Stadsnieuws. Gemeente Bunnik eon geval van MOND- en KLAUWZEER i# voorgekomen. Amersfoort. 9 October 1907. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIER8. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de ingeaetenen, dat de commissie, die zicb gedurende onderscheidene jaren heeft belust met de bexorging van spijten aan be- hoettigen, tich weder bereid beeft verklaard om gedurende den aauetaauden winter hare pogingen tot leniging van armoede voort te aetten. Burgemeester en Wethouders, openlijk hunnen dank l>"tuigende toowel aan de bovengenoemde Cominis'ie voor hare In Kngloote en edelmoedige werti» mmbcid, als aan d- ingeteteneu voor bunne milddadige medn-verkitig. maken tevens boteend, dat Ie commissie voornemens is, om op Maandag, den 14 October o.k. aan te vangen mot het openen der aan de liuuen te doene inschrijving tot deelneming aan bet UITDEELEN VAN SPIJZEN gedurende don aanstaanden winter, terwijl de iugeteienen dezer Gemeente dringend worden aangespoord om door ruime ioteekening de heilzame pogingen dier com missie te ondersteunen en daardoor hunne belang- Stelling in deze zoo nuttige inrichting te loouen. Amersfoort, 9 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. D- S •c-etaris. J. G. STENFERT KROESE. Een nieuwe parasiet. Al meet' hebben we geschreven, dat bet zoo heel jammer is, dat niet alle bandelaren en nyveren hier ter stede lid zijn van .Han del en Nijverheid", ware 't slechts alleen om haar uitstekend informatie- en in casso- bureau maar ook omdat allen dan, tegen betaling slechts van de port-kosteD, iedere week zouden ontvangen het officieele orgaan van den .Ned. Bond van vereenigingen van den haodeldryvendeo en industrieelen mid denstand", dat elke week veel lezenswaardigs biedt. Thans komt onder bovenstaanden titel weer een artikel in dat Orgaan voor, dat ook voor niet-zakeudoenden een ernstige waarschuwing bevat. Het luidt: Het congres te Nijmegen ligt ongetwijfeld b\j alle Middenstanders nog frisch in bet ge- beugen. Voornamelijk de discussiën over het Rabat- en spaarzegelstelsel vonden buitengewoon veel belangstelliug, ongetwijfeld omdat alle aanwezigen overtuigd waren van de nadee- len, dour deze parasitische aanhangsels den winkelstand reeds aangedaan. Zooals onze lezers weten, werd aan het slot van de debatten, na het uitnemend en beider betoog van den heer Koppel, uit Den Haag, met algemeene stemmen diens motie aange nomen, luidende «Het congres spreekt de wenschelijkheid lit, dat de aangesloten vereenigingen bij den Middenstandbond met alle gepaste middelen de particuliere spaarzegelmaatschappijen, die zich ter eigen bevoordeeling plaatsen tus- schen kooper en verkooper, zullen bestrijden tot dtze ten val gebracht zullen zijn". Door het Bondsbestuur is Daar aanleiding van dit besluit een circulaire gericht aan alle aangesloten vereenigingen om hierin aciief op te treden, overal waar deze para sitische Maatschappijen reeds gevestigd zijo of zich willen vestigen. Dit laatste geval, het zich vestigen van een nieuwe parasiet, gaf aan het Bestuur der «Algemeene Winkelters-Vereeniging" te Am sterdam aauleiding om de vorige week in de dagbladpers een waarschuwing te plaatsen van den volgenden inhoud »ln de gister gehouden vergadering van het Dagelijkse!) bestuur der Algemeene Win- keliers-Verernigiiig te Amsterdam werd naar aanleiding van een circulaire der zoogenaam de «N. V. Eerste Nederlandsche Gratis Pen sioen- en Levensverzekeringmaatschappij «Laboremus", besloten de leden der Alge mene Winkeliers Vereeniging in overweging te geven, alvorens verbin enissen met genoemde maatschappij «Laboremus" aan te gaan. eerst tulichtiogeu ill te winnen aan het Secretariaat der A. W. V., 26 Kal ver- straat te Amsterdam." Wij hebben ons tot het Bestuur der A. W. V. gewend orn inlichtingen en kregen het volgende tot bescheid De Secretaris en de Voorzitter der Alge mene Winkeliers-Vereeniging, de heeren Van der Maesen en Meuwsen, hadden van de Directie der genoemde Maatschappij een bezoek gehad. Van den heer Meuwsen ver namen wij, dat de indruk var» het onderhoud mei de Directie op hem was, dut beide heeren volkomen overtuigd waren, dat de onderne ming gebaseerd was op goedgeioovigbeid en domheid van het publiek, aan den eenen kunt, en het geloot aan zakenuitbreiding bij aansluitiug. aan den kant van den winkelier. Niettegenstaande beide Bestuursleden der A. W. V. aan de Directie mededeelden, dat het de plicht der A. W. V. was urn de winkeliers tegen deze Maatschappij te waar schuwen, stelden de Directeuren zooveel ver trouwen in de domheid van het publiek en van sommige winkeliers, dat zij zouden voort gaan met hun praktiiken. Wij zyn daarna uitgegaan op meerdere inlichtingen omtrent deze weldoende (f f) Mautschappy en ziedaar onze inlichtingen De Maatschappij is niet Koninklijk goed gekeurd, is dus geen rechtspersoon, en is dus niet voor haar daden aansprakelijk te stellen. Het kapitaal heet te bestaan uit f50000, terwijl ons nergens uit gebleken is, dat ook maar een deel er van werkelijk bestaat. De Maatschappij, die rechtens nog niet bestaat, heeft volgen» haar circulaire aan verschillende winkeliers, reeds duizenden verzekerden in diverse plaatsen in Nederland, en dezen koopen alleen bij die winkeliers, welke aangesloten zijn bij die Maatschappij. De lij»l met namen dezer verzekerden kon men echter aan g'moemde Bestuurders dor A. W. V. niet toonen, evenmin als de namen der vele winkeliers, die reeds gecontracteerd hadden. Al was het alleen om de hiervoren ge noemde feiten dan zouden deze voor ons reeds voldoende zijn om met klem alle winkeliers in den lande ernstig te waarschuwen en uan te raden, alvorens verbintenissen met ge noemde Maatschappij aan te gaan. eerst te infoi moeren aan het Secretariaat der A. W. V., 20 Kal verstraat te Amsterdam. Doch er is nog meer waarom wy alle reden hebben, tegen deze Maatschappij te waar schuwen. In een circulaire, door deze Maatschappij aan het publiek gericht, wordt uit naam van eeu «groot aantal soliede winkeliers" (hun naam wordt echter door de «Directie" ver zwegen) zooveel nonsens verteld, dat daardoor ook reeds een waarschuwing onzerzijds vol doende zou zija gemotiveerd. Wij herhalen daarom nog eens onze waar schuwing aan de winkeliershoudt uw geld in uw zak, drijft uw zaken zooals gij zelf wilt, doch laat beunhazen op winkelgebied of parasieten, zich niet te uwen koste vet mesten. Voor de winkeliers, die ongelukkigerwijs reeds een contract hebben aangegaan tnet deze Maatschappij, verwijzen wij naar art. 9 der overeenkomst van de Maatschappij «Laboremus" luidende.dat beide partijen zich verbinden ontbinding van deze overeen komst te doen na eeu opzeggingstermijn van acht dagen, welke opzegging zal geschieden per aaDgeteekenden brief". De Redactie van den «Middenstandsbond" houdt zich aanbevolen mededeelingen, deze Maatschappij betreffende, aan haar bureau Leidschestraat 4 te Amsterdam te ontvangen. FRANS MATTH1JSEN. De Commissaris der Koningin in dit ge west is van verlof teruggekeerd en heeft zyn ambtsbezigheden hervat. In het nummer van 28 September deelden we mee, dat met ingang van 1 October de gewichtseenheid van een brief naar het bui tenland 20 Gram zou zijn. We staken ons licht op bij de «Staats courant", meennenddat die wel volkomen juist zou zijn ingelicht. Het blijkt echter, dat dit niet het geval is geweest en dat op den regel tal van uit zonderingen zijn,zóo veel, dat die maar niet in de «Staatscourant" werden opgenomen. Wie niet het buitenland te correspondee- ren heeft, zal dan ook goed doc-u, öf aan het Postkantoor nadere informatiën in te winnen, óf de winter-editie van den Postgids zich aan te schallen. Om dezen laatsten behoeft men nog niet hard te loopen, want, als gewoonlijk is deze, zelfs negen dagen na de invoering van den winierdienst, nog niet verkrijgbaar. Met een enkel woord vermeldden we in het vorig nummer van het nieuwe Motor eu rijwiel-reglemeDt. Het luidt in zijn geheel I. Aan artikel 9 wordt toegevoegd als vierde lid: „Het derde lid is ten aanzien van wegen buiten bebouwde kommen der gemeenten niet van toe passing op de zoogenaamde sirene en de mechani sche fluit, mits gehandeld worde overeenkom stig hetgeen in het eerste en het tweede lid omtrent het gebruik van hoorn of trompet is bepaald". II. Aan artikel 20 wordt toegevoegd als tweede lid „Ten aanzien van militaire oefeningen is het eerste lid niet van toepassing, voor zooveel af wijking van het (laar bepaalde is gelaat door het militair gezag". III. Art. 23 wordt gelezen als volgt: „Met uitzondering van kruiwagens, kinder wagens en daarmede gelijk te stellen rij- of voertuigjes, moet elk rij- of voertuig, geen mo torrijtuig of rijwiel zijnde, dat zich tusschen een uur na zonsondergang en een uur vöor zonsopgang op een kunstweg bevindt, zonder dat het. achter een ander rij- of voertuig is gekoppeld, voorzien zijn van minstens éen lan taarn, dio vooraan geplaatst is aan de linker zijde, en voorwaarts een helder wit licht uit straalt. „Ten opzichte van voertuigen op vaste assen in het landbouwbedrijf gebezigd, wordt de in het eerste lid omschreven verplichting in zoo verre gewijzigd „lo. dat het licht ook kan worden geplaatst ,,a. aan de voorzijde van het voertuig zooveel doenlijk naar links „b. links aan bet gareel van het trekdier of van het meeat linksche van meer trekdieren c. aan hel vooreinde van den disselboom „d. bij voertuigen op twee wielen onder aan de as en by voertuigen op vier wielen onder aan de voorna „e. gedragen voor de borst of in de hand dooi den bestuurder of door een geleider, mits deze zich ter linkerzyde op of nevens het voertuig bevindt „2o. dat bedoelde verplichting in de provin ciën of gedeelten van provinciën, waarvoor dit door Gedeputeerde Staten wordt bepaald, niet van toepassing ia van 16 Mei tot en met 16 Augustus. „De beschikkingen van Gedeputeerde Staten, nis bedoeld in het tweede lid, sub 2o., behoeven de goedkeuring van Onzen met de uitvoeringen der Motor- en Rijwiolwet 1905 („Stbl." no. 69) belasten Minister, en vervallen van rechtswege driejaren na goedkeuring; zij worden gesplautst in de „Staatscourant", in het „Algemeen Politie blad" en in het „Provinciaal Blad". „Ten opzichte van vuurmonden en caissons van de artillerie der landmacht en ten opzichte van de overige voertuigen, bij het leger in ge bruik, wanneer deze laatste bij oefeningen deel uitmaken van een militaire troepenmacht, is het eerste lid niet van toepassing, voor zooveel af wijking van het daar bepaalde is gelast door het militair gezag". IV. Aan artikel 31 wordt toegevoegd als tweede en derde lid „Dit reglement is niet van toepassing op motorrijtuigen, door openbare besturen gebezigd ten dienste der brandweer". „Op rij- of voertuigen, geene motorrijtuigen ol rijwielen zijnde en door openbare besturen gebezigd ten dienste der brandweer, is 4 niet van toepassing". V. Artikel 32 wordt gelezen als volgt: „Dit reglement kan worden aangehaald onder den titel: „Motor- en Rijwielreglement". Herinnerd zij aan het jubileum van den heer L. B. Fikkert, schoolopziener in het Arrondissement Amersfoort, op morgen 11 October. Ds. W. J. Meiners is nu wylen ds. H. J. ter Haar Romeny ook opgevolgd als Eere voorzitter der plaatselijke afdeeling van den Cbr. Nationalen Werkmans Bond. Mejuffrouw Georgioe van Aaken zal met den heer Leo Ruygrok, den violoncellist, en diens broeder, den Directeur van «Toonkunst" te Zeist, dezen winter drie concerten te geven te Zeist, vermoedelijk in October, December en Februari. Overste L. C. Vervooren, thans Directeur der Normaal-schietschool te 's Gravenbage, wordt binnenkort bevorderd tot kolonel, ver moedelijk van het 8e regiment inlanterie. Kolonel Tonnet, commandant van dat regiment zou commandant worden van het regiment grenadiers en jagers. Overste J. D. Camerling Helmolt, van het 4e regiment huzaren, is op non-activiteit gesteld en wordt vervangen door den tot majoor benoemden ritmeester A. B. van Tien hoven. Het voornemen om gedurende de kermis dagen een detachement marechaussee hier te doen komen, is opgegeven. Met een enkel woord willen we er aan herinneren, dat Zaterdagochtend op het terrein bewesten de ïnfanterie-kazernes de beëediging plaats beeft van de bij 5e regi ment infanterie nieuwbenoemde officieren, herkomstig van den Hoofdcursus. Luitenants J. H. Sonne en H. J. Ruempol, van het 5o regiment infanterie, worden 15 October gedetacheerd bij de Normaal schiet school te 'sGravenhage tot het volgen van den wintercursus in gymnastiek. Luitenant jhr. F. W. L. de Beaufort, van het le regiment veld-artillerie, is met ingang van 31 December benoemd tot ordonnans officier van H. M, de Koningin. Niet zonder reden wordt, waar 't pas geelt, geklaagd over de luttele aandacht die in de zingende wereld geschonken wordt aan vele liederen var. Schubert, liederen die zelden op concert-programma's voorkomen. Do keus, die zoo ruim te gast kon gaan, beweegt zich gewoonlyk in den zelfden kring. Aldus schreef nog zeer onlangs de heer Sibmacher Zijnen, de muziek-criticus van het «Hdbld.". En nu zal Gerard Zalsman, die hier reeds zóo goed bekend is en hoog wordt gewaar deerd, Maandagavond op het eerste concert in «Araicitia" juist Schubert zingen. Zalsman, die behalve in verschillende plaatsen van ons land, dit seizioen zal op treden te Parys (driern aal), Antwerpen, Berlijn, Zurich, Darmstadt, A ken, Munster, Leipzig, Bochum, Barmen en Heidelberg. Het tweede elftal va n Quick zal aanstaan den Zondag voor de U. P. V. B.- wedstrijden zich meten met het eerste der B. V, C. Bij de loting voor de eerste bekerronde is Quick (Amersfoort) aangewezen om 3 No vember te spelen tefjen Z. A. C. Zondag speelt hie.r bet eerste elftal der H. V. C. tegen het tweede van Allen Weer baar uit Bussura en haar tweede te Utrecht tegen Miner va» van d aar. De «Staatscourant" van heden bevat de Statuten der Vereeniging van drukkers-pa troons to Amersfoort. We ontvingen de route voor den optocht der vereeniging «Amersfoortscbe Vrijwillige Brandweer welke Zaterdagavond 8 uur van de Waag vertrekt, wel een paar uur zal duren en zoowel door by na alle straten der oude stad als van het Bergkwartier zal trek ken. Het stenografisch verslag van het Midden- standscongres, op 17 en 18 Juli 1907 te Nijmegen gehouden, is, in afwijking van vroegere gebruiken, in eigen beheer door den Ned. Bond van Vereenigingen van don Haudeldryvenden en- Industrieelen Midden stand uitgegeven, en door den heer J. S. Meuwsen naar de stenografische gegevens van de heeren A. Kruske, M. Franken en mej. F. Kalker bewerkt. Het telt 284 blad zijden «.e beval behalve de Statuten en het Huishoudelijk reglement van den Bond, een volledige lijst der aangesloten vereenigingen. Uit een alphabetische naamlijst der spre kers, blijkt dat door 41 personen aan de de batten is deelgenomen. Het is verkrijgbaar in den boekhandel en by het kantoor van «Handel en Nijverheid", Vun Asch vau Wyckstraat 1. Bij de heden ten Raadbuize gehouden herbesteding van turf voor de Gemeente gebouwen in den komenden winter werd in- geschreveu als volgtE. van Eijken lange turf 30 cent, korte 55 ceut;E. Bakker lange 30 cent, korte 51 centen voor het geheel (495 dubbele H. L. korte e» 1315 dubbele H. L. lange) wed. G. Coenen f762, G. Bakkenes f670.85, J. van Ginkel f029.05. Pb. H. Put man f 638 en J. G. van der Logt f 625. De gunning is in beraad gehouden tot 17 October. Wanneer de wijze zuchtend zwijgt, meent de dwaas het gewonnen te hebben. Uit don omtrek. De teekencursus van het Nutsdepartement Baarn is begonnen met 50 leerlingen onder leiding van de heeren F. F. de Boois, J. II. Muller en K. de Lange. De Vroede vaderen vau Eemnes hebben als hun meening uitgesproken, dat er geen grond bestaat om in te gaan op het schrij ven van Gedeputeerde Staten van Utrecht betreffende een verhooging der jaarwedden van den Burgermeester, ilen Secretaris en den ontvanger. In de kazerne te Harderwijk worden de signalen gegeveu op een gong. Voorloopig blaast de hoornblazer ze óok, om de man schappen te oefenen. De gong, een koperen bekken hangende aan een ketting, waarop met een houten hamer geslagen wordt, geeft een zeer door dringend geluid, dat in alle zalen en kamers van de kazerne duidelijk te hooren is. Aan gezien het Werfbureau thans slechts over éen hoornblazer te beschikken heeft en men dus bij ziekte in ongelegenheid zou geraken, is de commandaut overgegaan tot invoering van bovenbeschreven instrument, dat door een ieder gehanteerd kan worden. Men schryft uit de Streek (N. Holland) 't Blijkt thans, dat onder de vele veehou ders iu de Schermer die hun vee door den bekenden Daatselaar, uit Baarn, lieten inen ten tegen mond- en klauwzeer, in hun verwachtingen teleurgesteld zijn. Op ver schillende boerenplaatsen is bij hetingeënte vee de ziekte uitgebroken, ongeveer 9 da gen na de behandeling, zoo bijv. bij de hee ren K. Go vers, J. Rol If, P. Vader, in de Ge meenten Scberinerhorn en Oterleek. Maar nu is 't toch hoog tijd, dat er een einde aan komt. liet totaal bedrag, dat in korten tijd iu deze omgeving door de vee houders in goed vertrouwen is geofferd, moet reeds een aardig kapitaaltje vertegenwoordi gen. En nog steeds wordt met de inenting op weer andere plaatsen iu den omtrek voort gegaan. Het veriaogen naar een middel, dat de gevreesde ziekte van den veestapel kan afhouden, doet alle raadgevingen in den wind slaan. Veel draagt hiertoe bij het denkbeeld, dat de bedoeling der Regeering zou zyn hetop- treden vau den onbevoegde oogluikend toe te laten, ten einde te kunnen nagaan, in hoeyerre het middel betrouwbaar is. Nu de voorbeelden in de omgeving thans zoo duide lijk aantoonen, dat het middel geenerlei zeker heid geeft, zij een ieder dus gewaarschuwd. Al dit onnoodig uitgegeven geld ware wel licht beter besteed, indieu een werkelijk deskundige er mede begiftigd was met de opdracht een onderzoek in te stellen en proefnemingen te doen, of aan de hand der wetenschap geen serum of anderszins tot bestryding van de ziekte is te vinden. Dit tor overweging aan bonden en vereeni gingen van landbouwers en veehouders. De opheffing met den winterdienst van de halte Crailoosche brug, heeft onder de be woners van den omtrek nogal ontstemming gewekt. Ook door de uitbreiding van Hil versum naar die zyde, is het aantal passagiers,

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2