Donderdag 27 Februari 1908. No. 7472. 57e Jaargang. Stadsnieuws. Feuilleton. DOOL IBBBAAK GEBED. A. H VAN GLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt ümadag Donderdag- eo Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ft.— franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 rentelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, illieieële- en onteigeuings- ailvertentiëii |«ei* regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Qroote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en koeten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Mij ad vert.-ntiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KGRTEGRACHT 9 Telephoon 19. BI18Ï AFGELUÖPFN. (iistenniddag koi.den we bet volgende bulletin verspreiden Men seint ons; Het Koninklijk rijtuig, waarin H. M. de Koningin en door den Prins bestuurd, werd hedeiiun idag in de Parkstraat te 's-Graven- hage aangereden door een electrisch tram lij" uig. De schok was vrij hevigbet voorstel en een der achterwielen werden afgerukt. Het Koninklijk echtpaar bleef als door een wonder geheel ongedeerd. De Koningin begaf zich kort daarop te voet naar H M. de Koningin-Hoeder om deze gerust le stellen. De wagenbestuurder droeg geen schuld aan bet ougeval. Nadere berichten melden, dat het ongeval plaats had omstreeks 2 uur. Op den hoek van Par estraat eu Oranjestraat werd de phae ton van H. M. aangereden door een uit de Javastraat aankomende en dus opgaande tram H. M ging te voet terug uaar bet Paleis in hel Nuwrdeindë en begat zich kort daarop naar he Paleis in het Voorhout. Gisteravond wuoude het Kouinklijk echt paar in den schouwburg bij de voorstelling ten hate van »Pro Juveutute" en bad daar eeu warine ovatie van het zeer talrijke pu bliek iu ontvangst te nemen. Een goede week geleden werd op de zelfde plaats e<'u rijtuigje van de Urbaine aangereden door de tram; de koetsier, die toen vau den bok weid geslingerd, is aan de gevolgen vau den val overleden. In de Remoostrantsche kerk wordt aan staanden Zondagochtend half tien weer een godsdiei stoetening voor jongelieden van 9 tot 11 jaar gehouden en om ell uur de ge wone oefening voor de gemeente, beide ouder voorgaan van ds. Hooykaas. Bij de Raadsvergadering, Dinsdagmiddag ge houden, werden ingebracht een s-hrijvwi van den Minister vau Binnen- landsche Zaken, houdend bericht, dat de jaar wedde vau den Commissaris van politie is ver hoogd met f 20», en dal de benoeming van den heer W. Leuaseu tol tijdelijk leeraar in het Duitseh aan Gymnasium en lioogere Burger school is goedgekeurd beide voor kennisge ving vau Gedeputeerde Staten, bericht, dat zij voor notificatie aannamen het Raadsbesluit van 2* Januari tot wijziging der instructie van deu Gemeente-ontvinger, en goedkeurden de Raads- fanslutea nopens het 4e suppletoir kohier Inkom sten) blasting en het 1 suppletoir kohier Straat- belnsiiug-— voor kennisgeving; van B. en W. een nader rapport omtrent het verzoek van „Handel en Nijverheid'' om markt- verbetering; een adres van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Nijkerk daarover eeu adres van de ttfdeeling Nijkerk en omstreken van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, dienaangaandeen een nader schrijven van de markt-commissie van „H. A NV alle bij de overige stukken over markt- verbetering de jaarverslagen over 1907 van Curatoreu van het Gymussium, de bijzonder inrichting voor Hooger onderwijs van |de Oud-bisschoppelijke klerezie, de Commissie van toezicht op net Mid delbaar onderwijs, en de Commissie tot wering van schooi verzuim gedeponeerd ter Secretarie zullen worden opgenomen in het Gemeente verslag dankbetuigingen van de heeren Ten Bruggen Cate voor zijn benoeming tot Ambtenaar vau den Burgerlijken Stand, en van den heer Van Weezei Krrcns voor de periodieke verhooging van zijn jaarwedde voor kennisgeving van den heer H. van de Velde een uittreksel uit de rede van den heer Van den Biesen in de Eerste Kamer over de Woningwet gedepo neerd ter Secretarie; een adres van het Bestuur van den Bond van harmonie- en fanfarekorpsen in de provincie lïtrechl om op Hemelvaartsdag voor het con cours te mogen beschikken over het gedeelte van het Plantsoen bij de Viandenstraat en gebruik te mogen maken van de muziektent om pra-advies aan B. en W. een verzoek van den heer Z. Stokvis om ontslag als leeraar aan Gymnasium en HoogereBurger school met ingang van 1 Mei, iu verband met zijn benoeming tot leeraar bij het Middelbaar ouderwijs in Oost-lndië om praadvies aan B. eu W. De hoofdschotel vormde net voorstel van B. en \V. betredende de verbouwing van het hee renhuis c.a. en van de boschwachterswoning op „Birkhoven" en betreffende de exploitatie van het heerenhuis met «enige daarbij gelegen terreinen. Hel s" rekt om het heeren buis, na verbouwing voor rekening der Gemeente, waarmee een f7700 gemoeid is, van 1 Juli 19Ut» aanvankelijk tot 1 Januari 1912 te verhuren aan de N. V'. Phoenix- brouwerij, die het zal exploiieerenals restaurant en pension, en om de boschwachterswoning te doen verbouwen voor omstreeks f1450. De heer Van Duinen: Ik zou in over weging willen gev n, de afdoening van dit punt uit te «tellen. Op de eerste plaats acht ik tweemaal 24 uur te kort dan dat alle Raadsleden behoorlijk kennis hebben kunnen nemen van hel gedrukte voorstel. Op de tweede plaats kan ik mij niet geheel vereenigen met het plan der commissie van bijstand,al breng ik gaarne hulde aan haar arbeid, want zy heeii er van gemaakt wat er van te maken was. Doch als het buis .Wie i« hetr vroeg Moore. .Eeu meneer ëuith.'' „Zekci men geldbelegring V' .Daar ziet hij uiet naar uil." .Niei'. Nu, laat hem mxar in de spreekkamer." Hieren begat zich Moore. l>e schuuuig-elegant gekleeile bezoeker groette den directeur toeu deze binnentrad Deze oesutwnordde den groet nauwelijks. .Wat erlangt u?' vroeg daarop de directeur. „Heb ik de eer, mijnheer Wilser te lieu .Moor .Denk u; dat is iuij een groot genoegen." .Wat erlangt uf Voor my ia tijd geld." „Dat .-eet ik en ik wed, dat de tijd, die u aan rnjj besUedt, voor u veel geld vertegenwoordigt." .Wet vilt u daarmede zeggen?" ,W«-s zoo goed, meneer Wilser ie roepen; ik sou gaarne veneens niet hem kennis maken." .Wat a u van plant" .Ik wil myn aaak liever in tegenwoordigheid van de beide c he is behaud>'len." Moore schelde eu riep don binnentredenden be diende I m „Meii< ir Wilser." Deze - eracheen direct. .Nien sud kan ons vroeg da vreemde. .Neen." Beide heeren sagen den bezoeker verwonderd aan. „Het is namelijk beter, dat wy de zaak met gesloten deuren behandelen," zeide dese. „Wat voor zaak?" De vreemdeling nam een stoel, zette dien voor de de deur, eu ging er op zitten. „Er is vannacht by u iugebrokeu", begon bjj duisterend. Wilser ea Moore keken elkaar verbaasd aan. „Hoe weet uwilds Wiiser roepen, doch Moore uaui hem uiet een knipoogje het woord af. .Bij ons ingebroken.' zei hij. Daar moeten wij dan toch óok iets van weten. Hoe komt u aan dat nieuws P Oiudat ik de inbreker of teu uuuste Oen vau beu geweest ben," antwoordde de bezoeker kalm. ,ur Moore wilde op den bezoeker lowtormeo, doch Wilser hield beiu tegen. „En nu durf je hier komen? riep Moore opge wonden. Ik zal dadelijk de politie keuuisgeven „Geneer u uiet, antwoordde de ingenieur. In bet iwtiwng uwer c.iëutele zal de polilie zich verheugen, te verueme dat het bedrag, in u* brandkast voor banden, slechts vyftig dollar eu tachtig cent be droeg." „Juiat. Meen je soms. <lat wy het geld voor de spitsboeven laten liggen? Dat wordt in veiligheid getoiraciit." „Zoo Maar, waarom houdt u er dan too'a soliede brandkast op na? Ik beu overtuigd, dat, als net bekend wordt, hel publiek eeu bestorming op uw kas zal begin neo en de polilie zich met uw verze kering zal tevreden stellen Moore en Wilser wisselden een blik. „Het genoemde bedrag, giug Smith voort, beeft myn collega lot zich genomen. Ik ben weggegaan zal veranderd zijn, zullen groote bezwaren het wellicht blijven aankleven, die later, bij de exploitatie, zullen opvallen. Zoo is de keuken omringd door privaten en urinoirsde kastelein kau alleen buitenom naar de keuken. Ook acht ik het niet goed, dat de pension-gasten op de bovenverdieping worden gehuisvest, waar er op dit terrein zóo veel ruimte is, bijvoorbeeld voor chalets. Immers het is niet aangenaam voor deze menschen, l»oven te zitten als er beneden een feestje of wat ook is, hetgeen toch iu bet plan ligt. De exploitant wil feeeten organiseeren om zijn inrichting meer algemeen bekend te doen worden en op dergelijke feesten volgt allicht een maaltijd. De commissie neemt het standpunt in, dat het heereuhuis per se moet worden verbouwd. Ik meen, dat men voor bet zelfde bedrag beter in het uitgestrekte bosch iets nieuws kau plaatsen. In de laatste tijden is voor de muziekuitvoe ringen een allerslechste plaats gekozen. Ik stelde me voor, dat die beter kunnen gegeven in het bosch van Birkhoven, vooral als de communicatie daurb-en korter en beter zal zijn gemaakt. Alles bijeen genomeu, acht ik het verstandig, nog geen beslissing te nemen en mij niet ver antwoord, thans reeds vóór of tegen het voorstel te stemmen. We weten allen, dat een der plaatselijke bladen een prijsvraag heeft uitgeschreven. Ik hoor, dat ook uit financieel oogpunt andere planneu worden in overweging gegeven in de op die prijsvraag ingekomen antwoorden en dat er wel een eu ander in die antwoorden is, waarmee men zijn voordeel zou kunnen doen. Ook uit deferentie voor dat blad meen ik, dat het beter is, te wachten met het nemen eener beslissing, vooral waar de uitslag dier prijsvraag weldra zal worden bekend gemaakt. De beer Gerritsen: Ik kan volmondig onderschrijven wat de heer Van Duinen aan voerde, al blyf 'k huiten de détails, door hem aangegeven. Ik meen evenzeer, dat, waar de Raad slechts even 24 uur den tijd had om kennis te nemen van het voorstel en de onvol- talligbeid van deze vergadering (herinnerd zij. dat van de 17 iedenontbraken Red.) uitstel beter is. Ik voel heel goed, dat ik bestrijding zal vin den, vooral van hen, die meeneu, dat het hoog tijd is om te beginnen, wil de exploitstis Mf dit jaar kunnen doorgaan; doch wij kunnen maar éeu proef nemen mislukt die, dan zijn de f9000 weggeworpen geld en de verantwoor delijkheid daarvan wil ik niet aanvaarden. Ik stel de proef liever een jaar uit. Ik meen, dat er zeven antwoorden zijn inge komen, op de prijsvraag, waarbij wellicht veel is, dat door de commissie wellicht is over 't hoofd gezien. Op éen détail wil ik wijzen Mij beeft het getroffen, dat in het voorstel van B. en W. hoe genaamd geen tarief is ontworpen. Ik denk hierbij aan de minder bevoorrechten, die hier wellicht totaal overgeleverd zullen worden aan den ezploiunt, die daarden alleenverkoop heeft. Elders vindt men in dergelijke wandelparken zonder nu ceut. Do horen tullen het dus billijk vinden als ik verzoek, *uy voor het geleden verhes schadeloos te stellen." De compagnons duisterden even. Toen deed Wilser eenige schreden naar de deur. .Halt, riep de ingenieur, geen stap verder. |k verzoek de heereu op de sofa plaats te neuien. B t - vendien waarschuw ik u, dal een vri.nd van mij buiten op straat op rny wacht en indien ik in een half uur riet beneden ben, opent hy een brief wa-roi ik allee heb uiteengezet. Ook heb ik hier eeu revol ver met zestoopen voor oumiddelyk gebruik gereed. Wilser trad haastig terug en de beide chefs gingen op de sola zitten. .Ik zie wel, merkte Moore op, dot wy met een gentleman Ie doeu hebben, Smith boog beleefd. „Welke aoui, nam Wilser nu bet woord, mogen wy u aanbieden f" „De heeren zullen dertigduizend doller wel niet te boog vinden," „Dertigduizend doller? Dat is eeu scbasdael, vloog Moore op. Bedeuk, dat, indien myn triend eu ik willen, je niets ont vauzl. Vóór dal je instaat bent de politie er in Ie mengen, kunnen wjj reeds ver w* i zyn Je ziet. dat je oua niet tóo in je macht heb, ais je denkt.'' De ingenieur lachte. ,U vergeet, dat het overmorgen de eerste is. U weet welke lukomeleu die termijn voor u beleekeul en dal geld tullen de heereu wel niet in den steek allerlei kleine kraampjes, waar men voor twee cent melk of limonade kan koopen en dus niet alleeo de meergegoeden worden bevoordeeld. Ik acht bet rapport een mooi stuk werk en erken, dat de commissie niet anders kon, doch steun bet voorstel-Van Duinen om de tw>«ii«e»"g aan te houden. De heer Plomp: De heeren Van Duinen en Gerritsen pleiten dus uitstel. De Commissie heeft niet alles kunnen doen wat zij wel wilde, want zij moest zich houden aan het bereikbare en zij heeft dan ook aller eerst gevraagd: boe kunnen wij een goede huur maken en tevens zoo goed mogelijk zorgen voor de exploitatie. Dit moest bij haar wel op dan voorgrond staan omdat de financiën dar Ge meente niet toelaten, grootscber plannen te verwezenlijken, wat nog iets andere ia den se te ontwerpen en ze te verwezenlijken met kane van slagen ook in de toekomet. De commissie heeft daarom gedacht aan eeu gemengd bedruf, dus café plus pension, die elkaar aanvullen en daardoor kans hebben, vruchten af te werpen. Beide heeren spraken over de pryevraag. Ook ik ben eeu voorstander van h-t vern ijgen ven licbt;doch zij,die de prijsvraag uitschreven,hadden moeten zorgen, dat de antwoorden op tyd klaar waren. Daarentegen is de termijn voor inzending der antwoorden verschillet Je maten uitgesteld; maar die termijn is dan toch nu gealoteu en nu ware het plicht geweest, aan B. en H ..desnoods onder geheimhouding van de fineaaea, de nieuws gezichtspunten mee te deelen. En als we nu eens ingaan op het verzoek om uitstel en er komt dan een ander die weer eens f50 uitlooft voor een ander stel antwoorden, en er dan weer uitstel wordt gevraagd mat bet oog op ook deze antwoorden. De commissie van bystand heeft zooveel moge lijk haast gemaakt, en dat was ook ooodlg. Reeds is de termijn van opening verdaagd van 15 Juni tot 1 Juli, maar als er nu uitstel komt en we daardoor op 1 Juli niet gereed zijn, dan is de kans voor dit seizoen vetkeken. Ik wil gaarne gelooven, dat in de antwoorden veel goede wenken zyn. doch de vraag, die one thans bezig houdt ismoet bet boerenhui» worden verbouwd, of niet De commissie heeft in haar vooratel slechts het resultaat harer overwegingen kunnen tnee- deelon en niet alle besprekingen. Eigen exploitatie beeft zij niet aangedurfd, óok niet om de controle, die byna onmogelijk ia. Ik kan mij deukeu, dat sommigen meeneu, dat het bestaande heerenhuis onveranderd moet gelaten en dat voor de pension-gasten cbileta moeten gebouwdde heer Van Duinen acht die zelfs goedkooper, doch ik geloof dit niet zoozeer terwijl ik ook vreee, dat bouw in het bosch aanleiding zal je ven tot vernieling in bet bosch. Het heerenbuia moet in ieder geval verbeterd, waut het heeft te weinig ruimte voor éeu familie En in het bosch kan men toch moeiiyk tentje* Km neerzetten, want dit is niet voldoende, rst moet er eeu behoorlijk gebouw zijn en dit moet staan juist waar het nu staat, aan den grooten weg: wie daar verblijft, wil ook wel wa^ .Nu vooruil,dertig, hsaatte Wiiaer ucu teseggeo, doch op voorwaarde, dat u vijf dagen lang bet «wijzen bewaart." „Dat «preek! van self.'* De heeren ecbenen voor alle gevallen van geld voorzien te syu, wam M"»re oam een poreftuille uit sgn «ab en telde de dertigdiuzeud dollar ia bankbiljetten op de latei uil. Soiitb verzocht den compagnons, zich naar dee meest verwijderden boek der Itamer terug te tres- ken; toen k warn by dichter by, lelde de torn eu stak ie iu deu sak. .Gelukkige reu», heeren!" „Haal je dt d.bromde Moore. Zy n gezicht tot bet laatste oogeublu voorzichtig naar ds üeefen gewend, verhei Suiiwi de spreekkamer, Na eeo eind te voel gegaan te zyn, nep giui'h eeo rijtuig aan. Hij was uu een welgesteld iu«u en kou zich de weelde vin een rijtuig veroorloven. „Vyfde Avenue 28," riep uy deu koeieier toe. Hw rytuig bield weldra voor eeo prachtig huis stil. .Is meneer Goldsmith thuis?" vroeg de ingenieur den bediende in ryke livrei, die open deed. .Meneer ie wel thuis, maar ik twijfel, of by te sproken .Wil je beu» dit kaartje overhandigen t" Hij reikte hein een kaartje, user met pstlood lel* opgescli reveu te hebben „Meneer wacht u," «ei de lakei na twee minuten. Kort daarop stuud Bmitu voor deu inilliounair. Wilaer heet zich op de lippen- „Twintigduizend", bood hy. „Dertig.'' „Vyf-en-twinlig!" Smith stond op. .Zooala u wilt, ik-

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1