Donderdag 13 Februari 1908. No. 7466. 57e Jaargang. Feuilleton. ELISABETH MUSCH. FIR .ft.A A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsday Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KGRTEGRA3CHT 9. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS- FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Kouingin in de provincie Utrecht, dd. 11 Februari 1908, 4e Afdeeling no. 636/447, ter keunis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Loosdrecbt een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 12 Februari 1908. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. WETHOUDERS van BURGEMEESTER AMERSFOORT, Gelet op art. 87 der Drankwet, brengen ver openbare kennis: le. dat bij hen is ingediend een verzoekschrift om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterkedrank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door JACOB LANGEWIS, tuinman, wonende te Wormer, in de voor-benedenlokaliteit van het perceel Hof no. 84 alhier; 2e. dat .innen twee weken na deze bekendmaking ieder tegen bet verleenen van het verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders kan ia brengen. Amersfoort, 13 Februari 1908. Burgemeester en Wetüuuders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, G STENFERT KROESE. DE LAATSTE DAG. Morgen, 14 Februari, is de laatste dag waarop men zijn opgaven voor de Kiezers lijst moet inleveren ter Gemeente-secretarie. Zaterdag is te laatwie na morgen (Vrij dag) raid lag drie uur komt, heeft hot aan zichzelven te wijten, dat hij onherroe pelijk tot Mei 1909 van zijn kiesrecht is verstoken En wacht nu niet tot het allerlaatste oogen- blik. Zoo licht is er tijdverlies, wordt ge opgehouden, kunt ge een vergissing maken in uw opgavenen als ge dan juist ter Secretarie komt als deze wordt gesloten, dan is 'tnet te laat en kunnen geen ver gissingen meer hersteld. Belasti' g-ontdniking. In Frankrijk is in de laatste weken van het vorig jaar heel wat stof opgejaagd door een overeenkomst welke de Regeering der Fransche Republiek met die van het Britsche Koninkrijk heeft aangegaan, de afspraak namelijk, dat men elkaar wederzijds mede- deeling zal doen van de bestanddeelen der ROMAN en HISTORIE. door p. j. fkedkkiks. 2). Aan bet ongunstig oordeel vnn Aerssens ia toe te voegen dat van Constanter Huygens, den zoon, die apreekt van „den gewetensangst waardoor de schraapzuchtige Griffier Musch in zijne laatste levensjaren verteerd werd". De Zweedscbe gezant Appelström getuigde vau hem„Musch est très- appliqué et soigneuz de ses propres interets, recevaut de l'argen; et des cadeaux de tons, dans toules les ocoasiousmais il eet trus-laborieux et prompt dans ses dépêches. II passe pour posséder deux million florins". En bet oordeel van den Franscbeu gezant D'Estrades was al niet veel gunstiger. Immers hjj schreef aan De Brienne, toen deze poogde Muscb voor de fri.mcbe politiek te wiunen „Musch est si fourbe qu'en France ii nous promettrait merveilles, mais qu'éiant de retour ici n'eu travaillerait pas mieux pour nous si le moindre profit du monde se rencrontrait il lui en changeant." En inderdaad, het geeft le deuxen, dat deze eenvoudig! burgerman den 26 October 1682 door Lodewijk XIII van Frankrijk tot Rdider verheven en in 1641 door Christina van Zweden mei uitge strekte lau lerjjen in Ingermaunland begiftigd werd. Vondel, die als volbloed Amsterdammer Musch het aandc 1 nimmer kon vergeven dat deze had in den aansl -g op Amsterdam in lti50, maakte een grafschrift op hem, eet: zijner soberpste maar ook fraaiste hekeldichten, dat hier, om de zeer kern nalatenschappen die ter kennis zijn gekomen van de overheid, van de eene, betreffende erf laters tot de andere nationaliteit behoorende. De Minister van Financiën in Frankrijk heeft zijD landgenooten reeds eenige weken tevoren op deze verrassing voorbeid, toen hij, tijdens de algemeene beraadslaging over de voorgedragen Inkomstenbelasting, de Kamer leden aldus toesprak,Ik ben niet gewend, mijn plannen, dat wil zeggen die der Regeeriug van de daken te verkondigen en evenmin de onderhandelingen die in gang mochten zijn; maar ik verzoek mijn landgenooten, die voor nemens mochten zijn vrooiijk en wel, met hun effecten onder den arm, naar België of Zwitserland te reizen, zich niet bijzonder te verbazen wanneer hun over eentgen tijd een kleine verrassing ten deel valt". Men hield dat eerst voor een soort groot spraak, dienende om den Franschen den lust te benemen hun vermogen ten deele aan de eisehen van de schatkist te onttrekken door belegging in het buitenlandmaar een onderzoek leerde, dat alreeds meer dan 60 jaren een orereenkomst tusschen Frankrijk en België bestaat. In 1843 is tusschen de Regeeringen van beide buurstaten, die zoo vele onderlinge betrekkingen hebbeD, de af spraak gemaakt, dat zij elkaar mededeeling zullen doen van akten die ter registratie zijn aangeboden. Het doel dezer regeling was uitteraard ontduikiDg van belastingbetaling tegen te gaan, met name wat het successie recht betreit. De memoriën vau aangifte, in beide landen geëischt, kunnen zeer gewichtige gegevens bevatten omtrent nalatenschappen van ingezetenen, die in het andere land on roerende en roerende goederen bezaten, en dus als middel van controle dienen voor een juiste aangifte. Inderdaad bleek spoedig, dat de minister bezig was geweest, in gelijken geest met andere landen overleg te plegen en dat het reeds tot een bevredigende uitkomst bad geleid wat Groot-Britannië en Ierland aangaat. Hij heeft den Britschen Minister van Finan ciën bereid bevonden, aan de Fransche regeering geregeld mededeeling te doen van de gegevens der «Probate Court" te Londen (bij welke de aangiften moeten geschieden van nalatenschappen in het Britsche Rijk in Europa opengevallen) en zulks wat betreft Fransche onderdanen als erflaters of verkrij gers. Harerzijds zal de Fransche Regeering aan de Engelscbe alle drie maanden opgaaf doen van de overdrachten, die in haar land bij de registratie bekeud zijn geworden, en achtige woorden die er in voorkomen, moeilijk kan herhaald worden. Den „Hof- musch" wordt hierin verweten, dat hy 't niet ai te nauw nam met de vrijheid en de privilegiën der sleden, zonder acarik of schroom de beste vruchten van den booui pikte en speelde niet de macht van 't land. Na dit portret vau den vader, xjj het me verguud, ook dat vau de moeder te geven. Zy was de dochter van don Raadpensionaris Jacob Cats en heette evoDzeer Elisabeth. Zy huwdo Musch den 26 Mei 1636 en was toen nog geen 18 jaar, terwijl de bruigom opgaf 48 te tjjudut is dus, welgesteld, 25 jaar ouder. Hoe dit te rymen valt met Vader Cats „ongolyoke paerdeu trecken qualyok" eu vele andere wijze lessen van dien aard, din uog heden ten dage als onoin- stootelyke waarheden gelden en uog hestor ven zyu in den volksmond, is al even moeilijk oplosbaar als dat de brave moralist toestemming gaf tot het huwelijk van zyu weelderig dochtertje met een man, dieu hij in al zijn doeu en laten zóo goed gekend moet hebben, Ook al waar hij iu zjjn zede- lessen sohreef„Een man die vordert zyn ges in maar noyt door eenigh vuyl gewin". Het kou dan ook moeilijk uiibljjven, dat in een der talrijke blauwboekjes, welke naar aauleidiug van dit huwelijk versoheneu, op den man af wordt gevraagd Waar is nu vader Cats, die zoo der vrouwen plichteu IJver, beeft voorgestaan en aardig wist te dichten? Kau by zyn eigeu kind geen lessen schrijven voor, Die zy niet en uit en srnyt, noch loopen buiten 't spoor? Het gaat niet aan, hier alles te herhalen wat in de purulletten omtrent dit huw.-lyk gesenreven is, maar als vr\j zeker is aan te nemen, dat het gezin vau den Griffier niet in den besten reuk atoud doch doorging als eeu toonbeeld van onbetamelijkheid. Er moge overdrijving geweest zyn, geheel zonder grond waren al die lieflijkheden niet. Immers nau welijks zyn de voorgeschreven 800 dagen verloopeu of ue nog niet ten volle 32-jarige weduwe van Ridder van den uitslag der onderzoekingen daarbij ingesteld, ten aanzien van Britsche ingezete nen. Beide Regeeringen reiken elkaar dus de behulpzame hand om te waken dat de schatkist krijgt wat der schatkist is. Hoeveel aanleiding er voor zulk een maat regel bestaat, blijkt uit hetgeen de Fransche Minister aan een Parijschen journalist heeft medegedeeld, die hem kwam vragen of zulk een overeenkomst inderdaad gesloten was. «Sedert tal van jaren", zeide de Minister, «word ik bestolen en bedrogendat wil zeggen, men besteelt eD bedriegt den Staat. Er worden hier te lande soms fabelachtige vermogens nagelaten, voor welke Frankrijk geen voldoende belegging aanbiedt, zoodat het voor de hand ligt, dat zij over tal van landen verspreid worden. De helft daarvan vindt haar weg naar Engeland. Als men dan de aangiften voor de successiebelasting inziet, slaat men verbaasd over de blijkbaar onjuiste opgaven. Men stelt de Fransche schatkist wel in kennis met de Fransche effecten die op naam staan, maar verzuimt er de fondsen bij te voegen, die te Londen of elders zijn gekocht en in bewaring gege ven. Ik zou uaraen en cijfers kunnen noemen, doch bepaal er mij toe te verzekeren, dat aan de schatkisi op die wijze schromelijk nadeel wordt toegebracht. Daarvan hebben de belastingbetalers de gevolgen t6 dragen. De Minister van Financiën, die de Begrooting sluitend beeft te maken, moet nieuwe of zwaardere heffingen vragen, die op een of andere nijverheid of een geheele reeks van burgers zwaar drukken. Daarom heb ik het noodig geacht, mij tot mijn ambtgenoot te Londen te wenden en hem bereid gevonden tot samenwerking. In het vervolg zullen de Franschen, die effecten in Engeland hebben, de schatkist van hun land niet meer kunnen bedriegen, en omgekeerd zullen de EDgel- schen hun bezittingen in Frankrijk niet langer voor den Britschen fiscus kunneu verzwijgen. «Wanneer alle landen onderling dergelijke overeenkomsten treffen" zoo ging de Minister voort «dan zal het uit zijn met de ontduikingen vau successierechten, ten bate van de schatkisten van alle landen. Het is er volstrekt niet om te doen, den inter nationalen omzet van kapitalen te beperken of te belemmeren; integendeel, mijn streven is juist om door onderling overleg on rent de overdracht van effecten, tot gelijke ege- lingen te geraken, wat o.a. bij diefstal of verlies voor de eigenaars van groot nut kan wezen. Maar op é«n punt ben ik omvrikha- Musch hertrouwt 28 Januari 1652 uiet o**r ouileu huisvriend den weduwnaar Dirk Pauw, Wildmeester van Holland en Hoogheemraad van Delfland, en dat er wel 't een eu ander vaat ia geweest aan dit huwelijk wordt ook wel hierdoor bevestigd, dat het „in alle siillichheytwerd voltrokken. „Het paertie was alweder tbuys eerdat yemant wist datse in ae kerek geguen waren", schreef een tijdgenoot. Het werd bovendien niet voltrokken in de G oote-of in de Kloosterkerk (de eigenlijke familie-kerk zoowel van Cats als van Musch) doch in de Dnitaohe kerk, die vlak o'ver den stal aan de achterzijde van het huis lag Domine Stermont, die dit huwelijk inzegende uti tot tekst had „Maer die zyn overt-edinghe bekent ende laet aal barmhertigheyt vercryghon" moest er heel wal overhooren; het was genoeg bekend, dat hij maar al te goed wist, dat Pauw bet bruidje kende zoo vóór en g durende haar huwelyk als in baar weduwstaat. Eu van Stermond zelt heet het, dat „hy liever gaet tot mevrou Pau om te zien of de dogtere iut dansen wat toegeuoiuen hebben als bij sieckeu ofte andere ledematen." W(j kunnen thans ook van de moeder afstappen, want baar naam wordt nog slechts terloops genoemd by den dood van Buat. Zij werd 30 Januari 1673 begraven als Elisabeth K a e s. De koster der Kloos terkerk schijnt zich den naam Cats zelfs niet meer herinnerd te hebben. In zulk een omgeving nu groeide de by het her trouwen barer moeder 12-jarige tweede dochter van Musch op, Elisabeth Maria, in de Kloosterkerk te 's-Gravenbage den 18 Maart 1689 gedoopt en, ter onderscheiding van haar byna 2 jaar oudere zuster, gewoonlijk bekeud als de Vrouwe vau Nieuwveen. Bij gebrek aau een broeder, die hen van veel .rkeerds had kuunen terughouden, verkeerden de jonge meisjes en vooral Betje met voorname Haagscbe losbollen, die de topnmaals talrijk in Den Haag aanwezige vreemde officieren nadeden, en richtten met dezun straatschenderijen aan, die waar lijk niet zouden opkomen in het hoofd eeuer heden- de rijke behoort te betalen wat hij verscbuldig zoodat de arme minder beeft op te brengen. Dat is de eenige reden waarom ik met Engeland onderhandelingen heb aange knoopt het opsporen en beteugelen van bedrog". Ieder eerlijk mensch zal deze woorden met genoegen lezen. Het ligt voor de hand, <lvt de Minister daarbij niet alleen dacht aan de ontduiking der successierechten, maar ook aan die bij de Inkomstenbelasting, welke hij heeft voorgedragen en waarvan de Fransche kapi- talisteu niet willen weten. Wij herinneren, dat ook hier te lande tegen dergelijke bedrieglijke handHi gen maat regelen zijn genomen en een paar jiar ge» leden bij de Vermogensbelasting een recht van navorderiug is ingevoerd, wauneer met name uit de memories van aaugtlte voor het successierecht aan het licht is gekomen, dat de schatkist is benadeeld. Het is zeker treurig, dat dergelijke wette lijke maatregelen of internationale afspraken noodig zijn. Waar echter in dit opzicht schromelijk wordt gezondigd, behoort de Staat tusschen beide te treden, tot bescherming van de minder gegoeden, voor wie de belas tingdruk wellicht sterk kon worden verlicht als iedereen naar waarheid en geweten aan gaf, wat de wet van hem eisebt. Ed indien de eigen landswetten daartoe onvoldoende zijn dan kan er niets tegcQ zijn, dat in inter nationaal overleg hulp wordt gezocht. Daarin is eigenlijk slechts een voortzetting of uitbreiding te zien vau de verdragen, die in de vorige eeuw allengs tusschen schier alle beschaafde lauden zijn gesloten tot be teugeling van misdrijven deuitleverings- tractaten. De Nederlandsche wet van 6 April 1875 noemt onder de misdrijven, wegens welke vreemdelingen mogen worden uitgeleverd o.a. op: «diefstal, oplichting, verduistering". Ligt het niet in den zelfden gedaebtengang, dat de natiën elkander ook de gegevens uitleveren, die elk bezit omtrent opzettelijke benadeeling door ingezetenen van eenig land aan de openbare kas van zijn land toegebracht? Wie, niet uit dwaling of vergissing, maar opzettelijk, willens en wetens, zich onttrekt aan een belasting, welke de wet van zijn land bem oplegt, pleegt diefstal of boe men het anders noemen wil, tegenover zijn land en berooft zijn medeburgers, die anders minder belasting zouden hebben op te brengen. daa^eche freule. Zoo schreef Coostanstyu Huygeoz den 20 December 1663 aau zyu broeder Cbnstiaau; „Une belle compagnie vient de soriir delachambre de Toot (d.i- broer Lodewyk) Buat, Cabeljau, l'aioë Dorp et mademoiselle de Nieveen en habit de garyon." Betje was toeu 24 jaar eu ia geselschap vau jon gelui, die allen goede beleenden waren van baljuw en schout, soo wegens bel veroonaken van nacht rumoer ala om bel aanranden van personen en eigeudommeo. Op klaarlicbten dag bolde het troepje door bet Voorhout, met getrokken degen de vonken uit de keien slaande, huis in, huis uit, over den Vijverberg en lauge den Kneuterdyk terug, meer dan halfdronken en ootinnig in laai en gebaren. En juist zes weken na deze geïmproviseerde mas kerade liet Betje zich dsn 3 Maart 1664 in onder trouw opnemen met Buat. De bruidsdagen werden gevierd op Patijnenburg onder Nialdwyk, sedert 1652 eigendom van stiefvader Dirk Pauw, en beel bet Oranjegezind Den Haag woonde de schitterende feesten by. Het buwelyk, dat nog geeu 3jaar duurde eu naar ouderlyk voorbeeld zeer ryk w»«aan stormachtige toooeelen, werd deu 1 April 1664 te Naaldwyk voltrokken. Het behoef wel ui t gezegd dat ook uu weder een aantal pamflaitea verschenen bij gebrek aan couranten werden de onderwerpen van den dag op die wyze wereldkundig gemaakt vol lieflijkheden aau bet adres vooral van de bruid, van wie bet o.a. heet: „watee van buysuyt niet wist, had ze wel op de siraet geiten". Susan' a Huygens, verbolgen over Betje's geheimzinnigueid, haastte zich aan baar broederOnRetlaante«cnrjjvmit „Een Reynaert is sy eu een Keynsert *»l «y bljjwn." Uit de huwelijksvoorwaarden nu U-arm wc, dal Betje een f59 000 aan geree 1 geld inbraent, betievem tal van vaste goederen, zes Noorschc koetspaarden, twee rjjptarden en een aardige hoeveelheid precioaa ze was dus verre van arm. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1