Zaterdag 4 Januari 1908. No. 7449. 57e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post '1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advorteutiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT9 Postbus 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. ZONDAGSWET. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet opdeaauschrijvi'iK an heereu Gedeputeerde Staten der provincie Utrecht van den 16 Juli 1844 (ProviociHalnlad No. 58) houdende uitnoodiging oin lor voldoeuing aan eeu op machtiging van Zijne Majesteit den Koning, door Z. E. den Miuiater van BiimetilandscUe Z*tc»n bij aansciirqving d.d. 29 Juni 1844, uo. 103, le afd., gedaan verzoek, jaarlijks de iugezeteuen le lierinnereu aan de bepaliugeu der Wet van den 1. Maart 18'5 (Staatsblad no. 21) be trekkelijk de viering der ZON- en FEESTDAGEN; Maken dientengevolge aau d<-ingezetenen bekend, dat de voormelde wet is van den navolgenden inhoud Wij WILLEM, bij de oratie GODS, Prins van Oranje Nas-ai* Soeverein Vorst dek Vebeenioük Nederlanden, enz., enz., enz. Aan al degenen die de» zullen zien of hooren lezen, saluut, doen te weten AIzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op bet voetspoor onzer gods dienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoogsten prijs suilden, de plichtmatige viering van deu dag des Heere i en andere dagen der openbare Christelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de geheele uitgestrektheid derVereeuigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te verzekeren. Zoo is bet, dat Wij, deu Raad van State gehoord en met algemeen overleg der Staten Generaal dezer lauden, hebben go :dgevonden en verstaan, gelijk wjj goedvinden verstaan bij deze: 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdien stige feestdagen, als door de kerkgenootschappen vaii de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, niet alleen geone beroeps bezigheden zulien mogeu verrigt worden, welke de godsdienst zouden kuuneu storen, maAr dat in het Igemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben dan iu geval van noodzakelijkheid,als wanneer de plaatselijke regeeriug daartoe toestemming zal geve». 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van ge ringe eetwaren, geeue koopwaren hoegenaamd op markten, straten, of openbare plaatsen zullen mogen worden ui'geo'.-rid of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogeu uitstal len noch met opene deuren verkoopen. 3. Dat gedureude den djd voor, do openbare gods- dienstoi'f'Diug bestemd, de deuren der herbergen en andere plaatsen, al-vaar drank varkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen den besloten kring der gebouwen liggende zijn, zuilen gesloten zijn, en dat ook gedurende dien zelfden tijd geenerbande spelen, hetzij kolven, balslaan of dergelijke mogen plaat hebben. 4. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspariijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feest dagen zullen gedoogd worden zullende hei aan de plaa selijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eene uitzondering' toetesiaan, mós niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstoefeningen. 5. Dat de plaatse ijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke beweginge» en gerucht, ia de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het a'gemeen alles, wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn, voortekomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen tegen de bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en oins andig- heden, zull-n gestrafi worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogten zijn, deze boete te betalen. 7. Dai, bij een tweede overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle ie koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard en de herbegen of andere publieke plaatsen voor éene rnaand gesloten zullen worden. En .lat door deze algemeene verordeningen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglementen en inrichtingen zullen worden gehouden voor vervallen. Lasten en beVelen, dat deze in Let Staatsblad zal worden geïn-ereerd, en dat een genoegzaam getal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onder scheidene provinciën of landschappen, ingevolge art. 86 der Grondwet, ter uitvoering zal worden gezonden, met last om dezelve alom ie doen publiceeren en affigt-eren, en van de predikstoelen tier onderscheidene Christelijke Kerkgenootschappen ie doen aflezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministerieele departemen en en andere autoriteiten, justicieren en officieren, wien zulks aangaat, aan de nauwkeurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimula ie. Gegeven in 's Gravehage, den lsten Maart des jaars 1815, het tweede van Onze regeering. (geteekend) WILLEM. Ter ordonnantie van Zijne Koninklijke Hoogheid, (geteekend) A. R. FALCK Gedaan te Amersfoort, den 3 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoomd, De Burgemeester, WUIJTIEB8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Inlevering Rekeningen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter algemeene kennis, dat bet gebleken is, dat declaratiën ten laste der Gemeente menigmaal geruimen tijd na afloop van een dienstjaar worden ingezonden. Aangezien zulks voor een geregelde administratie eeD ernstige belemmering oplevert, herinneren zjj nogmaals allen, die iets van de Gemeente hebben te vorderen, hunne declaratiën in te dienen uiterlijk den 15 Januari volgende op het dienstjaar, waarop de declaratie betrekking heeft. Ten aanzien van ben, die in gebreke mochten blijven bieraau te voldoen, zal ernstig worden over wogen of er alsnog bijzondere redenen bestaan om ben in het vervolg voor het doen van leverautiën aan de Gemeente in aanmerking te brengeD. Amersfoort, 3 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. De BURGEMEESTER der Gemeeute AMERS FOORT herinnert belanghebbenden aan bunne verplich ting, om, ingevolge artikel 4 der Leerplichwet, vóór 1 Februari '90S bij hem opgave te doen omtrent kinderen, die huisonderwijs ontvangen van a. de vakken, waarin kinderen huisonderwijs ge nieten, b. de namen der kinderen, met bijvoeging van voornameu, geboorte-datum en plaats van werkelijk verblijf, alsmede de plaats, waar bet onderwijs wordt gegeven, c. de namen en voornamen van hen, door wie het huisonderwijs wordt gegeven. Amersfoort, 4 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIEES. ONTHEFFING WERKELIJKEN DIENST ingevolge art. 113, eerste zinsnede, der Militiewet 1901 De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, maakt bekend, dat de aan de Koningin te richten, eigenhandig ouderteekendo AANVRAGEN OM ONT HEFFING van den werkelijken dienst ten behoeve van geestelijken, bedienaren van den godsdienst, zendelingleeraren en broeders-diakonen van eene godsdienstige vereenigingvan studenten in de godgeleerdheid en zendelingkweekeÜDgen, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, bedie naar van den godsdienst of zendelingleeraar worden opgeleid van proefbroeders, die tol broeder-diakoon van eene godsdiens'ige vereeniging worden opgeleid en van Roomsuh-Katholieke ordebroeders, die tot eene binDen het Rijk gevea'igde kloos'erinrichting behooren, met de VEREISCHTE BEWIJSSTUK KEN, bij den Burgemees er der Gemeente, binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, moeten worden ingeleverd tussehen den 21 Januari en den 1 Februari 1908. De aanvragen kunnen op ongezegeld papier wor den geschreven, evenals de bewijsstukkendeze mogen niet vroeger zijn afgegeven dan tien dagen vóór de inlevering er van bij den Burgemeester. Amersfoort, 4 Januari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De commandant der Politie-wacht die de alarmschei hoort rinkelen, spoedt zich naar het telefoonkautoortje en vraagt wie hulp verlangt. Zoo noodig kan hij dan bijvoorbeeld bij uitslaanden brand de autoriteiten waarschuwen; de behandeling van het bord. is waarlijk niet zoo'n heksenwerk. In ieder geval kan dan veel sneller assis tentie uitrukken dan nu 't geval is. Moet er eerst een ernstiger zaak gebeuren en zal men de put werkelijk pas dempen als 't kalf verdronken is Nu nog niet? De mishandeling inde hoofdstraat der stad waaraan in den avond van Nieuwjaarsdag' omstreeks half elf een politie-arabtenaar heeft blootgestaan, omdat een deel van het publiek hen, die beni wilden bijspringen zulks beletten, doet ons een vraag herhalen, die we reeds zoo vaak deden wanneer zal hier de gelegenheid worden geopend om, óok al is liet telefoonkantoortje gesloten, gebruik te maken van het stads-teleluonnet - De oplossing is sou dood eenvoudig. De Ned. Bell Telefoon Maatschappij wei gert nachtdienst in te voeren zonder een vrij aanzienlijke opoffering van den kant der Gemeentekas. Welnu, als de Gemeente nu wist gedaan te krygen, dat éen enkele draad werd ge spannen van het telefoonkantoor naar het vlak daar tegenover liggende Polilie-bureau en dat hierin een alarm-schel werd aange bracht, dan is men er. Dan kan te allen tyde, op elk punt der stad er zijn nu bij de tweehonderd tele- loon-toestelleD in gebruik in geval van nood het alarmsein worden gegeven; bij braud, by verzet, euzoovoort. Het aandeel door de provincie Utrecht te leveren voor de Nationale militie 1908 be draagt totaal 857 lotelingen, waarvau 602 voor volledige en 255 voor korte oefening zullen worden ingelijfd. Amersfoort heeft te leveren 63 lotelingen, waarvan 44 voor volledige en 19 voor korte oefeningBaarn 24, waarvan 7 voor korte De Bilt 13, waarvan 4 voor korteZeist 26, waarvan 8 voor korte oefening. Nogmaals zij er aan herinnerd, dat aan staanden Maandag en Dinsdag ten Raadhuize wordt zitting gehouden van 10 tot 1 en van 2 tot 4 uur voor de inschrijving van jonge lieden, in 1889 geboren, voor de Nationale militie. Oók zii de bijzondere aandacht gevestigd op de kennisgevingen in dit nummer nopens het indienen van rekeningen ten laste van de Gemeente en omtrent de Hondenbelas ting. Er is weer heel hard gewerkt in het Post kantoor. De dienst is alweer normaal. De nieuwe uitgaaf van den Rijkstelefoon- gids is verschenen en verkrijgbaar aan het Telegraafkantoor met de supplementen tegen den bekenden prijs. Aan het plaatselijk telefoonnet wordt in den loop der volgende week ook aangesloten de chemische wasscherij van den heer K. W. Jaeger, Kampstraat 6. Ter Gemeente-secretarie is tijdelijk werk zaam gesteld de heer A. Groenveld, ambte naar ter Secretarie van Franekeradeel, louder van bet diploma voor candidaat-Gemeente- secretaris van de Vereeniging voor Gemeente belangen en bezitter van de middelbare akte. voor Staats-, Provincie- eu Gemeente- inrichting. Tot boschbaas op »Birkhoven'' is door B* en VV. benoemd H. Jansen, te Hasseloo bij Hengeloo (Ov.) De heer L. R. Sinnige is ook voor 1^08 benoemd tot assistent in de Scheikunde aan Rijks-universiteit te Utrecht. Aanstaanden Maandag zal W. J. Putman gedurende 25 jaar knecht zijn in de distil leerderij van heer Th. H. G. Brandsen. Verschenen is het eerste nummer van het «Algemeen Militair Weekblad" een uit gave van de bekende Vereeniging van actief dienende onderofficieren der laudmacht «Ons Belang". De voor de werkloozen zoo belangrijke vergadering van „Liefdadigheid" zal Dinsdag avond niet aanvangen om half acht. zooals eerst het voornemen was, doch kwart na achten. De zeer vele afwezigen hebben gelijk gehad gisteravond door kalmpjes thuis te blyven in plaats van den bombast aan te hooren eu het marionetten-gedoe aan te zien, dat in Araicitia werd te genieten gegeven. «Goudkoorts" schijnt zooiets te moeten voorstellen van de dramt tiseering van de I débacle der Hollandsche hypotheekbank, maar 'tis weinig meer dan een allerslapst grocje daarvan, zóo onbeholpen geschreven, dat er wordt gulachen als «het mooie" komt, q zich verveelt by de ellenlange oraties. Baron Victor de Breul, een man van stand dus, is Directeur van de Tabènari-mynbouw- maatschappij, die niels oplevert, doch altijd weer geld vraagt, een zeer gewaagd zaakje dus, dat bij met een paar Zeer door de wol geverfde commissarissen in 't leven houdt, z-lfs door middel van valsche telegrammen; het eind is natuurlijk het ineenstorten van 't kaartenhuis, dat in zijn val heel «at menschen meesleept. Óm nu echter dezen «Hocbtslap- ler" nog wat mooier te maken, laat de scliryver hem een moord begaan. Extase natuurlijk bij de engelen en andere in den schouwburghooggeplaatsen. Meer extase nog als do straf het kwaad wreekt en «onze Lewie" krankzinnig wordt en precies met de zelfde passen,grimassen eu krommiugen als in «Voerman Henschel" zich van 't leven berooft, nu niet meer met een zware wor stelpartij, nadat bij 't mes op zijn hals heeft geprobeerd zooals eeu kaasboer dat pleegt te doen op de kaaskorst, maar door uit een (denkbeeldig) raam te springen middenin de «volksverzameling", die van schrik vergat, «rhabarber" te zeggen. Waarlyk, 't was droevig om te zien hoe Bouwmeester iu bet eerste bedrijf precies weer ven ongeduldig werd als in «Voerman Henschel". Weer dat gewiegel op de hakken, weer dat gegrijp en gekrabbel op de tafel voerman Henschel als baron De Breul. De raedespelenden wareu na-venaut. In dien werkelijk dit gezelschap met Bouw meester meegaat op zijn derden tocht door Indië wel te verstaan een paar plaatseu in onze Oost dan behoeft er geen vierde tocht ondernomen te worden. Die onder-directeur byvoorbe-dd, nog wel een gewezen kamerlid, een behoorlijk gepro moveerd student. Niet alleen dat hij zeer hoorbaar sprak van een iuziejeur, van natte moezzon en van een tèllegram, maar toen hij dan eindelijk zou telefoneeren met Brussel met den bankier, die volgens sommigen De Wal en volgens andeien Déwal heette, gii-g hij lieflijk lispelen in de hoorbuis, 'u Geluk, dat niet Herr Director Proper naast hem stond, want duit hadden we by open doek gehad >Sie Null, ^ie Saumensch,'' enzoovoort. Nu liep't af met 'ngevoeligeu tik op zijn arm en dat hij de niet door den schrijver vau dit «drama van onzen tij I" bedoelde hatelijk heid moest slikken bij het afgaan van bet eerste bedrijf: «Beste Winter, wat moet jij nog 'n boel leeren". Wat en opeenstapeling van onraogelyk- beden. Zoo in het 3e bedryf als Winter's vrouw, doodongerust hem 's nachts op bet kantoor komt opzoeken, van hem boort, dat hij een revolver hij zich heeft en wat voor een eu toch maar weer naar buis gaai! Wat een oudbakken «tk zweer 'tje"! Wat een leden van den Raad van toezicht, in kleeding en in manierenal bun com missarisschap beelden ze uit door sigaretten rooken! En die veel te jonge generaal met zyu hoogdravende theorieën, die door de veel te jóuge mevrouw De Breul niet eens wordeu weerlegd! Hoe is 't bestaanbaar, dat barones De Breul, die toch oók niet zoo heelemaal is la première venue, getuige dat ze geheel naar 't model der echte «draken" haar man zoo maar terloops helpt met vijf ton uit eigen vermogen, een kwartier lang gaat redevoeringen houden tegen haar man, die ze moet het toch zien —krankzinnig is. Een qewoon mensch zendt om den dokter, maar gaat zoo'n patient niet bespeecheD. Typisch weer dat jasje van den baron, weer los, weer met kalkvegen, net als by den karreryder Henscbel| onzaligefc ge dachtenis. In 't stuk wordt een paar malea verteld, dat de installatie der kantoren een millioen beeft gekost. En dan zoo'n boekenkast, zoo'n

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1