Tweede Blad behooronde by de Amersfoortsehe Courant van ZATEERDAG 30 November 1007 Uitgave rtrma A. H. van O LEEF*. Blijvend gedeelte. ni™ ,el'8'"ieri"8 der Eerste Kamer van Dinsdiig mm mr. G. W. haren Van der Feltz, afgevaardigde van Drente, verlof om mede naar aanleiding van de ingekomen missive van den Minister van Oorlog, aan dezen Minister een vraag om inlichtingen te mogen richten naar aanleiding van het onder de wapenen houden van het blijvend gedeelte van ile lichting 1907 in zijn geheel na 1 December a.s. Die interpellatie werd Donderdagmiddag gehouden en belichaamd in de volgende motie «De Kamer, het niet gewonscht achtend haar oordeel uit te spreken over de ten aanzien van het blijvend gedeelte der onbe reden wapens door den Minister, genomen miiiilrooi'lcn «zich haar oordeel voorbehoudend, omtrent het toegezegde wetsvoorstel inzake het bin- vend gedeelteJ «besluit, in de gegeven omstandigheden zich neer te leggen bij het voorstel der Tweede Kamer, uitgedrukt in de aangeno men motie van den heer Tydeman „en gaat over tot de orde van Jen dag". De Haagsche redacteur van het »Hdbld." schryft over af en toe zeer scherpe debat ten Pilatus heeft zijn banden gewasscheaDe Eerste Kamer-meerderheid heeft er voor bedankt om. door het geven van dispensatie aau den Minister van Oorlog, rooals de meerderheid der Tweede Kamer dat heeft gedaan, zelfs den schyn van mede-verant woordelijkheid voor het naar huis zenden van het blijvend gedeelte op zich te nemen. Dat nochtans dp betrokken miliciens naar huis zullen gaan op 1 December (als de Koningin haar sanctie geeft), dat dus ver moedelijk gehandeld zal worden overeen komstig de' mioisterieele aanschrijving van 12 Juli en dat dan dus die van 31 October ongetwijfeld zal worden herroepen, dat is te danken aan den .Minister van Oorlog, die liever wat water in zijn wijn heeft willen doen, liever een «achterwaartsche concen tratie" hoeft gekozen (om een euphemisme van de Eogelschen uit den Boerenoorlog te bezigen) dan zyn standpunt te handhaven, maar dan ook de miliciens te doen boeten voor een onvoorzichtigheid, die hij in Juli heeft begaan. De Eerste Kamermeerderheid heeft daar geen voet voor willen verzetten en geen hand voor willen uitsteken. De Minis ter daarentegen is niet blijven staan op het standpunt dat hij in de Tweede Kamer (en aanvankelijk ook in de Eerste) innam, nl. dat hy de miliciens niet naar huis kan laten gaan zonder dispensatie (voor éen jaar) van de beide Kamers. De Tweede Kamer heeft hem die dispensatie gegeven, de Eerste niet. De Eerste Kamer, harerzijds, heeft zich op het Pilatus-standpunt gesield; dat wil echter ook zeggen, dat zij van eenig mede daderschap aau het inkrimpen van hot blij vend gedeelte bij de infanterie gedurende dezen winler niet zoo geheel vrij blyft als huar meerderheid wel schijnt te wanen. Had zij in die inkrimping eenig gevaar gezien, dan was zij nu in de gelegenheid geweest om door een motie van verzet of van afkeu ring daarvan te doen blijken, ten einde het hare te doen om dat gevaar nog af te wenden. Die gelegenheid heeft zij ongebruikt gelaten en daardoor is haar neutraliteit in deze fei- telyk geen andere dan die van Pilatus, die wel niet d eed, maar dan toch g e d o og d e. Hot resultaat is nu, dat de Minister kan doen wat hij wil, ra. a. w. dat hij, gerug steund door de Tweede Kamer, maar geheel op eigen verantwoordelijkheid, dit jaar het blijvend gedeelte kan beperken. De 3000 miliciens kunnen dus nu zeker zyn, dat zij de vier maanden langer dieusityd niet be hoeven te vervullen. UK BIJSCHOOL. r Nu het feest de»' Rijschool, althans wat het ruiterfeest betreft, wordt vereerd met de tegenwoordigheid der Koningin, zijn aller- wege de vlaggen ontplooid; van den toren en aan de Utrechtschepoortsbrug en uit biina olie huizen waarlangs H. M. heden middag passeerde, wappert de driekleur, Haar ten groet maar óok omdat de Rijschool die sedert 1 November 1836 hier gevestigd is, heden haar gouden feest viert. Amersfoort houdt van de Rijschool en als werkelijk uitvoering wordt gegeven aan het voornemen om een Gedenkboek dier innch- timi uit te geven, dan zal menige bl.idzu.1e daarin zeker bewijzen brengen van weder- lot do dagen van deu »gelen wagen", toen 't hier zooveel stiller was dan thans en de «heeren van de Bijschool" leven brachten in de brouwerij willen slechts ter loops herinneren hoe veel officieren na hun detacheering hier bleven zorgden hier terug te komen. Doch wel willen we memoreeren met hoeveel leedwe zen hier werd vernomen het plan om de Rijschool te verplaatsen naar Bergen-op-Zoom en met hoeveel vreugde hier werd ontvangen het bericht, dat de artillerie-rijschool zou worden hereenigd met die van de cavalerie ea de Ryscbool dus te Amersfoort zou blijven. Een woord van hulde aan bet Bestuur van >Handel en Nyverheid", dat de eerste stap pen deed, aan den Gemeenteraad die het mogelijk maakte om de Rijschool hier te houden; een woord van dank aan den opper- officier, die den stoot gaf tot de beslissing. Waar in een der nummers van het ruiter feest zelfs op twee pluatsen te gelijk de mauège moest gebruikt, en bovendien aan weerszijden vuu den ingang een tribune werd gebouwd om de genoodigden een zitplaats te verschaffen, daar moest het ruiterfeest wel op meer dan éen dag worden gegeven: gistermiddag voor de officieren der onbereden wapens met hun dames en eenige genoodig den, hedenmiddag voor de reünisten en hun dames en terwijl Donderdagmiddag een uit voering plaats had voor onderofficieren mef hun dames. Onder de aanwezigen merkten we heden middag op de generaals Braams, Inspecteur der cavalerie, en De Waal, commandant der bereden artillerie, benevens vele oud-opper en hoofdofficieren der cavalerie. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, is aanwezig. Keurig is de manége versierd. Van de trekstangen hangen wimpels in de nationale kleuren en in die van Mecklenburg; langs de wanden schildjes, met de namen der oud instructeurs, en wapenborden. Aan den ingang links het portret van kolonel Huguenin, den eersten airfeteur 'Ier eigenlijke Rijschool, welke 1 December 1857 te Venloo werd geopend daar tegenover een zeer mooie crayon-teekening van kapi tein J. C. P. W. A. Steonkamp, van het 2e regiment veld-artillerie, die ook het pro gramma en het menu voor het reunisten- diner versierde. Zij stelt voor de verschil lende plaatsen waar rij-onderricht werd ge geven 1806-1810 een zeer primitive aur- denwal, 1815-1«28 de kazerne bij de Doelen- poort te Leiden, 1836-1840 de Frederik-ka- zerne te 's Gravenhage, 1841-1848 de dra gonders-kazerne te Breda (waar in de eerst genoemd jaar ook de Hoefsmidschool werd opgericht!, 1849-1886 de rijbaan te Venloo en ten slotte Amerfoort, waar de Rijschool sedert 1 November 1886 is gevestigd. Aan weerszoden de dames in keurige toi letten jammer, dat het niet verwarmd zijn der manége hun belet zich van de man tels te ontdoendoch hoe zouden de ruiters 'l uithouden als daar gestookt werd en officieren in groote tenue. Om éen uur zyn de reünisten, in 3'2 lan dauers voorafgegaan door een peleton van het eskadron ordonnansen met de bazuin blazers en* de stafmuziek van het 5e regi ment infanterie, welwillend beschikbaar ge steld door den kolonel-commandant van dat korps, van liet Stationsplein vertrokken. Tien minuten vóór tweeën bereikten zij de mauège, voor velen hunner vol herinneringen, voor an- dereD, die zich de oude rijbaan voor don geest halen, een reden van verheugenis. »Daar m o e t je wel goed ryden, beter nog dan wij 't in onze jonge jaren leerden." i Even voor tweëen kondigden hoera's van de honderden die op den lleiligerbergerweg en het terreiu bij den paddock in dichte rijen geschaard stonden de komst aan van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins, die gekleed was in generaals-unifonn. De Koningin droeg een lilas robe met bonten pélérine en een bruinen hoed met veeren. Het holrijtuig.a la daumont gereden, wordt geëscortecid door een piket huzaren en voor afgegaan door den Burgemeester van Amers foort, in ambtsgewaad gekleed. Aan den toegang naar de Koninklijke loge, die nog in allerhaast gister is gebouwd, nadat het bericht was ontvangen, dat ook H. M. zou komen, werd H. M. ontvangen door overste Metelerkamp, wiens jongste dochter en de jongedames G. Grond hout en T. Prins der Koningin bloemen aanboden. Nadat het Kon. echtpaar onder de tonen van het Wilhelmus had plaats genomen, be gon het ruiterfeest. Al aanstonds bewyst korporaal Bouma, die staande op het achterste paar zij Der zes paar den zijn entree doet en meesterlijk een Hon- gaarsche post rijdt, dat de onderstelling der reünisten ten opzichte van het rijkunslig onderwijs niet onjuist is geweest. Daar treedt luitenant jbr. Godin do Beaufort binnen, instructeur van de tien luitenants, die een springnumraer zullen rijden. Prachtig worden de horden genomen, waarbij van 185 M. Na ben rijden, onder leiding van ritmeester Grondhout, acht wachtmeesters een quadrille des lanciers. 't Is alsof de paardjes dansen op de tonen der muziek. Wachtmeester Duizendstra doet vervolgens zijn leerlingen een partij sabel trekken en drie zeer mooie gymnastische standen uit voeren. Welk een kranige houding geven deze 24 man te bewonderenl Het kost moeite, niet te applausdisseeren als hierop overste Motelerkamp binnenrijdt en zijn paard Spaansche passen doet uit voeren doch applaus en jonge paarden be- booren niet bij elkaar en 't programma geeft aan «paarden in dressuur, door heeren in structeurs". Geen enkel commandoslechts af en toe een stoot op het fluitje. De ruiters hebben de nog jonge rossen volkomen in bun macht en geven geen kamp. Het zijn de ritmeesters baron Van Oldenneel en Grond- hout, en de le luitenants Prins, jbr. Godin do Beaufort, A. baron Van Heemstra en Van Reede. Een superbe nummer. Niet minder bewondering wekt het school- rijdon door acht gedetacheerde luitenants, weder met overste Metelerkamp als instructeur Wel toonen deze leerlingen, dat zij 't al een heel eind hebben gebracht in de rijkunst. Na i»t nummer deed H. M. de officieren instructeurs bij zich ontbieden. Aan overste Metierkamp deelde Zij mede, dat Zij hem had benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassauaan den paardenarts le klasse A. Frederikse, dat hij was benoemd tot ridder in die orde. Namens eenige dames werd aan overste Metelerkamp na het nummer schoolpaarden voor officieren een reusachtig bloemstuk aangeboden. Het voltigeer-nuramer, onder leiding van adjudant-pikeur Pijl, geeft gelegenheid om den lang bewongen lust era teapplaudisseeren bot te vieren. Zelfs over vyf paarden wordt gesprongen en achterin de manége worden verbazend sterke staaltjes te zien gegeven van voltige op het ongezadeld paard. Gedurende dit nummer onderhield H. M. zich met mevrouw Metelerkamp, den Com missaris der Koningin in dit gewest en de generaals Braams, De Waal en Petter. Tot slot rijden vier wachtmeesters een manoeuvre a la flèche, onder leiding van luitenant Prins. 'tls alles even correct en zeker; wel een bewijs hoe zeer goed het rij-onderricht is en met hoeveel vrucht dit wordt genoten. Scheen ons alsof heden nog mooier werd gereden dan gister, alsof alle met nógjmeer entrain de fraaie ruiterstukken uitvoerden om de goedkeuring te verwerven van de Hooge Vrouwe, die het ruiterfeest met on verdeelde aandacht gadesloeg en telkens Haar tevredenheid te kennen gaf. Nadat voor H. M. drie hoerah's waren aangeheven, verliet Zij onder de tonen van het Wilhelmus de manége. Onder aan de trap stonden de opperwacht meesters Van de Laar en Larmené, die uit handen van H. M. de zilveren medaille der Oranje-Nassau-orde ontvingen. Toen kwam het mooiste oogenblik van den rafddag: de Koningin te midden van Haar volk. H. M. had den wensch te kennen gegeven, ook de hoefsmidschool te bezoeken waar Zij werd rondgeleid door overste Meteler kamp. Zij legde, vergezeld van den Prinsen Haar gevolg, den vrij langen weg te voet at, midden door een vijf en zes dikke haag raen- schen, die Haar hartelijk toejuichten. Om kwart over vieren werden de rijtuigen bestegen en ging het stationwaarls, vanwaar H. M. per extra-trein naar «Het Loo" vertrok. Z. K. H. de Prins begaf zich met den Burgemeester naar diens woning, waar Hij zal vertoeven tot omstreeks half zeven. Langs den Utrechtscheweg begeeft Z. K. H. zich dan naar «Amicitia". Id de tot ontvang-salon ingerichte foyer worden aan Z. K. H. voorgesteld de officieren, die nog niet de eer hadden, hem gepresen teerd te worden. In de groote zaal is de feestdisch aangerecht, waarby Z. K. H. zal aanzitten. De stafmuziek van het 5e regiment infanterie zal zich gedurende den maaltijd doen hooreD. De Vereeniging «Handel en Nijverheid" bood bij monde van haar Bestuur een zeer smaakvol bloemstuk aan als bewijs van be langstelling bij het feest. Het werd een eereplaats geschonken in het midden der zaal tegenover den zetel van Z. K. H. Om 10 uur keert Z K. H. naar «Het Loo" terug. Den onderofficieren en minderen werd hedenmiddag een feestmaal aangebodende onderofficieren en hun dames wacht boven dien een soiree variee, door een Amsterdamsch gezelschap hedenavond te geven in de keurig verbouwde eu veel vergroote tuinzaul van «Het Boompje". Een voor velen belangrijke wet is die van 1 November 1907, Staatsblad 291, tot wijzi ging van het 4e lid van artikel 28 der Drankwet. Wie door onjuiste toepassing van dat lid zyn vergunning heeft verloren, kan die terugkrijgen, maar hij heeft daarvoor slechts drie maandenna 1 Februari 1908 kan hij geen aanspraken meer laten gelden. Doch vóór 1 Februari 1908 kan hij zich bij ongezegeld request wenden tot Burge meester en Wethouders om de vergunning terug te bekomen. Indien dezen afwyzeud beschikken, dan kan men in beroep komen bij Gedeputeerde Staten. Belanghebbenden doen het best, inlichtin gen te vragen ter Gemeente-secretarie by dan ambtenaar, met de Drankwet belast. Het leergesticht, dat vanwege het Depar tement van Justitie aan den Berg op tien minuten afstand van Amersfoort zal verryzen, zal uitsluitend bestemd zyn voor schoolon derricht en voor kinderen wier geestelijke vermogens in andere richting duiden dan het ambacht en /al als regel, bezocht worden voor jongens beneden veertien jaar, die ter beschikking van de Regeering zijn gesteld. Men vraagt, ons opneming van het volgende Een deel van het publiek blijkt, in de mee ning te verkeeren, dat de vermelding van den naam en het adres van den afzender op de voorzijde dor briefkuartformulieren behoort tot de aanwijzingen, op den postdienst be trekking hebbende, waarvan de opneming in de Vechterhelft der adreszijde geoorloofd is, als de afzender gebruikt maakt van zijn be voegdheid om over het linkergedeelte dier zijde voor schriftelijke mededeelingen, enz. te beschikken. Dit is onjuist. In dat geval behoort de bedoelde vermelding te worden gesteld in laatstgenoemd gedeelte, of op de achterzijde der formulieren. Diakenen der Ned. Hervormde gemeente zullen aanstaanden Maandag huo eerste winter-collecte houden en bevelen die ten dringenste aan in dezen tyd van reeds groote werkloosheid. Ds. G. W. C. Vunderink is benoemd tot Eerevoorzitter tier plaatselijke afdeeliug van de Prot. Chr. vereeniging van spoor- eu tramwegpersoneel De heer R. N. van der Eist werd aan de Rijks-universiteit te Utrecht bevordenl tot semi-arts. De heer L. van den Steen van Ommeren legde aau die universiteit met gunstig gevolg af het candidaats-examen Rechten. Mejuffrouw S. Ravenhorst, thans te Soest, behaalde akte vrije- en orde-oefeningei) der Gymnastiek. De heer Stuurman, sedert 1 Mei 1908 on derwijzer aan de openbare lagere scnool 2e soort aan de Helliugstraat, slaat nummer éen op de voordacht ter benoeming tot Hoofd der school te Aalsmeer. De «Wereldkroniek" en «De week" be vallen het portret van den heer J. C. F. Prikken, van 1870 tot 1898 leeraar aan de Hoogere Burgerschool hier, die 25 November den dag mocht herdenken waarop hij vijltig jaar geleden bij het onderwijs kwam. Sinds eenige dagen liep alhier een gerucht omtrent het bouwen van een B. K. schooi. Thans echter kan de «Eembode" eerst met zekerheid mededeelen, dat het Bestuur defini tief besloten heeft tot den bouvr van een R. K. Jongensschool, waarin door Broeders onderwijs zal worden gegeven aan kinderen uit den meergegoeden en den burgerstand. Het terrrin, waarop deze school zal worden opgetrokken, is bereids aangekocht en gelegen aan de Schimmelpennïnckkade, het hoekt errein bij de Groote Koppel. Het zal wel niet mogelijk zijn, dat het voormalig Aldegonde-gasthuis begin Januari in gebruik wordt genomen als opvoedingshuis der vereeniging «Kinderzorg" der Ned. Her vormde kerk in de provincie Utrecht, omdat de aanmerkelijke verbouwing dan nog niet gereed zal zijn. Onder meer worden aan den achterkant twee zalen van 13 X 16 M. bij gebouwd. De Directeur, de beer P. J. J. '^tephan, vroeger Hoofd eener bijzondere school to Putten, daarvoor in Zuid-Afrika, is reeds hier woonachtig. Luitenant H. P. van den Ham van Hoys',, adjudant van het 2e bataljon 5e regiment infanterie, is overgeplaatst by het regiment grenadiers en jagers. By Kon. besluit zijn benoemd by den provin cialen staf tot luitenant-kolonel de majoor G. A.deJongh, provinciaal adjudant voor Utrecht; by het le regiment veld-artillerie tot kolonel- commandant van het korps de kolonel A. van Setei's, commandant van hot le regiment vesting-artilleriebij het 3e regiment veld artillerie tot kolonel de luitenant-kolonel jhr. L. A. P. Six, commandant van het korps; Zingen gaat goed, luisteren gaat beter, is de zinspreuk van den heer Johan Schmier, den Nederlandschen zanger bassist^ dichter, obeïst, komponist en kluvierist, die Donder dagavond geheel alleen den Nuts-avond vulde, maar vooral de stampvolle zaal eenige uren, op alleraangenaamste wyze heeft bezig ge houden. Hoewel als »Volksavond" door het Depar tementaal bestuur aangekondigd, hebben toch zeer veel leden gebruik gemaakt van de gelegenheid om den veelzydigen musicus eens te gaan hooren of wede. te gaan hoo- ren. 't Gevolg was dan ook, dat heel velen zelfs geen staanplaatsje meer konden mach tig worden. Het be3t deden het zijn composities van

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5