. Spr. meent, dat men het gebruik van deze soort verf stoffen zooveel mogelijk moet verbieden. Na hei prie-advies kan -te Raad nog altijd het adres verzenden aan deze of gene commissie. Wat loodwit-Tergiftigingen aangaat, is spr. een gansch ander gevoelen toegedaan dan de Burgemeester. Wordt besloten net adres te verzenden aan 8. en W. om prae-advies. Ingekomen is ten slotte een verzoek der afdeeling Amersfoort en omstreken van den Bond van Ned. onderwijzers om salaris-ver hooging te behandelen bij de Begrooting. Punt 1 tot 12 waren de rekeningen en benoemingen, in het vorige nummer vermeld. Punt 13 was het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der geldmiddelen van de gasfabriek, tot beschikking van een deel van het saldo over 1906 en tot wijziging van de begrooting voor 1907, een en ander in verband met den aankoop van »Birkhoven". In 't kort het werd gerenvoyeerd naar de afdeelingen en komt later dus toch weer in behandeling komt dit voorstel hierop neer, dat B. en W. voorstelden de aankoop som ad f60000 te vinden uit de saldo's der gasfabriek in 1905 en 1906, een kapitaalbe legging lus in den vorm van aankoop van het landgoed. De beer J o r i s s e n zegt, dat ofschoon B. en W. hun voorstel vrij uitvoerig hebben toegelicht, het toch gewenscht zou zyo, het in de afdeelingen te behandelen. De lieer Gerritsen zegt, van verschil lende zijden vernomen te hebben, dat het beter is, deze zaak in de afdeelingen te be handelen en daartegen geen bezwaren te hebben, maar het voorstel voldoende toegelicht en voorbereid le achten om toch nu reeds het een en ander er over te zeggen. Spr. wil beginnen met den steller van dit belang rijk stuk dank te zeggen voorde wijze waarop hij oen overzicht heeft gegeven. Bij het lezen en herlezen ervan is spr. echter tot de conclusie gekomen, dat hij zich niet met het voorstel kan vereenigen. Spr. stelde zich op het standpunt van een koopman, die gelukkige transacties heeft gedaan, doch bang wordt en nu gauw een vastigheidje koopt; rente 5 met aflossing- Maar al spoedig merkt hij, dat hij geld te kort komt om eii'en zaken te drijven en nu moet hij leentjebuur gaan spelen en een rente geven van 6 a 7°/o- Spr. gelooft dat, het niet in het belang van de G'-ineenle zal zijn als zij den koop uit het kasgeld gaat betalen. lu de tweede plaats zullen wy in de toe komst niets meer kunnen voteeren. De Voorziiter heeft verleden jaar gezegd, dat er binnenkort veel geld noodig zal zijn voor de restauratie van den grooteo toren, die driegend reparatie behoeft. Waar zullen we dut geld dan vandaan moeten halen Bovendien bet landgoed is aangekocht voorul ten bate van het nageslacht. Daarom mogen we een leening er voor aangaan met de kleinst mogelijke aflossing. Het geld is op 'toogenbllk wel van geen van beide kanten goed Koop, maar we kunnen misschien later een leening sluiten die goedkooper is en aan de eerste teruggeven. Wordt het voorstel, zooals het hier ligt, aangenomen, dan voorziet spr.,dat men binnen betrekkelijk korten tijd zal moeten komen tot belasiingver iooging. Daarom kan spr. met dit voorstel niet meegaan. Volgt men spr. voorstel dan tallen wij het kapitaal behouden en beheeron en er mee kunnen doen wat we willen en wat we mogen doen, hetgeen van groot belaug is, omdat we dikwijls uitgaven zullen moeten voteeren, waarvoor we m o g e u leenen. Spr. stelt zich aan den eenen kant voor f 3000 eo aflossing en aan de andere tijde de rente van 160000. Het verschil is in het na Jee! door leenen van kasgeld en spr. acht dan ook het voorstel van 8. en W. niet aan neembaar, doch meent, dat voor dezen aan koop een leening mo t. gesloteu. De beer Jorissen meent, dat de zaak ook nog van menig ander standpunt kan bekeken. Spr. heel: den heer Gerritsen niet goed kunnen volgen. Met het oog op het ingrijpende der zaak zou spr. wenschen, dat het voorstel werd gereiivoyeard naar de af deelingen. Du Voorzitter zegt, dal B. en W. dit voorstel overnemen. De volgende zeven punten golden ver huringen viio een stukje grond aan de Eern voor vyf gul len en aan het St. Jauskeikhof voor het zelfde bedrag, beide voor 25 jaar, en van de kelderverdieping en twee kamers van het voormalig Schutterij-magazijn voor f76, alles per jaar, en het overige, reeds in het vorig nummer vermeld. Alle werden aan genomen z. d. of h. st. Aan het eind der zitting zeide de heer Veis 11 «ij (iMijnheer do Voorzitter, ik maak ougatrn» voormyn beginselen in het openhaar propaganda doch voel my thans gedrongen, de volgende vragen te doen stel len de bestaande wetten^of verordeningen den Burgemeester als Hoofdder politie in staat op den voor rust en neiliging bestemden Zondag hinderlyke optochten te keeren Zoo ja, waarom worden die dan tegenwoordig toe- gelalen? En denkt de Burgemeester maatre gelen te nemen opdat voortaan feestvierin gen op den Zondag beperkt blijven tot par ticulier terrein De V o o r z 111 e r antwoordde, deze vragen in de volgende vergadering te zullen beant woorden, waarna hij de openbare zitting sloot. De heer A. H. J. M. Scbellekens, klerk der posterijen en telegrafie, wordt 16 October overgeplaatst van lJmuiden naar hier. Het kantoor-personeel is hier dan voltallig. Niet de beer Genis, van de Centraalspoor, doch de heer Denis, van de Hollandsche, zal 12 dezer zijn zilveren ambtsfeest vieren. De beer M. H. W. Brand, commies 2e klasse bij de H. IJ. S. M., is van bier overgeplaatst naar 's-Gravenhage. In bet October-nuiomer van De Tydspiegel" komt onder meer voor een studie van den heer E. D. J. de Jongh Jr., te Kampen, over Jacob van Campen. We willen daarop even deaandachf vestigen van hen die zich interesseeren voor de bio- graphie van den grooten kunstenaar. Kapitein J. Mulder, van bet 5e regiment infanterie gedetacheerd bij het Departement van Oorlog, is thans voorvast daarby werk zaam gesteld en in verband daarmee over geplaatst by den staf der infanterie. Aanstaanden Zaterdag heeft hier devierjaar- lijksche verkiezing plaats voor drie leden van het Bestuur der Weduwen- en weezenkas van de officieren der landmacht. De «Soldatenkrant" is dood; leve haar opvolgster, het «Kader-weekblad", tevens militair sport-orgaan. Het zal verschijnen by de firma Nygb Van Ditmar te Rotterdam en onder hoofd redactie staan van den reserve-luitenant D. H. Schilling, van het 5e regiment infanterie. Indien bet ,pakt", zal er aan worden toe gevoegd een bijblad, dat den naam zai dra gen «Militair orgaan voor sport en weerbaar heid''. Zeer tot ons leedwezen bleven bij het op maken van het vorige nummer een puur berichtjes staan. Op de eerste plaats, dat door de heer Th. F. van dei Poll een serie van 25 kiekjes en twee groote photo's zyn ge maakt van het gymnastiekfeestook andere photografen zagen we aan 't werk, doch de resultaten daarvan toonden ze ons niet. Op de tweede plaats hebben Zondagavond eenlge gymnasten een gloeiende ovatie ge bracht aan den Kei, welke huldiging werd besloten met een hoogstand van een hunner op de plaats waar in Mc-yster's dagen het mannetje stond. De heer S. van Aken, leeraar in de Gym nastiek aaD het Gymnasium te Rotterdam, heeft de zeer gewaardeerde beleefdheid ge had, aan alle leden van het comité van voor bereiding van het Zondag hier gehouden gymnastiekfeest te doen toekomen een exem plaar van den nieuwen druk van liet door hem geschreven werkje «Volksfeesten en Volksoefeningen". Deze tweede herziene en vermeerderde druk, uitgegeven door de Maatschappij tot Nut van 't algemeen, is van 38 zeer goede illustraties voorzien en bevat kostbare wenken voor allen die volksfeesten, schoolfeestjes, wedstrijden en dergelijke willen organiseeren. Het behoort ook in elke scbool-bibliotheek. De weigering door de plaatselijke afdeeling van den Kon. Nederlandschen Bond van Oud onderofficieren om aan haar onderafdeeling le schiet-vereeniging «Wilhclmina" een boo- ger subsidie toe te kennen, heeft ten gevolge gehad hot uittreden van een achttal dona teurs, waaronder de beste schutters. Een nieuwe schietvereuniging is opgericht onder den naam »Voor Koningin en Vader land", aanvankelyk roet 19 leden en donateurs. De oefeniyd ia Maandagavond van acht uur tot half elf. Het eerste elftal van «Quick" houdt Zondag hier een competitie-wedstrijd met «Wilhel- mina" uit Den Bosch. We herinuereu er aan, dat er voortaan ook een iweede lang is en sporen nogmaals lezeressen en lezers aan, bewijs te gaan geven van hun belangstelling. Het eerste elftal der H. V. C. speolt Zon dag te De Bilt teguu B V. C. van daar. Het tweede speelt op het terrein by «Rust oord" tegen Velocitas uit Hilversum. Beide competities van den U. P. V. B. Bij de tc Breda gehouden Militaire gym- uastiek- en sportwedstrijden werd in den voetbalwedstrijd het 5e regiment infanterie door het 7de geslagen met 1—6. Aan hel Amersl'oortsch Vrijwilligerskorps wordt toegevoegd een wielryders-afdeeling. Onder leiding van mejuffrouw J. C. van der SchroelT, leerares in gymnastiek aan de Hougere Burgerschool, is hier opgericht een dames-korfbalclub. De plaatselijke afdeeling von den Nod. Protestanten Bond tracht do zangklasse voor zijn kinderkerk in stand te houden en zond daarover een circulaire aan zijn leden, óok opdat de hoer H. C. den Hartog, die dit tot dus ver belangloos deed, met de leiding kunne belast blijven. De Araersfoortscbe kei is thans niet alleen peter van een brandstofienmagazyn, maat' ook van een vergunuiDgslokaal. Als bijzonderheid deelt men ons moo, dat in een tuin aan de Algondestraat een aard- beienbed voor de tweede inaal dit jaar in bloei staat. Pi jces-vorbaal is opgemaakt tegen den eigenaar van een automobiel, die de onheb belijkheid had, eenige heeren, die vóór het café .Die I'forte von Cleve" zaten, aan te rijden en hun bovendien een brutplen mond gaf toen ze hem wezen op zijn onbehoorlijk optreden. 't Schijnt trouwens ot op een hoogst enkele gunstige uitzondering na de chauf feur tiet er op toeleggen, dat zeer krasse maatregelen tegen hen worden genomen. Zoo was er een die, toen hij werd gewezen op de boete die hy zou oploopen, gemoedelijk antwoorddeO f dat schrijven we op de al- gemeene onkosten''. Een ander stelletje reed Maandag, bij klaar lichten dag, een der tolboomen op den Hoog- iandschen weg stuk en brutaliseerde boven dien den Burgemeester eener naburige Ge meente die, terecht, hen opmerkte dat dit nu toch heelemaal geen manier van doen was en zij best hadden kunnen wachten tot de tolboom weer geopenu zou zijn. Zwijgen is goud 1 Jawel, maar als ge van iemand iets goeds te zeggen weet, zwijg dan nietik bid u, strooi bet naar alle windstreken, want er wordt helaas zooveel kwaad bedreven en zooveel kwaad verteld, dat we al wat goed is zeer van noode hebben. XJlt den omtrek. H M. de Koningin-Moeder vertrekt 14 October naar het buitenland. Gedeputeerde Staten stellen voor, het salaris van deo Burgemeester van Baarn te verhoogen tot f2200, dat van den Secretaris te brengen op f1800 en dat van den Ontvanger onver anderd te laten. Uit Baarn zullen op 31 October 73 jonge lieden deelnemen aan de loting voor de Nationale militie. De nacbtagent W. van der Hoogen, te Baarn, behaalde het politie-diploma. Hem werd deswege een gratificatie verleend. De stoomploeg, die onlangs bij den Dol- derschen weg zooveel bekijks had, werkt nu aan de Hooge Vuurscbe, bij het begin van het Zevenlindsche bnscb. De «Baarnsche Weekbode" zal aanstaanden Zaterdag baar 121/5i-jarig bestaan kunnen herdenken. De leden der afdeeling Barneveld van den «Volksbond" zyn opgeroepen ter bespreking van huisvlijt. By het afdeelingsbestuur bestaat bet voornemen, daar een huisvlijt-tentoon- stelling te houden, in den zomer van 1908 Twee stroopers vochten om een haas; een koddebeier werd hem baas. Aldus geschiedde te De Bilt, waar een jachtopziener èu haas èn stroopers meenam. 't Laatste bedryf zal welJra spelen voor den rechter te Utrecht. Te Bussum worden pogingen in 't werk gesteld ter oprichting eener Hoogere Burger school. Er zyn -ongeveer 40 a 50 kinderen, die de scholen uit omliggende plaatsen be zoeken. Dit aantal zou evenwel grooter zijn, als niet vele ouders Bussum verlieten tegen den tijd, dat hun kindereD Middelbaar onderwys moeten ontvangen of zich wegens het ont breken van een Middelbare school niet lieten weerhouden, zich te Buss ira te vestigen. Binnenkort zal er een adres aan den Ge meenteraad gezonden worden, dat eerst ter teekening zai worden aangeboden aan hen. vau wie ondersteld wordt, dat zij belang hebben by de oprichting van een Hoogere Burgerschool en waarin verzocht zal worden de oprichting van zulk een school in ernstige overweging te nemen. Men schrijft uit Ede aari het »Hbld.": Dinsdag kwam de 4e batterij 4 regiment veld-artillerie hier in garnizoen, d. w. z. alleen de officieren en enkele onderofficieren, terwijl minderen en paarden in do Legerplaats by Harskamp zijn ondergebracht. Hadden er verleden jaar by de komst van de infanterie nog enkele feestelijkheden plaats, door de omstandigheden was er tlmns niets van dien aard. Om 12 uur werden de officieren der artillerie aan die van het gar nizoen voorgesteld, waarby eorewyn werd geschonken vorder niets. De batterij zelf (een nieuw opgerichte) kwam by gedeelten binnen; de paarden werden opgetuigd met vroeger reeds gezonden materieel en voort ging het naar Harskamp. lntusschen ligt liet in de bedoeling om wanneer ook de 5e bati ïry hier zal aankomen (als de stallen gereco zyn op 1 December a.s.) de thans ontbeerd, festiviteiten te orga niseeren, waartoe de gelegenheid dan ook veel gunstiger zal zijn. Bij de aanbesteding an den bouw dor ka zerne voor bereden w;.pens te Ede. tweede gedeelte, was laagste dor acht inschry vers de lïrma Wardenier Do Kuijter, to Arnhem, met f698000. De raming was f 647 000. In veiband met het daar komende groote garnizoen zal te Ede ee.i Roomscb-Katholieke kerk worden gebouw*Thans worden do godsdienstoefeningen gehouden in de scherm* zaal der Infanterie-kazcrne. Tot kapelaan te Eeranes is benoemd do heer Th. J. Loefs. De lieer A. E. van Ark cl ia in de Raads zitting van Zaterdag geïnstalleerd als Burge meester van Hoevelaken. l)e «Nijk. Crt." schrijft daarover De eerste Wethouder, de heer G. van Wou denberg hield een toefpraak, welke dour dun niewen Burgemeester werd beantwoord. Fees telijkheden hebben niet plaats en van «inha len'* is geen sprake. De Hoevelakers, ziet u, zijn een net en kalm volkje, dat gaarne een pretje wil en ook weet te waardeeren, maar do buren, (n.l. minder kalme elementen uit enkele oinliggeude buurten) komen meestal de feestvreugde vergallen. Dan koml eerst de drank, dan de ruzie, daarna liet mes en eindelijk krygen de «dokters" en de «dienders handen vol werk. Dat is zoo de geschiedenis geweest van menig feest in ons dorp. Zeer wijselijk zijn dus de «feestelijkheden" maar achterwege gelateu. Bovendien is onze nieuwe Burge meester geen vreemdeling hier, want hij was reeds van 19Ü1 in Hoevelaken werkzaam. Het doet ons echter genoegen te kunnen mededeelen, dat de heer Van Arkel zijn intrede als Burgemeester niet ongemerkt wil laten voorbijgaan en plan heeft, een feestje te geven aan de kinderen van beide scholen. Zeker zullen de kleinen en niet minder de ouders dit met blydschup vernemen. Ook zuilen de armen in onze Gemeente met Nieuwjaar een extra bedeeling krijgen, wat dan zeker ook welkom zal wezen in zoo'n duren en kouden tyd. In verband met zyn benoeming tot Bur gemeester heeft de heer A. E. van Arkel bedankt als Gemeente-ontvanger van Hoeve laken. Hij blijit echter Secretaris. Tot tijdelijk Ontvanger is benoemd de heer H. Verschuur aldaar. Een oproepiog is gedaan voor Ontvanger, tevens tweede amb tenaar ter Secretarie; salaris f275, borgstel ling f 100. Voor het bouwen van een lokaal aan de Ned. Hervormde kerk te Hoogland waren 12 inschrijvers, waarvan 9 uit Amersfoort. De minste was de hoer J. van Keulen Sr., te Amersfoort, met f 1295; do hoogste be- somde f 1791. Voorgesteld wordt de jaarwedden van den Burgemeester, den Secretaris en den Ont vanger van Soest te brengen op i 1400, f 1300 en 1625. Tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Woudenberg is benoemd de heer B. J. Nakken, uit Baarn, thans tijdelijk on- derwijzer te Utrecht. Een wereldberoemd café in den Haarlem merhout zal weldra onder sloopershand ver dwijnen. «Hut wapen van Amsterdam", waar Hildebrand zijn vriend Nurks loerde kennen, is gister gesloten en zal worden afgebroken om op de plaats een villa neer te zetten, Hel opnemen ran Ingezonden stukkeu herrijst niet, dat de Itedactie «teedeonvoorwaardelijk iustemt met hun inhoud. Kopy ran Ingezonden stukken, al dan niet geplaats wordt nimmer teruggeven, Schipbreuk „Berlin". Niemand hooft natuurlijk de ontzettende ramp vergeten die dit jaar op onze kust plaats had. Er werd toen op groote sohualg dd ingezameld voor de weduwen, woezen, de redders en, in de Duitsche Kolonie, voor de overlevenden van het Duitsche Opera-gezelschap. Het trofjrnij, dat in deze categorieën het moedige dienstmeisje, dal de 1 a a 181 e gered wilde worden, niet bedacht werd, en zoo vroeg ik aan uw lezer», mij voor haar iets te geven om haar dadelijk een vreug de te bereiden cu een blijvende herinnering to schenken voor haar mooie daad. Zooals altjjd werd mijn verzoek op edelmoedige wijze beantwoord. Ik ontving voor het meisje f 1480.59. Deze som werd door mij aldus besteed Minna Ripplor ontving a. in geld, Spaarbankboekje, 300 Mark f 117. Toegift, 60 Mark35.50 b. Herinnoringsmedaille met inscriptie en haleketting, horlogo met ketting, broche, oorbelletjes, toilet- en reis- benoodigdheden, klecien, polis, enz. 149.— c. Levensverzekering1125. De Verzekeringsbank ..Kostuos", to Zeist, nuo cursaul54 Zimmerstr.- -.se te Berlijn, maakte een ingenieuss verzekering voer het meisje, waardoor elke f72.50 nil 10 jaar (door renten oploopend) tot f 100 atjjgt, zoodat dan do ren to

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2