Stadsnieuws. op aankomt te weten, welke uitsluitingen worden gewenscht. Aan de beantwoording ran die vraag heeft de Unie-commissie dan ook een afzonderlijk hoofdstuk gewyd. Daaraan laat zij nog een beschouwing voorafgaan over de vraag, aan welke algemeene eischen wel te onder scheiden van de bijzondere kenteekenen allen zonder onderscheid behooren te voldoen om het kiesrecht deelachtig te worden, en zij komt tot de conclusie, dat de algemeene vereischten moeten zijn, dat men zij Neder lander, ingezetene van het Rijk en dat men den leeftyd van 23 jaar hebbe bereikt. Over de uitsluitingen van het kiesrecht heeft bet Hoofdbestuur aan den kant van het rapport de volgende conclusies opgesteld Van degenen, die Nederlander en ingezeten zijn, bebooren, om redenen van algemeen belang, te worden uitgesloten: io. 2ij, die tot de blijvend bedeelden bebooren 2o. Zij, die den leeftijd van 23 jaar nog niet bereikt hebben 2o. Zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak de beschikking of bet beheer over hun goederen hebben verloren; 4o. Zij. die by onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak, ter zake van het plegen van een strafbaar feit, ontoerekenbaar zijn verklaard 5o. Zij, die als krankzinnigen in een ge sticht verpleegd worden 6o. Zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak tot gevangenisstraf van ten minste éen jaar zijn veroordeeld 7o. Zy, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak zijn veroordeeld wegens laudlooperij of bedelarij 8o. Zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak zijn veroordeeld wegens een der overtredingen, genoemd in artt. 426 en 453 van het Wetboek van Strafrecht, by herhaling begaan (dronkenschap). 9o. Zij, die bij onherroepelijk geworden rechtlijke uitspraak van hun kiesrecht zyn ontzee. Na t een breedvoerige toelichting dezer conclusie verklaart het Hoofdbestuur zich voor invoering van stemplicht, waardoor de kiezers bij de wet verplichtz uilen worden, ter stembus te gaan. En verder verklaart het zich voor het stelsel van evenredige vertegenwoordiging, zooals dat bij het meergenoemde kiesrechtrapport is uit eengezet. De vergadering, waarin deze gewichtige aangelegenheid zal worden behandeld, zal gehouden worden in de tweede helft van Januari 1908. Het Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk zal voor 1908 aldus zij o suamgesteld dr. H. H- Meulenbelt, te Baarn, Praeses; sec. ds. D. P. Brans, te Soest ds. A. Gelderman, te Bunschoten, Assessor sec. ds. E. PnStma, te Blauwkapel. ds. G. van Kempen, te Westbroek, scriba- quaestor sec. ds. A. Drost, te Loenen aan de Vecht. ds. W. H. Slegenga, te Oud-Loosdrecht sec. dr. G. Veiling», te Nieuw-Loosdrecht. ds. H. Th. Barbas, te Vreeland; sec. ds G. B. Fynvandraat, te Tienhoven. ds. W. J. Meiners, te Amersfoort; sec. vacant. H. Schoenmaker, ouderling te Achttien- bovensec. H. A. van Baak, oud-ouderling te Zeist. J. 13. de Beaufort, oud-ouderling te Wou denberg sec. baron Van Boelzelaer van Oosterhout, oud-ouderling te Amersfoort. Voor de schipperij mag het belangrijk zijn te weten, dat aanstaanden Vrijdagochtend, in verband met de komst van den Duitscben Keizer te Amsterdam, de scheepvaart in het open havenfront aldaar van acht uur ai ge heel stil moet liggen. De derde en laatste waarschuwing Zóo erg als te Franeker, waar een Raads lid voorstelde, geen enkelen losloopeoden hond meer op straat te dulden, is 't hier nog niet; maar toch zullen zij, die 4 hun Hondenbelasting over dit jaar nog niet vol deden, heel wijs doen, maar spoedig zich te voorzien van een hondepenning. AnJers komt onherroepelijk «da trouwste vriend" aan het touwtje van.een politie agent en dan heeft men last en verdriet en kosten. Aan den heer G. Dekker is eervol ontslag verleend als auditeur bij den Schuttersraad der thans opgeheven schutterij te Amersfoort. De heer 1. J. Cohen hoopt 1 Januari den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden werd benoemd tot adjunct-secretaris van do Ned. israehutische hooM-synagoge en van het ressort Amersfoort; twee jaar later werd by benoemd tot definitief Secretaris, alsmede tot Secretaris van de Jacob van Gelder- stichting en van het godsdienstig israelietisch begra fen is-genootscba p Ook is hij sedert 12 jaar Secretaris van de Israelietische godsdientscbool hier. Omtrent dl'. Groeueboom, van wiens ver scheiden we in het vorig nummer met een t enkel woord melding maakten, schrijft «een goede bekende" ons nog i Dr. Pieter Groeneboom, geboren te Delft- i zijl 1 October 1827 en overleden te 's-Gra- venhage 5 December 1907, begon in 1850 - zijn loopbaan als officier van gezondheid te I Venloo en promoveerde later te Groningen j tot medecinap doctor. Den 12 Mei 1873 met de rijdende artillerie te Amersfoort in gar- nizoen gekomen, verwierf hy hier alras een i zóo uitgebreide burgerpraktijk, dat hij in 1877 ontslag vroeg uit den militairen dienst, t In 1897 legde by, wegens ziekte, ook de bur- i gerprakiijk neer. Vele malen was hij lid en Secretaris der i commissie ter examineering van officieren i van gezondheid der landmacht. In 1879 werd hij lid van den Raad der Gemeente en 17 i Juli 1894 Wethouder van Publieke werken, uit welk ambt hij 15 Juli 1897 ontslag nam. Ook was hij o.a. regent van het Burger Weeshuis, lid van het geneeskundig Staats toezicht in Gelderland en Utrecht, van de Gezondheids-commissie, en van de Commis sie van toezicht op het Lager onderwijs. Den 13 April l8'39 verliet hy Ameisfoort metterwoon, waar bij achterliet vele dank bare patiënten, die in den oogenschynlijk stuggeu Fries zoozeer waardeerden den ge- voelsmensch en zor^zamen huisarts. In grooten eenvoud, geheel naar den wensch van den overledene, is zyn stoffelyk hulsel Zaterdag bijgezet op Nieuw Eik-en-Duinen bij Den Haag. De Ouitsche Keizer zal hier Vrijdag tegen middernacht aankomen en omstreeks tien minuten aan bet station hier wuchten. Door B. en W. zijn met ingang ran 1 Januari alsnog benoemd bij de gemeente-gas fabriek tot stoker-sjouwer J. IJzerman en tot schilder J. Verhoef, beiden thans tijdelijk. Luitenant-adjudant H. P. van den Ham van Heyst, die van het 5e regiment infan terie is overgeplaatst naar het regiment grenadiers en jagers, is iDgedeeld bij een der jager-bataljons. Bij de Rij-en hoefsraidschool hier is voor den (tijd van zes maanden gedetacheerd de nieuwbenoemde paardenarts 2e klasse E. A. R. F. Baudet. Generaal-majoor H. F. D. Braams, Inspec teur der cavéilerie, vergrzeld van zijn adju dant ritmeester J. M. Benley n, is hedenmid dag hier aangekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel Smolders van Oscb. Aan de leerlingen der Kon. Militaire Aca demie, van den Hoofdcursus en van het Kon. instituut voor de Marine wordt van 22 December tot 2 Januari Kerstverlof ver leend. De Eerste winter-collecte voor de Ned. Hervormde diaconie heelt opgebracht f625. De tentoonstelling der voorwerpen vau de Protestantsche armenlotery wordt ook morgenmiddag tusschen 1 en 4 uur gehouden in „De Zaaier". Aanstaanden Maandag zullen de Vereeni- gingen tot uitdeeling van warme spijs aan hehoeftigen en tot het verstrekken van wurm voedsel en kleeding aan schoolgaande kin deren hun liefdewerk hervatten. Wie nog spijsbriefjes wil afstaan aan «Liefdadigheid" zal den heer N. G. van de Stad", Kleine Haag 7, gaarne bereid vin den er voor te zorgen, dat ze niet in ver keerde handen raken of worden verkwan seld of omgezet in drank. Handel en Nijverheid houdt hedenavond haar maandvergadering. De agenda vermeldt de voorziening in de vacature, in het Bestuur ontstaan door het vertrek van den heer Jacq. M. Reuten, en het indienen van een adres aan den Raad omtrent de bevaarbaarheid van de Eem. Nogmaals vestigen we de aandacht op het Volksconcert, morgenavond in «Amicitia ten bate van de vereenigirig «Liefdadigheid" te geven door de «Onderolficiers-zangvereeni- ging" en »Jubal" met welwillende mede werking van mej. Sophie H. M. Sehwemmer. Het welgekozen programma luidt: 1. Volks- hymme, A. Lwoff, e>> Stil Geluk, L. Kron, voor mannenkoor; 2 Die Turteltaube hor' ich klagen, W. F. G. Nicolaï, Lenteliefde, Kor Kuiler en Een karreljen op den zandweg reed, Bertha Koopman, voor zang; 3 Aria van Handel, voor oi kest; 4 Serenata fantastic», A. Cipollione, en Valse-caprica, Rubinstein, voor piano; 6 Het kerkje, G. Attenboffer,en Avondklanken, C. Kreutzer, voorawnnouk oor; 9 Kolonel Van Hoek-marsch Q. Bikkers. Pauze. 7 La Speranza, fantasie-caprice, Boscolli, voor orkest; 8 Omhoog, G. A. Heinze, voor mannenkoor; 9 I.iedeken van vrouwen leven, J. van den Brandeler, en Van een herderin, dr. E. D. Pijzei, voor zang; 10 Nederlandsch volkslied, L. Noest, voor man nenkoor; 11 Home sweet home, Gustaaf de I^ange, en Liebchens Grusz, Jozef Löw, voor piano12 Harte, wenschon, volkswyze, en Gallup, Ferd. Möhring voor mannenkoor. Aangaande de première, op Zaterdagavond, i van «Advocateuzakeu", dat de Ned. Tooneel- vereeniging aanstaanden Donderdagavond ook hier zal opvoeren, schreef bet «Ildbld." Zaterdagnacht «De Tooneelvereeniging heeft gisteravond een vroolijk stuk op voortrellijke wijze voor bet voetlicht gebracht. Her, blijspel van VYolters heeft niet veel orn het lijf, maar het wordt door alle medewerkenden met zooveel entrain gespeeld, dat men deu schouwburg verliet onder den iudruk, zich wèl te hebben vermaakt". Het «Nieuws v. d. Dag." schrijft er over Als feestnummer op een Juristen-congres, of bij een feest van studenten in de rechten met nadruk aan te bevelen. Daarom niet onge nietbaar voor hen buiten de reehtstudie. Integendeel, een hoogst gemoedelijk en ver makelijk Duitsch blijspel met een pikant schijntje, zonder aanstootelijkheid, voor de provinciesteden een botje zonder galwaar mede niet gezegd wil zijn, dat het stuk flauw of onbeduidend is, want dat is het allerminst. Het stuk is geestig en heeft de voortreflijke leeringhoudt advokaten van uw lijf, mijdt advokatenzaken als het grootste verderf. In dat stuk ondervinden een man en een vrouw wat het zeggen wil, een advokaat in den arm te nemen, en welk een staart van jammeren dat na zich sleept. Het mooist is, dat de advokaat zelf dupe wordt van zijn scherpzinnigheid, een scherpzinnigheid welke zijn tegenpartij door een enkel los woord naar den galg kan brengen. Het amusante blijspel wordt amusant ge speeld. Zeer goed, ook in kapsel en kleeding, was het spel van mevr. W. van der Horst Van der Lugt Melsertzeer goed, luchtig, geestig en hoffelijk dat van den heer Alex Post als advocaatbeschaafd, jeudig en flink dat van den heer P. Bron, hen valscheiijk beschuldigde; en zoo goed als van haar zus ter bij de Koninklijke vereeniging de tra- vesti van mevr. W. Post Braakensiek. De heer J. Musch maakte ook nu weer iets zeer bijzonders van zijn rol als koetsier en de heer C. F. van der Does miste het gezellige en beschaafd opgewekte niet. Alles saamgeuoraen, Advokaten-zaken is een stuk om een aangenamen avond bij door te brengen, waarby men genoeglijk lachen kan en genieten van het goede spel. De tooneelverzorging van den heer A. van der Horst Jr., vooral van het laatste bedryf, valt te roemen, evenals zijn geheele regie. Ds. M. van Kleelf zal aanstaanden Vrijdag avond in het Nuts-departeraent hier spreken over de legende van den Wandelenden Jood naar de onderzoekingen var.» prof'. Max 11 aas- bof er. De heer J. Bruinwold Riedel, Algemeen Secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, geelt in het jongst verspreide nummer der Mededeelingen dier Maatschappij de geschiedenis van «De Salamander", van 1 November 1825 tot 1 November 1907 het eigen huis der Maatschappij aan de Klove niersburgwal naast het Trippenhuis te Am sterdam, waar hij juist 20 jaar aroeidde. Het huis, dat in 1825 werd gekocht voor f15 000, is thans verkocht voor f28000. Met weet, dat bet Departement Amersfoort den stoot gaf tot dien verkoop. Door bet aanminnige weer van Zondag heeft geen der voetbalwedstrijden, welke de clubs van hier zouden spelen, plaats gehad. Aanstaanden Zondag ontvangt Quick huur naamgenoote uit Nijmegen. Maar dan is 't uit met thuis-spelen. Begin Januari bijvoorbeeld moeten de rood-witten naar Middelburg. De commissie tot het samenstellen van een U. P. V. B.-elftal, dat in 1908 op Hemel vaartsdag tegen andere Provinciale bonds- elftallen te Utrecht zal spelen, vergaderde Zondag te Amersfoort. De volgende twee elftallen zullen op 29 December by wijze van proef tegen elkander spelen. Elftul A. DoelverdedigerA. van Stolk (Kampoog)achterhoede Wilten (B. V. C.) en Eernstman (B. V. C.)middellinie: Mi- randole (Victoria), Tjassens Keizer (Quick) en Ten Bruggen Cate (B. V. C.); voorVan Zuylen (H. V. C.), P. Smits, (Kampong), E. vail Schaik, (B. V. C.), Duym (A. W.) en J. Rutgers (B. V. C.) Elftal B. DoelverdedigerWestering (U. V. V.); achterhoede: Adam (Quick)en Moor man (Victoria); middellinie Koerts(B.V.C.), G. van Schaik (B. V. C.) en P. boorman (Kampong)voorI'. Rutgers, (B. V. C,), H. Heymans (B. V. O.), Oudemans (Hercules), H. Polman (Kampong en J. J. Boswijk (Kam- pong). Ook andere spelers worden in de gelegen heid gesteld, uit te komen voor het U. P. V. B.-elftal, zoodat voor de definitieve vast stelling nog andere profwedstrijden zullen gespeeld. Tegen een bewoner van den Leusderweg is proces-verbaal opgemaakt wegens over treding der Drankwet. Door de recherche is wederom aangehou den een in het Algemeen politie-blad gesi gnaleerde. In den nacht van Zondag op Maandag zijn uit een niet-gesloten schuurtje in eer» even min afgesloten tuin, uitkomende nan de Wilhelminastraat, ontvreemd twee rijwielen. De recherche doet onderzoek. Blijf liever in de schaduw dan dat ge in een valsch licht geraakt. Uit den omtrek. De heer G. van Merksteijn hoopt aan staanden Zondag den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden werd benoemd tot amb tenaar ter Gemeente-secretarie van Baarn en tevens '121/a jaar in functie isajs Gemeente secretaris. De «Harderw. Crt." verneemt bij geruchte, dat de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij er thans toch toe zou willen overgaan, een stoomtram van Nunspeet naar Harderwijk aan te leggen. De concessie zou reeds eerst daags bij de Regeering worden aangevraagd. De Gemeenteraad heeft indertijd besloten een subsidie van 140 000 voor dit doel aan te bieden, toen de paardetram aan de orde was. 't Is voor Harderwijk zeer te hopen dat deze plannen tot uitvoering zullen komen] Iu de «Hiiv. Crt." wordt bij advertentie te koop aangeboden een goed onderhouden oranje-zijden vaandel met bandelier en stok. Het is het vaandel der voormalige Hil- versumsche schutterij of' liever van de Schut- terijkader-vereeniging, dat aan den Raad dier Gemeente werd aangeboden onder voorwaarde dat bet met de daarbij behooreiidc medailles behoorlijk zou worden bewaard. De Raad antwoordde echter, dat men van geen voor waarden wilde weten. Door den Commissaris der Koningin in Gelderland is de volgende aanschrijving ge richt tot de Burgemeesters: Bij gelegenheid van mijn jongste rood- reis in dit gewest, krachtens artikel 3 mijner instructie, heeft het o.a. mijn aandacht ge trokken, dat het aantal woonwagens gaande weg schijnt toe te nemen en het wil my daarom gewenscht voorkomen, dat aan dit euvel zooveel mogelijk paal en perk worde gesteld. Ik heb hier niet zoozeer die woonwagens op het oog, welk® gebezigd worden door kermisreizigers, die dit middel van vervoer gebruiken voor hun kramen, spellen en waren, als wel die, welke uitsluitend of hoofdzakelijk tot woning worden gebezigd, wier bevolking veelal tot de onderste lagen van de maat schappij behoort, en niets anders dan een sociale hinder en een ware plaag kan zyn, omdat haar hoofdinkomsten door bedelen, dikwerf in den vermomden vorm van venten met nietswaardige artikelen, verkregen worden, en aan wier bewoners, wegens hun driest en brutaal optreden, soms met be dreigingen gepaard, het maar al to wel gelukt, hierin een bestaansmiddel te vinden. Bovendien levert deze rondtrekkende be volking groot gevaar op voor de overbrenging van besmettelijke ziekten van de eeno Ge meente naar de andere, aangezien haar on hygiënische huisvesting de besmetting in de hand werkt, zoodat dikwerf de maatregelen door, de Gemeentebesturen genomen tot voor koming en beteugeling van epidemieën, door dit nomadenvolk worden verijdeld. Ik acht het mitsdien van het hoogste be lang, dat dergelijke woonwagens in dit gewest zooveel mogelijk worden geweerd en meen u, ter bereiking van dit doel, in overweging te mogen geven te bevorderen dat, g- lijk reeds in verscheidene Gemeenten is geschied, in de plaatselijke politieverordening een be paling werd opgenomen, waarbij het aan de bestuurders van de hierbedoelde woonwagens verboden is, op of langs de openbare wegen in de Gemeente standplaats te nemen. Een strenge handhaving van dit verbod, waarvan niet anders dan in zeer buitenge wone gevallen ontheffing zou behooren te worden rerleend, en een strong optreden van de politie tegen de bewoners dier ouge- wenechte vervoermiddelen, ook daar waar zoodanig verbod nog niet mocht bestaan bijv. door steeds een wakend oog op hen te houden en hun gangen nauwkeurig te doen nugaan zullen, naar ik rertrouw, reel kunnen bijdragen tot wering van het bedoelde kwaad. In ieder geval dient door de politie nauw keurig aanteekening te worden gehouden van de namen, voornamen, ouderdom en domicilie van de bewoners dier woonwagens, stellende ik mij voor in hol vervolg, bij het doen van m'jn rondreis, inzage van deze aanteekeningen te vragen. Zou nu een exodus naar Utrecht volgen Dan krygen we dat hier uit de eerste hand. Bij de Justitie-begrooting werden in de Tweede Kamer ernstige kluchten geuit over de traagheid van hot Ryk in 't nakomen zyner fiuancieele verplichtingen ten opzichte van 'lo vereenigingen, welke zich belast hebben met de voogdy over kinderen, die ter boschikking van de Regeering werden gesteld, of wier ouders vi«n voogdy of ouderlijke raucht waren ontzet of ontheven. Het euvel schynt een tamelijken omvang te hebben aangenomen. Een vereeniging, welko zich in

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2