MAILDIENSTEN MAART' worden, ontvangen zij eene vergoeding voor huis- lpjuty welke f300 per jaar bedraagt. Artikel 6. De jaarwedde bedraagt voor een onderwijzer(es) die het hoofd der school bijstaat f 600—f 1000. De minimum-jaarwedde wordt zes keer met f50, telkens na twee jaren dienst, en voorts na 30 en 35 jaren dienst met f50 verhoogd. Al» diensttijd komt in aanmerking de tijd vóór en na de invoering der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127) doorgebracht in dienst zoowel aan openbare als aan bijzondere Lagere scholen, als hoofd en als onderwijzer tot bijstand van het hoofd der school, zoomede diensten, bewezen, vol gens artikel 33 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127) en volgens het laatste lid van art. 22 der Wet van 13 Augustus 1857 (Staatsblad 108). Artikel 7. De in de artikelen 5 en 6 vastgestelde verhoo gingen worden toegekend met ingang van den eersten dag der maand volgende op die, waarin de vereischte diensttijd is bereikt. Artikel 8. De onderwijzer(es) die het hoofd der school bij staat en die den rang van hoofdonderwijzer bezit geniet jaarlijks f 125 meer dan in artikel 6 be paald is. Artikel 9. De onderwijzer, die het hoofd der school bij staat, geniet, indien hij gehuwd is of indien hij, niet meer gehuwd zijnde, een of meer eigen wet tige kinderen heeft en den leeftijd van 28 jaren heeft bereikt, jaarlijks eene tegemoetkoming inde huishuur ten bedrage van f 50. De onderwijzeres, die het hoofd der school bijstaat, geniet, indien zij weduwe is mot een of meer eigen wettige kinderen en den leeftijd van .28 jaren heeft bereikt, jaarlijks'eene tegemoetko ming in de huishuur ten bedrage van f50. Onderwijzers of onderwijzeressen, die deze tegemoetkoming van de Gemeente Amersfoort hebben genoten, blijven dit genot behouden zoolang zij onafgebroken bij het openbaar Lager onderwijs te Amersfoort werkzaam zijn. Artikel 10. De onderwijzeres, bevoegd voor de nuttige hand werken voor meisjes, aan wie het ondeiwijs in dat vak buiten de gewone schooluren wordt opgedragen, geniet jaarlijks te dier zake eene belooning van f 100 tot f 150. De minimum-belooning wordt, na het geven van twee jaren en daarna na het geven van een jaar onderwijs in dat vak aan eene openbare Lagere school te Amersfoort telkens verhoogd met f25. De bepaling, .vervat in art. 7 is van toepassing. Eene gelijke belooning wordt gegeven aan haar, die, overigens niet aan de school verbonden en bevoegd voor het geven van onderwijs in de nut tige handwerken voor meisjes, met het geven van onderwijs in dat vak belast is. Eene helpster bij het geven van onderwijs in de nuttige handwerken voor meisjes geniet eene belooning van f75 per jaar. Artikel 11. De onderwijzer(es), die behalve met het ge wone Lager onderwijs, aan de school, waaraan zij verbonden is. daartoe bevoegd, nog belast wordt met het onderwijs in een of meer vakken onder letter 1, m en n genoemd in art. 2 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127) kan voor elk vak worden toegelegd een som van f150 'sjaars als maximum en in de vakken o, p, q en t de som van f 50 als maximum. Artikel 12. Indien het geven van onderwijs in een der vakken onder letter h en s genoemd in art. 3 dei- Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127) wordt opgedragen aan een onderwijzer(es), overigens niet aan de school verbonden, kan voor het geven van onderwijs in ieder dier vakken f150 'sjaars als maximum worden toegelegd. Artikel 18. Aan eiken onderwijzer of elke onderwijzeres, belast met het geven van herhalingsonderwijs wordt behalve de vaste jaarwedde eene belooning van f 30 voor ieder les-uur per cursus toegekend. Aan het hoofd van het herhalingsonderwijs wordt boven die belooning een bedrag van f125 toege kend. Artikel 14. DeGemeenteraad behoudt zich voor, om naar aan leiding van bijzondere omstandigheden met inacht neming der wettelijke voorschriften, aan onder wijzers en onderwijzeressen personeele toelagen of belooningen te verleenen. Artikel 15, Aan den onderwijzer van bijstand bij het Lager onderwijs in de Gemeente Amersfoort, die hetzij alleen, hetzij te samen met zijne echtgenoote uit een of meer Gemeentelijke betrekkingen een kleiner salaris geniet dan f 1200 en die deelgerechtigd is in het fonds, genoemd in art. 1 der Weduwenwet voor de onderwijzers 1905 wordt jaarlijks eene tege moetkoming gegeven voor de korting door den onderwijzer verschuldigd ingevolge art. 21 der bovengenoemde Wet, ten bedrage van de helft der korting, tot een maximum van f25. Artikel 16. Deze verordening treedt in werking op den eersten dag der maand, volgende op die, waarin deze verordening overeenkomstig art. 26 der Wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad 127) zal zijn goedgekeurd. Op het oogenblik van in werking treden, zijn vervallen het Raadsbesluit van 4 December 1895, no. 148, laatstelijk gewijzigd bij Raadsbesluit van 29 October 1907, no. 400, en het Raadsbesluit van 24 Juni 1902, no. 554, laatstelijk gewijzigd bij Raadsbesluit van 1 Maart 1904, no. 1168. Aldus vastgesteld in de openbare vergade ring van den Raad der Gemeente Amers foort van Inspecteur bouw- en woningtoezicht. B. en W. schreven 23 Maart 1908 aan den Raad: Overeenkomstig ons voorstel van 20 Augustus 1906, Afdeeling I, No. 1670, werd het personeel, werkzaam onderden Gemeente-architect uitgebreid met een 3en Gemeente-opzichter. De aanleiding tot ons voorstel en uw besluit was gelegen in de steeds toenemende werkzaam heden, waarmede het bureau van den Gemeente architect belast is. De ondervinding heeft voldoende aangetoond, dat door het destijds gedane voorstel niet af doende gezorgd is voor een behoorlijke formatie van het personeel, in dienst voor de openbare werken. In ons genoemd voorstel schreven wij indertijd, dat wij oorspronkelijk het voornemen opgevat hadden om, behalve een 3en opzichter, nog de benoeming van een administrateur-teekenaar te vragen, doch dat wij om financieele redenen van dit plan hadden afgezien. Naar onze meening behoort thans op andere wijze, dan destijds aanbevolen is, de samenstelling van het personeel bepaald te worden. Het gebrek van de tegenwoordige regeling is niet alleen, dat aan de betrokken ambtenaren te veel werk is opgedragen, zoodat noodwendig het eene onder deel van de taak moet lijden onder het andere, maar ook, dat de dienst zelve voor den Gemeente architect te gecentraliseerd is, waardoor eensdeels eene te groote verantwoordelijkheid op dien amb tenaar drukt, anderdeels de architect zijn tijd te veel door kleinere werkzaamheden ingenomen ziet, zoodat hij aan de belangrijke onderwerpen niet zijn volle aandacht kan wijden. Vooral deze laatste omstandigheid maakt, dat langer talmen het gemeentebelang ernstig schaden kan. In den laatsten tijd is de architect belast ge weest met de voorbereiding van een geheel nieuwe Bouwverordening, het ontwerpen en in kaart brengen van ongeveer 140 bouwverboden, het adviseeren in zake het geschil met de Waterlei ding-maatschappij, het ontwerpen van plannen voor »Birkhoven" en voor verbetering in de lo kaliteiten, waarin Middelbaar onderwijs gegeven wordt, een vergrooting van de gasfabriek, enz. Indien men bedenkt, dat behalve deze voor de Gemeente zoo uiterst belangrijke onderwerpen, die de volle aandacht van een ambtenaar vragen, alles wat op den gewonen dienst betrekking hoeft (men leze de Instructie» van de opzichters om oen denkbeeld van de werkzaamheden te krijgen) onder verantwoordelijkheid van den architect be- handold wordt, dan zal onze vorenstaande be schouwing geen nadere verduidelijking behoeven. Behalve dat de bewerking van deze genoemde belangrijke onderwerpen vertraagd wordt, kan aan een ander deel van de taak, aan het bureau van den architect opgedragen, niet voldoende aandacht besteed worden, met name het bouw- en woning toezicht Dit is thans, met nog andere werkzaam heden, aan een opzichter opgedragen, onder leiding van den architect. Wat het bouwtoezicht betreft het ontbreekt aan den noodigen tijd, hieraan de zoo noodige dagelijksche zorg te wijden. Het is dan ook meer malen voorgekomen, dat overtredingen te laat ge constateerd werden, om nog met goed gevolg te kunnen optreden. Aan het z. g. woningtoezicht wordt nog minder zorg besteed. Ofschoon ons college er van doordrongen is, dat op dit gebied nog een ruim arbeidsveld braak ligt en de Inspec teur van de Volksgezondheid meermalen aange drongen heeft op betere behartiging van de in deze aan het Gemeentebestuur opgedragen taak, was het ons niet mogelijk, van het tegenwoordige personeel grootere werkzaamheid te verlangen. Uitbreiding van het aantal opzichters kan wel eenige verbetering, maar niet de gewenschte bren gen. Immers het hoofdgebrek, n.l. de te groote centralisatie van den dienst wordt hierdoor niet opgeheven. Dit zal slechts te bereiken zijn door aan een ambtenaar, die een zekere mate van zelf standigheid heeft een deel van de taak op te dragen. In verschillende Gemeenten, van gelijke betee- kenis als Amersfoort, is ook deze weg ingeslagen door de benoeming van een Inspecteur van het bouw- en woningtoezicht. De werkkring van een dergelijken titularis zal zóo geregeld moeten wor den, dat hij zelfstandig optreedt in alle zaken betref fende het bouw- en woningtoezicht en deze persoon lijk in onze vergaderingen toelichten bespreekt; de verantwoordelijkheid van den architect, zal dus in dit opzicht verminderd wordenvoorzoover de Inspecteur zijn tijd niet ingenomen ziet door het bouw- en woningtoezicht, zal hij den architect behulpzaam kunnen zijn. Het komt ons wenschelijk voor, de jaarwedde van den Inspecteur op f 1500 te bepaleneene lagere bezoldiging zal ten gevolge hebben, dat men niet een ambtenaar zal kunnen benoemen, die door zijne opleiding en ontwikkeling zelfstandig kan optreden en verantwoordelijkheid dragen. Wij wenschen van de ontslagaanvrage van den 3en Gemeente-opzichter gebruik te maken om thans dit voorstel bij U in te dienenin plaats van dien Opzichter zou dan een Inspecteur be noemd worden en zullen derhalve nog 2 opzichters den Gemeente-architect behulpzaam zijn. Het is niet onmogelijk, dat dit aantal op den duur uit gebreid zal moeten worden voorloopig wenschen wij te trachten met 2 opzichters te volstaan. Aangezien de 3e Gemeente-opzichter een bezol diging van f900 geniet, bedragen de meerdere kosten van ons voorstel f600. Op grond van het bovenstaande hebben wij de eer U in overweging te geven, do betrekking van Inspecteur van het bouw- en woningtoezicht in te stellen en voor deze betrekking een jaarwedde van f1500 vast te stellen. WIJZE VAN VERZENDING. J APRIL. 00ST-INDIË. Uit Amsterdam met de bs der Maatschappij Nederland Uit Rotterdam, met de ss. der Rotterdamtohe Lloyd. Over Qenua, met de ss. der Maatschappij Nederl.1) Over Marseille, met de ss. der Rotterdamtohe Lloyd.1) Id. met de Frantohe pak- keiboot 9.26 'sav. 9.26 'sav. 6.'am. 8.26 'sav. 9.26 'sav. 6, 20 18, 27 4, 18 10,24 18, 27 3, 17 10, 24 1, 16 7, 21 10, 24 Over Brindüi, met de En- iche. pakketboot Over Napel» met de Duit- iche pakketboot SURINAME, uit Amsterdam. over Saint Notoire. over Southampton. CURASAO, over Amsterdam. over Hamburg 9.26 'sm. 8.26 'sav. 9.26 'sav. 9.26 'sav. 9.26 'sav. 9.26 'sav. 9.26 'sav. 18, 27 10, 24 5, 19 7 2, 16, 30 6, 9 14, 29 10, 24 7, 21 2, 16 7 13, 27 2, 16 14, 29 N00RDAMERIKA l s Sis jas,-^asgtt. lta tfncdtn VvsrtïïSS lïï SE» 410 V6or: vereuding vorige» dag 's avonds 3.25 laatste lichtinr zelfden •)dag suppletoir» ma; voor brieven, briefkaarten en «n 1 kende stukken van allerlei aard 9.40 aavond». 8®'et' Snppletolre zending «afldsj dag; laatste liohting tlt 'sar. De Firma A. H. van Cleefif, vervaardigt spoedig, net en billik. Aanplakbilletten Aaudeelen Bestekken Bonboekjes Bi .«fboofdeu Circulaires Coupons Cbéques Doodsberichten Dissertaties Effecten Enveloppes Facturen Formulieren Geleibilletten Huwelyksbrieven Inwikkelpapieren Jaarverslagen Kennisgevingen Linieerwerk Menu's Nota's Obligation Orderbriefjes Pandbrieven Prijscouranten Quitantiën Begistere Rouwbrieven Statenwerk Tarieven Trouwbrieven Uilnoodigingsbrieveu Verlovingskaarten Visitekaartjes Wissels Zegels en elk ander voorkomende Ol IMMiat

Amersfoortsche Courant | 1908 | | pagina 6