November 1907. No. 7426. 57e Jaargang. Feuilleton. 01 TWEE TIN. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oilicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels /'1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telephoou 19. K E N N I S G E V I N G E N. Jagen op spoorsueeuw. De BURGEMEESTER vau AMERSFOORT breng' ter algemeeue kennis, dat ook voor het loopende jachtseizoen vergunning kan worden verleend tot hel houden vau drijfjachten op wild (als er spoorneeuw ligt) dat de aanvragen, daartoe betrekkelijk, aan den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht moeien worden ingediend door tusschenkomst van deu Burgemeester. Amersfoort, 11 November 1907. De Burgemeester van Amersfoort. WUIJTIER8. Yisschery. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter algemeene kennis, dat door den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht voor het seizoen 1907/1908 geen consenten worden afge geven tot het uitoefenen der Visscherij onder het ijs met den zegen dat, voorzooveel de visscherij met de overige ge oorloofde viachtuigen betreft, aauvrageu tot het be komen van consenten daartoe aan den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht kunuen wor den ingezonden. Amersfoort, 11 November 1907. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Weest niet bezorgd. Waarom, zoo heb ik mij va-ik afgevraagd, is oqs raeasclieubestaau niet even onbezorgd en blij le ah dat der vogeleu, die zaaien noch maaien, noch verzamelen in de schuren, en dat der leliën des velds, die wassen zonder te arbeiden of te spinnen Versta mij welIk zou voor mijzelven zoo min als voor anderen begeeren een leven van niets-doen. Arbeiden is heerlijk, 't Is een van <le grootste en beste zegeningen, ons op onze levensreis meegegeven. Terecht is ledig heid genoemd des duivels oorkussen. Maar ik wenschle wel, dat. alle menschen onbezorgd konden wezen voor den dag van morgen en tegelijkertijd ook genieten van het leven, dat een vreugde en een zegen is. De bloemen koesteren zich in het zonlicht van den dag en neigen onbevreesd de hoofd jes als de avond komt. Maar duizenden men schen is het aan te zien, dat zij moede zijn van zuchten, dat hun oog doorknaagd is van verdriet door de zorgeo, die dag in dag uit hun deel zijn. Als zacht schallend uit gouden trompetten, de herauten in 't Oosten de komst aankon digen van haar, die vorstinne des hemels is en 't vogelen hier ontwaakt, heet het met luid gejubel de zonne welkom. Hoe velen onzer vangen hun dagtaak aan met het blijde lied des levens op de lippen? Daar is geen tyd om te zingen, 't Is haas tig een kop thee of koffie drinken en een stuk brood eten en dan vooruit, den strijd weer aangebonden tegen de reuzen en draken onzer eeuw. Want de huidige kamp om 't bestaan is een vechten met monsters. Nog eens, ik vind het heerlijk te werken. Wie den arbeid veracht, is niet waard, dat hij leeft. Zoo iemand ken' niet het genot dat ons deel is bij 't welslagen van de eene of andere onderneming hij weet niet wat het is, dat het bloed van den man, die plannen maakt en ze tracht uit te voeren, sneller doet stroomen. Maar niet ons gansche wezen raag door de broodvraag worden ingenomen, 't Is goed, dat wy ons vernuft scherpen, onze geestkracht ontwikkelen, ons oefenen in vastberadenheid. Want alleen onder voor waarde, dat wij deze dingen ons eigen maken, is er wat te winnen in de wereld. Maar niet goed is het, dat wy aan deze dingen offeren ons innerlijk leven. En dat is de oorzaak van zooveel gemis aan levens blijheid, van zooveel en velerlei bezorgdheid om ons heen. Wij gunnen ons geen tijd meer om eens te luisteren naar het ruischen van het ranke riet en naar het mededeelzaam gepraat vau het door den wiud bewogen water, dat soms niet ophouden kan, ons van allerlei leutige dingen te vertellen. Daar is geen tijd om eens stil te beschou wen de groote, mooie boomen, die zoo ern stig daar staan, slechts af en toe even op- ruischend hun breede kruineu als ten dank gebed. Daar is geen tijd om op te zien naar de sterren, die daar rondwentelen in de eeuwig- beid, op rythrnisch vaste wetten, even schoon, heerlijk en majestueus als die der oudeliederen, die uit de overoude tijden tot ons kwamen, Daar is geen tijd om te peinzen over de vraag, wie het is, die de zaden der bloemen ontkiemen doei, tot een schoonheid als van de blanke waterlelie, die roerloos op het frissche water ligt, van kalme, gewijde rust overtogen en die het gouden hartje uaar 't zonlicht wendt. Want anders zouden wij allen het moeten gevoelen, dat de kracht, die de roos ontluiken doet, de zeifdö is, als die de sterren voort stuwt in hun baan. Dat zelfde groote onbekende is bet, dat ook ons iu 't aanzijn riep en de stem verwekte, die over eeuwen heen ons toeroept, toch niet bezorgd te wezen tegen den dag van morgen, dewijl de morgen zal voor bet zijne zorgen en elke dag genoeg beeft aan zijn zelfs kwaad. «Hilv. Ci't." Gemeente-begrooting 1908. IV. Hoofstuk IV. Kosten van Gemeente-eigen dommen. Voor memorie zijn uitgetrokken zoowel de kosten van aankoop als die voor uitbreiding der gasfabriek. De gewone on lerbouds-uitgaven zijn be groot op f2050, tegen f2170 geraamd voor 1907 en f 1943.60 betaald in 1906. Die onder houdskosten zijn begroot voorGymnasium f60, hoofdgebouw H. B. S. f 150, Werkhuis f120, gebouw Koestraat f90, Kinderhuis f90, Waag f20, Botermarkt f90, plaatsen hekken en zonzeilen 150, Vischmarkt f50, Bergplaats Westsingel f 20, vier brandspuithuisjes, brand ladders en brandkraanwagens f70. Politie bureau f140, Koppelpoort f70, Volmolen 160, woning Bloemendalsche poort f 160, iilem Kamppoort f40, idem St. Andriespoort 170, idem Arnhemschepoort f 100, Schutterij-ma gazijn f70, gereedschap flOO, woonhuizen Kamperbinnenpoort f90, oude gasfabriek f50, woonhuis Hooiberg f140, idem Ma Re traite" f30, tolhuis Aruhomscheweg f70, en woonhuis Havik f50. Het onderhoud van de bossohen en andere gronden zal vorderen 1700, tegen f 904.22 in 1906. De post is aldus sa imgesteldkos- teu vernieuwen en herstellen van dammen, bruggen en hekken f150graven vau sloo- ten f 100onderhoud bosschen en heiden, met aankoop sparretjes f250; kosten van toezicht f200. De uitgaven wegen» exploitatie der gasfa briek zijn geraamd op 1 151 660, tegen f134 085 begroot voor 1907 en f 136272.12® betaald over 1906. Bij Nota van wijziging zijn de ontvangsten uit de gasfabriek begroot op f209 600, in de oorspronkelij ke ontwerp-begrooting op f179600. Daar die Nota van wijzigingen is gevoegd by de Memorie van antwoord op de afiiee- lings-verslagen en dus verscheen nadat de raming der ontvangsten in deze courant werd meegedeeld, dienen de oorspronkelijke en de nieuwe raming hier vermeld oorsproukeljjk gewijzigd lichtgas particulieren 81000 93 750 gemeente-gebouwen 1200 1 375 kookgas particulieren 21000 24200 muutgas 17 000 21150 openbare verlichting 11154 1115' opbrengst cokes 31000 42 000 kootteer 3 300 3 300 ammoniac 5500 600) meterhuur 6 100 6 300 diversen 346 371 18). De jonge man overlegde thans, dat Gibbs zelfbij de zaken van het kantoor geen belang bad kunnen hebben, daar hij ze niet tegreep, en dat dus het doel vau zijn spionneeren geen ander geweest was, dan te weten te komen, wanneer er juist een groote «om in de brandkast aanwezig was om deze dan te plunderen. Hij besloot den beer Dwight bij de eerste geleeenheid de beste mededeeling te doen. Hicks had niet bemerkt, dat terwijl Stratton voor den officier zijn getuigenis aflegde, de oude heer met de bliksemende oogen en den mooien witten baard, die by den aanvang van de behandeling der »ak reeds eenmaal in bei kantoor was geweest, dit weder was binnengetreden; doch al ware dit ook het geval geweest, dan zou dit toch zyn opmerk- zaamheid volstrekt niet getrokken hebben, daar hu hem evenmin kende als de anderen dit deden. De onbekende had een langen blik vol innige be langstelling op miss Palmer geworpen en de behan deling der zaak met groote opmerkzaamheid gevolgd, maar wat het doel van zuu komen en gaau was ge weest. was allen eeu raad-el gebleven, naar welks oplossing z\j trouwens niet hadden gezocht. Na afloop van het onderzoek begaf de oude heer zich van Dwigbt's kantoor regelrecht naar dat van de firma Sirattou Kent, v aar tri Kent bezig vond met bet tellen van een groot pak biljetten van vijf tig dollars. Eén blik zijner scherpe oogen was vol doende om hem op de hoogte van de herkomst van dat geld te brengenhet waren de bankbiljetten, welke de heer Toder met een „V" geteekend bad. „Ik zoudt mij zeer verplichten, zoo u my dit bank biljet van 100 dollars tegen twee elk van vijftig dol lars wilde inruilen", zeide bij beleefd. Kent was gaarne bereid aan dit verzoek te vol doen, en reikte den vreemdeling twee bankbiljetten toe. Op dit oogenblik trad Stratton door de zijdeur binnen en legde snel zjjn band op den arm van zijn compagnon, terwijl by hem gelijktijdig eenige woorden in bet oor fluisterde. Keut trok verwonderd de beide biljetten weer terug en wierp bet geheele parket met een half onderdrukten vloeit in een schuiflade der tafel, ter wijl hg voor den vreemdeling twee niet-geteekende biljeiten uit de brandkast kreeg. Stratton en Kent trokken zich daarop in bet ach terste gedeelte van het kantoor terug en verdiepten zich daar gedurende verscheidene minuten in een zeer ernstig gesprek, dat zjj op fluisterenden toon veerden. Van deze gelegenheid maakte de vreemdeling gebruik om ongemerkt een blik te werpen op de streepjes vau bet telegraaftoestel, dat zich in de kamer bevond, welke de jongste slotkóeraen van de effectenbeurs berichtten. Hij scheen geen nieuweling op de Beurs te zjjn hg vernam door die atrepen, dat Stratum en Kent totaal-ontvangsteo 1179600 f209600 De post uitgaven voor de gasfabriek is saamgesteld als volgt: aankoop 8100 ton steenkolen, ad fit.50 in de loods, f93150; aankoop soda, zwavelzuur en ijzeraarde f2500; jaarwedden Directeur, baas-fitter, klerk-boek houder, geldophaler, rnuntklerk,scheikundige, cokesklerk, en jongste klerk f 7450kantoor behoeften, drukwerk, schoonhouden kantoren f600; loonen der 32 werklieden en 15 lan taarnopstekers f20011; buitengewone ar- beidsloonen voor uitpompen syphons en dergelijke f839; onderhoud gebouwen en toestellen met vernieuwen twee ovens van acht retorten f9000; aankoop fittings f9000, idem gasmeters f8000; belastingen en assu rantiën f1200; diversen en onvoorzien f2910. Als toelichting is bij dezen post het vol gende evoegd „Oe totale kosten der oprichting bedragen in ronde som f360000. De aflossing der geldleening (Raadsbesluit van 6 Juni 1899, no. 115) speciaal voor de gasfabriek aauge- gaan, ad f lOOOO, is begonnen in 1901 de rente van f360 0 0 mm f70 000 I 29u 000, berek ud tegen 3l/j%. bedraagt f .0 150. Voorts is voor de gasfabriek geleendeen bedrag van f24000 (ovens) en f 50 000 (gas houder) begrepen in de leenitig, waartoe besloten is 21 November 1901 (Raadsbesluit no. 78). Voor lente van deze sommen is uitgetrokken (200 X f l-ö) '10 X f 3-5) f2210. Op 31 December 1907 zul van deze b-dragen af;elost worden resp. f2000 en f 3000, te zaraen f 5 000. „Ten slotte is voor de gasfabriek geleend (leening van 28 Mei 1907) f 2801.39 voor de vergroutiog van de kautoren en f4150 voor den inbouw van nieuwe ovens, in ronde som f 7000. Hiervan wordt jaarlijks afgelost f 27 J. De rente voor l'.)08 bedraagt ad 4% f -80. „In 't geheel wordt dus uitgetrokken voor de gasfabriek voor rente en aflossing f 10 000 -f- f 10 150 f 2240 f 5000 f 270 f280 f27 940". Da Grondbelasting is geraamd op f850, de uitgaven voor uitgangen en contribution op f210, de dijks-en waterschapslasten op f 425, de brandwaarborg-premie op f625, terwijl hel erfprachtsrecht tot 1 Mei 1911 vau het voormalig tolhuis met tuiu aau den Arnhemscbeweg zal vorderen f 100. Daar de ramingen even hoog zijn als voor I9l»7 scbynt nog geen rekening gehouden met den aan koop van sBirkhoven". Hoofdstuk V, Nijverheid, is wederom uit getrokken op 12 0, de gebruikelijke toelage voor de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Hoofdstuk VI, onderwys, kunsten en we tenschappen, is in totaal uitgetrokken op f 162 005.54het Hooger onderwys zal kos ten f 24530.58, het Middelbaar onderwijs f56401.80, het Lager onderwys f81 133.16, terwijl de uitgaven voor het archief, de biblio theek en het museum zijn begroot op f900. vijfhonderd aandeelen vau de Chicago-, Burlington- en Quiucjr Spoorwegmaatschappij, met een leverings lij rt vau zestig dagen tegen eeu bepaalden koers hadden gekocht. Daarop verwijderde zich de vreemdeling en begaf zich regelrecht naar bet Astor-Hotel, waar hij ouge- veer een week geleden was afgestapt en zich in het register als Robert Wake had ingeschreven. Toen hij bet huis, waarin zich de kantoren van Stratton Kent bevonden, verliet, zag hij, dat Tibald Gibbs uit een zij deur er van op straat sloop, en bij begreep terstond, dat deze Stratton bericht bad gebracht, dat de biljetten eeteekend waren. De heer Wake scheen te New-York vreemd to zijn, maar was blijkbaar zeer sterk geïnteresseerd bjj den gang van zaken op de effecenbeurs in Wall- Strect; vim bijzonder vertrouwelijken aard waren zijn handelsbetrekkingen met de ruakelaar«firma Weir Cate, die zich hoofdzakelijk met hctslaiten van credieten en leeningen op spoorweg-aaudeelen en andere fondsen afgaven. Ook de firmt Kitnbal, White Co., welke sterk in mijn- en spoorwegaan delen werkte en dikwijls met 8tratton Kent zaken had af te doen, behoorde tot de intiemere handelsvrienden van den oude beer. Geheel nieuw waren Wake's geheime handelsbetrekkingen melde Bank- en wisselzaak Naphtali Zoon in Wall-Strect, een firma, tot welke zich in het geheim zelf- menig aanzienlijk handelsmau van Wall-Strect weudde, als bjj tijdelijk geld nooilig bad. Aan de Beurs was de beer Wake niet persoonlijk bekend; eiken avoud evenwel begaven zich ver tegenwoordigers der genoemde firma's op verschil lende uren naar zjjn kamer in het Aator Hotel en beraadslaagden in bet geheim met hem over het opeuen van speoulatiëa of het afwikkele ervan, of over andere dergelijke cakeu aan de effectenbeurs. Tot Dwigbt's groote verbazing verstreek, nada het onderzoek vau deu officier van justitie was afge loo pen, het ovrige gedeelte van den dig. tonder dat een lid der firma Straton Kent bet bedrag van den vervallen wissel van zes-eu-tacutigduizend dollar van hem gevorderd bad. Toen Stratton bjj den lijkschouw zijn getuigeuis had afgelegd, scheen bij van de aanwezigheid van den makelaar met opzei volstrekt geen notitie geno men te nebben wat dit beduid"» moest, wist Dwight niet te ontraadselen en bet verontruste bein bijna even zeer, als de bem boven bel hoofd zwevende ramp, welker sluier bjj zelfs voor zjjn eeuig kind niet mocht opheffen. Magdalena Dwight had de gevangenneming vr.n haar verloofde vernomen en zij gevoelde diepe smatt over het lot vau den geliefde, maar baar geloof «Zn diens ouscnuld bleef ongeschokt en zjj koesterde de vaste overtuiging, dat die zeer spoedig aau bei licht zou komen. Haar vader verkeerde daarom in een vreeselyk opgewonden en onrustige» toestand wegens de geva ren, welke hem van twee zjjden bedreigden. Om zijn sombere gedachten wat te verstrooien, greep hij do op een tafel liggende „Commercial Advertiser" e» sloeg een blik op de gebeurtenissen van den dag. Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1