BIJVOEGSEL Stadsnieuws. behoorende bij de Amersfoortsche Courant van DINSDAG 24 DECEMBER 1907 uitgave firma A. H. VAX CLEEFF. I)E CRISIS. Geheel onverwacht zijn de begrootingsdebatten Zaterdagmiddag besloten met een ministerieele crisisde begrooting van Oorlog werd door de Tweede Kamer verworpen met 53 tegen 38 stem men. Dit beteekent natuurlijk het aftreden van Minister Van Rappard, maar 't is nauwelijks te betwijfelen of in zijn val sle?pt hij het minis terie De Meester mede. Dit verrassend einde der begrootingscampague was zelfs gedureude den loop der Kamerzitting van Zaterdag niet te voorzien thans, n& het ge beurde, verschijnen de redevoeringen, in de alge- meene beschouwingen over de Oorlogsbegrooting door de herren Van Vlijmen, Heemskerk en Troelstra uitgesproken, in een ander licht dan waarin zij na het uitspreken daarvan in 't al gemeen blijkbaar aanschouwd werden maar dat zij de aankondiging waren van den beslissenden aanval op het Kabinet werd er voorzeker door niemand ingezien, die niet in de vertrouwelijke besprekingen der rechterzijde was ingewijd. Zorg vuldig is alles vermeden wat de bedoelingen der oppositie zou hebben kunnen verraden; het wachtwoord werd stipt geheim gehouden en zoo heeft de berekening niet gefaald, dat, gescniedde de aanval bij overrompeling, allicht waar t het roillitaire vraagstuk betrof, enkele vrijzinnige Btemmen en althans die der sociaaal-democraten en nederlaag van het Kabinet zouden helpen verzekeren. De schrijver van het Kameroverzicht van „De Telegraaf' beschrijft het gebeurde als volgt Het is even vóór vijven, als de eindstemming nadert. Niet minder dan een en negentig leden zijn present, en zijn er teekenen van ongemeene belangstelling (dat groote getal leden zélf, de omstandigheden, dat de Katholieken uit bet Zuiden den middagsneltrein hebben laten glippen, en die ondefinieerbare stemming van iets, dat wel niet gebeuren zal, maar toch gebeurlijk is) toch vermoedt niemand, dat het einde nabij is Er is ook geen spoor van conspiratie vlak vóór ons, waar de linkerzijde woont. En ook rechts is li t rustig. Waarom ook niet? Het parool is uitgegevende mijnen zijn gelegdde heer Van Vlijmen is gereed de lont te ontsteken En als hij opstaat, legt zich inééns het rumoer, en wij hooren, in o zoo voorzichtige termen, dat de generaal zelf èn een deel van zijn noli- tieke vrienden onvoldaan zijn over het beleid van dezen Minister, waarde toestand onzer weer macht niet in een juiste verhouding staat tot de uitgaven, die zich de natie daarvoor getroost. Daarom zullen zij tegenstemmen EeD donderslag De heer Lobman zegt-onmiddellijk daarnaIk spreek alléén voor mezelf, en ik zal voorstemmen. Wat er ook hapere aan ons defensiewezen, men heeft te bedenken, dat de oorzaak in het leger zélf schuilt, èn in de omstandigheid, dat wy een overgangstijdperk doormaken. De Minister heelt door zijn beieid niet getoond, dat hij iets heeft achterwege gelaten, dat hij tot verbetering van den toestand dienstig achtte... De zelfde ministerieele tactiek dus, door den grijzen Staatsman bij alle crietieke momenten dezer begrootingsdagen getrouwelijk gevolgd. En dan de stemming. Alle Katholieken, alle anti-revolutionnairen tegen, en alle Christelyk- historischen, minus de heeren Lohman, De Geer en Van By landt. Van links onder de tegenstemmersalle sociaal democraten, de vrijzinuig-democraten Treub, Van Deventer. Ketelaar en Nolting, en voorts de UDie-liberaal Thomsom. Van de vriizinnig-demoeraten stemden vóór Drucker. Limburg, Van den Bergh (Den Helder), Bos en Ssnldt. De lieer Mees was afwezig. De heer Marchant is ziek. Waar was de heer Borgcsius Hadden dus Ier wille van het blanco-artikel de socinul-deraocraten (gelijk zij, heden voor 'n jaar. in den Staal-nacbt voornemens waren, vóór de Tydemansche redding kwam) zich tijdig verwijderd, en hadden alle vrijzinnig-democraten, die present waren, als éen man met den heer Thomson vóór gestemd, dan ware de Oorlogs- begrooting met 43 tegen 41 stemmen aangenomen. Men mag dan ook aannemen, dat vrijzinnig democraten, toen zij besloten tegen te stemmen, het gevaar nog niet vermoedden, terwijl, toen enkelen van hen gingen vóór stemmen, het pleit reeds verloren was. Gister was er een buitengewone Ministerraad, van half vier tot half zeven. Er werd geen definitief besluit genomen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat wanneer bij de toepassing der (Inge vallen wet 1'i0l de berekening van een in de rnunl van het Duitsche Rijk bepaald arbeidsloon noodzake lijk is, by de omrekening in Nederlandsche munt de rnarld wordt berekend tegen zestig cent. Een belangrijke bepaling voor de velen ook hier, wier verwanten in Duitschland arbeiden. In verhand rnet de poging der Kamer van Koophandel otn het loket postwissels langer dan tol balt drie spoortyd geopend te krijgen, zjj herinnerd aan het volgende in de Memo rie van antwoord op hetVoorloopig verslag betreffende Hoofdstuk IX der Staatsbegro ting voor H'OS: „Hoewel verlengde openstelling van de kantoren na 3 uur voor de inlevering van postwissels, ook in de groot-' steden, niet vrij van bezwaar is, zal een verlenging van den duur der openstelling nader in overweging worden aangenomen." Met ingang van 1 Januari 19*8 zullen de buitenlandsche en koloniale frankeerzegels, evenals de gewone Nederlandsohe, aan de postzegelloketten der postkantoren direct worden verkrijgbaar gesteld en dus niet tneer aan het Hoofdbestuur worden aange- viaagd. Men zou de postbeambten zoozeer ver plichten door nu reeds do nieuwjaarskaartjes ter post te bezorgen met een kruis over het adres. Waarom nu alles op te potten tot tegen Oudejaarsdag en daardoor de bestellers op eens voor een berg werk te brengen, terwijl nu die arbeid zooveel geleidelijker kan geschieden. Herinnerd zij, dat het Bureau vau den Burgerlijken Stand de heide Kerstdagen voor bet doen vau aangilten geopend zal ziju van half negen tot negen uur 's ochtends mits men aan het Raadhuis 's ochtends om trent 8 uur keunis geeft van zijn voornemen. De heer M. van Helomu is benoemd tot lid dei Commissie voor kindervoeding. De beer J. B. H. Coenen schreef voor den nieuwen jaargang voor den Almanak van het Delftsche studentencorps een artikel bij.het portret van professor mr. B. H. Pekelharing. De heer M. Snijders behaalde de akte Wiskunde, Lager ouderwijs. Mr. S. K. D. M. van Lier thani advocaat en procureur te 's-Graveubage, is benoemd tot notaris te 's-Gravenhage. De heer C. Moerman Jr., thans te Hilver sum, is herkozen tot Voorzitter der afdeeling Hilversum en omstreken van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. In verband met het Kerstfeest worden morgen en Donderdag geen vrachtgoederen ten vervoer aangenomen door de spoorweg maatschappijen en zullen geen goederentrei nen loopen. De Kerstfeestviering is begonnen, zegt de «Aft. Kerkbode". Woensdagavond kwamen -Ie kinderen, die naar oud gebruik namens de Diaconieschool godsdienstonderwijs ont vangen van den heer Teeling, in de oude school bijeen. Zij toonden door hun goede antwoorden op de vragen hen gesteld, dat zij met vrucht het onderwijs hadden genoten. Op ruime wijze werden de ruim 10J kinderen onthaald op krentenbrood met chocolade 'tis verbazend zooveel als een kinderraaag bergen kan. De dames-directrices der Protes- tantsche Armenloterij waren zoo vriendelijk, de kleine gasten te bedienen. Van genoemde dames kregen zij ieder een hemd, terwijl degenen, die de catechisatie wegens hun leeftijd verlieten, van het Bestuur der Diaconie-school een kerkboekje ontvingen. Menig lied werd gezongen onder leiding van den heer Teeling en rnet behulp van een bekwane organiste. De kinderen gingeu met ulijde gezichten napr huis. Na afloop van het kinderfeest deelden de dames der Loterij aan eenige huisgezinnen de bekende pakken kleeren uit. In elk pak zat een flinke, warme deken. De Voorzitter der school, ds. Meiners, dankte de datnes voor hun vriendelijke zorgen en kostelijke geschenken. He', groote kinderfeest woidt als voorheen gevierd op Tweeden Kerstdag, in «Amicitia" voor de leerlingen der Ned. Hervormde Zondagsschool-vereeniging, in »L)e Arend", in de Luthersene kerk, in net gymnastiek lokaal der school Beekstraat, in het wijkge- bouw aan het Monnikenpad, bij het Leger des lleils, enzoovoort. In het gebouw van den R.K. Volksbond prijken twee reusachtige kerstbuomen. Ook daar dus feest. Den 2 Januari zal ook hier de Amersfoort sche Bank, naast het Postkantoor, een spaai- afdeeling openen met deze sooit kistjes. Voor f 3.50 kau meu zoo'n busje bij «le Amersfoortsche Bank bekomen, eeu bedrag dat rnen niet kwijt is; als men niet langer wil sparen, dan brengt men het kislje terug en en krijgt ook de f&50 weer, als hel busje ongeschonden is, althans wat de slui ting betreftof er een schiltertje verf af is, doet niet ter zake. De sleutel berust bij «le Bank en als t busje vol is, brengt men liet «laarheen, waar hei wordt geopend eu het bedrag tegen ont vangbewijs wordt ingenomeu en tegoed ge- schrevew. Het geeft dan aanstonds rente, welke voorloopig is bepaald op 3l/a Pu«; ook de f 350 voor bet kistje geelt die rente. Heeft men het aldus gespaarde geld geheel ol' ten deele noodig, dan gaat men naar «le Bank eu ontvangt ook aanstonds zooveel terug als men wenscht. Het groote voordeel van deze busjes is, dat men bij kleino bedragen gemakkelijk een ap peltje voor den dorst kan vergaren. De spaarbank thuis. Wie zou nu vergeten als hij zoo'n busje vlak onder zijn bereik plaatst, dat elke stuiver g«jspaard, een stuiver gewonnen is, en dat vele kleintjes eon groote maken Het eerste elftal «1er H. V. C. speelt mor gen te Zeist een vriendschappelijk spel tegen de Zeister Voetbal-Verecniging. Onze zegsman heeft goed voorspeld. Bij een bruto ontvangst van f "80 heeft de Utrecbtsche Onderwijzers Tooneel-vereeni- ging een som vun f 100 voor hulpbehotwende collega's kunnen afzonderen uit de Vrijdag hier gegeven opvoering vau »Jan Ongeluk". Louis Bouwmeester, die Vrijdag 3 Januari hier komt met het nieuwe stuk van Otto Zeegers .Goudkoorts", oorsponkelijk »Het gouden kalf", zal den dag te voren met zijn Haarlemsch tooneel de tournee door ons land aanvangen. Begin Juni gaat hij voor de derde maal naar Oost-Indië. De Chr. Jongelingsvereeniging zal des Zaterdagsavonds voor haar leden en meer in 't bijzonder voor hen, welke hier geen tehuis hebben, een lokaal openstellen in het gebouw #Eben Haëzer" ten einde den avond in gezellig samenzijn door te brengen. Aan bet Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen eeu broche, een parapluietje, een kristallen armband, een duimstok en een bosje sleu tels. Bij een opkooper hier is in beslag geno men een partij lood, te Spakenburg gesto len. Zaterdagmitldag heelt W. van P., uit Amersfoort, een «Ier «Irie honden voor zijn hondenkar op den Utrecbtscheweg zóo legen zyde en buik geschopt, dat het arme dier na een kwartier bezweek. Tegen den beul is proces-verbaal opge maakt. Omtrent het faillissement Chr. 'Jortman meldt de »Utr. Crt." «lat de inventarisatie is algebopen. Intusschen kan het nog plus minus een maarnl duren eer definitieve cijfers zyn mede te deelen. Nu is er aanvang gemaakt met het op maken van boeken en balans. Wie geleerd heeft niet op anderen te re kenen, zal niet licht anderer hulp behoeven. Uit den omtrek. Het verluidt, dat de Boester paardetram zal worden doorgetrokken tot Amersfoort. Zekerheid konden we niet krijgen. 'tZou intusschen een zeer mooie verbinding zijn van de stad met „Birkhoven". Het fanfarekorps „Crescendo" te Baarn heeft ruim 400 muziekgezelschappen genood voor het nationaal conconrs, op 29 en 30 Juli ter viering van zijn 12'/» jarig bestaan te Baarn te houden. korten ufstand van de R. K. begraafplaats ge bouwd had. Inmiddels waren reeds een winkelhuis en bakkerij verhuurd aan een coöperatieve vereoni- ging voor don tijd vun zes jaren mot rooht van koop binnen drie jaar. De kantonrechter veroordeelde don eigenbou wer L. tot oen boete van f25 on afbreken van het huis. L. ging in appèl, en vcction dagen geleden diende deze zaak voor «le Annterdamsche Recht bank. Do ambtenaar van bot openbaar ministerie eischte bevestiging van hot vonnis van den k.-n- tonrechtor. Eergister uitspraak dponde, veroordeelde de Rechtbank beklaagde tot fóboete sulm. éen dag hechtenis, en slooping van iel huis. Het gebouw is nu publiek geveild in twee perecelen, alspore. 1 eon woon- en een w n- Kelhuis nog niet afgewerkt, waarop werd gebo den 1700, en perc. II de winkel met bnkk«,iij in gebruik f3000. Gaat nu L. aan het afbreken, dan zal het zeer zeker door den kooper «vnrdon liet wist. liet tweede percuel dat in gebruik is, laat hy staan wegens huurovereenkomst. Er kunnen dus uit deze ingewikkelde zaak nog heel wat processen voortvloeien. De eigonbouwcr heeft geen hypotheek kunnen krijgen; alleen heeft hij eenige voorschotten ontvangen van hem, die den grond had gekucht ei ook den verkoop heeft «loen houden. De Nijraecgscho Himdelsvereeniging heeft by den Gemeenteraad aldaar een adres ingezonden, waarhij wordt verzocht, spoedig pogingen er voor aan te wenden, «lat do Koloniale Reserve aldaar blijve ot) do reconvalescentoR-afdeeling te Zutphen en het werfdepot te Harderwijk óok te Nijrn gen worden gevestigd, Te Utrecht is tot Wethouder benoemd mr. P. J. Fockemn Andrem. die den dag te voren pas als Raadslid werd geïnstalleerd. Tot onderwijzeres te Voorthuizeu is benoemd mej. J. Brouwer, to Lunteren, die do benoe ming echter niet heeft aangenomen. Tn den ouderdom van 7f> jaar is to's Craven - huge na langdurige ziekte overleden mr. A. A. de Pinto, vice preeident van den Hoogen ltaad De strijd om het kleine Moresnet, het veel- bespoken stukje grond tusHchen Pruisen, België en ons land, is bijgelegd. Sinds 1816 was de rechtstoestand van dit gebied duister. Een Pruisische en een Belgische commissaris beheerden het gezamenlijk. Thans is het bij verdrag tusschen België en Duitschland aan het Duitsche Rijk toegewezen daartegenover krijgt België een stuk land in de nabijheid van Alten- berg. De Am8terdamscbe Voetbal Vereeniging „R. A. P." heeft als een der oudste hier te lande, met het oog op de inzinking van het Amster- damsch voetbal en ook om alle voetballiefhebbers hier en elders van le klasse spel te doen genieten, op 25 December (Eerste Kerstdag) een wedstrijd georganiseerd tusschen een team van een der bekendste Amateurvoetbalvereenigingen in En geland al. de Bishop Auckland Football Club en een elftal door de Alg. Ned. Voetbalvereni ging „De Zwaluwen" samengesteld uit de beste spelers hier te lande. Zooals reeds gezegd behoort de B. A. F. C. tot de sterkste Amateurvereenigingen van Enge land zij hebben vroeger jaren tweemaal de amateurcup gewonnen en tevens eenige keeren in den final hiervoor gespeeld. Zij behoort tot de 40 clubs, die zijn vrijgesteld van de voor- Ioopige ronden voorde bovengenoemde „Amateur- Cup" en verder tot de 12 clubs die slechts eerst in de laatste ronden voor de „English-Cup" behoeven te spelen. De spelers die het Kanaal zullen oversti'ken zijn de volgende: E. B. Proud, (Captein), C. J. Rudd, J. Grafton, 0. S. Kirby, J. Beaston. J. J. Robinson, J. C. Wanless. E. Keiler, H. Lee, J. G. Plumpton, J. T. Allan, F. Hopper, C. Wal ton en J. Southern terwijl het Hollamlsoh elftal als volgt zal zijn sainongestelilH. J. Nijhuis, J. Thoméo, E. E. Th. van Blommestein, H. N. Tetterode, J. H. Wf leker, V. A. Consalves, J. J. Brutel de La Rivutre, J. van der Vossen, L. Otten, L. Bosschart en II. M. Linthout. De hedenmiddag van 1.45 tot -l.lli onder voor zit ting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Bnrchman Wuytiors van Vliet, gehouden open bare vergadering van den Rand «lezer Gemeente werd bijgewoond door 12 leden (de heer Jorissen kwam toen «le stemming over punt 1 word gehouden) en den Secretaris, mr. dr, J. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren mr. Ileyligers, Oosterveen, Veis Heyn on Hamers. Tegen de notulen der vergadering van 26 November zijn geen bezwaren ingebracht, zoodat zij als goedgekeurd zijn beschouwd. Ingekomen waren van Gedeputeerde Staten de goedkouringen der Raadsbesluiten van 26 November tot vaststel ling van het 3e suppletoir kohier Inkomstenbelasting, tot wijziging der Begrooting 1907, en tot af- en overschrijving van posten op die Begrooting; van do zelfdongoedkeuring der Begrooting 1908 eu vaststelling der Gemeente-rekening 1906; alle voor kennisgeving, van «1<! Vereeniging „Ifamlol en Nijverheid" oen verzoek om zoo spoedig mogelijk ter hand te nomen «le verbetering vun «k-n mond der Kom om pnoadvios aan B. en W. van de vereeniging „Hot Groono Kruis'' eon dankbetuiging vau het afstaan van oon eursus- lokaal voor kennisgeving; van de firma HundorJ, Blok «ft Co., to Schoon hoven, een adres over Int gebruik van loodwit- houdendo verfstellou bij (iemeentoworken om pricedvi<js aan B. en YV.; van het Amurèfoortscli Drankwoor Comité de rekening en verantwoording over 1997 gede poneerd ter Secretarie van den Bond van Ned6rlan«che schilderpa- 't Komt natuurlijk uit Amerika, het land der practische menschen in tweeërlei opzicht. Zij weten maar al te goed, dat heel velen sparen, by centjes en dubbeltjes, maar o! zoo dikwijls hun spaarpotje aansprekenzij weten óok, dat men het sparen in de haud moet werken. En om nu beide diDgen te vereenigen, hebben zy een hoogst practisch spaarrniddel uitge dacht, een ranoi kistje, dat d«ior don spiar- lustige niet is open te maken. liet ziet «?r uit als een mimutuur safe-kastje, is van ze«T solie«le constructie, dus niet als het welbekende steenen varkentje te verbrij- zelen of als de houten mei, papier beplakte j spaarpotjes te openen aan de zij leder schar- uiertjes. Rechts zit een flinke gleuf voor het harde geld, links een cirkelvormige openiog voor bankpapier. Als we 't wel hebben, dan is de Spaarbank der stad Rotterdam de eerste instelling hier te lande geweest, die deze kistjes heeft in gevoerd. Eu met groot succes. Zeer velen hebben aan hel kantoor 13.50 gedeponeerd «len kostenden prijs van zulk een spaar- I kistje en zyn uu druk aan 't sparen. 1 Men bereidt een pluimvee-tentoonstelling voor, op Pinksteren te Baarn te houden. Tot onderwijzer aan de school der Vereeniging voorLager onderwijs opüereformeerden grondslag te Amsterdam is benoemd de heer P. A. Jansen, onderwijzer aan de Chr. school te Bunschoten (Eemdijk). Als kenmerk van de zachte weergesteldheid mag wel vermeld worden dat bij den landbouwer J. Schouten te Keinnes een pruimeboom nu, in de Kerstweek, voor de tweedemaal in bloei staat. De prijzen van het hooi zijn in den laatston tijd zeer gerezen. Thans besteedt men te Eemnes reeds f35 it f86 per 1(M) K.G. 'l'och is er in dit artikel weinig handel. Te Hilversum had iemand een stuk grond gekocht, waarvan «le overdracht zou geschieden, wanneer de kooper hypotheek had gekregen voor het op dien grond to houwen huis. De eigen- bouwer L., aldaar, bouwde het huis met goed keuring van hot Gemeentebestuur; doch, toen het geheel bestaande uit drie woningen, waarvan twee winkelhuizen bijna gereed was, werd hy op aanklacht der Gezondheids-commissie voor het kantongerecht gedaagd, omdat hy op te

Amersfoortsche Courant | 1907 | | pagina 5