wordt belast zonder dat hij die telkens nieuwe belastingen op zgn afnemers kan verhalen, daai s het naar spr. meening zaak, dat die lasten niet te hoog worden opgevoerd en dat de zaak eens ernstig onder de oogen wordt gezien. Spr. acht het dan ook zeer gewenscht, deze motie te steunen waardoor beide par tijen, zoowel werkgever als werknemer, zullen worden gobaat. De Voorzitter herinnert, dat door de motie niet meer, doch minder werk zal ontstaan voor de R. V. B. en de verbazend hooge administratiekosten zullen kunnen worden verlaagd. Inderdaad gaat het niet aan, maar te zeggen, dal, nu <le administratie kosten dier Bank zoo hoog blijken, de werk gevers maar hooger premie moeten betalen. De risico-bank brengt elke fabrikant in een eigen rubriekwie veel ongevallen heeft, betaalt dan hooger premie dan iemand in wiens bedrijf om zoo te zeggen nimmer een ongeval voorkomt. De R. V. B. daarentegen vat alle gelijksoortige bedrijven samen in éen gevarenklasse en doet allen de zelfde premie betalen, om 'teven of de patroon zorgloos is of niet. Bij de R. V. B. betalen dus feitelijk de goeden voor de kwaden. Het verheugt spr., dat de Vereenigingvan werkgevers deze zaak aanbond omdat nu zal komen goede controle op en concurrentie met de R. V. B. en deze wel niet licht ander maal de gevaren-premie zal verhoogen. Ook zal 't dan niet meer voorkomen, dat een werkman, die een vinger had verloren, doch in een ander bedrijf der zelfde firma weer kon te werk gesteld, niet alleen het volle loon ontving maar óok een lijfrente van de R. V. B., ten koste echter van de daarbij aangeslotenen. Wordt besloten, de motie te steunen. Aan de orde is het adres der Kamer te Arnhem om een eind te maken aan de on eerlijke concurrentie door middel van niet- maathoudende flesschen. De heer Van Duinen zegt, dat ei heel wat halve en heele flesschen worden ge bruikt, die lang niet maathoudend zijn. De heer S i n n i g e Ja maar daarnaar wordt de prijs berekend. De heer Van Duinen: Dat geeft juist aanleiding tot oneerlijke concurrentie. De heer Van Dam: Hoeveel flesschen komen hier uit het buitenland? Zou men die dan alle moeten wegdoen De heer 8 i n n i g e Een flesch is slechts een omhulsel voor de waar, een verpakking, doch geen maat. De heer Van Duinen: Apothekers- flesschen geven toch wel den inhoud aan. De heer Sinnige: Pardon, üp den bo dem der flesch staat wel 150 of 250 Gram, doch de apotheker meet de vlueistof wel degelijk af in een der Nederlandsche maten. Die aanduiding op den bodem is meer voor het gemak voor den apotheker. De Voorzitter: De Kamer vraagt uit sluitend gebruik van flesschen of kruiken waarop de inhoudsmaat is aangegeven en strafbaar stelling als valsche maat wordt af geleverd. De heer Sinnige: Dan zouden de fles schen ook alle geijkt moeten worden. De heer M e u r s i n g Alle flesschen zgn handwerk en dus nimmer van gelijken in houd; de wand van de eene is veel dikker, de ziel veel grooter dan van een andere. De heer Sinnige: Als de flesschen worden geijkt, sullen zij ontzaglijk veel duurder worden en de flesschen, die men nu in voor raad heelt, kuunen dan bijna alle worden weggeworpen. De Voorzitter: De Kamer te Arnhem schijnt deze moeilijkhe 'eu te hebben ingezien; althans aan het slot van baar adres spreekt zg over flesschen met een inhoud van min der dan twee Liter. Het gaat werkelijk niet aan, alle uiet-gemerkte flesschen te ver nietigen. De heer Sinnige: Hoe is 't dan met luxe-flesschen, flacons Eau de Cologne, Odol en dergelijke? Een flesch is slechts een ber ging en ieder moet zich maar overtuigen of hg de hoeveelheid ontvangt, die hu wenscht. De heer Van Duinen: Welke Hoeveel beid? De heer Sinnige: Wel, die hij wil hebben en waarvoor bij betaalt. De heer Van Duiaeo: Dat is 't hem juist. De Voorzitter: Men koopt per Liter en niet per flesch; kruiken worden bgoa niet meer gebruikt. Wie een klein fleschje bessensap krijgt, komt niet terug. De heer Van Duinen: Ik gevoel toch wel wat voor het principe, opdat ieder wete wat hij voor zijn geld ontvangt. Een halve flesch moet mijns inziens inaouden een bepaalde hoeveelheid deciliters opdat niet de koopers worden gcabuseerd en de oneerlijke concurrentie niet worde in de hand gewerkt. De Voorzitter: Ik verwacht toch zeer 1 groote bezwaren in de praclijk. De hoer Sinnige: Ook andere artikelen worden in zeker omhulsel vei kocht, evenals de hoeveelheid in aphothekersflesschen. Ik denk aan seen pak" kaarsen, dat vroeger j een pond woog, doch nu schommelt tusschen 30 en 33 loodde prijs is naar rato. Het publiek mout zelf maar toezien. De heer Van Duinen: Dat is dus feite- lijk niet anders dan een misleiding van het publiek, dat niet anders weten kan. De heer Sinnige: Er zgn nog tal van I Amsterdam andere verpakte goederen: bessensap, Sun- j light-zeep, cocoszeep, lijnkoeken, enz. j De Voorzitter: Het publiek moet dan maar uit eigen oogeu kijken en niet loopen op de koopjes. De heer Sinnige: Iedere lijnkoek moet I wegen éen Kilo, of, nog juister 104 koeken moeten 100 Kilo wegen, doch velen maken lichtere of zwaardere koeken en regelen daarnaar den prijs. De Voorzitter: Maar hoe een partij flesschen te controleeren? De idee zelfvmd ik zeer mooi, doch ik acht haar niet uit voerbaar. De heer Van Dam: Ik was onlangs in een azijnfabriek. Daar zag ik wel vijftig soolten flesschen, zelfs driekante. De heer Van Duinen: Al waren ze achtkant. Maar welk bezwaar is er dan toch om den inhoud aan te geven op elke flesch Dan kan ook de meest eenvoudige kooper worden bedrogen op de hoeveelheid. En daarom toch gaat het. De heer Sinnige: Maar als nu de flesch eens niet-maathoudend is, en dit wordt geconstateerd, wat dan Hoe kan dedebitant strafbaar zijn als de fabrikant geen maat houdende flejch geeft. De debitant zal tegen veel hooger prijs moeten inkoopen en de prijs van alle artikelen, die nu in een flesch worden verkocht, zal erg worden gedrukt. De heer Van Dam: Men verkoopt immers ook per H.L., per 75 Kilo, of per zak. Maar niemand die per zak koopt, zal nalaten te vragen hoeveel die zak weegt. Wie per flesch koopt, moest óok vragen hoeveel Liter er inzit De heer Sinnige: Ja, een zak is een flesch. De Voorzitter: Men zou althans veel uitzonderingen moeten toelaten bij verkoop per llescb. Het voorstel-Van Duinen om bet adres te steunen, wordt hierop verworpen met 4 stemmen tegen 1, die van den voorsteller. Aan de orde is de Rekening eu verant woording over 1907. De beeren Van Duinen en Meursing wor den aangewezen om haar te verifieeron. Na eenigen tijd breugtde heer Van Duinen rapport uit; de rekening is ia volmaakte orde. Spr. stelt voor, haar voorloopig vast te stellen op t'2Q6.9s in ontvangst eu uitgaaf, met een batig slot van f 17.38. Wordt goedgekeurd met algemeene stem men. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Kamer over in comité- generaal. van het »ArbeidsLeger" dat zijn hoofdkwartier voor Nederland heeft Weteringschans 112 te msterdam en voor India te Djocjn, op Java. Gekleed in hun witte uniform met lilveren knoopeD, en op den kraag de initialen A.L., zullen de Amerafoortsters deze h'eeren volgende week door de straten der stad zien gaan om hun brochures, die al het noodtge omtrent het A. L. vermelden, den inwoners te koop aan te bieden. Wie dit bericht las en straks de witte uniformen ziet, weet thans wie de dragers er van zijn en wat dezen hier komen doen. Maar wie weten wil wat het A.L. is en wat het beoogt, heeft aan dit berichtje niet genoeg. Welnu, hij kope de brochures. In dienst eener goede zaak te werken, kost. geldóok wanneer men belangloos komt. Dat begrijpt wel ieder. Omtrent grondslag, doe), beginsel eu midde! van het Arbeids Leger lezen we: De grondslag isalgemeene broederschap der raenschbeid, en wel zonder aanzien van godsdienst, geslacht, ras, kaste of kleur. Het doel is: het bevorderen eener geluk kige samenleving, door practische verwezen lijking van onze beginselen in de Vereeniging. Het beginsel is: liefde tot mensch en dier, toegepast; in het schoppen van ineiiscbwaar dige verhoudingen; in onthouding van alcoho lische dranken; in vegetarisme, dat het dooden van dieren onnoodig maakt; iu 't streven tiaar reiner leven. Het middel is': maatschappelijk samen werken en samenleven, geregeld door een reeds vastgestelde legnr-organisatie. Kapelaan H. Akkermans, van de parochie van O. L. Vrouwe hemelvaart, hoopt 15 Febrai i zijn 12*/2-jarig priesterschap te kunnen herdenken. Mej. Georgine van Aaken zal aanstaanden Dinsdag met de tl eer en .1. Ruygrok (piano), L. Ruygrok (violoncel) eD J. van den Beemt (bitryton) haar tweede soiree voor kamer muziek iu dit seizoen te Baarn geven. De heer. A. dé Stoppelaar behaalde aan de Technische hoogosehuol te Delft het diploma als werktuigkundig ingenieur. De heer O. Siau Dhai slaagde aan de ge meentelijke universiteit vau Amsterdam voor het doctoraal-exumen Geneeskunde. De heer J. W. van Bisselick legde aan de Rijks universiteit te Leiden met gunstig ge volg af het arts-examen le gedeelte. Bij den plaatselijke» staf is bevorderd tot le luitenant de 2de luitenant C. A. J. J. van der Linden, plaatselijk adjudant te Amers foort. Bij het 5e regiment infanterie is bevorderd tot reserve le luitenant de reserve 2e luite nant A. H. F. Craanen, van het korps. Bij de Rijschool hier worden voor den tgd va» éen jaar gedetacheerd de wachtmeesters J. A. Poolman, J. M. M. van Bodegom, P. Steur en M. de Vries, van elk der vier regi menten veld-artillerie. Aan den stand van Eysink's fabrieken op de automobielen-tentoonstelling te Amster dam wijdt «De Kampioen" een gebeele pagina. Plaatsgebrek dwingt ons, den daarin zoo terecht gebrachten lof eerst in het volgende nummer over te nemen. Volgens de programma's zou het eerste elltal van Quick morgen te Deveuter spelen tegen L'. D. haar tweede elltal zou zich meten met het eerste van D. O. 8.; haar derde zou spelen tegen het tweede van Victoria; en het tweede van H. V. C. zou hier Rapi- ditas uit Hilversum ontvangen. Maar de terreinen ziju afgekeurd, behalve dat te Utrecht, zoodat alleen Quick '2 D. O. S. doorgaat, tenzij de sneeuw ook dezen wedstrijd verhindert. Dinsdagavond houdt de plaatselijke afdee- Itng van .Patrimonium" haar 20ste jaarver gadering. Weldra zal Amersfoort een kort bezoek ontvangen van een tweetal heeren, leden De tweede winter-collecte voor de Ned. Hervormde diacouie beeft slechts f 412.39 opgebracht. Maar er wordt hier ook zóo veel gevraagd, Heerlijk mooi is 't nu buiten door de zwaar berijpte boomen Een lust zal 't ziju morgen van den Berg het panorama te zien voor wie verder van huis kan, is een fiets tocht zeer aan te raden, bijvoorbeeld naar Zeist, waar de Koelaan een overweldigend schoonen indruk maakt. Apol's mooiste winterlandschap nog dui zendmaal mooier. De keerzijde der medaille is echter een ungewoon groote stoornis van telefoon- en telegraai'verkeer. Wat de intercomunale telefoon betreft, kan men, hoewel met groote vertraging, van hieruit nog spreken mei Amsterdam, Rotter dam nn Den Haag wat de telegraaf aangaat, is België buiten bereik en geeft het verkeer met het binnenland aanmerkelijke vertraging. Hetdradenrek op het Telegraafkantoor hier doei. al zeer eigenwijs. Er zijn lezers, die lange verslagen maar overslaan. Dezen willen we wijzeu op hetgeen in de Kamer van Koophandel is gezegd over het verkoopen per flesch. Zij kuunen er belang bij hebben. Nu 't weer kouder wordt, moge men zijn voordeel doen met de ernstige ervaring, te Amsterdam opgedaan. Daar was een 19- jarige ziek en moest te bed blijven. Omzijn kamertje te verwarmen, zette men er een pot met briketten neer. Toen men later ging kijken, was de zieke bewusteloos doktershulp moebt niet meer balen en de ionge man overleed na dertig uur bewuste loos te zijn gebleven. Door de politie ts tegen eenige personen proces-verbaal opgemaakt wegens ontduiking der Hondenbelasting over 1907. Zouden anderen, die óok de belasting voor hun houd trachtten te ontduiken, nu niet liever heel spoedig die alsnog aanzui veren Anders is 't betalen plus do boete en is men dus nog veel duurder uil. De jongen, die bier zinken afvoerpijpen van een huis stal, is te Utrecht in arrest gehouden. Een op straat gevonden zilveren armband is voor de eigenares terug te bekomen aan het Commissariaat van politie. De ziel is als de zeewat er ook in haar diepte onveranderlijk zij, de golven aan de oppervlakte wisselen «net den wind die ze opjaagt, met het licht dat ze beschijnt. Uit den. omtrek. De nieuwbenoemde pastoor van Achteveld de heer M. Moes, was geen kapelaan, doch' is pastoor te Vinkeveen. Te Hilversumls thans definitief gesticht een vereeniging „Ambachtsschool voor Hil versum en omstreken". De zeer goed bezochte vergadering werd geleid door den heer G. C. Hlogewerff. Er zijn bij deze derde ramp voor do Harwich-lijn in nog geen jaars t']ds dus geen menschenlevens te betreuren. Doch treurig is "t, te lezen wat een redac teur van „De Telegraaf" schrijft, die den tocht van de »Gouwzee" meemaakte; Dat bet hieraan den mond in deu Nieuwen Waterweg een janboel is, is mij overtuigend gebleken. Den 21 Februari 19 '7 verging de •Berlin". Hoe het reddingswezen in die dagen was ingericht en functionneerde, laat ons er over zwijgen. Thans, een jaar later, is veel veranderd O, lieve Wer, wij zijn oen geduldig volk en rampen als die van de •Berlin komen niet-elke» .lag voor; wij hebben dus den tijd. Er is sinds dat |aar nog niets gedaan; alles is nog precies het zelfde gebleven. Toen de geredden de Gouwzee wilden verlat, u otn te telegrafeeren aan huil ver wanten, moesten ze eerst het bezoek der douanen afwachten. Door plaatsgebrek moeten zoowel adver- tentiön als verslagen uitgesteld. Steun aan werkloozen Wireiisdagochiend liep do «Amsterdam" bij Hoek van Holland op de .Axminsle," een boot met 26 personen, passagiers en bemanning, bleef vermist, zooals we meldden. Gistermiddag konden we per bulletin bskend maken, dat nok deze 26 in goeden welstand zijn aan wal gebracht. Een paar uur na de aanvaring zijn 2e opgepikt door de Noordsche vrachtboot ïSonga waar ze liefderijk werden verpleegd De sleepboot «Gouwzee" praaide de •Song»" en nam de geredden over. Het comité vraagt ons plaatsing van het volgende Dinsdag 7 Januari werd in de zaal der socië teit „Vereeniging" het comité uit de Araersfoort- sche burgerij gevormd, dat zou trachten de gezinnen van die handwerkslieden voor ellende en ondergang te behoeden, die de onschuldige en weerlooze slachtoffers zijn van de maatschap pelijke misstanden, wanrdoorde tijdelijke stilstand der bouw- eu aanverwante vakken veroorzaakt wordt. Thans, na twee en een halve week, is het mogelijk een kort overzicht te geven van de werkzaamheden van het comité, wat voorzeker door onze medeburgers met belangstelling zal worden vernomen. Het fabeltje, dat enkele personen in den beginne trachtten te verspreiden, als zoude de nood, veroorzaakt doe gedwongen werkloos heid, niet zoo groot zijn, wordt thans door cijfers voorgoed weersproken. Reeds den eersten Zaterdag, nadat het comité een oproeping had gedaan, is de eerste steun verleend in die huisgezinnen, waar 'thet meest noodig was. Onderstand werd verleend aan 13 personen met 60 kinderende tweede week werden reeds 78 personen met 185 kinderen geholpen, en gisteren waren die getallen geklom men tot 'J0 personen met 255 kinderen. En gisteren moest het desbetreffend sub-comité weer beslissen over de aanvragen van 18 perso nen met 58 kinderen. Natuurlijk zijn veel meer personen zich komen aanmelden. Het waren niet minder dan 217 gezinnen, voor wie ondersteuning werd gevraagd, maar daar het comité gebonden was aan een motie, waarin de categorie van degenen, die voor hulp in aanmerking kwamen, duidelijk is afgeperkt, kromp dit getal in tot 142. Tien gezinnen moesten om de eene of andere reden terstond worden afgewezen en 65 gezinnen wer. den verwezen Daar de vereeniging „Liefdadig heid", die in deze dagen van strenge koude haar liefdewerk heeft uitgebreid. De meeste ondersteuning geschiedt in natura; alleen waar dit om bijzondere redenen wensche- lijk is, wordt steun in geld gegeven. En er wordt met oordeel gegeven. De heeren Noorman en Van Weijland zijn liet voorname lijk, die overal inspectie in loco houden en van hun bevindingen mei groote nauwgezetheid mededeeling doen in de sub-commissie, die over de aanvragen moet beslissen. Deze heeren, die ook voornamelijk met de uitkeeringen zijn belast, leggen een ijver en toewijding aan denj dag', die boven lof is verheven. Hartroerende tafereeïen zouden zij kunnen schilderen van het bezoek in sommige woningen, waar hun komst vaak als een verlossing was. Het spreekt van zeli, dat hier en daar wel eene een aanmerking wordt gemaakt op het werk der commissiedat was niet anders te wachten. Als A ondersteuning krijgt, is B al spoedig uit naijver geneigd uit te roepen, dat het geld niet goed besteed is, enz. Dat is altijd zoo geweest en zal altijd wel zoo blijven. Doch stellig kan wórden verzekerd dat aan onwaardigen geen steun wordt verleend. De Amersfoortsche burgerij geeft bij deze ge legenheid een heerlijk getuigenis van gemeen schapszin. De heeren van de inzamelings-com- missie en de breede schaar dames, die zich de moeite geven om gaven in te zamelen, hebben succes van hnu edel pogen. Ze zijn tot nu toe tevreden. J Maar, we zijn er nog niet. En daarom bevelen wij nogmaals deze goede zaak met nadruk in de mildheid van onze medeburgers aan PREDIKBEURTEN. Zondag 26 Januari. Evang. Luthersche ketlt. Voorm. 10 uur, ds. De Meyerc. Remonstrantsche kerk Voorm. 10y, uur, ds. Houvkaas Doopsgezinde kring. Voorm. 10*/, uur, prof. dr. H. J. Elborst, uit Amsterdam. Gereform. kerk (Langegracbt). Voorm. 10 uur, ds. Donner. sAvonds 5*/, uur, ds. Donner. Gtrelorm. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Toerink. sAvouds 5*/2 uur, ds. Teerink. Vrije Gereform. gemeente m. Ui/, uur, de lieer D. Barth, uit 's-Gravendeol

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2