Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Zoo hebben blikbaar de beide Ministers geoordeeld, die de overeenkomst hebben aangegaan, en zij hebben laardoor een uit nemend voorbeeld gegeven. Heeft de 19e eeuw zich gunstig onderscheiden door de tallooze internationale verdragen tot onder linge bescherming tegen misdadigers, voor de 20ste eeuw zy het weggelegd, door alge meen internationaal overleg te waken tegen opzettelijke belasting-ontduiking,dat is: diefstal en bedrog, gepleegd tegenover de gemeen schap. H Marktbeweging. In Friesland, waar de kippenbouderij steeds weinig beteekende, begint door de werking der V. P. N. óok leven te komen. Uit liet verslag over 1907 notoeren wij: De eierhandel ging weer krachtig vooruit; van 966~>9 Kgr. in 1906 steeg de aanvoer tot 132 895 Kgr. in I907. Het totaal aantal eieren was 2 321 991. Het verslag constateert, dat hel met den handel zeer goed gaat. Ook bij de grootste aanvoeren konden de eieren worden geplaatst. De gemiddelde prijs was honger dan het vorig jaar. Naar Engeland werd gezonden voor f30 000. Ook door Duitschland werd geregeld afgenomen. De Commissie stelt zich voor, daarmede door te gaan. De linancieele resultaten zyn ^gunstig; er is een voordeelig saldo van 1305. De eiermarkt wordt te Leeuwarden ge houden in het gemeentel ij k beurs* en waaggebouw. Wat goede samenwerking vermag ook op tuinbouwgebied leert ons het jongste num mer van «De Veldbo le", waaraan we het volgende outleenen Op de Jaarvergadering van de vereeniging „Loosduinsche groenienveiling" bleek, dat haar inkomsten en uitgaven over 1907 be droegen f260852. Van de schuld, aangegaan voor veilingsterremen en gebouwen, is reeds f21 035 afgeschreven. In 1907 werden gehouden 193 veilingen, op welke voor f1051277 werd geveild. D'- afdeeling Wateringen heeft in 1907 in vele kleine veilingen omgezetf i72000 ruim, de afdeeling Kwintsheul rond f135000, de afdeeling Hunsholredtyk bijna f 170 U0Ü, ter- wyl aan de Delfsohe groentenveiling voor een bedrag tui f486 434.33 werd omgezet, tegen 1399 000 in 1906. Het llestuur der Tumbouwvereening in de baronie Breda heelt aan het Gemeentebestuur van Breda verzocht, een veilingsgebouw te willen stichten. Met ieder jaar neemt <le deelneming aan het landbouwonderwijs in de provincie Gro ningen toe. Vooral is dit het geval met den in het vorigen jaar ingevoerden maatregel om laud-cursusseu te geven voor volwassenen. Het aantal dier cursussen is dit jaar geklom men van 6 tot 13, terwijl hieraan nog kan toegevoegd worden, dal deze cursussen, alleen toegankelijk z|jn voor personen boven de 23 jaren, zper drnk bezocht worden. De Rijkslandbouwschool te Groningen is zóo gevuld, dut vele cursianen in de leerlin gen-klasse plaats nemen. Bovendien is liet aantal studenten inge schreven voor de colleges voor het Hooger Landbouw-onderw|js, reeds 95. Komt daar eens om in de Provincie Utrecht. Hoeveel boerenzoons, die weer in 't bedrijf van den vader zijn gegaan, hebben daar ten minste eind-examen van een Hoogere Bur- getschool met 5-jarigni cursus afgelegd? De «Staatscourant" voor Diusdag bevat het Koninklijk besluit, houdende de benoe ming van het nieuwe Ministerie, in de samen stelling als reeds Maandag door ons word meegedeeld. De benoeming gaat in met 12 Februari, uitgezonderd die van rar. Heems kerk, die als Minister van Binnenlandsche Zaken is benoemd met iugung van 11 Fe bruari. De Minister van Koloniën, de heer Iden- burg, is benoemd m> t ingang van 20 Mei. Waardoor dit uitstel van meer dan drie maanden gemotiveerd is, zal ongetwijfeld spoedig blijk'-n. Intmschen kan moeilijk worden ontkend, dat een zóu langdurige waarnoming van het Departement niet zon der bezwaar is. Vooral de nieuwe Minister van Financiën, mr. Kolkman, die twee jaar geleden zoo heftig te keer ging over de afwezigheid van Minister Kraus,zal daarmeae weinig zjjn ingenomen. Hel GerneeDte bestuur van Velzen heeft een adres gericht lot H. M. de Koningin over de bekende onverenigbaarheid van Gemeente-ambt met krijgsdienst, en verzocht, maatregelen te willen treffen waardoor art. 23 k Gemeentewet worde gelezenb e- r o e pskrijgsman in werkelyk n dienst. Dat adres zal wel allerwcgc adhffisie vin den. Niet alleen zal aan het Post- en Tele graafkantoor hier een tweede hoofdbesteller wordeu werkzaam gesteld, maar zal weldra i ook een tweede kantoorknecht worden be noemd. Met ingang van 1 Maart zullen 101 hulp- telefoonkautooren ook op Zon- en feestdagen worden opengesteld voor den Rijks- telefoon dienst. De tijd voor de proef met het vijfcents- tarief op de Amersfoortsc.be tram expireert aanstaandeu Zondag. Zijn we goed ingelicht, dan zal het tariet gehandhaafd b'ijven op 5 cent per rit. Aan het plaatselijk telefoonnet zijn alsnog aaugeslottn mevrouw De Graaf-Grevelink, Korte Bergstraat 17, met no. 110, en majoor W. H. Piepers, Lange Bergstraat 1, met no. 130. De heer Z. Stokvis, leeraar in Nederland- sche taal en Geschiedenis aan Gymnasium en Hoogere Burgerschool hier, is benoemd bij het Middelbaar onderwijs in Oost-Indië. In Mei zal hij zijn nieuwe bestemming volgeu. Mejuiïiouw J. M. E. van Eek, onderwijzeres aan de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellingstraat, staat uummer éen op een voordracht te Zwartsluis. Lotelingen der lichtiog 1908 en der lich ting 1907," die alsnog in 1908 moeten worden ingelijfd, in het bezit van een bewijs van lichamelijke geoefendheid of militaire be kwaamheid, dau wel van beide, die wenschen ingedeeld te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, worden er aan her innerd, dat zij hun daartoe strekkende aan vrage, vergezeld van een der bovenbedoelde bewijzen moeten inzendenjaau den provincial';!) adjudant in de provincie, binnen welke de Gemeente hunner woonplaats gelegen is, en wel iudien zij bestemd zijn voor volledige oefening vóór 15 Februari en indien zij be stemd zijn voor korte oefening vóór 1 Mei. Van de lichting 1908 zullen worden inge deeld bij bet 5e regiment infanterie 680 man voor volledige en 252 voor korte oefening; bij net le regiment huzaren 75 man; bij het le regiment veld-arlillerie 274 man. Dit jaar worden bij de huzaren uitsluitend ingedeeld lotelingen, herkomstig uit de laud- weerdistricten 10—15, 18—20, 22—25, 28, 29, 31—36 en 41—48, met uitzondering vau 60 lotelingen, bestemd r-m bij het remonte depot te Millmgen te worden belast met de paarden verzorging. Deze lotelingen moeten afkomstig zijn uit Gemeeuten, gelegen in de vorderiugsdistriclen. Zij komeu in Maart voor 14 dagen onder de wapenen om te worden onderwezen in hun militaire ver plichtingen en worden op 1 October gedeta cheerd bij het remontedepot. Bij het le regiment huzaren bier werd heden beëedigd de reserve 2e luitenant Buysman. Leden van den vriendenkring «De bewe ging" hebben het goede denkbeeld gehad, aan de vereeniging «Liefdadigheid" te doen toekomen een bedrag van f5.50. Het Bestuur van laatstgenoemde vereeni- giDg, dat als zeer velen hier ter stede, de «Beweging" slechts bij name kent, verzocht ous, langs dezen weg dank le brengen. Het verzocht ons niet, anderen jan te sporen, dit goede voorbeeld te volgen. Dit doen we maar op eigen gelegenheid. De vereeniging van ongeveer tachtig dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt, aan onvermogende zieken en zwakken verster kende middeleD te verschuffen, heeft ook in 1907 haar liefdevollen arbeid in stilte voort gezet. Van vergaderingen boort men nooit iets; zij praat niet, maar doet. Zoo hielp zij gemiddeld 9 patiënten per dag en kon in 'tafgeloopen jaar verstrekken 858 eieren en 5291 Liter melk. De voorstelling, welke Dinsdag in «Ami citia" zou worden gegeven door het tooneel- gezelschap van het Paleis voor volksvlijt te Amsterdam, had geen voortgang omdat er te weinig kaarten waren genomen dan dat de heer Daan van Ollefen nok de reis- en vooral de transportkosten durlde wagen. Dat «de weduwe Hansen1' niet kwam, daarmee zal wel menigen zich hebben «ver zoend". De heer G. K. G. vau Aaken vraagt een plaatsje voor het volgende Vrijdag 21 Februari zal, bij genoegzame deelneming, door de heeren Dirk Schater (piano) en Gerard Hekking (violoncel) in «Amicitia" een concert gegeven worden. Van deze twee eminente kunstenaars wordt in het «Algemeen Handelsblad" het volgende gezegd Een groote ernst, een bezielend zich geven aan het kunstwerk, kenmerkt Hekkiüg en Schilfer beiden. De indruk van hun ensemble van het diep elkaar verstaan, door hun vorig optreden gewekt, is nu door drio Sonaten glansrijk bevestigd, ja verhoogd. De tweede van opus 5 van Beethoven, die in G-rnol, was de aanvang, die onmiddellijk de innigste belangstelling gaande maakte on het concert op hot geweoschte hoog niveau stelde- prachtig was het hartochtelijk eerste deel met zijn heftige gemoedsbeweging als grond stemming; en bet andere, hoe geestig weid door piano en cello-bas zijn jolige tegen de eerste stemming strijdende aard in t ucin gesteld. Ver - wellicht twintig jaren - staat deze Sonate van de andere van Beet hoven, de eerste van opus 102deze vroeg wel veel meer ingespauneu aandacht. Doen werd die niet schitterend belooud? Hierin, en tot besluit in de Sonate van Brahms (opus 38) bewonderden wij de technische kunst der concertgevers voortdurend, het volmaakt geacheveerde, maar ook het leven, van beheerschten hartstocht gloeiende m hen voordracht. Ik deuk aan het Adagio met den verrassenden overgang in het Allegro (Beet hoven) aan het licht, doorzichtig tweede deel van Brahms en diens fugatisch bewerkt, grandioos gespeeld Finale. Grandioos" moge wat grootsch klinken voor.... kamermuziek, het woord mag blij ven. Het was immers een besluit, dat het auditorium tot geestdrift opgevoerd heeft, zooals overtuigend bleek. Van de teerste gevoeligheid tot volle uitingen van krachtig sentiment, in alle schakeering, hadden de twee instrumenten ons aangegre pen en geboeid. Scbiifer en Hekking hadden we, in nergens gestoord geluksgevoel, met wolkeulooze klaarheid van genieten, gevolgd in Bach, in Beethoven en Brahms. Mogen zij beiden velen dat geluk blijven schenken 1 S. Z, Hieraan iets toe te voegen, lijkt mij totaal overbodig. Een lijst ter iuteekentng circuleert reeds eenige dagen en wij willen hopen.dat door het kunstlievend publiek van Amersioort op deze lijst flink geteekend wurdt ten einde het concert mogelijk te maken. De Vereeniging tot het houden van kunst beschouwingen houdt Zaterdag en Zondag in Amicitia weer een tentoonstelling, uu van aquarellen, teekeningen en etsen van de Rotterdamsche academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen. De Utrechtsche jachtvereeniging houdt morgenmiddag een jachtrit onder leiding van luitenant jbr. J. T. Alting vou Geusau, van het le regiment veld-artillerie. Om kwart na eenen afrit van «Vollen hoven". De vereenigingeo, aangesloten bij den Ned. Voetbal Boud zijn verplicht, voortaan bij de wedstrijden op het terrein aanwezig te hebbeü een verbandkist van het model door den Bond voor te schrijven. Ook zullen de wedstrijden der eerste klasse clubs moeten gespeeld op werkelijk eerste klasse terreinen. Het tweede elftal van H. V. C. ontvangt hier Zondag Rapiditas uit Hilversum voor de competitie De feesten bij het 25-jarig bestaan van den A. N. W. B. zullen hoogst vermoedelijk worden gevierd te Haarlem. Bij Kon. besluit van 1 Februari zijn goed gekeurd de statuten van de schietvereeniging «Voor Koningin en Vaderland", opgericht 1 October 1907 door 14 oud-leden van «Wilhelmina", van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, en thans reeds 47.leden en donateurs tellend. Thans is ook baar erkenning als schiet vereenigirig aangevraagd. Herinnerd zij aaD de voor iederen belang stellende kosteloos toegankelijke verga lering morgenavond in »De Arend" te houden, waarin ds. J. G. Klomp, uit Wassenaar, zal spreken voor de Medische faculteit aan de Vrije universiteit te Amsterdam. De plaatselijke afdeeling van het Kruis- verbond, de bekende drankbestryders-ver- eeniging, zal in Mei haar 121/j-jarig bestaan kuDnen herdenken. Ieder gebruikt een potlood, doch slechts heel weinigen zullen weten hoe een tak van een ceder en een brok graphiet moeten verwerkt eer ze samen als schrijfstift voor weinig centen in den handel kunnen ge bracht. Wel hee! belangrijk is daarom do tentoon stelling der verschillende wordingsphusen van een potlood, welke nu in een der vitri nes van Slothouwer's boekhandel is na te gaan. Aan de Centrale boterraijn werd Dinsdag aangevoerd 1450 Kilo fubrieksboter onder Rijks-controle. De prijs liep van f 1.50 tot f 1.56 middel- prijs dus fl.54. Een knecht van den voerman E. van den Hoek, (lie een wagen tabaksbladen van Leut naar hier moest brengen, had het ongeluk, door het vallen over een diep spoor in den grintweg tusschen Maarsbergen en I .eersum onder den wagen te geraken, waarbij een been en van het audere de voet ernstig gekneusd werden. Een knecht van den voerman W. Cirkel overkwam een dergelijk ongeval op den we" paar Putten. Een bet.i werd dermate ge kneusd, dat ook hij naar het St. Elisabeths- gasthuis moest overgebracht. De politie heeft gister een inval gedaan b|j den verlofliouder M. aan de Wol fors'raat en daarbij niet alleen de gebruikelijke gltasjes en flescbjes, maar ook eenige mandfles <chen met sterkedrank, maatjes, enzoovoort in be slag genomen. Er werd tevens proces-verbaal opgemaakt egen dezen Drankwetovertreder. Nog altijd is liet lijk van den man «lat dat uit de B-ek bij de Oü«le begraatp aats hier werd gevischt, niet herkend hoewel een goed gelijkende photo in het kastje aan net Commissariaat van politie hangt eu a.lerlei nasitoringen reeds zijn gedaan. Op machtiging der justitie is het gister begraven. De 40 a 45 jarige had lang, zwart haar lange zwarte knevel, een hoog voorhouM en was gekleed in donkeie beuker (dullel jek- kertie), donkere pantalon, rijgschoenen on militair ondergoed. Lengte beneden het mul- delmalige. Op het lijk zijn gevonden een nikkeien horloge met koperen ketting, benevens oen nikkelen ketting waarin een ovaal medaillon van glaswerk, een bril cn een portemonaie met eenig geld. De Commissaris houdt zich zeer aanbe volen voor inlichtingen. (Overneming zeer gewenscht.) De moordzaak van de Beestenmarkt za^ 27 Februari dienen voor de Rechtbank te Utrecht. Opgeruimdheid geeft helderheid en veer kracht aan den geest; zij is de gezellin van de liefde, de voedster van het geduld, de moeder der wijsheid. Uit don omtrok. De schipperij ondervindt nog veel last van het ijs in de Zuiderzee. De heer H. E. van Diepenbeek, kapelmees ter van het le regiment veld-artillerie, is afgekeurd voor den militairen dienst. Als de roorteekenen niet bedriegen, gaat Baarn een goeden zomer tegemoet. Op mooie dagen kan men de makelaars al met f unilies zien rondwandelen of rijden, die een geschikt verblijf voor de zomermaanden zoek<-n. Ver schillende huizen en enkele optrekjes zijn dau ook reeds verhuurd. Bij Kou. besluit van 17 Januari is aan de afdeeling Baarn en omstreken der vereeniging «Volksweerbaarheid» bewilliging tot oprich ting verleend. Het Bestuur van het Departement- Baarn der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft zich tot den Gemeenteraad gewend met het verzoek om aanwijzing en prijsbe paling vau een stuk grond, binnen de kom der Gemeente, ter grootte vau ongeveer 4000 vierkanten M. ten behoeve van den bouw eeuer nieuwe Ambachts-teekenschool in die Gemeente. Ook te Baarn zal worden gesticht een onderafdeeling van de V. P. N. Aanstaanden Dinsdag wordt daartoe een vergadering gehouden. De waarnemend Commissaris van politie te Hilversum waarschuwt tegen de praktijken van een tweetal vrouwen, vermoedelijk be woonsters van woonwagens. Deze komen onder verschillende voorwend sels woningen binnen, de een door de voor deur, de andere door de achterdeur, en zien dan, eenmaal binnen zyode, hun slag t.e slaan. Door eenige iugezeteneu is reeds aan gifte gedaan van het vermissen vau geld uit hun woning, na het bezoek dier srouwen. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde den wisselwachter, die op '2 November aan deu Liebergerweg te Hilversum verzuimde de boomen te sluiten waardoor drie menschen werden gedood tot 6 maauden gevangenis straf. De eisch was negen maanden. Voor ile onderwijzersakte zijn er gewoon lijk heel wat meer vrouwelijke candidaten dan mannelijke; maar voor «ie hoofdakte is 't juist anders om, Het groote deel der onderwijzeressen stelt zich met «ie hulpakte tevreden. In 1907 was voor de o nil er w ijzers- akte de verhouiling der mannelijke tot de vrouwelijke candidaten als 8 tot 18 voor de hoofdakte als 14 tot 3. Een pendant van Speenhoiï's «Edelacht bare". Het gebeurde te Zevenbergen. Mevrouw Van Loon Van den Berge, uit Rotterdam, zou voor het departement Zevenbergen van bet Nut een voordracht avond geven en juist was zij tut het eind der laatste voordracht genaderd toen plotse ling, op hoog bevel, de chef veldwachter de zaal binnenstapte en mot luider stemme verkondigde: «asdat het pelicit-uur woas". Mevrouw Vau Loon schrikte even, maar

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2