merd werd door eene slechte marktgele- genheid. dan zouden wij niet aarzelen U voor to stellen, daarin de noodige verbetering aan te brengen Voor oen bedrijf, waaromtrent niets beleend is. noen van zijn levensvatbaarheid, noch van zijn uitgebreidheid, do gevraagde inrichting te malcen, durven wij C niet voorstellen Inclien wij u thans wederom moeten adviseeren tot eene afwijzende beschikking op het adres van Handel en Nijverheid'', dan willen wij dit niet doen dan na do uitdrukkelijke verklaring onzerzijds, dat ook wij do ontwaking en bloei van het warnioeziorsbedrijf met zeer voel belang stelling tegemoet zien en gaarne daartoe willen medewerken 011, zoodra de nood zakelijkheid zich doet govoelen, voorstel len wenschen te doen tot verbering 01 stichting van marktplaatsen. Schilderijen ten ltnndhuize. B. on W. schreven 5 Februari aan den Raad Hot heeft, onze aandacht getrokken, dat eenigc portretten op liet Raadhuis ineen slechten toestand verkeeren. De Hoofd directeur van "s Rijks-musüuin te Amster dam, jlir. B. \V. F. van Riemsdijk,was zoo bereidwillig op ons verzoek ons hierin van advies te willen dienen. Deze des kundige is van meening, dat spoedig herstel dringend noodig is en deelt ons hot volgende mede: le. portret (hangende in de kamer van den Secretaris) van den broeder(?) van Jolian van Oldenbarneveldt is een hoogst verdienstelijk portret uit liet begin der 17e eeuw, dat veelgeleden heeft en vroeger roods is gorestauroerd. Het paneel is krom gotrokkon en de verf bladert sterk af 2e portret (hangende in de kamer van don Burgemeester) van Prins Willem V, geschilderd op doek zeer goed portret, door den hofschilder Benjamin Bolomeij, dat merkwaardig is omdat het afwijkt van de meer algemeen bekende portretten van den Prins. Hot schilderij moet verdoekt worden en mot zorg gerestaureerd. 3e. portret (hangende in de kamer van den Burgemeester) van Prins Willem I. op doek, in de oorspronkelijke eiken- houton lijst, Het is een goed portret door of naar Mierevelt, dat moet worden ver doekt de lijst moet van de verf worden ontdaan en gedeeltelijk verguld. De overige portretten en schilderijen bevindon zich in goeden toestand. De herstelling wordt door den lieer Van Riemsdijk dringend noodig geacht, terwijl, naar zijn oordeel, de kosten, bedragende f235, ten volle verantwoord zijn in ver band niet de waarde der stukken. De Burgemeester heeft ons verzocht te willen bevorderen, dat deze restauratie voor zijn rekening magworden uitgevoerd, nu door do Gedeputeerde Staten van Utrecht, tegen zijn uitdrukkelijken wensch, zijn jaarwedde reeds met ingang van 1 Januari 1908 op f 3000 is bepaald, waarop bij het vaststellen der Begrooting voor 1908 niet gerekend kon worden. Wij hebben derhalve de eer. U voor te stellen ons toestemming te verleenen de genoemde stukken tijdelijk uit het Raad huis te verwijderen, ten einde deze de noodige restauratie te doen ondergaan. Kniiuul Utddersclio vallei. Bij uw besluit van 28 Januaril908.no. 17, werd in onze handen gesteld oen schrijven van het Comité, dat zich ten doel stelt een kanaal door de Geldersche vallei te verkrijgen, van den Rijn naar de Zuiderzee. Wij hebben de eer U het hierbijgaand concept-adres aan Hare Majesteit aan te bieden, waarbij adhaesie aan het verzoek van de Commissie wordt betuigd. Aan Hare Majesteit de Koningin. Mevrouw Geeft, met. den moesten eerbied te kennen, do Raad der Gemeente Amersfoort, dat hij mot groote belangstelling heeft kennis genomen van het aan Uwe Majes teit gericht adres van een Comité, zich ten doel stollende het verkrijgen van een scheepvaartwator van den Rijn, door de Geldersche vallei en de Eem, naar de Zuiderzee dat de tot stand koming van oen scheopvaartwator, gelijk dit door liet Comité verzocht wordt, van zeer groot belang voor de Gemeente Amersfoort is dat wel is waar dc Gemeento Amersfoort gelegen is aan een aantal spoorlijnen, doch dat het ontbroken van oen doelma- tigon verkeersweg te water de uitbreiding van haar handel en nijverheid belemmert dat de tot stand koming van het meer genoemde scheepvaartwater ongetwijfeld een zeer gunstigen invloed zal hebben op den verderen bloei en de ontwikkeling van den handel on nijverheid der Gemeente Amersfoort. Redenen waarom hij Uwer Majostoit eerbiedig verzoekt, het adres van het bovengenoemde Comité in gunstige over weging te willen nemen. 't Welk doende, enz. De audiëntien der nieuwe Ministers zullen op de zeilde dagen en uren worden verleend als tot dusver. Met groote ingenomenheid zal men uit de met den Raad gewisselde stukken lezen, dat de Burgemeester voor dit jaar niet wensch t te accepteeren de door Gedeputeerde Staten, ondanks zijn verzoek, toegelegde verhooging van zijn salaris en die verhooging aan de Gemeente aanbiedt voor het restaureeren iler portretten van historische beteekenis ten Raadhuize. Een daad ook van piëteit, die wel afzonder lijke vermelding verdient. Kapelaan H. Akkermaus, van de parochie van O. L. Vrouwe Hemelvaart, herdenkt heden z'jn l-'/j-j u-ig priesterschap. De heer L. Kames, langer dan veertig jaar Keurmeester der Yisch, is ernstig ziek. Arts M. B. Oerlemans zal aanstaanden Dinsdag in de aula der Gemeentelijke univer siteit van Amsterdam in het openbaar ver dedigen een proefschrift »Over perforatie", ter verkrijging van der» graad van doctor in de Gemeestcunde. Onder de twaalf stellingen verdient zeker de aandacht de volgende: De medicus mag niet aansprakelijk gesteld worden voor een onvooi zichtigheid of nalatigheid van den apotheker. De akte Nuttige handwerken is behaald door de jongedames A. van Duinen, K. A. van den Hoven en M. Doevelaar. In »De Kaïnpioen" beschrijft de heer Henri Meijer ineen met vier afbeeldingen toegelicht artikel liet Eysink l3/4 P. K. motor-rijwiel, «het lichte motor-rijwiel, geheel Hollandsch fabrikaat". Wachtmeester A. de Graaf, van het le regiment veldartillerie hier, word 1 klaart gedetacheerd te Utrecht om te worden op geleid tot conducteur der artillerie. Ook morgen tussclien 10 en 4 uur is in Amicitia te bezichtigen de portefeuille van de Rotterdamsche academie van beeldende kunsten en technische wetenschappen, daar door bemiddeling der Vereeniging tot het houden van kunstbeschouwingen ten toon gesteld. Er is een 50-tal aquarellen en teekeningen, met echt Rotterdamsch cachet, sommige heel goed en een bezoek overwaard. Vooral zo iden we willen noemen de teekeningen van P. A. 8chipperus, een der naakt-studietjes van Dijkman, d verftnolen van Verkuijlen en in de eerste rij een paar heel mooie kijkjes op de Maas. Niet-leden hebben toegang voor 25 cent. Het schijnt epidemisch te worden, dat artisten va.» naam in minder aangename avonturen worden betrokken. Na Cui uso in Central park te New-York, een tooneelspeelster die gewoonweg werd gevan gen gehouden door de familie van eenjong- inensch, welke op vrij zonderlinge wijze wilde toepassen «uit het oog uit het hart", heeft men nu inej EveSimouy die in hettieuin der maand 's avonds te 9 uur te Frankfort am Main in de Kaiserstrasse ze schiijft het zelf, anders zou men 't niet gelouveri, dat dit kun plaats hebben in een der drukste stralen vaD het zoo drukke Frankfort werd beroofd van een handtasc'ije met preeiosa tot een waarde van f200. Bij het 25-jarig bestaan der A. V. B. werd een tooneel-vereeniging opgericht, die aan de feestelijkheden niet weinig luister bijzette. Morgenavond geeft zij weer een uitvoering thans niet alleen voor de leden, maar ook voor inti-oducé's. Als nn.de roode haan maar niet gaat kraaien. Nog even zij herinnerd aan de uitvoering van Thalia ten bate van Kindervoeding, aan staanden Maandagavond in de comediezaal van de Sociëteit Vereeniging" te geven. Er is flink geteekend op de lijsten, zoodat plaatsbespreking wel is aan te bevelen. De wegwijzers van den A. N. W. B. zyo thans voorzien van blauwe bordjes met wit opschrift. Daarover schrijft »De Kampioen": Deze nieuwigheid heeft ten doel, enkele groote routes te «bewegwijzeren", en wel voorloupig van Amsterdam en van Den Haag over Arnhem in de richtinsr van Keulen, en over Nijmegen en Maastricht in de richting LuikParijsvoorts van Rotterdam over Numansdorp, Willemstad en Bergen-op-Zoom naar Aet.werpen. Hiermede is een groote verbetering ver kregen voor liet toerisme langs deze hoofd wegen, zoowel wut het binnenlandse!» als wat het internationaal verkeer betreft. De wijze, waarop de nieuwe aanwijzingen zijn aangebracht, maakt het raadplegen daarvan bijzonder gemakkelijk. Wie den hoofdweg wil volgeu, behoeit niet bi) elKen wegwijzer de opschriften zelve te lezenhl] heeft eenvoudig te zien aan welken arm het blauwe bordje is bevestigd en die r chting in te slaan. Voorloopig strekt de bewegwijzering slechts tot aan de Nederlandsche grenzenzoo mogelijk zal zij echte»1, met medewerking der buitenlandsche vereeuigingen, verder worden voortgezet Aan den zesden jaebtrit van de Militaire sportvereenigiug.in den omti'ek van Nijmegen onder leiding van kapitein A. Mos gehouden, namen uit Amersfoort deelmajoor Piepers, ritmeester jhr. Von Wrangel auf Lindenbei-g, en luitenants baron Rengers en baron Van Heert. Het eerste elftal van Quick gaat morgen naar G. V. C. te Wageningen; haar tweede naar Utrecht, tegen Kampong. De Donderdagavond gehouden maandver gadering van «Handel;en Nijverheid" werd bijgewoond door 3 Bestuui's- en 14 gewone le'den4 Bestuursleden hadden bericht van yerhindering gezonden. De notulen van 13 Januari worden onge wijzigd vastgesteld. Aan de orde is de benoeming eener com missie tot onderzoek naar de inrichting en werking der eiermijnen. De Voorzitter, de heer Van Duinen, verzoekt den Secretaris dit punt nader toe te lichten. De heer Van der Wal zegt, dat van nadere inlichting nog niet zoo hijzonder veel sprake kan zijn omdat het voorstel j uist strekt om er meer van gewaar te worden. Meer en meer helt men over tot de meening, dat dergelijke mijnen nuttig, ja zells nood zakelijk zijn. Ik lees uit den aard dei' zaak veel landbouw-couranten, die er alle op aan- di'ingen. Overal waar ze werden opgericht, bleken ze zeer loonend na het eerste jaar, toen de producenten er mee vertrouwd waren geraakt. Uit het door mij ingezonden artikel in de «Amersf. Crt." blijkt dit ten volle. Het zou gewenscht zyn, dat de vereeniging H. N. een onderzoek deed instellen door een commissie van drie personen en daarvoor opende een erediet van ten hoogste f 50. Bij de oprichting eener mijn hier ter stede door een andere vereeniging of door eierprodu- centen worde dit erediet iu rekening gebracht aan de mijn. Voor het overige meen ik het rapport te moeten afwachten. De heer L. Houbaer: Ik las het ver- slag over den eierhaudel ia Limburg, waar thans ruim 9 4mill»oen eierea worden verhan deld Zij li daar óok mijnen De heer Van der Wal: In Limburg heeft de V. P. N. den eierhandel georgani- seei'd en er zicb sterk voorgespannen met het door mij beschreven zeer gunstige resul taat. Nochtans mag niet uit het oog verloren, dat in Limbui'g het gemeenschapsleven zeer ontwikkeld is. Te Maastricht en te Roermond zijn mijnen. De beer Houbaer: Ligt het niet meer op den weg der V. P. N. om ook hier deze zaak ter hand te nemen De heer V a n der Wal: Zij behoorde dit inderdaad te doen, doch nu zij het niet doet, is hm m. i. het best, dat H. da N. het probeert, althans een voorloopig onderzoek instelt. Mijn persoonlijke meening is, dat hier ter plaatse een coöperatieve mijn de meest aan gewezen vorm is, dus een mijn noch van de V. P. N., noch vau H. N., maar van de producenten zeiven. De Voorzitter: Ik zou willen vragen of de vergadering er zich mee kan vereeni- gen, dat het Bestuur drie geschikte personen, ledeD van de vereeniging, uitnoodigt orn zitting te nemen in de commissie van on derzoek. De heer Frederiks: Verdient het geen aanbeveling, de Keus niet te beperken tot leden dezer vereeniging, die uit den aard dei- zaak minder deskundig zijn. Ik zou naast den beer Van der Wal willen noemen de heeren dr. Bos, te Hoogland, G. Muijs en rnr, J. K. H. de Beaufort beiden hier, Van der Knoop en Geertsma, beiden te Leusden. De heer Van Zalingen: Onder de ruim 200 leden van H. N. zijn er allicht twee deskundigen naast den heer Van dei- Wal te vinden. De Voorzitter: Gaat de vergadering mee met rnijn voorstel? Het is vourhamls slechts te doen orn inlichtingen, die ook door niet-deskundigen kunnen ingewonnen. De heer Van der Wal: Ik ben het daarmee volkomen eens. Het zal noodig zijn, hier en daar een mijn te bezoeken. De heer Eggink: Is die f50 een vast erediet De heer Van der Wal: Er wordt ten hoogste f 50 toegestaan als crodiut. De heer Eggink: Ik moet herinneren, dat de coöperatieve mijn te Zutphen weer is te niet gegaan en vrees, dat ook hier het geld weggeworpen zul blaken als de mijn met aanstonds goed wordt ingericht. De Voorzitter: Ik meen, dat de heer Eggink te vooruitloopt. Van dit cr- diet wordt »le mijn niet opgerichthet s- rekt sl' Chts voor een ondeAgoek. Bij acclamatie wordt nu besloten, dat het Bestuur drie leden der vereeniging zal aan wijzen om het onderzoek in te stellen, terwijl voor dat onderzook een erediet van ten hoogste f50 wordt toegestaan. Aan de orde is het verslag van den Secretaris omtrent de hier 1« houden Jaarvergadering van den Stenografenbond «Groote". De Voorzitter: De heer Van der Wal was Zaterdag te Amsterdam en kan dus rapport doen. De heer Van der Wal: Reeds het vorig jaar bestond het plan, dat de hond .Groote" hier zijn tiende jaarfeest zou houden. Hij wilde dit te Amersfoort doen omdat laar het stelsel-Groote is uitgedacht. Thans zal liet jaarfeest worden gevierd op Twi eden Pinksterdag, 8 Juni. In de vergadering van Zaterdag is een programma ontworpen, 's Ochtends wordt de algemeene vergadering gehouden, gevuigd door een wedstrijd. Prof. De Vries zal de feestrede uitspreken, 's Middags wordt een openbare proef gehouden, waarbij vooral de handelsmenschen het nut van dit stelsel kunnen ziendaarbij wordt o.a. een steno gram direct overgebracht op een schrijf machine. Een gemeenschappelijke maaltijd, gevolgd door muziek en voordrachten, zal het leest besluiten. Reeds heeft een der drie commission een nader schrijven gezonden aar» de commissie hier ter stede. Het feest zal hoogst vermoedelijk worden gegeven in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging". Zeer waarschijnlijk krijgen we medewerking van een muziek- en een tooneelvereeniging hier ter plaatse. De Voorzitter: ReeJs verleden jaar heeft «Vreemdelingenverkeer" een medaille toegestaan voor den wedstrijd, terwijl »FJ an- dewen Nijverheid" de zaalhuur kan bekostigen door een gift vau iemand die onbekend wenschfc te blijven. Het gaat dus buiter» de kas der vereeniging om. De Bond heelt zeer op prijs gesteld, dat van H. N. het eerste cursus-onderricht in stenografie-Groote is uitgegaan. Wellicht is 't den leden bekend, dut dit stelsel reeds zeer veel wordt beoefend en zelfs in de Kamer Gi-oote-stenografen werken. Door het feest zal Amersfoort weer meer naai- buiten bekend worden. Aan de orde zijn de Ingekomeu stukken. 1. Een atdruk van het bekende adres dei- commissie voor eer» kanaal door de Geldersche vallei, met verzoek om steun. De Voorzitter: lk vermoed, dat geen der leden hierop tegen heeft. Verleden jaar is van H. N. een uitvoerige memorie hierover uitgegaan heel veel daarvan vond weerklank in het adres. Wordt besloten adhaesie te verleenen. 2. Een schrijven van den Secretaris der Gemeente van 24 Januari, houdende verzoek om bericht of van H. N. een nader schrijven omtrent de marktvej-belering nog inkomt; zulks met het oog op vergadering der af- deelingen van den Gemeenteraad. De Voorzitter: Het Bestuur heeft ommegaand geantwoord, dat dit nadere schrijven bij den drukker was. Zoodra het gereed was, is het aanstonds verzonden. 3. Van den heer S. W. Meichior een verzoek om te helpen bevorderen een lezing over Esperanto. De Voorzitter: Het Bestuur was een- stemmiig van meening, dat het nog niet in het belang van de vereeniging is, deze nieuwe wereldtaal te beoefenen en stelt dus voor voorloopig niet in te gaan op liet schrijven. De vergadering vereenigt zich hiermee. 4. Van de firma Blankenberg Zn. een bericht, dat ook zij in haar courant een tuinbouw-rubriek wil openen. De Voorzitter: lk juich dit van harte toe, want het bewijst, dat ook die firina eenige toekomst ziet in den tuinbouw. 5. Van de Nationale vereeniging voor handelsonderwijs een schrijven waarin wordt meegedeeld, dat, als H. N. een handels cursus in 't leven roept, zij zal zorgen voor geschikte personen, die daarvoor lezingen houden. H. N. zal dan hebben te betalen de kosten van lokalen on publiciteitde Nationale vereeniging neemt dan al het overige voor baar rekening. De Voorzitter: Zooals bekend is, hoeft H. N. reeds een haodelseursus gehad, die werd bijgewoond door aanvankelijk 41 en op 't, laatst 4 leerlingen. Door het vertrek vandei» heer Van Hoogstraten is die uur.- ..s ▼erloopen. Behoefte aan zoo'n cursus bestaat thans te meer niet nu de Gemeente haar herhalingsonderwijs zooveel mogelijk heeft geschoeid op de leest en in de richting van een nandelscursus en daaraan zooveel mogelijk 1 aandacht wijdt. Nog onlangs is het leerplan wederom uitgebreid en ik meen dan uok, j dat we voorloopig hiermee kunnen volstaan J Iets anders is 'f, diligent te blijven. I Machtigt de vergadering het Bestuur, in riten zin te antwoorden 7 Die machtiging wordt verleend I Jd"n Secretaris 'Ier afdceling A mere- I tooit van den Schilderspatroons Bond, aan-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2