October 1907. OM TWEE TON. No. 7420. 57e Jaargang. Feuilleton. UITGAVE: firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 4.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. ReolameB 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACBT9 Postbus 9. Telephoon 19 Lager Ouderwys. De Minister van Binnenlandsche Zaken antwoordende op het afdeelingsverslag van de Tweede Kamer omtrent het ontwerp tut wijziging der Wet op bet Lager onderwijs (verhooging bezoldiging onderwijzend perso neel aan openbare en de bijzondere scholen) weerspreekt de bewering als zou hier gedaan worden, wat iq zijn voorganger werd afge keurd. Terwijl toch de vorige Minister den Gemeenten grooteadeels de voordeelen ont- hield die aan het bijzonder onderwijs werden toegek nd, behandelt deze Minister beide takken van onderwijs op den zelfden voet. Reeds bij haar optreden was de Regeering doordrongen van de noodzakelijkheid van den maatregel doch gebrek aan geld deed hen tot nu toe uitstellen. Destijds liet zich de gunstige uitslag van het financieele jaar 1906 niet voorspellen en dus was er wel degelijk in 1905 reden om de in uitzicht gestelde versterking van middelen, o.a. met een beroep op hetgeen de wetten door het vorige Kabinet ingediend vorderden, te recht vaardigen. Den wensch om hoogere toelagen te geven voor bijacten kan de Minister niet deelen de Gemeenten en de schoolbesturen zouden daartoe zelf kunnen overgaan, hoewel het de vraag blijft in hoever een acte in een vak waarin meu niet doceert, het onderwijs ten goede komt, vooral omdat de studie voor zoo'n acte ten nadeele moet komen van de toch al zware dagtaak. Verhooging van de toelage voor her- hali'igs-onderwijs zou, in mindere mate dan het Regeeringsvoorstel, het personeel ten goe de gekomen. De eveneens verlangde verhooging van het aanvangssalaris van f500 tot 1600 zou, met de evenredige verbooging der andere minima, de kosten doen stijgen met l*/2 millioen. Het donkbeeld om extra-vergoeding voor te schrijven voor het tijdeljjk vervangen van een schoolhoofd, wordt afgewezen als te in gewikkelde regeling vorderend (aan het bij zonder onderwijs zou vergoeding op den zelf den voet moeten worden gegeven). Subsidie voor overcomplete leerklachten zou 's Lands budget te zeer bezwaren. Alsnog ziju eenige wijzigingen aangebracht in het wetsontwerpde krachtens opdracht van B. en W. bewezen diensten komen in aanmerking bij de berekening van dienst jaren; ook zijn door samensmelting van ca tegorieën de minima voor schoolhoofden in zeer kleine Gemeenten verhoogd, hoewel daarmee een uitgaaf van f284000 per jaar is gemoeid. Gewisselde stukken. (Vervolg.) Gemeente-begrooting 1908. Een lid der le afd. heeft opgemerkt, dat altijd iu de zelfde straten de sneeuw wordt opgeruimd en in andere straten nooit. De Voorzitter zeióe, dat de toegangen tot de stad altijd het eerst worden schoon gemaakt en daarna de toegangen naar de kerkgebouwen, maar ook iu de zijstraten wordt wel de sneeuw opgeruimd. Een 1 i <1 merkte op, dat Amersfoort in dat opzicht niet in slechter conditie is dan andere steden. De Burgemeester beloofde by voor komende gelegenheid om de zijstraten te zullen denken. Een lid dier afd. besprak de bestrating van de Koestraat. De Voorzitter zeide, dat de verbete ring aldaar moest achterwege blijven in ver band met de geldmiddelen. Een lid besprak hot aanbrengen eener waalklinkerbestrating op den rijweg langs de houten manege. De Voorzitter zeide, dat bet daar een voortzetting is van op de Beestenmarkt reeds gelegde bestrating. Indien de waalklinkerbe- strating is aangebracht, zal aan het garnizoen kunnen worden gevraagd, de St. Audriesstraat vóór het St, Elizabeths gasthuis minder te berijden. Een der leden van de 2e afd. infor meerde naar de waalklinkerbestrating langs de houten manege. De Voorzitter deelde mede, dat dit een voortzetting is van de reeds verlegde bestrating en dat het dan mogelijk zal zyn, aan het garnizoen te vragen de passage langs het St Elisabeths-gastbuis te beperken. Een lid der le afd. informeerde naar de extra hulp iu den stal voor paarden der Gemeente-reiniging. De Burgemeester zeide, dat deze noodig is des morgens om de paarden te poetsen vóór het uitgaan. Een der leden van de 2e afd. vestigde de aandacht.op den toestand der grachten, waarin allerlei vuil wordt weggeworpen en die er dan ook zeer onooglijk uitzien. De Burgemeester merktecp,datdoor den lagen waterstand weinig kon gespuid worden. Hy beloofde echter, de politie nog eens op een en ander attent te maken. Een der leden van de 2e aid. infor meerde naar de vernieuwing van de pomp „De weg voor zulk een misdadiger zou geweest zun, het geld te verbergen en, terwijl bij dau de mogelijke gevolgen driest onder de oogen zag, als eeu schijnbaar onschuldig man te blijven waar hij was. Wie de moordenaar ia, kan ik op dit oogen- blik nog niet zeggen, maar ik zal de dikke duister nis, welke voorloopig nog over deze daad zweelt, optieldereu en vroeger of later mijn hand op den misdadiger leggen." De uiteenzetting van den detective was duidelijk, de officier kuikte bij wijze van instemming en in dien bij uitgeuoodigd ware geworden, op ditoogen blik ziju eisch te doen, dan zou bij ongetwijfeld geen straf hebben geëischt tegen Hicks. Maar op bet zelfde oogenblik, waarop Rider zijn getuigenis eindigde, kwam eeu telegraafbesteller in de kamer, die den inspecteur een telegram overhan- Ter wijl deze zich tot den officier van justitie wendde en hem met den inhoud der zooeven ont vangen mededeeling op de hoogte bracnt, zeide bij: De dépóche, welke overigens zeer vertraagd is ge worden, bericht mij, dat David Hicks is aangehou den op bet oogenblik, waarop hy uit een spoortrein wilde slijgeu en dat bij nog iu den loop van den voormiddag ouder geleide weder bier zal aankomen. „Dat is geen aangename lyding, duisterde de detective den effectenmakelaar toe, „want bel is een bewijs, dat bet jonge menscb de stad beeft verlaten. Deze omstandigheid kan tegen hem getuigen en u moet uw invloed bij hem aanwenden, dat hij een bevredigende opheldering van zijn gedrag geeft." „Dat zal ik doen", antwoordde Dwight. Bij zich iel ven dacht bjj evenwel, dat als de oor zaak van David's nachtelijken tocht werkelijk geen andere was dan die, welke hij vreesde, hij het niet eens durfde wagen, Hicks te verzoeken een getrouw verslag van de toedracht van zaken te geven. „Zwakke, ellendige en van schuld bewuste man, die ik ben I" mompelde hij in zichzelf. „Ik verkeer in den wanbopigsten toestand van mijn leven en een onthulling is elk oogenblik te wacuteu I" Intusscheu stiet Jane Palmer tegen Kidder's arm en toen bij zich tot haar neigde, fluisterde ïjj hem in het oor „Meent u, dat Hicks op de tot hiertoe aangevoerde bewijzen gevangen gezet kan worden?" „Op grond van de tot hiertoe afgelegde getuige nissen zou de officier nauwelijks iu staat zijn, een eisch tegen bem te doenmaar in elk geval zal bet noodzakelijk zijn, dat hij een bevredigende ophelde ring geeft van zijn plotseling vertrek", antwoordde de detective. Een minuut later ontstond er een gedrang voor de deur, welke naar den gang voerde, enerwe'deo zware voetstappen vernomen. David Hioks werd door twee rechercheurs in de kamer geleid. De makelaar, Jane, de overige aanwezige klerken aan de Kreupelstraat. De Burgemeester zeide, dat deze ver nieuwd moet worden. Een nieuwe hardsteenen pomp is te duurhij belooft echter er toe te zullen medewerken, dat de tegenwoordige pomp niet ontsierd zal worden. B. en W antwoordden, dat bij de herstel ling van de pomp aan de Kreupelstraat zal gelet worden op het verkrijgen van een sier lijke pomp. Wellicht kan het hardsteenen omhulsel nog behouden worden. Een lid der le afd. informeerde naar het plaatseri van een urinoir op het Stationsplein. De Voorzitter deelde mede, dat men geen goede plaats kan vinden met het oog op den afvoer. Een lid der le afd. informeerde naar het meerdere arbeidsloon voor onderhoud plantsoen. De Voorzitter deelde mede, dat veel meer plantsoen op den Berg en bij 't station moet worden onderhouden na het overnemen van de wegen aldaar. Een lid der 2s afd. informeerde eveneens naar de meerdere uitgaven voor onderhoud der plantsoenen. De Voorzitter deelde mede, dat daar onder begrepen zijn de wegen aan den Berg. Een lid der 2e afd. vroeg of er niet zwaDen kunnen worden verkocht. De Burgemeester zeide, dat daarvoor nog geen aanleiding bestaat. Er zyn er nog slechts 35. Een lid der 2e afd. deelde mede, dat de schippers klagen over de aanwezigheid van steenen in de rivier aan den mond van de Eem. De Burgemeester zeide, dat by ook klachten heelt ontvangen. Hij zegt over op ruiming met den Gemeente-architect te zullen spreken. B. e n W. antwoordden, dat het vervoer van puin naar het Jaagpad steeds onder controle van gemeentewege geschiedt. Zooveel mogelijk zal aan gegronde klachten tegemoet gekomen worden. Een der leden van de 2e afd. herin nerde aan de toezegging van het plaatsen van een wapenbord aan de Koppelpoort. De Burgemeester beloofde nadere overweging. Een der leden van de 2e afd. infor meerde of de aankoop van >Birkhoven" geen wijzigingen op de Begrooting noodig maakt. De Burgemeester verklaarde, dat voorloopig geen wijziging ,der Begrootiug van het kantoor eu Rider waren tegelijk opgespron gen en keken den jongen man vol verw verwachting ia Eet gelaat. De aangehoudene keek ougedwongen en ncnzelven bewust om zich, en loen hy den beer Dwight eQ miss Palmer voor zioh zag, maukte hy voor beiden met een vriendelijken glimlach eeu buiging. Ook .iju collega's groette by op hartelijke wijze; vervolgens zeide hy, tot den officier met vaste heldere stem: „Naar mij werd medegedeeld, ben ik aangehouden onder do verdenking, dat ik den met mij bevrieoden kassier van ons kautoor, den beer Melville Palmer, heb vermoord. Wilt u zoo vriendelijk zyn, mij de gronden voor een zoo waanzinnige verdenking op te geven?" Het viel niet te ontkeinen, dat hot jongemensch in een hoogst opgewonden toestand verkeerde en dat hy al zyn wilskracht moest inspannen om een uitbarsting van toorn te onderdrukken. „Het spijt my, u to moeten verklaren, dat uw plot seling vertrek, midden in den nacht, verbondeu niet andere omstandigheden, zooals bijvoorbeeld dat het u bekend was, dat er een groote sum gelds in de brandkast geborgen was, welke nu verdwenen is, een bevredigende opheldering van het doel uwer reis onvoorwaardelijk noodig maken", antwoordde de aangesprokene op beslisten toon. Er was een diepe stilte ia het vertrek ontstaan allen hiuge» iu gespanen verwaohting aan David's lippen want, naar zijn beslist optreden te oordeeleu, waaruit verontwaardiging over de op hem rustende verdenking duidalyk sprak, achtte bij zicb iu staat, die door een eenvoudige verklariug te ontzenuwen. De oogen van den jongen man zochten die van zijn patroon; maar toe» beider blikken elkander ontmoetten, sloeg de laatste de zijoe verlegen neder. „Ja hy kent myu handelwijze", moest de effecten makelaar bekennen. Daarop keek Hicks naar miss Palmer. Van bet oogenblik waarop de politieagenten, die bem in hechtenis namen, bem hadden medegedeeld, dat men Melville Palmer iu het kantoor vermoord had gevonden, kon hy het beeld van Jaue, zooals noodig is en dal Burgemeester en Wethouders spuedig nadere plannen omtrent de exploitatie zuilen indienen. (Deze z(ju opgenomen in het byvoegsel vat. het vorige uuinmer. Red.) Een lid der le afj. informeerde of liet bijzonder toezicht op de heide later kan worden opgedragen aan den aan te stellen bosebbuas op «Birkhoven". De Voorzitter zeide, dat dit toezicht nu wordt uitgeoefend door een onbezoldigd Rijksveldwachter. Wellicht kan echter de boschbaas daarmede gedeeltelijk worden be last. Een der leden van de 2e afd. stelde voor, een memorie-post op de Begrootiug te brengen voor inrichting van markthallen voor eieren, boter, enz. Hij waarschuwde, dat de eierbandel zich zal verplaatsen naar elders als men geen maatregelen neemt en baalde mededeelingen aan, waaruit blijkt, dat de markt alhier zeer onvoldoende wordt gevonden. De Voorzitter zeide overweging toe. B. en W. antwoordden: Het brengen van een memorie-post op de Begrootiug voor inrichting van markthallen achten wy niet raadzaam. Indien aan bet voorstellen van een dergelijken memorie-post de beteekenis eener principieele beslissing ten gunste der markthalleu moet worden toegekend, zal uw vergadering een dergelijke beslissing geens zins incidenteel, bij gelegeuheid van bet be handelen der Begrooting, kunnen nemen. Indien daarentegen geen principieele betee kenis aan den nieuwen post moet worden toegekend, is het vaststellen van een dergelijk artikel van geen belang. Intusschen zal ons rapport betceRende het bekende adres van nHandel en Nijverheid" U spoedig bereiken. Een derledeu van de 2e afd. vestig de de aandacht op de hooge uitgave voor ziekenverpleging (f8000). Hij meende, dat de Gfinecnta daarvoor wel eeu eigen Zieken huis zou kunuea hebben. De Voorzitter betwij lelde dit laatste zeer. Een der leden dier afdeeling infor meerde waaraan de toename van kosien is toe te schrijven, aan het langer verblyt in liet Gasthuis, of aau het meerder iubivugeu van zieken. Een ander lid schreef de grootereop name van patiënten toe aan de omstandig heid, dat de doctoren het behandelen in een Ziekenhuis, gemakkelijker vinden. Een lid wees er op, dat, nu er een goed Ziekenhuis bestaat, men bij bezoek bij urmen, die tehuis slecht verzorgd worden, er spoe- bleek, verschrikt en mei de ker.nekm.eu van do grootst-: ontsteltenis, alsof sy door spoken vervolgd werd, uit bei kantoor was getreden en de (r.p op gevlogen, niet uit tyn geheugen bauiieo. Het meisje liep onwillekeurig onder dien blik een rilling over b.t lyf; baar gelaat drukte angst uit eu zij greep den leuuiog van eeu stoel om zicb daaraan va-l te houden. Hicks merkie de verandering op, welke er by Jaue plaats greep, en eeu ontzettende gedachte vloog hem door bei hoofd; maar bijna even snel, ais zij opge komen was, wees bij ook weder af, wam luis zóo vreeselyks was gebeel ondenkbaar. Alleen dit éene scheen bij hem vast te staan, dat bet meisje in-t hei geheimzinnig duis'er, dai over den moord zweefde, op de eene of andere manier in betrekking moest siaau. Het jonge meug' h was éen van de weinige edele karakters, die bun eigenbelang ackuer kuuueu stellen by bet welzyu van anderen. Hij was besloten geen opheldering vau het doel sjjimr reis te geven, want om dat te doen, zou hy eeu geheim hebben moeien openbaren, waar by alleen door toeval acbier wa* gekomen en dai by zich uiei ,-erec itigd achtte uit ie bazuinen. We', maajfte bjj zich bezorgd, dal zyn houding bem van zyu vrienden zou vervreemden, maar hij beschouwde liet als een plicht, aau zyu voornemen trouw ie blijven. David Hicks, gy hebt ihana g. tuigenis af te leggen en zult do waarheid eu niets dan de waarheid ("ggon, eu dan sullen w:j ve'nemeu, wai gij aa ons hebt mede te deeleu, sprak nu de offioier van justitie. I Wordt vervolgd.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1