Ingezonden. wellicht reeds is ter hand genomen door andere Kamers en zou dat wel eerst willen onderzoeken. Spr. stelt daarom voor, ook dit punt aan te houden. Waartoe wordt besloten. Aan de orde is het adres der Vereeniging van Nederlandsche werkgevers aan de Tweede Kamer nopens het zoogenaamd éen-artikel- wetje. De motie, van 28 November, beslaat 2, de Memorie van toelichting 17 pagina's druks. Hoofdinhoud is, dat de vereeniging verzoekt te benoemen een commissie van enquête, saam gesteld uit deskundige, buiten de Rijkj- Verzekerings Bank staande personen, om at de door den Minister voorgestelde maatregel om de administratie-kosten bij risico overdracht met 100 te verhoogen, aan dit instituut een gevoeligen slag zal toebrengeu. De Voorzitter stelt voor, ook dit punt te verdagen opdat meer studie er van gemaakt kan worden. Waartoe wordt besloten. Aan «le orde is een versoek van de Kamer te Arnhem om adhaesie op haar a«ires aao den Minister van Justitie tot. bestrijding van de oneerlijke concurrentie door gebruik te maken van flesschen en kruiken, die geen maat houden. lu de Memorie van toelichting wordt er op geweten, d.it best maathoudende flesschen en kruiken kannen worden vervaardigd o.a. bij alle apotheken heeft men die. Wordt eveneens aangehouden. Aan de orde is een verzoek van Burge meester en Wethouders van Amersfoort om na lere itdiebtingen op het adres ter Kamer tot aanstelling ran beëedigde meters-wegers voor den graanhandel. B. en YV. vragen nadere inlichtingen, een ontwerp «Ier instructie, een outwerp-tarief en een drietal aanbevelingen van personen die met deze functie kunnen worden belast. üra te kunnen voldoen aan deze vragen, werden eenige graanhandelaren uitgenoodigd, mededeelinaen te doen. Aan Je orde is de voorziening in vacatures, ontstaande door bet periodieke aftreden van den Voorzitter en diens plaatsvervanger. Herkozen wordt tot Voor jitter de heer J. Ger. Kleber en tot zijn plaatsvervanger de heer h. C. van Dam, die de fun 'iöu weer aanvaardden. De openbare vergadering werd hierop ge sloten, waarna de Kamer van 9 tot 11 uur in comité-generaal vergaderde met eenige graanhandelaren. Door B. en YV. is benoemd tot onderkeur meester voor het vee, vleesch en spek de heer J. J. Vermev, met ingang van 1 Janu ari 1908 en voor éen jaar. Tot schatters voor de Drankwet-aangele- Êeoheden zijn voor 1908 benoemd de heeren i. de Groot en J. A. van Hoksbergen. Uit het overzicht van de opbrengst der Rijksmiddelen in de elf verloopen maanden dezes j «ars blijkt, dat deze in totaal bijna 2.4 millioen meer heeft bedragen dan in 1906. De raming is met 2.8 millioen over troffen. Vrees voor een tekort bij de loopende jaarrekening is thans zoo goed als uitgesloten en vrij zeker zal er zelfs nog eeu belangrijks overschot te boeken zijn. Maar nu het volgende jaar, wanneer vooral de Vermogeosbelasting zooveel minder zal opbrengen. Aan het Postkantoor zullen binnenkort nog enkele De Ruijter-portzegels verkrijgbaar zijn. Een goed gelijkend portret van wijlen dr. P. Groeneboorn komt voor in «Wereldkro niek" en v Week"een ouder in «Het ideaal." Het weekblad «De Prins'' bevat het por tret van ritmeester A. G. M. J. baron Van Oldenneel. In «Het ideaal" komen drie zeer groote afbeeldingen voor van het gouden feest der Rijschooleen groep officieren m afwachting van «le komst van H. M. de Koningin, wacht meester Duizendstra met zijn gymnasten in een der standen, en luitenant Prins met de wuchtineeslersilie «lefléche-rnanoeuvre reden. Tot korporaal-adelborst zyn o.a. bevorderd de adelborsten aan het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord: J. J. Sta verman, K. W. F. M. Doorman en J. Tii. Stro«jve. De heer E. F. M. J. Micbiels vult Verduy- nen legde aan de Rijks-uoiversiteit te Leiden met gunstig gevolg af het caudidaats-exaraen Reen ten. Do heer G. A. L. .Spelberg is ter vervan ging vau den heer J. van der Horst gekozen tot Voorzitter «Ier plaatselijke afdeeling van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap. Het Arnersfoortscbr. Drank weer-comité beeft als Kerstgeschenk in 6000 exemplaren doen verspreiden «De Vredebode", weder geheel gewij 1 aan drankbestrijding en vol lezenswaardige artikelen. Het herhault er in, den oproep, verleden jaar als strooibiljet verspreid •Ter beteugeling van do drinkgewoonte vooral op den Ouderjaars- en Nieuwjaarsdag doen wjj opnieuw dringend een beroep op uw aller steun. Wij vragen van U, inwoners van Amers foort i 4e. Schenkt en gebruikt geen sterkedrank op die «lagen. 2e. Stelt uw gift of belooning in geld een paar dagen uit: dan wordt het zeker op die dagen niet nutteloos aan drank uitgegeven". Eu het kan daaraan toevoegen: „Met genoegen en dankbaar behaalt ons Comité bovenstaand verjoek, daar verleden jaar zeer velen niet alleen aan ons verzoek voldaan hebben, doch ook hun tevredenheid hebben betuigd met het genomen besluit. «Toont gerust uw weldadigheid, doch gij handelt dubbel weldadig wanneer gij voor velen uw gift eenige dagen uitstelt". Voor een goed bezette zaal sprak kapelaan D. Huurdeman, uit Abcoude, Donderdagavond voor de leden van het Kruisverbond, de R. K. drankbestrijdings-vereeniging, over het alcoholisme in Frankrijk. De Voorzitter, de heer Th. J. H. Bianchi, opende omstreeks kwart na achten de bijeen komst, sprak zyn vreugde er over uit,dat ook dene eerste doordeweekscbe avond zoo goed was bezocht en verleende het woord aan den heer Huurdeman. Kapelaan Huurdeman begon met te zeggen, dut, als men wordt uitgenoodigd voor Kruis verbond en Maria-vereeniging to spreken, men al heel gauw moeite heeft met de keuze van het onderwerp, omdat zooveel spr. over «Iran- bestrijdiog spreken. Spr. meende intusschen iets gevonden te hebben. Als zien we de ellende, veroorzaakt door et draukmisbruik, dan zien we die toch maar ten deele, zien slechts een enkel huis houden. Doch de drank doet zijn naileelige gevolgen gevoelen in de gansche Maatschappij, al ligt dit uiet zoo voor ieder bloot. Spr. wil daarom schetsen de nadeelige gevolgen voor het Fransche volk, voor Frankrijk, dat door den drank ten verderve wor«lt gevoerd. Alcoholisme is de ondergang der maat schappij omdat het brengt de ondergang der gezinnen. De voorbeelden liggen voor 't grij pen. Noch hooger loon, noch grooter wel vaart, noch liefdadigheid kuunen dat verhel pen. YVat welvaart en naastenliefde opbou wen, gaat onverbiddelijk onder door den geesel der eeuw, de drankzucht. Meer dan 75% der bedeelden in Frankrijk, Engeland en België hebben hun armoede te wijten aan de drankzucht van vader of grootvader. Jules Sirnou heeft een vraag: waarom is zoo menig bed zonder deken, waardoor zijn er zooveel zieke kinderen en zooveel armen, ofschoon de industrie bloeit" beantwoord met«doordien de de vader al zijn verdien sten wegwerpt om zijn drankzucht bot te vieren. Geen dier laat zijn jongen omkomen van honger, doch de drinker heeft zelfs dit instinct niet". En zulke verwoesting van het gezin wreekt zich op de geheele samenleving. Men heeft het gezien in het oude Rome toen ook daar begon het verval van het huisgezin, was ook het vonnis des Rijks geteekend. In Frankrijk ziet men de herhaling; hier door het drankmisbruik. Per jaar en per hoofd der bevolking wordt daar 14 tot 19 Liter alcohol gedronken, of per volwassene 1U0 L. per persoon. De gevolgen zijn dan ook vreeselijk. Het aantal huwelijken vermindert niet, doch wei dat der geboortenof liever ten gevolge van het alcoholmisbruik worden zeer veel kinderen te vroeg geboren en wel ruim 11% tegen ruim 6% kinderen van tering lijders, terwijl de sterftecijfers zich verhouden als ruim 5% tegen nog niet ten volle 2%% Drankmisbruik vermeerdert bovendien in hooge mate de vatbaarheid voor ziekte en werkt sterfte in de hand en daarmee den red«ieloozeu ondergang van het volk. Om een enkel voorbeeld te geven, zijn in 190} bij 2192 gevallen van longtering bewijsbaar 12-9 op rekening te stellen van den alcohol. Het is dan ook niet te veel ge/.eg«l, dat de alcohol het bed spreidt voor de tering. Alleen te Parijs stierven 2 00 kinderen aan tering en in f rankrijk stierven er 150 000 beneden het jaar, 825 000 beneden 10 jaar, of per jaar 500 900 beneden 10 jaar, tegen 850 000 boven dien leeftijd. De overblyvenden «Ira- gen bijna allen de kenteekenen der vreeselijke ondeugd zwakke verstandelijke vermogens, krankzinnigheid, neiging tot mis-lagen en misdaden. En steeds.nemen toe deze ontzet tende stijging van het sterftecijfer en «ie verdierlijkmg der bevolking. In Norinandië is de drankzucht van dien aard, «lat op elke 08 kinderen beneden 12 jaar geregeld 24 hun «bistouille" gebruiken, een kop koffie waarin twee glazen brande wijn. Van éen school kregen alle 75 meisjes eiken dag dien hoeveelheid alcohol, liet brood wordt gedoopt in een kom cognac, liet middagmaal ran den werkman wordt door hem betaald met 25 cent, doch hij gebruikt, als regel, daar by «bistouille" voor een bedrag van 50 cent. Een gebruik van 75 L. alcohol per liooftl der bevolking is daar regel. De meisjes op de fabrieken drinken por dag 7 of 8 borrels elk. De bevolking neemt dan ook niet alleen steeds af maar deacbiereilandjes zijn reeds ontvolkt. De maire van een plaatsje met 200 zielen verklaarde slechts 5 personen te kunnen verklaarde om gebruiken be hoorlijk een boo«lschap te doen aan een fatsoenlijk mensch. Dr. Bertillon staaft dit getuigenis en ver zekert, dat Frankrijk zal ten onder gaan dooi den achteruitgang der bevolking en zal uit sterven door onzedelijkheid en draukmis bruik. Een andér, niet minder gezag hebbend geleerde zegtWij hebben de schande don eersten rang in te nemen onder de drank gebruikers. Dit is de ondergang van het vader land. Tegen dezeu binnenlandschen vijand helpt geen leger". Een gealcoholiseerd volk, welks wilskracht, moed en energie zijn vernietigd door den alcohol, is gedoemd om te verdwijnen. In Nederland behoeven we gelukkig nog niet te spreken van een gealcoholiseerd volk, doch dit mag nog geen reden zijn om gerust te wezen eu stil te zitten. Ook in Frankrijk is het alcoholmisbruik niet opeens gekomen. Eerst thans, nu het te laat is, ziet men in, dat, door lauwheid en niet tijdig genoeg ingrijpen, het kwaad niet meer te keeren is. Zy dit een les voor Nederland en biede men hier tegenweer nu het nog tijd is, want ook hier te lande wordt veel te veel alcohol gedronken. Het alcoholgebruik is in de laatste halve eeuw ontzaglijk gestegen. Nog altijd wor.lt or ge.lronken, bij vreugde en bij ver driet, bij elk samenzijn, eu nog altijd zijn er, die den aangeboden drank niet goed durven weigeren. Oud en jong beijveren zich om per jaar 80 millioen aan drankbelasting in de schatkist te doen vloeien. En de drankzucht wordt nooit minder, doch steeds erger. Daaromhelpt keeren het gevaar, eer het te laat isdaaromten strijde tegen dezen vijand, ter wille van den raederaensch en het dierbare vaderland. En niemand zegge, dat hem dit niet aan gaat. Toen een vermogend heer te Saint Louis werd uitgenoodigd, mee te strijden tegen de draokgewoonte, antwoordde hij «Ik ben geen drinkerde drankbestrijding gaat me niet aan". Den zelfden dag noorde hy, aan het station gekomen waar hij vrouw en dochter wilde afhalen, dat de trein waar mee zij zouden komen, was gederailleerd doordien de machinist dronken was. Drank bestrijding was dus wel zaak voor den man, die vrouw en kind niet meer levend terug zag. De naastenliefde vordert «hebt uw naaste lief als uzelven" en dus mag men niet on verschillig wezen voor zijn naasten. Ook de liefde tot het vaderland vordert, dat elk plaats neme in de rijen der drank bestrijders. Waar we zagen hoe Frankrijk ten onder gaat «ioor het drankmisbruik is het de pl cht vau eiken Nederlander, mee te stryden om een dergelijke ramp af te houden van ons land, zich te scharen in de gelederen der dranl'bestrijders, hetzij als lid, door het voorbeeld te geven, hetzij door de veree- nigingen te steunen. Als een andere Vicentius a Paulo heeft dr. Arriens een leger van mannen en vrouwen te wapen geroepen voor dit andere liefdewerk: de bestrijding «Ier drinkgewoonte, een dat een eereplaats inneemt onder de lieliiewerken. De heer Bianchi dankte hierop den begaafden spr. en hoopte, dat ook deze ver gadering vruchtbaar mocht zyn en velen, die nog geen lid waren van Kruisverbond of Maria-vereeniging, in de gloedvolle rede aan leiding mochten vinden, alsnog lid te worden en althans door hun voorbeeld mede te strijden tegen dit ontzaglijke gevaar. Vrouwen en meisjes, mannen en jongens kunnen hier zóo veel doen. Gelukkig is het drankkwaad hier te lande niet zóu groot als in Frankrijk, doch het kan «fit worden en daarom uoodigde spr. allen uit, mee te strijden. Rond 9 uur werd hierop de vergadering gesloten. Als men weet, dat éen onderwijzeres honderd kaarten wist te plaatsen voor de opvoering door de Uiroclitsche Onderwijzers- Tooneel- vereeniging van «Jan Ongeluk" dan kan men wel nagaan, dat gisteravond de groote zaal van Araicitia weer stampvol was; de enkele onbezette stoelen hadden het bekende papiertje dat aanduidt, dat ze besproken zijn. De baten ten yooi'ileele van hulpbehoevende onder wijzers zullen dan ook stellig meevallen, of schoon «le kosten uit den aard der zaak nogal hoog zijn. Een groot succes voor hen die hun talenten gaven voor de collega's en voor hen die hen hier steunden hij het plaatsen der kaarten. Een succes, dut ook de uitvoering ten goede kwam. Do U. T. V. beschikt over uitnemende krachten, maar als reeds aan3torids de blyde tijding kan worden gebracht, dat hot finan cieel succes boven verwachting en dus het doel volkomen bereikt is, dan loogt alles toch nog beter. Daar werd hartelyk gelachen om de uardigo zetten en enthusiast geapplaudisseerd voor het mooie en juiste spel. Een goed strijkje vulde zeer verdienstelijk de tusschoiibedrijven aan. Een raoo e avond. 'tls droevig, te zien hoe verbazend veel menschen terugkomen uit de Nieuwe wereld» waar /.ij hoopten eeu boter bestaan te vinden. Zóo groot is de toevloed, dat de Staatsspoor sedert Zondag extra-treinen doet loopen van Rotterdam naar de Duitsche grenzen. Aan hot station hier komen bijna eiken dag extra-treinen door; Dinsdag-zelfs twee met bij de 8ÜÜ personen <-lk. De Maatschappij tot opvoeding van wee- zen in het huisgezin" (doorgangshuis «Zand bergen") ontving eon gift van 11. M. de Koningin van £250. Aan de Centrale botorniijn hier is gister aungovoerd 15)0 Kilo fabrieksboter onder Rijks-controle; aan de mirkt word uungu- voenl 1200 Kilo fabrieksboter. De prijzen aan de mijn liepen van f 1.88 tot f 1.40, aan do markt van f' 1.20 tot f 1.35. We lezen in «Vraag en Aanbod" dat de firma Oxe, Auerbach «fe Co, te Keulen, voor Amersfoort leverde 7 Kilometer draagbaar spoor met wissels en wagentjes. Wordt hier weer een fabriek geopend Het zou wei te wenscheu zijn. Een bakkersjongen geraakte gisteravond in den Weverssitigel. Door handreiking werd hij nog intijds uit het onvrijwillig ba«l ge red. In een bakkerij aan het, Havik werd een begin van brand door do bewoners nog in den aanvang gestuit. Door de recherche is hier iemand aan gehouden die te Veenhuizen nog twee jaar te goed had. De arme kerel was gedrost, niet omdat het er met »best is van eten en drinken en behaudeling", maar omdat hij niet kon tegen het gezamenlijk verblijf. Zóo dikwijls had hij reeds celstrat ondergaan, dat eenzame opslui ting alles voor hem was. Smart is voor de jeugdigen van jaren nog een vreemde, wreede teleurstelling, maar voor de ouderen is zij dikwerf een bekende gast geworden, die men reeds zóo vaak heelt ontmoet, «lat men haar komst bijna met ge lijkmoedigheid begroet. TJit den omtrek. De coöperatieve Stichtsche olie- en lijn- koekenfabriek zal verrijzen aan het Merwede- kanaal bij den Leidsch est raat weg te Utrecht. Voor het kapitaal van f 200 000 is 1' 137 000 genomen; de ontbrekende f70 000 zullen worden geleend tegen ten hoogste 5 _Voor hen die »de kat uit den boom kijken" en eerst later als lid toetreden willen, wordt een hoogere entree geheven. Er zijn thans 886 leden. Tot Directeur is benoemd de heer H. G. vauBeusekom, te Vreeland, met 179 stemmen, tegen 2 en 1 of de beide andere candidate!). De geldleening voor de havenverbetering te Harderwijk, groot f 11 000, k 4%, is dooi den Raad dier Gemeente in haar geheel toegewezen aan de kassiers G. J. en A. E. Groeoevelil, te Winschoten, tegen den koers van 99 De heei J. B. Hontelé is benoemd tot onderwijzer aan de openbare Lagere school te Hoogland en zal 1 Januari in functie treden. Een jongrnensch uit Amersfoort, dat op den Eemdijk bij Spakenburg fietste, raakte op eenmaal zijn rijwiel kwijt doordat de hit van een bakkerswagen op zij sprong en in het voorwiel verward raakte. Ter voltooiing van de vernieling reed ook een zware molenaars wagen over het reeds zoo gehavende rijwiel. De fietser mocht te voet naar huis terug- keeren. De Minister van Waterstaat bracht Don derdagmiddag een bezoek aan Zeist iri ver hand met de plannen voor den houw van een nieuw Post- en telegraafkantoor. Deze week steeg het aantal werkloozen in de diumant-industrie te Amsterdam van 8822 tot 1028. Onder dit cijfer zijn slechts begrepen de geheel-werkloozen. Zy die slechts een of twee dagen werken, vallen or huiten; maar ook hun aantal is /.eer aanzienlijk. Het opnemen van Ingezonden «tukken howyst niet, dat de Ifodaolle «loods onvoorwaardelijk imtteml met hun inhoud. Kopij van Jngeïonden stukken, al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggeven. Dames van kleeding van Liofiludigheid danken de velen, die aan het verzoek gehoor gaven om kleodingstuk ken, enz. te zenden. Vooral ook de oud-Amersfoorturs, die hot pakket zoodon, waarbij de oproep in de Amersfoortsche Courant van 19 December was gevoegd. Gaarne blijven zy het kleedingfonds in aller steun en belangstelling aanbevelen. Mevrouw PRINS, lltrechtscheweg 8. Mevrouw Van akk.el» Wyersstraat 4.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2