Stadsnieuws. Gemengd nieuws. vragen) van hem ten antwoord kreeg»ik ben u zóóveel dank verschuldigd voor uw stukje, dut ik aliyd voor u klaar sla". Blijk baar had hy ten minste een paar opgeschrikte achterstallige betalers by zich gekregen. Moge het er velen zyn en moge de schrik er »in" blyven. Want het is een schandaal zooals er met hot vei l van anderen wordt omgespion geil. Ken voornaam hoer zei mij eens«die kast heb ik van n 'jn wijnhandelaar". De man had eenvoudig zyn beer van een paar duizend gulden xeven jaar laten staan en van die gekweekte (gestolen) rente een oude kast gekocntZulke lui moesten de doos in, in plaats, dat ze onder de naristoi" (aristocraten) te boek staan. Enfin, moge elk onzer zyn plicht doen Ook onder de winkeliers zyn or misstan den, ook tegenover hun fabrikanten, die met lO#/0 tevroden moeten zyn, terwijl de winke liers soms 45°/0 maken (on ik geel toe, ook maken moeten om hun risico) maar onder welke er dok zyn, die hun leveranciers-fa brikanten schandalig lang laten wachten. Ach, ach, de heele boel is rot! Laat elk onzer nnar doen wat bij kin om gezonder toestan den in het leven te roepen Doch daar ga ik weer aan het preeken! U ziet, dat is een kwaal van dominees! In elk geval hartelijk dank voor uw brief, en zegen op uw arbeid! De eerlyke handelsstand ligi my na aan tiet hart''. Huiswerk. Dr. J. H. Gunning WHzn., districts-school- opziener le Amsterdam, zal in de vergadering van het Ceotraal-departemeut dei' Vereeni- Sing van leeraren aan inrichtingen van Mid- elbaar onderwys, op Maandag 23 December te Utrecht te houden, sproken over nde plaats van tiet huiswerk in het organisme van het onderwys", inzonderheid van het gymnasiaal en middelbaar onderwys. Hy zal daarby de volgende stellingen toe lichten I. De «huiswerk-kwestie" is een samen gestelde kwestie. Het is uiet voldoende, te trachten het quantum tot eeu minimum te beperkenineu moet goed en slecht huis werk onderscheiden en de condities daarvan opsporen. II. Goed huiswerk is reeds by IJ. L. niet af te keuren, bij gymnasiaal en M. O. zelfs wenschelijk en uoodig. III. Goed huiswerk is zulk, dat, onder de noodige voorzorgsmaatregelen, opgegeven wordt door leeraren, die ue kunst van les geven in voldoende mate verstaan, zoodat het zwaartepunt van hun onderwys in do les ligt en niet daarbuiten. Zulk huiswerk draagt dus oen aanvullend karakter. IV. De noodige voorzorgsmaatregelen ko men deels ten laste van het huisgezin,deels van de school. Tot de laatste behooren, dat het uiet te veel zjj, dat er overleg met colle ga's en directeur geple- gd zy, zoodat ei geen opstapeling ontsta, en inzonderheid dal het niet met de uiterste gestrengheid in gevorderd worde, en dat duarby n ruiine mate rekening worde gehouden met de by- zondeic omstandigheden en begaafdheden van eiken leerlingbovenal, dat het zooveel mogelijk nader gebracht worde aan hel ide aal geheel viywillig huiswerk, want: V. Goed huiswerk moet verder ook en niet minder dienen om de leerlingen te wen nen auu zelfstandigen arbeid. Daarom moe ten zjj bij hun werk thuis met geholpen worden. VI. Slecht huiswerk is zulk, dat eigenlyk dienen moet om het onderwys te vei vangen, of althius, dut als dwangmiddel gebezigd wordt om het onderwys te doen beklyven. VJI Slecht huiswerk wor nog slechter door er dwangmiddelen in den vorm van cyfers, öf, nog erger, van straffen aan te verbinden. VIII. De allerslechtste en allerschadelijk ste vorm van huiswerk zyn de «repetities". De Commissaris der Koningin en gravin F. Schimmelpenninck hopen ter gelegenheid van den aanvang van het nieuwe jaar te ontvangen op Vrijdag 3 Januari e.k., 's avonds t« 9 uren. Het kaartjesboinbardemeot kan weer be ginnen. in de .Staatscourant" komt de meedeeling voor, dat brieven, briefkaarten en gedrukte stukken, welke men op 1 Januari besteld weuscht te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en SO December kunnen worden ter post bezorgd. Over degeheele adreszgde moeten dan twee elkuiidcr snijdende lijnen getrokken zijn. Wanneer zal men ook hier te lande eens zoo wijs worden, het port voor «lie nietszeg gende kaarijes by de jaarwisseling verhoogon Dn Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdagavond weer een openbare ver- guderiog houden ten Raad huize. Nogmaals herinneren we, dat de proefvellen voor het Adresboek deze week ter inzage liggen by den uitgever, den heer G. J. Slot houwer. »Moj. Georgine van Aaken deed zich als een talentvolle kunstenares kennen on heeft ma haar eerste optreden in Zeist een zeer goeden indruk gemaakt". Aldus de Zeister correspondent van hot „Utr. Dbld.*' in zijn verslag van het door onze begaafde stadgenoote met de heereu Ruygrok te Zeist gegeven concert. Mr. J. K. H. de Beaufort is met ingang van 20 December benoemd tot kantonrechter- plaatsvervanger in het kanton Amersfoort. De heer P. J. F. van Vnort&tVader Jr. heeft aan de Rijks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg afgelegd het candidaats-examcn theologie. De heer G. J. Huet is aan de Rijks universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in do geneeskunde, op proef schrift»De heteekenis van het bacteriologisch bloedon derzoek voor de theraphie der septische in fectie". Do fabriek van accumulatoren en andere electriscbe werktuigen van den heer L. G. Pouuo, thans te Driebergen, zal in het be gin van het volgende jaar worden overge bracht naar Amersfoort en uanvankelijk worden gevestigd in het perceel Kromme- straat 59, vroeger gebezigd voor het maga zijn «De Amersfoortscho Kei". Do heer Ponne besloot tot deze verplaatsing omdat voor industrieele doeleinden Amersfoort zoo hoogst gunstig is gelegen aan eeu knoop punt van spoorwegen. Mochten velen zijn goed voorbeeld volgen en voor de vestiging hunner fabrieken ge bruik maken van de zoo gunstige ligging van Amersfoort in het hartje des lands, aan vier spoorwegen en straks, als de Eern zal zyn verbeterd, ook aan een goeden waterweg. Amersfoort is wederom aangewezen als standplaats voor den staf der 4e divisie, welke zal bestaan uit 3 regimenten infanterie, het le cavalerie en het 1 regiment veld-artillerie benevens de hulptroepen. Volgens de ontwerp-oorlogsbegrooting voor 1908 zullen bij de vesting- en do pantser fort-artillerie in 1908 voor herhalingsoefenin gen onder de wapenen komen: de lichting 1901 (voor de 3e maal) voor 21 en 13 dagen; de lichting 1903 (voor de 2e maal) voor 28 en 20 dagende lichting 1905 (voor de le maal) voor 35 en 20 dagen. De lichtiugen 1903 en 1905 hebben de grootere sterkten volgens de Militiewet 1901. Met het oog er op, dat de Landweer-ves- ting-artillerie 5 October 1908 onder de wa penen zal komen, zullen bovengenoemde lichtingen in die maand niet onder de wape nen kinnen. Verder is bepaald, dat de gebeele lichting 1908 van le, 2e en 3e regiment vestingartil lerie en de instructie-compagnie do Leger plaats by Oldebroek zullen betrekken in 3 seriën le serie van 17 tot eu met 27 Au gustus 1908, 3e regiment; 2e serie van 1 September tot en met 11 September 1908, le regiment en de Instructie-compagnie3e serie van 1 September tot en met 24 Sep tember 1908, 2e regiment. Tot Bestuursleden der Chr. nationale school zyn herkozen de heeren K. van den Burg, YV. Kleber en H. Teerink. Door het Bestuur waren als tegencandidaten gesteld de heeren H. Koning, H. Noorman en YV. Salomons. In de vacuture-ds. W. J. Meiners werd als Voorzitter gekozen ds. G. W. C. Vunderinck. Als tegeuciindidaat was gesteld de beer D. Ruijs. In de R- K. kerk op het Zand had Zondag avond plaats de plechtige wijding en over dracht van het vaandel der Mana-rereeuiging, de vrouwenaldeeling voor drankbestrijding, Hei is, naar teekening, geborduurd door mevrouw A. T. R. VermolenDamen en zeer iraai uitgevoerd. Stampvol was Zondagavond weer de groote zaal van »Amicitia" waar Tewe's bioscoop van achten tot bij elven, met eeri kwartiertje pauze, liet zaer gemengde publiek byna on afgebroken in gespannen aandacht hield. En gisteravond was 't nóg voller, thans met een gansch ander publiekeen echte Albert- avond. Als men nu nagaat, dat de bezoekers zei ven zorgen voor aanbevelingen, door een «neen maar, dit moet je eens gaan zien", dan wordt het werkelyk zaak, intyds plaatsen te be spreken. Vanavond, morgenmiddag de kindervoorstelling met een apart programma en morgenavond en dan gaat de heer Tewe onherroepelijk weg. Deift wacht hem. Het groote nummer is natuurlijk het bezoek van H. M. de Koningin aan Zeeland op 12 September; doch ook de overige nummers at en toe zou men wenschen, dat er niet zóo veel werd te zien gegeven mogen er alle wezen; niet alleen de prachtige gekleurde projecties (Paascheieren, Hob en zijn familie, liefde van eeu sluvin, chirieesche bloemen), maar ook de niet-gekleurde (reis door Zwit serland, levend schaduwbeeld, wraak eener Alglersclie, liefhebbende grootouders). Zeer mooie films, goed geprojecteerd, rustige boelden, goede explicatie, goede piano-moziek. Eon bezoek is alleszins aan te bevelen. Het «Utr. Nwsbhl." van 19 November schrijft omtrent de Utr. Onderwijzers Too- neelvereeniging, welke Vrijdag in Amicitia hier een voorstelling geeft ten bate van hulpbehoevende onderwijzers De U. O. T. V. gaf Zaterdagavond in «Buitenlust" een uitvoering. Een groot aantal belangstellenden waren aanwezig toen de bekende klucht in 3 bedrijven „Jan Ongeluk" een aanvang nam. Het is haast onnoodig te zoggen, dat het spel van de| verschillende personen, die hieraan deelnamen, uitmuntend was, daar bet zeer goed bekend is, over welke uitstekende krachten deze tooneelvereeniging beschikt. Vooral Martin Hellerstadt en llil- degard, zijn vrouwYValdemar en Tobias Krack verdienen eeu bijzonder woord van hulde. Het tooneel was uitstekoud verzorgd en goed aangekleed. De Utr. Onderw. too- neelvereen. heeft een uitbundig succes gehad met het opvoeren van dit stuk, hetgeen b'-wees het schaterlachen in de zaal. Na afloop wijdde men zich aan Terpsichore, waardoor velen nog lang bijeen hieven Spoediger dan menigeen verwacht had, is het koude bad gekomen dat onze stadgenooten van kaïnpioensdroomen en dito allures genezen heeft. Tegen baar Nijmeegsche naam- genoote, tot 1.1. Zondag de hekkensluitster in de Oostelijke competitie, moest het Amers- lóoi'tscbe Quick een smadelijke nederlaag ondergaan met 2—3 doelpunten, op eigen terrein Ook zij, die reeds lang overtuigd waren, dat hel. bo ven de kracht onzer rood-gehemden ging, zich op de eereplaats bijna bet geheele seizoen ingenomen te handhaven, zullen deze nederlaag ten zeerste betreuren, want ware by eventueele verliezen tegen de sterkere concurrenten, als P. W. eu U. de eer ten minste behouden gebleven, van deze laatste ontmoetibg kan dit helaas uiet gezegd worden. Slechter spel dan 1.1. Zondag is in dit seizoen op de Leusderheide nog niet ver toond. En het is moeilijk te zeggen, welke der partijen op de eerepalm in het «knoeien" de meeste aanspraak kan doen gelden. Toch was er eenig onderscheid: bij de Nijmegenaren gaf het meer dan slechte spel niet den indruk abnormaal te zijn, twee hunner middenspelers misten ieder begrip van het spel, deliuker- wing hunner voor-linie vertoonde een parodie op voetbal, terwijl de rechtsbuiten hierin voor zijn genoemde mede-forwai'ds niet onderdeed. Van onze stadgenooten hebben we daaren tegen meerdere malen gezien, dat zij wei beter kunnen, zoodat hun jammerlijk falen aan eeu onverklaarbaar, bijna algemeen out- of-form zijn moet geweten worden. Een enkel woord nog over het verloop van het spel, dat aan spanueude momenten rijk, maar overigens weinig interessant was. In den aanval namen de Amersfoorters, die toen nog draaglijk speelden, al spoedig tiet overwicht. Een zeer verdienstelijk schot van Mario, ver en hard, werd door den doel- vei'dediger goed gehouden. Dan wordt het spel der gastheeren gelijdelijk aan slechter en slechter, tot het laatste kwartier een ware paniek in hun verdediging te zieu geeft, waarbij mistrappen regel is, de bal niet van het doel-gebied weg komt en de Nijmegenaren zoo ze maar iets van schieten gekend hadden, zeker een vijftal kei-ren hadden kunnen doel punten. Zij deden het echter slechts tien keer, even vóór de rust met een onverwacht schot, dat moeilijk te houden was. Na de rust ver wacht iedereen een «ophalen" der Amers foorters, doch hoewel zij gemiddeld het beste van het spel hadden, waren zij voorname lijk door het meer dan slechte spel der midden- linie niet in staat deu achterstand in te halen. Het wordt zelfs 02, dan 1—2, 1—3 en als Gentis een «penalty" onhoudbaar heeft ingezet, wordt er niet meer gedoelpunt, zoodat het einde komt met 2—3. Aan onze zijde speelde bijna iedereen ver beneden den ge wonen vorm, uitgezonderd Schaap en n& de rust De .Stoppelaar. Bij de gasten was de veteraan Steenvelt (rechtsbinnen) werkelijk uitstekend de mid denvoor, doelverdediger eu uchterbuck vol doende, do rest, zooais reeds gezegd, beneden critiek. Laten wij hopen, dat onze stadgenooten h.s. Zondag te Enschede door een buiten ge wnao krachtsinspanning de schande van deze nederlaag uitwisschen. 't Kan en dus in o e t het óok. Het eerste elftal der H. V. C., niet gewend aan een natten slijkbodem, werd te Utrecht door het eerste van D. O. S. geslagen met 23. De rust ging in mot 1—0. Haar tweede kreeg hier op eigen terrein met 1—3 klop van Allen Weerbaar, uit Bussutn. De rust ging in met 0—2. Men tracht ook hier oen afdeeling op te richten van de vereeniging van vacantie- koloniën voor minvermogenden Milderen. Waarschijnlijk spoedig zal daartoe hier een lezing wo.den gehouden. By de heden gehouden aanbesteding voor het maken van een parkeerterrein voor de artillerie met raunutie-magazjjuen was laagste der 11 inschrijvers do heer J. van Harpen, mot f44 673 (raming f43000). De stations-assistent B. YV. L., van de H. IJ. S. M. te Apeldoorn, die dezer Vrijdag te Utrecht is aangehouden wegens wederrech telijk zich toeëigeneu van een portefeuille met geldwaardige papieren, achtergelaten in een spoorwegcoupé, is naar Zutphen over gebracht en aldaar ter beschikking gesteld van de justitie- Hedenochtend viel van het in aanbouw zijnd St. Pieters- en Bloklandsgasthuis eeu loodgieter uit een der torens. Een der leerliingen van den cursus in Eerste hulp by plolselinge ongelukken, die op werk aanwezig w.t-, verleende de eerste hulp. Dr. Groneman deed vervolgens den patiënt per brancard naar huis brengen, Aan de wereldbeschouwing der meeste metischen hapert, dat zij de wereld te weinig hebben beschouwd. Uit don omtrek. Onder zeer veel blijken van belangstelling herdacht de heer G. va-i Merkestijn, Ge meente-secretaris van Baarn, Zondag don dag waarop hij 25 jaren gele ten in dienst der Gemeente trad. De jubilaris werd dos ochtends te zijnen huize door het college vau Burgemeester en Wethouders geluk- gewenscht, waarbij hem door den Burge meester, den heer T. F. baron b'Aulnis de Bourouill, mot een hartelijke toespraak, na mens de Gemeenteraad een huldeblijk werd aangeboden. Daarna kwamen de ambtenaren, werkzaam ten Gemeentehuize, dun heer Van Merkestyn complimenteeren. Bij monde van den heer A. N. J. van Rossem, Ge meente-ontvanger, werd den jubilaris namens de ambtenaren een fraai serre-ameublement aangeboden. Iri den loop vau deu dag kwamen vele ingezetenen den heer Van Mei'kestijn en zijn gezin gelukwenschnn. Door de bewoners der Mollorusstraat, waarin de jubilaris woont, werd ter eere van zijn zilveren feest gevlagd. De afdeeling Baarn van den Ned. Protes tanten Bond zal aanstaanden Zaterdag haar 25-jarig bestaan herdenken o.a. door een zanguitvoering in eigen gebouw. In zijne Memorie vau antwoord op het Voorloopig verslag, merkt de Minister van Binuenlandsche Zaken op, betreffende een aanvrage tot stichting van een Rijks (Jongere Burgerschool te Harderwijk, dut de wensche- lykheid daarvan niet gebleken is uit eenige beteekeneude offers, die liet Bestuur van de Gemeente Harderwijk of van de omliggendu Gemeenten zich daarvoor willen getroosten. Met andere woorden, schryft de «Hard. Ct.", aan de aanbieding van gratis terrein voor een Hoogere Burgerschool heeft de Minister uiet genoeg. Harderwijk en omlig gende Gemeenten zullen moeten beginnen financieel eens flink uit den hoek te komen. Een schoenmaker te Hilversum, tevens landweerman, heeft een twist met zijn zwager willen beslechten door middel van zijn bajonet, die hij in de gauwigheid van huis haalde, doch intusschen snel door een agent van politie hem afhandig gemaakt en in beslag genomen werd. De Gemeenteraad van Soest besloot Zaterdag met 7 tegen 4 steramen lot intrekking van zijn in de vorige vergadering genomen besluit tot benoeming eener commissie, met opdracht een onderzoek in te stellen, hoe op billijke wijze duurzame versterking van Gemccute- initomsten moet worden verkregen. De meerderheid was van oordeel, dat met de bestaande helling der 40 opcenten op de Personeele belasting kon worden volstaan en dat nieuwe belasting, hetzij Inkomstenbelasting of Hoofdelyke omslag, voor «le ingezetenen te drukkend zou worden, terwijl de vestiging van vreemdelingen er door zou worden gestuit. De minderheid wensebte onderzocht te hebben, welke belasting eventueel zal moeten worden geheven om de ingezetenen op do billijksto wijze in de behoeften der Gemeente te doen bijdragen, iets wat met een opcentenbelasting uiet kun gezegd worden het geval te zyn. Bij wachtpost 51 der H. IJ. S. M. onder Stoutenburg zijn Zondag«ichtend half tien twee jonge paarden onder den trein geraakt en doodgereden, Zij waren, door he topen laten van een hek, uit het weiland op de spoorbaan gekomen. De trein had vertraging, doch bleof in de rails. Ter navolging. Te Bodegraven wordt de nachtarbeid der bakkers afgeschaft. Een comité heeft zich intertijd tot de burgerij gewend met de vraag of men zich verbinden wilde tot het ontvangen van versch brood 's ochtends na tien uur. Slechts dertig per sonen weigerden mede te werken, zoodat met nagenoeg algemeene instemming beslo ten is, aan den wenseh van de bakkers te voldoen. Eén bakker heeft zich niet aange sloten, doch daar de burgerij zich tevens verbond om niet van andere bakkers brood te nemen, zal deze wel spoedig moeten vol gen. Gister is de maatregel ingevoerd.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2