Mr. Heyligers gelooft 6ok, dat in dit stadium beslissing leer moeilijk is. ErzijnBtrikt genomen thans reeds drie vooretellen. Hei s*;i»r-'epunt >-our spr. tou zijn het in- koi' n der uiM/ynen, dus spoediuer toekennen van jjeri'iflit'kc vrrhoocing, en daarom luoht spr. meor toe hot vooretol-Celouse, waarbij het maxi mum wordt bereikt na 12 jaar, terwijl hot voorstel- Gerritsen dit eerst doet bereiken na 24 jaar. De heer Gerritsen herinnert,reeds gezegd te hebben, dat hy lyn voorstel wilde wijzigen in dier voege, dat de post Inkomstenbelasting wordt verhoogd met f3000 en die voor Onvoorziene uitgaven met f2000. Spr. wil B. en VV. uitnoodigen een nader voorstel in te dienen, waarover dus rustig kan nagedacht. Do Voorzitter moet met het oog op de indiening der Begrooting hier tegen opkomen. De heer Gerritsen herinnert aan net door den heer Plomp in dn 2e afdeeling gesprokene. Indien het noodig blijkt, dat deze hoogere uit gaaf wordt gedaan, dan moet de belasting maar worden verhoogd, zij 'tdan met een kleine fractie bijvoorbeeld 3.1 «>f 3.2 percent. W et h o u d e r Visser constateert, dat de heer Gerritsen dus f3000 meer wil halen uit de belasting en f2000 uit Onvoorzien. Spr. begrijpt dit niet en zou gaarne van den heer Gerritsen vernemen waar deze dan gelden wil vindon voor onvoorziene uitgaven, waarvoor dan nog niet te volle f500 overblijft. De heer Gerritsen zal straks, bij de be handeling der Begrooting, zijn amendementen indienen. De Voorzitter brengt in stemming het voorstel-Cel sse, dat wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die van de heeren Heyligers, Tromp van Holst, Gerritsen, Hagedoorn en Celosse. Aan de orde is punt 18 (verhooging vergoeding ▼oor taaiakten). Mr. HeyligerB wil ook dit uitstellen om- dal spr. dit een onbillijkheid acht tegenover het personeel der scholen 2e en 3e soort, daar de verbetering alleen ten goede komt van het per soneel der scholen le soort. De heer Gerritsen had het zelfde willen voorstellen. Spr. acht het best mogelijk, dat, bij het nader voorstel van B. en W., deze uitgaat niet behoeft gedaan. Wethouder Celosse zegt, dat dit voor stel zeer urgent is. Tegen een bijslag van f100 voor een taaiakte kan men thans geen goede onderwijskracht krijsen. Er is trouwens reeds een onderwijzeres met f150 voor de taaiakte benoemd. Mr. Heyligers heeft in een der school bladen gelezen, dat ook elders zelden meer wordt gegeven dan f100. De heer Plomp zegt, dat waar de heer Ger ritsen zich steeds zoo gaarne plaats op een koopms sstandpunt, deze dit standpunt hier zeer zeker moet innemen nu het zóo geldt een quaestie van vraag en aanbod. Onderwijzers met taaiakte solliciteeren bijna nooit. De beer Gerritsen zou dan willen voor stellen, voor de taaiakte een persoonlijke toelage te geven, maar beier nog acht spr. het nadere voorstel van B. en W. af te wachten omdat wellicht daardoor de salarissen zóo goed zijn, dat weer voor f 100 zich onderwijzers met taai akten aanmelden. Wethouder Celosse merkt op, dat de tracteuienten moeten zijn vastgesteld. De wet kent geen persoonlijke toelagen. De heer Van Duinen ziet geen verband tusschen salaris en belooning voor een bijzon dere akte. Voor f 100 komen geen sollicitanten en dus moet de belooning verhoogd zooals het voorstel luidt met f50. De Voorzitter hoopt, dat de Raad het college van B. en W. niet in een zeer moeilijk parket brengt nu reeds een onderwijzeres op f150 is benoemd. Het voorstel van B. en W. wordt nu aange nomen met 14 tegen 2 stemmen, die van de heeren Gerritsen en mr. Heyligers. Om 4.23 kwam aan de orde punt 21, de Gemeente-begrooting voor 1908. De heer Van Duinen stelt voor, eerst de punten 22 en 23 af te doen en de Begrooting te behandelen in de avond-zitting. De Voorzitter geeft in overweging, nog een uurtje door te werken. De heer Van Duinen vreest, dat het dan afhameren zal worden en hoewel in de afdee- ling- n reeds veel is besproken, is toch nog lang mei alles afgespraat. De heer Hagedoorn zou niet gaarne punt 211 in de verdrukking willen gebracht zien en dit willen bespreken in een aparte zitting. Hoe dan ook er dient nu eenige wijziging gebracht en Bpr. stelt daarom voor, althans het rapport der Raads-commissie in zake de Hoogere Bnr- 5et-school te verdagen tot een volgende verga- ering. De Voorzitter stelt voor de punten 22 (request A. Los) en 23 (rapport H. B. S.) te verdageowaartoe wordt besloten. De Vooriitter opent de Algemeene be schouwingen over ue Ge mee ne-begroot in g. De heer Van Duinen wil eerst enkele za ken ter sprake brengen, die niet voorkomen in de Begroeting en wel op de eerste plaats de geine ntelijke bidinrich'ing. Toen de Begrooting voor 1906 werd ingediend, werd dergelijke inrich ting door spr. te sprake gebracht en H en W. hebben daarover in hun Memorie van antwoord geadviseerd. Kort daarna werd in de bladen grond tc koop aangeboden, die daarvoor geknipt was en spr. wees don Voorzitter van den Raad daarop. Na den verkoop heeft apr. er zijn Ieed- weteoverte kennen gegeven, dat die grond niet door de Gemeente iB aangekocht. In 1907 heeft spr. zich gericht toi den Wethouder van Publieke Werken, die zeide, dat die landcryen waren ver huurd tot 1907 doch voor de Gemeente te koop waren. Spr. bedoelt het terrein Achter Luiaard bij den achter uitgang van Randenbroek' In de vergadering der 2e afdeeling van 190G heeft d*t Voorzitter echter meegedeeld, dat onderhandelin gen waren geopend met den ondernemer der Badinrichting aan de Pieter Bothstraat. Spr. heeft thans van den anderen Wethouder verno men, dat de huidige bezitter het terrein niet wil afstaan. De heer Oosterveen: We hebben nu im mers liirkboveuwellicht kan daar een badin richting gemaakt. De heer Van Duinen vervolgt, dat het hem leed doet, dat thans nog niet is uitgemaakt de wenscholijkbeid en de mogelijkheid. Spr. heeft een illusie te meer verloren. Vervolgens wilde spr. het hebben over don Laaglandscheweg. Ir. hun Meiüorie van antwoord schrijven B. en W., dut zij geen voorstel kondon annbieden, omdat zij na 16 Mei niets meer ver nomen van belanghebbenden. Spr. heeft van den eersten adressant, den heer Van uer Wal, gehoord dat deze met B. en W. de zaak heeft besproken en de overige aanwonenden omtrent dit onderhoud heeft ingelicht en het voornemen had, een plan tot verbetering te onderwerpen aan de goedkeu, ring van den Gemeente-architect. Deze is hem ech. ter vóór geweest, heeft den weg verbeterd en op gehoogd en de afwatering geregeld en al het geen werd gevraagd, is uitgevoerd, en dit alles niettegenstaande spr. verzoek om uitstel was verworpen en een voorstel om nadere inlichtingen, wie eigenlijk eigenaar is van den weg, was aangenomen met 9 togen 3 stemmen. De toezegde inlichtingen zijn niet verstrekt, maar toch is de weg verbeterd. Spr. acht dit niets meer of minder dan een op zij zetten van den Raad en daarmee kan hij zich niet vereenigen. Op de derde plaats wenscht spr. nog iets te zeggen over zijn verzoek om op de Begrooting te brongen een memorie-post voor „nijverheid". B. en W. autwoordden in hun Memorie „Het brengen van een menjorie-post op de Begrooting voor inrichting van marthalleu achten wij niet raadzaam. Indien aan bet voorstellen van een dergelijken memorie-post de beteekenis eener principieele beplissing ten gunste der markthal len moet worden toegekend, zal uw vergadering een dergelijke beslissing geenszins incidenteel, bij gelegenheid van het behandelen der Begroo ting, kunnen nemen. Indien daarentegen geen principieele beteekenis aan den nieuwen post moet worden toegekend, is het vaststellen van een dergelijk artikel van geen belang. Intusschen zal ons rapport betreöende het bekende adres van „Handel en Nijverheid" U spoedig berei ken." Spr. zou willen vragen: waarom nietinciden- >eel 7 Al doet de Raad dat, dan is daarmee nog lang niet een beslissing genomen. Er kuDnen zich nog zoo veel zaken voordoen, dat de plan nen toch niet worden aaDgenomen. Spr. kan dat principieele bezwaar dan ook volstrekt niet on derschrijven, ook niet om niet iu conflict te komen met art. 213 Gemeentewet. Het rapport, dat B. en W. toezeggen, zal niet baten als op de Begrooting althans geen memorie-post voor komt. Spr. zal dan ook straks een amendement indienen. Op de vierde plaats wil spr. wijzen op den Reinigingsdienst en herinneren, dat de tekorten op dien dienst waren in 1904 rond 14, in 1905 rond 8 en in 1906 rond 12 duizend gulden. Is er nu niets aan te doen, 'dat die tekorten wat kleiner worden? Indertijd heelt spr. aan een lid der Reinigings commissie een knipsel gegeven uit de „Leeu warden Crt". waariD wordt geschreven overeen nieuwe vinding, die a Leeuwarden zeer goed voldoet en wel turfstrooisel verzadigd met gier, dat als meBtstof voor landerijen zeer veel aftrek vindt. Spr. meent dat de omgeving van Amers foort met haar zandgrond zeer veel baat zou vinden bij die bemesting en dat die mest ook hier gretig afnemers zou erlangen. Spr. heeft alle respect voor de zeer groote werkzaamheid van den Directeur, die van den vroegen ochtend tot den laten avond geeft wat hij kan doch moest, toen een directeur bij de reorganisatie werd benoemd niet een meer wetenschappelijk man zijn aangedteld Op de vijfde plaats wil spr. nogmaals ter sprake brengen het urinotVop het Stationsplein. Zoowel de Kamer van Koophandel als de ver- eeniging „Handel en Nijverheid" hebben meer malen het noodzakelijke van dergelijke inrichting bij het station bepleit. Verleden jaar heeft spr. er nog op gewezen in de afdeelingsvergadering htm is toen geantwoord, dat men h«t niet eens was over de plaatsing, doch dat B. en \V. daar over in overleg waren met de H. IJ. S. M., terwijl nu het antwoord zegt, dat, er geen loozing kan worden gevonden. Wat is dan geweest dat overleg van verleden jaar Spr. merkt op, dat neven den hoofdingang een urinoir is, onderaan de trap, wel op grond van de H. IJ. S. M., doch deze zal toch wel geen bezwaar hebben, dat daarop wordt geloosd. Ten slotte moet spr. wijzen op den bedroefd slechten toegangsweg van den Utrechtscheweg naar het voormalig Christiaanspark waar juist veel passage is. Wei is daar een verhoogd klinker pad aan den ingang der Wijersstraat, doch bij een beetje regen is dat Bteeds eeD modderpoel en 't iB onwaardig voor de stad, dat het daar steeds zóo vuil en vies is. De heer Visser, Wethouder van Open bare Werken, inoet even antwoorden op de beschuldiging, dat de Raad door Publieke werken zou zijn op zij gezet. Spr. erkent, dat inlichtingen zijn toegezegd. Hoofdzaak is echter, dat de aan wonenden van den Lagewisg niet erg meewerkten, doch in tegendeel de sloo-tjes niet onderhielden en er Bchoenen en allerlei in wierpen, zoodat afwatering in het Gemeent«-riool onmogei ijk was. De heer Van der Wal was zoo vriendelijk,de zaak te bespreken met b,et college van li. en W. en zou de zaak in orde maken met <ie aan wonenden, doch is in g-ebreke gebleven, nadere mededeeling te doen. I5en paar maanden later heeft spr. toen aan den Geraeente-archite>it op gedragen, den weg te verbeteren in zooverre dat dringend noodig was. De weg is wat opgehoogd, de keien zijn verlegd en <le weg is thans in orde. Zoodra de heer Van der U al bericht zal heb ben gedaan aan B. en V/. zullen dezen den Ruud pport doen. De heer Van Duinen zegt, dat uitgevoa'd is hetgc aan den Raad werd gevraagd, in weerwil deze uitstel vroeg totdat nadere inlich tingen zouden zijn gegeven. Eén woord aan den heer Van der Wal, die zich ten behoeve van de Gemeente hiervoor gespannen heeft, ware voldoende geweest om de .inlichtingen te krijgen waarop B. en W. nog zeggen te wachten. Wethouder Vi&ser meent, dat het toch ook te veel moeite voor den beer Van der Wal schijnt geweest te zijn, bericht te zenden aan B. en W. toen hij den weg hersteld vond. De Voorzitter antwoordt den heer Van Duinen, dat deze is uitgedaan van de stelling, dat het tekort van de Gemeente-reiniging moet verminderen. In de commissie van bijstand is de wensch van den heer Van Duinen ter sprake gebracht, doch toen is gebleken, dat het tekort dan nog veel grooter zou worden, omdat deze meststof die te Leeuwarden wel afnemers schijnt te vinden, hier niet noodig is, want hier is dik wijls de gewone mest reeds onverkoopbaar, terwijl hier ook veel kunstmest wordt gebruikt. Het urinoir der H. IJ. S. M. loost op een Bloot, waarover de Gemeente geen beschikking heeft. Misschien is een overeensomst ann te gaan niet die Maatschappij, doch dat kan wellicht heel veel geld kosten. Wat de Wijersstraat aangaat, hebben B. en W. reeds gedacht over een bestrating met Ben Ahin- keien, maar die vordert aanzienlijke kosten. Om 4.50 brengt de Voorzitter in behan deling de eerste post der Uitgaven, volgnommers 58 tot 217. De hieronder niet genoemde volgnummers gaven geen discuseie. Zij werden in de afdee- lingen besproken. Volg. 110. Mr. Heyligers zegt, dat niet werd gereageerd op de klacht omtrent de ver vuiling der grachten. De Voorzitter antwoordt, dat hij den Com missaris van politie op 'thart bond, daartegen te doen waken. Den heer Oosterveen is medegedeeld, dat in den Kemraoud veel steenen liggen die gevaar opleveren voor stranding. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. een onderzoek deden instellen en ervoeren, dat daar banken zijn. Overwogen wordt eep eigen bagger machine aan te schaffen, doch die is nogal kostbaar. (De vorige is, gelijk we een paar jaar geleden meedeelden, spoorloos verdwenen. De heer Kroes acht het zeer noodig, er ietB aan te doen. Alle schippers klagen er over. De heer Oosterveen: De heer Houtzager weet precies alle plaatsen aan te wijzen. De Voorzitter: B. en VV. zullen over wegen. Bij no. 123 vraagt mr. Heyligers of er reeds plannen zijn ter verbetering van de Hoo gere Burgerschool. De Voorzitter antwoordt, dat die inder daad in bewerking zijn. Spr. kan echter in openbare zitting nog geen mededeeling doen. Bij no. 125 vond de heer Hagedoorn nergens een post voor afschrijving voor de gas fabriek. Wethouder Visser verwijst den yorigen spr. naar bladz. 24 der Memorie van toelichting. De heer Plomp acht die inlichtingen niet geheel juist. Die schulddelging is niet te bren gen onder rente en aflossing. De heer Van Dui nen heeft reeds gewezen op de wenschelijkheid om een commorcieele boekhouding in te voeren bij de gasfabriek. Intusschen treft de g*s-com- missie geen verwijt, want veel is aangekocht uit de saldi, terwijl daarvoor anders geleend had moeten worden. Bij no. 131 wil de heer Van Duinen invoegen een raeraorie-post volgnoinraer 132a, Nijverheid, voor reorganisatie van het markt wezen. De Voorzitter verwijst naar de Memo rie van antwoord van B. en W. waarin zy dien memorie-post uitdrukkelijk ontraden. Te allen tijde is het mogelijk, een voorstel in te brengen. De heer Van Duinen zegt, dat volgens act. 123 Gemeentewet voor elk apart voorstel weer goedkeuring moet gevraagd aan Gede puteerde Staten. De Voorzitter: Dat gebeurt immers dikwijls genoeg. De heer Van Duinen: Welk een om weg. De Voorzitter: Maar wat hebt u aan een memorie-post De heer Plomp zegt, dat indien de heer Van Duinen zijn zin kreeg, hij even ver zou wezen als nu. Gedeputeerden zouden toch de nieuwe uitgaaf moeten goedkeuren. Da heer Hagedoorn vraagt of het de bedoeling van den heer Van Duinen is, een principieele beslissing uit te lokken. De heer Van Duinen: Dat niet. Nu mijn voorstel zoo weinig steun heeft, trek ik het in. Bij no. 140 stelt de heer Gerritsen voor den post jaarwedden der onderwijzers van f63423.16 te verhoogen met f5000 en dus te brengen op f 68 423.10. Discussie wordt niet gevoerd. Het voorstel wordt verworpen met 11 tegen 5 stemmen, die van de heeren Tromp van Hulst, mr. Heyligers, Hagedoorn, Gerritsen en Wethouder Celosse. By no. 215 herhaalt de heer V e J s H e y n zijn voorstel, in de 2e afdeeling gedaan, ora aan het Amersfoortsch Drankweer Comité niet f 100, doelt f209 subsidie te geven. Het wordt zonder discussie aungenomen met 12 tegen 4 stemmen, die van de heeren Salomons, Ruys, Plomp en Wethouder Visser. De Voorzitter stelt om 5.10 aan de orde de Inkomsten, volgnommers 1 tot 57. By no. 17 rneentmr. H ey 1 igers, d-.it betere regeling noodig is voor belooning van liet herhalingsouderwys, welke nu slechts wordt uitgekeerd als er les wordt gegeven. By no. 18 zegt de heer Van Esveld, dat B. en W. wel in hut Memorie van ant woord hebben meegedoci l, dat zij de invor dering dor Hondenbelasting streng zouden handhaven, doch dat komt spr. niet voldoende voor. Zoo acht spr. het niet goed, dat er geen beschryvings-biljetten zyn voor deze soort belasting. De Voorzitter moet hiertegen protes teeren. De politie-agenteh geven het biljet af eu halen dit op. De heer Van lts veld meent, dat dit toch niet is volgens de verordening. De Voorzitter acht het toch beter voor de practyk en dit komt ten goede aan de opbrengst. De heer Van Esveld zegt, dat de Ge meente vooruit gaat in zielental, maarzeker nog meer in honden, wat ook blijkt uit do vervuiling der stratenmaar de opbrengst der belasting wordt niet hooger. Spr. zou wonschen, dal betere maatregelen werden genomen, omdat deze belasting zoo erg ongelijk drukt; wie haar ontduiken wil, ontkent eenvoudig een hond te hebben als de politie-agent bij toeval eens komt in for- meeren. Wordt die ontduiking nooit gestraft? De Voorzitter: Voorzoover ik weet, niet. Ik put daaruit het bewijs, dat de menschen geregeld de belasting betalen. Bij rio. 43 (Rijks-bijdrage Herhuliogson- derwys) herhaalt m r. Heyligers zijn vraag van volgn. 17. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. hun aandacht hieraan zullen schenken. Bij no. 46 vraagt m r. Iluyligers hoe groot liet Rijks-subsidie voor de Hoogere Burgerschool zal zijn voor 19'.'8. De Voorzitter antwoordt, dat het op de Siaatsbegrooting is uitgetrokken op 1'11 ÜüU, het zelfde bedrag als voor 19J7, docb nog niet is toegestaan. De Begrooting wordt hierna met algemeene stemmen vastgesteld op f614058.04 in ont vangst en uitgaaf met een post voor Onvoor ziene uitgaven van f2485.87. De vergadering, aangevangen te 1.45, werd hierop te 5.23 gesloten. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 November. Evang. Lutherscbe ketk. Voorin. 10 uur, ds. De Meijere. Herdenking Kerkhervorming. Remonstrantsche kerk. Voorin. 9i/2 uur, ds. Huoykaas, kinderkerk. Voorm. 11 uur, ds. Hooykaas, godsdienst oefening voor de gemeente. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. 's Avonds 5l/j uur, ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, prof. dr. W. Geesink, uit Amsterdam 's Avonds 5*/2 uur, prof. dr. Geesiuk. Vrije Gereform. gemeente Voorm. 9*/j uur, de heer C. M. Eigeman, uil Rlteuen. 's Avonds 5 uur, de heer Eigeman. Cbr. Gereformeerde gemeente. Voorm Q3/^ uur, godsdienstoefening, 's Avonds 51/* uur, godsdienstoefening. Burgerlyke Stand ran Amersfoort. van 24 tot 31 October. GEBOREN Wilhelmina Johanna, d. van Melis Kraayen- hof en Geertruida Smith. Niesje, d. van Evert Vetkamp en Clasina Pieternella Lan- saat. Pieter, z. van Johannes Mater en Wilhelmina Veer. Catarina, d. van Johan van Putten en Margrietha Coliet. Elisa- beih, J. van Gysbert van de Weerden Maria Catharina Ames. Jannetje, d. van Gerrit de Vries en Jannetje Buis. Hubrecht Johannes, z. van Hubrecht Johannes Fremouw en Johanna Margretba Jansen. Albcrtus Jan, z. van Gerard Wiggerman en Wilhel mina van Ark. Frans, z. van Nicolaas van Zanten en Hendrikje van Doornik. Wil helmina Alijda, d. van Franciscus Antonius Maria Kurvers en Catharina Margaretha Kraaikamp. Maria Lamberta, d. van Willebrordus van Duinmeien en Johanna van de Brug. Willem Leendert, z. van Johannes de Gans en Johanna Jacoba Hieuekamp. Gerrit Willem, z. van Gerrit Willem Wil- lemsen en Clasina Gerarda de Graaf. Berendina Johanna Maria Clasina, d. van Hermanus Adrianus de Vries en Henorika van La vieren. Catharina Louisa, d. van Jan de Vrije en Catharina Louisa Maria de Rooii. ONDERTROUWD Jacob Krook eu Wyntje van Kooten. Dirk Jan ter Beek en Fcmraigje van Veen. Johannes van den Hooft" en Marretje Koops. Dirk Hop en Rika Johanna Spek- kink. Jacobus Stam en Judina van der Pol. Herman Cortissos on Sara de Vries. Samuel Hnrame en Rozette de Vries. GETROUWD Josophus Wilhelmus Meyerink en Hendrik» Lensing. Willem Vonk on Jennigjc Hek- huysen. Johannes van Rogerijen en Ever- arda van 't End. Jean Schaaf en Adrians Cornelia Maria van V'elzen.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2