Gemengd nieuws Als tijdelijk leeraar in het Duitach aan het Gymnasium en de Hoog-re Burgerschool is werkzaam gesteld de heer B, Leusseu, te Groningen. Onder zeer groote belangstelling werd hedenochtend op de R. K. begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den heer Theodurus van Munster, meer dan een halve eeuw wachter dier begraafplaats en altaarkoster der kerk van den H. Franciscus Xaverius, aan welke kerk hij sedert zijn zevende jaar, ook als misdienaar, was ver bonden. Hij bereikte Ion ouderdom van 74 jaren De sport-redacteur van het »HdMd." schrijft in zijn overzicht van d automobielen- tentoonstelling, die tot 26 Jauuari iu het Paleis voor volksvlijt te Amstordam wordt gehouden Mij omkeerend, bemerk ik eensklaps, dat ik zeor groot onrecht heb gedaan aan een fabriek, die zeker verdiende onmiddellijk na de «Spijker" als loffelijk vertegenwoordigster van nationale nijverheid genoemd te worden. Het is de N. V. Amersfooitsohe Rijwiel-, Automobiel- en Machinefabriek voorheen D. H. Eysink, uil Amersfoort. Levendig herinner ik mij nog het uitste kend figuur, dat verleden jaar de tand van Eysink met zijn keur-colleclie motorrijwielen op de tentoonstelling in het Paleis maakte en met hoeveel oprecht genoegen ik toen de Eysink-vooi tbr engselen in de belangstel ling van het publiek mocht aanbevelen. Toen ik daar eeusklaps weer den stand van «Eysink" in 't vizier kreeg, stond daar plotseling een bij uitstek deskundig collega naast me, de bekende hoofdredacteur van «De Kampioen", Henri Meijer, en als of die mijn gedachten raadde, zei-d'ie: Als je nou eens 't genoegen wilt hebben, vau iets heel goeds over 'n fabrikaat te schrijven, ga dan even bij Eysink-ky kenDie woorden ont ruk ik hier met opzet aan de vergetelheid, omdat ze m, i. beter dan lange lofredenen weergeven, welk een uitstekenden naam Eysink heeft. De prachtige wagentjes, die op stand 11 te zien zijn, handhaven dien naam ten volle. De bamboe-fabriek van de firma Wessel- man Co. is omgezet in een Naamlooze Vennootschap, wier Statuten zijn goedge keurd bij Kon. besluit van 7 Januari 1908, no. 44. Onder den titel >Het geslacht Cohen te Amersfoort" schrijft de Londensche corres pondent van het »Hdbld." »ln het Handelsblad" van Dinsdagoch tend 14 dezer werd opgenomen een mede- deeling die ik deed omtrent een lezing door ('e heer J. A. J. "Ie Villiers alhier gehouden over Hollandsche Joden te Amsterdam en Londen. Daarin werd o.a. vermeld «dat Benjamin Cohen, een zoon van Ezechiel Co- heD, in 1787 te Amersfoort schuilplaats bood aan Prins Willem V". In het avondblad van 14 dezer deelde de heer E. G. Cohen mede «dat uit familie-papieren bleek, dat genoemde Benjamin Cohen geen zoon, doch de klein zoon was van Ezechiel Cohen." «Het is mij sedert gebleken, dat de heer De Villiers naar aanleiding van hetgeen ik schreef uit Nederland verschillende brieven kreeg, waarin gezegd wordt, dat hij zich vergiste toen hij van Benjamin Cohen sprak als van Ezechiel's zoon. »'t Is daarom dat ik er prijs op'stel te ver klaren dat niet de heer De Villiers doch ik de vergissing maakteik moet mij ver schreven hebben toen ik van denzoon sprak terwijl het de kleinzoon van Ezechiel Cohen gold, zooals de heer De Villiers iu zijn lezing verteld heeft. „Ik kan nu tevens een vergissing recifi- ceeren door de «Araersfoortsche Ct." gemaakt toen deze den heer De Villiers noemde «een Nederlander van geboorte". Dat is hij niet. Hij is te Londen geboren en er byna nooit uit geweest. Zijn moeder was een Zeeuwsche dame, doch van vaders kant is de familie Hritsch sedert 1^14, toen Engeland de Kaap kolonie van ons behield. De De Villiers waren Hugenoten, die reeds in 1685 na de herroe ping van het Edict van Nanles naar de Kaap uitweken. Het is misschien aan enkelen bekend, dat Pierre L'Oyseleur, wiens familie naam De Villiers was, de Apologia van Wil lem den Zwijger geheel of grootendeels geredigeerd heeft." Bij Kon. besluit zijn benoemd tot kolonel- commandant van het 4e regiment huzaren de luitenant-kolonel H. C. P. L. Mathon, commandant van het korpstot commandant van net 2e regiment huzaren de luitenant kolonel A. J. P. Metelerkamp, directeur der Rjj- en hoefsrnidschooltot directeur der Rij- en hoefsrnidschool, en zulks met afwij king in zooverre van de bestaande organi satie van het wapen der cavalerie, de rit meester A. G. M. J. baron Van Oldenneel, ritmeester-instructeur bij die inrichting. Als ritmeester-instructeur zal bij de Rij school worden werkzaam gesteld ritmeester E. W. baron Van der Capellen, die als commandant van het eskadron ordonnansen wordt opgevolgd door ritmeester jbr. W. H, J. van de Pol. Tot kolonel-commandant van het 4e regi ment veld-artillerie is bevorderd de luitenant kolonel H Oolgaarlt, van het korps. Majoor H. Twiss, toegevoegd aan den inspecteur der cavalerie, is bevorderd tot luiteoanl-kolonel. Luitenant M. I. Looijen, van het le regi ment veld-artillerie, is bevorderd tot kapitein bij het le regiment vesting-artillerie. Luitenant A. G. J. C. Wilkens wordt 1 Februari teruggeplaatst bij het le regiment veld-artillerie. Luitenant-kwartiermeester H. F. Schof- faerts, van het 5e regiment infanterie, wordt 1 Maart overgeplaatst naar het 3e regiment huzaren en bier vervangen door luitenant kwartiermeester W. Jansen, van het le regiment vesting-artillerie. In de te Amsterdam gehouden Algemeene vergadering van de afdeeling Eem der»Ver- eenigirig ter veredeling van den Nederland- scben Vischstand" werd met algemeene stem men tot Voorzitter gekozen de heer A. A. H. Boissevain, te Lage Vuursche. Verder werden nog huishoudelijke bespre kingen gehouden betreffende het stroopen in de Eem en werd in overweging gegeven, bij het Ministerie aan te dringen om by het stroopen of bij vischdiefstal in ander mans water, het vischtuig, scbuite.n als anders- j zins verbeurd te verklaren. Tevens kwam nogmaals ter sprake de vergiftigings-kwestie door de Amersfoortsche fabrieken en werd besloten, krachtige maat regelen te nemen tegen voortdurende ver ontreiniging door het afvalwater. Aan de Industrie- en huishoudschool zal weder een kookcursus worden gegeven voor huismoeders en dus in het bereiden van goedkoope en voedzame maaltijden. De aanmelding tot deelneming aan dien cursus sluit morgen, 22 Januari. Voor de dag- en de avond-cursussen welke in Februari weer aanvangen, kan men zicb lederen werkdag aanmelden by de Direc trice. Te oordeelen naar hetgeen het quartet «Euterpe" Zondag op zijn jongste uitvoering hier te genieten gaf, is de kans voor deze zangers om op het in Februari te houden concours te Barmen een goed figuur te m ken heel gioot. Het dubbel-strijkwartet «Phrynis" vulde de tusschennummers werkelijk verdienstelijk aan. Het eerste elftal van Quick werd Zondag te Middelburg met 45 voor de bekerronde geklopt door M. V. V. O. Haar tweede elftal sloeg hier met 83 de B. V. C. uit De Bilt. iin In het geheel is Lébar's vroolyke operette een waren pleidooi voor Mag^jaui om», lwinlj d|lizen(1 miia! opgevoerd in 450 de albums over de Maggi-ctabhsstme^ Eui.opüe3cho schouwburgen. niet zeer goede afbeeldingen der fabrieken te Kempta? in Zwitserluad, te Singen in Duitschland en te Bregenz in OoslenrijK, ue kantoren te Parys en to Mil kan, aardige kijkjes in verschillende labriekslokalen en van kweekerijen der fabrieken en van de eigen veestallen. Morgen nog een kookdag, nu bij den heei Van Genderen, en wellicht Donderdag nog et.i. Men ga eens kijken, eens proeven, ook eens zien hoa men doeltrellend reclame kan maken voor een goed artikel. In het jongste nummer van den «Midden standsbond" is afgedrukt de rede door dr. J. Th. do Visser uitgesproken op li et congres te Nijmegen over vak-organisatie van den mid denstand. In het zelfde nummer het begin van een reeks artikelen van mr. P. J. M. Aalberse over de wettelijke bestrijding der oneerlijke concurrenten. Leest toch dat bondsorgaan, handeldrijvende en industrieele middenstanders. Op den openbaren weg is gevonden een welgevulde beurs. Wie de gelukkige eigenaar, in deze slechte tijden, mag zijn? Hij kan haar terug bekomen aan het Commissariaat van politie, waar ook een zilveren armband als gevonden is gede- Zeer vermoedelijk zal de tiende Jaarver gadering vau de vereeniging van beoefenaars van het Nederlandsche snelschnft «Groote" op Twee-Ie Pinksterdag 8 Juni te Amersfoort worden gehouden. De Commissie van beheer van het Herstel lingsoord van het N. O. G. te Lunteren heeft besloten, met het oog op de geringe ruimte, geen adspiranten-onderwyzer tot de inrichting toe te laten en Toorts bij het verleenen van reductie groote strengheid te betnichten. Het exploitatie- en het reductiefonds zullen voort aan afzonderlijk worden beheerd. De drie vrouwtjes die in vereeniging hout sprokkelden op „Birkhoven'' in het bulle tin der Rechtbank heet datdiefstal in vereeniging van takken ten nadeele der Gemeente Amersfoort werden veroordeeld tot éen dag gevangenisstraf ieder. Op het tooneel des levens valt vaak het scherm midden in het stuk. Uit den omtrek. Voor het Nationaal concours van «Cres cendo" zijn nog beschikbaar gesteld: door H. M. de Koningin een groote broDzen me daille, door den Burgemeester een zilveren eerekruis en door de Gemeente Baarn drie medailles. Pater Weiers schrijft in «Vooruit" het orgaan van Jen anti-sociaaldemoratischen bond van Ned. spoorwegpersoneel «Recht en plicht" dat hij zich «met éen ruk losmaakt" van dien bond. Herinnerd zij aan de vergaderingen op morgenavond, die van het Nut, waarin mr. H. Smeenge zal spreken over «verwaurloosde kinderen", en die van «Flehite" waarin oud- Brugge in beeld wordt vertoond. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, zal op Donderdag den 23 Januai, des na middags te 8 uur, ten Raadhuize, eene openbare vergadering houden. Ditmaal moet gezegd, dat Maggi's fabrieken van voedingsmiddelen het maken van reclame voor haar artikelen op flinke wijze aan pakken. Niet alleen worden aan alle belangstellen den vooral gister wnren er verbazend en ongedacht veel; af en toe stond da winkel van den heer Oosterveeri, aan de Arnhemsche straat, stamp vol de velerlei producten der reusachtige fabrieken getoond, maar ook wordt hun, als ze dat verlangen, van 't een of ander, en als ze dat wenscheri, van alles, een proefje gegeven en niet mon-ljesmuat! Bovendien staat een massa literatuur te hunner beschikking, terwij! voor de kleinen thuis een slabbetje wordt meegegeven, na tuurlijk óok een reclame-middel dat geweldige uitweiking zal hebben. Wel het meest ininrressant van de lite ratuur is het artikel van dr. S. de Lange over het gebruik van speceryen by de voeding Begin Februari wordt te Baarn geopon een school met den Bijbel voor meeruitge- breid Lager onderwijs, waaraan is verbonden een cursus in Boekhouden en Handelsre- kenen. Bij «Floralia" te Baaru zijn alleen van schoolkinderen 319 aanvragen om stekjes en plantjes ingekomen. Te Amersfoort moest «Floralia* opgeheven worden door gebrek aan belangstelling. Met ingang van 1 Februari is de commies van 's Rijke belastingen J. G"oen van Bun schoten overgeplaatst naar Zwijndrecht, terwijl hij daar wordt vervangen door den commies Pi Kiewied, thans te Neder-Canne bij Maastricht, De bevolking vari Barneveld steeg in 1907 van 4636 mannen en 4246 vrouwen, samen 8882, tot 4730 mannen en 4326 vrouwen, totaal 9056 inwoners. Die van De Bilt wies van 3794 lot 3885, zijnde 1909 mannen en 1976 vrouwen. Ue Spakenburgers hebben braaf geprofi teerd van den Noordooster, die de yssehotsen op elkaar schoof. De spykerklompen werden aangetrokken en met bijl en net en slee de spierinkjes verschalkt. Gemiddeld werd f3 per man gemaakt en in 'tgeheel een goede duizend gulden in een paar dagen, terwijl een 750 000 spieringen zijn verschalkt, die voor f 1.25 per duizend grif van de hand werden gedaan en spoedig weer in 't ijs gingen om ze hard- bevroren te kunnen verzenden. Niet minder dan 143 sleden gingen ter vangst uit. De N. V. «Vischalslag" te Spakenburg is na soms hefiige discussie mpt 87 tegen 2i stemmen en 6 blanco ontbonden. Volgens «Le Ménestrel" zou de componist Louis Lombard, die in zijn kasteel van Trevaoo in Zwitserland in dit unjaar een opera van eigen cornposilio heeft doen opvoeren, bij de financieele crisis in Amerika zijn goheele fortuin, ongeveer 18 millioen, dat hij in dat land verworven had, verloren hebben. Het is thans twee jaar geleden dat Lehar's operette «Die lustige Wittwe" voor het eerst werd opgevoerd en in die twee jaar heeft, het lustige wecuwtje den auteurs niets dan goeds gebracht. De componist, vóór twee jnur nog een eenvoudig onder-kapelmeestorfju hij een Oostenrijksch infunterie-regiment, is thans millionair; de librettist ontving tot op heden ongeveer achtmaal honderdduizend rnark aan tantièmes de uitgever schat zijn ont vangsten, ruw berekend, op anderhalf milli oen mark. Alleen te Londen zyo vijftigdui zend exemplaren van de wals verkocht. LiMistH'in-Je woningen in Bon Hang. 11 en W. van 'a-Gr.venii.go hebben van het gemeentelijk bouw- en woningtnezic.il ont vangen een staat van kegslaanilo woningen in die Gemeente, opgenomen in de maanden October en November 1907. Daaruit blijkt, dal leegstaan: 11t7 wonin gen, honger dan (250; 97 wnikelbinaen, honger dan (250; 277 woningen, van 200 tot en met f 250; 10 winkelhuizen, vanl200 lot nol f.50; 100 woningen, van (160 tot en met (208; 700 woningen, lager dun f200; G winkelnuizBii, lagor da» 200 gulden, alle per jaar; 175 holjeshuizen, van fl.20 tot f2.70 per week; I achterhuis, van f 1.25 per week; totaal 2492 woningen. Den Haag is een groote stad, maar dit getal leege huizen wil toch nog al wat zog gen. De zangeres Claire la Porte-Stolzonberg te Uusseldorf, heeft een aardig plan. Zy, vu rige Mozartvereerdster, wil alles in het werk stellen om den bouw vau een Mozarthuis te Salzburg mogelijk te maken. Daarvoor is veel geld noodig en hoe daar aan te komen l Heel gemakkelijk, zegt de vindingrijke zau- gores, in een uitvoerige circulaire. Hot is gewoonte van concertbesturcn om iedere kunstenares vóór haar optreden een bouquet aan te bieden. Dure bouquetten, die vieren twintig uur later, geheel verwelkt, Jwegge- worpen wordenonhandige bouquetten, zoo groot, dat men Ze bijna niet dragen kan, en die dan ook zoo gauw mogelijk door de kunstenares neergelegd worden bouquetten, vaak zóo sterk riekend, dat de stemorganen van de zangeres er niet zelden plotseling door aangetast worden. In alle opzichten dus doelloos. Zonde van het geld. Het kan en moet beter besteed. Dus wei- gere iedere pianiste, violiste ot zangeres een kostbaren bouquet en verzoeke het concert- bestuur, het voor bloemen bestemde geld te willen afstaan voor het MoZiirlhuis. Claire la Porte rekent dan eens losjesweg uit, hoeveel geld or aan bouquotto» weggaat gedurende éen seizoen allèen in Duitschland. Het is om van te duizelen. Indien alle con- certbesturen gedurende éen seizoen het geld voor bloemen aan Mozart-commissie afsta in, welnu, dan zal men te Salzburg geen Mo zart huis, maar een Mozart paleis kunnen jouwen. Komt, zangeressen, piano- en vioolkunste naressen, gedurende een seizoen dan maar eens geen bloemen, maar veel „Blumeubaustoinen" voor het Mozarthuis. "Sedert 26 December zijn de dagen aan het lengen, zoodat de zon op Nieuwjaardag alO minuten en op 6 Januari reeds 13 minuten later onderging. Einde Januari zal de dag al 1 uur 16 minuten langer geworden zijn. Een oude machtspreuk der boeren in Duitsch land zegt: «Op Nieuwjaarsdag is de dag een hanepas, op Driekoningen (6 Januari) een hertesprong, en op Vbaitiaan (29 Januari) een geheel uur langer gewordenpas op Maria Lichtmis (2 Februari) merkt men er iets van". Dat ligt hieraan, dat sombere winterdagen met sneeuw in de lucht den dag korter maken. Ook kloppen onze uurwerken niet juist met den zonnetijd. De uurwerken geven den tijd mathematisch juist aande ustronomische ilag komt daar niet mede overeen. Slechts 4 dagen van het jaar, n.l. op 14 April. 14 Juni, 31 Augustus en 23 December, komt de tijd van onze uurwerken gehool overeen met den zonnetijd. Een nieuw syndicaatdat dot kindermeis jes, kamerkatjes en keukenmeiden. Op een druk bezochte vergadering, gehou den in den staat New-Jersey, is onder dreu nenden bijval besloten tot oprichting eener vereeniging, ten doel hebbende de verliciïing van het zedelijk, moreel, pbysiek, etl.ischen uesthetisch peil der dienstbare geestenOnder "Ie eischen der geschorte huisduiveltjes noe- men we le. Hoogstens 8 uur werk per dag; 2e. 60 gulden loon per maand 3e. verbod aan de vrouw "les huizes, I meer dan zes bezoeken in dun loop van éen namiddag In outviingen, tenzij zij er in toestemt, zelf de dour open te doen; j 4e. maaltijd op vaste uren; 5e. het recht, om over de piano te be schikken na koffiedrinken. Wy vinden onder deze eischen nog niet yermeld, ol 't mevrouw en mijnheer vergund is, 'savonds na twaalven thuis te komen. In het land der halve centjesEen firma heeft aan een Rijksinstelling geleverd •»95 voorwe pen f35 per duizend en daar voor een declaratie in triplo (waarvan éen rT.,-Vttn 'j2'A ingeleverd, groot I W.9N /.ij ontvangt, een der (ongedeelde) exemplaren terug nnt een uitvoerig, loffelijk schrijver), houdende bericht, dal do declaratie foutief iszij is éen huiven cent to hoog Deze brief was met oen 5-cent-postzegel gefrankeerd en kost den lunde zeker, inclusief enveloppe, briefpapier en sularis voor liet opstellon, kopieeren en verzeuden, 25 cent.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2