October 1907. No. 7417. 57e Jaargang. Feuilleton. 01 TWEE UI UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /'4,45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Legale, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels f 1.25 elke regel meer /'0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KtORTTEGRACHT 9. ostbus 9. TetephooD 19. HOI HUI N (J EN. ctST5™™ BIA™' d« provincie brengen Ier kennis van belanghebbenden, dat do Rekening der enkel provinciale en huishoudelijke et. dleD,tJ"ar t905, goedgekeurd bij Koninklijk bes.ait van 28 Augustus 1907, no. 37, nUtrauo Be8rool>D8 «Ier provinciale inkomsten en vJErJT i ®l <heUB|j'mr 1908, goedgekeurd by Koninklijk besluit van 14 October 1907, no. 77, ingevolge art. 100 der Provincial wet verkrijgbaar zyn gesteld ter Provinciale Griffie van Utrecht, ieder tegen betaling van 0.40 per exemplaar. Utrecht, 19 October 1907. De Gedeputeerde Stalen voornoemd, P. D. SOHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter keunis van belanghebbenden, dat vol gen* mededeeling van den Minister van Oorlog schietoefeningen zullen worden gehouden als volgt 11 °P D* en zoo noodig ook op 14 November 1907 van hot fort Harsseus. Er zal gevuurd worden met kanounen van liebt kaliber (0 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van bot fort. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van miustens éen uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan bet einde daarvanalsmede gekleurde vlaggen, aange- veudo de ware richtingen waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op dieu dag groote waarschu wingsborden worden geplaatst aan den ingang der haven en op de battery Viscbmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij bet torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekeuis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood witte vlag beteekeut Noord, wit zwarte vlag N. O., zwarte vlag Oost. De datum der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen aangekondigd worden. b. op 12 en zoo noodig ook op 13 November 1906 van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden mot kanonnen vau licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaaty een sector begrensd door de richtingen O. Z. en Z. I. O. O. (67») tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen, waarop govuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien van minstens 6en uur vóór den aauvnng der schietoefeningen tot aan bet einde daarvan; bovendien zullen tegelijker tijd roode vlaggen waaien van de batterijen Diemer- dam en Durgerdara, de Westbattery nabij Muiden en de Kerktoren te Muidorberg. c. op 8 en zoo noodig ook op 9 November 1907 van bel fort IJmuiden' Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6. c.M.) waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N. zyde door een liju vanaf het fort in de rich ting N. W. en aau de Z. zijde door het Noorder- hoofd en een ljjn in de richting Z. W. W. 7»W. van het uiteinde daarvan. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, van minstens éen uur vóór den aanvan6 der schietoefeningen tot aan het eiude daarvan. Amersfoort, 19 October 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIER3. De BURGEMEESTER dor Gemeente AMERS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van don Commissaris der Koningin in de provinoie Ltrechr, d.d. 19 Ooiober 1907, 4e Aldeeliug, no. 5583/4085, tor konnis van belanghebbenden, dat in de Gemeonten Odyk en Rjjsenburg gevallen van MOND- en KLAUWZEER zijn voorgekomen. Amersfoort, 22 October 1907. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Kadaster. DovBURGEMEESTER vau AMERSFOORT brengt (er algemeeue kennis, dat de staat no. la bevattende de uiikomBten van do belastbare opbrengst der gebouwde eigoudommeii met scbaltingsstateu no. 75 ter Secretarie der Gemeente ter inzage ia nedergelegd vau 23 October tot 28 November 1907. Amersfoort, 22 October 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. l)uur brood. Dit is geen vroolijk korrais-artikel, doch het vraagt om plaatsing. De wanverhouding tusschen tarwe- en broodprijzen trekt allerwege de aandacht. Welhaast ieder weet, dat de prijzen van graan en meel in de laatste vijf maanden rond vijftig percent zijn verhoogd, terwijl de broodprijzen tot nog toe de zelfde zijn ge bleven. De prijs der tarwe blijft voortdurend stij gen. Gedurende de afgeloopen week was de gemiddelde prijs in Engeland per quarter 7 sh. hooger dan op het zelfde tijdstip van verleden jaar. Men vreest, dit de stijgiDg binnenkort tot het buitengewoon hooge cijfer van 50 sb. zal gaan. Als voornaamste oorzaken beschouwt men bet mislukken van den oogst in Canada, den grooteren invoer in Engeland en de stemming in den graaniiitvoer van Rusland, door de politieke troebelen. Tot 1904, toen er een stijgiug tot 30 sh. per quarter plaats had, was de korenprijs vrij laag. In 4905 en 4906 daalde hij tot 26 sh., doch in 4907 liep hij op tot 47 sh. per quarter. En waar nu de prijs der grondstof zóo voortdurend stijgt, kan het niet anders ot' de prijs van het brood het voedingsmiddel voor zoo heel velon zal ook moeten wor den verhoogd. Dat de broodprijs nog niet hooger is ge steld, is hoofdzakelijk te danken aan de con currentie tusschen de fabrieken en coöpera ties eenerzijds en de patroons aan den anderen kant; de kleine patroons moeten dien strijd lijdelijk aanzien en zijn veroordeeld, hun moeilijk bedrijf zonder winst of met verlies „Mijn lieve Magdalena, ik was een lafaard toen ik dieu man in miju buis introduceerde. Hij kende je van gezicht, nyiar deed precies alsof je hem reeds ontmoet badt en wist, wie hy was en bij verlangde, dat ik hein persoonlijk aau je zou voorstellen, en ik was zwak genoeg, aan zyn aandrang too te geven, omdat ik iu ziju macht was. Hel was een dwaas- hsid van me, want ofschoon ik wist, dat die man niét waard was, je in het algemeen te leeren ken nen, vergat ik een oogenblik den vader door deu schuldenaar." „Maar het is toch mogelijk, dat men het geld terugkrijgt en den dader ontdekt," zeide miss Dwight, om het gesprek op iels audors te brengen. „Heelt dan de politie nog volstrekt geen verdenking tegon iemand?" De makelaar werd erg zenuwachtig en raakte tevens van streekby wist niet, wat hy. op deze netelige vraag zou antwoorden, zonder een leugen uit te Bprcken, welke reeds den volgenden dag al gemeen bekend zou worden. „Spreek, vader I" riep bet meisje. „Wat moot dat swiigeu beduiden?" Thans eerst bekende Dwight, dat hy, om baar to sparen, bad verzwegen, dat er op David Hicks zware verdenking rustte. Lieve vader," zeide evenwol Magdalena kalm, aïs do zaak niet zóo ernstig was, zou ik er om ïaohenzelfs als het slechts een gemeene grap was, uit te oefenen. Doch dit is zeker, dat, als de stijging der graanprijzen nog eenigen tijd aanhoudt, tal van nijvere burgers zullen on- dergoau. De mannen die een graan-corner op het getouw zetten, laden wel een zware verant woordelijkheid op zich. Eenige weken terug hebben de bakkers hier ter sl.ed,e besloten, den prijs van het tarwe brood met éen cent te verhoogen. Een algemeen verzot is daar tegen gekomen, zóo zelfs, dat na een goed etmaal de ver hooging reeds werd ingetrokken. Tarwe, melk, brandstollen, alles loopt op; ook de loonen worden immer hooger. Do bakker kan niet meer leveren tot den ouden prijs; hun bedrijf verkeert 1 hoogst moei lijke omstandigheden. Met is noodig, hoog noodig, dat gebroken wordt met don onwil ora dien óenon cent per brood meer to betalennoodig, dat wordt ingezien, dat de hoogere prjjs door de bakkers moet gevraagd; noodig, dat deze menschen worden geholpen. De winter staat voor de deur en bij al het leed, dat deze brengt, zal nu ook nog komen de bange klacht over duurder brood. Doch, nog eens, het kan niet anders. Daarom, lezeressen en lezers, als te avond of morgen de broodprijs wordt verhoogd, verzet u dan niet langer, want het gaat om het behoud van vele patroons en hun helpers. Bovenstaand artikeltje was reeds gezet toen we den «Middenstandsbond" ontvingen, waarin o.a. het volgende zeer lezenswaardige stuk van den heer W. H. Neder hoed, te Leeuwarden EEN VAKBELANG EEN HANDELSBE LANG EEN PUBLIEK BELANG. Wanneer het alleen een vakbelang betrof, waarop ik de aandacht meen te mogen vestigen dan zou ik mij hebben dienen te richten tot daarvoor aangewezen vakbladen. Daar het onderwerp in quaestie een wijdere strekking vraagt en verdient, meen ik wel te doen, het onder de aandacht te brengen van het zoogenaamd groote publiek en vraag daarom om plaatsruimte. Voor een gezonde sociaal-economische ont wikkeling van bet raderwerk van den uijveren middenstand is bot noodzakelijk, dat ieder «kamrad" het noodige weerstandsvermogen behoudt en bij eventueele verzwakking met spoed worde uitgezien naar versterking. De Bond van den Handeldrijvenden- en Industrieelen Middenstand heeft dan ook her haalde malen gewezen op verkeerdheden, die voorkomen in tal van vereenigingen die aun- zou men niet beter kunnen doen, dan zulk een verdenking met verachting te straffen I Wat dat 'betreft, kan ik rustig slapou, wont ik ken Davit.! door en door". „Dat is ook bij inij het geval, myn kind," ver klaarde Dight. Na deze woorden scheidden vader en dochter om zoo mogelijk nog wat rust to genietenmaar den eerste was zij niet beschoren onrustig, zenuwachtig en beangst liep hij tot in don ochtend in zijn slaap kamer op en neer. Plotseling bleef hij staan, sloeg zich voor het voorhoofd en zeide„Kan Hicks achterdocht togen me gehad hebben De detective Frank Rider had zich wel is waar reeds bij herhaling onderscheiden, maar bot was hom tot hiertoe nog oiet vergund geweest, zyn talenten iD een belangrijk geval te outwikkelen. Hier werd hem, naar zijn oordeel, voor de eerste maal de ge legenheid geschonken, zich te onderscheiden en hij greep die met beide handen aanhet scheen hom niet moeilijk toe, licht te brengen iu de duisternis, wasrin de misdaad tot hiertoe gebuid was eu deu schuldige te ontdekken, Het kwam hem bijna belachelijk voor, zoo een voudig en gemakkelijk als do inspecteur der politie zloh de zaak voorstelde en alles reeds aan het lijntje had, want zelf ging hy van heheel andere veronder stellingen uit, waarvan de eerste was, de onBühuld van David Hicks. Immers zelfs de dochter van den verslagens had zich met zóo innige overtuiging voor de unBcbuld van het jongemensoh verklaard, dat het den indruk inoak'c, dat zij tastbare bewijzen had. En nog euu andere bijzonderheid was hom op gevallen, welke zeker alle anderen ontgaan was: Jane had op do meest besliste wijze verklaard, dat de nagedachtenis baars vaders in eere moest gehou den worden; dit braoht hem op het vermoeden, dat gewend kunnen worden om den lakendoenden middenstander te steunen. De ^langstelling voor den door den Bond reeds verrichten arbeid neemt dan ook hij den dag toe bij belanghebbendentoezeg ging vau steun door de verschillende Re- geeringslichamen vermeerdert oveneens. Een der grootste kwalen van den midden stand is do woedende concurrentie, waaruit vele en in verschillende opzichten en voor tal van personen treurige gevolgen voort vloeien. Hier zij dus ook van volle toepassing de waarheid, dat wanneer écu of meer deelett vau een lichaam ziok zijn, bet geheele lichaam lijdende is. Laat ik na deze inloiding wijzen op een in dezen t\jd hoogst bedenkelijk verschijnsel, dat zich voordoet in de bakkerij. Sedert eenige maanden zjjn de prjjzen van alle grondstoffen belangrijk gestegen, terwijl de producten geen noemenswaardige verhooging ondergingen. De oorzaak van bet bestendigen van dezen zeer ongezonden toe stand ligt in de totnlo afwezigheid van een krachtige vakorganisatie, waardoor het be spreken van gemeenschappelijke belangen achterwege bljjft. Ten einde het publiek duidelijk to maken hoe netelig de toestand is in de bakkerij, geef ik hier enkele naakte cijfers van een wekelijksche productie. 10 baaltjes tarwemeel duurder f 10.f 15.— 4 i 5 roggemeol 6.7. rogge 3.— 5.— gist 1.1.— krenten, zemelen, strooi- muel en undore grond stoffen 2.— 3. Meerdere kosten f22.f31. De vele besprekingen, die ik in de laatste tijden had met tal van bakkers, van wier bestaan ook dat .van den gezel afhangtde onderzoekingen, die ik instelde naar de prijzen van inkoop en verkoop en de uitkomsten die ik verkreeg door dat onderzoek, hebben mjj overtuigd, dat een verandering dor brood prijzen noodzukelijk is voor den bakker, diens gezel, den handelaar enhet publiek, dat prijs stelt op good brood. Het financieel weerstandsvermogen van de bakkers is voor een zeer groot deel niet van dien aard, dat langen tyd zonder verdienste kan worden gewerkt, want bij normale prijs verhoudingen vat) grondstoffen en producten js de verdienste bescheiden. De gevolgen van het nog eenigen tijd bestendigen van den abnormalen toestand zijn dan ook niet twij felachtig. zij het tegendeel vreesde. Rider had nog slechts een klein eind weogs met den inspecteur «oioopen, toen hy van hem BCheiddo h\) sloeg een zijstraat iu en richtte daarop zijn schreden weder naar het tooneol dor misdaad. Thans begaf hy zich in den gang, welke tusschen hoi huis van den makelaar en het daarnaast liggende liep, om daar het terrein óok eens te onderzoekeu. Deze gang word zeer zelden door menschen betreden, daar hy slechts diende om lucht eu licht te verBcbufletj. Onder het raam, dat men met geweld opengebro? kon had gevonden onUfekte Rider by hel licht van euu dievenlantaarn, welke hy altijd hij zich droog, in den vochtigeu, kloiaohtigon grond verscho voet stappen. Van do zolen was een dubbolerjj kleine spij kers duidelyk afgedrukt; ann den muur onder hot raatu zag hij verscho krassen, welke blijkbaar daardoor waron ontstaau, dat iemand, die geen bijzonder beste klimmer was, zich met do bandeu aan het venster kozijn bad vastgohouden en vervolgens, met do voelen tegen den muur gedrukt, zich omhoog ge werkt had. De handige eu voorkrachtigo detective deed dat eenvoudiger; hy pakte bat vensterkozijn en was mot óen onkelen zwaai boven. Hier outdokte hij, dat aan don binnenkant onder de vensterluiken een breek ijzer was gestoken en men derhalve zonder eenigen twijfel van deze zjjdo in het kantoor was gedrongen. Vervolgons inaaklo hij met yoohtig papier een af druk van de voetstappen, welke wel niet geheel duidelijk, maar toch voor zijn doel voldoende was. In don loop van don voormiddag werd do lijk schouw gehouden. Nadat de gebruikelijke formalitei- ten hadden plaats gehad, ging de arts onmiddellijk tot bet onderzoek over. Hij onderzocht Ie wond, haalde er don kogel uil en stelde zijn oordeel er over op: „Melville Palmer was door een sobot, dat iu zijn onmiddellijks nabijheid afgevuurd on ter zijde van tien slaap iu het hoofd gedrongen was, gedood. Hot schot kan onder het worstelen met eet. vyaud zyn afgegaan, of ook wel, toen deze eerst in hol luats'o oogenblik ontdekt werd en, in plaats van voor eon slug achteruit te gaan, het schot loste." „Kan hier ook wellioht van zolfmoord sprake zyn?" vroeg do officier van Justitie aau don inspec teur van politin, dio tot dusver het voorloopig onder zoek had geleid. „In de vorste verte niot", antwoordde deze, „want vooreerst bestaai er nigt do minste grond om dat aan te nemen on ten tweede ligt de oorzaak van deu moord voor de hand. Du brandkast ia geplun derd eon aanzienlijke som golds, welke er zich in hooft bevonden, ia verdwenen we hebben dus hier eenvoudig te doen mot een diefstal, gepaard met moord. Maar ten dorde kan do vermoorde zich niet doodgeschoten en daarna het wapen verwijderd hebben; van een wapen toch is niet hot minste spoor gevonden. Do moordenaar hoeft zyn wapon by zijn vlucht medegenomen, daar het ontdokaon van de herkomst ervan allich. tot aanwijzing van den dader kon leidon." Ook de detective meende, dat et aan eeu zelfmoord roei!» op dien grond vnUtroir. niot to denken viol, ofschoon hy oen theorie volgde, welke van die van don inspecteur in hoofdzaak verschilde. Want ter wijl do laatste reeds nln vaat laad aangenomen, dat Kicks do dader was, achtte Rider, on grond "an do inbraak van builen, waarvan hy alleen konnis droeg, een zolfmoord nog veel minder denkbaar. Dat hj) zijn ontdekkingen onder bet ruim by de schouwing vóór zich hield, was i-on gevolg van zyn rechtmatige eerzucht, oen mue.lyk vr agstuk geheel alleen op te lossen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1