Stadsnieuws. Vergeet vooral niet De bastanddeelen van bet artikel Hooger onderwijs zijn jaarwedden van rector, den conrector en de leeraren f23 144*58; jaar wedde concierge en toelage amanuenses 1616; vuur, licht, onderhoud meubelen en hulpmiddelen f 570advertentiën, drukloonen en bureau-behoeften f 15Jbureau behoeften Curatorium f50. De kosten voor de Hoogere Burgerschool worden begroot als volgtjaarwedden Direc teur en leeraren f 40 '241.30tracteraenten en toelagen concierges en toelage amanuensis f 1350kosten grootea schoonmaak, onder houd meubels, enz. met bijverven banken, enz. f960; vuur, licht, hulpmiddelen bij bet onderwijs, advertentiën, drukwerk en bu reau-beboetten f 1800; kosten Burger Avond school f4500; bureau-behoeften Commissie van toezicht f V), subsidie Ambachtsschool f4500; subsidiën Industrie- en huishoud school f3ü00. (Wnrdt vervolgd.) Voor de dienst in de Hofkapel op Het Loo, waarbij ds. W. J. Meiners Zondag voor ging, was de tekst Johannes 14: 23. Gezon gen werd Ps. 103: 8 en 9, Ps. 146: 4, Ge zang 65: 1 en 4 en Gezang 20: 9. Provinciale Staten hebben gister met 22 tegen 11 stemmen aangenomen het voorstel om de jaarwedden van Ge lepuleorde Staten met ingang van 1 Januari 1908 te verhoo- gen van f2000 op f2500. Tegen stemden de heeren Van Tuyl, Van Zuylen, Coblyn, Mendels, De Louter, Van Asch van Wijek, Reiger, Van Lier, Van Sassu van Ysselt, Van Beuningen en Van Bolhuis. In den Militieraad voor de provincie Utrecht zijn benoemdtot Voorzitter jhr. J. J. van Asch van Wijrk, en tot zijn plaatsvervanger A. J. Bicker Caarten, leden der Provinciale Staten; tot lid, rar. C. de Wilde en tot zijn plaatsvervanger, G. Witteveen, lid ?3n den Gemeenteraad van Utrecht: tot militair lid majoor G. A. Jong, provinciaal adjudant in Utrecht, en tot zijn plaatsvervanger kapitein A. W. F. Stroo, van het 9e regiment inlun- terio te Utrecht. Even maar zijn gisterochtend de in straf portzegels veranderde De Ruyter-zegels aan net Postkantoor hier te koop geweest: maar dadelijk ook was de kleine voortand schoon uitverkocht. Het 5» cents-zegel geldt nu al f4; het guldenszegel zelfs vijftien gulden. Als 't waar is wat een zeer bekend ver zamelaar ons zeide «ze worden nog met goud betaald" dan mogen <ie weinigen die een paar exemplaren wisten te bemachtigen ze wel heel zuinig bewaren. De heer A. M. Kollewijn Nz. heeft Pon derdag het voorrecht mogen smaken, dat zijn tachtigste geboortedag is gemaakt tot een zeer gelukkigen en onvergetelijke» feestdag. Het Hoofd der Gemeente is daarby voor gegaan en zeer velen, van allen rang en stand, hebben zich beijverd den immer jeugdigen grijsaard geluk te wenschen en hem blijk te geven van harteljjke sympathie. Bij velen was 't of zij deze ongezochte gelegenheid aan grepen om te toonen hoezeer 't hun speet, dat zijn groote verdiensten niet van hooger hand werden erkend toen hij na zóo langeo dienst bij het onderwijs rust ging nemen. Bloemstukken van «Jubal", van de «Amers- foortscbe Muziek-vereeuiging" en van parti culieren vertolkten almede de hoogachting. «Jubal", dat hij in 1902 weder oprichtte, bood hem het Eere-voorzitterschap aan en zal hem z^ker by de feestelijke herdenking van haar 5-jarig bestaan, dat Vrijdagavond in »Odeon" wordt gevierd, opnieuw huldigeD. Een gelukkig leven zy hem nog in lengte van jaren beschoren. (Door onwillekeurig verzuim eerst heden geplaatst.) De beer A. Wapstra mocht gieter onder tal vao blijken van achting en wuardeering zyn 40-jarigen dienst bij de H. IJ. S. M. berdenken. Ofschoon de Maatschappij veertigjarige jubilea uiet officieel herdenkt, bleven de superieuren toch niet in gebreke hem door persoonlijk bezoek of bloemstukken te hul digen, terwijl van alle stations uit het district, dat zich uitstrekt van Hoek-vau-Holland tot Winterswyk, deputation aanwezig waren. Uit nun naam hood de heer L. Koster, uit Apeldoorn, den bekwamen opzichter bij den locomotief- en triendieost twee zeer fraaie marmeren beelden aan. Ook van particulieren mocht de heer Wapstra tal van hartelijke bewijzen van sympathie in ontvangst nemen. Aan den heer A. E. van Arkel, Burge meester run Hoevelaken, is by Kon. besluiit vergunning verleend nog tot 1 Mei 1909 te Amersfoort te blijven wonen. Pjj de Wet van November is de boedanig heid van Nederlander verleend aan den heer Carl F. Hennings, fabrikant, géboren te Enden eu wonende te Amersfoort. De heer J. Berendsen slaagde voor de huis akte Boekhouden, Middelbaar onderwys. De «Telegraaf deelt mee, dat er gegronde hoop bestaat, dat de Tweede Kamer reeds in deze week het wetstontwerp over het blijvende gedeelte in beh&ndeliDg zal nemen. Het examen voor hen dio wenschen te worden toegelaten als vrijwilliger voor het reserve-kader bij de bereden korpsen wordt afgenomen bij het le regiment huzaren op 11 December en zulks te Amersfoort. Door de leden van het Amersfoortsch Vrijwilligers Korps is Zaterdag een onder linge schietwedstrijd gehouden voor cyliuder- geweer. De le prijs werd met 54 punten behaald door J. Lammeesde 2e en de 3e, heide met 50 punten, door L. T. vao Zwol Jr en J. Bieshaar; de 4 tot 7e met 49 punten, door A. van Minnen, C. van Heuterik, W. K. Veermande 8 ste en de 9 de door E. Veerman en C. Veenstra, beide met 48 pun ten. De prijzen, kunstvoorwerpen, werden uit gereikt door kapitein P. van der Sluys, commandant van het korps. Aan den Zondag van het hotel «De Berg" gehouden jachtrit der Amsterdamsche ver- eeniging voor jacht- en terreinrijden namen deel 6 dames en 20 heeren. Aan de lunch, te Baarn, werd welgemeende dank gebracht aan luitenant A. Diemont, van het eskadron ordonnansen, die als jager- meester fungeerde en die taak hoogst nauw gezet heeft opgevat. Het tweede elftal van Quick werd met 2 5 geklopt door het eerste van H. V. C., terwijl haar derde te Utrecht 2 2 gelijk wist te spelen met het tweede van Kam pong; een sterk stukje. Het tweede elftal van H. V. C. kreeg te Hilversum met 1 6 klop van Rapititas. Het Amersfoortsch Mannenkoor, den 5 Juli dezes jaars opgericht, telt reeds 60 leden en oefent zien Vrijdagavonds zóo flink, dat het al in beginsel beeft besloten, volgend jaar deel te nemen aan de Zangwedstrijden van de Liefdertafel »Zanggenot" te Haar- lem. De Secretaris, de beer G. C. Schellinger, Schimmelpenninckstraat 54, zal gaarne in lichtingen geven aan wie zich nog mocht willen aanmelden als lid. Of als donateur. De gisteravond onder voorzitting van den heer S. J. van Duiuen gehouden maandver gadering van «Handel en Nijverheid" werd bijgewoond door slechts 17 leden. De notulen der vergadering van 10 Octo ber, toen er 33 waren, werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld onder dankbetuiging voor de zeer uitvoerige redactie. Aan de orde was de aanvulling der Markt- comraissie wegens vertrek van den heer Jacq. M. Reuten, die de stad metterwoon heelt verlaten. De Voorzitter deelde mee, dat het Bestuur zijn zeer gewaardeerd medelid bij zijn vertrek een souvenir aanbood, waarover de heer Reuten een dankschrijven zond, dat word voorgelezen en, onder meer, goede onderzoek, noch de modedeeling van deu heer Van der Wal over de botermyn werd op de convocatie vermeld. Onder «Mededee- lingen" is plaats voor dat alles. De heer Eggink zal voor zich toch geen uitzondering wenschen 1 Bovendien wordt van alle zyden geageerd tegen de Zondagsruiters onder do automobilistenhet meest doeltreffend wel door de commissie- dr. Bos. De Secretaris leest uit de notulen, dat in de September-vergadering de brief des heeren Eggink van 12 Augustus wel degelijk is ingebracht en besproken. De heer Smits verzoekt den heer Eggink te bedenken, dat de leden de vorige verga dering reeds drie kwartier rustig naar hem hebben geluisterd eu stelt voor, nu maar niet weer in te gaan op een zaak, die met handelsbelangen niets heeft uit te staan. De Voorzitter sluit de discussiën hier over. De heer L. Houbaer heeft met belang stelling gelezen het rapport van B. en W. nopens het adres van »il. éc N." omverbe tering der mark Moeslanden en daaruit ge zien, dat B. en W. alle voorstellen afwezen en bok dat het Bestuur van »H. N." het advies der Kamer van Koophandel weerlegde. Spr. wil vragen of H. N. nogmaals zal adresseeren. In de stukken wordt echter hoegenaamd niets vermeld van het middelvoorstel, inge diend door drie Hofbewouers, die zich zeer warm maakten voor deze zaak. Spr. meent, dat dit voorstel meer reden van bestaan heeft verkregen nu de botermarkt zoo'n gevoeligen knak kreeg door de opening der botermyn en er dus voortaan in hoofdzaak eieren zul len worden verkocht. Is het niet gewenseht, het voorbeeld van Barneveld te volgen, vraagt spr. De Voorzitter wil beginnen met allen leden aan te raden het rapport der Markt- commissie, dat zij allen ontvingen, te leggen naast hel advies van B. en W. Dit zal hun een heel aardig lesje zijn in logica. Dat reeds in de vacature in de Markt- comraissie is voorzien, toont wel aan, dat H. N. de zaak niet als afgedaan beschouwt. De heer Houbaer zou wenschen etn samenspreking van -Ie Markt-commissie met de commissie uit de Hofhewouers, niet omdat deze laatsteu twyfeleu aan den ijver en het doorzicht van de Markt-commissie, doch omdat zij beter kennen de verlangens en bezwaren der Holbewoners. Er moet ietsgednan worden. De Voorzitter: Dat is ons aller opinie, zoowel van de leden en het Bestuur vanH. N. als van de vereenigingen die adhaesie betuigden. De heer Houbaer meent, dat het niet- aannemen der voorstellen van H. N. moet geweten aan de Kamer van Koophandel. De Voorzitter: Pardon. 1 laar voor stellen zijn evenmin aangenomen. Den heer Smits bevreemdde hot, dat B. en W. zich steeds wenden ora advies tot de Kamer. Spr. meent, dat H. N. beter in staat is, te adviseeren. De Voorzitter waarschuwt tegen af dwalen. Spr. wil alleen herinneren, dat B. en VV. schrijven, dat zij over de eventueele markt-commissie waarvan zij spraken, overleg zullen plegen met H. N. De heer Van der Wal wil als Voorzit ter der Markt-commissie zeggen, dat het voornemen bestaat, zoo spoedig mogelyk het rapport van B. en W. te bespreken met de leuen dier commissie. Blijkt het dan nuttig, nog anderer voorlichting te hooren, dan zal de commissie hen gaarne oproepen. Spr. verzekert, dat de commissie haar boste at tentie zal geven aan de zaak totdat deze gewonnen, dan wel verloren is. Den heer Houbaer spijt het, dat dit reusachtig werk der Markt-commissie zóo ongunstig is opgenomen door B. en W. en vrijwel door dezen is op zijde geschoven. Spr. meent, dat het noodig is, do zaak goed warm to houden, want dringend noodig is bet, vooral de eiermarkt in overeenstemming te brengen met de eischen des tyds. De heer Van Zaliugen vraagt of er niets aan te doen is, eeuige veranderingen te brengen in den Eemmoud en ook enkele deelen dier rivier uit te diepen. H. N. heeft zich mede beijverd, de haveD te doen ver beteren doch wat baat een goede haven als du schepen by l.iag water telkens vast raken. Veel neringdoenden hebben in de laatste weken groote schade ondervonden omdat de booten twee en drie dagen over tyd binnen kwamen. Vooral bjj de Kleine Molm brengt een hoop steenen in het vaarwater groot ge vaar voor schepen en booten bij eenigszins laag water. De Voorzitter antwoordt, dat deze zeer belangrijke zaak zal worden besproken in de eerstvolgende Bestuursvergadering. De heer Eggink zegt, dat overal op de groote rivieren zeer lage waterstand is ge weest. De Voorzitter moet opmerken, dat de vergelyking van de Eem met de groote rivieren toch niet opgaat omdat do water stand in de Eem wordt gemaakt door de zee en niet, als by do groote rivieren, door sneeuwsmelten, enz. Do Secretaris zegt, dat zoo dikwyls is geklaagd over de luchtbrug in den Soes- - dat Donderdagavond Volksonderwijs" vergadert. - dat Vrijdagavond «Jubal" haar eerste lustrum herdenkt. dat Zaterdag en Zondag «Kunstbeschouwingen" een gedeelte van het werk des heeren Van Weezei Errens exposeert. - dat Maandag 18 dezer «Onderlinge Hulp" de vak vereenigingen weder ver zamelt om te beslissen over werkloozen-verzekering. Kranig hebben de spilers in het eerste elftal van Quick zich Zondag geweerd, hard hebben ze gewerkt, maar het resultaat is dan ook schitterend geweest. Wanneer men zich herinnert, dat het vorige jaar de beide tusschen Quick en G. V. C. gespeelde wed strijden door G. V. C. gewonnen werden, met als resultaat dat door G. V. C. liefst 13 doelpunten werden behaald, waartegen over Quick er slechts 4 kon zetten, dan geeft de uitslag van Zondag werkelijk aan de rood-witten alle reden tot tevredenheid. Doch ter zake. Wanneer b-gonnen wordt, stellen de elf tallen zich volledig op, ten aanscbouwe van een voor Amersfoort talrijk publiek, naar schatting wel 400 man. Dadelijk verplaatst zich het spel zeer snel telkens komen beide doelen in gevaar, maar, zooals het bij dergelijk spel dikwijl* gaat, blijven doelpunten uit. Toch is Quick wel iets sterker, maar het schitterend spel van Q. V. C.'s achterback, L. van der Vinne, voorkomt alle gevaar. Na rust treden de Leusderhei-menschan meer op den voorgrond, hoewel de aanval len der Wageningsche voorhoede steeds uiterst gevaarlijk blijven. Eindelijk maakt Marin het eerste doelpunt; na goed opbrengen plaatst hij met een zui ver, ver schot de bal vlak langs de paal in bet doel. Even later vergroot Gentis uit een straf schop Quick's leiding. Strafschoppen nemen, is hem best toevertrouwd. G. V. C.'s voor hoede komt hierdoor weer in actieze wil len tegenscoren en foiceeren eeuige hoek schoppen, die, hoewel goed genomen, niet tot het beoogde doel leiden. Eindstand 20 in het voordeel van Quick. In G. V. C.'s achterhoede waren L. van der Vinne en Sandberg, (de keeper) onge twijfeld de besten. De middenlinie was mid delmatig, terwijl vóór soms goed samenspel vertoond werd, maar groot gebrek was aan doorzettingsvermogen. Voornamelijk uit In dische spelers bestaande, was het gehee! te laks en veel te langzaam in het profiteeren van aangeboden kansen. Quick's voorhoede, eerst weinig een geheel vormend, zag gelukkig bijtyds haar fout in. Laat ze toch nooit vergeten, dat samenspel een der eerste vereischten is. Haar middenlinie was goed,met Van Goor als beste. Wat kan die werken! Van de achterspelers was Schaap vóór rust bepaald slecht. Talmen met wegwerken en te zacht centeren, zijn voor een back fatale eigenschappen. Van Goethem, als gezegd, uit stekend. Scheidsrechter Boswijk verstond zyn werk best; dergeljke rechtspraak zi-t men helaas maar zelden oy wedstrijden. Nog altijd staat Quick op de eerste plaats in haar competitiewe t cyfelen echter of we dit over een maand nóg kunnen zeggen, daar er vooreerst twee uit-wedstrijden, n.l. naar Deventer en Den Bosch, op hut pro gramma staan. wenschen voor de vereenjging bevat. Het Bestuur heeft dit schrijven met groot leed wezen ontvangen omdat het daaruit ervoer, dat het den heer Reuten als mede-bestuurslid onherroepelijk verloor. Spr. herinnerde, dat reeds vroeger de heer Reuten werd aange zocht, zitting te nemen in het Bestuur, doch dit aanvankelijk moest weigeren omdat hij niet voldoende kon beschikken over vrijen tijd. Eindelijk liet hy zich overreden eu thans is hij reeds weer vertrokken. Spr. moet ref'u- teeren hetgeen de heer Reuten schrijft, dat bij niet veel heeft kunnen doen voor de vereenigiogspr. meent, dat hy zeer veel deed, al rekent men alleen het raarkt-rapport, waarin hij het leeuwendeel had. Zijn besluit, heen te gaan, wordt betreurd, doch moet geërbiedigd en er moet getracht, de leemte zooveel mogelijk aan te vullen en dit op de eerste plaats in de Markt-commissie, vooral nu het rapport van B. en W. op de voor stellen der vereeniging is verzonden. Het Bestuur wilde gaarne iemand hebben, die met de zaak geheel vertrouwd is en zou, als de vergadering daar niet op tegeu is, willer. voorstellen, in de Markt-commissie te be noemen den beer Joh. H. van der Meiden (applaus). De heer Van der Meiden neemt de benoeming aan. De Voorzitter stelt voor, in de Be- stuurs-vacature te voorzien in een volgende vergadering (applaus). Ingekomen is een schrijven van de «Amers- foortschc Muziek-vereeniging" van 4 Novem ber waarin zij meedeelt, dat de Provinciale bond van harmonie- en fanfare-korpsen heeft besloten, het iaariijksch concours in I9i)8 te doen houden te Amersfoort op Hemelvaartsdag. Waarschijnlijk zullen daar aan deelnemen 20 korpsen met een 600 le ien. De vereeidging verzocht een onderhoud met »H. N." ter nadere bespreking. De Voorzitter zegt, dal het Bestuur zal doen wat in zijn vermogen is om dezaak tot een goed einde te helpen brengen. Aan de orde zijn de Mededeelingen. De heer Eggink komt terug ophetgeen hij in de vorige vergadering zeide over het automobilisme en spreekt er zijn bevreem ding over uit, dat dit punt niet wederom op de convocatie is vermeld. Spr. meent door het Bestuur een beetje achteraf gezet te zijn en zegt. dat hem dit ook is over komen toen hy 12 Augustus een brief inzond. «Die brief is niet ingeb-aebt, vervolgt spr., «en dat mag niet meer gebeuren". De Voorzitter: »ik ontneem IJ het woord. U hebt het recht uw ideeën te doen triomfeeren, doch u moet zich houden binnen de perken van het reglement." In art. 1 van de reglement staat, dat do handels- belangen der leden worden besproken en de heer Eggink begaf zich niet op industrieel ge bied, gelyk de titel van zyn bydrage deed verwachten, doch op politie-terrein. Wat aangaat het met-vermelden op de convocatie, dit komt meer voornoch de vraag van den heer Te Kulve nopens melk-

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2