Donderdag 30 Januari 1908. No 7460. 57e Jaargang. AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement redactie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regfels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 'ostbus 9. Telephoon Aan den Raad der Gemeente is verzonden het volgende adres Geeft met verschuldigden eerbied te kennon de Vereeniging «Handel en Nijver heid", goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 Maart 1902, No. 35, dat bij haar is ingekomen van de in de vergadering van 15 Juni 1906 ingestelde markt-commissio, eene weerlegging van het advies van Burgemeester en Wethouders aan den Raad der Gemeente Amersfoort in zake het door de Vereeniging ingezonden markt-rapport, met het verzoek, dit aan den Raad door te zenden, aan welk verzoek zij bij deze voldoet. 't Welk doende, enz. Het Bestuur van de Vereeniging Handel en Nijverheid. EdelAchtbare heeren, Met veel teleurstelling namen wij kennis van het advies van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort betreffende het rapport der Vereeniging „Handel en Nijverheid" tot verbetering van het marktwezen, te meer, omdat de gronden, waarop de gegeven adviezen rusten, o. i. niet afdoende zijn. Daarenboven vallen de plannen tot verbetering van een gedeelte van het markt wezen, waarvan Burgemeester en Wethouders spreken, volstrekt niet in onzen geest; trouwens Burgemeester en Wethouders meenen zelf omtrent de uitvoering van die plannen niet gunstig to kunnen adviseeren. Waar do zaak van zeer veel belang is, willen wij trachten de beschouwingen van Burgemeester en Wethouders te wederleggen en willen daarom het advies op den voet volgen. lederen werkdag markt, enz. Niet geheel juist is het, dat wij iederen werkdag markt willen. In ons rapport, pagina 8, schrijven wij: »als de markthallen gereed zijn, zouden wij de volgende markt regeling aan Burgemeester en Wethouders in overweging willen geven". Een belangrijk verschil dus met willen". Afgescheiden hiervan zien wij de onmogelijkheid van een dagelijksche markt, i n goede markthallen, niet in. In drukke tijden wordt hier nu al tweemaal groen- tenmarkt gehouden, en wat is tegen een dagelijksche markt van producten van voor iederen stand dagelijksche behoeften? Den Hof als ruim plein behouden. De noodzakelijkheid van behoud van den Hof als ruim plein achten wij gezocht door verwijzing naar andere (Burgemeester en Wethouders bedoelen natuurlijk: groote) steden. Marktgelden. Burgemeester en Wethouders vreezen mislukking der groentenmarkt tengevolge van de door ons voorgestelde minieme marktgelden. Wij willen twee voorbeelden geven, waar het niet mislukt. Boerenbond en Pomologische Vereeniging houden te Maastricht geheel v r ij w i 1- 1 ige markten, die bloeien. Deze leggen zichzelven de volgende marktgelden op Ons voorstel is Eeiren (mijn) 5 cent per 100 stuks 50% minder Boter (mijn) 1 K.G. Gelijk Ooftmarkt 5% van de waarde 150% minder Markt en groentenhal Utrecht. Afslag: ooft, groenten en fruit, marktrechten en 4% van de bruto opbrengst. Goede gelegenheid voor beestenmarkt (koeienmarkt bedoelden Burgemeester en Wet houders) en toch geen aanvoer. Met verwijzing naar de beestenmarkt alhier, als bewijs dat goede markten niet immer producten en handelaren brengen, hebben Burgemeester en Wethouders geen ge lukkigen greep gedaan. Voor een goede veemarkt is in de eerste plaats noodig een groote veestapel. Burgemeester en Wethouders weten, dat de omgeving van Amersfoort daar niet op kan bogen. Wanneer wij de kaart voor ons leggen, dan zien we, dat ongeveer in de helfl der omgeving geen vee wordt gehouden of gehouden kan worden. De andere helft bestaat zeker voor uit bouwland. Uit de noordelijker gelegen polders trekt de van ouds b e k e n d e Nijkerker- markt, het vee, en het weinige dat er overblijft, gaat naar de groote centrale markt voor de provincie n.l. Utrecht, omdat de verkoopers daar vinden koopers voor alle kwaliteiten. Hoe zal het nu mogelijk zijn, dat te Amersfoort een belangrijke veeaanvoer is? Evenals te Utrecht een centrale veemarkt is, kan Amersfoort een cen trale markt worden voor producten die de omgeving wel kan 'everen, namelijk van land- en tuinbouw en pluimvee. Onze bezwaren tegen de andere markten. Burgemeester en Wethouders bedoelden hiermede de door ons betitelde markt vooralles. Men leze hierover wat in ons rapport op pagina 8 geschreven is. Of beter nog, men informeere bij belanghebbende winkeliers, welke schade deze vrij van belasting Daar waar het in overbevolkte, bedompte buurten geschiedt om frissche lucht j zijn den aan onze wel belasting betalende neringdoenden berokkenen. Bij te brengen, is het juist; maar is dat argument geldende voor onzen Hof met zijn I juiste informatie zouden Burgemeester en Wethouders zeker tot de slotsom geko- kkelijk lage huizen en hemelsbreed ongeveer 500 M. van den rand der stad Daarbij men, zijn, dat wij daarover nog wel wat meer hadden kunnen schrijven. betrekkelijk lage huizen en hemelsbreed ongeveer 500 M. van den rand der stad Daarbij benemen de door ons voorgestelde lage hallen den Hof de lucht niet. En waarvoor behoud als ruim plein Slechts op marktdagen is dat plein bevolktal de andere dagen stil en ledig. Omdat de stad zich uitbreidt Zekermaar die breidt zich niet uit naar de zijde van den Hof. De werkelijke oppervlakte van den Hof wenschen wij te behoudéh, te ver- grooten zelfs. Wij wenschen niets anders dan den Hof meer dienstbaar te maken voor het eenige doel, waarvoor hij op 'toogenblik dient, n.l. als marktplein. Wij wenschen dat marktplein meer aan de eischen van het vermeerderende en moderne marktverkeer dienstbaar te maken. Ingekomen antwoorden van 51 Gemeenten. Bij de inededeoling, dat in de 51 Gemeenten waarvan antwoord inkwam, geen overdekte markten bestaan, zijn Burgemeester en Wethouders niet volledig. Zij hadden er bij moeten voegen, dat op onze vraag daaromtrent 24 Gemee nten zich beslist vóór overdekte markten en geen enkele zich er tegen heeft verklaard. De wonschelijkheid van overdekte markten wordt dus niet alleen door ons, maar ook elders ingezien. De tuiubouw, die nog slaapt. Moet iemand of iets, dat slaapt, dan altijd doorslapen? Wij raden aan nog eens aandachtig te lezen, wat wij schreven in onze Memorie van toelichting omtrent den tuinbouw voor deze omstreken- Zoo iemand wil weten wat de Nederlandsche tuinbouw beteekent en wat er voor gedaan wordt, hij leze Verslagen en mededeolingen van de Directie van den Land bouw" 1907, No. 3 (door het Departement van Landbouw, Handel en Nijverheid voor slechts f0.50 verkrijgbaar gesteld) om den tuinbouw voor te lichten en waar ze slaapt, wakker te schudden. Hij leze óok wat onlangs omtrent den tuinbouw in de Tweede Kamer gesproken is. Hij leze «Veldbode" 11 Januari 1908. De pas tot stand gekomen Centrale Nederlandsche Tuinbouwvereeniging wijst ook op den opbloei en toekomst van don Nederlandschen tuinbouw. En de hooge Rogeering? Hoe gaat zij voor met het steunen van den tuinbouw. En Burgemeester en Wethouders willen ondanks dat alles geen enkele handrei king doen. En toch onze overal beschutte omstreken, het klein-grondbezit, alles is aangewezen voor den tuinbouw. Tot ontwikkeling hiervan zijn noodigeen goede marktgolegenheid, lei ding en voorlichting. Amersfoort, als centrum van spoorwegverkeer, bezit reeds zijn goedkoope afvoerwegen. Verplaatsing der rarkensmarkt. Wat die verplaatsing betreft, door als mogeljjjj voor te stellen de oude Varkensmar.rt met boomen te beplanten, ontkennen Burgemeester en Wethouders niet de wenschelijkhe id van schaduw op eene varkensmarkt. En nu zoude men meenen, dat Burgemeester en Wethouders het met ons eens zijn, daar wij voorstellenverplaatsing naar het schaduw rijke Havik. Niets daarvan.. Burgemeester en Wethouders geven in overweging, de oude Varkens- markt met boomen te beplanten, die eerst na jaren schaduw zullen geven. Den stillen Hof willen Burgemeester en Wethouders als ruim plein behouden en op de drukke Varkensmarkt het verkeer door het planten van boomen bele mm ere:i. Veroutreiniging der grachten. Het spreekwoord zegt «Voor iemand die verkeerd wil lezen, helpt de beste biil niet". Willen wij het stroo en de mestdeelen, die de varkensmarkt achterlaat, in ce gracht spoelen In een streek waar de mest v^n zóo groote behoefte is Neen, heeren, wij willen eerst de markt netjes, zeer netjes zelfs, laten vegen en wat dan overblijlt, wegspoelen. Wij stellen daarmede niet iets «niemals dagewesenes" voor, al geschiedt' het hier niet, misschien omdat klachten daarover Burgemeester en Wethouders nimmtr hebben bereikt. Afspoelen na afloop der markt geschiedt o.a. te Utrecht, Gouda, Zwolle, Leeuwar den en Alkmaar. Ter overtuiging leze men de verslagen van den Reinigingsdienst in die Gemeenten. Vischafslag. Indien wij den ouden vischafslag te weinig eer bewezen, Burgemeester en Wei- houders wederleggen het. Omtrent geschikte plaats kan men van oordeel verschillen, maar het door ons voorgestelde, bij de omgeving passende mooie gebouwtje (voor [vischafslag zie men de teekening) ontsiert het Plantsoen bij den Koppel niet. Uit practisch en hygiënisch oogpunt is er in de stad maar éei plaats voor een vischafslagd. i. aan de Beek bij de Eem. Dngeljjksche vischmarkt, Kortegracht. Van een dagelijksche Vischmarkt op de Kortegracht spreken wij in ons rapport niet. Wij spreken van die markt na de clausule: »de algemeene weekmarlt wordt gehouden op Vrijdag" Bij nauwkeuriger lezing hadden Burgemeester en Wethouders moeten weten, dit wjj daarmede bedoelden de vischmarkt die nu Vrijdags op de Langestraat gehouden (geduld) wordt en daar het verkeer belemmert. Dit punt is van zeer ondergeschikt belang, maar op de door ons voorgestelde l plaats zoude ze minder hinderen, dan waar ze nu gehouden wordt.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1