November 1907. No. 7422. 57e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE: firma a. h. van cleeff te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 8 maanden /"l. franco per post /1.15. AdvertentiÖn 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseorkosten in rekening gebracht. kortegracht9 Postbus 9. Teiephoon Bij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. KEN N I S G E T I N e E N. Schietoefeningen. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vol gens mededeeling van den Minister van Oorlog tusschen 10 en 30 November 1907, uit eeue opstelling ra den polder Zeevang, ongeveer 800 M. bewesten het fort Edam, mot gesehut zal worden gevuurd. De onveilige sector ligt tusschen de richti.igen ongeveer Nr. 76% tot Nr. 86% (10°) uit de opstel.tng tot op 8000 M. afstand. Op de di.gen, waarop gs- vuura wordt, waait een roode vlag van het fort Edam en een Nederlandsche vlag by de opstelliug op den zeedijk uitgezette posten plaatsen, zoolang het terrein tusschen hou onveilig is, een roode vlag benoorden en eeu dergelijke vlag bezuiden dat terrein op dien dyk. Indien beschikbaar, zal, voorzoover de oefeuingen dit toelaten, eeu stoomvaartuig aan kleine vaartuigen desgewenscht hulp verleenen om uit den onveiligen sector te komen. Amersfoort, 31 October 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT maken bekend, dat zij, ter voorkoming van de verbreiding van hot mond- en klauwzeer en ten einde de veemarkt onbesmet te doen blijven, be sloten hebben dat, tot nadere aankondiging lö. bet vee op geen andere tijden dan tusschen 8 en 9 uur des morgeus op de veemarkt wordt toe gelaten 2o. dat bet vee alleen door de Kleine Sint Jans straat vanaf den Singel op de markt gebracht mag worden. Amersfoort, 81 October 1907. Burgemeester en Wel houders voornoemd, De Burgemeester, WUUT1ER8. x.0 SecretariB, J. G. STENFERT KROESE. Alvorens we het verslag der Raadszitting van Dinsdag vervolgen, dient een schrijffout her steld (onderaan de 4e kolom der voor-pagina van het vorig nummer). Immers om óen uur was de ontvangst der turners, om 1% uur de samenstelling van den optocht, die te half twee zou uitgaan; toch schreven we „daardoor werd niet precies om den uur afgemarcheerd, doch om 1.38". Daarmee is dan ook iu overeenstem ming hetgeen de heer Van Duinen zeide: „De vertraging van eenige minuten is veroorzaakt" enz. Bij punt 17 (salarisregeling onderwijzers) zeide dc heer Gerritsen, dat men van hem zeer zeker niet meer zou verwachten, dat hij andermaal aantoonde, dat de salarissen werkelijk te laag zijn na al hetgeen daarover reeds is ge zegd óok door de Commissie van Toezicht en den Wethouder van Onderwijs. Die tc lage sala rissen moeten komen ten nadeele van het volks onderwijs; de lust en do opgewektheid moeten ontbreken als de onderwijzer leeft onder den druk van huiselijke zorgen. Spr. ziet niet in, dat we met het voorstel-Rink zullen vooruitgaan. Al gingen we daarmee een f2500 vooruit dan nog zal een gelijk bedrag op de Gemeente-begrooting voor 1908 dienen ge bracht en spr. acht liet beter dit reeds thans onder de oogen te zien dan volgend voorjaar. Om die f5000 te vinden, wil spr. in zoover zijn voorstel wijzigen, dat f3000 moeten komen uit de Inkomstenbelasting en f2000 uit den post Onvoorziene uitgaven. Spr. wil niet wachten tot volgend jaar, want dan is er weer geen geld omdat nog tal van uitgaven wachten. Het voorstel-Celosse is voor spr. onaanneem- lijk omdat het weor half werk geeft, terwijl als spr. voorstel wordt aangenomen voor jaren wordt voorzie». De Raad is steeds royaal waar het geldt Hooger- of Middelbaar onderwijs, doch alB or sprake is van het volksonderwijs dan is 't altijd „er is geen geld". Indien er nog leden zijn, die meenen dat cie onderwijzers het niet zoo slecht hebben, dan wil spr. hen verwijzen naar een reeks artikelen in Het Volk" waaruit blijkt dat, alleen in het tijdperk 1901—1907, do prijzen der eerste levens behoeften zijn gestegen met 20 a 21%. Indien er leden zijn, die wel de salarissen wil len verbeteren, doch spr. voorstel niet voldoende toegelicht achten, dan wil spr. hen gaarne nader .nliohten. Spr. wenscht dan voor dit doel f5000 op de Begrooting le brengen en B. en W. uit te noo- digun, nadere voorstellen te doen aan den Raad. Het argument, dat een nieuwe regeling zou moe ten plaats hebben als het voorstel-Rink wordt verheven tot wet, omdat de Gemeente dat Rijks- geld niet mag behouden, gaat niet op. Vroeger iö door don Raad dan ook anders gehandeld. De argumenten die B. en W. aanvoerdon voor verhooging der tractementen van Burgemeester of Secretaris zyn precies de zelfde als die in te brengen zyn voor de salarissen der onderwij zers. Spr. handhaaft dan ook zijn voorstel, óok al zou het percontugofder Inkomstenbelasting daar door met een kleine fractie moeten verhoogd. Spr. gelooft echter niet, dat dit noodig zal zijn, want do uitkomsten der laatste jaren hebben geleerd, dat die belasting altijd meer opbrengt aan ze wordt geruamd. Wegens de schandelijk lage tractementen, vooral van de gehuwde onderwijzers, vorzoekt spr., dat do Raad kennis neme van de artikelen „Het Volk", welke spr. gaarne zal ter inzage geven, en dat de Raad |zijn voorstel zal aan nemen. De heer Vols Heyn vraagt waarom het voorstel der Commissie van toezicht, wnarvan spr. de eer heeft lid ten zijn, nog niet in be handeling is genomen. Het dateert reeds van 23 Januari 1907. Do Voorzitter antwoordt, dat het stuk ter visie lag. De heer Plomp vraagt of dit voorstel niet eigenlijk was een steun op het adres der onder wijzers. De Voorzitter: Pardon, het is een geheel zelfstandig voorstel. B. on W. blijven er bij, dat een afwachtende houding willen aannomon. De heer Celosse, Wethouder van O n- derwjjs, vraagt of het wei goed zou zjjn als het voorstel-Gerritsen te gelijk mot dat van spr., die de minderheid in het college van B. en W. vormde, werd behandeld. Spr. gelooft, dat het zyno de voorkeur verdient en wil dit daarom even toelichten. Het voorstel-Gorritsen geeft zes 4-jaarlijkscho verhoogingen van f75 en f150 voor de hoofd akte en f 100 voor woninghunr. De verhoogin gen eindigen dus na 24 jaar. Spr. voorBtel geeft een aanvangssalaris van f600, zes 3-jaarlijkscho verhoogingen van f50, dat is dus f900, na 30 en 35 jaar nog eens f50, dat is dus f i.000, voor hoofdakte f 125, samen dus f 1125. De heer Gerritsen wil zesmaal per vior jaar verhoogen, waardoor ten slotte na 24 jaar het maximum van f1300 wordt bereikt, want ver hooging na 30 en 35-jarigen dienst stelt hij niet eer voor, hetgeen spr. een bezwaar acht. Het wil Bpr. voorkomen, dat volgens zyn voor stelt de opklimmingen veel regelmatiger zijn verdeold, terwijl de gedachte bij spr. voorzit dat, als er gelu disponiebel komt, hoofdakte en huiehuur beter zullen beloond worden. Spr. vervolgt, dat het voorstel-Gerritsen zal kosten ongeveer f 5000 en spr. voorstel ongeveer f4300. Spr. wil hel benoodige geld ongeveer op de zelfde manier "inden als de heer Gerritsen. Spr. heeft zijn voorstel daarop gegrond, dat men hier liever heeft onderwijskrachten met eenige ervaring. Spr. voorstel is betreden door de meerderheid van het Dagelijksch Bestuur óok met het argu ment, dat de tractementen pas waren geregeld. Dat is geen argument, want de onderwijzers hebben hun verzoek ingobracht 25 September 1905. Er is dus geen bezwuar, nu, na twee jaren, alweer te wijzigen. Ook wees de meerderheid van het college van B. en W. er op, dal er steeds ruime keuze is. In September is een oproeping gedaan waarna 60 sollicitanten zich aanmeldden. Toen hoeft spr. nagegaan of waar is de bewering, dat zelfs uit steden sollicitanten komen en bevonden, dat zich aanmeldden 42 uit dorpen en 18 uit steden, doch deze laatsten waren allen pas aangesteld en dus zonder ervaring. Van die 18 waren er 5 van 18 jaar, 7 van 19, 1 van 20, 1 van 23, 2 van 25 en van 45 jaar. Spr. meent dan ook, dat hier noodig zjjn onderwij zers uit do dorpen. Bij een andere vacature meldden zich slechts 3 sollicitanten en bij een derde 31, doch toen waren er geen geschikte eau- didaton zoodat een nieuwe oproeping moest worden gedaan. Spr. heeft de vigeerende regeling vergeleken met die, welke in het request dor onderwijzers worden meegedeeld en meent niet te veel te zeggen, als hij verklaart, dat do vergeljjking uitwijst, dat de positie der onderwijzers hier wel degel yk verbetering noodig heeft. Aan do bijzondere school dor Blooinendaalsohe Schoolvcreoniging is het uunvangs-saluris f600, vijf 2-jaarljj kscho verhoogingon van f 100, woning- huur flOU, teekenen, zang on slöjd f50; hot maximum wordt bereikt in 11 jaar on is dan f 1100. Voor de It. K. scholen is het bisdom Haarlom is het aanvangssalaris 1550 twee 2-jaarlijksch verhoogingen van f50,. vijf 3-jaarlykscho van f50, hoofdacte f 100, nogmaals twee 3-jaarlijksoho verhoogingen van f50, woninghuur f60. Hot maximum na 22 jaar is f 1150. Aan do R. K. school te Vlis9ingen is hot aan vangssalaris f650; vier 2-jaarlijkscho verhoogin gon van f50, drie 3-jaarlijksche van f60, hoofd akte f100, na 5 jaar f 150, na 10 jaar f200 woninghuur f 100, pensioensbijdrage 4% maxi mum f 1300. Spr. concludeert, dat de aanvangs-tr ictemen- ten hier ter stede goed zyn geregeld, doch de regeling daarna thans niat meer voldoende is. Spr. acht zijn voorstel meer ananeemlyk dan dat van don heer Gerritsen en zou dezon willen voorstellen, in spr. schuitje to komen. De heer Van Duinen heeft d in heer Ger ritsen hooren zeggen, dit het onnoodig is, met de salaris-verbetering te wachten tot het voor- stel- Rink zal zijn nuugenomen. Spr. is dit vol strekt niet eens, doch meent dat het zeer n i idig ia, te wachten. Spr. heeft vóór zioh het Voor- loopig verslag der Tweede Kamer, waarin wol zoor duidelijk wordt gezegd, dat de Rijks-uit- kooring metter daad moei ten goede kom in aan de Gemeenten of de Besturen dor byzondoro scholen. Spr. stelt voor, de voorstellen te verdagon tot omtrent het voorstel-Rink zal zijn beslist Spr. had een amendement oo hel voorstel- Gerritsen, doch zal dat nu maar niot indienen. De heer Plomp zou den heoren Celosse en Gerritsen willen verzoeken, hun voorstellen terug te nemenin het belang der zaak, omdat or thans geen meerderheid voor is to vinden, in het belang der Gemeente wegens hoi door den heer Van Duinen aangevoerde. Spr. zou het on verstandig vinden als do Gemeente een wijzi ging maakte juist op 't oogen blik, waarop do Regeering esn wjjziging aanhangig maakte. M-ost spr. kiezen dan zou hij stemmen vöor het voor stel-Celosse, omdat dit eon betere regeling hoeft voor de eerste jaren, die, waarin net verloop der onderwijzers juist Btoods hot grootst is. Dn heer Gerritsen meent dat door zjjn voorstel die wisseling van onderwijzers zal uit hebben, maar als dit verloop nu toeh een» aanhoudt, wat is er dan bereikt? Spr. vervolgt, dat de heer CelosBe de Inkomsten belasting niet wenscht te verhoogen, terwijl B. en W. schrijven, dat zonder bolastingverhooging zij het bedrag, noodig voor salaris-vorbotoring, niet kunnen vinden. Dat is dus een ftnanoieel bezwaar doch spr. mag niot nalaten te zeggen, dat, willen we ae belangen der Gemeente naar eisch behartigen, binnen niot te langen tijd do bolasting zal moeten worden verhoogd. Ook spr. verzoekt, de Ryks-regoling af te wachten. Do heer Van E 8 v e l d zegt, dat hoe gaarne hy ook zou willen meewerken tot dozo salaris- verbetering, hij dit nu niet kan doen, omdat beide voorstellen hem niot ernstig voorkomen, daar niet wordt gezegd welke uitgaven zij mee brengen. De hoogore koRten thans worden ge raamd op ongeveer f5000; is dat wnt moer of iets minderde gevolgen over 2 of 5 jaar worden echter niet genoemd en spr. meentdanook.dat de heer Gerritsen zijn voorBtel niet behoorlek heeft toegelicht. Het voorstel-Celosse kleoft hot zelfde gebrek nan het raamt de kosten op zoowat f 4000. Beide voorstellers weten heel goed, dat tegenover uitgaven moeten staan inkomsten en beiden verhoogen daartoe willokeurig de Inkom stenbelasting met een f 5000 en beiden verknopen de huid eer zjj den beer hebbon geschoten, terwijl B. en W. nog wel nadrukkelijk schrijven, dat zjj amper de f85000 zullen balen. Spr. heeft den heer Gorritsen niot bogropon in hetgeen hij zeide omtrent het niet-uitkoeren dor Rijks-geltlen als de Raad reeds tractcmonts- vorbetering had toegestaan. Spr. aont het beter de Rijks-regeling af te wacnten en zal dan ook stemmen vóór het voorstel van B. en W. De heer Veis H o y n zogt niets to zullen toevoegen aan hetgeen do heer Vai: Duinen zeide, die daarbij een zoo zuiver standpunt innam. De heer Gerritsen heeft met groote ver wondering gehoord, dat de heer Van Duinen kwam met deze argumenten en hjj, die stoeda zich voorstander betoonde van deze salaris-vor botoring, uitstel wenscht. Moeten wo alweer ^achten De ouderwijzers waohten roods tweo jaar. Wanneer zul do wet tot stand komen De heer Van Duinon hoeft gezegd, dat de Ryks- uilkeering alleen ton gunde mug komen aan de ondorwyzors on niot nan de Gemeente. Zeer zeker is dit zoo, muur ook alleen voor dit Gemeenten, welke niot voldoen aan de bedoeling van den wetgever, doch niet voor do overige Gemeenten. Als hy denkt aan d<- beste regeling te Uunrn, te Hilversum en te Utrecht dim kan sur. zich niet begrjjpen, dat de Minister oen andere be doeling zou bebben. Hel is echter het gemakkelijkst to wachten on deze minimum-lydors, want dal zyn do ondor- wijzers, overgeleverd te laten aan den Rand. Spr. hoopt echter, dut do vrienden van hot volks onderwijs zullen bedenken, wolko do gevolgen daarvan zullen zijn, óok waar met) ziet, dat de bijzondere scholen bolero salarissen geven en de prijzen der eerste levensbehoefte» zoozeer zyn verhoogd. De heer Joris soil merkt op, dut aan de byzondoro scholen een beperkt aantal onderwij zers verbonden zijn. Die levensmiddelen zjjn óok duurder voor alle burgers. Du beer Van Duinen: dikwijls met min der inkomen. Do lieer Gorritson: Ik zie, dut hier niets voor mij te halen is. Mijn voorstel heeft groote vreugde gewekt in de onderwijskringen. Spr. betreurt het, dat de Raad niet wil meewerken on thans weer teleurstelling bereidt. De heer Plomp: Ik moet protes'eoren logon dit laatste vuurwerk van don heer Gerritsen. Dat de Raad wel wil meewerkon, getuigen de afdeelingsverslagen. De heer Van Duinen zegt, zich niot go- kant te hebben tegen de voorstellen en niot gezegd te hebben, dut de salaris-regeling voed is. Wel heeft spr. altijd gezegd, dut de betrekking van onderwyzer te voel door hen wordt beschouwd als ambacht en niet als wetenschappelijk vak. Spr. had gemeend, da' de beide boeren hun voorstellen zouden hebben lorug genomen en daarom heefi hy ook zijn amendement niet ingediend. Thans wil hij dit ineudcelenaan vangs-salaris f6U0, vjjf 2-jaarljj kscbe vorhoogin- gen van f50, twee 5-jaurlUkscho van f100, hoofdakte f 150, tnalakto f160, woninghuur als thans, verhooging maximum Hoofden f 100, geen vorhooging«n nu 30 en 35-jarigen dienst; een en under in te gaan op 1 Januari 1909. Spr. meent, dat hioruit wel blijkt, dat hij in appreciatie niet achterst",at bjj don tnor Gi rriison. De Voorzitter herinnert, dat B, en W. zich bereid verklaarden, ten spoedigste nieuwe voorstellen to doou en verzoekt dn verdere be sprekingen te verdagen tot hot Rogeerings-voor- stel bekend zal zyn. Wethouder Celosse aolit dozo mode- deeling en het verzoek om te wachten niet in overeonstomming inol het rapport van B. en W. vim 21 Jnnuuri 1907. Immers in de welzijn bepaald dc minima, doch niets verbiedt, duur boven gaan. Do beuren Gerritsen en spr. hebben slechts een dool der hoogore uitgaven voor deze verbetering op do Begrooting willen brongenen dit mocht omdat de bevolktnv steeds toeneemt. Van 1900 tot 1908 iu de bo vol king toofono- men met 5000 zielen en gestegen van rond 18000 tot 23000. Du Inkomst onbelisting werd begroot voor 1900 op f67 000 en voor 1906 op f 82 000, torwyl zy toen opbracht f85 000 off 8000 meer. Kr is duB voortdurend klimming »n dat zul voor 1908 wel weer zon zijn. Het gevaar, «lat men schel) tie stad zullen verlaten, is niet xoog'OOt. En ais er al eens ioniand vertrekt, dan i gt tuen wel „'lat scheelt alweer zó o veel in do Inkom sten belasting"maar men weet ni»t wie zich hier komen vesiiven on wat zy inbrengen Wanneer B. en W. het vaste voornemen heb ben, de'tractementen te verbeteren dan wil spr. zyn voorstel we! verdagen, doch de f2800 uio het kost, zyn best te vinden. De Voorzitter zegt, dat de heer Celosse eenigszins spr. mededeeling bestreed, dat en W. een nader voorstel zouden doen zoodra het wetsontwerp is aangenomen, torwyl dit niet in overeenstemming zon zyn met het rapport van 21 Junuari. Het verwondert spr., dat de heer Celosse dit vorwyt richtte tot B. en W. te meer omdat hij zelf ook wol van idee is veranderd. Indien het Ryk verhooging gooit, dan zullen B. en W. die golden uitkeeren aan het onderwij zend personeel, zoo mogelijk met nog eenige ver hooging. Wethouder Celosse zegt niot to hebben aangeduid, dut B. en W. zich van de ziuikwillen afmaken, doch de meerderheid van het college heeft aanvankolyk niets willen doen en heeft in baar rapport spr. voorstel bestreden. Spr. erkent erhtor in dit opzicht van denkwijze te zijn veranderd.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1