Stadsnieuws. Niet alleen voor vele bakkers, maar ook voor den fabrikant eu deu handelaar, die met hen zaken doeten eindelijk voor het publiek. Oók voor het publiek. Het kan niet uit blijven of de bakkers zullen moeten overgaan tot het knopen en verwerken van minder waardige groudstolfen. Waarom ik bet vorenstaande mede gaarne onder do aandacht breng vuu het publiek Omdat het overal en eeuwen lang regel is en was, «lat verliooging van broodprijzen (hoe gerechtvaardigd ook) ontevredenheid, ont stemming, ja dikwijls oproer tengevolge had. Menige glasruit is verbrijzeld, menige bakkers winkel geplunderd en menige bakker mis handeld omdat het brood in prijs verhoogd werd. Het publiek toont ook in dezen tijd, helaas, uug wel raedezeggingschap temogen hebben, wanneer de bakker lyn producten in prijs verhoogt Dit historisch recht!! mag zeker in onzen tyd geen opgeld meer doen. Wie in hot »zweet tij ,s aanschijns" het brood bereidt, heeft zeker het recht, zijn brood te verdienen, Moge er dus in de naaste toekomst een algemeene kleine prijsverhooging van brood, enz. ontstaan in het belang van de in dit artik.l genoemde partyen. <lan wete men door mipi «ohryven hoe gerechtvaardigd, ja hoe noodzakelijk d«*ze is. Door het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk is aan alle kerkeradon eu kerkvoogdijen in de classis een circulaire gezonden met betrekking tot 'iet /.«er oude en zoo belangrijke archief der Pl i-sii, dat bewaard wordt in een muurkast op .-en bov 'iikamer, b«ho«ireij Ie by het kerk- p.-! «uw di'r Hervorm Ie gemeente te Amors- f t. Haar di«' kamer noch die kast üraudvry IS, oeeft dat archief groot gevaar geloopeo iu vlammen op te gaan, toen er enkele maanden geleden bran t uitbrak in bet tegen over die kerk gelegen magazija van de firma Gebrs. Hamers. Om nu te voorkomen, dat dit archief verloren zon gaan, beeft bet Clas sicaal Bestuur zich gewend tot Kerkvoogden der Hervormde gemeente te Amersfoort met beleefd verzoek, een veiliger plaats voor dat archief beschikbaar te stellen. Wellwillend is door deze heereo een geschikte plaats aangeboden in een der steenen nissen van de garnizoenskerk, waarheen zy reeds hun eigen archiet huilden overgebracht. Om gebruik te kunnen maken van dit vriendelijk aanbod, is er een gioote, soliede kast noodig, maar het Classicaal Bestuur bezit geen enkel fonds om die uitgave te kunuen betalen. Om deze reden vraagt het thans een bijdrage aan de kerkvoogdijen en kerkeraden voor dit hoogst nuttige doel. H. M. de Koningin wordt Zaterdag over acht dagen op »H«>t Loo" terug verwacht. Met een enkel woord deelden we reeds mee, dat by Kon. boodschap bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp ter herzie ning van de Postwet, vooral als gevolg der wijzigingen door het jongste Wereldpost-con gres. Voorgesteld wordt, ook het eenheidsgewicht der hinnenlandsche brievon te vcrhoogen van 15 tot '20 Gram: het invoeren van brief kaarten in locaal ve.keer voor anderbal ven centen een goedkooper port voor nieuws bladen eu gedrukte stukken. Wordt het ontwerp ongewijzigd tot wet verbeven, dan zil het eeu belangryke ver betering brengen. Het «Handelsblad" komt ons bericht van 10 S -ptember bevestigen, dat er veel kans bestaat, «Jat hei te Amsterdam garnizoen houdend eskadron van het le regiment hu zaren zeer waarschynlyk óok te Amersfoort iu garnizoen zal koineu. 't Is altyd goed, ook van anderen kant een deigidyk bericht te vernemen. Luitenant L. Ro'lbeint wordt van liet eskadron ordonuauseu overgeplaatst naar bet 4e regiment huzaren, te Deventer. De Lieve Vrouwe-toren, die al zóo dikwijls ts afgebeeld, is thans door den heer Vao Watnelen Jr, «lie met zoo veel succes werd opgeleid aan de Quellinu^school te Amster dam, geuqquarellcerd. De zeer mooie waterverftekening staat in de kunst-vitrine van Valkholfs boek- en kunsthandel. Zaterdagavond gaf de heer G. J. Buys een contra-party aan allen, die hem ter gelegen heid van zyn 25-jang leeraarsehap aan de Hoognre Burgerschool hier blyken v»n sym pathie haddon gegeven. De groote za«l van »Amicitia" was geheel gevuld met leeraren, oud-leerlingen en leer lingen. De lieer J. D. R o 1 a n d it s Hagedoorn verkreeg kort na half acht het woord om namens de oud-lei iliugen zyn oud-leeraar toe te spieken. Spr. zeidr wel eenigsrins het gevoel te hebben als vele jaren geleden toeu by eind- examen deed. 11 y hoonte bet er ook dit maal niet al te slecht af te brengen en her examen te krijgen opdat bij later nóg eens den heer Buijs zou kunnen gelukwenschwn. Dat d« heer Buijs hier 25 jaar aan de school verbonden is, moet niet worden toegeschre ven aan de leerlingen, doch aan denleeraar Buijs, aan diens hartelyken, vertrouwelyken, haast kamoraadschappelijken omgang met zyn leerlingen, waardoor bij dezen nooit is outstaau de gedachte aan een leeraar, die ver buveu hen stond, doch steeds het beeld van den tuinman, die hen zag kyken over de heg van zijn welvoorziene» boomgaard eo die hen binnen riep om hen naar harte lust te doen smullen. Nooit is hun digestie bedorven wel hebben zy bittere vruchten geproefd, doch de goede leerden zij juist daardoor te beter waardee- ren en menig prettig uur hebben zy onder ztju uitnemende en vaderlijke leiding door gebracht. Het moge al waar zijn, dat spreken zilver en zwijgen goud is, doch het spreken van .den heer Buys deed z>jn leerlingen bet goed in groote hoeveelheid toevloeien. Een ander spreekwoord zegt, dat goude wijn geen krans behoeft, doch spr. wilde toch namens de oud-leerliug-u een krans aanbieden aan deu lieer Buijs, die voor hen was en blijven zal het voortrefflijke vat, dat bun zoo veel wijn van uitstekende hoe danigheid gaf cn daarbij den wensch uitspre ken, dat nog veel honderden leerlingen van dien wijn zullen mogen genieten. De krans zal verwelken, doch de herinnering zal u bijblijven. Moge bet U gegeven ziju, nog In lengte van tijd terug te zien op dezen avond. Een hartelijk applaus, gevolgd door fanfares van het oude H. B. S.-orkest en een flink aangeheven «Lang zal hij leven", waren den spr. een bewijs, dat zijn woorden weerklank hadden gevonden by allen. De heer Best sprak op «dit reusachtig onder-onsje" namens de leeraren. Spr. had die opdracht met schroom aanvaard. Immers er is in den laatste» tijd zóo veel loftyks, zóo veel hartelijks gezegd, dat bij allicht zou vervallen in herhalingen. Eén zaak is echter nog niet vermeld hel organiseerend talent yan den heer Buijs, dal weer blijkt uit de tegenwoordigheid der talrijke leerlingen Heeft dat niet geschonken de Ambachts school voor iongens en de Industrie- en Huishoudschool voor meisjes ten gevolge waarvan de jeugd van beiderlei kunne hier thans kan worden opgeleid voor bat werke lijke leven 'f Dankt ook niet de Hoogere Burgerschool haar reorganisatie aan dat orga niseerend talent Een tweede groote eigenschap van den heer Buijs wilde spr. ook noemen diens warm hart voor de jeugd. Waardoor heeft de school zoo'n goeden klank naar buiten? Juist dooi de methode, de zienswijze van haar Direc teur, waardoor het schoolleven der leei lingen steeds zoo aangenaam is, waardoor de prettige geest tusschou de jongens en de meisjes bestaat. Spr. zeide den heer Buijs daarvoor dank namens de leerlingen, maar ook namens de leeararen, die daardoor bier zoo'n prettig leven hebben en zoo aangenaam werken en bracht hem grooteu lof voor al hetgeen hij heeft gedaan voor de school, de leeraren en de leerlingen. Moge het u gegeven zyn, in de nieuwe periode bet schip der Hoogere Burgerschool binnen te loodsen in veilige haven en daarmee uw ideaal te bereiken. Spr. bracht ten slotte aller dank voor de gelegenheid, thans geboden om bier tegen woordig te zijn en den band tusschen leeraren en leerlingen nog nauwer te knoopen. Ook die woorden werden met een geweldig a pp aus bezegeld. De heer Van Os Jr. bood vervolgens nameus oud-leerlingen aan mevrouw Buys een reusachtig bloemstuk aan. De heer Buys verzoebt even het woord hij wilde kolk ziju, maar 't was hem een bi-boefto des harten, voor de vriendelijke wiiorden te «tanken. Daarbij wilde hij den wensch uitspreken, dat op dezen avond de oudereu jong zouden willen zijn met de jon. gen. Zijn indrukken wilde spr. samenvatten in éen kreet: Leve de ^raersfoortsche Hoogere Burgerschool. Van het verdere verloop der soirée trés- varièe past het ons, als gast, niet te spraken maar toch zou 't al heel onbillijk wezen als we niet even gewag maakten zoo maar voor de herinnering van het zeer goede orkest onder persoonlijke leiding nog wel van den heer Van Aaken van de heel mooie gymnastische standen; van het heel goed gespeelde tooneelstukie «Eigenzinnigheid en de niet minder verdienstelijk ten tooneele gebrachte operette *0die mannen van de les in Cosmografie en van de revue met en zonder lichtbeelden. Vooral die revue beeft het gedaauer zyn tranen gelachen, niet het minst door hen die ivoor 't voet licht" werden gebracht. Is 't nog noodig te zeggen, dat een zeer geanimeerd bal, waarhij de jongeren geheel zich voegden naar de ouderen, den aiierge- zelligsteu avond besloot? J Door de plaatselijke afdeeling van den «Volksbond" (tegen drankmisbruik) zyn in acht scholen en alle kazernes vliegeude blaad jes verspreid tot een aantal van negen dui zend stuks. Als slechts éen percent volkomen beant woordt aan zijn doel dan neeft de nuttige veretniging weer een zeer goed werd ge daan. Ook het Amersfoortsch Drankweer Comité is weer ijverig in de weer. Zijn bekeude transparant-wagen rijdt weer onverpoosd door de stad en verb ij.lend is "t, dat de zeer sprekende voorstellingen er op, blijkens de gesprekken, «1e aandacht trekken. De kermis heeft zich gister best ingezet, óok wat het weer betreft. In «die Pforte von Cleve'1 was 't bij de eerste matinee om half vier van het élite dames ensemble Phoenix", dat dezen zomer in «Seinpost" te Scheveningen speelde, zeer goed bezet. In «Amicitia" waren gisteravond nog maar weinig plaatsen open. De heer André van Dijk, die het overbe kende motief gister-a voud zoo heel m«ioi zong, heeft volkomen gelijk gehad met zijn «Mus- cotia's brengen zegen". Was dat hetzelfde gezelschap, «lat verleden jaar hier «Rnoie Anna" zóo mishandelde? Toen moesten we wel ons groot leedwezen er over uitspreken dat we, afgaande op de ons toegezonden recensies, die opvoering hadden aanbevolen. Thans spyt het ons, «lat we in het vorig nummer zoo hoogst voor zichtig waren met een aanbeveling om de «Mascotta" te gaan bijwonen. Dezen keer liet ze niets te wenschenover en thans was het niet mevrouw Budeeman, die de lieve eo zeer bekende operette moest redden, doch zij werd uitmuntend ter zyde gestaan door allen. Dat zij een puike Bettina was, zoowel als kalkoenhoedster als in haar nieuwe functie van gravin De la Panada, waarin ze een oogenblik deed denken aan Madame Saus Gêne, behoeft wel niet gezegd. Haar neef, de heer André van Dijk, was een zeer goede Vorst van Piombino en de heer Rentmeester eea goede Roceo, al legde hij hel er soms ook wel eens te dik op. Van Beera zong en speelde den Pipo; vooral in het allerliefste duet #Ik voel wanneer ik bij ie kom" met Bettina was heel gelukkig. Mevrouw Samehtini zong en speelde de Prinses Fiametla hoogst verdienstelijk en de heer A. Alexanders heeft den Prins Fritellini goed gezongen en zeer goed gespeeld. Aan de geheele opvoering was groote zorg besteed. De koren waren goed, de costumes heel mooi, en er zat gang in. Te loven valt oi k de mise-en-scène. Menig een die het tooneeltje in «Amiciatia" kent, heeft zijn hart vastgehouden toen de boederij van Rooco moest worden veranderd in bet Paleis van Laurent XVIII. En toen het doek opging, wis het een Paleis. indien de heer Janmait met dit zelfde gezelschap terugkomt en even veel zorg be steedt aan de opvoering dan kan hij er zeker van zijn een nog voller zaal te hebben dan gisteravond. Het doet ons waarlijk genoegen, dat bet Nederlandscb operette-ensemble op zoo schit terende wijze revanche heeft geuomen. In »De Arend" daartegen waren slechts heel weinig eerste rangen genomen, wat te meer jammer is omdat het tooneelgezelschap onder directie van den heer Jacq. Sluyters de klucht «Eigen haard is goud waard" zeer verdienstelijk speelde. Vooral de heer h'luy- ters was best en leed zijn in de artisten- wereld met lof bekenden naarn alle eer aan en werd zeer goed gesecondeerd door alle medespeleuden. Er is dan ook hartelijk ge lachen en vanavond reeds zal 't er voller wezen. De Vereenigde Tooneelisten, die onder lei ding van de heeren F. de la Mar en Joh. Berjé in «Het Valkje" optraden, hadden een mooie zaal en een zeer dankbaar publiek, dat zicb door de uitstekende opvoering van «Janus Tulp" teu zeerste heeft geamuseerd. Hedenavond gaat het bekende drama «De roode brug", morgenmiddag als kindervoor stelling «Hans en Grietje" en morgenavond de klacht «Wie heeft de broek aan"; Don derdag «Roze Kate", en Vrijdag weer een klucht. Nog even willen we de aandacht vestigen op Desmet's ciuematograaf, die een bezoek overwaard is. In deu regel is 't mooiste van dergelyke inrichtingen van buiten hier is ook het inwendige keurig. Een hooge, breede en daardoor luchtige zaal van «tenf'kau men moeilijk meer spreken met zeer mooie iluweelen wanden en zelfs met nood- deuren zeer gemakkelijke stoelen en althans op den eersten rang eeD planken vloer, zoodat mee niet op de keien zit. En de films: het beste wat er is, goed geprojecteerd en met een goeden explicateur. Een pianist en een violist vullen de noodzakelijke pauzes ver dienstelijk aan. Hedenavond in «Amicitia", Speenhof!' en De la Mar. Eeu uitverkocht buis. Wie geen plaats heeft besproken, moet den EdelAcht- bare maar zien als deze hier terugkomt. Morgenavond tot en met Vrydag de artis te» van den Rotterdamschen circus onder directie van dun heer Henri ter Hall. Zaterdagavond «Zenuwachtige menschen" dat in besloten kriug hier eenige jareu ge leden werd opgevoerd onder den titel «Ner veus"; thans door liet gezelschap van Daan van Ollefen, waarbij Pilger, mejuffrouw Mary Beekman en Anna Sablairollesde hoofd rollen in dit echte Von Mosertje zullen be zetten. Welk een groot aantal met eeru bekende namen uit d? tooneelwereld brengt deze kei- mis hier samen. Ditmaal een ruime plaats voor «Quick", die de «big match" vail dit seizoen Zondag zoo schitterend heeft gewonnen. Een wedstrijd waarin de Amersfoorters door zich geheel te geven en hard te werken, behou dens het eerste kwartier na halftime, voortdurend veel sterker waren. Ditmaal was het geen geluk- overwinning; het was voor de Oostelijke kampi oenen een nederlaag die ze niet spoedig zullen vergeten. Jammer dat de rood witten alleen zulk spel kunnen geven, wanneer ze weten met een sterke tegenpartij te doen te hebben; tegen een zwakkere is het spel altijd heel wat minder. Het prachtige samenspel van het Quiek-elftal, en vooral van de voorhoede, ds\t was liet waar tegen P. W. totaal machteloos was. De stoere, flink gebouwde Enschedeërs bleken zich te moeilijk t< bewegen, om het tegen goed berekend samenspel uit te houden. Als om 2 uur begonnen wordt, stelt P. W. zich op met invallers voor Barentsen en Janssen, terwijl Quick het volgende elftal in het veld brengt: Van GoethemSchaap Cooncn Keetell Van Goor Tjassens Keieer; De Stoppelaar Ittman Marin Mniis „Walter Scott". P. W. heeft het opgooien gewonnen, waardoor ouze stadgenooten eenigszins tegen wind ;n spelen. Dadelijk is de bal op de nationale helft om er het eerste kwartier bijna niet vandaan tekomen. De Amersfoorters loopen hard van stapel, bijna wat te hard het eerste deel is éen lange bestor ming van het vijandelijke doel. Prachtig is het werken der voorhoede, die steeds de bal door de P. W. verdediging heenbrengt. Dit begin was het beste van den wedstrijdtoen hadden er zeker eenige goals moeten komen. Echter ze kwamen niet en P. W. herstelde zich langzamerhand. Ook zij beginnen eenige aanvallen te doen. Het gevolg hiervan is, dat het terrein voor het P. W. doel wat vrij komtde roodwitten voor hoede krijgt meer ruimte voor haar samenspel en in 6 minuten is de stand Ü-0; kranig stukje werk. Marin maakte er 2 door goed geplaatste ballen, terwijl De Stoppelaar de derde voor zijn rekening nam. Dit wordt den kampioenen te erg: re moeten en zullen aanvallen. Vooral hun beroemde linkerwing Frölich- Teering werkt hard, maar Keetell weert zich geducht en waar zijn krachten eens te kort Bchieten, is Schaap steeds bij de hand om de bal weg te werken. Van de rest der voorhoede hebben de genoemde twee echter niet voldoenden steun Jannink behoort in de achterhoede, terwijl de rechterwing niet voor haar taak berekend was. Quick's achter? hoede krijgt wel zwaar werk, vooral de halfs, maar kans tot doelpunten wordt niet gegeven. Slechts éénmaal wordt de achterhoede gepas seerd en toen was de enorm zwoegende „Walter Scott" daar om den speler een klein zetje te feven, zoodat zijn schot vele Meters langs het oei vloog. Het werken van de Quick-halfs is prachtig om te zien. De center. Van Goor, werkt als een paard en met succes. Een oogenblik aarzeling der Enschedéërs en voordat ze goed en wel we ten wat er gebenrt, heeft Van Goor de bal alweer aan zijn voorhoede gegeven. Zoo komt de rust. Het publiek dat zich begrijpelijk niet stil gehouden had eD, ziende hoe de spelers er alles op zetten om te winnen, door luide toejuichingen ook het zijne tot de overwinning wilde bijdragen, moedigt in half-time de spelers aan, toch vooral vol te houden en niet te verzwakken. Toch is P. W. na de rust eerst veel sterker en komt het roodwitte doel eenigszins in de ver drukking. De aanvallen zijn echter te weinig berekend om succes te hebben. Als de P.W.'ers dan na een 10 minuten merken, dat hun werken toch niet helpt, verslappen ze wat eu blijven dan voor goed in de minderheid. Het laatste kwartier staan de backs van Quick bijna voort durend op de helft van het veld. Hoe de P. W.-doelverdediger zich ook weert bot wordt hem te machtig; nog drie keer moet hij vissehen. Marin, Muijs en Iltmann waren de makers. Zoo heeft dan Quick zich alweer tegen de kam- Ëioenen op de Leusderheide staande gehouden et was een prachtige wedstrijd, waarbij d spannende momenten in het geheel niet ont braken. De uitslag 60 is niet geflatteerd; er hadden nog veel meer goals kunnen komen. De stand in de Oostelijke le klasse is nu: gesp-B«w. gel. verl, p. voor tegen Rein. 1 Quick A. .2 2 0 u 4 9 2 2 W. 8 2 0 1 4 12 9 li)8 3 O. V. C. 3 2 0 1 4 10 9 1.33 4 D.2 1 0 1 2 5 2 1.— 6 Wilhelmina 2 1 0 1 2 4 4 1. 6 Vitesse .2 O 0 2 0 2 9 0.— 7 Quick N. .2 0 0200 7 0.— Zondag speelt Quick I teg cn Vitesse te Arnhem, Quick II tegen A.W. II te Amersfoort en Quik III tegen D. O. S. II te Utrecht. Een drukke dag. We wachten in spanning den uitslag af, Het eerste elftal der H. V. C. werd op eigen terrein door het eerste van D. O. S. uit Utrecht geslagen inet 2—4. De rust ging in met 10 in het voordeel der Amers foorters. Aan de Centrale botermijn werd boden aangevoerd 1450 Kilo fabrieksbotur. De prijzen liepen vau f 1.30 tot f 1.40; middelprys dus f 1.36.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2