De hear He henkamp: Ik steun het voorstel om de stemming aan te houden. De Voorzitter: Daar juist zie ik, dat volgens art. 15 van het Reglement binnen een maand moet worden voorzien. Wenscht de v rgadering afwykiog voor dit bijzonder geval, dan zal ik me daartegen niet verzetten. Dij de eerste stemming worden de volgende stemmen uitgebracht op de heerenTer Maat 6, Smits 8, Morsink. Brom en Houbaer ieder 1bij de tweede stemming Ter Maat 8, Smits 2, Houbaer en Morsink ieder 1. Gekozen is dus de heer Th. C. V. ter Maal, die de benoeming aanneemt. Aan de orde is de vaststelling van een adres aan den Gemeenteraad in zake den toe stand van de Eetn. De Voorzitter: De heeren zullen uit de notulen der vorige vergadering hebben gohoord, dat daariu is ter sprake gebracht de slechte toestand waarin de Eemmond ver keert. Het Bestuur heeft inmiddels daarover geconfereerd met deskundigen en daardoor vernomen, dat een schipper, wiens schip acht dagen vast z.it, een deel zijner lading steenen overboord heeft gezet. Het Bestuur heeft §eïuformeerd naar deo algemeenen toestand er rivier en ook onderzocht wie daarvoor moet zorgen. Daarbij bleek, dat het Heem raadschap »de rivier de Eem, beken en aan kleve van dien" moet zorgen voor de goede afwatering, doch dat de Gemeente moet zorgen voor het op diepte houden. Ik meende, dat de eerste voorwaarde voor een goede afwatering is een goed kanaal, doch heb nu weer geleerd welke vreemde toestanden er bestaan tusscheu Waterschappen eu Ge meenten en boe weuschelijk zou het zijn als alles in éen hand ware. Uit het onderzoek is gebleken, dat een schipper, wiens naam men niet wil of kan noemen, eenige duizenden steenen van zijn lading heeft overboord gezet nadat zijn schip was vastgeraakt en al acht dagen had vast gezeten. Die steenen liggen 400 M. uit den wal in de vaargeul over een lengte van on geveer 15 M. De booten en de beurtschepen hebben daarvan veel hinder en wel jammer is 't, dat het Gemeentebestuur niet aanstonds, zoodra het vernam wat er is gebeurd, maat regelen heelt genomen om die steenen uit te beugelen. Nu is het jiargetijd voor dezen arbeid niet meer zoo goed. Oók werd met deskundigen gesproken over den toestand der Eem. Hun meening is, dat de haven in éen woord is prachtig en alleszins voldoendedoch wat baat het of de haven aan alle eLchen voldoet als de toegang naar die haven niet wordt gehouden op de vereischte diepte. Buiten, aan den raoud, is de bodera ver hoogd. Van den mond tot den Baarnschen dijk is de rivier zeer goed. Van den Baarnschen dijk tot de Groote Melm zijn slechts enkele dealen te verbeteren. Van de Groote Melm tot Krachtwijk is de rivier zeer ondiep. Van Xracblwtik tot de Kleine Melm is de rivier goed. Van de Kleine Melm tot de aniline- fabriek zeer slecht. Dit laatste vindt wellicht hierin zgn oor zaak, dat de modder, die uit de stmisgrachten wordt gebaggerd en ter versterking tegen de dijken wordt gestort, niet boven doch onder de waterlijn wordt gestort. Wel is daarop boete gesteld, doch een enkele maal slechts zijn de overtreders geattrapeerd en dan ook veroordeeld tot boeten van f30 en zelfs f50. ik acht het thans het meest gewenscht, niet aan den Raad te verzoeken om de Eem uit te diepen, doch de steeoeB te doen op ruimen omdat deze voor 't oogenblik het meest hinderlijk zjjn voor de schipperij. Schepen zoowel als booten zijn meest alle ingericht op dit vaarwater. Van den slappen modder hebben zij niet zooveel hinder, want ze schuiven daar overheen of vrdeelen den modder; doch als zy stooten op een steen, dan beloopen zij een lek, betgeen aanleiding kan geven tot een groote schadepost voor de neringdoenden, die hun waren doen aan voeren per scheepsgelegenheid. Immers in zoodanig geval wordt de averjj omgeslagen over alle geadresseerden en zijo de reederijen niet gehouden de schade te vergoeden. Als men daarbij bedenkt, dat de boot telken reize een 50 i 60 mille koopmansgoederen ver voert, dan zal men kunnen nagaan wutder- geljjke averij kan kosten. Ik zou vreezen, dat als er eens zoo iets gebeurde, de betrokkenen het Gemeentebestuur iu vrijwaring zullen oproepen omdat dit niet onbekend is met het gebeurde en desniettegenstaande zelfs geen boei of andere waarschuwing deed plaatsen. Er is nog een andere zaak. Een der leden heeft de beleefdheid gehad, mij te doen toekomen bet verslag van het gesprokene in vergadering van den Ge meenteraad van 30 Mei 1893. In die zitting ia een commissie benoemd om den toestand van de Eem voortdurend te verbeteren. Bij dat verslag is gevoegd het rapport van den Hoofd-ingenieur van de Provincialeu Water staat nopens het onderzoek der rivier. De Minister stelde toen voor, de Eem to doen verbeteren. In de kosten ad f180000 zou bel Ryk t ;dragen f80 000, de Provincie f60000 en ue Gemeente f40000. Het onder houd zou komen ten laste van Provincie en Gemeente. De conclusie dier Commissie ken ik echter niet. De heer Celosse heeft zich toen reeds teer dapper geweerd om voor Amersfoort te ver krijgen wat het zoo zeer dringend noodig heeft, namelijk een goeden waterweg. In die dagen, doen hetZuiderzee-vraagstuk weer erg op den voorgrond was, heeft de heer Celosse reeds gewaarschuwd, van de Zuider- zee-quaestie geen kapstok te maken om er de Eemverbetering aan op te hangeu, omdat van dit uitstel dan best afstel zou kunnen komen. Intusschen acht ik het niet raadzaam, thans bij deu Raad aan te dringen op verbetering der geheele rivier, doch wel gewenscht, te verzoeken, de steenen uit de vaargeul te doen verwijderen. Verbetering der geheele rivier zal niet veel gehoor vinden op dit oogenblik uu in de lucht hangen liet Zuider- zee-vraagstuk en het kanaal door de Gel- dersohe vallei. Ingrijpende maatregelen zijn beter later te nemen, als men weet hoe om trent die beide plannen zal zijn beslist. Ik stel dus voor, te verzoeken, voorshands alleen de zeer hinderlijke steenen uit de vaargeul te doen verwijderen. Het coucept-adres wordt nu gelezen en behoudens kleioe redactie-wijzigingen vast gesteld. (Zie het naschrift.) Aan de orde zijn de Ingekomen stukken een schrjjveo van den heer Eggink, houdende bericht van verhindering en aankondigend een interpellatie over het in de voorlaatste ver gadering door hem gesprokene twee arti kelen uit »De Eeralauder', getiteld Een winkelpraatje en Contante betaling, en een artikel uit de «Arnersf. Crt.", getiteld Con tante betaling. De Voorzitter: Ik betuig dank voor de toezending van dit mooie trio. Aan de orde z\jn de Mededeelingen. De Voorzitter: In onze jongste Bestuursvergadering is onder meer be sproken de prijsvraag van «De Eemlander" in zake Birkhoven. Die prijsvraag heeft mij zeer verheugd omdat thans buiten het Gemeentebestuur ook anderen bun mee ning kunnen doen hooren. Aanvankelijk wer den de auiwoordeu op die prijsvraag inge wacht uiterlijk 17 December. Die termyn kwam het Bestuur te kort voor en daarom vroeg het een langeren termgn, die nu ge steld is op 1 Januari. In haar antwoord non- digde Redactie het Bestuur onzer vereeniging uit, een der Bestuursleden aan te wijzeD om zitting te nemen in de Jury. Het verheugt me zeer, dat H. N. ook in deze zaak wordt gekend. Ik herinner, dat de vorige maal is ingebracht een schrijven van de «Amersfoortsche Muziek- vereeniging" nopens het concours, door den Utrechtschen bond van harmonie- eu fanfare korpsen opHemelvaartsdag I908te Amersfoort te houden. Toen werd bepaald, dat ons Bestuur met dat der Muziek vereeniging een nader onderhoud zou hebben. Dat onderhoud nu zal plaats hebben op 18 December. Al meermalen heb ik gezegd, dat het ons Bestuur steeds zeer aangenaam is als de leden deuken voor en met het Bestuur. Dit is weer het geval geweest bij het gouden feest der Rijschool Een der leden vroeg mij toen of het niet passend zou zijn, aan deze voor Amersfoort zoo belangrijke instelling een beleefdheid te bewijzen. Het is bekend, dat H. N. de riemen te boorde legde om de Rijschool hier te behouden. Toen ik dan ook mededoeling deed van de vraag, werd dit plan ook door de overige Bestuursleden niet alleen goedgekeurd, maar ook zeer gewaar deerd. Vóór het diner heeft het Bestuur aan den Directeur der Rijschool, vertegenwoordigend die inrichting, aangeboden een bloemstuk met oorkonde, hetgeen ten zeerste is geap precieerd (applaus). In de vorige vergadering is ook gesproken over de plotselinge verhooging van het tarief voor vrachtgoederen op de spoorwegen en am het Bestuur opgedragen om te infor- meeren of inderdaad is voldaan aan de voorschriften omtrent het tijdig publiceeren van het voornemen daartoe. De Minister heeft inmiddels in de Kamer het antwoord gegeven op die vraag en aan de heeren Van Nispen, Treub en Smeenge geantwoord, dat inderdaad is voldaan aan die formaltiteit door afkondiging in den Gids voor spoorwegen. Het Bestuur meent, dat er thans wel niet veel meer aan te doen zal zijn. Ik wensch nog mee te deelen, dat de Markt-comraissie een antwoord zal zenden op het rapport van en W. in zake de verbetering der marktgelegenheden. Daar het Bestuur niet weet wanneer de afdeelingon van den Raad waarin dit rapport zal worden behandeld, bijeenkomen, verzoekt bet Bestuur machtiging orn naar bevind van zaken te kunnen handelen. Die machtiging wordt verleend. Eén candidaat beeft zich aangemeld voor het lidmaatschap. Over zyn toelating zal in de volgende vergadering worden gestemd. Tot slot wensch ik een woord van dank te sproken tot den Directeur van het Post kantoor voor de flinke wyze waarop deze, trots allerlei bezwaren en tegenwerking, heeft gezorgd, dat poststukken ter bus kun nen worden bezorgd. Onlangs zijn zelfs uegen bussen in verschillende stadsgedeelten bijge plaatst, die binnenkort zullen worden in gebruik gesteld. Aan do orde is rondvraag. Daar geen der aanwezigen wenscht iets in het raidden te brengen, wordt de verga dering gesloten. N ASC H RIFT. In de Raadsvergadering van 30 Mei 1893 werd aan de orue gesteld een missive van Gedeputeerde Staten van Utrecht, betreffende een verbetering van de rivier de Eem, om trent welk onderwerp B. en W. tot geen eenstemmigheid zijn kunnen geraken eu daar door zich buiten staat achten om den Raad deswege een voorstel te doen. De Minister van Waterstaat heeft, in ver band met de voorgenomen verbetering van de kleine rivieren, de zaak der verbetering van de Eem weder ter hand genomen en Gedeputeerde Staten wenschen, om den Mi nister eenig antwoord te kunnen geven en aan de Provinciale Staten een voorstel tot subsidieering te kunnen doen, dat de Ge meente zich duidelijk uitspreke omtrent de volgende vragen lo. Of zij zich bereid verklaart, onder ontvangst van een Rijkssubsidie van 180000 als maximum en van een Provinciaal sub sidie vau ten hoogste f 60 000, het werk tot verbetering van de rivier de Eem uit te voeren 2o. Of zij op zich neemt, de uoodige stuk ken (projecten, kaarten, plans en beschrijving der uit te voeren werken) gereed te doen maken, ter uitwerking en aanvulling van de vroeger overgelegde stukken, in overleg met den Hoofdingenieur van den Waterstaat iu het 8ste district en den Hoofdingenieur van deu provincialen Waterstaat, zullen die stukken aan de goedkeuring van den Minister van Waterstaat en aan de Staten van dit gewest moeten overgelegd worden bij het voorstel tot het verleenen van het subsidie. 3o. Of zij bereid is het onderhoud van die werken, waarvoor door het Rijk geen bydrage zul svorden verleend, voor haar rekening te nemen, tegen ontvangst van een provinciaal subsidie, gelijkstaande met de helft dier kos ten ua a ft relt der ontvangen vuur-, haven en tongelden, waarvan het saldo zal moeteu blijken uit een driejarige Eemrekening. Ged. Staten verzoeken op deze vragen een duidelijk antwoord te mogen ontvangen, ter wijl zij, in verband daarmede, bepaaldelijk de aandacht vestigen op het volgende: «De regeering schijnt blijkens, den inhoud van het schrijven van deu Minister, te ver langen, dat de Provincie zal instaan voor het onderhoud der werken, een verplichting, die zij wel niet op zich zal willen nemen, zoodat, bij het antwoord aan den Minister, er op zal moeten gewezen worden, dat zoowel de uit- voeriug der werken als het onderhoud daar van door de Gemeente Amersfoort zal moeteu geschieden, Hetgeen zoowel in den Raad uwer gemeente als in de vergadering der Staten van dit gewest met betrekking tot dit onderwerp is voorgevallen, wijst aan, dat hg de Staten zeker bezwaar-zoude bestaan om de uilvoering of het onderhoud der werken door de Provincie te doen plaats vinden eu alleen een subsidieering daartoe is bedoeld. »Trouwens heeft uw Gemeente zich reeds vroeger bereid verklaard, de uitvoering en bet ouderhoud der werken op zich te uemeu. «Door de weigering van het Rijk om in de kosten van onderhoud bij te dragen, moet noodzakelijk het aandeel voor de Gemeente Amersfoort, vroeger op 2/e bepaald, worden verhoogd en gebracht op 3/fl of de helft". Na eenige discussie werd de zaak com missoriaal gemaakt «omdat sedert de vorige besprekingen, in 1887, de toestand zooveel veranderd" was en werden door den Burge meester, rar. F. D. graaf Schimmelpen- ninck, aangewezen als leden dier commissie de heerenOroockewit, destijds Wethouder van Openbare werken, Van den Wall Bake, Zandijk, Van Beek en baron Van Hardcn- broek van Amraerstol. De Kamer van Koophandel en Fabrieken stelde 6 Juli 1893 haar rapport met algemeene stemmen vast. Voor heden willen we daaraan slechts het volgende ontleenen: »Op de vraag of een verbetering van de rivier de Eem van overwegend belang is voor den handel, meent de Kamer volmon dig »ja" te moeten antwoorden en geheel by haar meermalen uitgesproken meening te kunnen bjüyen". Enz. 4e En: .Attscnéiden echter van het voorstel van Gedeputeerde Staten meent de Kamer uwen Raad in ernstigo overweging te moe- te geven of, waar van de scheepvaart jaar lijks eeu belasting van ongeveer f 4500 wordt geheven voor het bevaren der Eem, hel niet billijk zou zijn om die som tot verbe tering van het vaarwater aan te wenden." Het eind was, dat in 1897 do haven werd verbeterd. Door de plaatselijke afdceling van den Algemeenen Nederlandschen Timmerlieden Bond is opgericht een werkloosheid-fonds, dat reeds 1 Januari in werking zal treden. De coutribulie zou bedragen 12 cent por week en de uitkeeriug zou reeds ingaan 11a een of anderhalve week van werkloosheid. Toen Dinsdag-avond de welbekende «oude heer Kollewijn" het podium besteeg om allen, die meegewerkt hadden aan het goed-slageu van de Weldadigheids-uitvoering in Atnicuia dank te zeggen voor hun steun voor het goede doel, maar vooral voor het geven van hun kunst, toen zal iedereen uit de stamp volle zaal het met den Eerevoorzitter vau Jubal, levens Voorzitter van liefdadigheid, eens geweest zijnmen heeft genoteu Wat valt het meest te roemou, de sym pathieke zang, gepaard met een gesoigneerde voordracht, van mejuffrouw S. Sehwemmer, vooral in «Een karretje op den Zandweg reed" en «Liedeken van vrouwenleven", dat haar een welverdiende bloemenhulde be zorgde. Het talentvol pianospel van den heer Wer nicke, die tusscheu twee haakjes een leeu en- aauduel had dien avond. Het fliuk, krachtig mannekuor (bijzonder mooi in Avondklanken", echt humoristisch iu 't laatste nummer «Galop"). Of last but not least de nummers van «Jubal"? Het is moeilijk, daarop een juist antwoord te geven. Moge het vele goede, dat men Diusdag- avond genoten heeft, een spoorslag wezen, vooral te denken aan den oorsprong van dat gegevene weldadigheid Ook gisteravond, bij de volksuitvoering, was de zaal flink bezet. Over Tewe's „electro bioscope parisien", die van Zondagavond tot en inet Woens dagmiddag te zien zal zijn iu Amicitia, schrijft de «Tilburgsche Crt." Nog slechtst korteu lijd goledeu waren we in de gelegenheid een reeks van bioscopiache voorstel lingen hij te woueu, die zeer de aan dacht tiokken. l)e heer Tewe heeft daarou» Tilburg uiet ion onrechte de eer willen guuneu om eens te laten zien wat ook lnj op dit gebied prest-ereu kan. Het publiek heeft gedureude de twee avonden, dat de exploitant iu de groote zaal van de Liefder- tafel werkte, veel belangstelling getoond; althans de verschillende rangen waren goed bezet. Er is dau ook weer veel nieuws te zien op ver schillend gebied en steeds schijnt de eigenaar er op uit te zijn om zooveel mogelijk de volmaakt heid nabij te komen. Geen trillingen op het doek heldere, duidelijke projecties, de eene al schitterender iu kleurenprac.it dan de andere. Daarenboven wordt voor behoorlijke afwisseling zorg gedragen. Komische tableaux doen het publiek schudden van 't lachen. Gezichten op verschillende lauden eu steden van Europa voerden ons als 't waro, Daar die plaatsen en deden ons medeleven met de aldaar heerscheude gewoonten en gebruiken. Het zou niet doenlijk zijn, alle nummers afzon- derljjk te vermelden, doch als attractie mogen we wel aanstippen het Koninklijk bezoek aan Zeeland, een speciale opname vau deu heer Tewe. We zien hier duidelijk H. M. de Koningin eu Haar Gemaal den intocht doen te Middelburg, steeds groetend eu buigend. Deze projectie werd dau ook meermalen onder broken door een dankbaar applaus. „Ansichtkaarten ic Spauje", een „wedloop op stelten" en „Vrouwelijke koetsiers te Parijs" hadden een enorm succes. De explicateur wist met heldere stem de noodige toelichtingen te geven eu een bekwaam pianist zorgde voor goed muziek. Het geheel durven we gerust aanbevelen niets wordt vertoond, dat aanleiding geeft tot kwetsing van godsdieust of zeden. Gedurende de dagen dat Tewe's bioscope nog hier vertoeft, zij hem een druk bezoek aanbevolen. Het eerste elftal der H. V. C. speelt Zondag te Utrecht tegen het eerste van D. O. S. bet tweede ontvangt hier, achter «Rustoord", het derde van Allen Weerbaar, uit Bussum. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 1075 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle. De hoogste prijs was f 1.40, de laagste f 1.34, de middelprijs dus t 138. De bankier Van Duijssen, ondernemer van premieleeningcn aan de Toussaintkade te 's Gravenhage, is door de Rechtbank aldaar failliet verklaard, nadat hij de vorige week naar het buiteeland was vertrokken en vau zijn afwezigheid aangifte was gedaan bij de politie. De faillietverklaring geschiedde op verzoek van een crediteur en op ambtshalve vordering van den officier van justitie. De tram heeft Dinsdagavond eeu onbeheerd losloopende hond niet een ernstige huidziekte uitzijn lijden verlost. Het dier was dadelijk dood. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de reenthebbenden terug te bekomen een paar handschoenen, die op straat, en een wit metalen lepel, welke in het huisvuil is ge vonden. Als men acht geeft op de wijze, waarop kindereu met h-un speelgoed omspringen, kan de in de meeste gevallen juiste diugncse gesteld, hoe zij later met de menschen zullen omspringen, tenzij men met het geziene verstandig zijn voordeel weet te doen. IJlt den omtrek. Wordt Baarn niet genoemd de parel van het Gooi en is het niet bekend door»Suestdijk", waar de Vorstelijke famlie een goed gedeelte van hot jaar verblyft?

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2