Stadsnieuws. diger toe komt, hen naar het Ziekenhuis over te brengen en zoo te hulp te komen aan de lijdende, hulpbehoevende raeusch- hetd. Eender leden van de 2e af I. klaagde over do onordelykheden op sommige plaatsen by de feestviering op den vorjaardag der Koningin en vond, dat daarom geen subsidie moot worden gegeven aan do Oranje-ver- ecniging. |)o Voorzitter merkte op, dat de on- oriieiykhedeu niet in verband staan met de feestviering vanwege do Oranje-vereeniging. Do Voorzitter en ook meerdere leden zouden het betreuren wanneer voor Oratije-fee-ten niets werd gegeven. De overige artikelen der Uitgaven gaven in de afdcötingen geen aanleiding tot bespre king; die der inkomsten in do eerste af dee- ling evenmin, doch wel in de tweede. Een der leden van de 2e afd. besprak de sonoolgeldhefllng en informeerde of daarbij geon progressie zou kunnen worden inge voerd. Hij gelooft, dat velen nog zouden kunnen betalen, die nu niets betalen. Een derledon waarschuwde tegen invoering van progressie, want het zou kun nen voorkomen, dat velen minder behoefden te betalen dan nu. De Voorzitter bracht in herinnering, dat reeds vroeger over progessie is gedacht, maar dat er hevige oppositie tegen onstond. De invordering, van schoolgelden hebben Burgemeester en Wethouders zoo streng mogelijk gesteld maar een boogere opbrengst is niet te verkrijgen. B. en VV. antwoorddenHet lid, dat, tpr versterking van de inkomsten, evenredige schooUddheffmg wenscbt, zal waarschijnlijk teleurgesteld worden in de opbrengst dier nieuwe beding. Een der leden van de 2e afd. wees erop, dat de nieuwe schatting van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommeu op 1 Januari 1908 wordt ingevoerd en infor meerde of daarmede is rekening gehouden by de raming der opcenten en de Straat- belasting. De Burgemeester zeide, dat de hoogere opb.engst by het ontwerpen der Begrooting niet geraamd kon worden en dat Burgemeester en Wethouders by de raming van dezen post gehouden zyn, de voorschrif ten voor het opmaken der Begrooting na te leven. B. en VV. antwoordden De voorschriften, betredende bet opmaken der (iemeente-be- grooung schrijven voor, de opbrengst van de opcenten van de Grondbelasting te ramen naar de hoofdsom van het kohier van het jaar, waarin de Begroeting wordt opgemaakt. De invloed van de nieuwe schatting op e opbrengst van de Mraatbelastiug is thans nog niet te ramen. Een der leden van de 2e afd. besprak nog de invordering, der Hondenbelasting. Hij betwijfelde zeer of voor alle honden die er rondioopeu wel belasting wordt be taal! en vroeg of geen betere controle mogelyk is. De Burgemeester zeide, dat reeds merrmalen besproken is in hoever de aan stelling van een ambtenaar tot uitoefening van coptrole wenschelyk zoude zyn, doch dat dil denkbeeld steeds is afgestuit op de kosten, welke door een hoogere opbrengst der be lasting niet zouden vergoed worden. E e u lid dier afd. klaagde over den last voor de bewoners van de Appelmarkt van de hondenwagens met honden, die daar blyven staan. De Burgemeester beloofde zooveel mogelyk toezicht, maar merkte op, dat de bonden alty 1 behoorlijk worden vastgelegd en alzoo niet veel kwaad kunnen doen. B. en W. deden in hun Memorie van antwoord toezegging, dal zooveel mogelijk zal wnrdeo gelet op een strenge invordering der Ho .deubelasting. In hun Memorie schry ven B. en W. nog Nu blijkens de «Meetings verslagen ons voorstel van 19 September 1907 betredende de betaling van »Uirkhoven" waaischyutyk zal worden aangenomen, wordt voorgesteld de Begrooting voor de gasfabriek hiermede in overeenstem ming te brengen. Een bedrag van f30 000 wordt derhalve van art. 1 (batig saldo dienst 1906j overgebracht naar den dienst 1907, torwyl de begrooting voor de gasfubriok in de Gemeente-be rooting wordt opgenomen overeenkomstig de vermoedelijke exploitatie der gasfabriek en derhalve met een batig sal lo van f 30 000. Voor verdere to -lichting verwyzen wy U naar ons voorstel van 19 September. Aan de bijgevoegde Nota van wijzigingen zy het volgende ontleend Het batig saldo van den dienst 1906, oor spronkelijk uitgetrokken op f52179.66!/^ wordt verUagd met f S0000 en us uitgetrok ken op f'J2179.06l/j. D« post huur vao buizen wordt, wegens verhuring van een gedeelte van het voormuhgScbultery-raagazyn, verhoogd met f76 en dus uitgetrokken op I f1839. Do ontvangst uit de exploitatie dor gasfabriek wordt weer mot f 30 000 verhoogd en uitgetrokken op f209600. De ontvangst- post wegens bijdragen vau de Provincie voor armlastige krankzinnigen is inmiddels met f30 verhoogd en wordt dus gebracht op f3273. Het totaal der Inkomsten wordt daardoor begroot op f614058.04. De Uitgaven worden verminderd met f50 voor den klokkenist en vermeerderd met f 100 voor den plaatvervangenden Gemeente-ont vanger en mot f55 wegens kosten voor krankzinnigen. Hun totaal is weder f til 4 0-8 01. Eeu lezer, die lang in Oost lndië heult vertoefd, verbaast er zich over dal hier te lande aan de Postkantoren postwissel- en spaarbuukzaken worden vereffend als de een of ander een kwyting geeft door een kruisje op het formalier te zetten. Wat geeft het, vraagt hy, of twee perso nen, die toevallig in de wachtkamer zijn en het kruisjesmeosch gewoonlijk niet kennen, dat kruisje al waarmerken waarom vraagt de ambtenaar niet, evenals in onze Oost, een duimafdruk f Zoo'n duimafdruk is altijd de zelfde, by den eersten inleg zoowel als bij iedere aanvraag. Waarom past men hier te lande niet toe wat in de Koloniën reeds lang is ingevoerd Ja, waarom? De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal op Donderdag, 31 October, om 8 uur, ten Raadbuize eene openbare vergadering houden. Lubertus Biink hoopt 1 November den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden werd aangesteld als boschbaas en jachtop zichter van de familie Roos Vlasman voor haar terreinen op den Berg. In de Zaterdag te Amsterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst werd behandeld de wetswijziging. De afd. Amersfoort stelde voor, art. 3 te doen luiden „Tot het bereiken van het doel der Maatschappij dienen verschillende fond sen. Deze fondsen worden beheerd volgens reglementen, voor ieder fonds alzonderlyk door de algemeene vergadering vast testel len.'' Het amendement-Araersfoort werd aange nomen, nadat op de vraag van den Secretaris, den heer Daniël de Lange, geantwoord was, dat men in bet amendement-Araersfoort niet moet zien een raiddel om de werkzaam heid van het Hoofdbestuur te regelen. Door de afdeeling Amersfoort werd nog voor gesteld dat pers-men, die lid of donateur willen worden, zich moeten laten inschryven by de afdeeling der Gemeente waar hij zijn woonplaats heeft, of, indien daar geen af deeling is, in een andere Gemeente op een afstand van ten hoogste 10 K. M. De commissie had voorgesteld, den afstand op 20 K. M. te bepalen, maar de vergadering keurde het araendement-Amersfoort goed, die een geringeren afstand in het belaog dei- kleinere atdeelingen achtte. Het voorstel tot wetswijziging werdt ten slotte aangeuoraen. Daarby .verd nog bepaald, dat de ledetikunstenaars een vertegenwoor diger in het Hoofdbestuur zullen hebben. De heer De Lange verklaarde als gevolg van dit besluit, dat hij ontslag zal nemen als Algemeen-secretaris. Wat is er Zaterdagavond smukdlyk gelachen in Ainicitia ora de «Zenuwachtige menschen" die door hetTooneelgezelscbap van liet Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zoo byzonder goed werden uitgebeeld. Waarlijk het zeer goede gezelschap heelt ook meer financieel succes ten volle verdiend; doch hun komst werd zoo laat aangekondigd en Amersfoort is nu eenmaal geen plaats waar een heele week lang uitgaand publiek is, terwijl de Zaterdagavond al een heel slechte avond is voor comedie of concert. Na hetgeen we in oen vorig nummer schreven ter aankondiging vao het stuk, be- hoeven we daarover niet meer in bijzonder heden te treden. Het bleek een echt blijspel te zijn met heel aardige verwikkelingen, die het alle goed deden. Hempel's vrouw, zuster en dochter waren geweldig zenuwachtig tot hy ze door zijn paarderaiddel totaal genas; Hompel zelf was best; overste Bardua was de type van een schietmensch met zijn aller- koddigste opvattingen Osorius was een han delsreiziger geknipt uit de «Fliegende Blatter" en Scbolts, de oude en dus bijna iinp irti- nente op fooien beluste huisknecht werd door Pilger meesterlijk gecreëerd. Het nastukje «Toevlucht voor onbebuisden" was een juweeltje en sluit zoo byzonder mooi aan bij «De strijd om het bestaan", dat in Desmet a cinematograaf avond aan avond zoo aller aandacht trok, het droeve verhaal van den iliiklooze. In 'i kort een goed besluit van de zoo zeer »f wisselende kernm-verraakel(jkheden in «Amicitia." «Het Amersfoortsche Quick, adspir&nt- kampioen voor de Oostelijke klasse, trekt nog ongeslagen naar Vitesse in Arnhem. Wo vertrouwen, dat do Amerstoorters wel een sterke combinatie in het veld zullen brengen en verwachten dan ook Quick's overwinning Aldus schreef Vrijdag de sport-redacteur van het Hdbld." 't Is gansch anders uitgekomen. Quick, dat verleden Zondag P. W. zoo kranig de baas bleef, is te Arnhem door Vitesse geslagen met 1—4, terwijl Quick's eenig doelpuntje nog ontstond door eeue vergissing. Toch echt jammer. De tentoonstelling van werk door blinden vervaardigd, gister- on hedenmiddag in «Ons Huis" gehouden, mocht zich verheugen in vrij druk bezoek, terwijl er nog aardig wat is verkocht. Gelukkig was 't een klein tentoonstellinkje; de afdeeling heeft slechts twee blinden te steunen. Het vrouwtje, een blindgeborene, heelt een heele tafel vol brei- en haakwerk kunnen inzendende man, die het ongeluk had eerst op gevorderden leeftijd blind te worden, zond een tafel vol borstel- en mande- werk in. En alles mocht gezien en nauw keurig bekeken worden. Welk een geluk, dat de man zóo goed van aannemen was, dat hij, ondanks de door zijn vroegeren arbeid vereelte vingers, in een hall jaar leerde borstels maken en mandjes vlechten, terwijl de Directeur der Blinden- iurichting te Utrecht, waar hy door de af deeling werd in de leer gedaan, meende, dat daarvoor minstens een vol jaar zou noodig wezen. Welk een voldoening voor de afdeeling, hem weer aan arbeid te helpen en zóo zijn groot leed minder te doen gevoelen. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Siuger-naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelyke bezigheden geopend is, zullen voorzeker velen onderonze lezeressen met groote belangstelling hooreu, dat de Siuger-Maatschappij binnenkort ook in onze stad weder een volledigen cursus in het moderne borduren zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van borduur werken ouderwezen worden, zooals bijv. platsteek, puntsteek, koordborduren, mono- gramboi-duren, Smyrna-borduren, enz. enz. Wij vestigen daarom de attentie van be zitsters van Singer-naaimacbines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het mo derne borduren en stoppen te bekwamen eu zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uit de Singer-macbine te trekken. Zij, die van dezen cursus wenschen te proliteeren, dienen zich aan te melden aan het kantoor van de Singer-Maatscbappij, Westsingel 49 by de Varkensmarkt, Men zie de advertentie in dit nummer. Zóo vol als gisteravond hebben we de groote zaal van „Het Valkje" nog nimmer gezien al wat maar als zitplaats kon ge bruikt, werd aangedragen en daarvoor broe derlijk gedeeld en toch moesten nog wel een vijftig menscben zich vergenoegen met een staan plaatsje. De lezing van den heer Niesink zou om 8 uur beginnen en reeds kort na 7 uur begon de zaal al vol te loopen. Of er heel veel lotelingen waren, betwijfelen we, maar door de propaganda aan de scholen waren er ontzaglijk veel toekomstige lotelin gen en het dient in éen adem gezegd, dat de spes patri® zich, ondanks zijn jeugd en zelfs toen wegens het sciopticon de zaal in 't duister gehuld was, heel netjes gedroeg was er al eens een die wat harder lachte dan noodig was, dan klonk aanstonds een ener giek »sst" in zijn omgeving en zoo'n bengel was dan weer een en al aandacht. De heer B i a n c b i prof. Kenüinck, Voorzitter van het A. D. C., kon niet zoo vroeg tegenwoordig zijn opende de bijeen komst met een kort woord en putte uit het druk bezoek het bewijs, dat het werk van het A. D. C. erkenning viudt ên men in steeds grooter kring hart krijgt voor de drankbe strijding. 8pr. hoopte, dat de Gemeenteraad even gunstig mocht zijn gestemd en daardoor een subsidie zou verleeneu, groot genoeg om den strijd tegen dezen socialen misstand te kunnen volhouden. Tot zijn groot geno gen heeft het A. D. C. ervaren, dat tydens de jongste kermis de kasteleins meestreden en als portiers of keliners afschaffers in hun etablissementen te werk stelden, waarmee ze erkenden, dat nuchtere mannen het best zorgen voor het innen der gelden. Moge al eenig eigenbelang hen dezen maatregel heb ben doen nemen, toch is spr. er over ver heugd, dat ook de kasteleins erkennen wat het A. D. C. zoo dikwyls aanvoerde. Spr. noemde het ook een zeer gelukkig verschijn sel dat, tegenover de schouwe afbeeldingen van den vuilhandel, het A. D. C. in de ge legenheid was, fraaie en leerzame beelden te kunnen doen zien. De heer Chr. Niesink, uit Heemstede, kreeg hierop het woord. Hij herinnerde, dat tal van machtige vercenigingen hier te lande den strijd hebben aangebonden tegen den drankduivel eu hoe de «Volksbond" een dier nuttige vereenigingen is. Al die vereenigingen wenschen alle tappers een ruim bestaan en eeu good stuk brood, doch op andere wijze dan zy die thans ver werven en wel zonder di t zij hun bezoekers verplichten to offeren op het altaar van Bacchus. Spr. projecteerde nu de bekende Volksbond platen Dat is van jou geld, Terug van de markt, O vader niet meer, en Hun laatste stuk goed eu deed vervolgens zien de ge schiedenis van Daan Labberton Dolf de strooper, en Enoch Arden. De mooie beelden, in rijke afwisseling, on de zeer bevattelijke uitlegging boeiden ten zeerste het gehoor. Na de pauze kwamen eenige kleinere beelden in bonte afwisseling. Vooral de pro jecties van den reclame-wagen van hetA.D. C. uit den optocht van het jongste Koningin- nefeest en van de kar met de bekende ehas- sinetten hadden een zeldzaam succes. Bij liet portret van H. M. de Koningin werd een toepasselijk en pakkend woord gericht tot de lotelin.een, terwijl de heer Niesink ten slotte voordroeg «De speelpop" het zeldzaam mooie verhaal van het kindje, dat haar pop wil beleenen om brood te kunnen koopen voor moeder, die door haar man een drankzuchtige zonder geld is gelaten. Een krachtig applaus b sloonde den spreker, wiens dikwijls herhaald »De drunk voert ons naar een afgrond, waar armoe en ellende waren in 'trond", ongetwijfeld bij velen in herinnering zal blijven. Prof. K e n n i n c k sprak het slotwoord en herinnerde hierin, dat deze bijeenkomst was belegd om in de jeugd een vonkje te brengen dat, naar het A. D. C. hoopt, zal oplaaien tot een groote vlam en er toe zal bijbrengen, dat allen den verwenschten sterke drank zullen verafschuwen en daartegen zullen meestrijden. Tot de lotelingen wilde spr. zeggen, dat de lotingsdag een mijlpaal in hun leven is en hun toeroepeD, dat zij hun blijdschap over vrijloten of inloten toch niet zouden uiten door drankgebruik, doch dat zij Jeering mochten hebben geput uit het vele fraais dat ze gezien en het vele treffends dut ze gehoord hebben. Met een pakkenden oproep om mee te strijden tegen het drankmisbruik, sloot spr. hierop de nuttige en zeer leerrijke bijeen komst. De heer J. van Harpen was met f149 715 minste der 21 inschrijvers voor den aanleg van harde wegen in de Gemeente Barneveld ter lengte van 23 K.M. De gunning is in beraad gehouden. Terwyl de concierge op zijn werk was, diens vrouw met een der kinderen naar de kliniek te Utrecht reisde en de dienstbode de andere kinderen naar school bracht, ont stond hedenochtend rond 9 uur brand in de concierge-woning van het gebouw van den R. K. Volksbond. Gelukkig werd bijna onmiddellijk onraad bespeurd en waren tal van rappe handen ter plaatse om het gevaar te keeren. Toch brandde de geheele achterkamer der con cierge-woning met den geheelen inboedel totaal uitdoch het vereenigings-gebouw zelf leed ditmaal geen noemenswaardige schade. Woning en inboedel zijn verzekerd, zoo dat de concierge, die hevig onder den indruk was, niet al te groot verlies lijdt. Het politie-rapport heelt ook omtrent den laatsten kermisavond niets bijzonders. Gister moesten vijf minderjarigen op trans port gesteld of overgenomen en doorgezon den worden, hetgeen juist op den lotingsdag al zeer bexwarend was. Behooren deze transporten wel tot de taak der Gemeente-politie, of moet de Rijks-poli- tie daarvoor zorgen Boos worden is menschelijk; boos blijven js duivelsch Uit den omtrek. Tot predikant by de Gereformeerde ge meente te Baarn is beroepen ds. H. A. van Andel, te Zuidland. Te Baarn is in den ouderdom van 57 jaar overleden de lieer J. D. Ferwerda, van de bekende firma Ferwerda Tieman. Een inzender van het «Hdbld" schrijft over hem Wanneer er een man sterft als Ferwerda, mag er waarlijk wel iets van zijn levensloop gezegd worden. Bij het begin van zijn wijn handel zei eeu oom van hem „ik heb een neefje die zoowat in wijn scharrelt". Van niels en zoo goed als met niets, heeft hij zich weten op te werken, tot den groot sten importeur in ods land. Met reclame en altijd weer reclame, ves tigde hij, tal van depots, door het geheele land en ook in het buitenland. Onbekrompen in zyn middelen kon hij voor eenige jaren een schenking doen aan het Nederlandsch Tooneel vau tienduizend gulden. Doe het hem eens na! Te Hilversum vergaderden Zaterdagavond op iuitiatiet van de Hdversumsche schilders bazen vereeniging, éen 18-tal patroons- en werklieden-vereenigingen. Met algemeene stemmen werd een mo ie aangenomen, waarin de dringende noodzakelijkheid eener Am bachtsschool voor Hilversum werd uitge sproken.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2