[Quaneroatsl Stadsnieuws. noodzakelijk, (lat er naar middelen gezocht wordt om al die ellende te voorkomen. We zeiden hierboven, dat nalatigheid in het spii'-en niet vreemd is aan veler armoede in de tegenwoordige dagen. Sparen schijnt een moeilijk kunst te zijn, want slechts wei nigen leggen er zich op toe. En dat nog wol terwijl velen er toe in de gelegenheid zouden wezen en er voorbeelden te over, zyn, die doen zien hoe heilrijk de gevolgen van het sparen zijn. De uitspraken «geen zorgen voor den lijd en nlaten we het er nu maar eens goed van nemen" zijn een vloek voor velen geweest. Wie het leven ernstig beschouwt, wie niet jaagt naar genot, wie zich geen elschen stelt die voor hel financiën tc hoog gaan, wie be denkt, dat met andere tijden andere zorgen, nooden en behoeften kunnen komen, zal niet Jicht voor bet geval komen, dat hij zich moot overgeven aan de welwillendheid, de goedgunstigheid, de genade van andoren. Hij rekent'ook op kwade dagen, hij wapent zich er tegen en dat doet hij door van zijn inkomsten een gedeelte af te zonderen, met het vaste voornemen het alleen dan te ge- bruikeo, wanneer de nood er loe dwingt. Hy spaart en de tijdsomstandigheden, boe hard zij ook mogen worden zullen hem niet Jicht ten onder brengen. Hoeveel hooger staat hij dan als de licht zinnige, die maar opmaakt wat hij verdient en er zelfs niet het minst aan denkt, dat na overvloed schaarschte kan komen. Bij den minsten tegenspoed staat hij verslagen, bet gebrek treedt zjjn woning binnen en weldra moet. de tiand uitgestoken worden om een genadegift te ontvangen. Kn weer een trap lager staan de verdwaas den, die in de goede dagen vrouw, kinderen en hun eigen lichaam en verstand te kort doe» door een groot deel van de zuurver diende penningen aan den alcohol uit te geven. Zij verdienen eigenlijk geen mede lijden: doch plicht gebiedt toch "ook hen te helpen, al zou bet alleen zijn ter wille van de arme huisgenooten der plichtvergeten vaders. Maar nu komt de vraag: zou er een mid del te vinden zijn om deze menschen in de gelegenheid te stellen, of liever om hen te dwingen, voor het vervolg zich zelf te kun nen helpen als de bron van verdiensten ge stremd is? Geredeneer over en voorbeelden van sparen geven niets, dat is meermalen gebleken. Dwang is de eenige uitweg. Zou liet niet gewenscht zijn, dat er een bepaling gemaakt werd: iedere werkman (werkman iu de uitgebreidste beteekenis van het woord) moet van zijn verdiensten zooveel of zooveel percent instaan om door den Staat bewaard en belegd te worden voor den kwaden dag Dp deze wijze zou eeii fonds opgericht kunnen worden, waaruit in tijden van nood kan worden geput. Het komt, toch meermalen voor, dat er van iemands inkomen een gedeelte ingehouden wordt, bijv. voor pensioen. Dat alstaan van een gedeelte der verdiensten is dus zoo erg niet. Wel is het jammer, dat bier een dwang toegepast zou moeten worden, die niet noodig ware, indien ieder zich vrijwillig en uit over tuiging overgaf aan sparen. Doch het komt meermalen voor, dat dwang gebruikt rnoet worden, waar domheid en onverschilligheid van sommigen haar treurige gevolgen doen gevoelen. Men douke slechts aan de Leer plichtwet, die er waarlijk niet zou zijn, indien alle ouders het nut geregeld ouderwijs hadden ingezien. Het balletje, dat hier opgeworpen wordt over een fonds ter bescherming tegen de gevolgen van werkloosheid, moge de aandacht eens trekken van personen, die doorkneed zijn in de studie van oeconomische vraag stukken In ieder geval is het zeer urgent, een antwoord te zoeken op de vraagwat kan, wat moet er gedaan worden om te voorkomen, dat gedurende den barren, winter of tyden van werkloosheid zoo veel menschen totaal moeten afhangen van do hulp van anderen Mocht er iets uevonden worden I Zooals de omstandigheden nu zijn, wordt er niet alleen veel geleden, lichamelyk zoowel als geestelijk, maat gaat er zoo heel veel eigen waarde verloren v«n hen, die geholpen moeten word n, en met die eigenwaarde gaat onnoe melijk vpel mned, zelfvertrouwen, zelfstandig hei I, karakter ie luorEu al dat verlies is op den langen duur een gruote schade voor de samenleving H. K. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben aan de Besturen «Ier Waterschappen, vullende onder het Reglement voorde Waterschappen iu dat gewest, een model-akte van borgtocht toegezon len, onder opmerking, dat aan bun college dikwijls akten van zeer uiteenlnopende reductie zyn ingezonden, die niet altijd zoo danig waren ingench', dat de aansprakelijk- heidder borgen daardoor vollo lig en afdoende was verzekerd. Voorts wijzen Gedeputeerde Staten er op, dat het by eventueele noodzakelijkheid om gelden en zaken van Penningmeesters en borgen in te vorderen, van belang is, de artt. 6 en volg., in verband met art. 17 der Wet van 9 Mei 1902 in acht nemen, opdat de bedoelde invordering bij dwangbevel kuune geschieden, alsook dat, indien er te eeniger tijd aanleiding mocht bestaan om een Penning meester te schorsen en art. 69 \ao het Reglement op de Waterschappen toe te pa: het aanbeveling zoude verdienen, niet tot ontslag over te gaan, alvorens alle gelden en zaken, aan bet Waterschap behoorende of verschuldigd, zijn verantwoord, daar er toch met het oog op de bewoordingen van art. 3 dor bovenaangehaalde wet tot toeken ning van eenige bevoegdheden aan Besturen van Waterschappen, twijfel zoude kunnen rijzen of de bevoegdheid om daartoe een dwangbevel uit te vaardigen ook bestaat tegenover personen, die als Penningmeester zijn ontslagen Ten einde de watorhygiëne ten plattelande te bevorderen en ziekten van het vee op te sporen of te voorkomen, wordt, ter voorlich ting van de veehouders, met ingang van 15 Februari a.s., aan de Rijks-seruminiichting de gelegenheid opengesteld, gratis onder zoekingen te laten doen van water, dat voor drinkwater van vee als anderszins bestemd is. Men zie de kennisgeving aan bet hoofd van dit nummer. De Directeur van het Postkantoor brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in verband met hot schrikkeljaar, de data van de vertrekdagen van de mails voor Oost-en en West-Iudië op de door het postkantoor uitgegeven winterdienstregeliDg van 1 Maart af éen dag vroeger zijn, dan zij op de lijst staan aangegeven. Door de Directie van de Hollandsche Spoor wegmaatschappij is bepaald, dat in de treinen, waarmede houders van jongelieden-abonoe- menten worden vervoerd, compartimenten of rijtuigen voor die reizigers worden gere serveerd. Aan de houders van bovengenoemde kaarten wordt de plicht opgelegd, plaats te nemen in de voor hen bestemde rijtuigen of afdeelingen, of daar, waar hun door het spoorwegpersoneel plaatsen worden aange wezen. In de aldus te reserveereo coupé's wordt rechts en links een bordje opgehangen, niet opschrift: „Gereserveerd voor houders van, jongeliedsn abonnementen." De conduc teur, met de controle belast, zal zoo mogelijk, bij de houders van jongelieden- abonnementen plaats nemen. Zij, die zich onordelijk gedragen of de reizigers last ver oorzaken, worden, zoo noodig, uit den trein verwijderd, of han abonnementskaart wordt ingetrokken. Alleen bij plaatsgebrek kan door andere reizigers ook gebruik gemaakt worden van deze gereserveerde coupé's. Na korte oiigesteldtieid is op 35-jarigen leeftijd te Breda overleden de le luitenant der cavalerie N. J. C. J. Thirion, vroeger hier in garnizoen. De heer W. Dijckrneester legde aan de Ryks-universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af het doctoraal Rechtswetenschappen. Omtrent het vierde concert door de heeren Dirk Schater en Gerard Hekking te Amster dam gegeven, schrijft de heer Sibmacber Zijnen in het «Hdbld" «Het viel licht, van den Beethovenavond van Dirk Sohafer en Gerard Hekking een buitengewoon rijk genot te voorspellen aan die hem zouden bijwonen moeilijker is 't, onder woorden te brengen de indrukken, door elk der vijf Sonaten voor piano en violoncel in ons gewektmoeilijker de kun stenaars, die in bun samenspel een zoo eerbiedwaardige volkomenheid bereikten, overeenkomstig hun recht te prijzen. Wat na hun vorig optreden in drie concerten hier is gezegd, zou ik bijeen willen nemen en hot bij de nu hun geschonken bloemen neerleg gen als 'n hartelijke hulde." Zooals men weet, concerteeren beide heeren Vrijdag hier. Men zie de advertentie hier neven. De tooneel-vereeniging der «Amersfoort- sche Vrijwillige Brandweer" had Zondag avond, toen ze, behalve voor de leden, ook voor introducè's een uitvoering gaf, een vol huis en een zeer enthusiast gehoor. De stemming kwam er al dadelyk in toen, na de openingsrede van deu Voorzitter, alle werkende loden do A. V. R.-marsch aanhieven, wier aardig refrein dapper werd meege zongen. Aan de voordrachten en .kluchten was veel zorg besteedzy werden vlot ton gehoore gebracht en sloegen in. Het bal het slotnummer hield de feestvierenden nog lang in zeer prettige stem ming bijeen. Als «Thalia" eens optreedt ook voor niet- leden der Sociëteit «Vereeniging" geeft deze aardige vereeniging steeds iets goeds, iets dal in ieder opzicht welverzorgd is, met grooten zorg gekozen, voorbeeldig geinscen- neerd en zoo natuurlyk mogelyk ten .tooneele gebracht. Ook gisteravond, toen ten bate van «Kin dervoeding" werd gegeven Scböntban en Kadelburg's blijspel «Mijnbeer de Senaten» bleek dit weer. Keurig, zelts voorbeeld g, was het tooneel verzorgd; een gaiisclie verhuiswagen met mooie salonmeubeltjes is daaraan te pas gekomen en tot illi de kleinste kleinigheid was alles aangekleed zoo als men 'tin een heuschen salon ziet, tot do poppetjes op de étagère. By het spel niet éen charge, de uitspraak hoogst beschaafd, de bewegingen onverbeterlijk ongedwongen. En rolvast,' dat de jonge medespelenden waren Dat alles moet weer heel veel moeite en zorg gekost hebben Waarlijk men moet daar niet licht over denkeD. Daarom te meer is 't te betreuren, dat sommigen, in stede van hun kaart ongebruikt te laten, die gaven aan personen, die de lijne zetten vooral van Senator Andersen en mr. Gehring met geen mogelijkheid konden begrijpen. Maar de overigen hebben bepaald genoten van bet geacheveerde spel en de aardige tooneeltjea en de excécutanten met warm handgeklap beloond voor hetgeen ze te genieten gaven. En toen de beer Van Heioma namens de commissie voor Kinder voeding een zeei mooi'bloemstuk aanbood, juichte heel de zaal deze goed gedachte en vol erkentelijkheid ontvangen attentie toe. Men wil weten, dat een dikke honderd gulden in de kas van >Kindervoeding" zal vloeien als bate van deze voorstelliug. Het is nog volstrekt oiet zeker, dat het 25-jarig bestaan vau den A. N. W. B. in de tweede helfk van Juli zal worden gevierd le Haarlem, de bakermat van den Bond. De „Kampioen" sprak dan ook slechts van: hoogst waarschijnlijk. Arnhem, en vooral de reclame-commissie van Vreemdelingenverkeer in Gelre's hoofd stad, ijvert er sterk voor, het zilveren feest te doen vieren te Arnhem. Wellicht zal het eerstvolgende nummer van het Bondsorgaan de beslissing bevatten. Het eerste elftal van Quick werd Zondag te Wageningen door G. V. C. geslagen met 21; een nederlaag, waarop de rood-witten trotscb kunnen zija, vooral wanneer men in aanmerking neemt, dat 3 der besten, nl. Van Goor, Muijs en Dalbuisen, verhinderd waren mee te gaan. Werd de vorige week P. W., de «eeuwige kampioen" van bet Oosten, door de Wageningsche combinatie mei 5—0 afgemaakt, het kostte den «landbouwers" heel wat meer moeite, Quick ei onder te houden. Toch was het terrein nu veel slechter be speelbaar dan de vorige weekja, het eeüe doel stond vrijwel onder water. Als om iets over twee onder de uitstekende leiding van scheidsrechter Drijver, uit Utrecht, begonnen wordt, krijgen we eerst eenig over wicht van de G. V. C., die op haar breed veld door goed samenspel het de Amers- foorlsche achterhoede geducht lastig maakt; echter zijn de doelverdediger Van Goethem en de backs, Schaap en Keetell, ia prachtige conditie, zoodat het gevaar steeds de kop ingedrukt wordt. Laugzamerbaod werkt Quick zich los; de spelers beginnen wat beter aan de modder te wennen en wanneer de roodwitte voorhoede het spel in handen neemt, weet zij, gesteund door de steeds zwoegende achterhoede, het leder voortdurend op de Wageningsche helit te houden. Scoren kan niet uitblijvendoor middel van Rieber komt Quick's doelpunt. Hard wordt er van beide kanten gewerkt; het geluk is echter niet met onze stadge- nooten; het is en big ft tot rust 10. Daarna nemen de rood-witten eerst bet spel geheel in handenaanval op aanval wordt op het Wageningsche doel gehouden vooral De Stoppelaar munt uit. Dan komt er echter roet in het eten, wan neer de centerhalf door een noodlottig samen treffen, iets aan een knie krygt en zich verder niet meer geheel geven kan. Gentis komt dan een oogenblik achter helpen, hetgeen ten ;evolge beeft, dat het verband uit de voor* )oede raakt. Toch had Quick de overhand wel kunnen houden, wanneer niet Tjassens Keiser, die vóór rust ook al niet goed was, het laatste half uur niet zoo verbazend slecht gespeeld had. Het scbfjnt, dat genoemde speler on mogelijk op klei-velden iets kan presteerun. Van zijn kant kwam dan ook eerst de ge lijkmaker en even vóór het einde do winnende goal voor G. V. C. Het geheel was een goede wedstryd, die met wat minder pech een overwinning der onzen tot uitslag gehad zou hebben. Tot besluit iets over de spelers zeggend, roemen we zeer het spel van Quick's achter trio het was in een woord prachtig. Ook de halfback-linie was als geheel niet slecht. Jammer, dat Tjassens Keiser tegenwoordig zoo slecht iu conditie is; h"\j maakt daardoor hot work van den centerhalf vry wel onmoge lijk, daar die steeds ook den wing moet aanvallen. Vóór was De Stoppelaar, uls gezegd, de beste; aardig was het orn te zien hoede kleine Van Holthe hem in zijn werk steunde. Marin, Rieber en Gentis waren middol- mattig; Rieber verloor tegen het einde <.yn vlugheid. Resumeerende, kunnen we dus zeggen: «Quick werd geslagen, maar met eere". Zondag a.s. komt er eindelijk weer tens te Amersfoort een wedstrijd van het ecste elftal, n.l. tegen U. D., dat, althans volgons de publieke opinie, vrij zeker kampioen van het Oosten zal worden. We gelooven echter niet, dat de Devontc* naren met veel succes van hun tocht naar Amersfoort thuis zullen komen. Niet het tweede elftal van Quick hier, doch dat uit Don Hang speelde Zondag te Utrecht tegen Ka pong. Quick's tweede had rust om aanstaanden Zondag te beter te kunnen uitkomen volgens sommigen een wel wat overdreven rust. H. V. C. sloeg hier Rapiditas uit Hilvor- sum met 31. Aanstaanden Donderd igavond do Jaarver gadering van de Industrie- on Huishoudschool, in een der schoolgebouw en aan de Vianden- straat, en van het Nutsdepartement, voordo eerste maal in liet eigen gebouw aan do Beekesteinsche laan. De plaatselijke afdeeling van het Utrecbtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde heeft aan de landbouwende leden doen toe komen oen afdruk van de circulaire van den Directeur-generaal van den Landbouw nopens proeven met serum tegen mond- en klauw zeer. Daar zij reeds eenige malen in deze courant werd opgenomen, behoeft zij wel niet herhaald. De Centrale anti-rovolutionnairo kiesver- eeniging in het district Amersfoort vergadert Vrijdagavond iu «De Arend" hier. Alle leden van «Nederland en Oranje" hebben toegang. Door de politie is hier Zondag op den Hoevelakerstraatweg aangetroffen een minder jarig meisje, dat na een huiselijken twist Woensdag uit Arasterdam waó weggeloopen en 's nachts bij boeren Jogeerena, vry wel doelloos rondliep. Nadat haar hier nachtverblijf was verstrekt, is zij gisterochtend naar haar ouders terug geleid. De politie heeft wederom proces-verbaal opgemaakt tegen een verlofhouder wegens overtreding der Drankwet. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde de 20-jarige dienstbode Anna H. D. wegens op lichting, o.a. van schoenen ten nadeele van den heer Van Doorn, tot 5 maandenden !7-jarigen letterzetter H. W. wegens diefstal van kippen, konijnen, duiven, enz. en beling en zijn makker den 19-jajigen werkman J. B. wegens heling bij herhaling ieder tot 5 maanden alle met aftrek der voorloopige hechtenis. De goeden blinken uit de verte gelijk de besneeuwde bergen de boozen worden even min gezien als pijlen in den nacht afge schoten. Uit den omtrek. Men schrijft uit Haarn De cokes der Gemeente-gasfabriek is tegen verminderden prijs verkrijgbaar gesteld voor Armbesturen en het Comité voor werkloos heid. Hier kan dat niet, omdat de kleine man over 't algemeen geen cokes wil stoken. Ook te Lage Vuursche wordt een onder- afdeeling van do V. P. N. opgericht. De grootere werkzaamheid der V. P. N. dankt haar ontstuun hieraan, dat door den Directeur-generaal van den landbouw, op aanbeveling van het Genootschap yoor Land bouw eu Kruidkunde in Utrecht, een Rijks subsidie is verleend om voordrachten over pluimveehouderij te doen houden op tal van plaatsen in de provincie Utrecht. RECLAME 8, van 15 regels f 1.25 elke regel meer f0.25 W 16 Procent zuiver eiwit i de grondstof tot instandhou ding van het lichaam bevat Quaker Oats. Geen ander voedingsmiddel kan met Quaker Oats vergeleken worden. Geen andere spijs is ^zo° smakelijk en goedkoop.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2