Advertentiën. HOOGE RENTE/' THEE van OMMEREN. pa en ma. Aller gedachten waren opeens bij dat be vroren ot' zi.'ke kind en vóór. er vijl'minuten verloopen waren, was pa al, met laarzen en pelsjas aan, de deur uit, met den man die in de gang op hem wachtte, Uit was alle feestvreugde. Wat zou er gebeurd zijn En wie weet hoe lang pa zou weg blijven, en och, als dat jongetje maar niet stierlZóo treurden wij allen. Sienlje vertelde, dat het Klaas van den bezembinder in 't Koekesteegje was. Dat was niet verat nu kon pa spoedig helpen en mogelijk ook gauw terug zijn. Na een uur van angstige spanning wen! pa's voetstap weer op de stoep gehoord en verdrong men elkander om hem 'teerst in te laten. «Gelukkig'', riep pa, »de jongen leeft en ligt warm in zijn bedje; er wat'en dezen middag van de »lCerst-uitdeeling" juist een wollen deken en twee lakens gekomendaar ligt hjj 1111 onder en is al aardig bekomen". Wat is r met hem gebeurd, pa vroegen allen als uit é<Mi mond. «Om vijl uur, toen zijn vader thuis kwam, was liij zoek. Niemand wist waar hij was. Er werd overal gezocht, maar hij was nergens te vinden. Eindelijk vond de politie hern, heel verstijfd, slapend op het graf zijner moeder. Ieder dacht eerst, dat liet kind dood was, maar toen ik kwam, sloeg hij deoogen al weer op en vóór ik he-mging, heeft hij mij alles verteld: «Hij kwam uil school in het leege, koude huisje. Verleden jaar stond er, toen hij dien tijd thuis kwam, een mooi Kerstboompje op de tatel, met lichtjes er aan, een warme das, die hij nu nog droeg, een peperkoek en een krentenbroodje, en moeder zat er I-ij. En 'l was warm in 't huisje en moeder had een kopje anijsmelk gekookt en toen vader later thuis kwam, vierden ze samen feest. Nu alles koud, stil, geen moeder, geen Kerstboom, geen licht, nietsdat kon bij niet uithouden. «Hij was toen heel alleen naar 't kerkhof gegaan om aan zijn moesje te vragen of zij weer wou komen en een Kerstboom voor hem wilde klaarzetten, en of ze dan weer samen 't Kerstfeest zouden vieren. Maar toen hij dit al driemaal gevraagd had en moeder hem heel geeu antwoord gaf, was hy begin nen te schreien, koud geworden en op moeders graf in slaap gevallen" >En zou hij beter kunnen worden, pa vroegen allen. »Ja, ik hoop het. Het vroor vandaag ge lukkig weinig of niethij heeft een drankje en kan, als er geen koorts bij komt, binneu een paar dagen hersteld zyu,'1 verzekerde pa. «Maar, vervolgde hij, ik heb hem een Kerstboom beloofd en toen heeft hij mij de hand gedrukt en zijn hoofdje rustig neerge legd. Iloe laat is 't nu «Tien uur, maar dat is niets, al was 't elf uur; onze boom staat nog klaar, dien kan ik wel met Sieutje dragen!" juichte Johan. «En ik ga mee om speelgoed en lekkers te brengenriep Reina. „En ik om den boom voor zyn bedje te zetten en de lichtjes aan te steken," zei pa. «Ma, waar zijn de kaarsjes Kaarsjes, speelgoed, versnaperingen, alles werd iu een oogeriblik aangedragen, in een mand gepakt, en toen de pendule thuis elf uur aanwees, sloeg de kleine knaap de oogen op, richtte ze op den schitterenden boom en fluisterde: «O moeder, toen ik u vroeg oin een Kerstboom, kon u mij niet ver staan maar toen ik sliep, droomde ik, dat er een groote engel met witte vleugels bij me kwam, die tot me sprak- «Wees maar sul, Klaas, je zult een mooien Kerstboom hebben I" Dat was moeder in den Hemeldie beeft hem wel gehoord. Amersfoort, December 1896. KEBSTBÖÖÏÏIN! In Duitscbland wordt het Kerstfeest het meest gevierd en daar maakt men ook het meeste >verk van de kerstbuoraen. Vaders en moeders in Duitschland vinden er een bij/.onder vermaak in om eeukm-stboom voor hun kinderen iu orde te maken. Dit wordt gewoonlijk gedaan in een kamer, die men voor de kinderen afsluit. Iets geheim- zinnigs hangt over alles; iedereen in huis heeft in de week vóur Kerstmis zijn eigen geheimpjes. Het is een allergezelligst feest. De dag zelf gaat zeer lungzaarn voorbij en eindelijk breekt de avond aun. legen zes uur is de spanning het grootst; vader belt en de deur van de Kerstkanier wordt geopendmen ziet de boom in al zijn pracht voor zich staan. De kmden worden toegelaten tot hetgeen voor hen het paradijs schijnt te zyn. Zij vindeu niet alleen den boom, schitterend van licht en versierselen, maar ook een tafel vol geschonken en zij snellen er haastig heen o te zieri of hun hopen en weuschen verwezenlykt zijn ge- i worden. Iq Zweden en Noorwegen spreekt men van I hot ,Kris$ Kringle" een verbastering van het 1 Duitsohe „Christ Kiudleiu", zuoals de Hul* landsctic kinderen zich St. Nicolaas voorstellen. Men gelooft, dat bij door den schoorsteen l komt met allerlei geschenken voor goede kinderen en op den Kerstavond of eenige avonden daarvoor maken de kinderen onder den schoorsteen hun verlangens kenbaar. In Rusland is de kerstboom zeer populair en eon paar dagen vóór het Kerstfeest gelijkt de groote markt te Petersburg op een dicht woud. Duizenden kerstbooraen worden daar ieder jaar bijeengebracht en door particulieren gretig gekocht. Er is geen huisgezin zoo arm in Rusland of bet heeft zijn kerstboom en indien deze om bijzondere redenen piet in huis kan zijn, dan viuden de kinderen dezen toch in de school. In het Czareurijk is het genoegen van den kerstboum niet beperkt tot éeu of twee avon den. De boom prijkt daar gedurende twee weken iederen avond in volle pracht en iedereu dag is er feest, nu eens voor vol wassenen, din weder voor de kinderen. In de steden is bet gezicht van deze schitte rende kerstboomen voor de kleinen een groot genot, maar het prachtigst van alles is het op de groote buitenplaatsen, waar men de boomen juist zóo versiert alsof zij in een groot bosch stonden. De dorpskinderen, die men alsdan noodigt, verzamelen zich daarom heen, dol van pret om de geschenken en lekkernijen in ontvangst te nemen, die hun van de prachtig verlichte takken tegenstra* len. In Zuidelijk Europa maakt men niet zoo veel werk van het Kerstfeest. In Italië zien alleen de kinderen van de Protestantsche Zon dagsscholen een kerstbeom, en nemen bun ouders hen op Kerstdag mede naar de kerk. Op het familiefeest worden des avonds allerlei gebak eu lekkernijen voor de jeugd opgedisebt. Den volgenden dag is de eigenlijke feest maaltijd, waarvan de hoofdschotel bestaat uit kapoen, noten, vruchten en taart. In Frankrijk maakt men meer werk van Nieuwjaar dan van Kerstmis, maar in som mige scholen en weeshuizen heerscht toch een aardige Kerstmisgewoonte, waarbij evenals in Italië door een wassen pop het Christuskind wordt voorgesteld. De krib met het Kindeke is de voornaamste aantrek kelijkheid en de belooniog voor goed gedrag is het voorrecht om mede te mogen helpen aan het in orde brengen van de kribbe. De rijke kinderen zonderen allen wat af voor de arme kindertjes; het is de gewoonte om den ongelukkigeo en misdeelden, kleederen. vruchten of lekkernijen te gevep. Zoodra de rijke kinderen hun Kerstgeschenken krijgen, leggen zij al dadelijk wat ter zijde voor de armen, terwijl reeds dagen te voren voor dit doel manden gereed gezet zijn. Een ernstig woord. In een vorig nummer maakten wij melding van een artikel, door dr. J. H. Gunning J.Hzn., predikant te Utrecht,geschreven over het betalen der rekeningen. Wij beloofden onze lezers, hierop nader terug te zullen komen. Dit geschiedde voornamelijk uit overweging van het gewicht, dat men aan de bedoelde uiting van den geachten schrijver hechten kan en mag. Hier spreekt iemand uit het koopend pu bliek tot ziju medeburgers en hij drukt hun ernstig op bet hart, hun oude rekeningen toch te betalen en de leveranciers niet tot in het oneindige op betaling te laten wachten. In slechts weinige woorden doet hy den geheele» omvang zien, welken het, helaas! zoo ingewortelde kwaad reeds heeft verkre gen alleen in de stad Utrecht. En het is niet enkel medelijden met. die arme winkeliers waardoor hij gedreven wordt. Verontwaardiging over het grievend onrecht, dal iiuu wordt aangedaan, beeft hem, zoo wij het goed begrijpen, de aangehaalde woor den in de pen gegeven. Hij gevoelt hoe de winkeliers al hun zelf- beheerscbing noodig hebben, wanneer zij zicb genoodzaakt zien, bij bun vei mogende clien tèle op betaling aan te dringen, en dan vaak met koele minachting worden bejegend, die kwalijk te pas komt, maar waaraan zij zich hebben te onderwerpen op straffe van on genade. Het doet ons goed, wanneer wij bespeuren met welk een gloed de geleerde schrijver de belaugen van den winkelstand bepleit, er. hoe hij er op wijst, dat zij, die hun geld in deposito ol op prolongatie geven, eigenlijk diefstal plegen zoolang zij nog onbetaalde rekeningen hebben liggen. Wat wij, winkeliers, niet met zulke woor den zoudeu durven zeggen, al hadden wij die woorden ook vaak in net hart of zelfs reeds bijna op de lippen, is bier uitgesproken door iemand, wiens naam een goeden klank heeft. En wij gelooveu zoo gaarne, dat die woor den reods in wijden kring verspreid door overneming ook in andere bladen dan ons orgaan, niet zullen nalaten, diepen indruk te maken op hen tot wie zij gericht zijn. Wij kunnen en mogen niet aannemen, dat bij de vermogende clientèle het boos opzet bestaat om don handelsstand ten gronde te rienten en wy vi-itrouweo, dat, nu eenmaal het waurschuwende woord gesproken is, velen zullen inzien, hoe onrechtvaardig zy hun leveranciers behandeld hebben eu dat zij daardoor tot inkeer zullen komen. Het grievende iu de behandeling, welke de winkeliers hebben te verduren, is onzes inziens alleen een uitvloeisel van mis- plaatsten trots. Wij kunnen ons voorstellen, dat iemand, die ruimschoots alles betalen kan wat hij koopt, zich verbeeldt, dat hij in zijn eer wordt gekrenkt, wanneer een winkelier iemand dien hij, wellicht uit overgeleverde trotscbheid, houdt voor een minderwaardig wezen hem vraagt om betaling van ge leverde goederen. «Wat verbeeldt die win kelier zich wel? Denkt hij, dat wij hem niet kunnen betalen Om zoo'n luttel bedrag durft hij het ons lastig te maken Wij zullen hem toonen, wie wij zijn. Goed, hij zal be taald wordenalles wat hy van ons te vor deren heelt, kan hij krijgen maar nooit mag hij weer aan ons iets leveren. Hij heeft zich verstout, ongeduldig te worden en het ge waagd, leekeueu te geven, waaruit wij opma ken, dat hij durft twijfelen uan onze eer! Dat moet gewroken worden. Er zijn genoeg anderen, die niet zoo onbescheiden zijn en ons wat graag willen bedienen Zoo ongeveer redeneeren zij althans zoo stellen wij het ons voor, dat zij deden, voordat hun de oogen werden geopend voor de kren kingen, waartoe zij de winkeliers, veelal on bewust en zonder er vee! over na te denken, met een egoistische hooghartigheid veroor deelden. Nog eens: wij gelooven niet, dat er boos opzet iu bet spel is. De nalatige betalers denken er heelemaal niet aan. Zij zyn zich bewust, dat zij te allen tijde ten volle in staat zijn, al hun rekeningen te betalen, en zij nemen zich voor, dit ook te doen, wanneer het hun goeddunkt, ln dit laatste schuilt het kwaad. Zij willen betalen, dit stellen wij op den voorgrond, maar zij kunnen het niet verdragen, dat iemand, die zij met hun klaudisie begunsti gen, die, om zoo te zeggen geheel van hen afhankelijk is, hen aan de aangegane ver plichtingen herinnert. By ernstig nadenken zullen zij inzien, dat het vrij wat eervoller en waaidiger zou zijn, het niet zoo ver te laten komen en niet te wachten totdat hun leverancier door den nood gedwongen meestal op bescheiden wijze om betaling vraagt. Bovendien, de lijden, waarin de eene klasse vau burgers onbeperkt heerschte over andere klassen, behooren tot bet verleden. De winkelstand is in den laatsten tijd èn door opleiding èn door geestelijke ontwikke ling een stand geworden, waarin heel wat meer beschaving en energie schuilt dan vroe ger het geval was. Eu het zal geen ernstig denkend, beschaafd mensch invallen, dien stand nog langer te be schouwen als bestaaude uit een minder soort wezens. Dit alles geeft ons recht tot de hoop, dat weldra het kwaad, dat uit oude sleur veel te lang is blijven bestaan, uit de wereld zal zijn, en dat onbetaalde rekeningeu van twee en meer jaren tot het vede len zullen be hooren. Algemeen heerschende contante be taling zal vooralsoog wel tot de vrome wen- scben behooren. Veel zal reeds gewonnen zijn, wauneer jaarrekeningen vlot betaald worden. Toch wanhopen wij nog niet aan de in voering van contante betaling; reeds hebben vele winkeliers die ingevoerd, en het koo pend publiek begint ook reeds meer in te zien, dat alle partijen daarbij gebaat wor den. Wy vonden het door dr. Gunning ge schreven stuk gewichtig genoeg oin er in ons orgaan eenige woorden aan te wijden, om iat wij er in meenden te zien een ken tering iu de gevoelens van het groote pu bliek. Ook het tijdstip in de laatste maand des jaars achten wij zeer gelukkig ge kozen. UitDe Winkelier. 386e STAATSLOTERIJ. Derde Klasse. Trekking van 23 December 1907. (750 loten.) Ten kantore van den collecteur A. C. B. O. LEINWEBER te Amersfoort (Breede- slraat 22) zijn aan de navolgende nummers te beurt gevallen: Prijs van f100 op No. 13064. Prijzen van f 45 515 518 2109 2175 98141007313065 13006 150:i5 15371 15771 20249 20882 20896 en 20931. Te zamen 16 prijzen. UECLAÏE 8, Van 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25 Zult gij heel den winter aun uw rheumatick lijden? C\\Zoolang het gif der rheu- matiek niet uit uw bloed is verjaagd, zal een natte dag voldoende zijn om uwe pijnen te doen terugkomen. De Pink Pillen hebben on middellijke werking op het bloed. Zij tasten er het kwaad aan. Zij hebben alle vormen van i'lieumatiek ge nezen. Zij hebben zelfs rhou- matiek genezen, die voor chronisch doorging. Genezing „Ik ondergeteekende Flamand E., wonende Jon- nartatrnat te Molenbeek, Brussel, verklaar van de Pink Pillen to hebben gebruik gemaakt voor mjjti rheumatiek en ik heb er mij zeor goed bjj bevou- den". Prijs f 1.75 de doos, f9 per 6 doozen; verkrijgbaar bij SNAB1LIE, Steiger 27 te Rotterdam, hoofd-depothouder voor Neder land, en apotheken. Ook echt verkrijgbaar bij A. van de WEG, dro gist, Langos'raat 23 te Amersfoort eu A. db VRIES, Kerkstraat 90 te Hilversum. Het namaaksel der Pink pil- len heeft nog nooit iemand aezeu. Wffls JensoNNi sf Afbeelding der doos: vZ-.r-.-iSJèS M'J Baron en Baronesse Van HEEM STRA—Van der Borch betuigen bij dezen hunnen harte lij ken dank voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen bij de geboorte hunner dochter. Amersfoort, 24 December 1907. Visites worden gaarne afgewacht Vrijdag 27 en Zaterdag 28 December tusschen 3 en 5 uur. flAMES DIRECTRICES der W* PROTESTANTSCHE AR- MENLOTERIJ betuigen haren harte- lyken dank voor den steun, dien zij dit jaar weder ondervonden. De loterij heeft opgebracht 887 aan loten en ƒ01.40 aan gitten. Amersfoort, 23 December 1907. TWEE HUIZEN, huuropbrengst 280 gul den per jaar, TE KOOP voor f3100. Adres te bevragen aan het Bureau der (oude) Amersf. Courant, Kortegracht 9. van M, Ravenswaay Zonen Goiunchem. Verkrijgbaar by Lan&estraat 18, AMERSFOORT. SCHOUWBURG - UTRECHT. Buitengewone vooretelling. Donderdag 26 I) o c e 111 b o r (Tweede Kerotdag). DE ItANTZAU's, Tooueelupel in 4 bedrijven door ERCKMANN— CHATRIAN, U't hetFrauoch vertaald door Juli. IIAU8. Orkest ouder leidiDg van beer H. KUIJPERS. Aanvng HALF acht. REPARATIEN Brillen en I'ince-noz, Inruilen van oude Barometei-H W. F. A. GROENHUIZEN. Langestraat 42, Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 2