Zaterdag 21 Maart 1908. No. 7482. 57e Jaargang, Tweede Blad. Stadsnieuws. AMERSFOORTCCEE COURANT. FIRMA A. H- VAN CLEEFF te AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25 elke regel meer 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën vau buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9, Telephoon 19. De verslagen vau de vergaderingen der afdeelingen van den Gemeenteraad, gehou den op 9 en 10 Maart, zijn thans in druk verschenen. Besproken werden de voorstellen over de barak voor lijders aan besmettelijke ziekten, het adres der agenten van politie om ver betering hunner positie, en de requesten van «Handel en Nijverheid" om verbetering van het marktwezen. Zoodra ook de Memorie van antwoord van Burgemeester en Wethouders zal zijn ver schenen, zullen we deze stukken in extenso opnemen. Onze lezers ontvangen dan het geheel en kunnen daardoor een beter en juster begrip zich vormen van de voorstel len in hun geheel dan dit thans mogelijk zou zijn. Dit kan thans wel meegedeeld, dat beide afdeelingen zich niet kouden vereenigen inet bet tarief voor de barak dat wordt voorge steld de positie der politie-beambten te ver beteren en de politie te reorganiseerenen dat de conclusies van B. en W. tot afwijzende beschikking op het adres van H. N. door beide afdeelingen met 6 tegen 1 stem werden aangenomen. Ook de Gemeenteraad van Araerongen besloot adhaesie te verleeneri aan het adres nopens het kanaal door de Geldersche vallei. Ter vervanging van raej. M. M. van Mill, wien op haar verzoek eervol ontheffing werd verleend, is benoemd tot tonderwyzer in Re kenen aan de Herhalingsschool de heer G Prins, onderwijzer aan een der Lagere scho len 3e soort. Tot de eerste klasse der Ambachtsschool zijn toegelatenJ. Brandsen, A. J. M. Bre- develd, K. van den Brink, G. van den Brink, P. Boerkoel, G. J. Brouwer, J. M. van Djjk, G. Dijkhuis, P. Dufrenne, G. van Eden, P. van Eden, J. D. Goedhals, A. J. Groenhuizen, A. Hellfer, J. Hageman, A. F. van den Hoven, W. Helderman, B. Hüsken, D. Hootsen, P. J. van 't Hof, M. Jagtenberg, R. A. Koch- heim, M. Kamp, J. van Keulen, W. Kaspers J. van Ledden, H. Maten, G. van Nieuwen- huizen, P. Ooms, W. van Rossum, A. Rebel, E. Schwering, G. Schuiten, J. van den Uit hoorn, G. Velthuizen, J. Vonhof, B. Wijnveen, Chr. van Woudenberg, R. de Wit, N\ de Wit, J. Wallert en W. IJfs. Bij de iongste cavalerie-proraotie is bevor derd tot kolonel bij het 2e regiment huzaren de luitenant-kolonel A. J. P. Metelerkamp van Bronckhorst, commandant van het korps. Zou ze een derde medaille willen toevoegen aan de twee reeds met zooveel eer behaalde? Adjudant-onderofficier G. H. van den Bosch, van het le regiment huzaren, beeft pensioen aangevraagd. Luitenant H. D. S. Hasselman, van hetle regiment veld-artillerie, wordt '23 Maart ge detacheerd bij den constructie-winkel te Deift. Hot »Centrum" kan met zekerheid mee- deelm, dat Donderdagmiddag reeds 1800 milliciens zich hadden aangemeld om het blyvend gedeelte te versterken in het tijdvak van 27 Maart tot 25 Juli en tegen genot eener premie van f 120. By enkele regimenten infanterie is zelfs al een overcompleet. Die premie zal niet worden uitbetaald na ommekomst van het verblyfonder de wapeneü, doch per week of per maand. Do heer Geerliog, bekend door zyn lezingen op geologisch gebied, zal 3! dezer weder in Anucitia optreden. De. Amersfoortsche Muziek-vereeniging heelt besloten, deel te nemen aan bet concours op 29 en 30 Juni te Baarn te houden. Hedenmiddag speelde een gemengd elftal van leerlingen van Gymnasium en Hoogere Burgerschool tegen een gemengd elftal uil de 2e en 3e elftallen van Quick, dat morgen te Soesterberg zal spelen tegen P. H. Morgen speelt bet eerste elftal van H. V. G. te Utrecht tegen U. V. V. van daar. Tot Bestuursleden van de Hulpbank, opge richt door het Nuts-departeraent Amersfoort, werden herkozen de heeren Chr. J. van Beek en H. C. A. de Jong. Zij keert wederom 4°/0 uit. Blijkens advertentie in het hoofdblad kunnen belangstellendea Maandagmiddag van 2 tot 4 bet onderwijs bijwonen van de Nuts- Fröbelschool. Wie met Mei zijn kinderen daarheen wil zenden, zal zeker gebruik maken van deze mooie gelegenheid om eens nader kennis te maken mei inrichting en onderwijzend per soneel. Thans is ook opgericht een Proiestautsch Christelijke Vereeniging van kalk- en steen bewerkers. Het voorloopig bestuur bestaat uit de boeren H. Elzenaar Jr., J. Koenen en M. Wildeman. Voorloopig staat ze nog eenigzins- in ver binding met de plaatselijke afdeeling van «Patrimonium". Een vriendelijke band zendt ons het vol gende verslag van «ie vergadering door de onderafdeeling Amersfoort der V. P. N. te Leusden belegd en Woensdagavond aan de Mof gehouden, welke o. werd bijgewoond door den heer H. D. S. Hasselman, Rijks- landbouwleera ir in Utrecht. Nadat de vergadering te ruim 7 uur door mr. J. K. H. de Beaufort, Voorzitter der onderafdeeling Amersfoort, was geopend, werd bet woord gegeven aan dr. F. H. Bos, die in een keurige rede uiteenzette hoe de hoenders <>p de meeste boerderyen nog steeds bijna geheel aan hun lot worden overgelaten en van een behoorlyke voeding en verzor ging nagenoeg geen sprake is. Menige boer houdt hoenders op zijn erf omdat ze er zoo bij behooreo, doch denkt er niet.aan hoe hy er nut van kan hebben ook zonder er groote uitgaven voor te doen. Ten einde nu de nut-kippeohouders voor te lichten, werd in 1901, na een lezing van luitenant J. Kooiman, opgericht de «Veree niging tot bevordering der Pluimveehouderij nn tamme konijnenteelt iu Nederland", kort heidshalve genoemd de V. P. N., welke thans reeds een 9500 leden tolt. Spr. zette in zeer bevattelyke bewoordingen doei en streven dier nuttige vereenigiug uiteen en besprak achtereenvolgens de voe- diug, verzorging en huisvesting der hoenders, vooral er de aandacht op vestigend, oat bet voedsel van zeer goede qualiteit moet ziju en voor afwisseling moet worden zorg gedra gen, dat bet drinkwater zuiver zy en dat de hokken rein moeten worden gehouden. Als de weg om ^ele en groote eieren te rapen, werd aanbevolen, steeds te fokken met dieren die jong en krachtig zijn en alle goede eigenschappen als fokdier iu de hoogste mate bezitten en steeds zoi g te dragen voor behoorlyke bloedverversching, terwijl in bet licht werd gesteld, dat de in deze opzichten uitgemergelde boerenkin noodzakelijkerwijze in plaats van voordeel slechts nadeel aau- brengt. Als men zorg draagt de kuikens niet later te fokken dan April, Mei en de eerste helft van Juni dan zal men ook in den winter een behoorlijk aantal eieren krygen. Wat oordeelkundig fokken en verzorgen vermag, blijkt wel hieruit, dat een fokker in het afgeloopen jaar van 220 kippen met minder dan 30 000 eieren raapte, óok inden tijd waariu de kippen van andere hoender- houders in zyn omgeving geen enkel ei legden. De zeer ook in de practyk ervaren sproker behandelde hierna de ziekten, hun oorsprong en hun genees-methode en deed uitkomen, dat het voorkomen van ziekten 6eter is dan ze te genezen. Zy -kunnen voorkomen doo steeds de beste kwaliteit voedsel te ver strekken en nooit beschimmeld of opge- zwaveld voeder, waaruit steeds ziekten ont staan door met mate te voeden, zóo dat de kip graag blijft en wurmpjes enz. gaat zoeken, waardoor zij in beweging blijften steeds de uiterste zindelijkheid in het bok in acht nemen. Wanneer een kip ziek is, moet zij aanstonds afgezonderd, om besmetting te voorkomen. Aan bet slot zijner aandachtig genoteD rede wees dr. Bos nog op den vooruitgang der pluimveehouder^ in Nederland gedurende de laatste 7 jaren. Werden in 1901 nog 60 millioen meer eieren ons land ingevoerd dan uitgevoerd, iu 1907 overtrof de uitvoer den invoer met 32 millioen stuks. De voorspelling, door luitenant Kooiman in 1901 gedaan, dat bij goede organisatie Nederland al in enkele jaren zou exportee ren, is dus tbans reeds bewaarheid. Gelijk we reeds meedeelden kon, hoewel de zaal flink bezet was, bet doel der lezing, de oprichting eener onderafdeeling Leusden, niet worden bereikt. Wel trad een 15-tal leden toe, doch dezen wensebten voorloopig zich nog aan te sluiten by de onderafdeeling Amersfoort en omstreken. Na het eindigen der lezing werd den aan wezigen gelegenheid gegeven, inlichtingen te vragen, waarvan een flink en dankbaar ge bruik werd gemaakt, terwijl bun een zeer bevattelijke handleiding met nuttige wenken voor nuthoenderbouders kosteloos werd ver strekt. Onder voorzitting van den heer C. W. F. Reijckers hield de Oranje-vereeniging gister avond haar statutaire Maart-vergadering. De heer Reijckers, die voor de eerste maal het voorzittersambt bekleedde, sprak als in leiding eenige v. algekozen woorden en deelde o. a. mee, dat besloteD is, dat, om de dis- cussiën te bekorten, als regel aan eiken spreker slechts éénmaal het woord wordt verleend. Na twee vrije stemmingen werd bij her stemming tot Bestuurslid gekozen de heer N. W. van Meggelen Sr. Als leden der commissie tot nazien van de rekening en verantwoordiog werden aange wezen de beeren Steenhoff, Blank en Van Surksum. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat het Bestuur het volgende plan heett ont worpen voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin, tevens den herden king van H. D. tienjarige regeering Zanguitvoering op bet terras van Amicitia (aubadeaan het buis van den Burgemeester, ditmaal niet door 600 kinderen als in 1907, doch door 2000; kinderspelen van half tien tot half eenallegorische, en zoo mogelyk ook historische optocht, in den trant als bij den Kroningsfeesten, al dan niet verbonden met een reclame-optocht's avonds óf her haling van den ommegang óf muziek op twee of meer plaatsenen uitdeeling der pryzeo, by deu optocht behaald. Het zij gezegd, dat dit nog slechts planneD zyn, en dat het Bestuur hoopt, voldoende medewerkiug te verkrijgen om alles tot uit voering te kunnen brengen. Na vry lange discussie werd het Bestuurs voorstel aangenomen met 31 stemmen en 2 onthoudingen. Aan het Bestuur werd in overweging ge geven, in Juni of Juli inteekenlijsten aan te bieden aan de burgery opdat de kinder feesten, die heel wat geld zullen verslinden, feitelijk buiten de kas der vereeniging om kunnen bestreden worden. De commissie ad hoe zal dit te zijner tijd overwegen. Evenzoo zal het Bestuur in overweging nemen ot-M deburgerü nog*al uiinoodigeu op deo javdag.van <Z. Kv'.H dep Pniw, die dit jaar op Eersten Paaschdag invalt, de vlag uit te steken. De pl&atseiyke afdeeling van het Centraal- genootschap voor kinderberstellings- en vacantie-kolonies vergaderde gisteravond onder voor zititogvan den heer A. BommeL De notulen der vergadering van 2 Maart werden gelezen door den Secretaris, den beer A. van der Klein, en ongewijzigd vastgesteld. De vacature in het Bestuur, ontstaan door het niet- aannemen der benoeming door prof. F. Kenninck, werd vervuld door het verkiezen met algemeene vermenen van den heer J. vau den Horst Brujjo. Het quotum aan het Centraal-bestuur werd vastgesteld op f 10. Wel is bet minimum f 5, doch bet Bestuur meende, dat best een dub beltje per lid kon afdragen. Waarmee de vergadering zich vereenigde. De jonge afdeeling zal dezen zomer drie kinderen voor baar rekening uitzenden. Wel bedragen de kosten f 25 per kind en wordt nu reeds een goede f 100 aan contributie ontvangen, doch het Bestuur wilde ooi rekening bouden met de oprichtingskosten. Wie zelf de kosten voor uitzending wil betalen, zal gaarne met raad door het af- deelingsbestuur worden bijgestaan mits ds aanvragen iukomen voor Mei. Reeds voor éen kind werd onder deze voorwaarden uit zending gevraagd. Mocht het aantal ledea zoo toenemen, dat nog meer kinderen kunne o uitgezonden, dan beeft het Bestuur machti ging daarvoor. - Bij de aanvraag om kinderen voor eigtlfar rekening uit te zenden, moeten gevoeg zijn: naam, ouderdom (van 6 tot 12 jaar), woonplaats en advies van den huisarts. Het verdient aanbeveling, uit te zenden een b(j va gezond kind omdat het verblyf van 6 wek jü voor een zeer ziek kind feitelijk te kort is. Herinnerd werd, dat de beer Bos op ie stiebtingsvergadering de wensebt Ijjkbeid uit sprak, dat de ouders of verzorgers ook der afdeelingskinderen ook een kleinigheid t«- talen, al is dit ook slechts een dubbeltje per dag, opdat niets voor niets worde gegeven. Het Bestuur werd ten slotte gemachtigd, de afdeeling te doen vertegenwoordigen op de algemeene vergadering van bet Genoct- schap. Wie alsnog als lid zou willen toetrede o, (miDimura-comributie f 0.50 per jaar) lun zich aanmelden bij de Penningmeesters* mevrouw Gerard van Sysen—Besier, Kamp straat 24. De WykvereenigiDg «Monnikenpad" hield Sisteravond onder voorzitting van ds. W. J. [einers baar vijfde Jaarvergadering. Aan bet Jaarverslag, uitgebracht door den Secretaris, den heer K. Teeling, zy ontleend, dat het aantal leden en begu-istigers steeg tot 60, dus 8 meer dan in 1906. De Bijbelbi- zingen 's Zondagsavonds werden flink bezocht, terwyl ook de sedert half November ingesteU e Vry dagavond-bijeenkomsten een druk bezoek mochten hebben. Den 150 leerlingen der Zondagsschool wei d Tweeden Kerstdag weer een mooi Kerstfeeit bereid, óok door toedoen van de Naaikraia van de bibliotheek, die een 200 nummeis telt, werd weer veel gebruik gemaakt. In de kermisweek werden drie byeeukou.- sten gehouden, waarop ook dezaogvereenigiog «De Lofstem" zich deed hooren, welke tbais 36 leden telt en trouw eiken Woensdag;- avond oefent. Uit de Rekening en verantwoording van den Penningmeester, den heer W. Klebe:, bleek.dat de ontvangsten bedroegen f 414en de uitgaven f403, zoodat er een bats is van f 11, niet meegerekend da schuil van f2100 van het eigen gebouw. De Begrooting voor 1908 werd ontworpe i op f260 in ontvangst en f340 aan uitgaven, óok door reparatie. Ter dekking van bet nu- deelig saldo ad f80 is reeds door de bezoi» kers een f30 bijeengebracht, waarvoor hun warme dank werd gebracht evenals aan al e anderen, die op eenige wijze het Bestuir steunden. De heeren R. van Dyk en K. Teeliig werden herkozen als Bestuurslid.

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 5