Stadsnieuws. zouden wenschen te laten. Immers, iemand die nog geen f700 per jaar inkomen beeft, en dus minder dan 113 F er wèek, kan'voor zijn patiënt niet missen 7 per week err dit nog we! behalve extra- onkosten wegens vei voer, dokters- en apothekers-rekening, verbandmiddelen (een zwachteltje bijvoorbeeld bij keelziekte) en veelal extia-bewaking en verpleging. Wat zal bet gevolg zijn als men het tarief onveruinlerd laat Nemen we 't geval, dat een kindje diph- teritis krijgt. Een bewoner van een toe-huis doet net patiëntje thuis verplegeneen onderwijzer of ander Gemeente-ambtenaar vraagt verlof en houdt zijn andere kinderen thuis. Alleen de kleine winkelier dus komt in't gedrang. Van zijn nog geen f 16 in de week kan hi| geen f7 afstaan voor de verpleging van zijn kind in 1e barakdoor het briefje besmettelijke z\ ;te" schuwen zijn klantjes zijn winkel en beeft hy alle kans, dat hij ze uimmer terugziet. Gevolg zal zijn het niet-ioroepen van ge neeskundige hulp daardoor besmetting ook van andere huisgenooten en, door de overige kinderen, wellicht van een gansche school klasse. Het begin eener epidemie. Gezwegen nog van het leed, dat de vader en de moeder moeten ondervinden als het pa tiëntje zonder deskundige hulp inoet wor den gelaten en de arts eerst wordt geroepen, als 't niet langer kan. Evenzoo de Aerklieden (meesterknechts, voorheden, enz.); doch dezen minder, omdat het briefje «besmettelijke ziekte" hun niet zoo grooie schade brengt. Het is in 't belang der Gemeente, dat zij epidemieën voorkomt en daarom is zij ten volle gerechtigd, door de gemeenschap to doen bekostigen de afzondering in de barak ook van deze patiënten, al zijn hun ouders ook nog niet bepaald on- of minvermogend. We hooren al zeggen, dat de Gemeente bierdoor op geweldige kosten zal worden gejaagd. Ach, deze zyn niet zoo groot als 'l wel lijkt en stellig niet zoo hoog als ze zullen worden wanneer door een te duur tarief het uitbreken eener epidemie wordt in de band gewerkt. Als we de Jaarverslagen der Gezondheids commissie over de laatste drie jaren nagaan, dan zien we daaruit, dat gevallen van be smettelijke ziekten gelukkig maar weinig voorkwamen. In 1905 werden gesignaleerd 21 gevallen van roodvonk (feitelijk 14, want 7 patiënten behoorden tot bet garnizoen: 4 in delnfan- terie-kazernes, 1 in de Kazerne voor bereden wapens en 2 iu het Militair hospitaal) en 4 gevallen van diphterie (Kleine Spui, Grooie Haag, Stellingwerfstraat en Nicasiusstraal). In 1906 wenlen geconstateerd 9 gevallen van roodvonk, 5 van febris typhoidea en 2 van typbus abdomiualis. «Eeulgea van d<-ze patiënten werden opgenomen in de barak" zegt het verslag, doch het geeft niet aan hoeveel en evenmin tot welke caiegorie van inwoners (al dan niet belastingbetalenden) zij behoordeu. In 1907 kwamen voor 5 gevallen van diphteritis en 1 geval van roodvonk. «De patiënt werd in de barak verpleegd", zegt het verslag. We meenen uit deze officieele gegeveus te mogen concludeeren, dat het niet zoo'n vaart zal Inopaa met de kostelooze verpleging iu de barak en zyu er ten stelligste van van overtuigd, dat, uls de Gemeente uit zuiver eigenbelang, zoo schikkelijk mogelijk is met het heffen van verpleeggelden, er niet éen meer zal zijn, die tracht een besmettelijke ziekte te verheimelijken en daardoor de kans opent voor verdere besmetting ook van anderen. Nu bet voorstel wellicht zeer binnenkort inde afdeelingen, dan wel in openbare Raads zitting ter sprake komt, hebben we gemeend, het bovenstaande even in 't midden te moeten brengen. Nog eens Marktverbetering. (INGEZONDEN.) Nu wij aan den vooravond staan van de behandeling door don Raad van bet markt rapport dor Vereeniging «Handel en Nijver heid", wil ik nog eens op de belangrijkheid dier plannen wijzen. Ik doe dit te meer omdat ik van vroegere bewoner», die nog belang in Amersfoort stellen, zulke aange name, waardeerende brieven ontvang. Van een dier brieven wil ik een gedeelte afschrijven omdat de schrijver ervan, mijns inziens, de zaak van een zeer juist en hoog standpunt beziet. Hij schryft mij naar aauleiding van mijn artikel in uw geacht blad van 11 Februari als volgt: «Treffend en pakkend vooral vind ik de «twee aangehaalde passages van Carl Jeppe «en dr. Franz Oppenheimer als tekst, en de «preek klinkt als een klok I Wie zou na zóo «veeJ klinkende argumenten en tastbare «bewijzen nog durven beweren, dat in uw «rapport ook moar éen greintje fantasie «aanwezig is. «Ik feliciteer U met uw krachtig artikel; een «dergelijk bewijsmateriaal geleverd, zóo kort »na de lezing van den heer rfchuttevaer met «een onderwerp zoo zeer verwnDt en toch «zoo verschillend met dit laatste; mij duokt «bet moet inslaan. «Bovendien beide producten, djg door uit- «sluitend kleinen stand worden althans «kunnen worden voortgebracht zij brengen «bet geld juist daar waar het het meeste «geluk aanbrengt, zonder dat het wordt op- «gestapeld, maar waar het spoedig weer aan «de circulatie wordt prijsgegeven tol nut «van hot algemeen. «Wat is er nog veel te doen om de al- «gemeene welvaart te bevorderen «wat zoude er nog veel tot stand kunnen «worden gebracht indien onverschilligheid «omtrent het lot van anderen en egoisme «wat minder den boventoon vierden en, «last not least, indien de meergegoeden «maar beter hun plichten als mensch wilden «betrachten. Door eenparig werken om «gebrekkige toestanden te verbeteren, zullen «sociale nooden spoediger uit den weg wor- «den geruimd dan al de, dikwijls misplaatste, «liefdadigheid, die zoo vaak beoefend wordt «uit vrees voor eigenbehoud en welke juist «een tegenovergestelde uitwerkiog heeft dan «bedoeld wordt, n.l. dat zij bij velen het «levens-ideaal «de werklust" doodt. «Men hoede zich voor lapwerk hebt U «terecht gezegd. Bedeeling en liefdadigheid «is óok lapwerk, ja erger nog. «De geest van uw artikel heeft mij on- willekeurig op een zijweg gebracht. Doch «het is de waarheid; men wordt onwillekeurig «weemoedig gestemd als men bedenkt, <lat «de wil en de poging om tot het «goede op te wekken niet meer «steun vinden. Doch daarom den moed «niet laten zinken, krachtig op den ingesla- «geo weg voortgaan, niet de armoede be- «klageti, bedoelen, maar denwegaan- «wijzen om armoede tegen te «gaan. «Wil men het woord dan is dit de ware «liefdadigheid. «Blyt krachtig doorwerkeu om uw ideaal «te bereiken, tot heil van de stad ea omge- »ving." Zóo denkt een oud-Amersfoorter over de marktverbetering. Ik hoop, dat ook de Raadsleden zich op dat hoogo standpunt zullen plaatsen en van die hoogte de voor de stad en omgeving noodzakelijke markt verbetering zullen bezien, overzien, doorzien. Ooze stad behoort tot de in de laatste tien jaren meest vooruit gegane steden van ons land maar zij staat zeer laag aange schreven wat handel en nijverheid betreft. De nijverheid wacht op den goeden waterweg de handel op goede marktgelegeuheid en daarmede samenhangende samenwerking van stad en omgeving. Ernstige, groote belangen voor de stad staan in dezen tijd op het spel. Dit mogen de Raadsleden toch wel bedenken. Thans gaat het er om: zal Amersfoort voor een nieuwe reeks van jaren een m a r k t p 1 aa t s j e blijven, of zal Amersfoort de centrale markt worden van de geheele Veluwe, van de geheele Gelde r- sche vallei. Alle spoorwegen leiden reeds Daar die centrale marktplaats. Amersfoort kan du worden «de markt" voor een omgeving, een provincie groot, indieu het murkten en marktregelingen maakt, die beter, doelmatiger en grootscher zijn dan die der concurreerende plaatsen. Eén groote markt is een eisch des tijds. Koopers winnen tijd door éen groote markt; verkoopers maken meer op éen groote markt. Eén groote markt is bet belang der toekomst van Amersfoort. Het groote, eervolle, dankbare werk de marktverbetering tot een goed einde te brengen, is thans de taak onzer Raadsleden. J. VAN DER WAL KZN. Deor den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn, ingevolge Koninklijke machtiging, ingetrokken de door bet vorige Kabinet ver leden jaar ingediende wetsontwerpen betref fende de Grondwetsherziening. De aandacht van belanghebbenden zij ge vestigd op de kennisgeving in dit nummer betrekkelijk de versterking van het blijvend gedeelte bij de infanterie in het tijdvak van 27 Maart tot 25 Juli. Mr. W. W. Wichera Wierdsma heeft bij den Gemeenteraad van Hilversum het vol gende voorstel ingediend, dat verstrekkende gevolgen kan hebben voor de gemeeutelijke Hoogere Burgerschool te Amersfoort De ondergeteek'rnde heeft de eer U voor te stellen aan Burgemeester en Wethouders te verzoekeo, aan de Commissie van Toezicht cp hBt Middelbaar onderwys te Hilversum de volgende vragen te willen stellen, en tevens genoemde commissie uit tenoodigen indien zy daartoe termen vindt, voorstellen te doen tot reorganisatie van dè heffing van schoolgeld aan de Hoogere Burgerschool, oi andere voorstellen in te dienen. a. Kan de oprichting van een Rijks Hoogere Burgerschool te Bussum, waar oen schoolgeld zal worden geheven van hoogstens f60 eu waar ook leerlingen van buiten de Gemeente Bussum wonende ouders worden toegelaten, nadeelig werken op den bloei van de H. B. S. alhier; b. Is, om aan de H. B. S. alhier haar voortdurende!) bloei te verzekeren, wensche- lijk de verordening op de heffing van schoolgeld op de H. B. S. te wijzigen, door I. een schoolgeld te heffen van 60 tot 100 gulden voor iedere(n) leerling, onver schillig of de ouders of voogden van die(n) leerling hier wonen of niet, met een aftrek voor éen broeder of zuster van die(n) leerling ad 26 pCt., meer broeders ol zusters ad 50 pCt.of II. Een schoolgeld te heffen van f60 voor iedere(n) leerling zonder eenigen aftrek, en tevens daarbij aan te vragen subsidie van het Rijk. c. is, nu de Gemeente Hilversum na de volkstelling een Gymnasium zal moeten hebben, het wenschelijk aan de H. B. S. eea inrichting te verbinden, waardoor leer lingen kunnen worden in staat gesteld, toe gang te verkrijgen tot de instellingen van Hooger onderwys; d. is, wanneer de Gemeenteraad mocht besluiten de H. B. S. aan het Rijk over te doen, de Gemeente verplicht den leeraren, die hierdoor gevoelige schade kunnen lijden, deze schade te vergoeden e. welke financieele gevolgen, veroorzaakt door vergrooting van het gebouw en uitbrei ding vaD het personeel, zouden er voor de Gemeente aan verbonden zijd, wanneer het aantal leerlingen der H. B. S. aanmerke- en bijv. klom tot 20U A 250. Aan mejuffrouw Overbosch is, op haar verzoek, eervol ontheffing verleend van baar tijdelijke aanstelling aan de openbare Lagere school 2e soort aan de Hellingstraat. In haar plaats is benoemd mejuffrouw te Utrecht. Op de speelplaats van de openbare Lagere school 3e soort aan de Koningsstraat zal een schooltuin worden aangelegd. Het stoffelijk hulsel van den heer J. Zan- dijk zal Maandagmiddag half twee worden bijgezet in het familiegraf op de Oude alge- meene begraafplaats, hier. Bij het examen voor de akte Nuttige handwerken slaagden nog de jongedames C. de Groot, B. G. I). Kranen en D. V. Hentie- man, leerlingen van het pensionaat der Zusters van O. L. V. hier. Zij legden het examen af te Utrecht. Niet de heer A. b. de Jager, doch de heer N. P. de Jager is benoemd tot agpnt van de diocesane Bonds-levensverzekering in bet Aartsbisdom Utrecht, welke morgen in werking treedt. In plaats van den heer L. H. Veenhuizen, die is overgeplaats naar Amsterdam, wordt de heer Van Leeuwen werkzaam gesteld bij het bestelgoederenkantoor der H. IJ. S. M., hier. In verband met de Ongevallenwet treedt binnenkort bij de Hollandscbe Spoor een maatregel in werking tengevolge waarvan alle ambtenaren en beambten op 60-jarigen in plaats van op 65-jarigen leeftijd gepensi- onneerd worden. Zij die op hun 60ste jaar veertig dienstjaren nebben, en dat zijn er slechts weinigen van de 240 die weldra ge pensioneerd zullen worden, ontvangen als pensioen 2/3 van hun salaris. De anderen ontvangen het gewone pensioeD, dus de helft van hun salaris. Kolonel A. van Seters, commandant van het le regiment veld-artillerie, zal van 23 lot 26 Maart tactische oefeningen op de kaart houden met zijn onderhebbende hoofd-en subalterne officieren, uit Utrecht en Amers foort. Bij beschikking van den Minister van Oor log is bepaald, dat de gelegenheid tot het sluiten der verbintenis als adspirant militie- officier dit jaar alsnog tot het einde van de maand Maart opengesteld blijft. De landweer-infanterie zal te Amersfoort oefeningen houden van 6 tot 11 April, van 27 April tot 2 Mei en van 4 tot 9 Mei. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat voor de officieren en de onderofficieren der landweer-infanterie, die als instructeur volkomen geschikt zijn en dit jaar aan meer landweeroefeningen dan waartoe zij verplicht zyn deelnemen, voor elke vrijwilligo land weeroefening op den verplichten werkelijkeD dienst minstens tien dagen in mindering worden gebracht. Amersfoort wacht iets schoons op het ge bied van tooneelspeelkunst. Dinsdag 24 Maart zullen in «Araicitia" bier optreden de Hagespelers onder leiding van Eduard Verkade. Opgevoerd worden «Candida", tooneolspel in drie bedryvep van Bernard Shaw, en «Paracelsus", spel in éen bedryf van Arthur Schnitler. Ic beide stukken treden op de dame» Phine Beider, Meina Irwen, Hele. Desmond en de hoeren Eduard Verkade, Rienk Brou wer, E. M. Verheyen, Julius Bongers en Fcike Boersma. De decoraties, noodig tot juist aankloeden der stukken, worden door het gezelscnap medegebracht. In het laatst dezer maand zal de Vereeoi- ffina tot het houden van kunstbeschouwingen hier ten toon stellen een zeldzaam mooie collectie gedreven koperwerk van de fntna Dikkers Co., te Hengeluo. Het derde elftal van Q Jick speelt morgen te Utrecht tegen het derde der U. V. V. Immers als Jupiter Pluvius z(jo veto uiet uitspreekt. Nogmaals herinneron we aan de Nuls avonden, morgen voor de niet-leden en Maandag voor de leden. En aan de vergadering van het A. D. u., waarvan de advertentie in dit nummer bijzonderheden geeft. Het slot van den bazaar voor den bouw eener Ned. Hervormde kerk in het Soester- wogkwartier is vooral niet minder geweest dan het reeds zoo veelbelovende begin. 't Was Donderdag recht gezellig in de croote zaal van Amicita by den zoogenaim- den uitverkoop, die geleid werd door ds. Vunderink, die met een grap en een kwink slag en een ernstig woord tot koopon noodde. Een poosje werd hij als crieur vervangen door een der andere heeren. Fancy-prijzen werden er niet besteed, maar toch bracht de laatste Verkade-koek f 2 50 op; het laatste leege chocolade-doosje f9.70 en zoo al meer. Toen een portretje van H. M. de Koningin in veiling zou worden gebracht, zette men het «Wilhelmus" in en herinnerde ds. Vunderink aan den gelukkigen afloop van bet ongeval H. M. verleden week in de Parkstraat overkomen. Het portretje bracht f2.75 op. Een allorprettigste toon heersebte de drie dagenallen, van zóo uiteenloopende opvat ting en zóo verschillenden stand, beijverden zich om den bazaar te doen slagen. Een zeer aangename taak is het ons, na mens hot dames-comité, thans openlijk dank te brengen aan allen, die hebben meegeholpen tot het zóo ongedacht doen slagen van liet plan aan hen die inzonden, aan de andereu die kochtenaan den behanger en de bloemisten, die geheel belangloos de zaal versierdenaan de verkoopstertjes, die zuo kranig zich weerdeD, en aan hen die de beide theetafels zoo keurig verzorgden. De aquarel van mevrouw M. Wuytiers viel ten deel aan den heer G. Dekker, de ets van den heer Van der Valk aan den jongeheer VaB der Hoop, de aquarel van den heer Verkerk aan mevrouw De Beaufort (ZancD, het poppenledikantje aan mejuffrouw Des Tombe. De naam der pop, die aanvankelijk Steven tje en later Eva heette, werd door niemand geraden. Zij bracht niet minder dan f 17 op aaa raden en werd later door een dame ge kocht, die haar belangloos verlootte onder de tien jongeraeisjes, die den naam heten radenzij viel ten deel aan jungejuffrouw Nierstrasz. De wandelende pop, die óok een aardig bedrag opbracht, moest aan den eigenaar worden terug gegeven. De bazaar heeft een zuivere opbrengst opgeleverd van f 1335een heel bedrag boven de raming, een schitterend resultaat dus van dagen en weken langen arbeids door 't ijverige comité. Want slechts weinigen kunnen beseffen hoeveel toewijding en zorgen er gegeven werden, hoeveel overleg er gepleegd moest worden eer „alles in elkaar" gezet en dit resultaat bereikt was. De 10 Januari opgerichte afdeeling Amers foort van het Centraal genootschup voor Kinderherstellings- en vacantie-kolonies hield gisteravond onder voorzitting van den Leer F. Wesseling haar eerste Algemeene verga dering. De Voorzitter deelde mede. dat de afdeeling tot dusver al bijzonder gelukkig is geweest. Traden na de lezing van den beer Bos, uit Egmond-aan-Zee. al aanstonds 30 leden toe, thans is dit aantal reeds geklommen tot 110 en al werd de minimum-contributie opzettelijk zeer laag gesteld, op 50 cent per jaar, toch draagt ieder gemiddeld fl bij, want het totaal der contributiëD is thans reeds f110, behalve eenige toezeggingen. De af deeling zal dan ook hoogst vermoedelijk in den aanstaanden zomer reeds vijf kinderen kunnen uitzenden; het verblijf buiten kost gedurende vier weken voor elk kind f25 Geneesbeeren zullen bet Bestuur terzijde staan om uit te maken of een kind naar het zeestrand, dan wel naar de bosschen dient uitgezonden. Het behoeft geen bezwaar te zijn, dat een kind wat ver van huis gaat, want het wordt door een der dames-verpleegsters gehaald en na ommekomst van het verblijf ook terug gebracht. Dat de eerste pogingen zoo gelukkig zijn geslaagd, geeft moed voor het vervolg. Aan de orde was hierna bet vaststellen

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 2