Donderdag 20 Februari 1908. No. 7469. 57e Jaargang, Feuilleton. ELISABETH MUSCH. AMEHSFOORTSOÏÏK COURANT. UITGAVE: FIRMA A. H. VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 rebels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Beolames 15 regels f 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEORACHT 9- Postbus 9. Telephoon 19, KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT breugen ter algemeene kennis, dat bg hun college is ingekomen een adres d.d. 18 Februari 1908 van JOHANNES NICOLA AS JANKA, kotliebuishoudtr, woueude alhier, inhou dende hei verzoek hem vergunning te willen ver- leeneu voor den verkoop van sterkedrank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de gelagkamer van het perceel Haversteeg no. 2albier; dat een ieder biunen twee weken na dagteekening dezer bjj hem schriftelijk bezwaren kan iudieuen tegen het verleeneo der vergunning' Amersfoort, 19 Februari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIEBS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Vaststelling der Kiezerslijsten voor de Kamer vau Arbeid voor de Bouw bedrijven te Amersfoort. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op de artikelen 15 en 18 van het Kiesregle ment voor de Kamers van Arbeid Brengen ter algemeene kenuis, dat op beden zijn vastgesiel 1 de lijsteD, aanwijzende de patroons en werklieden, die tot het kiezen van leden voor boven genoemde Kamer van Arbeid bevoegd zijn; dal de vattgi'stelde lijsten vooreen ieder ter inzage liggen ter Gemeente-secretarie op werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 8 uur, en dat afschriften der vastgestelde lijsten, tegsu betaling der kosteu verkrijgbaar zyn. Bezwaren tegen de lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden worden ingebracht bij Gedeputeerde Staten dezer provincie. De bezwaren moeten zijn ontleend aan het feit, dat de uarneu van den verzoeker, of van een ander in alrijii met de beptliugen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het Kiesreglement voor die Kamers daarop voorkomen, niet voorkomen of niet behoorlijk voorkomen. Amersfoort, 15 Februari 190S. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, Dn Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 26 Februari aanstaande, des namiddags te 1/, ure. Amersfoort, 20 Februari 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Het leven breekt de dingen. Het is een harde waarheid, waarover ik thans mijn gedachten u ontvouwen ga. Ik beoog niet, u hier te wijzen op de ROMAN eu HISTORIE. door P. J. Fbedebiks. eeuwige wet der vergankelijkheid, waaraan wy tnenschen en met ons alle dingen onder worpen zjjn. Niets toch is er, dat in stand blijft. De sterkste rots vergruist en het hoogste gebergte zal in der tijden loop ineenstoiten. Thans wil ik met u even stilstaan bij wat ous wedervaart in den korten tijd van ons menschenbestaan, en ik vang dan aan met enkele voorbeelden om u aan te toonen, wat ik met de spreuk bedoel, die ik aan bet hoofd van dit artikel plaatste. Ziet ge dat ouderenp&ar, dat zoo innig gelukkig is met dat kleine, lieve kereltje, dat met zulke heldere, vragende oogjes de wereld inkijkt? Wat is vader trotsch op zijn stamhoudertje en met welk een innige blijd- sshap beschouwt moeder dag aan dag baar lieveling, dis ui zoo stevig wordt en straks, ze vertelt het opgetogen aan haar mao, al heel eventjes alleen gestaan heeft. En eindelijk is de dag gekomen, de dag van glorie in het jong gezin, waarop de kleine man, heel alleen uit vaders armen naar moeder toeliep, die vol vreugde hem opving. Die eerste stappen, zoo toegejuicht, ze waren de eerste schreden op den weg, die voert tot zelfstandig gaan, tot het kunnen ontberen van vaders hulp en moeders bijstand. Ze voerden tot de breuke, tot de onafhankelijk heid. Eu grooter werd die breuk, toen later bet kind uaar school ging en ook aao andere handen de zoo teedere taak van opvoeding werd toevertrouwd. En weer later, toen de lagere school verlaten werd, kwam het kind in aanraking met vriendjes, van wie het o zoo veel hoorde, waarvan het met geen woord reppen dorst aan vader of moeder, die nu wel gevoelen gingen, dat er hoe langer zoo meer dingen uit hun leveu weggingen, die eens waren dat het lieve kinderlyke vertrouwen ging breken. En eindelijk komt het oogenblik waarop het kind, man geworden, met welgevallen zijn oog rustea laat op eene, die hij straks als zjjn uitverkorene naar bet altaar voeren en aan wie hij geven zal al de liefde van zijn hart. O zeker, liet ouderljjk huis wordt niet vergeten. De vermaningen van een vaderen de beden van een moeder blijven den mensch bij, tot zijn jongste uremaar hetgeen de een voor den ander deed onmisbaar zijn, is weggegaan. Het oog van den jongen man ziet de toekomst in, die aan hem, zjjn vrouwen zijn kroost behoort. Het leven breekt de dingen. Laat ik u thans een voorbeeld uit de historie aanhalen. De man, die de grootste plaats in de ge schiedenis van den nieuweren tijd inneemt, wiens levensbeschrijving voor een groot deel tevens de geschiedenis van Europa gedurende zijn tijd bevat, is Napoleon Bonaparte. Zoo daar iemand was voorbestemd om groot te worden en tot eer en aanzien te komen, was het deze mao, die reed; aan de militaire schooi te Brienne blijken gaf van buitengewonen ijver eo tevens van een eigen zinnig, hartstochtelijk karakter. De mao, die dank zij de reuzenkracht welke er van zijn persoonlijkheid uitging, den 18en Mei 1804 tot Keizer vanFrankrjjk werd verheven, op 2 December door paus Pius III in de Notre Dame te Paryz met ongekemien luister werd gezalfd en den 26en Mei van het volgende jaar te Milaan, de hoofdstad der Italiaansche republiek, zich kroonde met de jjzeren kroon der Lombar dische Koningin, voor wiens wapenen gotisch Nergens, zegt Fruio, vindon wy van deze vrouw een zóo uitvoerige en geloofwaardige karakterschets als bij Droste, die jaren lang baar kennis onderhield en cp t-;er gemeenzamen voet met haar omging. H(j teekeude haar 60 uits'ekend naar het leven, dat Fruin reeds in 1879 een bijna volledige levens schets van haar vermocht te geven. Wat daaraan nog ontbrak, is met tal van hoogst wetenswaar dige bijzonderheden er aan toegevoegd door den heer M. G. Wildemau, archivaris van Delfland, die zijn gegevens voornamelijk putte uit het in 1892aan het Rijks-archief te 's-Gravenhage in bruikleen gegeven huis-archief van Wassenaar. En wanneer we nu de reeds geciteerde „Overblijf sels vau geheugenis" aaneenrijgen met de gegevens welke de heer Wildemau in zijn monographic „Elisabeth Musch" neerlegde dan verschijnt onze boofdpersone in gausch ander licht dan Van Lennep baar ot.s pour Ie besoiu de la cause heeft leeren kennen. Zijn roman-heldin is een zachte, liefheb bende, ouervaren figuur; de historische persoon bljjkt in ieder opzicht het tegeuovergestelde geweest te zjjn. Hot: zij zich gedroeg gedurende haar huwelijk en tijdens de excutie van haar losziuuigen maar toch beklagenswaardigen echtgenoot weten wy niet uit Europa beefde, moest bij Waterloo een neder laag lijden, die zyn gebeelen ondergang tea gevolge had. Den I8en Juai 1815 stortte Napoleon van het voetstuk neer, waarop de gansche wereld dier dagen hem geplaatst had. Toen is het gebeurd, dat hy, die al de wegen van den triomf kende en met opper- machtigen vinger ze aanwees uit zyn schit terenden zegewagen, trots bet feit, dat het plan ook van dezen veldslag een meesterstuk was, zyn legioenen iu den afgrond voerde. •Zoo het", zoo schrijft Victor Hugo in »De Ellendigen", »in den nacht van 17 op 18 Juni 1815 niet geregend had, zou Euro pa's toekomst geheel anders zijn geweest. Eenige droppels water meer of minder heb ben Napoleon doen vallen. De Voorzienigheid heeft slechts een weinig regen noodig gebad om van Waterloo bet einde van Austerlitz te maken en een wolk, die in een met bet seizoen strijdende richting in de lucht dreef, was voldoende om een wereld te doen in storten." Het leven breekt de dingen. Den Hen October van dat zelfde jaar brach t de «Northumberland" hem, vergezeld van slechts enkele getrouwen, naar St. Helena, waar hy 5 Mei 1821 den geest gaf. Men behoeft maar even in de wereld om zich heen te zien om overal tnenschen te ontdekken die staan te weenen op de puin- hoopen van de bouwwerken, lie ze met eigen band hebben opgetrokken en waaraan buu vreugd en hun hoop eens verbonden waren. Hoevelen in de handelswereld zijn daar uiet in onze dagen dupe geworden van een iteheel zuivere en daarom volkomen betrouwbare bron. Amelot de la Hauteaye, een tijdgenoot, die baar zoowel in Deo Haag als te Parijs gekend heeft, schrijft omtrent baar, in zijn „Mémoires hiztoriap Le capitsine de Buat avail été page du Pr d'Orange Fréderic Henri. Tl avait épousé par la faveur de cette Maisou la jemoiselle de Nieveen. Mais leur mariage ne fut pos heureux car la Dame, WJÏ avait été galante et coquette éuoi fill*, le fut encore davantaee étant femme. On dit qu' une fois elle s'absent» sept ou huit jours de suite et qu' A son retour son mari lui donna cent coup9 de plat d'épéece qui n'aida pas i remetre la paix au logis. Un gentilhomme, qui servait alors en Hollands, in a dit plusieure fois qu'elle regards de sang-froid l'exécuiioa J mort de son mari por les feuètres d'une moison qui répondait sur la place dat moet dan geweeat zijn het 11de huis op den Langen Vijverberg, van de Kneuterdijk et que les artisans qui l'apperyurent y jettèrent des pierres. Quoiqu' il eo soit elle n'a pan vócu plus sageraent dans son veuvage, dont elle a passé une parlie ea concubi nage avec Jonvelle, capitsine des Mousquetairee noirs". Ook bet Dagboek vau Huygens bevat tal van wei nig vleiende getuigenissen omtrent haar en doet vrsezen, dat Haussaye niet geheel en al ongelijk bad eo dat baar levenswandel weinig overeenkwam met de wijze leveualezaen van haar grootvader Jacob Cats. Na de terechtstelling van Bust was haar tegen woordigheid in Fraakrjjk noodig. Zoodra, in Maart 1667, bet Hof van Holland de lucht kreeg van ba ar plannen, beval het „om gewigtige redenen, den Hove daartoe movearende de veronderstelde medeplichtigheid aan de verbodon briefwisseling da', sy haer by provisie uyt de landen van Holland •ede Westvrieslant sal hebben te onthouden". Den speculatiezucht, die tot het dolzinnige werd opgevoerd en die nu oorzaak is, dat groote, soliede huizen hun betalingen moesten staken en duizenden meesleepten in hua val. Men- schen, die van der jeugd aan gewerkt hebben en in hun arbeid neerlegden de krachten van lichaam en ziel, en die de vrucht van huu arbeii aanwendden om anderen vooruit te helpen, om smarten te helpen dragen en om nooden te lenigen, moesten het ervaren, dat er een rukwind kwam, die hun bouwwerk deed ineenstorten even vóór het onder de kap komen zou. Het leven breekt de dingen. Dat ondervonden geleerden, die hoopten te ontsluiten een zegel van het groote boek der waarheiddat ondervonden zoo menig bruidegom en bruid, die eens te samen dichtten en dweepten en alleen goede dingen van den komenden dag verwachtten; dat ondervonden zelfs kinderen, die zoo menigen droom vaarwel moesten zeggen en al te vroeg in 'tgraf ter ruste leggen moesten, degenen wier hulp en bystand zij niet ontberen konden. De levensboom droeg menig tak, Die onder zware stormen brak, Veel bloesems, die niet mochten rijpen. Dat is de ervariug van schier ieder men- schenkind. Vroeg of laat moeten wij allen het ondervinden, dat het leven ons niet bracht wat wy verwachtten, maar daaren tegen veel slryd en smart. Ja, het leven breekt wat wij in bet zweet des aanschyns hebben opgebouwd; het breekt zoovele liefdebanden, die wij hecht en sterk waandenhet breekt de hope, die wij vast hechtten aan de uitvoering onzer plannen, aan den opgang onzer denkbeelden. Gelukkig zij, die uit zooveel tegenslag partij wisten te trekken, wier harten sterker waren dan het leed en de winst voor hun innerlyk leven behaalden uit rouw en tranen. Vit de Hilv. Ort Voor 4e miliciens. Nu binnenkort de lichting van 1908 in bet leger wordt opgenomen, doet de «Nieuwe Courant" een beroep op de jongelieden tot die lichting behoorende, die door opvoeding, ontwikkeling en meer vryheid van oeweging dan de meeste hunner mede-milicien*, in de eerste plaats in aanmerking komen om zich van hun dienstplicht jegens het vaderland op ruimeren voet te kwyten dan van bet gros der dienstplichtigen kaü worden ver wacht deurwaarder, die baar bet exploit kwam doen, ant woordde zij slechts: ,'t Is seer wol." Ia April 1667 kwam zij te Parjjs aan en aanstonds komt sy voor in de briefwisseling van Cbriztiaan Huygens, die aan zijn broedor Lode wijk o. a. vraagt „Quelle curiosiié avez-vous de savoir comment ie gouveme notre veuve? Et non pas vouz seulement, mais d' autres encore dans notre p»ys qui prennent la peine de s' en informer Est 00 qu' on est déja de mauvaise opinion 7 Je vous assure que tout va biea jusqu' ici et quand je voudrais je n' en zaurais dire de mal. Je ne doute pas qu' elle souffre 4 l'a- venir de grandez peraéoutions pour le mariage' étant osset biea faito et daaz la réputation d' être extrémemeut riche, et mdme je zaït déjtk quelque chose mais je erois qu' elle se plait asset en 1' état ob elle est pour ne pas se b ft ter de couvoler." De even 2S-jarige kan echter te Paryi niet wennen en wil met alle geweld naar Den Haag en de oude vrienden terng. Arlington en De Lionne, ja zelfs de Koningen van Eageland en van Frankryk trachten bet bannisse- meat opgeheven te krjjgen; De Witt antwoordt echier 18 Mei 1668 sfgewytend „omdat die vrou nogb om bare personele deugbden, nogh om de deugbden van baer vader ofte haere moeder sulcks meriteert" en bet Hof van Holland neemt 24 Juli 1668 een re solutie waarbij het verzoek werd gewezen van de hand. Wisten De Witt en de leden van het Hof hetgeen Hauteaye omtrent baar schrijft? Met Holland houdt zij een eren drukke alz kost bare briefwisseling.,, Elle paye dee demi- pistolles (dat is: vijf gulden) en port de lettreed'uaseul ordi naire", sshryft Huygens. Ten eind) raad verlaat sy Parijs en iz ia 1670 te Brsds, waar Droste baar leerde kennen. Eerst na Juli 1672, da verheffing van Willen III tot Stadhouder, bad sy naar Den Haag kunnen terugkeereD, doch de oorlog met Frankryk vorderde toen haar onalgebroken verblijf laatstgenoemd land, om ds oonfisoatie barer goederen te voorko men. Hos trouw xy do gebeurtenissen in dien oorlog volgde, lezen wy in het Dagboek ven Chris' iaan Rurupf, sedert 1668 Secretaris van legatie te Parys en na 1672 niet minder Prinsgezind dan Betje. Een voor deze hoogst belangrijke passage uit dat Dagboek vinde bier, wederom zoo beknopt mogelijk taamgevat, een plaats. Sedert Montbos ontvluobt en naar de Fransohen overgeloopen was, onderhield hij met zyn vrouw, Cornelia de Groot, die zich inmiddels metterwoon naar Antwerpen had begeven, een zeer drukke cor respondentie, welke de regeering van Brussel, zeer vermoedelijk op aanstoken van Holland, bad laten onderscheppen en welke bleek gevaarlijk en sirstbaor te wesen. Uit dien hoofde werden senige soldaten ten huize van mevrouw Montbos en te baren koste ingekwartierd. Montbos wendde zich tot Lndswjjk XIV en verzoent, dat men by wijze van représaille □iemand minder dan Bumpfin de Bastille zou zetten. Natuurlijk vond hijj geen gehoor, doch hem werd beloofd dat, too hy een aanzienlijke dame uu de Nederlauden in Frankryk kon aanwijzen, met deze zou gehandeld worden als in Brabant met zyn vrouw gedaan waa. Een Belgische was niet te vinden, maar de Hollandsche mevrouw Buat viel in 't oog. De maatregel legen mevrouw Montbaa was uitgelokt door Hollana en zou ingetrokken worden toodra Hollend zulks venoebter was byna geen beter middel om dit gedaan te krygen dan door bet arresteeren van een zoo aanzienlijke en by de Prins- getinden zoo in gunst staands dame alt mevrouw Buat. (Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1