ST. «LAAS-ETALAGE. Amersfoortsche Bank Tentoonstelling* S. VAN HEl'LEN, Fijne Lederwaren, Zadelmakers- en Reis-artikelen Ingezonden. Advertentiën. Groote keuze in Id de Dondordaguvond onder voorzitting van den heer M. L, Celosse gehouden leden vergadering der plaatselijke ntdeeling van «Volksonderwijs" was, na het ongewijzigd vaststellen dar notulen van '29 April, het eerst aan de orde een bespreking van de vijf vragen, gesteld door het Hoofdbestuur en den leden 23 October toegezonden. Algemeen was men vau meening, dat ont kennend moet beantwoord punt a (zal men den schoolstijd beropeneu). Men meende, dat eerder bergen te verzetten zouden zijn en dat hervatting van den strijd slechts zou brengen groote verdeeldheid onder deleden, doch geen auder resultaat. Punt b (terugkeer tot de wetgeving van vóór 1889) vervalt door de ontkennende be antwoording van punten a. Over puot c (waarborgen, dat het bijzon der onderwns gelijk zi) aan het openbare) was men algemeen de meening toegedaan dat volkomen gelijkstelling moet geflischt Thans moet hel bijzonder onderwijs weieen leerplan indienen aan het Ryks-schoolzicht, doc|) het is daaraan niet gebonden en bet kan zich beperken tot twintig uur maat schappelijk onderricht. En nu mogen er zijD, die zeggen >hoe slechter het bijzonder onder wijs, des te beter", voor hen die goed volks onderwijs, zij het dan openbaar ot wel bij zonder, voorstaan, kan slechts èen wensch bestaan, en wel, dat het zoo goed mogelijk zij. Herinnerd werd, dat het scherpe toezicht, dat op bei openbaar onderwijs wordt uitge oefend niet licht zal worden toegepast op het byaoader onderwijs, ook omdat scherpere controle niet ligt iu ae bedoeling der Twee de Kamer. Op punt d werd geantwoord, dat, waar een Gemeentebestuur opzettelijk het open baar onderwijs verwaarloost, een bijzondere school, bijvoorbeeld een Nuts-scbool, zeer goede diensten kan bewijzen. Te gelijk werd er op gewezen dat de offervaardigheid bij de voor standers der openbare school een bescha mend voorbeeld vindt in die van de voor standers der bijzondere school. Veel wordt verwacht van een samenwerking tusscben het Hoofdbestuur van «Volksonderwijs" met de School-commissie der Maatschappij lot Nut van het Algemeeo. Punt e (doel der vereeniging) werd aan gehouden tot een volgende vergadering omdat een goede formule daarvoor niet zoo aan stonds is te vituien. Aan de orde was do Rekening en verant woording van den Penningmeester, welke staande de vergadering werd nagezien en account bevonden. Den Penningmeester, den heer A. Bommel, word onder dankbetuiging déctiarge verleend voor syo nauwgezet be heer. Aau de orde was de verkiezing van een Bestuurslid ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken door den beer W. C. Oosterraan. Gekozen werd met op éen na algemeene steunen ds heer G. A. L. Spelberg, die de benoeming aannam en als Secretaris zal fungeeren. Aao de orde was de rondvraag. De heer A. Veen, Hoofd der school nan do Puntenburgerlaan, bracht andermaal ter sprake de wenschplykheid, reeds in de ver gadering van 12 October 1906 betoogd, om een onderzoek in te stellen naar bet voor bereidend Lager onderwys hier ter stede. Vooral in het stadsgedeelte waar spr. school is, zou zulk een iurichting van zeer groot niet zyn. Men deuke hierbij echter voorat niet aan een b e a a a rplaats der kleinen, doch slichte een goed gebouw waarin voor bereid onderwijs wordt gegeveu. Thans gebeurt bet spr. maar al te vaak, dat hij kinderen van omstreeks 6-jarigen leeftijd ter school krijgt, die nagenoeg niet kunnen spreken. Men make daar den moe ders geen verwijt van, want dezen hebben geen gelegenheid om die kinderen, boe een voudig dan ook, voortebereiden voor de Lagere school, terwijl deze kinderen te ver vau de stad wonen dan dat zy daar de voorbereidende scholen kunnen bezoeken. Men zal óf. als bijv. te Amsterdam, aan de openbare scholen een voorbereidingsklasse moeten toevoegen, öf een apart gebouw moeten inrichten. Ai ligt dit volgons de let tor der wet met op den weg der Gemeente, toch zou zij eeu plan om in het Soester- straatwegkwartier zulk een school te bouwen wellicht geldelijk kunnen steunen. Do Voorzitter erkende, dat het door den lieer Veen weder ter sprake gebrachte inderdaad hoogst gewichtig is. Om het finan cieel bezwaar moet echter voorshands de stichting van zulk een school wel blijven een vrome wensch. Gevraagd werd of [het particulier initia tief, aangewakkerd door Volksonderwys" en wellicht financieel gesteun 1 door het >Nut" in deze niet iets goeds kon tot stand bren- geo. Het Bestuur zal deze zaak in gedachten houden. Hierop werd de vergadering gesloten. Uit den aard der zaak kan het maar hoogs' zelden gebeuren, dat op een kunstientoon- stolliiig een artist zyn eigen werk plaatst en schikt, voor elk der schilderyen en aquarellen de juiste plaats uitzoekt en daardoor ze doet zien onder de belichting waarin hy ze maakte, dus de beste. Dat zeer groote voorrecht viel ten deel van de expositie van «Kunstbeschouwingen" waar de heer A. van Weezei Ërrens het beste van ziju werk bijeenbracht om ook zijn stadgenooten eens te laten zien en te doen genieten van zyn kunneo. Het is zyn goed recht, dat hy de crème de la crème hier eens exposeert en zeker mogen de stadge nooten hem dankbaar zijn, dat hij zulks deed, en den eigenaars der schilderijen en pastels, dat zy bereid waren die voor een paar dagen weer af te staan, want veel van het hier ten toon gestelde is reeds verkocht. Veel ook is hier al bekend omdat het hier oi daar ^in een kunsthandel te kijk stond maar zóo als nu de collectie is geëxposeerd, zoo dat men het subtiele en mooie in elk der doeken, elk onderdeel van teekening of ets kan nagaan en bewonderen, is het door slechts hoogst enkelen gezien. Een vry groote collectie óok, 56 nummers, in groote afwisseling; niet alleen landschap pen, maar ook een portret-studie en dier- studies. Van deze laatste zijn de drie koetjes (schilderij) en de Trakheners (teekening) al zeldzaam mooi. Heel gelukkig is ook de pastel no. 24, die gister juist van de rierjaarlijkscbe terug kwam. Het groote doek, «weg in de heide", dat in 1906 te Lyon met goud werd bekroond, en het zelfde sujet, dat in 1904 te Tours de zilveren me iaille verwierf, zyn er óok, even als de zeldzaam mooie bloeiende heide. Vlak bij den ingang hangt een zeer mooie crayon, «Naar huis''; geen wonder, dat ook die reeds lang verkocht is. Do daarbij hangende ets, mastboseh bij Garderen, is ook zeer gelukkig gedaan en verdient aller aandacht. Aan de tooneelzyde doet de toren van Dongen het wel het best. Aan den kant der Societeitszaal zijn eenige etsen en teekeningen geëxposeerd, die flink gedurfd zijn. Is 'tnog noodig te herinneren, dat niet- leden óok toegang hebben? En men ga óok in den vroegen raiddag; dan is het licht het best bij deze donkere luchten. Ter inleiding van zijn populair-wetenschap- pelijke voordracht «een kijkje in de voorwe reld", Maandagavond iu Araicitiahier te geven, schrijft de heer F. G. Geerling «Er zijn niet veel onderwerpen, waarmede het publiek zóo weinig bekend is, als met dat van de wordingsgeschiedenis onzer woon plaats, de oude Aarde, en van de wezens, die vóór ons hier geregeerd hebben. Wat men noemt «de Geschiedenis", die ieder al op de schoolbanken leerde, is feitelijk niets anders dan de historie der allerlaatste tijdenmaar de geschiedenis, die zich roilioenen en mi ljoenen jaren daarvoor hier op aarde heeft afgespeeld, de ontzaglyke omwentelingen die op onze planeet hebben plaats gehad, de iau- tatistische monsters, die haar bewoond hebben, de wonderlijke wijze waarop de aardkorst werd opgebouwd, en nog zooveel andere belangrijke gebeurtenissen, diezich verliezen in hetduister verleden, daarvan hoort men slechts zoo nu en dan iets. «En dan, «het vraagstuk der vraagstukken", hel groote probleem van de afstamming van den meusch, tot welks oplossing Darwin den den stoot gaf, en dat tot zulk een verwoeden strijd aanleiding heeft gegevea hoe weinigen nog hebben hiervan een helder begrip? «Toch blijkt het gelukkig meer en rarer en dat is natuurlijk dat men over de duistere geschiedenis van <rasiwevend eiland, dat onze geboorte- en woonplaats is, wat meer wi! weten, en ook, dat men, met kennis van zaken, zich een oordeel wil kunnen vormen over de opzienbarende, veel bewonderde, maar ook fel bestreden theorie van Darwin. «Aan die zucht naar kermis te voldoen, is het doel dezer voordrachten. Op aangename wijze, zonder geleerde beschouwingen, wordt hierin het voornaamste behandeld van het geen de wetenschap over die langvervlogen eeuwen aan het Jicht heeft gebracht. «Voor den leek op dit gebied openbaart zich hier een nieuwe, geheel ongekende phase in de geschiedenis onzer planeet, terwijl de meer ingewijde kennis maakt met het tegen woordig standpunt der wetenschap daarom trent. «Door een uitgebreide serie kostbare licht beelden wordt het gesprokene aanscbouwelyk voorgesteld." De zeker hoogst belangwekkende voordracht begint om 8 en eindigt tegen 10 uur. Aan de Centrale botermyn werd gister aangevoerd 2675 Kilo fabrieksboter onder Ryks-controle (aan de markt 1100 Kiloboe- renboter). De hoogste prijs was fl.35, de laagste f 1.24 en de middelprys dus f 1.32de prijs aan de markt liep van fl.25 tot 11.45. Het heeft maar weer een haartje gescheeld of Donderdag was alweer een ernstig onge luk gebeurd bij het Driepuntjo aan den Arnhemscheweg. Het bleef nu bij een alge meen buitelpartij en materieele schade. Wanneer zal 'top die hoogte eens veilig worden gemaakt? Als er een zeer ernstig ongeluk heeft plaats gehad H(j die steeds wacht op goede tijden, gebruikt zyp tijd heel slecht. De «Staatscourant" van gister bevat de Statuten van do schietvereeniging «Majoor Bowier" der afdeeling Baarn—Hilversum van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren. Te Voorthuizen is opgericht een Vereeni- ging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer. Het opneuieu van Ingezonden stukken bewijst niet, dat de Redactie steeds onvoorwaardelgk jnetemt mKopman Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. ueucuie i •fc Is thans half twaalf en wel wat kort aan den tijd voor het afdrukken van uw couranteveuwel ben ik zoo vrij u te ver zoeken om, zoo mogelijk, my uw bekende gastvrijheid te verleenen voor het volgende. Hedenochtend ging ik wandelen in de stellige verwachting, dat bijna geheel Amers foort zou beplakt zijn met biljetten waarop met duidelijke letter zou vermeld slaan, bijv. een rit per tram kost 5 centen. Hoe ik de stad ook doorkruiste, nergens zag ik iets van dien aard. In de verte zie ik de tram aankomen en dachtdaar zal toch zeker wel een reusachtige bekendmaking opsiian, dat van af heden een rit per tram 5 cent kost. Niets voorop, niets achterop; ook met op zijkanten. Ik begon te twijfelen of bet vandaag wel de 16e der maand was. Bij nadere beschouwing vau een tweede tram zie ik op de ruiten een paar strooken papier, waarop met gewone letter, het verlaagde tarief den volke wordt bekend gemaakt. Als nu de toegejuichte poging wil slagen om door bet 5 cents-tarief de tram meer populair te maken, om daardoor het gebruikmaken van de tram meer te bevorderen, dan is toch de allereerste eisch, dat het publiek het weet. Naar mijn meening, geachte Redactie, zal de verlaging van het tarief niets uithalen als daarvoor niet eenige weken reusaeïhtig reclame wordt gemaakt. Allereerst op de tram zelf; bij particulieren en winkeliers biljetten voor de ruiten; ver volgens op pleiuen en hoeken van straten, op het stationsplein en in de vestibule van bet station; adverteotiin in plaatselijke bladen, maar vooral ook een paar Zaterdagavonden een omroeper met heldere en nuchtere stem laten roepen«Eén rit per tram kost maar 5 cent Mogen deze regelen onder d6 oogen komen van heeren bestuurders der Araersfoortsche Tramwie weet of het dan nog niet heden avond door geheel Ameisfoort zal klinken: »een rit per tram kost maar 5 cent". De menschen moeten het eerst weten en eerst dan kan men een oordeel uitspreken over den zin van het publiek. Met dank voor de opuame. Hoogachtend, Tb. BIANCHJ. Amersfoort, 16 November 1907. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, W ij k b e z o e- kers en Belangstellenden zal het Centraal-hurean as. DINSDAG 19NÖVEM BER, des namiddags te vier uur ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeiscbende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereenigiug, den heer N. G. vandeSTADT, Kleine Haag 7. PREDIKBEURTEN. .Zondag 17 November. Evang. Luthersche ketk. Voorm. 10 uur, ds. De Meijere. Reraonstrantsche kerk. Voorm. lO'/g uur, ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, prof. dr. A. G. Honig, uit Kampen, 's Avonds öt/a uur» Prof- dr- A. G. Honig. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. 's Avonds 5i/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente Voorm. 9l/j uur, lezen. 's Avonds 5 uur, lezen. Cbr. Gereformeerde gemeente. Voorm uur, godsdienstoefening, 's Avonds 57« uur, godsdienstoefening. Heden overleed tot onze diepe droefheid in den ouderdom van 63 jaren onze Echtgenoot en Vader de heer H. M. MICH ELS. weduwe H. MICH ELS en kinderen. Amersfoort, 14 November 1907. KORTEGRACHT 20, Amersfoort, (naast bet Postkantoor) Telefoon 86 beheert Vermogens, voert Administratiën, verhuurt Safe-loketten. (DEPOSITO-RENTE) met écn dag opzegging) 4 pCt. voor langer termijn nader vast te stelten. VEREENIGING TOT HET HOUDEN VAN KUNSTBESCHOUWINGEN TE AMERSFOORT - VAN SCHILDERIJEN, TEEKENINGEN, ETSEN, ENE. van dkn heer A van WEEZEI ERRENS- TR AMERSFOORT m .AMICITIA", ZATERDAG 16 en ZONDAG 17 NOVEMBER VAN 10 TOT 4 üür. Entree voor niet-leden 25 cent. Utrechtschestraat 12, AMERSFOORT. als geschenken voor de komende feestdagen.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2