Maart 1908. No 7476. 57e Jaargang. Feuilleton. FIRMA A. H VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elko regel moer 10 cent. By rogol- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nifnfmers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KGRTEGKACHT 9- ostbus 9. Tolephoon 1 KENNISGEVINGEN. Nationale Militie. g van Verlofgangers in ij k e li dienst. iv e r k De BURGEMEESTER vnn AMERSFOORT maakt bekend, dal de in deze Gemeente gevestigde verlofgaugeiö, wier namen hieronder zyn vermeld, b(j deze, ieder tegen liet achter zijn naam aangege ven tijdstip, krachtens art. Ill der MlHtiewet 1901 in werkriiiken dienst worden opgeroepen: vragenaan hein, die het in zijn woonplaats niet heeft outvaogen, wordt het nu aankomst hij het korps uitbetaald. Ingeval ziekte of gebreken de opkomst mochten verhinderen, moet hiervan zoodra doeDlyk door overlegging van eene op gezegeld papier geschreven en gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter Ue- met nte-secreturie blijken. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen een ongezegelde ver klaring is afgegeven, dan kan deze alduB, ter ver zending aan wien behoort, ter Gemeente-secretarie worden ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband roet een vorige oproeping in wer- Kamen en voornamen der Verlofgangers. Dagteekening, voor de opkomst bepaald. Korpsen BOTTENBURG WILLEM BOVEE GERARD JAGTENBERG KAREL id. 1974 id. id, De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen, dat zij rich, ieder op dun voor hem aangegeven dag, iu uniform gekleed en voorzien van hun verlofpas (zakboekje), alsmede van al de bij hun vertrek met groot-verlof medegenomen voorwerpen van klceding en uitrusting, bij hun korps aanmelden, eu wel des namiddags vóór vier uur, of, indien dit met het oog op den duur der reis niet mogelijk is, zoo spoedig doenlijk daarna. gy, die binnen het Ryk woonplaats hebben, behoeven bun reis uiet eerder aan te van gen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Het is iu het algemeen wenschelyk, dat de opge- roepeoen zich op den laatsten dog vóór hun vertrek naar het korps, des voormiddags tusschen 10 en 12 uur ter Gemeente-secretarie aanmelden, voorzien van hnn zakboekje, ten einde zoo noodig in het bezit te worden gesteld van de vere'sobte vervoer- bewjjg.-n en passagebiljoiten en tot betdesgowenscht in ontvangst nemen van daggeld, oen en ander voor zooveel zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zy die Mwenscht achten, inlichtingen te bekomen aangaande de reis. De verlofgangers echter, voor de laatste maal met groot-verlof vertrokken na 15 Manrt 1904, die alleen per spoor- of tramweg moeten reizen en in wier zakboekje aanwezig is een op wit papier ge drukt eu mot roodeu inkt ingevuld vervoerbewys, behoeven zich niet ter Gemeente-secretarie aan te melden, doch begeven zich rechtstreeks naar bet station van vertrek en stellen aldaar bun zakboekje ter band aan den stationshcambte, met de uitgifte van plast ibewijzen belast. De verlofgangers beboeren er op indachtig te zijn, dat hun het zakboekje wordt teruggegeven, alsmede de strooit van het vervoerbe wijs, aangezien deze Btrook hun gedurende do reis moet dienen als plaatsbewijs. Verlofgangers, die, boewei hun reis aanvangende per spoor- of tramweg, een gedeelte van het traject moeten ufl ggen per stoomboot of die op bunne reis van éen of meer veren moeten gebruik maken, moe ten zich steeds naar de Gemeente-secretarie begeven tot het in ontvangst nemen van de vereischte ver- voerbewijzeu eu passagebiljelteu. Het is uoodig, zich ten minste een half uur vóór het vertrok vau den trein of tram aan bet station te bevinden. Behalve op vry vervoer, voor zoover de reis ge schiedt binnen het Rijk, beeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst, voor den dag van opkomst recht op een daggeld van f0.25. Het is niet noodig dit daggeld ter Gemeente-secretarie te le Regiment Veld-Artil- lerie.TreiDafdeeling id. id. id. id. „Wel, wel," zeide de graaf na een poosje. „Hier heb ik dsn toch een bericht, dat voor ons van groote beteeken is kan worden. Te Karlsbad is de betrekking van Bn geiueest vacant." „Maar dat interresseert óns toch niet," zoide Alexa. „Dat zeg jij met je kinderverstand, maar misschien bcb je toch wel gelyk. Laten we maar eens verder kyken." Wel tien minuten heerschte weer een .diepe stille in het vertrek. Toen zeide de graaf plotseling„Kin deren dat is iets voor ons. Luistert eens." En terwijl allen HaudHchtig luisterden naar hetgeen zy te hooren zouden krijgen, las hy hardop „Een cavalerie-officier buiten dienst zoekt, voor eeuige maanden op een adellijk kasteel of groot landgoed een plaats als ryleernar voor de zonen en dochter» van den huize. Steller dezer is van adel en een bekoud uitstekend ruiter. Salaris naar overeen komst. Eerste voorwaarde is, dat steller iu don huiselijker kring opgenomcu en daar volkomen als huisgunoo", behandeld wordt." „Waar Haat dat, papa?" Met een voor haar ongewone heftigheid nam Dagmar haar vader do courant uit do handen en herlas de annonce. Haar hand beefde een klein keljjken dienst, door den zelfden geneeskundige reeds een verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogendeu met een oogczegelde en niet- golegaliscerde verklaring worden volstaan. Ma hun herstel vervoegou zij zich ouverwyld bjj bun korps. Hy, die zonder geldige reden uiet voldoet aan deze oproeping, wordt, na daartoe verstrekte mach tiging van den Minister van Oorlog, als deaerteur afgevoerd. Hy, die zonder geldige reden zich te laat bij het korps aanmeldt, maakt zich strafschuldig. Het niet-outvangen eener bijzondere oproeping ontheft een verlofganger geenstius van zyno ver plichting tot opkomrt in werkclijken dienst, daar de openbare kennisgeving EEN1G en ALLEEN als bewys geldt, dat hy beboorljjk is opgeroepen. Den verlofgangers, die, op grond van kostwinner schap, vermeenen in de termen te verkeeren tot het erlangen van ontheffing van bovenbedoelden werke- lijken dienst of van eene geldelijke vergoeding, wordt aangoradeu hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken voor hunne opkomst aan de Koningin le doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan Hare Majesteit worden gezonden. Fraukeering is niet noodig. WenBcht men alleen voor een gelde lijke vorgoeding iu aanmerking te komen, dan kan deze by ongezegeld en ongefrankeerd verzoekschrift aan den Minister van Oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzon derlijke publicatie betrekkelijk „kostwinners", en kuDnen zoo noodig nadere inlichtingeu mondeling worden gevraagd ter Gemeente-secretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddag*. Amersfoort, 5 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERB. Inleveren van rekeningen. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen ter kennis van de ingezetenen dat ingevolge de Wet van 8 November 1815 (Staats blad 61) alle vorderingen ten laste van het Ri.iks van de Provincie of van de Gemeente over het jaar 1907 voor den leu Juli e. k. moeten worden ingediend by de autoriteiten door wie de bevelen tot het doen van leverantiën zyu gegeveu; en dat de belang hebbenden, die van de tUMcbenkomt des Gemeente bestuur» weuBClien gebruik te maken, tot inlevering van hunne vorderingen ten laste van het Rijk of van de Provinoie, hunne deolaratiên vóór den 80 Juni aanstaande ter Secretarie behooren in te leve ren. Amersfoort, 5 Maart 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgomeoatnr, WUIJTIERB. De Secretaris, J.G. STBNFERT KROE9E Do BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT, Gezien de missive van den Commsisaris dor Konin gin iu de provincie Utrecht va» de» 6 Maart 1908, 4o afdeeling, no. 997,711, betreffende vers erking van het blijvend gedeelte bij het wapen der infanterie. Brengt ter algemeene kennis dat door Hare Majesteit do Koningin voorloopig is goedgekeurd eer. ontwerp van besluit, huudende bepalingen, krachtens welke miliciens van het wapen der infanterie ter versterking van het blijvend ge deelte by dat wapen gedurende het tijdvak van 27 Maart tot 26 Juli 1908 onder de wapenen kunnen komen of blyven, welke bepalingen, met de daaraan door den Minister van Oorlog toevoegde uitvoerlnge- voorschriften in hoofdzaak neérltomon op het vol gende: lo. Du miliciens wieu wordt toegestaan om van 27 Maart tol 2-6 Juli 1908 vrijwillig oudorde waponen te komen of te blijven, omvangen eeno premie van honderd twintig gulden (f120). Komt voor 25 Juli 1908 door omstandigheden, van hun wil onafhankelijk (byv door ziekte) e»n «inde aan hun verblyf onder de waponen, dan bedraagt de premie éen gulden (fl) voor eiken dag vau hun vrijwillig verblyf. 2o. De premie wordt in eens uitbetaald V*j vertrek met groot-verlof of. by voortgezet verblijf onder de wapenen, op 25 Juli 1908, 3o. De verlofganger*, die dit jaar voor herhalings oefeningen worden opgeroepe* on die lot het vrij willig verblyf als hiervoreu bedoeld zijn toegelaten, mogen voor het volbrengen dier oefeningen dadelijk na 25 Juli onder de wapenen blijven. 4o. In het geheel kunnen tot bedoeld vrijwillig verblyf worden toegelaten teu hoogste 2200 man. om bet even tot welke lichting der militie zij behooren. Melden aioh meer dan het vereisohte getal aan, dau hebben zij, die zich het eerst aanmelden, den voorrang boven non die later komen. do. De aanmelding van verlofgangers geschiedt by den korpscomtuaudani per brief, waarin hun volledig adres duidelijk is vermeld en waarby is ingesloten een bewijs van goed gedrag, dat ter Gemeente-secretarie moet worden gevraagd. Geschiedende deze kennisgeving ingevolge inaoht' tiging van Hare Majesteit om aan bovenvermelde voorloopig door Hoogstdezelve goedgekeurde bepalingen reeds algemeene bekendheid le geven, onder beding, dat bjj die bekendmaking inededeeling worde gedaan, geljjk by deze nadrukkelijk goschiedt, van het voorbehoud, dat het vrijwillig verblijf onder de wapenen op den hierbedoelde» voet alleon din kau geschieden, zoo de voor de daaraan verbonden premie bonoodtgde gelden door de Wetgevende macht worden toegestaan. Wordende bij deze voorts bepaald, dat gegadigden, aan wie eeue spoedige aanmelding ton zeerste wordt aaubovolen, ter Gemeente-Secretarie nadere inlich tingen kunnen verkrijgen en dat aldaar des ge- wen»cbt zorg zal woideu gedragen voor de opzending van den brief vau aanmelding. Amersfoort, 7 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERB. beetje en haar wangen werden licht gekleurdmaar niemand bemerkte dat. „Kinderen, dat zou iels voor ons zyu," zeide de graaf uog eens, „Wat dunk jullie ervan, wanneer ik dien baron, of wat hy ook zjjn mag, eena bij ons inviteerde? Sohaden zou het voor jullie beiden iu geen geval wanneer je nog eene grondig rjjlaa zoudt krijgen. Dat beeft de manegedirecteur mij meermalen verklaard, als ik met bom sprak, terwijl jullie aan het rijden was. Hjj meende, dat jullie onderricht, voorzoover daarvan sprake kau sjju, op geheel verkeerde grondslagen berustte." Alexa was dadelijk voor het denkbeeld gewonnen. „Toe ja papa, doe datik heb 't dezen winter vaak genoeg bemerkt hoeveel er mjj nog ontbreekt. Wat zeg jij ervan, Dagmar?" „Ik geloof niet, dat ik nog les noodig heb. Wan neer ik nu nog niet rjjdeu kan, zal ik bet wel nooit loeren." „Men is bjj rijden nooit uitgeleerd," zeide de graaf „en je kan er uog eeu neelen boel bij leeren. Maar afgescheiden van de lossenwy zouden door dien graaf een nieuwen huisgenoot krijgen, die wellicht wat meer leven in de brouwerij brougt." De gravin keek haar man aan „Eduurd jij hebt toch eoms uitdrukkingen komen aanwippen, leven in do brouwerij brengen als de dienstboden je ceus hoorden". „Ja je hebt gelijk," zeide hy. „Men moet zijn geheele leven zóo inrichten, dat onze dienstboden tevreden over ona kunnen zijn. Maar wat denk je overigens van mijn denkbeeld Tol zyn groote verbazing was zyu vrouw er niet tegen. Gravin Constance bad io haar jeugd zelf hantoch- D« BURGEMEESTER der Gemeente AMKRS FOORT brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utreoht, dd. 6 Maart 1908. 4« Atooling no. 986/707, ter kennis van belangbebbendeu, dat inde Gemeento Baarn een geval van MILTVUUR is voorgekomen. Amersfoort, 7 Maart 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERB. Een belangryk voorstel. n. In hun concept-verordening, regelende de opname en verpleging aan besmettelijke ziek ten in de daarvoor bestemde barak, in haar geheel opgenomen in het vorig nummor, stellen B. en W. voor de butaling van de voedings- en verpleogkosteo ie regelen naar den maatstaf der Inkomstenbelasting. In deze voege, dat zy in art. 5 voorstellen, dat die kosten worden bepaald per etmaal, eeu gedeelte voor een geheol berekend,voor ieder persoon, die in (te plaatselyke directe belasting naar het inkomen is aangeslagen ol voor elk lid van een gezin waarvan bet hoofd dea gezina iu die belasting is aanga slagen in de 23e klasse en daarboven f350. van de 18o tot en met de 22e klasse op f 2.50. 11e s 17e (1.50. 6e i 10e >11.00. daar benedon f 0.50.* B. en W. schrijvou»Hot komt ons voor, dat naar deze schaal de betaling van de vuedings- en verpleegkosten geen bezwaar kan opleveren". Afzoodering van laders aan besmettelijke ziekten is noodig om eptdemieëu te voorkoumn, epidemieën, die de Gemeente al gauw lot enorme uitgaven brengen. Maar juist om dit te voorkomen, dient onzee inziens een wyzigiüg gebracht in het voorstel. In dier voege, dat tie Gemeento de ver- pleeggeldëo alleen terugvordert van die ge zinnen, wier hoofd in de plaatselijks Inkom stenbelasting is aangeslagen boven de7de klasse en zy dus allen vrijstelt wier inkomen minder is dan f700 per jaar. Voor hen, beboorende tot de 8ste en de 9de klasse (van f700 tot f 1000) zouden we willen pleiten f0.50 per dag en voor de 10de klasse tot de 18e klasse (dus f 1000 tot f 1600) zouden we willen stellen fl per etmaal, terwyl we de overige bedrageu, in art. 5 voorgesteld, onveranderd Op de achterzijde van hot aanslagbiljet der Inkomt'enbelostlng staat, dat omvat d« 28e klasse inkomens van f9600 tot f 11000 18e tot 22e f4400 f 9600 11e tot 17# f1200 f 4000 6e tot 10e f 80n a f iloo le tot 6» t 100 f 600 telyk eu uitsiekemi gereden eu wist dus ooc wel, dat haar brillen dochters iu ditopziohl|uog heel wat ontbrak on wanneer zij in du manege to Berlijn keek naar het rijden van haar dochtors, had sü meermalen vau officieren, die op de galerij hot schouwspel gadealoegou, opmerkingen daarovor ge boord die zij als volkomen waar moest erkennen ofschoon die haar niet aangenaam waren. En zij wilde, dat haar beide dochters in alles het hoogste beruiken zouden. Wannoer zy zich te BerlUn of ergeus anders te paard verioouden, moest iedereeu dn belde jonge meisjes pryzcu en bewonderen en mocht niemand eeu aaumurkiug kunnen maken. Daarom had zij in deu vorigeu winter haar dochtors reeds rij-onder richt laten geven, maar dat had moor daartoe gediend, enkele verkeerde gewoonten af te leoreu dan opnieuw dezo edele kunst grondig te loeren. Daarom zeide zy, na nog even nagedacht te hebben: „Ik verwerp bet denkbeeld volstrekt niet. Lees de adverteutie nog eens voor." Dat geschiodde ou de gravin zeide „De annonce bevalt tntysi) is kort, beider on eenvoudig. Maar we moeion natuurlijk informatios inwinnen en dan moeton we om getuigschriften en een portret vragen." „Juist, mama," zeido Dagmar. „Een portret moe ten we hebben we moeten tooh wetou, hoe onze nieuwe huisgenoot er uitziet om daaruit althans eeuigermate de conelusie te kunnon trekken wie en wat hy is." „Maar, Digmar," zoide Alexa verbaasd. „Keu cavalerie-officier van adel is tooh geen huisknecht of dienstmeisje." „Volkomen Juist," meende de graaf. „Iemand van adel biyft iemand van adel. E» dat hy wil worken en geld verdienen, bewy»i, dat men hem ale «en ernstig mensch moet beschouwen en dei men hem niet mag vergeiyken met die talrijke officie ren dio ontslag hebben genomen en maar roodbot- melen." „En wie weet welke red-tien deze pereoon er toe „Volkomen juist," zoide de graaf, ofschoon hy van haar g.heel» redeneering weinig begrepen had. bewogen hebben, te willen arbeiden. Wie woet welke een verleden hy heefi," zeide Dagmar. „Dat geloof ik niet," zeide de graviu, „wio nog waardo hecht aan syn naam en dat doet do steller dior advert ntie, want dat blykl duideiyk daaruit, dat by in de eerste plaats ais huisgenoot beschouwd wil wordeu ik wil maar zeggen, iemand die dat doet, heeft geen duister verleden, doen onderscheidt zich zeer voordeelig vau ai die meusohen, die lion trots hua naam alles laten welgevallen, wanneer ty daardoor en dan Juist door hun uaara op on verschillij welke wyte hun voordeel kunneu vinden." Maar hy hield het voir zyn plicht, zyu vrouw souvee! mogelijk gelyk te geven en in dit geval deed hy dat met een egoïste bedoeling. Wat hy eerst in stilte had gnhoopi, Was hem nu in eens duideiyk geworden nam.iiyk. dat de ryleeraar na tuurlijk écarté sou sneleu. Een adelyk officier die dat met kon, bestond er op de gansono wereld neit en het denkbeeld, weldra weer dageiyka zijn lie velingsspel te kunnen spelen, deed hem in gedichten den aanstaanden huisgenoot nu reeds mot opea armen ontvangen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 1