Dinsdag 10 December 1907. No. 7438. 57e Jaargang. KOSTELOOS. Feuilleton. ui Hitna. UITUAVE fih.ma a. b. van cleeff Ie AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebiacht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT9 Telephoon 19. Wie zich met 1 JANUARI wenscht te doen in schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KEN XISGET ING. Kamer vaa Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge- mecnto AMERSFOORT, Gelet op de artikelen 11 eu 76 van het Kiesregle ment voor de Kamers van Arbeid Brengen ter kennis van de hoofden of bestuurders van de bcdrjjven, welke in de bovengenoemde Kamer van Arbeid vertegenwoordigd zyn, ie weten: hei bewerken van hout, steen of metalen, bet leg gen van electriscbe geleidingen of van gas- of water leidingen, liet schilder- en stoffeerders-, behangers-, heiera-, stukadoors-, aardwerkera en straatmakersbe- drijf, bet ontwerpen van en bet houden van toezicht t>jj het uitvoerou van bouwplaunen, dat zij verplicht zijn vóór 15 Januari aans'aande eene lijst of zoo noodig lijsten op te maken van de naineu en van de voornamen der mannelijke en vrouwelijke per sonen, die in hun bedrijf binnen het gebied der Kamer van Arbeid als patroons of in bnu dienst als wenslieden werkzaam zijn geweest gedurende bet laatst verluopen kalenderjaar, of, wat bel bouwvak betreft, gedurende het laatste tijdvak van7maandeD, dat in dat bedrijf >8 gewerkt; dat in den loop dezer maand zooveel mogelijk aan de bedoelde hooiden en bestuurders formulieren der lijalen zullen worden gezonden, en dat die lijst ot lijsten zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 15 Jauuari e.k., nauwkeurig ingevuld, behooren te wordeo gezonden wanneer de daarop vermelde personen Blecbts in ééne gemeente bij hetzelfde hoofd of denzelfden bestuurder van een der genoemde bedrijven werk zaam zjja geweest, aan Burgemeester en Wethouders van die gemeente, en, wanneer de daarop vermelde personen in meer dan ééue gemeente binnen bet gebied der Kimer vaD Arbeid bij betzelfde hoofd of denzelfden be stuurder van een der genoemde bedrijven werkzaam zijn geweest, aan Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar die personen het laatst werkzaam zijr. geweest. Op de lyBten worden niet vermeld lo. zij, die gedurende den bovenaangegeven tijd binnen het gebied dei Kamer van Arbeid niet bij hetzelfdoii hoofd of deuzelfden bestuurder zijn werk zaam geweest; 2o. zy, die geen ingezetenen des Rijks of geen Nederlanders zijn of op 15 Februari aanstaande den leeftijd van 26 jaren niet zullen bebben bereikt. Wordende voorla ter kennis gebracht van hen, die gedurende het laatstverloopen kalenderjaar, of, wat hel bouwvak betreft, gedurende bet laatste tyd- vak van 7 maanden, niet in het bedrijf van betzeltde hoofd of denzelfden bestuurder werkzaam zijn ge weest, doch die aanspraak kunnen maken om ge plaatst te worden op eene Kiezerslijst voor de Kamer van Arbeid, dat zy daarvan vóór den 15 as aangifte kunnen doen bij Burgemeester en Wet houders der gemeente, waar zy werkzaam zy n geweest of het lautat werkzaam zijn geweeBt. Do formulieren der lyaten en der aangifte zyn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie dezer Amersfoort, 10 December 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFEKT KROESE. f ^ren den bediende over verschillende plaateeiyke luisteren, den b net Was hem evenwel niet Sk S tal iele le «er.u.n en Kj*C.f *h derbal.e n»r hel Iwno.erligiende hotel. iramer welke op de straat d„, huurde hlI «J.B'oÓb op dS d.u, ..n uitzag en hield ee tergelijkertijd trok het kantoor in ^«oeüeren^ yer. hy zijn »ndore ver®fde oogeublik. waarop Gibbe we- volgens o betze beneden in den gang van der op 9lr8®'.. w (hans op een gryaaard, die bet hotel. HU 8el wa8; in de band bad hy zeer zwak in de boe gQ om de 8Chouders een stevigen stok rwetó8Che sjaal geslagen, bad hy een dikke, fa hotel; hij be,'af Tib.,d k..u. ™"'»kt"".leld. e.» Ieidd.su,»!. zich naar de u wej een half uur opbou- „Gibhs zal hgT '"haelf, en begaf zieh naar den", sprak Rider m De laatste Christen, of een miUionair te Kopenhagen. Klinkt het niet als de titel van een Ameri- kaanschen roman 't Js toch van een heel eenvoudig man dat ik u wat vertellen wil, van een heel een voudig maar geer bijzonder man, die toevallig millionair is. 't ls een heel gelukkige millionair, wat men niet van alle millionairs zeggen kan. Hy is door zijn goedheid en oprechte vroomheid bij allen te Kopenhagen bemind en geëerd. Oe socialisten schonken bem den titel van «de laatste Christen". Hij glimlacht om dien naammaar zijn vurige weuscb is, dat hij vooral niet de «laatste" zul zijn. Het is een zijner beginselen, zoo mogelijk, nooit eenig verzoek te weigeren. Men kan zich dus voorstellen, boe het dagelijks hij hem storm loopt. Met het onuitputtelijkst geduld staat hij alleu te woord, helpt, steuut, bemoedigt en lenigt den nood, die hem onder oogen komt. Herinnert dit niet aan den grooten olm van Yasnaya Polyana, den «boom der armen", bij wien Tolstoi's boeren zaten te wachten? Zijn vrouw is ziju trouwe helpster. Hun mooie villa hebben zij geheel tut sanatorium laten inrichten, waar alle zwakken en her stellenden welkom zyn, zoolang er plaats is. Mevrouw zorgt voor de huishoudiugby zelf presideert dagelijks de gastvrije tafel. Maar ofschoon bij aan zichzelf strenge eischen stelt, is hij niet zoo dweepziek en onpractisch om het juk en den last, die hem zelf zacht eu licht schijueu, anderen te willen opleggen. Hij heeft op oorspronkelijke wijze een model-philantbropisclie vereeniging tot stand gebracht, waarvan hy zelf Voorzitter is en waardoor hij aan zijn stadge.nooten de ge legenheid en het voorrecht geeft om op de meest practische en sympathieke wijze wel te doen aan duizenden. De vereeniging werkt over geheel Kopen hagen en kan allen bereiken. Hij heelt daarmede een groot werk gedaan, want ook het grootste fortuin heeft grenzen en al ziet hij voorloopig nog lang niet den bodem van zijn geldkist, bij kan sterven, en als hij er eens niet meer is om met zijn millioenen te troosten en te helpen, dan blijft deze vereeniging om zyn werk voort te zetten. Reeds nu doet ze veel en ze is nog steeds groeiende. Hoe werkt die vereeniging? Het is het ej, vau Columbushet is zoo dood-eenvoudig De vereeniging verkoopt duizenden kaarten bons voor kleinere en grootere geldbe dragen (van 5 en 10 cent tot 10 of 20 gulden en meer) die aan het bureau der vereeniging kunnen worden ingewisseld. Er staat een bedelaar aan uw deur. Wat zult g# doen? Hem wegzenden? Ge aarzelt. Misschien heeft hij 'terg noo- di«. Hem een kwartje geven »Laat ik 't maar doen, dan ben ik er af". Neen, ge zijt er dan niet at. De eerste de beste kroeg loopt hij mis schien binnen, 'tis zoode van uw kwartje; voor u en voor hem óok. Maar ge hebt een Kopenhaagsche kaart van den »laatste Christen". Ga kunt die geven zonder aarzeling. Nu zyt ge er wer kelijk af ge hoeft niet te denken. De ver eeniging denkt vodr u. De bedelaar komt met zijn kaart aan het bureau. Zijn naam en woonplaats worden gezocht en meest gevonden ia een reusach tig adresboek, waar achter eiken naam ver meld staat 's mans beroep, inkomst, gedrag, enz. enz. Iedere wijk heeft haar eigen huis bezoekers, die nauwkeurig van alles op de hoogte zijn. Iedere wyk is weer verdeeld in kleinere afdeelingen. Is de persoon, die zijn kaart op het bureel aanbiedt, onbekend, dan gaat onmiddellijk iemand met hem mee om den toestand te onderzoeken. Keeds op de kaarten staat gedrukt, dat het geld alléén wordt uitgereikt van wie wer kelijk in nood verkeert. Bedriegers gaan dus niet eens met hun bonnetjes uaar het bureau, want zij weten dat zij niets krijgen, en komen zij tocb, dan is hun comedie dadelijk uitgespeeld, want het bureau kent zijn volkje en voor hun oogen wordt 't kaartje verscheurd. «Maar dat is dan toch jammer", meent ge. Neen, dat doe^ er niets toe. Het geld, waarvoor ge de kaarten hebt gekocht, komt dan immers ten goede aan de vereeniging, die daarmede weer andere noodlijdenden steunen kan. Iedereen te Kopenhagen koopt deze kaar ten en koopt ze gaarne. De zekerheid, dat het geld goed besteed wordt, lokt allen tot geven. 'tls ongelooflijk voor hoe groote sommen jaarlijks kaarten worden gekocht en hoe de toestand der armen verbeterd is sinds oprichting dezer vereeniging. Uitstekende krachten staan in dienst der vereeniging. het kantoor, dat Tibbs zooevon had verlaten. Moeilijk ademhalend en op zyn mok geleund, keek hy in de tamely k groote ruimte overal rond en zeide daarop„hij is niet hierik heb hem mis- geloopeu." De chef trad juist uit zyn particulier kantoor en vroeg den ouden man, wien hij zoebt. „Wel myn zoon, Tibald Gibba; hij zou omstreeks dezen tyd bier zyn", antwoordde Franklin. „Hy was ook hier; hy heeft me zooeven verla ten." „Heeft hy de zaak dan afgeredderd „Neen, hij heeft nog niet beslist verklaard of hij het goed koupen wilhy bood tienduizend dollar, maar onze prijs is twaalfüuizend. Ik verzeker u, dat het zooveel waard is en over een maand kan hij het waarschijnlijk niet meer voor vijftienduizend dol lar koopen." „Tienduizend dollar? Dat is een hooge prijsdal is beel veel geld!" zeide de oude man, en verliet hoofdschuddend het kantoor. „Dat is eon nieuwe ontdekking" mompelde Rider buiten in zichzeif, „Tibald Gibba wil voor tiendui zend dollar vastgoed koopen en vóór den dood van Melville Palmer bezat bij nog geen dollar buiten zyn werkelykscb loon! Van hei geteekende geld beeft by nog niets ontvangen; waar komen dan die tienduizend dollar vandaan, welke hjj winst gevend wil beleggen?" Daarop viel 't den detective in, dat van de spaar penningen van Palmer, welke hy zya gapscbe leven I door by elkaar bad gegaard on in partiouliere braud- Oolangs bezocht ods hier te Amsterdam eeu jonge Deensche geestelijke, door den «laatste Christen" uitgezonden om de phi lanthropic in T buitenland te bestudeeren. Zoo kwam hy ook naar Holland. Hij bleek een allerbelangwekkendste man vol ideëelen gloed te zijn. Hy vond Holland zoo mooizyn kunste naarsoog geuootmaar op philanthropise!) gebied vond hij ons wel wat achterlijk. Het is echter niet alleen het heilig vuur dat dezen millionair en zijn staf bezielt, er is nog een andere beweegkracht, die goede samenwerking in de hand werkt. En die beweegkracht, is, dat men elkaar de hand reikt, dat men geen muren en muur tjes om zich heen bouwt, die menschen van eikander scheiden. De kerk reikt de hand aan de vereeniging en helpt met haar eeu wenoude ervaring de jonge spruit. En deze frissche, nieuwe uiting van spon taan leven geeft aan de kerk op haar beurt jonge kracht eu bezielenden gloed. Zoo iets kan natuurlijk alleen gebeuren, waar de kerk zóo samengegroeid is met het volksleven als in de Scandinavische landen, en waar allen zoo goed als van éen gezindte zijn. Al heeft men, in de kerk staande, zijn persoonlijke opvattingen en een persoonlijk geloof, daarom scheidt men zich u i e t af van het geheel. Nagenoeg allen blijven leven en werken in de Luthersche kerk en allen arbeiden een drachtig samen voor het groote doel. Dit zyn gelukkige toestanden. Voorwaar, er is veel te leeren van dezen «laatsten Christen" en van zijn mooie ver eeniging. En ook van de Luthersche kerk in Scan dinavië 1 Uit het «Handelsblad". kast bewaarde, geen cent was gevonden. E- waren derhalve twee gevallen mogelijkGibbs kon na den moord van den kassier den sleutel van de brandkast uit diens zak genomen, den roof gepleegd en daarna den sleutel weder in den zak van den doode gestoken hebben, of hij kon zien vooraf een valscben sleutel verschaft en bet geld reeds vóór den moord in veiligheid gebracht bebben. Te New-York teruggekeerd, stelde RH er een on derzoek in naar bet verleden van Roger Warren, van wien de brief afkomstig was, welken de detec tive uit de oude papieren van Palmer heimelijk bij zich gestoken bad. Van den heer Dwight hoorde hy, dat Warren de leider van een groote zwendelonder- neming was geweest, waarby vele meoBcben have en goed verloren haddenhij cou een gauwdief ge weest zyn, die ook het vertrouvreo van Palmer had weten te winnen, zoodat deze zelfs, die zich anders nooit met speculeeren inliet, voor eenige duizenden dollars was opgelicht. De detective kwam nu tot de overtuiging, dat WarreD en Powel éen en de zelfde persoon en de medeplichtige van Tibald by den moord van den ouden kassier was. Warren hnd zicb ia der tyd auu net hem dreigende crimineel proces door de vluobt onttrokkenbij kon evenwel vermomd teruggekeerd zijn, zonder dat bij tot hiertoe ontdekt was gewor den. Twee dagen later berichtte een der collega's van Rider dezen, dat Roebel Gibbs in een spaarbank geld hAd gedeponeerd. Eeu Dader ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat zij sedert Palmer's dood De kiesrecht-quaestie. Het Hoo fdbestuur van Liberale Unie heeft aan alle aangesloten Kiesvereetiigingen per circulaire medegedeeld, dat het den tyd ge komen acht tot behandeling van betKiesrecht- rapport, in 1U03 uitgebracht door de beeren De Kanter, Rink en Patijn, in een algemeene vergadering der Unie. Oint rent de mate, waarin men het kiesrecht wenscht te zien uitgebreid, heeft de Liberale Unie zich n.l. nog niet uitgesproken. In bovengenoemd Kiesrecht-rapport wordt op den voorgrond gesteld, dat het stelsel van de thans bestaande Kieswet het attributief kiesrecht behoort te worden vervangen door eeu regeling, waarbij allen tot de stem bus wordeu toegelaten, die niet door de wet zyn uitgesloten. Het Hoofdbestuur sluit zich hierbij geheel aan en betoogt, dat het in dit stelsel or vooral verscheidene stortiugen van vijfhonderd dollar bad gedaan, maar dat meu ouder de bankbiljetten geen van hei goteekende geld had aangetroffen. Ten oinde verder op de hoogte der zaak te ko men, gluurde Rider op eeu der eerstvolgende avon den weder door hei evetiBter, dat aan de acuterzyde van het nuis in Wall Street uitzag en in welks nabyheid Jaue en Knobel vóór eeuige dagen het portret vau Powel beschouwd hadden. Het gordijn was naergelaieudoor euu kier op zjjde kon de detective ecuter zien, dat Jane een groote som gelds op de tafel uitteldenet waren minstens vyfaonderd dollar, welke Racnel vervolgens opstreek en ia haar zak stak. „Van Jaue krygt dat wijf dus regelmatig groote so amen", mompslde Rider iu zienzelf „naar de uitirukking van haar gelaat te oordeeien, moet miss Palmer groote vrees voor dat meusoh koeste ren. Du is een oieuw raadsel, dat ik niet weet op te lossen." Op zyn burezu komend, vond Franklin een be richt vau een collega, die mot de bewaking van den kantoorkuecht telast was; elke mi iuui van diens oponthoud gedureude den nacut, watrni de misdaad werd gepleegd was, opgehelderd, uitgezonderd de tyd vöor kwart over eenen. Daarmede was een nieuw bewys tegen Gibbs gevouden, daar Palmer tusscnen twaalf en éen uur was vermoord. Rider had Gibbs terstond kunnen doen arresteerea maar hy aontte het beter, daarmede nog te wachten en nog verdere uasporiugen te doen. (Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 1